Skocz do zawartości
IGNORED

Lumin D2-transport vs U1 mini


Staszor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.03.2022 o 20:52, carlos med napisał:

Też mi się zdarzają takie 0,5s przerwy przy odtwarzaniu ze streamera . Sporadycznie, ale są . Nie przeszkadza to , nie znam przyczyny . 

Zwykle takie przerwy zdarzają się przy zmianie częstotliwości próbkowania, ale to problem raczej chińskich paści z Aliexpresa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2022 o 14:14, RCD napisał:

Nie do tego został stworzony, ma swój własny DAC, podłącz porządny transport czy to CD, czy plikowy, a zobaczysz co jest wart D2 jako transport. Oczywiście słuchać można, tylko po co kupować coś co ma służyć do czego innego?

Miałem D2 ze Sboosterem, jak podłączyłem ARC CD7,5 to się przekonałem że D2 strasznie mnie ogranicza, jest nie dla mnie, to była przepaść klas.

Miałem U1 mini, Moon Mind2, Auralic G1, Sotm200, USBridge, Digione Signature, i kilka innych DWA jako transport zdecydowanie najgorszy. 

 

ARC CD7,5 to na pewno klasa sama w sobie , ale tez inna półka cenowa...może kiedyś.

Co do streamera/transportu , który z wymienionych oceniasz najlepiej ?? jako transporty czy jako streamery?? z jakim DAC grały??

Szukam dobrego transportu do DAC Gustard X26pro ->>ARC LS16-->> końcówki. Zastanawiam się , czy lepiej szukać dobrego transportu sieciowego + obecny DAC , czy może streamera z wbudowanym DAC , bo to da lepszy efekt??

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez carlos med
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, carlos med napisał:

Szukam dobrego transportu do DAC Gustard X26pro ->>ARC LS16-->> końcówki. Zastanawiam się , czy lepiej szukać dobrego transportu sieciowego + obecny DAC , czy może streamera z wbudowanym DAC , bo to da lepszy efekt??

 

IFi ZEN Stream + Topping HS01 (izolacja galwaniczna USB). Streamer z wbudowanym DAC da gorszy efekt bo nie ma izolacji galwanicznej w torze. Stosując izolację galwaniczną streamer nie ma znaczenia pod warunkiem, że daje sygnał USB i ma odpowiednią funkcjonalność. iFi ZEN Stream idealnie spełnia wszystkie wymagania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Piopio napisał:

IFi ZEN Stream + Topping HS01 (izolacja galwaniczna USB). Streamer z wbudowanym DAC da gorszy efekt bo nie ma izolacji galwanicznej w torze. Stosując izolację galwaniczną streamer nie ma znaczenia pod warunkiem, że daje sygnał USB i ma odpowiednią funkcjonalność. iFi ZEN Stream idealnie spełnia wszystkie wymagania.

czy zgodnie z tą zasadą laptop  z Tidalem + izoalcja galwaniczna da taki sam ( dobry) efekt ?? Chyba jednak nie zakładając , że laptop nie doinwestowany pod katem grania po USB .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, carlos med napisał:

czy zgodnie z tą zasadą laptop  z Tidalem + izoalcja galwaniczna da taki sam ( dobry) efekt ?? Chyba jednak nie zakładając , że laptop nie doinwestowany pod katem grania po USB .

Owszem tak. Izolacja galwaniczna załatwia wszystko. Jednak problemem jest system po jakim chodzi PC i wygoda obsługi. System streamera jest optymalizowany pod kątem audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Piopio napisał:

Owszem tak. Izolacja galwaniczna załatwia wszystko. Jednak problemem jest system po jakim chodzi PC i wygoda obsługi. System streamera jest optymalizowany pod kątem audio.

Dla mnie wygoda obsługi z laptopa vs streamer sterowany z apki na smartfonie to zawsze bardziej uciążliwe rozwiązanie, ale jeśli brzmieniowo dzięki izoalcji galwanicznej ma być tak samo jak ze streamera to czemu nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, carlos med napisał:

Dla mnie wygoda obsługi z laptopa vs streamer sterowany z apki na smartfonie to zawsze bardziej uciążliwe rozwiązanie, ale jeśli brzmieniowo dzięki izoalcji galwanicznej ma być tak samo jak ze streamera to czemu nie.

