Skocz do zawartości
IGNORED

odgroda Baffle Wall


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, fetek napisał:

słusznie, lepiej pomyśl o sensownym zasilaniu pokoju, najlepiej na 2-3 liniach. Ja mam 4 licząc oświetlenie i wyszło że mało 😛

Mam jeden es B16 na pokój wiec wystarczy do:

Projektor JVC 400W

Przedwzmacniacz Yamaha CX-A5200 65W

Końcówka Yamaha MX-A5200 - ponoć 650W

Blu Ray Panasonic DP-UB9004 - 40W

Końcówka Dynacord L1300FD DSP - 550W

Apple i Zidoo ( Max 100W )

Router i inne dajmy ze 100W 

Klima mobilna De’Longhi PAC EL112 CST -900W

Do tego oświetlenie tylko w miejscu siedzącym z taka oprawka https://mlamp.pl/lampy-sufitowe-plafony/34138-wpuszczana-lampa-sufitowa-kami-3326-shilo-okragla-oprawa-podtynkowa-oczko-metalowe-czarne.html

Takie zapotrzebowanie prądowe widzę w tym pokoju Kinowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, miś1185 napisał:

Niestety tanie sieciówki dla mnie to kasa w błoto, mam takiego NRG-Y2, mam Gigawatta Powersync i ani jednego ani drugiego nie polecam. Owszem, jakaś poprawa jest, ale nie wszystkich aspektów brzmienia, czyli jest lepiej, ale nie jest dobrze. Gigawatt Powersync Plus dużo lepszy od wersji bez "Plusa", w moim systemie poprawił wszystko na "plus", poprawił dynamikę, wyładnił wysokie tony mimo dodania szybkości dźwięku, poprawił zejście w basie, ale tylko trochę, bo da się znacznie, znacznie lepiej, co pokazał Monsoon. Monsoon jednak wywraca do góry nogami równowagę tonalną, więc w ciemno nie radzę go brać.

jak czytam takie p****** to mnie trzepie. Ale zacznijmy łopatologicznie, jakie masz źródło zasilania, łączniki oraz instalacje że ostatni metr kabla kopie jakbyś sam obalił 80% flachę i to na studenta.

15 minut temu, długi89 napisał:

Takie zapotrzebowanie prądowe widzę w tym pokoju Kinowym

czyli cały sprzęt będziesz karmił syfem z ledów, klimy i gównianych zasilaczy np odtwarzaczy.

15 minut temu, długi89 napisał:

Mam jeden es B16 na pokój wiec wystarczy do:

nie chodzi o możliwości prądowe a o maksymalne organicznie zakłóceń z pozostałych urządzeń. Po za tym dwa porządne suby w szczycie spokojnie wyczerpią nominalne wartości 2.5.

Do tego warto dołożyć filtry przeciwzakłóceniowy, które są dedykowane do automatyki i urządzeń mikroprocesorowych. Nie wypuszczaj i nie wpuszczają zakłóceń np z mikrofalówki, pralki, lodówki, tv i wielu innych.

kolejna kwestią są kondycjonery, nie stosujemy ich do wszystkiego jak leci a zwłaszcza do klasy D

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fetek napisał:

pamiętaj że tego typu wzmacniacze to standard w subwooferach.

No, ale w kolumnach też jest, i to konkretnych przecież. Nie wiem, jestem teoretykiem, ale naprawdę mnóstwo czytam, i gdzieś tam z tyłu głowy pojawia się taka myśl, że dla wielu osób klasa D jest "be", bo są przyzwyczajeni do klasy A/AB, i takie potwory 50kg+ "muszą" grać lepiej, ale to być może takie moje widzimisię.

Podobnie jest w przypadku kolumn aktywnych, ignorowane przez wielu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, fetek napisał:

jak czytam takie p****** to mnie trzepie. Ale zacznijmy łopatologicznie, jakie masz źródło zasilania, łączniki oraz instalacje że ostatni metr kabla kopie jakbyś sam obalił 80% flachę i to na studenta.

