Skocz do zawartości
IGNORED

Myślistwo. Analiza krytyczna


mgrkleszcz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.12.2021 o 23:33, sly30 napisał:

Kolejny idiota - myśliwy - degenerat…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko w tym wypadku, to miasto poprosiło o odstrzał bo dziki zagrażały życiu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bambizm w najczystszej postaci. Nie zastrzeli - ukarać, bo dopuścił do zagrożenia. Zastrzeli - ukarać, bo dzieci niemiłymi widokami stresuje. Gdyby strzelał w nocy, oskarżyliby go o zakłócanie spokoju. Zero szacunku dla człowieka wykonującego nieprzyjemną pracę, żeby nasi wrażliwcy mieli bezpiecznie i mogli kochać zwierzątka. Bo gdyby dzik połamał im piszczele i poharatał tyłek szablami, miłość stałaby się trudną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, misiomor napisał:

Bambizm w najczystszej postaci. Nie zastrzeli - ukarać, bo dopuścił do zagrożenia. Zastrzeli - ukarać, bo dzieci niemiłymi widokami stresuje. Gdyby strzelał w nocy, oskarżyliby go o zakłócanie spokoju. Zero szacunku dla człowieka wykonującego nieprzyjemną pracę, żeby nasi wrażliwcy mieli bezpiecznie i mogli kochać zwierzątka. Bo gdyby dzik połamał im piszczele i poharatał tyłek szablami, miłość stałaby się trudną.

Niestety takie mamy czasy.... 

Piczki w spodniach rurkach jęczą i płaczą potem po internetach..... jak tak można...  dzika ubić. 

 

Trochę może nie na miejscu strzelanie miedzy blokami, powinni chociaż dla przypału wstążki rozwinąć ze niby zabezpieczają teren...

Na pewno mądre i bezpieczne to nie było.  Bardziej Humanitarnie by uśpili te dziki i wywieźli do garbarza xD

Wtedy nikt by pretensji nie mial. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2021 o 12:11, misiomor napisał:

Zero szacunku dla człowieka wykonującego nieprzyjemną pracę,

Ależ tak! To dla nich bardzo nieprzyjemna praca! Poświęcają się dla dobra narodu! Bambizm? Piszesz o sobie?

A tu jednego mniej….

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak samo jak kościelni dewianci gwałcący dzieci! Oni też się poświęcają. Przecież nie robią tego dla własnej przyjemności, tylko wykonują nieprzyjemną prace eucharystyczną!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2021 o 10:39, Lolo2 napisał:

Tylko w tym wypadku, to miasto poprosiło o odstrzał bo dziki zagrażały życiu. 

poprosilo o wyciagniecie zwierzat z terenu osiedla nie strzelanie z broni na blokowisku

 

W dniu 9.12.2021 o 18:34, misiomor napisał:

Usypianie jest przereklamowane. To nie działa od razu, widziałem jak dawno temu weterynarz męczył się w ten sposób z łosiem.

działa dobrze wystarczy umiec policzyc dawke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2021 o 12:11, misiomor napisał:

Bambizm w najczystszej postaci. Nie zastrzeli - ukarać, bo dopuścił do zagrożenia. Zastrzeli - ukarać, bo dzieci niemiłymi widokami stresuje. Gdyby strzelał w nocy, oskarżyliby go o zakłócanie spokoju. Zero szacunku dla człowieka wykonującego nieprzyjemną pracę, żeby nasi wrażliwcy mieli bezpiecznie i mogli kochać zwierzątka. Bo gdyby dzik połamał im piszczele i poharatał tyłek szablami, miłość stałaby się trudną.

Prymitywna i tania demagogia. Można było dziki odłowić i wywieźć gdzieś FAKE do lasu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, cir said:

działa dobrze wystarczy umiec policzyc dawke

Z łosiem to próbował ten sławny weterynarz, który potem zginął w akcji z tygrysem. Więc chyba znał się na swojej robocie - wzywano go do najtrudniejszych przypadków.

