Skocz do zawartości
IGNORED

Wilk Audio Project - uwaga


#Szakovsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 
Tak się zastanawiam dlaczego mnie to wszystko nie dziwi.
Takich kwiatków wśród rodzimych producentów jest przecież całe mnóstwo.
IMO, krajową branżę audio nie dopuszczać na długość kija. I to się sprawdza.
Bo żyć trzeba umieć. Mało pracy i dużo kasy - oczywiście adekwatnie. Znam cale mnóstwo takich firm w każdej branży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Krzych 2 napisał:

Nie dosłownie, ale skoro reaktywuje dokonania Tonsilu i podaje niejako na nowo. To nie jest nic złego, to historia, lata dokonań lepszych lub gorszych, ale jednak. Gorszych bo Altusy, a lepszych chocby ZGC60 mogących stać bez wstydu przy sredniej półce produktów z Zachodu. To choćby naprawde dobre słuchawki SD426.

Stary, nie bądź naiwny, on to robi bo te głośniki kosztuja grosze w porownaniu do dobrych marek. Tak więc trzepie na tym ekstra hajs jakby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Stary, nie bądź naiwny, on to robi bo te głośniki kosztuja grosze w porownaniu do dobrych marek. Tak więc trzepie na tym ekstra hajs jakby

No nie wiem. Weź pod uwage, ze kazdy głosnik wymaga regeneracji, wymiany membran, zawieszeń, w skrajnym wypadku byc może ponownego magnesowania ( chociaż wątpię żeby to robili).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Krzych 2 napisał:

No nie wiem. Weź pod uwage, ze kazdy głosnik wymaga regeneracji, wymiany membran, zawieszeń, w skrajnym wypadku byc może ponownego magnesowania ( chociaż wątpię żeby to robili).

Ile kosztują te stare gnioty? Za 60-100zl wyciągniesz sztukę. Ile dałbyś za regenerację czy modyfikacje? Dwie stówki? Trzy stówki? To chyba max, tak więc za 400zl z przesylka dostajesz stary głośnik bez gwarancji. Chciałbyś paczki na takich gniotach? 

A za te słynne ostatnio kolumny Wilczek wola. sobie koło 40 tysi. Blokuje komentarze i negatywy na YouTubie aby nie stracić naiwnych kupujących. Może trzeba by to nagłośnić tak w ramach uczciwości co? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie diy powinno się charakteryzować lepszymi komponentami względem produkcji seryjnej za mniejszą kasę....a tu jest na odwrót..I ktoś to kupuje?! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Ogólnie podoba mi sie to takie patriotyczne.

I tu jest całe clou problemu.

Bo na tej właśnie "patriotyczności" jadą takie krajowe zakały branży audio. A ciemny lud to kupuje bo mu ktoś w telewizorze nastukał że "dobre bo polskie".

Wiele czasu musi upłynąć i wiele musi się zmienić by można było wejść do sklepu i bez żadnych obaw kupić jakieś krajowe urządzenie audio a potem bez wstydu postawić to na stoliku obok czegoś co ma od dawna ustaloną renomę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ajothe napisał:

Właśnie takie diy powinno się charakteryzować lepszymi komponentami względem produkcji seryjnej za mniejszą kasę....a tu jest na odwrót..I ktoś to kupuje?! 

Powinno być jak piszesz. A jednak jest odwrotnie i gosc bije kasę na naiwnych. Ma gadkę to fakt, ale jak sie wsłuchać w jego wypowiedzi to u niego WSZYSTKO gra detalicznie i neutralnie, muzykalnie i bla bla bla. 

Szczególnie na tych modyfikowanych (być może) tonsilach. 🤮🤮🤮

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, #Szakovsky napisał:

Do tego Wilk usuwa wszystkie niepochlebne komentarze na FB czy YT. A pod filmem RS na którym się ukazały te wspaniałe twory, Reduktor również kasuje co może, absolutnie wszystko nazywając hejtem i odpowiadając w maksymalnie gburowaty sposób. 