Ależ pięknie ująłeś swoje zaproszenie do dyskusji w tym temacie. 😄 Zostańmy przy swoich kompetencjach - moje to wyszkolony słuch, Ty dzielisz się tu wiedzą techniczną, co wg mnie jest ogromnie cenne, i w porządku, niech tak pozostanie. 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
52 minuty temu, fetek napisał:

zwłaszcza do klasy D

Ale ja nie mam nic z klasy D, wszystkie końcówki to A/B. 

 

56 minut temu, fetek napisał:

czyli cały sprzęt będziesz karmił syfem z ledów, klimy i gównianych zasilaczy np odtwarzaczy.

ale jak karmił? Myślisz że do Odtwarzaczy będę Ciągnął nową linie na której będzie pobór maksymalny 200W? Lub do lampki która będzie się paliła może z 10-15 min w ciągu dnia?  Przecież to się mija z celem, wiesz ile bym musiał wybulić za pozwolenie i montaż dodatkowych esów? Lepiej nie pytaj😞😞😞

Po drugie nie jest to sprzęt jakiś Hi-End by dawać na każdy element toru nowa linie zasilania. Owszem może ten Dynavox to syf ale i tak jest lepszy od listwy z marketu za 200zł.

Jak już tak rozmawiamy to poleć coś do czego bedzie można podłączyć impulsowe urządzenia? Osobnego do Końcówek i Procka oraz osobnego dla Projektora by można było to spiąć do jednego gniazdka na końcu…

Godzinę temu, fetek napisał:

Po za tym dwa porządne suby w szczycie spokojnie wyczerpią nominalne wartości 2.5.

Sprawdzałeś parametry tej końcówki? Te Scan Speak 30W/4558T00 nie są w stanie pobrać tyle prądu. Końcówka przy 4 Ohm ma 650watt a głośnik 350watt przy 4 Ohm wiec spory zapas jest nawet rzekłbym że za duży😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, miś1185 napisał:

Ależ pięknie ująłeś swoje zaproszenie do dyskusji w tym temacie.

to nie było zaproszenie, nawet nie chce mi się o tym rozmawiać. Nie będę się z Tobą kłócił bo wiem że każdy kabel "gra" ale nie zawsze jest to wina kabla, po za tym sfera audio czasem łamie prawa fizyki, zwłaszcza w naszych głowach.

Godzinę temu, długi89 napisał:

Ale ja nie mam nic z klasy D, wszystkie końcówki to A/B. 

To był przykład.

Godzinę temu, długi89 napisał:

Jak już tak rozmawiamy to poleć coś do czego bedzie można podłączyć impulsowe urządzenia? Osobnego do Końcówek i Procka oraz osobnego dla Projektora by można było to spiąć do jednego gniazdka na końcu…

cokolwiek z filtrami Schaffnera, ustrojstwo działa w obu kierunkach.

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

No, ale w kolumnach też jest, i to konkretnych przecież. Nie wiem, jestem teoretykiem, ale naprawdę mnóstwo czytam, i gdzieś tam z tyłu głowy pojawia się taka myśl, że dla wielu osób klasa D jest "be", bo są przyzwyczajeni do klasy A/AB, i takie potwory 50kg+ "muszą" grać lepiej, ale to być może takie moje widzimisię.

Podobnie jest w przypadku kolumn aktywnych, ignorowane przez wielu. 

Nie czytaj bo to nic nie daje, serio...

Gra cały system, nie tylko końcówka, wszystko musi być dopasowane. Czasem jest to blokada w mózgu, czasem przyzwyczajenie.. ale słuchamy tego co lubimy a nie tego co musimy. Klasa D nie jest ani lepsza, ani gorsza, jest po prostu inna a żaden system nie jest idealny. Naprawdę ludzi zasilających swoje klocki dwoma a nawet trzeba różnymi końcówkami nie brakuje.

Ja łącze stereo z kinem więc uznałem że fronty będą napędzane względnie neutralną klasą D więc w kinie charakter nada procesor a w stereo lampy.

Ja proponuję zacząć od bardzo dobrych kolumn bo większość sprzętów z działu KD to niska półka, kupowanie do tego nie wiadomo jakich końcówek jest wysoce dyskusyjne.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fetek napisał:

Nie czytaj bo to nic nie daje, serio...

