Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Art113 napisał:

Pomijam "fakty oczywiste", "fakty autentyczne" itd., bo jedni jadają zwykłe masło a inni "masłowe" masło (nie maślane) 🤪

Zapomniałem dopisać:

Pomijam "fakty oczywiste", "fakty autentyczne" itd., bo jedni jadają zwykłe masło a inni "masłowe" masło (nie maślane - i powinniście zapytać, dlaczego?) 😜

Ryjek = kropka

------

Jeszcze doczytuję wieloznaczność lub poboczne odniesienia z drugiej, trzeciej strony wątku. Przepraszam za opóźnienia (mam nadzieję, że nie umysłowe).

 

10 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Podobnie jest z tematem Twojego wątku; pojedynczy głośnik nie wydoli pełnego pasma (choć niektórzy twierdzą inaczej), trzeba to podzielić, ale im więcej tym ponownie gorzej.

Już dawno to zauważyłem przy odsłuchach. Z reguły, jest za dużo lub za mało przetworników. Mam kolumny dwudrożne na głośnikach Vestra i co by nie mówić, są one dla mnie niesatysfakcjonujące w odsłuchu. Przyjemniej słucha mi się starego radia z jednym głośniczkiem.
Być może to kwestia nastawienia, oczekiwań i gdy przychodzi do odsłuchu ... dla mnie to wiele hałasu o nic.

---

Kwestia pokoju, pomieszczenia tego i przyszłego, bo kilka osób poruszała to w komentarzach:  =< 20 m2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art wybacz ale Ty i Tak nic nie zbudujesz. A raczej będziesz budował całe zycie i planował i planował i planował.
W między czasie zakręcisz się 10 razy na 10 zafiksowanych tematach i będziesz latami skupiał się na tym co nie istotne
Za długo w tym biznesie siedze.

Podstawowe pytanie budżet ! od tego powinieneś zacząć - Nie padło! Bez tego można zdybać rok bez celu.

drugie pytanie zastosowanie i warunki pracy ! Bo twoje marzenie o "cieknącej kolumnie" to żadne wyjasnienie co potrzebujesz.

decyzja:
- uczysz się DIY pomiarów, projektowania, analizy itp. 4 drogi za 10 lat nauki mozesz zacząć robisz z Twoją wiedzą. Będziesz słuchać i wyciągać wnioski to koledzy pomogą

- czy zlecasz byle nie Mi ( nie ma wolnych terminów 🙂 ) ale ty już masz majstra jak Tak to ten temat jest z dupy - wszystko powinien ogarnąć ON.
Bo wiesz jak jeszcze Ten majster zobaczy temat to też nagle się dowiesz ze terminów brak.




 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zapacoustics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zapacoustics napisał:

Art wybacz ale Ty i Tak nic nie zbudujesz.

Sklejkę na jedną kolumnę już mam.

Pozostaje tylko zgromadzić przetworniki. Zastanawiam się jeszcze, czy kupować parami, czy też pojedynczo. Teoretycznie, wszystkie z danego modelu są takie same. Za dwa, trzy miesiące, mógłbym rozpocząć składanie pierwszej.

Pomysł zaczerpnąłem z kolumny dla gitar basowych.

Najważniejsze w kwestii wyboru, są nisko i nisko średniotonowy, także pod kątem rozmiaru - jak w załącznikiu.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

1 i 2A zachodzą na siebie. Tak ma być...? 

Nie, tak nie ma być, już poprawiłem. Dobrze, że zauważyłeś.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Art113 napisał:
1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

1 i 2A zachodzą na siebie. Tak ma być...? 

Nie, tak nie ma być, już poprawiłem. Dobrze, że zauważyłeś.

Od wczoraj robię tą grafikę, tak z doskoku a dzisiaj przy okazji jej kończenia, robiłem też dzieciom zapiekanki ... miałem przesunąć tą czarną krechę w lewo i tak paćkałem tymi kropkami a że zbiory wspólne, więc odruchowo zapaćkałem.

 

23 minuty temu, przemak napisał:

Czterodrożna kolumna do gitary basowej powiadasz?

😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, przemak napisał:

Czterodrożna kolumna do gitary basowej powiadasz? 😉

Jak zyje takiej nie widziałem.
Ale sie nie znam,zawsze wolałem jednodrożną z osmioma głosnikami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

12 minut temu, Art113 napisał:

Od wczoraj robię tą grafikę, tak z doskoku a dzisiaj przy okazji jej kończenia, robiłem też dzieciom zapiekanki ...

