Skocz do zawartości
IGNORED

Zamiana CD na odtwarzacz plików


basil102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, iro III napisał:

Elektronika cyfrowa to ten sam świat co informatyka. Od samego zaklinania to się nie zmieni, podobnie jak deszcz wyczekiwany nie spadnie.

A co informatyk może wiedzieć o kondensatorze czy budowie zasilania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, morawka napisał:

chodzi mi tylko o to że aktywne kolumny też mogą być dobre

a w hi-end za grosze też nie wierzę

Na brzmienie hi-endowe składa się w 90% jakość głośników, DAC i wzmacniacza.
I tu faktycznie trzeba zainwestować "jakieś" pieniądze, ale niekoniecznie bardzo duże. Sam wiesz, że aktywne monitory już za kilkanaście tys. zabrzmią świetnie...nawet z tym legendarnym "planktonem". ?
Sam transport jeśli już ma jakiś wpływ, to tak marginalny, że można go pominąć.
W PC-audio chodzi jedynie o to, by doprowadzić sygnał do DAC bez zniekształceń. Nie jest to naprawdę żadna filozofia i może to zrobić zarówno drogi plikowiec, jak i tani komputerek, ale odpowiednio do tego celu przygotowany, co jest też prostą sprawą.
Różnice między plikowcami biorą się stąd, że producenci stosują różne do nich aplikacje, które powodują w końcowym efekcie różne zniekształcenia sygnału, a co za tym idzie różnice w brzmieniu. Jakby wszystkie były identycznie dobrze skonstruowane pod kątem braku zniekształceń, to nie byłoby konkurencji, każdy "grałby" tak samo dobrze i rynek by się załamał.
A tak - jest w czym wybierać, szukać, kupować porównywać i wszyscy są zadowoleni, bo interes się kręci. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pawło napisał:

Teraz polska społeczność audiofilska może już spać spokojnie.

O nie!

Jak widzę, właśnie zaczęła nerwowo posapywać. Do spokojnego snu to daleko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pawło napisał:

Kolejnych 2 guru hiendu w Pl się objawiło, lista obowiązkowa już pełna. Teraz polska społeczność audiofilska może już spać spokojnie.

Coś ci się pomyliło i zaczynasz mieszać pewne fakty, guru od haju słyszy wszystko nawet kopie plików zgodnych bitowo, to taki wyższy poziom szamaństwa, praktyk magicznych i wierzeń w cuda na kiju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, soundchaser napisał:

22 kg to wystarczający ciężar jednego głośnika, by uchodził za wzorzec?

Myślałem, że może przez głośnik rozumiesz faktycznie pojedynczy driver. Wtedy to byłoby coś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, .:Gerard:. napisał:

A co informatyk może wiedzieć o kondensatorze czy budowie zasilania ?

Kondensator, w audiofilskim liniowym zasilaczu i budowa takiego zasilacza - z cyfrową technika nie ma nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, iro III napisał:

Kondensator, w audiofilskim liniowym zasilaczu i budowa takiego zasilacza - z cyfrową technika nie ma nic wspólnego.

Ale z odtwarzaniem audio ma

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Ale z odtwarzaniem audio ma

No to szukaj dobrego zasilacza lub poprawiaj słaby. Co mają do tego pliki audio ich przesył czy odtwarzanie? (chodzi o technikę odczytu i odtwarzania)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, iro III napisał:

No to szukaj dobrego zasilacza lub poprawiaj słaby. Co mają do tego pliki audio i przesył o odtwarzanie?

Zasilanie jest bardzo ważną częścią w układzie systemu audio, dla informatyka nie ma to znaczenia ale dla elektronika ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Zasilanie jest bardzo ważną częścią w układzie systemu audio, dla informatyka nie ma to znaczenia ale dla elektronika ma

Podążasz na manowce tematu, nie pójdę z Tobą dalej, stałeś się nudny, idź se dalej sam lub znajdź na dalszą drogę kogoś, komu transporty grają. (mój nie "gra" ...w sensie jest wystarczająco cichy ?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, iro III napisał:

komu transporty grają. (mój nie "gra" ...