 

Masę postów usunął gdzie nie było żadnego hejtu w jego stronę . Niewygodne pytania miał😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Mikelas76 napisał:

Chciałbyś paczki na takich gniotach? 

Na GDM18/80 jako średni i reszcie ale już zachodniej tak. Ten GDM jest wyjatkowy z produktów Tonsilu. Wiem sluchałem takiego zestawu DIY i naprawde nie musi sie wstydzić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach








Wiele czasu musi upłynąć i wiele musi się zmienić by można było wejść do sklepu i bez żadnych obaw kupić jakieś krajowe urządzenie audio a potem bez wstydu postawić to na stoliku obok czegoś co ma od dawna ustaloną renomę.


Skąd ja to znam.... Ano z rozmów z właścicielami dobrze prosperujących salonów. Święta prawda.. Powiem nawet więcej cytując jednego z właścicieli takich salonów: "Nigdy więcej z tą firmą nie chce mieć do czynienia..." (Akurat nie o Wilk chodzi a o inne dwie polskie firmy).



Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktujcie moich wpisów jako apoteozy starych czasów, ale nie mozemy też calkiem przekreślić dokonań dawnych czasów i historii. Bo nam nic nie zostanie, tożsamosc jest potrzebna. Problemy z historią ma np Ukraina i za bardzo nie ma do czego sie odwołać.

Była firma Tonsil była. Byla jaka była , dlaczego ma lądować w smietniku. Bo była gorsza od najlepszych, no to była, ale była nasza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Krzych 2 napisał:

Nie traktujcie moich wpisów jako apoteozy starych czasów, ale nie mozemy też calkiem przekreślić dokonań dawnych czasów i historii. Bo nam nic nie zostanie, tożsamosc jest potrzebna. Problemy z historią ma np Ukraina i za bardzo nie ma do czego sie odwołać.

Była firma Tonsil była. Byla jaka była , dlaczego ma lądować w smietniku. Bo była gorsza od najlepszych, no to była, ale była nasza.

Czy ty się słyszysz, człowieku?

BTW. Za Syrenką czy Polonezem też tęsknisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszystko co polskiej produkcji jest gorsze od zachodniej konkurencji,na ten przykład widziałem kolumny Pylona w salonie audio w Oslo....

o tonsilu to już na tym forum napisano wszystko....ciszej nad tą trumną....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Była firma Tonsil była. Byla jaka była , dlaczego ma lądować w smietniku. Bo była gorsza od najlepszych, no to była, ale była nasza.


Była....
W 80 latach w niemieckim magazynie audio przeczytałem ranking kolumn... Nasze Altusy wylądowały na ponad 100 miejscu. Ale "były nasze"... W dodatku plan był wykonany w 150% jak głosiła ówczesna propaganda. Chyba sobie jaja robisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, rochu napisał:

Za Syrenką czy Polonezem też tęsknisz?

duży fiat 125p po renowacji kosztuje nawet 50tys.😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się "wywołać" właściciela Wilk-Audio do tablicy. 
Odpisał mi w ten sposób jak na poniższym obrazku.

Zaproponowałem by nagrał odcinek, w którym pokaże przynajmniej część swojego "parku pomiarowego" i omówi krok po kroku metody jakie stosuje przy pomiarach kolumn głośnikowych. 
Niestety na kolejną odpowiedź już się nie doczekałem ponieważ właściciel zaznaczył, że " więcej nie ma zamiaru się wypowiadać". 

Przepraszam ale to wygląda tak, że zebrał standardowe zwroty nt. pomiarów używane przez DIY-owców, ułożył z tego wypowiedź, w którą sprytnie wlepił wzmiankę o 25 letnim doświadczeniu po czym zakończył dyskusję i niech się dzieje co chce. 
Jeżeli nagra taki odcinek jaki mu zaproponowałem, będzie on wiarygodny i będzie mówił na tyle z sensem, że będzie można wywnioskować iż to co robi jest robione zgodnie ze sztuką i przede wszystkim wie co robi, wtedy mogę go nawet przeprosić. 