Ale te zapiekanki robisz według normalnego przepisu,tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Art113 napisał:

Rozumiem, że wełna owcza lepsza od filcu?

Jest najlepsza. (taka na tkaninie/podbitce)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej powinieneś szukać czegoś takiego jak na fotkach (układ)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zzzzzz.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jajowaty głośnik, czy to będzie konstrukcja vintage? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główną ideą jest to, aby średnio niskotonowy pokrywał część pasma niskich i średnich, mniej lub bardziej za ich skraje - co najmniej w 20%.

Jedno z pytań "hydrozagadki" brzmi, jak zagrałyby i w jakim paśmie nisko średniotonowy i średniotonowy, gdyby podłączone zostały do tego samego toru, ale dedykowanego dla średnich. Średni zagra jak średni a średnio niskotonowy nieprzewidywalnie. Raczej nie znajdę dwóch takich samych, nisko średniego i średniego o podobnych parametrach. Musiałbym chyba kupować do dwóch osobnych torów / układów i zestroić na końcu fazowo. Pytam o głośniki nie o zwrotnice - przypominam.
 

Kolejna rzecz to membrany ... są różne rodzaje, jak wspomniał k. Witek.
Rozumiem, że ...
Miękkie to:   papier, włókno papirosowe.
Średnio miękkie:  papier/celuloza, jedwab/tkanina.
Średnio twarde:  włókno naturalne i ew. włókno szklane, polipropylen.
Twarde:  aluminium, tytan, beryl.

W kwestii obudowy zastanawia mnie, czy sklejka jest faktycznie najlepsza. Niektórzy uważają, że najlepszy jest MDF ze względu na duże tłumienie. Jeśli tak jest to od wewnątrz, musiałby przykleić warstwy MDF. Nie wiem, czy to ma takie znaczenie.

To nie jest tak, że wpadłem na pomysł i od razu zacznę coś robić. Aby coś zrobić, musiałbym dokładnie wiedzieć, co mam zrobić i jaki efekt osiągnąć. Wczoraj oglądałem w YouTube nowe Unitry 801 za 20 000 zł. To jakieś cenowe szaleństwo ... bardzo to wszystko podrożało w ostatniej dekadzie.

---

 

11 godzin temu, Pseudodrummer napisał:

Ale sie nie znam,zawsze wolałem jednodrożną z osmioma głosnikami:

To dziwne, bo na forach basistów i kontrabasistów ... polecają jednego dużego Alipharda 😆

  

10 godzin temu, witek_z napisał:

raczej powinieneś szukać czegoś takiego jak na fotkach

Bardzo ładna propozycja, ale mam znowu kupować kolejne używane. O nowych mówię, bo za nie można samochód kupić 😀 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, daris666 napisał:

Jajowaty głośnik, czy to będzie konstrukcja vintage? 🙂

Z telewizora Unitry wymontuje 😉

16 minut temu, Art113 napisał:

Główną ideą jest to, aby średnio niskotonowy pokrywał część pasma niskich i średnich, mniej lub bardziej za ich skraje - co najmniej w 20%.

Jedno z pytań "hydrozagadki" brzmi, jak zagrałyby i w jakim paśmie nisko średniotonowy i średniotonowy, gdyby podłączone zostały do tego samego toru, ale dedykowanego dla średnich. Średni zagra jak średni a średnio niskotonowy nieprzewidywalnie. Raczej nie znajdę dwóch takich samych, nisko średniego i średniego o podobnych parametrach. Musiałbym chyba kupować do dwóch osobnych torów / układów i zestroić na końcu fazowo. Pytam o głośniki nie o zwrotnice - przypominam.
 

Kolejna rzecz to membrany ... są różne rodzaje, jak wspomniał k. Witek.
Rozumiem, że ...
Miękkie to:   papier, włókno papirosowe.
Średnio miękkie:  papier/celuloza, jedwab/tkanina.
Średnio twarde:  włókno naturalne i ew. włókno szklane, polipropylen.
Twarde:  aluminium, tytan, beryl.

W kwestii obudowy zastanawia mnie, czy sklejka jest faktycznie najlepsza. Niektórzy uważają, że najlepszy jest MDF ze względu na duże tłumienie. Jeśli tak jest to od wewnątrz, musiałby przykleić warstwy MDF. Nie wiem, czy to ma takie znaczenie.

To nie jest tak, że wpadłem na pomysł i od razu zacznę coś robić. Aby coś zrobić, musiałbym dokładnie wiedzieć, co mam zrobić i jaki efekt osiągnąć. Wczoraj oglądałem w YouTube nowe Unitry 801 za 20 000 zł. To jakieś cenowe szaleństwo ... bardzo to wszystko podrożało w ostatniej dekadzie.

