Skocz do zawartości
IGNORED

Rodzaj konstrukcji kolumn a akustyka pomieszczenia


hellios
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, sir.jax napisał:

Po co ci to, jeszcze byś z tego spotkania nie wrócił do domu, różne wypadki chodzą po ludziach.

Nie wiesz jak to jest?

A nuż jakaś kolumna rządowa napatoczyła by się po drodze ....

???

Grozisz mi, to podaj adres czy Policja ma go ustalić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, radmorek said:

A znasz sposób, poza jednym, aby usłyszeć/uzyskać bas gdy membrana głośnika stoi nie ruchomo?. A na poważnie odpowiadając na Twoje pytanie, tak ja taki bas lubię czy w tym jest coś złego, czy ja muszę lubić taki bas, jak Ty, a Ty taki jak ja?. Druga sprawa, skoro autor wątku "zachwycił się" basem z Radmora,

tak, znam taki sposób, że prawie nie dostrzeżesz wychyłów, chyba że rzucając wiązkę światła na membranę i to jest bas jak ja lubię i twierdzę, że jest lepszy niż Twój wariant "basu" i nawet nie muszę go posłuchać żeby tak twierdzić, mam wystarczająco dużo doświadczania również z autopsji.

 Ponadto trzeba mieć trochę empatii żeby nie wpędzać nikogo w zbędne koszty. Człowiek pyta na forum bo chce się skonsultować z innymi gdy ma mniej doświadczenia/wiedzy lub nie jest pewien w którą stronę rozwijać system czy gdzie szukać przyczyn problemu który go dotyka. Nikt tego oczywiście za niego nie zrobi, ale on tego nie oczekuje! Sam oceni i jeśli wybierze Radmora (wątpię, co zresztą sam napisał ) to będzie to jego wybór. Ale takie wątki czytają także inni mało doświadczeni melomani i muszą mieć świadomość istnienia alternatyw. Mimo to mogą polubić taki bas jak Ty lubisz, ale muszą wiedzieć że dla większości nie ignorujących tematu (zgodnie ze stanem wiedzy naukowej i prawami fizyki) taki sposób reprodukcji basu ( tańczącą membraną) jest nieprawidłowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza jest nawalanka po łbach bez puenty. Trochę podsumuję

 

1. Tomek czytałem kilka twoich wpisów i zdążyłem się zorientować, że twój sposób na silny bas to ogromne kolumny i elektrownia do ich napędzenia. Przez pewien czas też tak myślałem, ale to nie jest jedyna droga. Jak w każdym hobby na audio można wydać wszystkie pieniądze i zawsze będzie mało. Słuchałem poza moimi klockami, różnych "audiofilskich" wnalazków, lampy, monobloki, wintydże za krocie i jakoś anieli mnie nie ponieśli na dźwiękach harfy.

Ja nie mam naleciałości unitrowskich. Zacząłem słuchanie od starych japończyków Pioneery, Technicsy i inne Aiwy. i to bardziej takim brzmieniem przesiąkłem za młodu. Mam za to w pamięci Jak pięknie dźwiękiem całe pomieszczenie , potrafił u mojego brata wypełnić Zodiak (15W na kanał) , Radmor i inne takie klamoty. Stąd moje ostatnie testy. 5412 obalił mit, że trzeba mieć elektrownie żeby napędzić Dali 850 (dzisiaj właśnie z nimi go słuchałem) Mówię oczywiście o słuchaniu umiarkowanym bez wyburzania murów, ale  tak głośniej niż słucham na codzień. Kontrola dwóch wooferów 8 calowych doskonała. Zero dudnienia, rozmycia itp. Bas punktualny jak niemieccy piechurzy na defiladzie. Przypominam, że napędzałem te kolumny wcześniej NADem 319, który też robił z nimi co chciał ale nie miał takiego punchu w całym paśmie jak poczciwy Radmor. Przy okazji okazuje się, że to są naprawdę dobre kolumny, do tej pory miałem je za ciepłe kluchy... To samo tyczy się Dali 450, nagle się okazuje, że potrafią ładnym basem wypełnić salon 36m2.