Dawkę to sobie można liczyć, jak się ma zwierza na łatwy strzał z bliska, np. w ZOO przed jakimiś zabiegami - oswojony, w znanym otoczeniu, z zabezpieczeniami dla usypiającego. Natomiast w przypadku dzikiego zwierzęcia w warunkach przypadkowych, z dłuższego dystansu, nigdy nie wiadomo jak się trafi - czy w okolicę ukrwioną czy nie, "domięśniowo" czy bardziej "dożylnie" ew. "podskórnie" czy w ogóle dojdzie do wprowadzenia środka usypiającego.

A poza tym to jest jakaś paranoja, żeby usypiać nadmiernie rozmnożone szkodniki. Ze szczurami przy deratyzacji nikt się tak nie cacka, a to przecież zwierzęta o podobnym poziomie świadomości jak dziki.

1 minute ago, Bobcat said:

Można było dziki odłowić i wywieźć gdzieś FAKE do lasu. 

Taki dzik "miejsko-śmietnikowy" to akurat poradzi sobie w lesie. Zwieje z niego do najbliższego miasta. A wcześniej zarazi swoich leśnych pobratymców pasożytami i innymi patogenami z miasta. Nie ma to jak bambistyczna "logika".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, misiomor napisał:

Z łosiem to próbował ten sławny weterynarz, który potem zginął w akcji z tygrysem. Więc chyba znał się na swojej robocie - wzywano go do najtrudniejszych przypadków.

Dawkę to sobie można liczyć, jak się ma zwierza na łatwy strzał z bliska, np. w ZOO przed jakimiś zabiegami - oswojony, w znanym otoczeniu, z zabezpieczeniami dla usypiającego. Natomiast w przypadku dzikiego zwierzęcia w warunkach przypadkowych, z dłuższego dystansu, nigdy nie wiadomo jak się trafi - czy w okolicę ukrwioną czy nie, "domięśniowo" czy bardziej "dożylnie" ew. "podskórnie" czy w ogóle dojdzie do wprowadzenia środka usypiającego.

A poza tym to jest jakaś paranoja, żeby usypiać nadmiernie rozmnożone szkodniki. Ze szczurami przy deratyzacji nikt się tak nie cacka, a to przecież zwierzęta o podobnym poziomie świadomości jak dziki.

Taki dzik "miejsko-śmietnikowy" to akurat poradzi sobie w lesie. Zwieje z niego do najbliższego miasta. A wcześniej zarazi swoich leśnych pobratymców pasożytami i innymi patogenami z miasta. Nie ma to jak bambistyczna "logika".

Nie ma to jak pseudo-wiedza którą w dumą prezentujesz. Pewność siebie jest słabym substytutem zasobu wiadomości w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.12.2021 o 20:54, misiomor napisał:

Z łosiem to próbował ten sławny weterynarz, który potem zginął w akcji z tygrysem. Więc chyba znał się na swojej robocie - wzywano go do najtrudniejszych przypadków.

raczej chętnie się zgłaszał do takich akcji a nie ze sie znał

aby cos robic dobrze trzeba to ćwiczyc

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli strzałka ma nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy, to zasięg celnego strzału z niej będzie bardzo mocno ograniczony. Aż do praktycznej nieskuteczności na ruchliwe i płochliwe dziki - źródła podają zasięg od 10 do 27m i to przy braku bocznego wiatru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 9.12.2021 o 10:39, Lolo2 napisał:

Tylko w tym wypadku, to miasto poprosiło o odstrzał bo dziki zagrażały życiu. 

I to jest głupota do sześcianu. Zagrażały bo co  ? Chrumkały czy waliły kupę gdzie popadnie ? Pewnie było ryzyko , że kierowca z zaparowanymi szybami przywali w jakiegoś.

Kilka dni temu w moim Łagiewnickim szedłem po zmroku ulicą gruntową i wszedłem w lochę i tegoroczne dzikusy.

Ona pochrumkała, ja powiedziałem, że tylko idę i przezedłem przez środek stada. Najbliższe były 5 m ode mnie.

Mam większe zaufanie do dzików niż do szczepionych psów , a zwłaszacza do rodzin jadących w umytych samochodach w week do lasu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, cir said:

a moje zrodła podaja zasieg strzelby pneumatycznej 50-70 m

Dla mnie praktycznie nierealne - przepisy łowieckie dopuszczają strzał na 200m max. z użyciem broni palnej o wielokrotnie większej prędkości pocisku, a zatem również wielokrotnie mniejszej wrażliwości na wiatr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, stench napisał:

I to jest głupota do sześcianu. Zagrażały bo co  ? Chrumkały czy waliły kupę gdzie popadnie ? Pewnie było ryzyko , że kierowca z zaparowanymi szybami przywali w jakiegoś.

