Skocz do zawartości
IGNORED

Lampucera DAC


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów

 

Czy ktoś wie jaka jest wartość tego dużego rezystora przy wejściu optycznym w lampucerze mini?

 

Przez przypadek zmiażdżyłem go szczypcami :/ i nie wiem czym go zastąpić. Ze zdjęć w necie wychodzi, że to 68Ω ale chciałem się upewnić, może ktoś wie albo ma akurat na pulpicie lampucerkę obok miernika :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo stoi lampucera z lampkami wraz z uszkodzonym odtwarzaczem cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja mam takie pytanie, bo nie ma tam wejścia optycznego, zostało wylutowane. Czy można je tam s powrotem wlutować i będzie ono działało. Może to i prozaiczne pytanie, ale nie miałem nigdy do czynienia z optykiem i nie wiem jak to tam działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Niektórzy są zaskoczeni pomieszaniem wyjść prądowych na płytce lampucery mini PCM1798.

 

Aby oszczędzić zmarnowanego czasu, przedstawiam rozkład jaki był w kilku egzemplarzach, które miałem u siebie:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Czy wpięcie konwertera Usb /i2s do lampucery mini przed CS8416 wymaga zmianę punktu pracy PCM1798 ,myslę o wylutowaniu rezystorów o oznaczeniu na pcb rp1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

po głowie chodzi mi koncepcja połączenia dwóch lampucer (wspólny sygnał z jednego S/PDIF) i zastosowanie bi-wiringu - jedna lampucera obsługiwałaby wzmacniacz zasilający głośniki basowe obu kanałów, druga - obie sekcje średnio-wysokotonowe. Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem i czy ma ono sens?

 

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze nie widzę w takim rozwiązaniu większego sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze nie widzę w takim rozwiązaniu większego sensu.

Zastanawiam się jak bardzo w układzie klasycznym - jeden kanał wzmacniacza zasila część niskotonową i średnio-wysokotonową - pobór prądu głośnika niskotonowego degraduje wysokie tony. Jeśli to jest wartość zupełnie pomijalna, to oczywiście nie ma sensu rozbudowywać układu. W zaproponowanym przeze mnie układzie oba tory - wysokich i niskich tonów są od siebie zupełnie rozdzielone, stąd też liczę na poprawę jakości dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już tak robić, to wg. mnie tylko z aktywnymi filtrami i odpowiednio dobranymi końcówkami dla poszczególnych torów - inne wymagania stawia głośnik niskotonowy inne tweeter. Z tym że to samo będzie jak rozdzielisz sygnał analogowy za lampucerą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już tak robić, to wg. mnie tylko z aktywnymi filtrami i odpowiednio dobranymi końcówkami dla poszczególnych torów - inne wymagania stawia głośnik niskotonowy inne tweeter. Z tym że to samo będzie jak rozdzielisz sygnał analogowy za lampucerą.

 

Na razie nie myślę o aktywnych filtrach ale o różnych wzmacniaczach dla tonów wysokich i niskich już tak.

 

Natomiast sądzę, że rozdzielenie sygnału za lampucerą, o którym piszesz powyżej, sprawi, że wzmacniacz sygnału wysokotonowego będzie wpływał na wzmacniacz sygnału niskotonowego i na odwrót - oba korzystają z tego samego źródła energii. W koncepcji przeze mnie tu przedstawianej oba wzmacniacze "kompletnie się nie widzą".

Z Przyjemnością dam się wyleczyć z obsesji wprowadzenia dwóch oddzielnych daców konkretnymi argumentami zwłaszcza, że mam zlampizowaną lampucerę i gra to całkiem nieźle:)

Jestem jednak w trakcie przekładki jej do innej obudowy i w tym momencie dopadła mnie myśl o modyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób te wzmacniacze będą na siebie wpływać, skoro połączone są tylko ich wejścia?

 

No właśnie tak, jak napisałem powyżej - oba wejścia wzmacniaczy korzystają z tego samego, ograniczonego źródła, i to w sposób bardzo dynamiczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają przecież odrębne zasilanie, więc gdzie tu to samo źrodło energii? Lampucera jest tylko źrodłem sygnału, więc nie ma potrzeby jej dublować.

Bi-amping pomaga, ale znacznie lepszym rozwiązaniem są filtry aktywne i wyrzucenie zwrotnicy z kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają przecież odrębne zasilanie, więc gdzie tu to samo źrodło energii? Lampucera jest tylko źrodłem sygnału, więc nie ma potrzeby jej dublować.