 

2. Radmorek dzięki za propozycje sprzętów. Jak będę miał okazję to sprawdzę.

3. AIImr, opteron: nie wątpię, że macie rację w wielu kwestiach, ale większość słuchaczy muzyki, szybciej wymieni wzmacniacz czy kolumny bo to może zrobić w miarę łatwo. Przerabianie mieszkania pod audio kojarzy mi się bardziej z emerytami, którzy nie mają dzieci, psów, kotów i znajomych którzy się zapytają "dlaczego na twoich ścianach wisi trójwymiarowy model dna morskiego" Akustyka jest ważna w salach koncertowych, aulach i u ludzi których stać na pomieszczenie odsłuchowe. Zwykli zjadacze chleba radzą sobie inaczej ? Co ciekawe okazuje się, że nie jest z tą moją akustyką najgorzej. Muszę co prawda podbijać bas, ale jak ma się czym pokręcić i to kręcenie wywołuje dodatkowo jakiś słyszalny efekt to tragedii nie ma

 

4. Pytanie o kolumny innych rodzajów pozostaje otwarte. Kilka razy już słyszałem, że konstrukcja zamknięta rozwiązała temat basu, więc pytam was czy może mieć to jakieś podstawy.  Doskonale wiadomo, że bass reflex jest chyba najgorszym, wymuszonym i najtańszym rozwiązaniem. Dlatego pytam na jakie konstrukcje ewentualnie zwrócić uwagę w przyszłości. Mam na myśli kolumny za 2-3tys droższe raczej odpadają.

 

sir.jax Twoich wpisów nie chce mi się nawet komentować. Idź chłopie swoje frustracje rozładuj gdzie indziej. Przekop babci ogródek, albo coś ...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, radmorek napisał:

Grozisz mi, to podaj adres czy Policja ma go ustalić.

Przeczytaj jeszcze raz i nie inputuj mi tu gróźb.

Jak nie zrozumiesz to jeszcze raz przeczytaj.

Policja i tak będzie po stronie kierowców BORu, teraz paniał?

 

2 godziny temu, tomek7776 napisał:

to nie forum dla ciebie.

moze jakies o rybkach???

Juz kiedyś zaproponowałem zbieranie znaczków.

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, hellios napisał:

Przerabianie mieszkania pod audio kojarzy mi się bardziej z emerytami, którzy nie mają dzieci, psów, kotów i znajomych którzy się zapytają "dlaczego na twoich ścianach wisi trójwymiarowy model dna morskiego" Akustyka jest ważna w salach koncertowych, aulach i u ludzi których stać na pomieszczenie odsłuchowe. Zwykli zjadacze chleba radzą sobie inaczej ? Co ciekawe okazuje się, że nie jest z tą moją akustyką najgorzej.

Bzdury piszesz, ale skoro czerpiesz garściami od radmorka, to później tak jest, jak jest.

 

P.S.

Słyszałeś o panelach PT80, o Dyfuzorach Shroedera 2D, 1D?

A wiesz, że dziś te pierwsze mogą wręcz zdobić pomieszczenie i zadowolisz przy okazji żonkę/partnerkę.

A wiesz, że przy odrobinie pomyślunku mógłbyś niektóre z powyższych wnosić na czas odłsuchów, a po odsłuchu wynosić z pokoju.

Tylko trzeba troszkę wyobraźni i kreatywności, chyba że to boli, to się nie zapędzaj w te rejony.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
czyli rady zadnej nie masz,namawiasz go na jakies eksperymenty,za jego kase,

co ty tu wogle robisz?

ty taki Kaszpirowski jestes,z rozdzka do niego pojedziesz.

Jedyne twoje rady, to „przyzwyczaj sie i nic nie rob“, wyzywanie ludzi od bezmozgowcow i zalecanie im by sie wysrali.