 

4 minuty temu, fetek napisał:

Ja proponuję zacząć od bardzo dobrych kolumn

I tu Cię mam 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, długi89 napisał:

ale jak karmił? Myślisz że do Odtwarzaczy będę Ciągnął nową linie na której będzie pobór maksymalny 200W? Lub do lampki która będzie się paliła może z 10-15 min w ciągu dnia?  Przecież to się mija z celem, wiesz ile bym musiał wybulić za pozwolenie i montaż dodatkowych esów? Lepiej nie pytaj

Ale tu jest sporo prawdy. Lecisz grubo wielokroć to co sam właśnie wykańczam. Mając prąd trójfazowy w domu, całą fazę (nie jeden wyłącznik nadprądowy) przeznaczam na zasilenie tylko i wyłącznie AV w mojej jaskini. Nawet oświetlenie, klimatyzacja i gniazdka do których podepnę odkurzacz itp. w tym pokoju są na oddzielnej fazie, nie wspominając o możliwie najkrótszym torze okablowania. Całą rozdzielnię prądu wykonałem w dodatkowym ekranie i przeniosłem do szafy rack, dzięki temu nic mi nie będzie siało po sieci z domowych urządzeń. Także dobrze robisz mając wszystko oddzielone od reszty mieszkania, ale puki masz wszystko w budowie, zrób ile się da by odseparować od siebie to co trzeba. Trzymam kciuki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujecie kondycjometry, listwy zasilające i inne "gadżety" za grube pieniądze które wyeliminować mają zakłocenia z sieci (głównie domowej) by za chwilę pisać że macie wszystko jednej esce, bądź o zgrozo na jednym gniazdku.

22 minuty temu, JVC 4K napisał:

Po co takie kombinacje

Żadne kombinacje, po prostu jak inwestujesz w sprzęt tej klasy co posiadasz, sekcję zasilenia także powinieneś traktować proporcjonalnie a nie po macoszemu. Podobnie się podchodzi do akustyki pomieszczenia, nawet najdroższy sprzęt nie zagra przecież jak się o tym nie pomyśli.

28 minut temu, JVC 4K napisał:

Ja tego nie odczuwam.

Wierzę. Ale miej chociaż świadomość że nie tak to powinno wyglądać. 

35 minut temu, JVC 4K napisał:

Może audiofil odczuje ale ja nim nie jestem.

Zainwestowałeś kupę szmalu to więc stawia Cię w pozycji potencjalnie mogącego odczuć (nie napiszę usłyszeć) różnicę. Nie należę do osób pokroju miś1185 o słuchu nietoperza i nie odczuwam różnicy w kablach na takim poziomie jak co niektórzy opisują. Ale na fizyce, elektrotechnice i elektronice byłem uważny w szkole i podchodzę to tematu zasilania nie od strony słyszę-nie słyszę, tylko zabepieczenia przed zakłoceniami, przepięciami itp. co pozwoli mi dłużej użytkować sprzęt bezawaryjnie. Dlatego kupowałem specjalnie przy budowie jaskini między innymi ogranicznik-ochronnik przepięć B+C (nie miałem wcześniej), wyłącznik różnicowo-prądowy (którego także nie miałem wcześniej), wyłączniki nadprądowe (na każdą sekcję audio/video oddzielnie), UPS on-line (wcześniej line-interactive). Wiem że stosunkowo niewielkim nakładem kosztów (~1000zł bez ups) zabezpieczam urządzenia na które wydałem o wiele większy kaliber gotówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Butler napisał:

Żadne kombinacje, po prostu jak inwestujesz w sprzęt tej klasy co posiadasz, sekcję zasilenia także powinieneś traktować proporcjonalnie a nie po macoszemu. Podobnie się podchodzi do akustyki pomieszczenia, nawet najdroższy sprzęt nie zagra przecież jak się o tym nie pomyśli.

dokładnie, prąd to jeden z ważniejszych czynników

54 minuty temu, Butler napisał:

Dlatego kupowałem specjalnie przy budowie jaskini między innymi ogranicznik-ochronnik przepięć B+C (nie miałem wcześniej)

będzie bum 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2021 o 21:19, miś1185 napisał:

Zwykle sprawność takich zasilaczy to ok. 70% (...)