Kup Topping HS01 i sprawdź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, carlos med napisał:

ARC CD7,5 to na pewno klasa sama w sobie , ale tez inna półka cenowa...może kiedyś.

Co do streamera/transportu , który z wymienionych oceniasz najlepiej ?? jako transporty czy jako streamery?? z jakim DAC grały??

Szukam dobrego transportu do DAC Gustard X26pro ->>ARC LS16-->> końcówki. Zastanawiam się , czy lepiej szukać dobrego transportu sieciowego + obecny DAC , czy może streamera z wbudowanym DAC , bo to da lepszy efekt??

 

Po USB bdb jest Auralic G1, G2 jeszcze lepszy, Lumin U1 mini, czy Moon mind2 też są ok. Bardziej preferencje osobiste przeważają o wyborze.

Po Coax, czy BNC wybrałbym Digione Signature, i dokupił Etherregen, nie do pobicia przez powyższe transporty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.03.2022 o 13:51, carlos med napisał:

Dla mnie wygoda obsługi z laptopa vs streamer sterowany z apki na smartfonie to zawsze bardziej uciążliwe rozwiązanie, ale jeśli brzmieniowo dzięki izoalcji galwanicznej ma być tak samo jak ze streamera to czemu nie.

Zainstaluj sobie na laptopie system (dedykowany do audio) "Daphile" i będziesz mógł sterować sobie czym tylko zechcesz w odrębie swojej sieci oraz zagra to lepiej. Poczytaj o tym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalo by się zrobić lepszy odtwarzacz na malinie z najlepsza nakladka od lumina d2 bo mam dylemat czy zamawiać maline i sprawdzić czy szkoda czasu.  Zdecydowanie wolałabym gdyby znalazły się osoby które robiły takie porównanie i podzieliły się wnioskami z odsłuchu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, antymalkontent napisał:

Dalo by się zrobić lepszy odtwarzacz na malinie z najlepsza nakladka od lumina d2 bo mam dylemat czy zamawiać maline i sprawdzić czy szkoda czasu.  Zdecydowanie wolałabym gdyby znalazły się osoby które robiły takie porównanie i podzieliły się wnioskami z odsłuchu. 

Digione signature z zasilaczem szanti + EtherRegen deklasuje Lumina U1mini nie mówiąc o D2. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, RCD napisał:

Digione signature z zasilaczem szanti + EtherRegen deklasuje Lumina U1mini nie mówiąc o D2. 

Jakikolwiek transport USB z Topping HS01/Intona Isolatror USB/iFi iGlavanic deklasuje Digione signature z zasilaczem szanti + EtherRegen. A kosztuje dużo, dużo mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, RCD napisał:

Digione signature z zasilaczem szanti + EtherRegen deklasuje Lumina U1mini nie mówiąc o D2. 

Porównywałeś Usbridge Signature? Ether Regen dużo wnosi? Lumina słuchałeś też z ER czy bez?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, antymalkontent napisał:

Dalo by się zrobić lepszy odtwarzacz na malinie z najlepsza nakladka od lumina d2 bo mam dylemat czy zamawiać maline i sprawdzić czy szkoda czasu.  Zdecydowanie wolałabym gdyby znalazły się osoby które robiły takie porównanie i podzieliły się wnioskami z odsłuchu. 

pytasz o sam transport, czy nakładkę z przetwornikiem wbudowanym? Ja porównywałem digione signature na podwójnym zasilianiu liniowym do lumina u1 mini i malina zagrała lepiej moim zdaniem. Ale to były porównania transportów z tym samym zewnętrznym przetwornikiem (Exogal Comet Plus)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Porównywałeś Usbridge Signature? Ether Regen dużo wnosi? Lumina słuchałeś też z ER czy bez?