 

I ty smiesz zarzucac innym brak konstruktywnych porad?

 

Czy ty masz lustro w domu? Jesli tak, to spojrzyj w to lustro

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hellios napisał:

Najgorsza jest nawalanka po łbach bez puenty. Trochę podsumuję

 

1. Tomek czytałem kilka twoich wpisów i zdążyłem się zorientować, że twój sposób na silny bas to ogromne kolumny i elektrownia do ich napędzenia. Przez pewien czas też tak myślałem, ale to nie jest jedyna droga. Jak w każdym hobby na audio można wydać wszystkie pieniądze i zawsze będzie mało. Słuchałem poza moimi klockami, różnych "audiofilskich" wnalazków, lampy, monobloki, wintydże za krocie i jakoś anieli mnie nie ponieśli na dźwiękach harfy.

Ja nie mam naleciałości unitrowskich. Zacząłem słuchanie od starych japończyków Pioneery, Technicsy i inne Aiwy. i to bardziej takim brzmieniem przesiąkłem za młodu. Mam za to w pamięci Jak pięknie dźwiękiem całe pomieszczenie , potrafił u mojego brata wypełnić Zodiak (15W na kanał) , Radmor i inne takie klamoty. Stąd moje ostatnie testy. 5412 obalił mit, że trzeba mieć elektrownie żeby napędzić Dali 850 (dzisiaj właśnie z nimi go słuchałem) Mówię oczywiście o słuchaniu umiarkowanym bez wyburzania murów, ale  tak głośniej niż słucham na codzień. Kontrola dwóch wooferów 8 calowych doskonała. Zero dudnienia, rozmycia itp. Bas punktualny jak niemieccy piechurzy na defiladzie. Przypominam, że napędzałem te kolumny wcześniej NADem 319, który też robił z nimi co chciał ale nie miał takiego punchu w całym paśmie jak poczciwy Radmor. Przy okazji okazuje się, że to są naprawdę dobre kolumny, do tej pory miałem je za ciepłe kluchy... To samo tyczy się Dali 450, nagle się okazuje, że potrafią ładnym basem wypełnić salon 36m2.

 

2. Radmorek dzięki za propozycje sprzętów. Jak będę miał okazję to sprawdzę.

3. AIImr, opteron: nie wątpię, że macie rację w wielu kwestiach, ale większość słuchaczy muzyki, szybciej wymieni wzmacniacz czy kolumny bo to może zrobić w miarę łatwo. Przerabianie mieszkania pod audio kojarzy mi się bardziej z emerytami, którzy nie mają dzieci, psów, kotów i znajomych którzy się zapytają "dlaczego na twoich ścianach wisi trójwymiarowy model dna morskiego" Akustyka jest ważna w salach koncertowych, aulach i u ludzi których stać na pomieszczenie odsłuchowe. Zwykli zjadacze chleba radzą sobie inaczej ? Co ciekawe okazuje się, że nie jest z tą moją akustyką najgorzej. Muszę co prawda podbijać bas, ale jak ma się czym pokręcić i to kręcenie wywołuje dodatkowo jakiś słyszalny efekt to tragedii nie ma

 

4. Pytanie o kolumny innych rodzajów pozostaje otwarte. Kilka razy już słyszałem, że konstrukcja zamknięta rozwiązała temat basu, więc pytam was czy może mieć to jakieś podstawy.  Doskonale wiadomo, że bass reflex jest chyba najgorszym, wymuszonym i najtańszym rozwiązaniem. Dlatego pytam na jakie konstrukcje ewentualnie zwrócić uwagę w przyszłości. Mam na myśli kolumny za 2-3tys droższe raczej odpadają.

 

sir.jax Twoich wpisów nie chce mi się nawet komentować. Idź chłopie swoje frustracje rozładuj gdzie indziej. Przekop babci ogródek, albo coś ...