Kilka dni temu w moim Łagiewnickim szedłem po zmroku ulicą gruntową i wszedłem w lochę i tegoroczne dzikusy.

Ona pochrumkała, ja powiedziałem, że tylko idę i przezedłem przez środek stada. Najbliższe były 5 m ode mnie.

Mam większe zaufanie do dzików niż do szczepionych psów , a zwłaszacza do rodzin jadących w umytych samochodach w week do lasu.

 

Cóż... nie będę nawet tego komentował. 

9 godzin temu, cir napisał:

a moje zrodła podaja zasieg strzelby pneumatycznej 50-70 m

Zależy jaka broń i czym chcesz strzelać. Takie PCP Hatsana na ołów 9.5mm to ma nawet 300j osiąga. Spokojnie malego dzika uwali, zresztą filmiki na youtube dostępne. 

"Hatsan pcp hunting" 

 

 

 

 

 

 

Jak dla mnie patowa sytuacja. 

Miasto dostaje od polowy skargi ze dziki zagrażają życiu i należy je usunąć. 

A od drugiej polowy dostaje skargi że przecież dziki są COOL i nie należy ich ruszać. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, Lolo2 napisał:

Spokojnie malego dzika uwali, zresztą filmiki na youtube dostępne. 

Nie lubię takich gadek. Potem jest zranione zwierze które cierpi , albo dogorywa bo nie ma go kto dobić bo jakiś domorosły snajper kwiczy , że na YT było inaczej i on teraz nie strzeli z bliska do wierzgającego zwierzaka. I w ogóle to chce cofnąć czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Lolo2 said:

Zależy jaka broń i czym chcesz strzelać. Takie PCP Hatsana na ołów 9.5mm to ma nawet 300j osiąga. Spokojnie malego dzika uwali, zresztą filmiki na youtube dostępne. 

"Hatsan pcp hunting"

Może i uwali małego dzika z bliska, ale u nas byłoby całkowicie niedopuszczalne do polowania z powodów etycznych jak Przedmówca napisał. Raz że energia o wiele za mała (musi być co najmniej 1000J @ 100m, a na dziki to nawet 2000J). Po drugie o niezawodnym i celnym strzale na 200m nawet mowy nie ma. Za wolny pocisk, o zbyt dużej utracie prędkości z odległością i wrażliwości na wiatr.

A strzałka usypiająca ma jeszcze o wiele gorsze własności balistyczne - jest znacznie większa niż ołowiany pocisk, ma mniejszą gęstość (cała mechanika strzykawki, zbiornika itd. vs lity ołów) i porusza się wolniej (żeby nie zabić). Do tego długi pocisk słabo stabilizuje się gwintem lufy, więc trzeba to robić brzechwowo, co oznacza dalsze pogorszenie oporu aerodynamicznego.

Dlatego taka strzałka może i doleci na 70m (trochę lepiej niż rzut kamieniem) ale o celnym strzale na tę odległość nie ma nawet mowy. Nie-letalność jest w dużej sprzeczności z celnością, gdzie dąży się do pocisków o jak najlepszym współczynniku balistycznym i największej gęstości - zwykłej i przekroju. Niby próbują konstruowania takich strzelb z regulowaną (do odległości) prędkością strzałki, co lekko zwiększa zasięg, ale to i tak będzie gorsze od breneki, z której nie bardzo daje się strzelać celnie na większe odległości. Duży gong u Hickok'a45 (@70yd) to już jest wyzwanie dla takiej broni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśnicy w Nadleśnictwie Browsk chcieli zorganizować polowanie zbiorowe ,ale zrezygnowali bo nie pozwolono im . Tam jest pełno ludzi w lasach .
Kolejny śmiertelny wypadek
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lolo2 napisał:

Jak dla mnie patowa sytuacja. 

Miasto dostaje od polowy skargi ze dziki zagrażają życiu i należy je usunąć. 