Bi-amping pomaga, ale znacznie lepszym rozwiązaniem są filtry aktywne i wyrzucenie zwrotnicy z kolumn.

 

Mówiąc o wspólnym źródle energii miałem tu na myśli sygnał audio, a nie zasilanie obu wzmacniaczy, które, jak uważam, powinno być rozdzielone.

Wzmacniacz pobiera energię dwojako - z sygnału, który wzmacnia i z zasilacza, który umożliwia wzmocnienie tego sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz pobiera energię dwojako - z sygnału, który wzmacnia i z zasilacza, który umożliwia wzmocnienie tego sygnału.

Chyba miałeś na myśli że wejście wzmacniacza swoją impedancją obciąża wyjście DACa i to może powodować zniekształcenia. Bo żadnej energii ze źródła to on nie pobiera. "Pobiera" brzmi tak jakby ją do czegoś wykorzystywał. Wejście wzmacniacza swoją impedancją wejściową zwiera wyjście DACa do masy a źródło napięciowe jakim jest wyjście DACa pracuje najlepiej obciążone nieskończoną impedancją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba miałeś na myśli że wejście wzmacniacza swoją impedancją obciąża wyjście DACa i to może powodować zniekształcenia.

 

Tak, dzięki za skorygowanie i naprowadzenie na właściwe tory. Ale dalej podejrzewam, że oba wzmacniacze - wysokotonowy i niskotonowy - będą , obciążając wyjście daca wzajemnie na siebie oddziaływać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś doświadczenie w doborze rezystorów konwersji? mam aktualnie militarne Dale(czarne) 150r.Czy warto dać mniejszą wartość,odnoszę wrażenie że brakuje mu basu.Pcm56 pod tym względem wypadł mi lepiej.Wyjście analogowe to lampizacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dzięki za skorygowanie i naprowadzenie na właściwe tory. Ale dalej podejrzewam, że oba wzmacniacze - wysokotonowy i niskotonowy - będą , obciążając wyjście DAC-a wzajemnie na siebie oddziaływać.

Jeżeli chcesz zrobić bi-amping, musisz między DAC-em, a wzmacniaczami poszczególnych pasm umieścić zwrotnicę(filtr), ten element zabezpieczy Cię przed zbytnim obciążeniem wyjść DAC-a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zrobić bi-amping, musisz między DAC-em, a wzmacniaczami poszczególnych pasm umieścić zwrotnicę(filtr), ten element zabezpieczy Cię przed zbytnim obciążeniem wyjść DAC-a.

 

Ok, rozumiem to, jednakże w rozważanym przeze mnie rozwiązaniu są dwa, rozdzielone pasma (nisko i średnio-wysokotonowe) i każde z nich zasilane jest z osobnego daca. Dac, który będzie zasilał pasmo średnio-wysokotonowe będzie miał na wyjściu kondensator, który odetnie tony niskie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem to, jednakże w rozważanym przeze mnie rozwiązaniu są dwa, rozdzielone pasma (nisko i średnio-wysokotonowe) i każde z nich zasilane jest z osobnego daca. Dac, który będzie zasilał pasmo średnio-wysokotonowe będzie miał na wyjściu kondensator, który odetnie tony niskie.

Albo dzielisz pasmo w zwrotnicy cyfrowej zwrotnicy i każdy DAC przetwarza osobne pasmo, albo pasmo dzielisz za DAC-em. Twoja metoda nie daje żadnych korzyści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo dzielisz pasmo w zwrotnicy cyfrowej zwrotnicy i każdy DAC przetwarza osobne pasmo, albo pasmo dzielisz za DAC-em. Twoja metoda nie daje żadnych korzyści.

 

Jakie straty dla jakości dźwięku powoduje fakt, że każdy dac otrzymuje pełne pasmo bez zwrotnicy cyfrowej, mimo, że później, za każdym z daców, będzie wykorzystana tylko jego część? Wydaje mi się, że dace po otrzymaniu sygnału z jednego SPDIF nie będą się nawzajem "widzieć". Na tym etapie dociekań nie chcę nawet likwidować pasywnych zwrotnic w głośnikach, a tylko ograniczyć pasmo z dołu dla wzmacniacza wysokotonowego by pobierał mniej prądu.

 

Tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

henrykpiątek pisze o zjawiskach zachodzących w klasycznej, wielodrożnej kolumnie pasywnej:

"Gdy np. sygnał basowy pociągnie ze wzmacniacza dużą ilość prądu, to wzmacniaczowi brakuje tchu na subtelne obsłużenie głośników średnio- i wysokotonowych."