 

 

przez powiedzmy ostatnie 15 lat mialem system docelowy,na 

Brystonie,gdzie kontrola basu jest wzorcowa,ale trafilem na 2x wiekszy,mocniejszy ,i sie okazalo ze moze byc jeszcze lepiej we wszystkich aspektach,a jesli chodzi o bas i jego kontrole to wszystko wskoczylo na nowy poziom.

do czasu ,postanowilem zmienic kolumny,o tak  z przekory ,nie z potrzeby.

i sie okazalo ze jest znowu o klase lepiej,do tego kable MIT MH770,,wszyscy wiedza o co chodzi,i,,,,,moge analizowac co mial na mysli realizator dzwieku,,,we wszystkich zakresach czestotliwosci.

mam nieszczegolne mozliwosci ustawienia kolumn,ale w scianach mam 15cm welny,drewniane podlogi,drewniany sufit,grube zaslony na okna,miekkie kanapy,

przy naprawde ogromnych poziomach glosnosci,nie mam zadnego rezonansu,poglosu,wzbudzania sie basu,nic zero czegokolwiek,ciesze sie ze tak mi sie udalo z pomieszczeniem.

co do niektorych opinii,akurat atak stopy,wygaszenie,to jedny z prostych elementow linii basu,tak jak muzyka elektroniczna,

fortepian ,kontrabas to jest dopiero wyzwanie,a jest to bardzo zroznicowana linia basu.

ale w ostatnich miesiacach,bylem u kilku nowych kolegow o podobnych zainteresowaniach,ktorzy byli zalamani jak Ty, dzwiekiem w swoich domach ,bas byl jedynie na pietrze ,w sypialni,,,doslownie placz,a sprzet accuphase,wysokie modele power,u drugiego plinius tez wysoki,nowy model.

nawet akustycy,zaproszeni na konsultacje rozlozyli rece.

obaj musieli przeniesc system z salonu do sypialni,i wtedy zagralo,

dlatego napisalem,zebys przyzwyczail sie do tego co masz,bo to analogiczna sytuacja.

a wiekszosc porad,ktore sa tu Ci proponowane to klasyczne"piardy"dyletantow,albo zwolennikow rozwiazan rodem z car audio.np 4 subow,DSP,equalizerami,itp,,,

albo mieszkasz w mieszkaniu,albo z salonu robisz sale dyskotekowa.jeszcze moze kolorofon ci zaproponuja,dla lepszego nastroju.

albo klase D 500W,kawal szajsu,,,

dodam raz jeszcze,zostaw system taki jaki masz,nic nie zmieniaj,adaptacji akustycznej tez nie rob ,wywalona kasa.

kolumny masz ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sir.jax napisał:
2 godziny temu, radmorek napisał:

Grozisz mi, to podaj adres czy Policja ma go ustalić.

Przeczytaj jeszcze raz i nie inputuj mi tu gróźb.

Jak nie zrozumiesz to jeszcze raz przeczytaj.

Policja i tak będzie po stronie kierowców BORu, teraz paniał?

Skoro uważasz, że Twoje słowa skierowane do mnie, nie wyczerpują znamion czynu zabronionego zawartego w art.190kk par.1, to czemu nie chcesz przyjąć ode mnie pisma procesowego, na sali udowodnisz swoją nie winność, a ja zostanę obciążony wszelkimi kosztami. Czego tu się bać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pisz po pijanemu,albo po narkotykach.brzmi to jak pijacki belkot,albo kogos pod wplywem narkotykow.trzeba cie na te okolicznosc zbadac.

idz zrob siusiu ,i spac.

wyslij mi pismo procesowe,to jeszcze twoje wnuki beda wspominac te sytuacje z niesmakiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, radmorek napisał:

Skoro uważasz, że Twoje słowa skierowane do mnie, nie wyczerpują znamion czynu zabronionego zawartego w art.190kk par.1, to czemu nie chcesz przyjąć ode mnie pisma procesowego, na sali udowodnisz swoją nie winność, a ja zostanę obciążony wszelkimi kosztami. Czego tu się bać.