A od drugiej polowy dostaje skargi że przecież dziki są COOL i nie należy ich ruszać. 

miasto nie moze tego zlekcewazyc i zostawic sprawe naturze bo moze sobie pójda

tak postepuja tylko w przypadku niegroznych zwierzat których u mnie nawet troche sie plącze

o ile wiem sa miasta kóre szkolą strazników miejskich i kupuja im bron pneumatyczna do tego celu

Godzinę temu, misiomor napisał:

Dlatego taka strzałka może i doleci na 70m (trochę lepiej niż rzut kamieniem) ale o celnym strzale na tę odległość nie ma nawet mowy.

 misiomor

zasieg strzelby pneumatycznej 120 m , skutecznosc 70 m ze strony producenta

trzeba ćwiczyć aby byc skutecznym a nie pajacowac na blokowisku raz na miesiąc

sa w Polsce miasta które kupiły i daja rade /straz miejska/ bez "myśliwych"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, cir said:

 misiomor

zasieg strzelby pneumatycznej 120 m , skutecznosc 70 m ze strony producenta

trzeba ćwiczyć aby byc skutecznym a nie pajacowac na blokowisku raz na miesiąc

sa w Polsce miasta które kupiły i daja rade /straz miejska/ bez "myśliwych"

 

Najlepsze ćwiczenie strzelca nie zrobi z Glocka karabinu snajperskiego.

Nie wierzę w te 70m. Może na tej odległości strzałka się wbije i przekaże substancję czynną jeżeli trafi. Problem w tym, że najlepszy strzelec IMO nie trafi. Bo będzie za duży rozrzut oraz wrażliwość na wiatr i ruch celu. Może jakby zrobili system z pociskiem sterowanym radiowo, to byłyby jakieś szanse. Ale wtedy trening traci nieco na znaczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to widzę,,,  strażnik miejski strzelający na 70m z pneumatyka xD

 

To ja wale z karabinu kalibru 223 na zawodach do nieruchomego celu, jakim jest tarcza na odległości 50m z pozycji stojąc i średnio to idzie, strzelenie w odpowiednie miejsce dzikowi może być wyzwaniem...

A taki strażnik miejski będzie w snajpera z pneumatyka się bawił xD

 

Nie no spoko, bawi mnie wasze poczucie humoru. xD

 

Macie pneumatyki  można obejrzeć od 7 minuty. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

@Lolo2 wklejając takie filmy zachęcisz tylko pustaki do kaleczenia zwierząt.

Siła pocisku powinna być właściwie dostosowana do celu i jego charakterystyki, tak żeby go szybko zabić. Albo ktoś stwierdzi, że ten młody dzik to polazł, ale za to zbliżyła się starsza locha to może ją się rypnie bo pewnie też się uda.

Do młodego dzika to można strzelać może z mocniejszego 5,56 albo Grendela a nie z jakiejś zabaweczki, która 10 m dalszy cel tylko pokaleczy, a do dorosłego to z nabojów karabinowych ( a nie pośrednich).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, stench napisał:

@Lolo2 wklejając takie filmy zachęcisz tylko pustaki do kaleczenia zwierząt.

Siła pocisku powinna być właściwie dostosowana do celu i jego charakterystyki, tak żeby go szybko zabić. Albo ktoś stwierdzi, że ten młody dzik to polazł, ale za to zbliżyła się starsza locha to może ją się rypnie bo pewnie też się uda.

Do młodego dzika to można strzelać może z mocniejszego 5,56 albo Grendela a nie z jakiejś zabaweczki, która 10 m dalszy cel tylko pokaleczy, a do dorosłego to z nabojów karabinowych ( a nie pośrednich).

 

Nikogo do niczego nie zachęcam... 

Aby móc polować w Polsce musisz nabyć odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia.  Tam cię naucza co i jak. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2021 o 18:34, misiomor napisał:

Usypianie jest przereklamowane. To nie działa od razu, widziałem jak dawno temu weterynarz męczył się w ten sposób z łosiem.

aby cos robic dobrze trzeba ćwiczyć

i tak jest ze wszystkim

1 godzinę temu, Lolo2 napisał:

Aby móc polować w Polsce musisz nabyć odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia.  Tam cię naucza co i jak. 

to u mnie pełno wyjątków

podstawowki nie mógł skonczyc jeden z drugim a teraz niby wiedza 🙂

12 godzin temu, misiomor napisał:

Najlepsze ćwiczenie strzelca nie zrobi z Glocka karabinu snajperskiego.

