Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  210 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A dziękuję bardzo.

Vela bardzo miło wspominam. Bardzo dobrze grały z Inpolem 2.

Do Concentro musiałem jednak zmienić wzmacniacz. Padło na Heritage.

To co lubię w sygnaturze brzmienia Vela i Concentro to wyjątkowo spójność. Żadne pasmo nie wybija się ponad inne, a przy tym wcale to nie gra nijako. Jeżeli chodzi o wstęgę, to w tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego. Wysokie są szczegółowe, bardzo precyzyjne. Jak trzeba to ostre, ale nigdy nie kłujące. Żadnych sybilatnów. Tak było z Velami, tak jest z Concentro. Tutaj poziom wysokich jest podobny, choć precyzję i szczegółowość lepszą mają S 507.

Największa różnica jest chyba w średnicy. Gra to teraz pełniej, co mocno widoczne jest w brzmieniu fortepianu (perlistość) i gitary akustycznej (mięsistość).

Niskie tony to nie jest jakaś potęga i jeżeli ktoś lubi, jak drżą mury to powinien szukać innych kolumn niż Elac. Dla mnie jest w sam, czyli basu jest na tyle dużo, że nie brzmi to klinicznie, ale też niskie tony dominują, o czym pisałem na początku.

Bas jest bardzo dobrze kontrolowany. Punktowy, jak trzeba. Jest większa różnorodność brzmienia w tym zakresie pomiędzy S 507 a 407. I schodzi bas nieco niżej w Concentro, ale nie jakoś bardzo dużo.

To bardzo uniwersalne kolumny, do każdego rodzaju muzyki. Świetnie sprawdzą się w rocku czy muzyce klasycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Meloman napisał:

A dziękuję bardzo.

Vela bardzo miło wspominam. Bardzo dobrze grały z Inpolem 2.

Do Concentro musiałem jednak zmienić wzmacniacz. Padło na Heritage.

To co lubię w sygnaturze brzmienia Vela i Concentro to wyjątkowo spójność. Żadne pasmo nie wybija się ponad inne, a przy tym wcale to nie gra nijako. Jeżeli chodzi o wstęgę, to w tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego. Wysokie są szczegółowe, bardzo precyzyjne. Jak trzeba to ostre, ale nigdy nie kłujące. Żadnych sybilatnów. Tak było z Velami, tak jest z Concentro. Tutaj poziom wysokich jest podobny, choć precyzję i szczegółowość lepszą mają S 507.

Największa różnica jest chyba w średnicy. Gra to teraz pełniej, co mocno widoczne jest w brzmieniu fortepianu (perlistość) i gitary akustycznej (mięsistość).

Niskie tony to nie jest jakaś potęga i jeżeli ktoś lubi, jak drżą mury to powinien szukać innych kolumn niż Elac. Dla mnie jest w sam, czyli basu jest na tyle dużo, że nie brzmi to klinicznie, ale też niskie tony dominują, o czym pisałem na początku.

Bas jest bardzo dobrze kontrolowany. Punktowy, jak trzeba. Jest większa różnorodność brzmienia w tym zakresie pomiędzy S 507 a 407. I schodzi bas nieco niżej w Concentro, ale nie jakoś bardzo dużo.

To bardzo uniwersalne kolumny, do każdego rodzaju muzyki. Świetnie sprawdzą się w rocku czy muzyce klasycznej.

 

Tylko pozazdrościć!