Jeszcze raz...

 

7 godzin temu, sir.jax napisał:

Po co ci to, jeszcze byś z tego spotkania nie wrócił do domu, różne wypadki chodzą po ludziach.

Nie wiesz jak to jest?

A nuż jakaś kolumna rządowa napatoczyła by się po drodze ....

???

Gdzie tu są znamiona groźby z mojej strony, czytaj ze zrozumieniem.

Wygooglałes sobie paragraf z kodeksu karnego i kozaczysz?

 

Artykuł 190 kodeksu karnego

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

A więc zgodnie z literą paragrafu, jeśli obawiasz się iż powyższe co napisałem może się spełnić musiałbyś ustalić z obecnie miłościwie nam panującym i BORem,  aby na trasie Poznań i gdzie ty tam sobie mieszkasz nie zapuszczały sie limuzyny rządowe.

 

A więc jeszcze raz... może tym razem zrozumiesz.

A przy okazji zwróć uwagę na emotki. 

 

7 godzin temu, sir.jax napisał:

Po co ci to, jeszcze byś z tego spotkania nie wrócił do domu, różne wypadki chodzą po ludziach.

Nie wiesz jak to jest?

A nuż jakaś kolumna rządowa napatoczyła by się po drodze ....

???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sine Metu napisał:
W dniu 3.03.2020 o 13:23, sir.jax napisał:
A to jakiś obowiązek? 

Tylko dobry zwyczaj.

?

P.S.

Popytaj tu i ówdzie, albo na PW zapraszam ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sine Metu napisał:

A mnie open space z idiotami którzy nie potrafią ogarnąć tematu przed wydaniem kasy na chałupę. Dzięki czemu słuchają w kuchnio-przedpokojo-jadalni.

Emeryt w przeciwieństwie do idiota, nie jest określeniem obraźliwym. Odnoszę wrażenie, że to forum zdominowane jest, przez chamstwo, kozactwo i krzykaczy. A wymiana zdań na temat sprzętu przypomina licytację karków na siłowni kto ma droższy dres i większy bicek. Żenada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.03.2020 o 20:26, hellios napisał:

Doskonale wiadomo, że bass reflex jest chyba najgorszym, wymuszonym i najtańszym rozwiązaniem.

BR najtańszym nie jest, OZ jest tańsza i prostsza w produkcji. A co do tego że BR jest "najgorszy" to czy sądzisz że producenci to idioci że w ca. 90% wyrobów rynkowych stosują obudowy typu BR, które wymagają więcej pracy? Nawet w topowym hi-endzie dominuje obudowa typu BR, ta "najgorsza" ;-). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio 200

"Nasz autorski port bas-refleksu HiVe II (High Velocity, Low Noise Reflex Port) skutkuje lepszą odpowiedzią impulsową oraz bardziej zwartym basem dzięki płynniejszemu przepływowi powietrza"

"Dwa porty HiVe II – poprawiona odpowiedź transjentowa i bardziej zwarty bas dzięki płynniejszemu przepływowi powietrza"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora : @hellios

Spróbuj wpiąć wzmacniacz bezpośrednio do gniazda w ścianie lub- znajdź przedłużacz warsztatowy z przewodem o rozsądnym przekroju 1.5mm ^2 do 2.5 mm^2 ( ja sobie sam zrobiłem przedłużacz z oponowego warsztatowego OW, bo te w handlu mizerne).

Może poszukasz wzmacniaczy, które mają na wtórnym uzwojeniu transformatora w zasilaczu albo na wyjściu zasilacza wyższe napięcie.