Nie wierzę w te 70m. Może na tej odległości strzałka się wbije i przekaże substancję czynną jeżeli trafi. Problem w tym, że najlepszy strzelec IMO nie trafi. Bo będzie za duży rozrzut oraz wrażliwość na wiatr i ruch celu. Może jakby zrobili system z pociskiem sterowanym radiowo, to byłyby jakieś szanse. Ale wtedy trening traci nieco na znaczeniu.

misiomor a niby jak kłusownicy sobie daja rade na alasce czy w afryce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, cir said:

misiomor a niby jak kłusownicy sobie daja rade na alasce czy w afryce

Kłusownik działa w zupełnie innych warunkach. On np. nie musi zapewnić ochrony ludzi przed szarżującym spłoszonym dzikiem. Do tego, tak jak napisałem, dużo łatwiej osiągnąć celność na dłuższych dystansach, jeżeli pocisk jest z litego ołowiu ew. z płaszczem czy monolityczny z miedzi, a lufa gwintowana. Widziałem co potrafią repliki kapiszonowych odprzodówek (karabinów), nawet strzeliłem z tego parę razy jak koledzy pożyczyli - kula na flejtuchu ew. pocisk Minie. Natomiast ze strzelby gładkolufowej nikt nawet nie próbuje robić zawodów z brenek na 50m. Bo to balistycznie nie miałoby sensu - rozrzut powyżej różnic między strzelcami. A strzałka jest znacznie gorszym pociskiem.

10 hours ago, stench said:

@Lolo2 wklejając takie filmy zachęcisz tylko pustaki do kaleczenia zwierząt.

Siła pocisku powinna być właściwie dostosowana do celu i jego charakterystyki, tak żeby go szybko zabić. Albo ktoś stwierdzi, że ten młody dzik to polazł, ale za to zbliżyła się starsza locha to może ją się rypnie bo pewnie też się uda.

Do młodego dzika to można strzelać może z mocniejszego 5,56 albo Grendela a nie z jakiejś zabaweczki, która 10 m dalszy cel tylko pokaleczy, a do dorosłego to z nabojów karabinowych ( a nie pośrednich).

Ja odczytuję zamieszczenie tego filmiku jako zwyczajną ciekawostkę bronioznawczo - etnograficzną z szerokiego świata. Nikt u nas nie będzie zresztą kłusował z takiej wiatrówki (bo legalnie polować się z niej nie da) - raz że wymaga ona rejestracji, a więc korowody prawie jak przy pozwoleniu na broń (i będzie ona w systemie - istotne w przypadku postrzału i znalezienia kuli w padłym / rannym zwierzęciu które uciekło), a dwa - dla kłusownika będzie ona zbyt droga, nieskuteczna i kłopotliwa - jak toto przewozić, czy chodzić z tym po lesie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, misiomor napisał:

Nikt u nas nie będzie zresztą kłusował z takiej wiatrówki (bo legalnie polować się z niej nie da) - raz że wymaga ona rejestracji

Jesteś w błędzie 🙂

Kupujesz sobie taka wiatrówkę z blokada na 17j. A to czy ty sobie na allegro kupisz "inna" dysze i sam sobie wymienisz to... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Oraz cytat na samym dole:

UWAGA:

Wszystkie wiatrówki sprzedawane są w limicie 17J, zgodnie z polskim prawem. Nie oferujemy wiatrówek w wersji FAC (bez limitu energii). Dane dla wersji FAC pochodzące od producenta umieszczono poglądowo.

 

Godzinę temu, misiomor napisał:

a dwa - dla kłusownika będzie ona zbyt droga, nieskuteczna i kłopotliwa - jak toto przewozić, czy chodzić z tym po lesie.

 

Nie wiem, czy 5000zl to drogo dla kłusownika. Byle jaki sztucer tyle kosztuje. 

Teoretycznie możesz z nią chodzić legalnie, bo pokażesz certyfikat 17j. Nikt ci tego nie sprawdzi. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawnie jest to dość zamotane, przyznaję.