---

 

To dziwne, bo na forach basistów i kontrabasistów ... polecają jednego dużego Alipharda 😆

  

Bardzo ładna propozycja, ale mam znowu kupować kolejne używane. O nowych mówię, bo za nie można samochód kupić 😀 

Wnioskuje ze od posta nr 1 nie poswieciles na nauke ani minuty. Ale dalej zyjesz w swiecie swoich fantazji na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, rafa napisał:

Wnioskuje ze od posta nr 1 nie poswieciles na nauke ani minuty. Ale dalej zyjesz w swiecie swoich fantazji na ten temat.

E tam, zawsze pozostaje ewentualność, że sobie robi jaja 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Art113 napisał:

Kolejna rzecz to membrany ... są różne rodzaje, jak wspomniał k. Witek.

źle rozumujesz:

miękkie - papier, polipropylen

średnie - włókno szklane i kevlarowe

twarde - aluminium, tytan

ultra twarde - ceramika

5 godzin temu, Art113 napisał:

Bardzo ładna propozycja, ale mam znowu kupować kolejne używane.

przedstawiłeś na wcześniejszych rysunkach układ rozłożenia głośników (ni z gruchy ni z pietruchy).

twierdzę że układ jeden głośnik pod drugim bardziej pasuje, ja nie twierdzę że musisz zakupić te konkretne ze zdjęcia tylko zaprojektować w sposób pokazanych na tych zdjęciach

Jeszcze coś o doborze  głośników:

wysoki - 25 mm

średni - 12 cm

nisko-średni - 18 cm

niski - 30 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że swojego czasu był tu spec od Altusow. Dobre altusy kupisz za 1200 zl, mała modyfikacja i podobno gra wybornie. Po co się pchać w projekt którego budowa pochłonie sporo kasy a efekt końcowy nie do końca można przewidzieć. Nie idź tą drogą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Art113 napisał:

W kwestii obudowy zastanawia mnie, czy sklejka jest faktycznie najlepsza. Niektórzy uważają, że najlepszy jest MDF ze względu na duże tłumienie. Jeśli tak jest to od wewnątrz, musiałby przykleić warstwy MDF. Nie wiem, czy to ma takie znaczenie.

Jeśli mogę skromnie doradzić, skonstruuj obudowę kanapkową - sklejka, MDF i HDF. Masz wtedy trzy różne materiały, każdy tłumiący inaczej - i odpowiednią sztywność. Jeśli faktycznie projektujesz wypas, to zrób skrzynie porządne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z tymi kanapkami. Bo trzeba to solidnie ścisnąć przy klejeniu a takich warunków to nie mają nawet małe stolarnie. Jak będą kieszenie powietrzne to będzie bzyczeć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Przemek13 napisał:

Jeśli faktycznie projektujesz wypas

Ta na pewno 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Pseudodrummer napisał:

Ale te zapiekanki robisz według normalnego przepisu,tak?

Tak, jak Goździkowa polecała w reklamach ... bułka bez środka, szynka drobiowa, plastry obranego pomidora, bazylia, cebula, czosnek sól, pieprz i trochę sera na górę. Zachwytom nie ma końca ... 😀

 

5 godzin temu, witek_z napisał:

miękkie - papier, polipropylen

Domyślam się, że do miękkich można zaliczyć, także z membrany papirusowej? To naprawdę papirus, czyli papier czerpany z dodatkami, czy zwykły papier niebarwiony?

 

5 godzin temu, witek_z napisał:

ja nie twierdzę że musisz zakupić te konkretne ze zdjęcia

Teraz rozumiem i faktycznie, dają one jakiś pogląd.

Dlaczego uważasz, że powinienem użyć niskotonowego 30 cm? To wręcz BYDLĘ - brzydko pisząc 😀
Pomijając inne aspekty to wyszłaby trochę szeroka kolumna - ponad 40 cm i nie twierdzę, że to problem ... chyba, że zrobiłbym ją w kształcie konika morskiego z dzióbkiem i tam umieścił niskotonowy 🦭 ...  😂

 

5 godzin temu, daris666 napisał:

Dobre altusy kupisz za 1200 zl

... + 1500 bananów za przeróbkę i pewnie, jeszcze coś tam, gdzieś tam i z 3 000 zł nie zejdę. Stare kolumny z przetwornikami ... no właśnie, jakimi i w jakim stanie?

---

Mam jeszcze pytanie w kwestii sprzętu pomiarowego:

Ile musiałbym zapłacić za w miarę przyzwoity mostek RLC? Czy będzie on lepszy od tego na zdjęciach?