Czymś rozbujać te cewki wooferów by się przydało - to, co wyobraźnia mi podpowiada w Twoim przypadku, wcześniej wydedukowałem dla siebie i dlatego przewymiarowany Xindak A06 mi pasuje (ale pokój mniejszy - ok. 4.5 na 6.3 metry).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BR jest tańszy i to dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt całej kolumny. OZ wymaga większego woofera i ot cały sekret. BR potrafi dać obfity bas z małego monitora, tylko wymaga lepszego ustawienia. Ponadto ludzie często kupują oczami i słupki są modne. 

Wykonałem kolejny test, do mojego systemu wpiąłem Luxmana l235 70w / 8ohm. Ten mały słodki wzmacniaczyk gra zupełnie nieźle z całkiem sporym i dynamicznym basem. Co prawda bas jest okrągły i słodki, ale ilościowo jest go w sam raz. To potwierdza, że potrzebny jest dobry piecyk. Co myślicie o Rotelu 980bx ? Mógłby się sprawdzić, ktoś ho słuchał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
BR jest tańszy i to dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt całej kolumny. OZ wymaga większego woofera i ot cały sekret. BR potrafi dać obfity bas z małego monitora, tylko wymaga lepszego ustawienia. Ponadto ludzie często kupują oczami i słupki są modne. 

 Jak ty na to wpadles?

 

BR przy takich samych przetwornikach wymaga wiekszej obudowy i dodatkowe rury BR -> wiecej pracy, wiecej materialu, wyzsze koszty...

 

Zwiekszenie przetwornika w OZ nie zastapi BR (patrz przebieg charakterystyki czestotliwosciowej)

 

 

Co to ma wspolnego z slupkami?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sir.jax napisał:

A linia transmisyjna jak w TDLach

Jeżeli trafiłbyś oryginalne TDL Studio 3 ... to mogłoby być idealne rozwiązanie. Niestety oryginalne w dobrym stanie, nie grzebane z pierwszej serii ciężko upolować. Do tych kolumn trzeba także dobrać dobry wzmacniacz, który będzie trzymał w ryzach ich bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

7 godzin temu, Lech36 napisał:

BR najtańszym nie jest, OZ jest tańsza i prostsza w produkcji. A co do tego że BR jest "najgorszy" to czy sądzisz że producenci to idioci że w ca. 90% wyrobów rynkowych stosują obudowy typu BR, które wymagają więcej pracy? Nawet w topowym hi-endzie dominuje obudowa typu BR, ta "najgorsza" ;-). 

BR ma pewne maniery grania, których ciężko się jest pozbyć co nie znaczy że niema dobrych kolumn z BR, są ale niewiele takich słyszałem. OZ jest owszem,  prostsze w projektowaniu i liczeniu. BR wykorzystuje dwie strony membrany dlatego z takiego samego głośnika więcej "nakrzyczy". Ja od nastu lat nie mam i nie zamierzam wracać do BR, nie mam też zamiaru nikogo przekonywać do swoich racji, każdy ma inne priorytety.

2 godziny temu, xajas napisał:

BR przy takich samych przetwornikach wymaga wiekszej obudowy i dodatkowe rury BR -> wiecej pracy, wiecej materialu, wyzsze koszty...

Wszystko zgoda ale koszty jednak są niższe przy BR i to dużo niższe, przynajmniej jeżeli mówimy o kolumnach które mogą być dla siebie konkurentem. Przede wszystkim skuteczność na basie w OZ jest sporo mniejsza przy porównywalnej średnicy wooferów, zatem albo daje się więcej głośników, albo idzie w większe woofery, większy woofer w okolicach 10" wymaga zwykle minimum 3 dróg a bywa że 4, to powoduje że już sama zwrotnica generuje bardzo poważne koszty jeżeli elementy mają być jako-takie, o konieczności robienia przy OZ obudowy tak sztywnej jak tylko to  możliwe już nie wspomnę. Zatem, to co oferuje OZ np na 4 drogach z 12" wooferem, można ogarnąć na 2.5 drożnym BR z dwiema 8" pierdziawkami i byle jakiej obudowie, przynajmniej na papierze - czyli efektywność i zejście, ale przy odsłuchu już tak samo nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.