Fak, zapomniałem o zasilaczu i jego sprawności 😄

 

W dniu 27.11.2021 o 21:33, przemak napisał:

Mniej więcej tak, tylko pobór prądu jest dla wysterowania sinusem. Jak ktoś słucha sinusa ze wszystkich kanałów, to powinien się przejmować. Jak ktoś słucha muzyki, to spokojnie mnoży te moce razy cztery albo i zgodnie z normą osiem 😉

W laboratorium 'Audio' zakłada się testowanie urządzeń z końcówkami mocy w najgorszym scenariuszu, kiedy  wejścia wysterowuje się tym samym sinusem (1 kHz) i sprawdza spadek mocy końcówek przy dokładaniu kolejnych obciążeń testowych. Jako że amplitunery wielokanałowe mają pewne ograniczenia konstrukcyjne i ogólnie jest tam napakowane elektroniki, to przy okazji sprawdza się ich zachowanie pod kątem zadziałania zabezpieczeń termicznych, czyli np. czy w czasie trwania testu (trwa bodajże 10 min.) i obciążeniu np. siedmiu końcówek mocy 4 omami, urządzenie nie wyłączy się, itp.
W normalnym słuchaniu (muzyka, efekty dźwiękowe) jest tak jak piszesz - moc oddawana do głośników jest większa. Jednak nie przesadzałbym, że aż 8 razy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, koperko napisał:

W normalnym słuchaniu (muzyka, efekty dźwiękowe) jest tak jak piszesz - moc oddawana do głośników jest większa. Jednak nie przesadzałbym, że aż 8 razy.

Tak, 8 razy to przy metalu, przy normalnej muzyce mniej. Np. przy muzyce ze streamingu z normami LUFS=-14 i TP=-1 mamy około 10dB różnicy peak/rms, czyli dziesięciokrotnie mniejszą moc niż nominalna. Przekroczenie jej oznacza przester spowodowany nie brakiem mocy z zasilacza tylko przekroczeniem maksymalnego napięcia wyjściowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, przemak napisał:

Tak, 8 razy to przy metalu, przy normalnej muzyce mniej. Np. przy muzyce ze streamingu z normami LUFS=-14 i TP=-1 mamy około 10dB różnicy peak/rms, czyli dziesięciokrotnie mniejszą moc niż nominalna. Przekroczenie jej oznacza przester spowodowany nie brakiem mocy z zasilacza tylko przekroczeniem maksymalnego napięcia wyjściowego.

No właśnie o tym pisałem, o mocach bliskich maksymalnej. Czyli jeśli wzmacniacz w sinusie oddaje maksymalnie 100 W (przy 1% THD), to nie ma szans żeby oddawał 8 razy więcej (czyli 800 W) w sygnale muzycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez koperko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

@Butler czy powiedzmy nie ingerując w skrzynce przyłączeniowej do mieszkania idzie to jeszcze jakoś zrobić? 
 

Same pozwolenia itp w Niemczech są drogie tym bardziej że najpierw bym musiał mieć zezwolenie ze spółdzielni na wykonanie dodatkowego przyłącza czy jak to się nazywa  oraz projekt według którego monter z prawami do wykonania tej czynności by zainstalował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, długi89 napisał:

@Butler czy powiedzmy nie ingerując w skrzynce przyłączeniowej do mieszkania idzie to jeszcze jakoś zrobić? 

rozdzielnie masz wewnątrz.

drugie przyłącze tylko dla audiofili i to pod warunkiem że jesteś pierwszy przy transformatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
11 minut temu, fetek napisał:

drugie przyłącze tylko dla audiofili i to pod warunkiem że jesteś pierwszy przy transformatorze

Ha ha dobre…😉

znalazłem takie coś:

https://www.takeoffmedia24.de/hollywood-zuhause-power-conditioner-m
 

a tutaj jest film u jednego klienta gdzie to montowali od 13:15 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, długi89 napisał:

@Butler czy powiedzmy nie ingerując w skrzynce przyłączeniowej do mieszkania idzie to jeszcze jakoś zrobić?