Lumina bez ER, Auralica G1 z ER i też wypadł gorzej od Digione Signature

Usbridge miałem wersję pierwszą, poziom porównywalny do Sotm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, RCD napisał:

Lumina bez ER, Auralica G1 z ER i też wypadł gorzej od Digione Signature

Usbridge miałem wersję pierwszą, poziom porównywalny do Sotm

A byłbyś tak miły i zakupił Topping HS01 i wtedy potestował transporty ? Ty tylko 399 zł + dodatkowy kabel USB. Wyniki testów mogą być zupełnie inne 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piopio napisał:

A byłbyś tak miły i zakupił Topping HS01 i wtedy potestował transporty ? Ty tylko 399 zł + dodatkowy kabel USB. Wyniki testów mogą być zupełnie inne 😉

Mam też m2tech hiface evo zasilany zasilaczem liniowym i nie jest źle A na dole na pewno lepiej od lumina niestety słaby zasilacz lumina wychodzi podczas odsłuchu. Porownywalem tylko na Windows + hqplayer. Zastanawiam się czy na specjalnym oprogramowaniu tylko do muzyki była by poprawa. 

Czy w takim zestawieniu topping hs01 może coś wnieść?  

 

Mam dylemat pcaudio plus dobry dac hiend, malina z digione signature czy dobry streamer jak nie lumin to może aurelic g1 lub linn klimax ds. Jakość dźwięku najważniejsza. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimax DS to dość leciwe urządzenie max do 24/192 ale … o znakomitym dzwięku. Mialem go kiedys na odsłuchu. 

Ciekawe jak by wypadl na tle dzisiejszych streamerów + DAC, na pewno warto porównać.

BTW do dziś mam w swoim ktoryms tam systemie LINN Majik DS. Funkcjonalnie obsluga Linnów z aplikacji to czysta przyjemnosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, antymalkontent napisał:

Mam też m2tech hiface evo zasilany zasilaczem liniowym i nie jest źle A na dole na pewno lepiej od lumina niestety słaby zasilacz lumina wychodzi podczas odsłuchu. Porownywalem tylko na Windows + hqplayer. Zastanawiam się czy na specjalnym oprogramowaniu tylko do muzyki była by poprawa. 

Czy w takim zestawieniu topping hs01 może coś wnieść?  

 

Mam dylemat pcaudio plus dobry dac hiend, malina z digione signature czy dobry streamer jak nie lumin to może aurelic g1 lub linn klimax ds. Jakość dźwięku najważniejsza. 

m2tech hiface evo to już historia. Kto korzysta obecnie ze SPDiF ?

Zamiast PC Audio proponuję Ifi Zen Stream + Topping HS01. DAC albo topowy SMSL lub Gustard albo Denafrips Pontus II lub wyżej. Żaden inny DAC nie ma sensu. Chyba, że naprawdę wysoka półka w stylu Meitner lub dCS albo Lampizator.

Rose RS150 też może być 😉 Całkiem fajne urządzonko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Piopio napisał:

m2tech hiface evo to już historia. Kto korzysta obecnie ze SPDiF ?

Ja.  

Z dCS NB wchodzę do dCS Debussy po dwoch SPDIF. I mam DXD i DSD64 i DSD128. Po DoP. Choc nie wiem po co bo PCM 16/44,1 brzmi tak samo dobrze.

😜

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomek4 napisał:


 

 


Dalece nie wszyscy podłączają laptopa do DAC po USB, głównie z powodu braku laptopa w systemie audio 🙂

 

Jest sporo alternatyw dla PC. Malinka, SOtM, Ifi Zen Stream, Silent Angel, Auralic Aries, Lumin itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Piopio napisał:

Kto korzysta obecnie ze SPDiF ?

Ja bo daje lepszą jakość niz USB ,urządzenia klasy HI-END to przede wszystkim  SPDiF ,USB albo brak albo jako dodatek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, folab napisał:

Ja bo daje lepszą jakość niz USB ,urządzenia klasy HI-END to przede wszystkim  SPDiF ,USB albo brak albo jako dodatek

A więc się nie znasz. Nie wiesz jak działa transmisja po SPDIF a jak po USB. Przykro mi. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piopio napisał:

A więc się nie znasz. Nie wiesz jak działa transmisja po SPDIF a jak po USB. Przykro mi. 

 

To jakość dzwieku zalezy od sposobu transmisji interfejsu?