Tak jak mówisz i tez to potwierdzam, że są to kolumny uniwersalne o wyjątkowej spójności 👍

Ja jak narazie zostaje przy Velach 

Ale kto wie…

może za jakiś czas i z Tobą będę mógł przybić piątkę w klubie!🤔😉

w każdym bądź razie pozdrawiam i dużo radości z nowych paczek 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Timi1987 napisał:

w każdym bądź razie pozdrawiam i dużo radości z nowych paczek 👍

Dziękuję, ale w sumie nie takich nowych, bo mam je praktycznie od dnia premiery. Top Hi-Fi ściągał je specjalnie dla mnie w styczniu, ale 2021 r. Więc półtora roku u mnie już grają. 😁

Zresztą mam wrażenie, że w końcu mam system docelowy. Po prawie 30-latach. 🙃

Godzinę temu, Timi1987 napisał:

Ja jak narazie zostaje przy Velach 

Ale kto wie…

może za jakiś czas i z Tobą będę mógł przybić piątkę w klubie!🤔😉

Ale to są bardzo dobre głośniki (mam na myśli Vela), mają świetne opinie na Zachodzie i w Azji. U nas niedoceniane, ale tak jest z wieloma markami. Pamiętam, jak w latach 90 -tych za kultowy uchodził Technics, więc to był mój pierwszy system. Tragiczne granie. Od tego czasu powiedziałem, że będę teraz podążał za swoim sercem i uszami.

Po prostu nie ma co patrzeć o czym piszą i co jest promowane w naszej prasie czy nawet tutaj na forum. Przesiadłem się też z Inpola 2 na Heritage. Nie dlatego, że to zły wzmacniacz, bo w tej cenie gra bardzo dobrze, ale musiałem do S 507 dostarczyć po prostu mocniejsze wzmocnienie.

Heritage to w mojej ocenie poziom nieosiągalny dla wielu tutaj "kultowych" wzmacniaczy. Nie będę pisał konkretnie jakich, aby nie wywoływać wojny.

Pathos to też niedoceniana u nas marka. Zobacz ilu ma klubowiczów. A jaką  estymą cieszy się na świecie. Mnie to oczywiście nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Przynajmniej jestem w elitarnym gronie. 😉

A czy ludzie się pozbywają się Heritage można sprawdzić na Hi-Fi Shark i wszystko wiadomo.

Sorki, za dygresję, ale gdyby Elac było dystrybuowane przez Nautiliusa od dawien dawna byłyby tutaj pieśni pochwalne na ten temat tej marki.

 

 

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Meloman napisał:

Dziękuję, ale w sumie nie takich nowych, bo mam je praktycznie od dnia premiery. Top Hi-Fi ściągał je specjalnie dla mnie w styczniu, ale 2021 r. Więc półtora roku u mnie już grają. 😁

Zresztą mam wrażenie, że w końcu mam system docelowy. Po prawie 30-latach. 🙃

No to tym bardziej super 👍

45 minut temu, Meloman napisał:

Ale to są bardzo dobre głośniki (mam na myśli Vela), mają świetne opinie na Zachodzie i w Azji………Od tego czasu powiedziałem, że będę teraz podążał za swoim sercem i uszami.

Po prostu nie ma co patrzeć o czym piszą i co jest promowane w naszej prasie czy nawet tutaj na forum.

 

 

Po kilku błędnych decyzjach tez doszedłem do takiego wniosku 🙂

 

49 minut temu, Meloman napisał:

Sorki, za dygresję, ale gdyby Elac było dystrybuowane przez Nautiliusa od dawien dawna byłyby tutaj pieśni pochwalne na ten temat tej marki.

 

 

….. No tak👍
 

…………………………… 

co do wzmaków nie wiem nie słuchałem ale a pewno było by to ciekawe 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, zakupiłem Cariny 243 tak właściwie to w ciemno, chciałem posłuchać tak zachwalanego Jeta.  No i rzeczywiście jest co chwalić, wysokie są nasycone, pełne, niekłujące.  Niskie też niczego sobie, przy dobrych nagraniach bas potrafi "poruszyć" meblami. Wzmacniacz to T+A Music Receiver (160W/4ohm) i myślę, że bardzo fajnie się zgrywają. Obecne kolumny to  T+A KS Active. Wystawiłem Elacki na sprzedaż i poszukam jakiś wyższy model podstawkowych albo może podłogówki. A może pod młotek pójdą jedne i drugie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.01.2022 o 15:01, Jimi79 napisał:

Pathos Logos - bajkowa barwa, niestety rozdzielczosc kuleje. Fajna hybryda.