Znacie może te kondensatory? Te CYZZ mają bardzo zbliżone wartości, podobnie jak Monacor-y.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na zdjęciach to nie mostek RLC. To mikroprocesorowy tester elementów... różnych. Bardzo przydatna rzecz... ale nie mostek.

Po co Ci ten lepszy mostek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu - Ty widzisz i nie grzmisz

32 minuty temu, Art113 napisał:

chyba, że zrobiłbym ją w kształcie konika morskiego z dzióbkiem i tam umieścił niskotonowy

Oby nie wyszedł konik trojański

5 godzin temu, Przemek13 napisał:

Jeśli mogę skromnie doradzić, skonstruuj obudowę kanapkową - sklejka, MDF i HDF. Masz wtedy trzy różne materiały, każdy tłumiący inaczej - i odpowiednią sztywność. Jeśli faktycznie projektujesz wypas, to zrób skrzynie porządne.

Było.Koncepcja Gożdzikowej.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Art113 napisał:

Tak, jak Goździkowa polecała w reklamach ... bułka bez środka, szynka drobiowa, plastry obranego pomidora, bazylia, cebula, czosnek sól, pieprz i trochę sera na górę. Zachwytom nie ma końca ... 😀

 

Domyślam się, że do miękkich można zaliczyć, także z membrany papirusowej? To naprawdę papirus, czyli papier czerpany z dodatkami, czy zwykły papier niebarwiony?

 

Teraz rozumiem i faktycznie, dają one jakiś pogląd.

Dlaczego uważasz, że powinienem użyć niskotonowego 30 cm? To wręcz BYDLĘ - brzydko pisząc 😀
Pomijając inne aspekty to wyszłaby trochę szeroka kolumna - ponad 40 cm i nie twierdzę, że to problem ... chyba, że zrobiłbym ją w kształcie konika morskiego z dzióbkiem i tam umieścił niskotonowy 🦭 ...  😂

 

... + 1500 bananów za przeróbkę i pewnie, jeszcze coś tam, gdzieś tam i z 3 000 zł nie zejdę. Stare kolumny z przetwornikami ... no właśnie, jakimi i w jakim stanie?

---

Mam jeszcze pytanie w kwestii sprzętu pomiarowego:

Ile musiałbym zapłacić za w miarę przyzwoity mostek RLC? Czy będzie on lepszy od tego na zdjęciach?

Znacie może te kondensatory? Te CYZZ mają bardzo zbliżone wartości, podobnie jak Monacor-y.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

@Wiesław Szypniewski jak pamiętam ogaryna tak altusy, że uszy się trzęsą. Rozważ tą opcję. Pozdrowienia 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Art113 napisał:

Domyślam się, że do miękkich można zaliczyć, także z membrany papirusowej? To naprawdę papirus, czyli papier czerpany z dodatkami, czy zwykły papier niebarwiony?

To nie do końca tak. Membrana ma być sztywnym tłokiem jak mawiał klasyk, pompującym powietrze. Ale każdy tłok kiedyś się "złamie". Wówczas taka membrana z założenia sztywna... zabrzmi fatalnie. Dlatego membrany konstruuje się również tak aby się łagodnie gięły a nie łamały. Jak są "miękkie" strukturalnie to do tego szkodliwe artefakty tych zgięć stłumi. 

A i co do tej sztywności to są wielkie membrany papierowe "twarde". Aluminiowe przy tych rozmiarach nadawałyby się do smażenia tych zapiekanek wyżej...

53 minuty temu, Art113 napisał:

Dlaczego uważasz, że powinienem użyć niskotonowego 30 cm? To wręcz BYDLĘ

Dlaczego? Bo wszyscy tu mamy w domach po 40cm (15cali). Lepsi z nas mają 18cali. 

Na front aby to wyglądało musisz dać jakąś przynajmniej 15-tkę... Sławek by powiedział, że nawet ze dwie. Potem na około już możesz poupychać te pierdziawki z Twoich rysunków. 

Z tymi 15-tkami to i z 5 dróg może wyjdzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art113 napisał:

Domyślam się, że do miękkich można zaliczyć, także z membrany papirusowej?

Zgadza się, jeśli masz na myśli białe membrany głośników SBacoustic

2 godziny temu, Art113 napisał:

Dlaczego uważasz, że powinienem użyć niskotonowego 30 cm?

Bo jeśli użyjesz w roli nisko-średnio 18 cm to basowy musi być taki, chyba że w roli n-ś zastosujesz 15 cm to wtedy na bas 25 cm ale z kolei na średnie musiałbyś dać 10 cm.