Od strony technicznej - pod hasłem "9mm airgun bullets" znajdujemy że waży toto ok. 100 grains (6.5g) - na poziomie Makarowa czy .380 ACP. Żeby miał energię 17J, musiałby poruszać się z prędkością 72m/s. Trochę mało, nie znam się na wiatrówkach na tyle, żeby wypowiedzieć się w temacie technicznej możliwości "zduszenia" sprzętu do tego stopnia, ale mam pewne obawy, że np. opory ruchu pocisku w lufie czy nieszczelności moga mieć na tyle duży rozrzut, że jeden pocisk będzie miał wyższą energię, a drugi utkwi w lufie w razie prób pomiarów chronografem. A sklep umyje rączki jak właduje klienta "na minę". Ale zgadzam się, że w mniejszych kalibrach, gdzie prędkość 17J jest większa z racji lżejszych pocisków, takie przeróbki są technicznie możliwe.

Problem w tym, że nawet po pełnym "odblokowaniu", taka wiatrówka 9mm ma osiągi energetyczne na poziomie słabego pistoletu. Więc zasięg robi się krótki - Amerykaniec z filmiku strzelał z 20yd, a nasze dziki żyją w równowadze z myśliwymi, strzelającymi z nieporównanie lepszej broni i większych odległości. I generalnie skuteczność wiatrówki 9mm na dzika jest wątpliwa, nie wspominając już o groźbie szarży zwierza rannego bądź wystraszonego.

Kłusownicy chyba jednak wolą wnyki, które ciągle są znajdywane w lasach przez myśliwych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, misiomor napisał:

Kłusownik działa w zupełnie innych warunkach. On np. nie musi zapewnić ochrony ludzi przed szarżującym spłoszonym dzikiem. Do tego, tak jak napisałem, dużo łatwiej osiągnąć celność na dłuższych dystansach, jeżeli pocisk jest z litego ołowiu ew. z płaszczem czy monolityczny z miedzi, a lufa gwintowana. Widziałem co potrafią repliki kapiszonowych odprzodówek (karabinów), nawet strzeliłem z tego parę razy jak koledzy pożyczyli - kula na flejtuchu ew. pocisk Minie. Natomiast ze strzelby gładkolufowej nikt nawet nie próbuje robić zawodów z brenek na 50m. Bo to balistycznie nie miałoby sensu - rozrzut powyżej różnic między strzelcami. A strzałka jest znacznie gorszym pociskiem.

napisz wprost wreszcie ze kłusownik to profesjonalista a nasz dzielny mysliwy to amator

1 godzinę temu, misiomor napisał:

Kłusownicy chyba jednak wolą wnyki, które ciągle są znajdywane w lasach przez myśliwych.

nie- zwierze musi byc bez uszkodzeń i maksymalnie szybki transport który tez jest w uśpieniu

miałem kolege z ameryki srodkowej/zmarł / a to u nich prawie normalny zawód

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez cir

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minutes ago, cir said:

napisz wprost wreszcie ze kłusownik to profesjonalista a nasz dzielny mysliwy to amator

Nie - kłusownik nie przejmuje się specjalnie co będzie jak nie trafi (poza tym, że nie będzie miał mięsa / zarobku). Miejski spec od dzików powinien, bo jak nie uśpi skutecznie, spłoszony dzik może komuś zrobić krzywdę. To miałem na myśli i nadal uważam strzelby usypiające za kontrowersyjne w kwestii dzików w miastach.

45 minutes ago, cir said:

nie- zwierze musi byc bez uszkodzeń i maksymalnie szybki transport który tez jest w uśpieniu

miałem kolege z ameryki srodkowej/zmarł / a to u nich prawie normalny zawód

U nas nie ma chyba tego typu kłusownictwa z uśpieniem i dostarczeniem żywego zwierzęcia jakiegoś rzadkiego i cennego gatunku. Dzięki za wyjaśnienie - faktycznie tacy "fachowcy" mogą demonstrować max. możliwości technologii strzelb usypiających. Jednak wątpię żeby dało się wyszkolić naszych strażników miejskich na ten poziom, a nawet gdyby, to i tak poziom bezpieczeństwa osób postronnych (przed szarżą dzika) będzie mniejszy niż gdyby użyć normalnego sztucera.

Ja na hasło "kłusownik" miałem raczej skojarzenia z czymś takim:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.