Logo może nie jest demonem rozdzielczości, ale nie zgodzę się, z tym co piszesz. Gra pełnym dźwiękiem, przez co niedoświadczone ucho może odebrać taki dźwięk jako mało precyzyjny, zwłaszcza jak się go porówna z suchymi tranzystorami typu Primare czy Hegel. Ale tak nie jest! Jak na wzmacniacz za 20 tysięcy gra bardzo poprawnie jeżeli chodzi o rozdzielczość. Nic mu tutaj nie brakuje w porównaniu do konkurencji. Oczywiście nie da się go porównać do Inpola 2 czy Heritage, którego teraz mam, ale do Heritage to jak dla mnie w ogóle trudno coś porównać w cenie do 100 tysięcy.

W dniu 16.07.2022 o 14:18, sunjammer napisał:

Witam wszystkich, zakupiłem Cariny 243 tak właściwie to w ciemno, chciałem posłuchać tak zachwalanego Jeta. 

Tylko, że Jest inaczej gra w serii Carina, inaczej w Vela i inaczej w Concentro. Jak dla mnie swoje pełne możliwości pokazuje dopiero w serii Vela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 14:37, sashko.80 napisał:

Dzień dobry! Czy są tu właściciele lub kto był właścicielem Elac Dolce Vita? Na zwrotnicy głośnika 4 π znajdują się 3 układy połączeń. Czy to jak selektor w głośnikach cicho / głośno?

изображение_viber_2022-08-25_15-36-47-559.jpg

W VELA-ch analogiczne rozwiązanie służyło do strojenia JET-a tak aby skompensować różnice produkcyjne pomiędzy tymi przetwornikami dla uzyskania wynikowej charakterystyki całej kolumny. Myślę, że tutaj będzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 8/23/2022 at 7:46 PM, Meloman said:

Logo może nie jest demonem rozdzielczości, ale nie zgodzę się, z tym co piszesz. Gra pełnym dźwiękiem, przez co niedoświadczone ucho może odebrać taki dźwięk jako mało precyzyjny, zwłaszcza jak się go porówna z suchymi tranzystorami typu Primare czy Hegel. Ale tak nie jest! Jak na wzmacniacz za 20 tysięcy gra bardzo poprawnie jeżeli chodzi o rozdzielczość. Nic mu tutaj nie brakuje w porównaniu do konkurencji. Oczywiście nie da się go porównać do Inpola 2 czy Heritage, którego teraz mam, ale do Heritage to jak dla mnie w ogóle trudno coś porównać w cenie do 100 tysięcy.

Tylko, że Jest inaczej gra w serii Carina, inaczej w Vela i inaczej w Concentro. Jak dla mnie swoje pełne możliwości pokazuje dopiero w serii Vela.

Wg mnie  zalezy do czego sie porowna. Ja porownuje do Luxmana L-505uXII i w Logosie slysze duzo mniej detali i jest to bardzo wyrazne. Tak czy siak Pathos brzmi bardzo bardzo dobrze i mysle czy sobie go nie sprawic na jakis czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Jimi79 napisał:

Luxmana L-505uXII

Z tym Logosa nie porównywałem bezpośrednio. I żeby nie było - nie uważam, że to najlepszy wzmacniacz na świecie, ale ja w nim nie słyszałem jakieś degradacji w szczegółach, uznając oczywiście jego cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Cześć, tego Pliniusa nie słyszałem więc nie wiem jakby to razem zabrzmiało. Wyjątkowo udanym towarzystwem dla tych monitorów jest wzmacniacz NAD M3 któremu niczego nie brakuje jest nasycenie, barwa, spójność, wykop i detal. Moim zdaniem te Elaci nie są aż tak trudnym obciążeniem dla wzmacniacza i gdybyś szukał czegoś innego zwróciłbym uwagę na Marantza PM14S1 SE lub Electrocompanieta ECI 5 MKII