Póki co jego praca śmierdzi mi partyzantką za duże pieniądze i to mi się nie podoba. 


 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robert19091990
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Miernoty i naciągaczy trzeba piętnować gdyż inaczej dobre rodzime marki i firmy nie będą mogły przebić się przez ten syf pływający po powierzchni rynku nie tylko audio. Popieranie byle czego tylko dlatego, że jest polskie to tak naprawdę niedźwiedzia przysługa.

8 minut temu, rochu napisał:

Za Syrenką czy Polonezem też tęsknisz?

Ludzie najczęściej tęsknią za młodością i pewne rzeczy im ją przypominają nawet jeśli to słabe było.

3 minuty temu, szpotek73 napisał:

fiat 125p po renowacji kosztuje nawet 50tys.

Patrz wyżej i dlatego są w stanie zapłacić za to tyle pieniędzy. Nie płacą za fiata tylko za to, że mogą z powrotem poczuć się młodzi, cofnąć czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, rochu napisał:

Czy ty się słyszysz, człowieku?

BTW. Za Syrenką czy Polonezem też tęsknisz?

A w zyciu! Tylko na śmietniku nie powinny lądować i tyle i tylko dlatego , ze sa gorsze. Jesli jest ktos kto to montuje , reanimuje stare zestawy to jest trochę jak archeolog próbujący ocalić i dobrze. Oczywiście oddzielam to od kwestii ile za to bierze. Sam klientem restaurującym Altusy w Wilk Audio na pewno nie będę bo to oczywiste Altusy to gówno, ale to historia, a historii na smietnik sie nie wyrzuca i tyle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Wszystko oki, ale tu chodzi o kontekst. Audio juz ze sredniej pólki to juz sa kwoty znaczne w związku z tym produkowane mało lub w ogóle nie seryjnie stąd ceny rosnące wykładniczo. Panowie nie zmienimy tego tak było  jest i będzie. Obowiązuje jednak pewna estetyka i porządek. No dobrze czepiamy się Wilk audio, a Lampizator? No i cóż z tego. Klienci są, firmy istnieją i niech są.

Ale wspinanie się po "garbach" innych to już chyba nie jest za bardzo w porządku? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, rafal735r napisał:

Ale wspinanie się po "garbach" innych to już chyba nie jest za bardzo w porządku? 

No nie jest. Polska cecha narodowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, szpotek73 napisał:

nie wszystko co polskiej produkcji jest gorsze od zachodniej konkurencji,na ten przykład widziałem kolumny Pylona w salonie audio w Oslo....

 

Pylon to już jest klasa światowa, robią kolumny również bardzo dobre z wysokiej półki. Ale jakoś przeciwnicy polskich marek skrupulatnie ją omijają, bo nie wpisuje się w ich "standardy", bo wszystko co polskie to musi być wujowe. 

(Akurat post bez związku z Wilkiem, znaczy Cziłałą.) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest tu jakiś uzytkownik produktów Wilk Audio? Niech sie wypowie. Akurat znam jednoosobowa manufakturę FatherPio - był taki forumowicz zresztą, wypisal się z wszelkich grup dyskusyjnych, a jego wyroby sa akurat bardzo dobre i nie kasuje takich kwot za robote, chociaz tanio tez nie jest. No i wyżej wymieniony prosperuje calkiem nieźle, nie narzeka na brak zleceń. Twierdzi nawet, ze jest zawalony robotą.

17 minut temu, Seyv napisał:

Ludzie najczęściej tęsknią za młodością i pewne rzeczy im ją przypominają nawet jeśli to słabe było

Dokładnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Pylon to już jest klasa światowa, robią kolumny również bardzo dobre z wysokiej półki. Ale jakoś przeciwnicy polskich marek [..]


Pylon to jednak inna bajka. Nie mieszaj z garażowymi produkcjami i ze starymi Altusami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki zrobiłem zwrotnicę ala wilk. 