Każdy ma inne warunki techniczne do których trzeba się jakoś dopasować. Jeden ma siłę w domu, drugi dzieli jeden bezpiecznik topikowy 25A na kilka lokali (znam takie przypadki). Mam "luksus" pierwszej opcji więc ją wykorzystuję w maksymalnym stopniu, nie wiem jak to wygląda u Ciebie. Nie masz przecież jednej "eski" na mieszkanie, gdzieś masz w wewnątrz swojego lukum skrzynkę prawda? Od tego miejsca odseparowałbym zasilanie i niezależnie zabezpieczył audio. Ja np. dałem jedną eskę na amplituner z końcówką (710W + 670W), drugą na suby (2x800W), wszystkie inne peryferia (TV, proj, komp, router, serwer, konsola itd) na kolejnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Tak mam skrzynkę w domu, ale to i tak niczego nie zmienia bo nie mogę samemu nic zrobić/przerobić itp. już się o to pytałem. Muszę napisać wniosek do spółdzielni i czekać czy go zatwierdza, jeżeli tak to muszę się udać do energetyki o przyłącze/montaż dodatkowych esów, pociągnięcie kabli zgodnie z rysunkiem itp.
 

To nie Polska że robię sobie co chce na spółdzielczym mieszkaniu. W Niemczech grożą za to kary pieniężne i to wysokie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, koperko napisał:

No właśnie o tym pisałem, o mocach bliskich maksymalnej. Czyli jeśli wzmacniacz w sinusie oddaje maksymalnie 100 W (przy 1% THD), to nie ma szans żeby oddawał 8 razy więcej (czyli 800 W) w sygnale muzycznym.

No oczywiście, bo jest odwrotnie. Nie ma szans, żeby wzmacniacz który na sinusie ma 100W RMS oddał na sygnale muzycznym więcej niż te 10-15W RMS. Dlatego mimo maksymalnego wysterowania pobiera mało prądu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, długi89 napisał:

To nie Polska że robię sobie co chce na spółdzielczym mieszkaniu. W Niemczech grożą za to kary pieniężne i to wysokie…

Nie popadajmy w skrajność, w Polsce też nie można się bawić w elektryka bez uprawnień. Inną kwestią też jest stosunek prawny do własności, bo jeśli mieszkasz w spółdzielczym mieszkaniu to obowiązują Cię inne prawa, obowiązki, przywileje, co mnie we własnościowym. Nie musisz się martwić o zerwanie dachówki z dachu, odśnieżanie w zimę, o pękniętą rurę itp. Ja za to o wszystko muszę się troszczyć sam na swoim podwórku co z jednej strony daje mi dużą swobodę, a z drugiej dodaje bardzo dużo obowiązków - szczególnie w starym budownictwie.

Do pracy przy instalacji wymagane są uprawnienia. Kropka. Ja robię swoją bez uprawnień... To uczciwie przyznając nie jest właściwe, wielu może mnie za to słusznie skrytykować. Ale mam wiedzę, doświadczenie, pomoc. Wiem że robię to z tzw. sztuką i będę spać spokojnie. Kolega z uprawnieniami mnie odwiedził i poza dosłownie kilkoma drobiazgami nie miał zastrzeżeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
13 minut temu, Butler napisał:

Polsce też nie można się bawić w elektryka bez uprawnień

Pamietam jak się wprowadzałem do takiego mieszkania 20 lat temu, ojciec z kolega( elektrykiem) sami ciągnęli kabel od licznika do mieszkania i robili esy na całe mieszkanie i nowe kable kładli bo stare były jeszcze miedziane… bez żadnego pozwolenia itp. Nikt z elektryki w tedy tez nie był i do dnia dzisiejszego nikt nie przyszedł 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Stare chyba nie były miedziane?
Chyba amelinowe były

Martin.
Oczywiście, że w Polsce nie można takiej kowbojki robić z elektryką.
Jak by cię ktoś w odpowiednie miejsce zaanonsował, to i 20 lat temu byś dostał dobrą karę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, długi89 napisał:

były jeszcze miedziane…

raczej alu... w UK jeszcze mają takie rarytasy ale tam lekko inna topologa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.