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat ma co prawda Rösta jednak nie słuchałem go w połączeniu z moimi BS403. Z kolei znajomy posiada H120 którego sluchał z BS403 i był bardzo pozytywnie zaskoczony do tego stopnia że kupił sobie Elaci Carina BS243.4 więc tak H120 to dobre towarzystwo dla Elaców Vela.

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To za dwa tygodnie będę wiedział jak to gra. Będę miał na testach. 

2 godziny temu, Tal napisał:

Brat ma co prawda Rösta jednak nie słuchałem go w połączeniu z moimi BS403. Z kolei znajomy posiada H120 którego sluchał z BS403 i był bardzo pozytywnie zaskoczony do tego stopnia że kupił sobie Elaci Carina BS243.4 więc tak H120 to dobre towarzystwo dla Elaców Vela.

Jak sprawują się twoje ELAC Vela na 403? Z jakich robiłeś przesiadkę? Z jakim piecykiem masz to spięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, shiver07 napisał:

To za dwa tygodnie będę wiedział jak to gra. Będę miał na testach.

Super to najlepszy sposób aby się przekonać 👍

8 minut temu, shiver07 napisał:

Jak sprawują się twoje ELAC Vela na 403? Z jakich robiłeś przesiadkę? Z jakim piecykiem masz to spięte?

Jestem mega zadowolony z ich brzmienia i wykonania. Wyjątkowo się prezentują. Przesiadkę robiłem z Xavian Gulietta które bardzo miło wspominam bo to wyjątkowe kolumny. Obecnie jednak nie ma żalu. Do Elaców podpięty mam wzmacniacz NAD Masters M3 z połączenia którego jestem bardzo zadowolony.

 

 

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie dlatego się na nie zdecydowałem. Jak sam ich nie posłuchasz w swoich 4 ścianach to nigdy się nie przekonasz tak naprawdę. Ludzie piszą różne rzeczy ale każdy ma inne upodobania co do dźwięku. Demo dla mnie w salonie nic nie wnosi. Czasami trzeba miesięcy,żeby zobaczyć jak dane głośniki naprawdę grają. Też wziolem w tym kolorze.

Edytowane przez shiver07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właścicieli ELACA ,szczególnie tych posiadających vela 407

Ponieważ znalazłem te kolumny w dobrej cenie ,dużo czytałem dobrego i chciałbym spróbować coś tańszego niż wcześniej posiadalem.

Pokój 16 m2 ,wzmacniacz devialet expert 1000 pro.

Devialet jest bardzo dynamiczny,detaliczny i neutralny.

 

 

 

Edytowane przez Winiar550
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz super sprzęt, jako posiadacz veli 407 powiem tylko, że trzeba uważać z wielkością pomieszczenia. U mnie grają na 19,5m2 odsunięte od ściany 60cm z przestrzenią na boki, a pokój akustycznie upośledzony nie jest 🙂 mimo to przy niektórych utworach basu jest zbyt dużo  (ale to przeważnie pop którego rzadko słucham), nie powiedziałbym też żeby mój wzmacniacz grał „dołem” (Copland CSA70), raczej w kierunku górnych rejestrów. Poza tym mogę tylko pogratulować ponieważ poza kilkoma wyjątkami w utworach Vele grają barwnie, przestrzennie i bardzo rozdzielczo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podstawkowe jeśli znajdą się na porządnych podstawkach w 90 % przypadków zagrają bardziej przestrzennie (łatwiej ,,znikną " z pokoju) i nie dotyczy to tylko Elaców . Dlatego najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Nie jest to nic odkrywczego -to reguła.

Edytowane przez schik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.