Bo masz za mało hi-endowe głośniki, bez planktonu i wzmacniacz klasy D. wesoly-emotikon-ruchomy-obrazek-0005.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, iro III napisał:

Podążasz na manowce tematu, nie pójdę z Tobą, dalej, stałeś się nudny, idź se dalej sam lub znajdź na dalszą drogę kogoś, komu transporty grają. (mój nie "gra" ...w sensie jest wystarczająco cichy ?)

Ja się stałem nudny ? To dla Ciebie wszystko gra tak samo, nawet elektronik i informatyk jest tym samym 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, iro III napisał:

Podążasz na manowce tematu, nie pójdę z Tobą, dalej, stałeś się nudny, idź se dalej sam lub znajdź na dalszą drogę kogoś, komu transporty grają

merytorycznie  poległeś i dlatego przytyki personalne uskuteczniasz

jest to bardzo delikatny a jednoczesnie jednoznaczny przyklad Twojej postawy

pisze to tylko po to bys zwrócił na to uwage

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, soundchaser napisał:

klasy D

???!!!

11 minut temu, slawek.xm napisał:

merytorycznie  poległeś

Taki "wynik" widzą wyłącznie...gołębie-szachiści.

Ci, którzy chcieli "rozwijać' temat za pomocą dywagacji ile % elektronika jest w informatyku lub zgoła na odwyrtkę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, iro III napisał:

Taki "wynik" widzą wyłącznie...gołębie-szachiści.

Nie martwi mnie to

no cóż , jeszcze jeden siwek idzie do klatki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Ja się stałem nudny ?

Bardzo! Bardzo! Bardzo! Przepraszam - nie Ty.  Twoje wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, iro III napisał:

Bardzo! Bardzo! Bardzo! Przepraszam - nie Ty.  Twoje wpisy.

Nie gniewam się, wpisami próbowałem trzymać sie tematu wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, iro III napisał:

Ci, którzy chcieli "rozwijać' temat za pomocą dywagacji ile % elektronika jest w informatyku lub zgoła na odwyrtkę.

Nie , gołąbku , Gerard napisał ,ze zasilanie w audio jest podstawą i ze informatyk moze nie mieć tej swiadomości lub wiedzy

i to nie jest nudne , jest jasne prawdziwe i potrzebne by uswiadomic kolegów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, slawek.xm napisał:

ze zasilanie w audio jest podstawą

Pod warunkiem, że nie mamy na myśli drutów zasilających, wtyczek i podstawek pod druty.

Natomiast mając na względzie rasowy, liniowy audio zasilacz - co jego budowa i technika ma wspólnego z techniką cyfrową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, iro III napisał:

Natomiast mając na względzie rasowy, liniowy audio zasilacz - co jego budowa i technika ma wspólnego z techniką cyfrową?

programy liczące odpowiednie zalezności elementów układu , symulatory elektroniczne , itd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, slawek.xm napisał:

zasilanie w audio jest podstawą

Oczywiście. Bez zasilania raczej nic nie zagra.

Tak na marginesie - podstawą są głośniki i akustyka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, iro III napisał:

Natomiast mając na względzie rasowy, liniowy audio zasilacz - co jego budowa i technika ma wspólnego z techniką cyfrową?

Ma bardzo dużo zarówno na przedostawanie się zakłóceń ze świata zewnętrznego i vice versa.Ludzie zacznijcie lepiej szukać dlaczego są różnice np. w transportach cyfrowych  a nie tylko udowadniać ze ich nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, iro III napisał:

Pod warunkiem, że nie mamy na myśli drutów zasilających, wtyczek i podstawek pod druty.

Natomiast mając na względzie rasowy, liniowy audio zasilacz - co jego budowa i technika ma wspólnego z techniką cyfrową?

Dyskutujemy o transporcie audio i nośnikach, wiec bez dobrego zasilania (i nie tylko) te cyfrowe dane nie będą najlepszej, tylko standardowej jakości odtworzone

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:

programy liczące odpowiednie zalezności elementów układu , symulatory elektroniczne , itd

czyli dalej na manowce, piekarz też jest ważny, by obsługujący symulatory nie był głodny - Ty też "już "wygrałeś". ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, soundchaser napisał:


Zawsze możecie to sprawdzić u mnie. Zapewniam Was, że żaden Wasz wypasiony transport z CD-playerem nie zagra w moim systemie lepiej niż mój tani komputerek.
 