To tak jakby powiedzieć, ze kable polaczeniowe sa najwazniejszym czynnikiem odpowiadajacym za jakosc dzwieku calego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, pmcomp napisał:

To jakość dzwieku zalezy od sposobu transmisji interfejsu?

To tak jakby powiedzieć, ze kable polaczeniowe sa najwazniejszym czynnikiem odpowiadajacym za jakosc dzwieku calego systemu.

Owszem.

Przy przesyle SPDiF mamy do czynienia z jitter i zakłóceniami z zasilania. Dlatego ważne jest dobre zasilanie liniowe transportu i dobry zegar. W High-End podpina się przecież zewnętrzny zegar dla DAC i transportu żeby było wszystko idealnie zsynchronizowane (w starych filmach mówiło się przed akcją - "A teraz synchronizujemy zegarki") 😉

Lepsze DAC mają izolację galwaniczną wejścia SPDiF. Stosujemy też połączenia BNC czy AES/EBU. Ale tylko drogie zabawki mają te wejścia/wyjścia.

W przypadku USB i nowych DAC problem jitter nie istnieje bo DAC sam sobie taktuje dane (ma bufor). Zegar transportu nie ma znaczenia. A szumy zasilania możemy wyeliminować za pomocą izolatora galwanicznego USB.

Czyli za pomocą USB uzyskamy dobry sygnał w dużo prostszy i tańszy sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piopio napisał:

A więc się nie znasz. Nie wiesz jak działa transmisja po SPDIF a jak po USB. Przykro mi. 

 

nie znam się ,masz rację ,ja tylko słucham ,może kupię ten izolator galwaniczny i potestuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Piopio napisał:

Owszem.

Przy przesyle SPDiF mamy do czynienia z jitter i zakłóceniami z zasilania. Dlatego ważne jest dobre zasilanie liniowe transportu i dobry zegar. W High-End podpina się przecież zewnętrzny zegar dla DAC i transportu żeby było wszystko idealnie zsynchronizowane (w starych filmach mówiło się przed akcją - "A teraz synchronizujemy zegarki") 😉

Lepsze DAC mają izolację galwaniczną wejścia SPDiF. Stosujemy też połączenia BNC czy AES/EBU. Ale tylko drogie zabawki mają te wejścia/wyjścia.

 

I sam sobie zaprzeczasz raz piszac ze SPDIF nie ma izolacji od zasilania a drugi ze nie ma. To sie zdecyduj.

SPDIF coax i BNC roznia sie jedynie gniazdem 75ohm. AES/EBU to przejscie na 110ohm i symetryzacja. Wymaga rezystora 110ohm i malutkiego transformatorka. Sygnal elektryczny dochodzacy do tych trzech gniazd jest … IDENTYCZNY. Sygnal zegara przenoszony jest przez SPDIF jako zaszyty w sygnale. Oczywiscie mozna przeslac go obok.

Przypominam, ze kiedys USB tez bylo synchroniczne. Ostatnio jest asynchroniczne. Przypominam, ze USB przenosi zasilanie.

Na dzien dzisiejszy oba standardy i SPDIF i USB nadaja sie do przenoszenia sygnalow cyfrowych do audio z porownywalna jakoscią. Dobre urzadzenia maja izolacje galwaniczna na wejsciach. Oczywiscie SPDIF ma ograniczenia do max. 24/192, dlatego niektore firmy stosuja dublowane przesylanie osiagajac max DXD i DSD128.

To z jakiego wejscia sie korzysta zdeterminowane jest raczej jakie wyjscie posiada player/streamer i z czego korzysta uzytkownik (CD, SACD, pliki powyzej DXD i DSD128 czy stream).

To są fakty a reszta to bajki.

Tym bardziej twierdzenie o lepszosci USB nad SPDIF. Wszystko zalezy od aplikacji.

Pozdro

35 minut temu, folab napisał:

nie znam się ,masz rację ,ja tylko słucham ,może kupię ten izolator galwaniczny i potestuję

Zamiast kupowac sprawdz czy twoje urzadzenia takowego nie posiadaja na wejsciach. Moje posiadaja i zastosowanie zewnetrznego izolatora galwanicznego nie wnioslo zadnej poprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.