Zgrabowałem dosłownie te same pomiary i zrobiłem +- takie same pocięcie. 

Zajęło mi to 15-20 minut, ale niestety wyszło mi lepiej niż wilkowi, a jakbym poświęcił kolejne 5 min to by się udało z jeden filtr zaoszczędzić na wooferze. 

 

Udostępniam schemat za darmo, bo do niczego i tak się nie nadaje ze względu na samą Wilkową metodologię. 

 

15-20min roboty aby zrobić lepiej xD 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Byles? Słyszałeś? 

Jak nie to nie wypowiadaj się w temacie. 

Wystarczy, że słyszałem BMNy i czytałem twoje achy i ochy nad tym gniotem konstrukcyjnym żeby wyrobić sobie opinię na temat jak "nieopomiarowana" konstrukcja może zagrać. Niestety może i nawet patrząc na twoje zachwyty BMNami, które są projektowane na ucho, bez pomiarów czy niezbędnych obliczeń niektórym się podoba. 

Twoja krytyka jest dla mnie niezrozumiała. Jedziesz po Wilku i wychwalasz pana Bogdana, który żadnych pomiarów nie robi, a przynajmniej nie chwali się nigdzie. Efektywność kolumn też zawyża ale to inny temat jest. 

2 godziny temu, micwoj napisał:

To też podpada pod UOKiK 

Sporo tych rozbieżności i producentów 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, MariuszZ. napisał:

Wystarczy, że słyszałem BMNy i czytałem twoje achy i ochy nad tym gniotem konstrukcyjnym żeby wyrobić sobie opinię na temat jak "nieopomiarowana" konstrukcja może zagrać. Niestety może i nawet patrząc na twoje zachwyty BMNami, które są projektowane na ucho, bez pomiarów czy niezbędnych obliczeń niektórym się podoba. 

Twoja krytyka jest dla mnie niezrozumiała. Jedziesz po Wilku i wychwalasz pana Bogdana, który żadnych pomiarów nie robi, a przynajmniej nie chwali się nigdzie. Efektywność kolumn też zawyża ale to inny temat jest.

No to zapraszam do siebie i posłuchasz tych gniotów. 

Ja sobie z Umikiem ustawiłem tak kolumny ze mam świetny wyrównany dzwiek, może Tobie się ta sztuka nie udał, nie wiem, nie moja sprawa. 

A jak Ty gloryfikujesz paczki Wilczka klepane na starych glosnikach z altusa, no to  nie mam już nic do powiedzenia. Widziales film wilczak ze strojenia BMNow? Słyszałeś dzwiek po strojeniu? podbity bas obcięta góra i spłaszczoną srednica?  To jest fachowiec??? 

Ochy i achy są nad wsp. ceny do jakości tych obsmianych także przez Ciebie BMNow. 

pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, piorasz napisał:

 

Pylon to jednak inna bajka. Nie mieszaj z garażowymi produkcjami i ze starymi Altusami.

 

Są garazowe konkurujące z Pylonem. Ale trzeba ich mieszać z kałem, bo tak jest cool. Pewnie Pylon czy inne B&W jak zaczynali to grali odrazu z grubej rury. 

Był sobie gość i poszedł do Banku. Poproszę 300 milionów, chce se zrobić firmę i nazwę ja Harberth. Oczywiście, proszę. Tutaj są pieniądze. Powodzenia. Dziękuję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Są garazowe konkurujące z Pylonem. Ale trzeba ich mieszać z kałem, bo tak jest cool. Pewnie Pylon czy inne B&W jak zaczynali to grali odrazu z grubej rury. 
Był sobie gość i poszedł do Banku. Poproszę 300 milionów, chce se zrobić firmę i nazwę ja Harberth. Oczywiście, proszę. Tutaj są pieniądze. Powodzenia. Dziękuję. 
Ok. Jak chcesz to bądź testerem i kupuj twoja sprawa. Ja się już wyleczyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.