Do reszty tego postu z racji zamierzonego unikania zwarć pomiędzy nami nie mam zamiaru się odnosić. Jednak do tej części wypowiedzi co prawda tylko w kwestii technicznej, ale zrobię to z przyjemnością. Mam jednak nadzieję, że się nie obrazisz. 

Otóż masz całkowitą rację. Nawet najbardziej wypasiony, czy to zintegrowany, czy dzielony cedek nie ma szans zagrać inaczej od Twojego komputerka. Dlaczego? W tak pozbawionym możliwości pokazania o co w zabawie High End chodzi zestawie nie poradziłby sobie nawet Chuck Norris - przepraszam za lekki sarkazm, ale nie mogłem się powstrzymać. ? To co mogą zrobić głupie maszyny umiejące przeczytać jedynie zera i jedynki? Powód? Zanim podam, zaznaczam. Nigdy nie sięgałem wzrokiem do Twojego opisu sytemu, ani mnie nie przeszło przez myśl wtrącać mojej układanki do naszych dyskusji. Całą wiedzę przytoczyłeś sam w obronie swojego punktu widzenia. I to w oparciu o kilkuletnie słuchanie wielu urządzeń audio z różnych półek cenowych pozwala mi sądzić, że u Ciebie mojej tezy lepszego grania cd od plików nie da się obronić. 1:0 dla Ciebie. 

A wieńcząc cały spór dodam w temacie wątku, że owszem pliki mają pewne zalety, jednak z pewnością nie jest to wyższa jakość (z moich doświadczeń zazwyczaj słabsza) od cd. Po co to piszę? Tylko w kwestii wiedzy założyciela tej ponad dwudziestostronicowej epopei. Co prawda powołując do życia ten spór decyzję już podjął, jednak dobrze byłoby, aby wiedział, iż brylujący tutaj swoją wszechwiedzą piewcy plików idą drogą co prawda spełniającego ich założenia, ale jednak jak najtańszego dobrego, a nie jak najlepszego jako takiego dźwięku swojego zestawu. Do czego naturalnie mają prawo, jednak gdy im się zwróci uwagę, mówiąc kolokwialnie zadają ciosy poniżej pasa. Na co ja i wielu mogących coś na ten temat powiedzieć userów na dłuższą metę raczej nie pójdzie.

Pozdro. Jacek.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Moze pare zdan wtrace ,   sam nadal korzystam tylko z plyt CD a wiec sa u mnie cedeki ale pare lat temu kupilem przetwornik cyfrowy . Narazie nie mam czasu  by wejsc w komputerowe odtwarzanie ale jak to mowia nie mow ..nigdy...nigdy bo kto wie.

 

"Zastosowanie komputera jako serwera dźwięku wysokiej jakości, o niezrównanej funkcjonalności i łatwości obsługi z funkcją zarządzania biblioteką muzyczną, stale rośnie i często wypiera odtwarzacze CD. Niektórzy budują sobie taki system z ciekawości (tak jak ja zrobiłem), ale część potem przy tym zostaje i rozwija go. Dobre ścieżki Hi-Res grają lepiej od płyt CD odtwarzanych na najlepszych odtwarzaczach. Jest to różnica wyraźna, a nie szukana na siłę. Często można uzyskać lepszy dźwięk 16 44 (standard CD) z komputera niż odtwarzany z napędu CD, ze względu na jitter oraz błędy odczytu lasera, których PC audio jest pozbawione. Polecam zabawę z plikami audio, nie tylko z Hi-Res, jest to nowy rozdział w audiofilii, nawet dla standardowych ścieżek 44 16. Efekt jest bardzo dobry, ale dopiero po właściwym skonfigurowaniu systemu audiofilskiego PC audio. Należy dopieścić wszystkie szczegóły; wybrać odpowiedni odtwarzacz, w tym wtyczki sterownika, zadbać o natywny transfer oraz wyłączyć ingerencję systemu operacyjnego w tor (odłączanie regulacji głośności, tryb gapless itp.), dobrać odpowiednie okablowanie USB oraz kable cyfrowe."