Zerknij sobie na B&W nautilusa:

wysoki 25 mm

średni 50 mm

n-ś 10 cm

bas 30 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

To na zdjęciach to nie mostek RLC. To mikroprocesorowy tester elementów... różnych. Bardzo przydatna rzecz... ale nie mostek.

Po co Ci ten lepszy mostek?

Pierwotnie chciałem kupić mostek do zupełnie innych celów, ale później zrezygnowałem. Kupiłem go we wrześniu 2022 i teraz dopiero złożyłem. Nie mogłem znaleźć tego kompletu śrub z tulejkami, więc tak go poskładałem, jak widać na foto.

Jak by nie patrzeć, jego wskazania są w miarę precyzyjne i wystarczające.

6 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Jak będą kieszenie powietrzne to będzie bzyczeć...

8 godzin temu, Przemek13 napisał:

skonstruuj obudowę kanapkową - sklejka, MDF i HDF. Masz wtedy trzy różne materiały, każdy tłumiący inaczej - i odpowiednią sztywność.

Rozważałem maksymalnie dwie warstwy, sklejka + surowy MDF.
Można je zawsze skręcić, docisnąć do siebie cienkimi drewno wkrętami. Widziałem to na jakiś zdjęciach. Kolejna sprawa to klej, czyli tzw. wikol lub żywica do drewna. Wewnątrz i tak będzie cienkie, stalowe obramowanie, jako usztywnienie i wzmocnienie.

 

56 minut temu, witek_z napisał:

Zerknij sobie na B&W nautilusa:

Właśnie widzę, ten nisko tonowy rzeczywiście może mieć 30 cm. Patrząc na rozmiar głowy ...

 

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:
3 godziny temu, Art113 napisał:

Dlaczego uważasz, że powinienem użyć niskotonowego 30 cm? To wręcz BYDLĘ

Dlaczego? Bo wszyscy tu mamy w domach po 40cm (15cali). Lepsi z nas mają 18cali.

To by się zgadzało, bo Alllegro jest zalane "chudymi Bolkami", których nikt już nie chce słuchać a które to, podobno świetnie grają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nautiliu1.jpg

nautil.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby uzyskać pewną spójność i choćby zbliżenie do pojedynczego głośnika,

jak we wspomnianym radyjku już dawno wymyślono dwie metody:

Szerokopasmowy głośnik wspomagany wooferem, albo

oversize - spory woofer 8' - 10" plus wysokotonówka sięgająca nisko.

Jedna i druga nie wymaga specjalnych przewodów doktorskich, ale oczywiście

odpadają, jeśli mają służyć do imprez czy też potrzebujemy infradźwięków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Art113 napisał:

Rozważałem maksymalnie dwie warstwy, sklejka + surowy MDF.
Można je zawsze skręcić, docisnąć do siebie cienkimi drewno wkrętami. Widziałem to na jakiś zdjęciach. Kolejna sprawa to klej, czyli tzw. wikol lub żywica do drewna. Wewnątrz i tak będzie cienkie, stalowe obramowanie, jako usztywnienie i wzmocnienie.

Chłopie, daj spokój i wróć do podstaw. 

1. Rozważanie miękka/twarda membrana jest z dupy. Inaczej się zachowuje magnez, inaczej alu, inaczej beryl. 

Inaczej się zachowuje alu w Visatonach 130 a inaczej w fountekach 146, chociaż niby głośnik tego samego rozmiaru i materiał membrany ten sam. 

2. Spuszczasz sie nad jakimiś pierdołami typu rezystancja ścieżki do ułamków ohmów, czy materiale na obudowy, a w zasadniczych tematach dalej krążysz wokół totalnych głupot. Dokładnie tak jak Adam pisze. 

Albo zacznij się uczyć, albo zleć to komuś. 

 

Przeczytaj na start chociaż to: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

artykuły od Q i Yoshiego. Może ci się trochę przejaśni. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micwoj Wystarczy sobie na chwile przestawic ze moze tu nie chodzi o zbudowanie genialnej kolumny a o widownie wielkiego konstruktora ;] facet tymi prowokacjami po prostu robi sobie motywacje (ja wam pokaze oraz zbierajac krytykow zbiera jakis % zainteresowanych bo nie pisze sam do siebie) + nie siedzi sam ze swoimi myslami  i ma do kogo buzie otworzyc bo ktos to czyta. Tu juz pare razy byly takie osoby - pytanie czy czesto to nie jest nowe konto owej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.