 

https://najlepszeodtwarzacze.pl/page29.php

 

Poczytajcie ...popatrzcie , ten bloger ma z pewnoscia wieksze doswiadczenie od wielu z was a i sprzet warty uwagi i godny zadrosci...ale nie takiej bezineresownej.

A Ty....Soundchaser zobacz gdzie jestes i postaraj sie o odrobine pokory.

 

 

IMG_20191208_115444-m-1024x768.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, emc_emc napisał:

Ludzie zacznijcie lepiej szukać dlaczego są różnice np. w transportach cyfrowych  a nie tylko udowadniać ze ich nie ma.

Ale co to są dla Ciebie transporty cyfrowe? Bo jeśli gotowe urządzenia przystosowane do odtwarzania plików, to oczywistą rzeczą jest, że różnią się brzmieniem z powodów, o których pisałem wcześniej.
 

1 godzinę temu, umka napisał:

W tak pozbawionym możliwości pokazania o co w zabawie High End chodzi zestawie nie poradziłby sobie nawet Chuck Norris

Bardzo dziękuję za miły, nie pozbawiony humoru i wyczerpujący wpis, jednak odniosę się tylko do tego jednego zdania. Domyślam się, że tymi słowy nawiązujesz do błyskotliwej konkluzji Kolegi @sly30, który "udowodnił" iż w tak marnej klasie mojego systemu wszystko co się do niego podłączy będzie grało tak samo.
Otóż pragnę Cię poinformować, że w tymże systemie potrafię dostrzec nawet takie niuanse brzmieniowe, których pewnie Ty nigdy byś nie usłyszał. Słyszę wpływ niektórych kabli, odróżniam pliki low-res od hi-res z zamkniętymi oczami, czy różne wydania tych samych płyt. Słyszę też nawet ten Wasz "plankton". Nie o to chodzi w sprzęcie hi-end? Gdy miałem Altusy podłączone do końcówki mocy Rotel, z przedwzmacniaczem NAD, to takich rzeczy nie słyszałem.
Natomiast nijak nie słyszę przewagi podłączonego CD-ka z wyższej półki (kilka testowałem), nad moim komputerowym plikowcem. Oczywiście by temat ciągnąć w nieskończoność zawsze można mi znów wmówić, czy ładniej to określając - w y t ł u m a c z y ć  - "bo nie słuchałeś tych naprawdę audiofilskich za pierdylion".
Ten argument powinien zamknąć mi usta raz na zawsze, bo faktycznie - wszystkich na świecie playerów CD nie sprawdziłem, a być może trafiłby się wreszcie taki, który by zostawił w tyle mój komputerek.
Dlatego przyznaję Ci rację - jest taka opcja, że CD-player zapewnia lepsze brzmienie niż plikowiec (nie tylko mój). Nie da się tego wykluczyć, ani temu zaprzeczyć.

Pozdro,
Marek.

 

1 godzinę temu, Moontan napisał:

A Ty....Soundchaser zobacz gdzie jestes i postaraj sie o odrobine pokory.

Ja jestem dokładnie tam gdzie być chcę, bo nie lubię wydawać kasy w błoto tak jak Wy.
Ale każdemu wolno przepłacać na co chce. Moja postawa nie ma nic wspólnego z brakiem pokory, a raczej wynika z rozsądku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za trzymanie emocji na wodzy. ? Jednak po Twoich przygodach ze słyszeniem audio-biżuterii i brakiem takiego samego odbioru różnych źródeł dźwięku, przy moim każdorazowym wręcz natychmiastowym wyłapywaniu tego typu artefaktów jest trochę dziwne. Mimo to dajmy spokój. Najważniejsze, że obydwaj mamy fun z tej zabawy.

J. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Ja się tak szybko nie obrażam, a nerwy, czy czasem chamskie odzywki zdarzają mi się w odwecie na chamskie, prostackie i bufonowate zaczepki.
Ty jako jeden z nielicznych trzymasz poziom, więc i zasługujesz na szacunek. :) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.