 

W moim konkretnie systemie mam podstawkowe kolumny Tannoy 632, które umożliwiają rozpięcie zasilania sekcji wysoko i niskotonowej. Każdą z sekcji chcę zasilić osobnym gainclonem na LM 3875, przy czym sekcja wysokotonowa zasilana będzie z niewielkiego, kilkudziesięciowatowego transformatora. Korzyść widzę następującą - obie sekcje będą całkowicie odizolowane w części analogowej. Na obecnym etapie nie chcę grzebać w tych tannojach i robić zwrotnice aktywne. Nie wykluczone, że w przyszłości gainclon zasilający część wysokotonową zastąpiony zostanie np. dwuwatową lampką. Chętnie dowiem się o wadach mojej koncepcji by nie ponieść niepotrzebnie kosztów, choćby zakupu następnej lampucery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie straty dla jakości dźwięku powoduje fakt, że każdy dac otrzymuje pełne pasmo bez zwrotnicy cyfrowej, mimo, że później, za każdym z daców, będzie wykorzystana tylko jego część? Wydaje mi się, że dace po otrzymaniu sygnału z jednego SPDIF nie będą się nawzajem "widzieć". Na tym etapie dociekań nie chcę nawet likwidować pasywnych zwrotnic w głośnikach, a tylko ograniczyć pasmo z dołu dla wzmacniacza wysokotonowego by pobierał mniej prądu.

Po pierwsze masz niedopasowanie impendancji między źródłem a DAC-ami: standardowa impendancja lini S/PDIF wynosi 75 Ohm. Przy dwóch odbiornikach transport "widzi" 37,5 Ohm.

Rozwiązanie które proponujesz nie daje żadnych korzyści ponad zwrotkę, a jest droższe, ma tyle sensu co jedzenie zupy widelcem. Można, tylko po co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz niedopasowanie impendancji między źródłem a DAC-ami: standardowa impendancja lini S/PDIF wynosi 75 Ohm. Przy dwóch odbiornikach transport "widzi" 37,5 Ohm.

 

Na schemacie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o ile mi się wydaje, w każdej z dwóch lampucer rezystor r1 wystarczy zamienić na 150 omowy. Nie wiem tylko czy w tym przypadku nie należy zamienić kondensatora c9 - proszę tu o ewentualne uwagi o mogę się mylić.

 

Rozwiązanie które proponujesz nie daje żadnych korzyści ponad zwrotkę, a jest droższe, ma tyle sensu co jedzenie zupy widelcem. Można, tylko po co?

Koszty mnie nie przerażają, jeśli nie widzę konkretnych argumentów wywracających moje założenia do góry nogami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz wtedy mocniej obciążony transport. Czemu tak się zaparłeś na ten pomysł? Jak kasa nie jest problemem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złóż miniSHARC i dodaj dwa Curryman ES9023

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henrykpiątek pisze o zjawiskach zachodzących w klasycznej, wielodrożnej kolumnie pasywnej:

"Gdy np. sygnał basowy pociągnie ze wzmacniacza dużą ilość prądu, to wzmacniaczowi brakuje tchu na subtelne obsłużenie głośników średnio- i wysokotonowych."

 

Chyba nie jestem jedyny co nie bardzo kuma o co ci chodzi? :)

"Sygnał basowy" nie ciągnie ze wzmacniacza żadnego prądu. Prąd ciągnie obciążenie, czyli głośniki, dlatego osobna końcówka mocy na obie sekcje ma jak najbardziej uzasadnienie, osobny DAC żadnego, chyba że jak już wspomniano podziału na pasma HP i LP dokonasz przed DAC'ami za pomocą DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz wtedy mocniej obciążony transport.

No chyba nie - równoległe obciążenie rezystorami dwoma rezystorami 150 ohm daje 75 ohm, więc, jak sądzę jest ok, chyba, że

o czymś nie wiem.

 

Czemu tak się zaparłeś na ten pomysł?

Bo nęcąca jest perspektywa kompletnego odizolowania pasma niskotonowego od średniowysokotonowego w części analogowej systemu:)

 

Jak kasa nie jest problemem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złóż miniSHARC i dodaj dwa Curryman ES9023

Dzięki, ale pisałem wcześniej, nie interesuje mnie, na tym etapie, zwrotnica aktywna. Poza tym, nie chcę wchodzić zakup nowych urządzeń. Budżet nie jest z gumy ale na ew. zakup kolejnej lampucery wystarczy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie - równoległe obciążenie rezystorami dwoma rezystorami 150 ohm daje 75 ohm, więc, jak sądzę jest ok, chyba, że

o czymś nie wiem.

Tak, ale transport musi "nakarmić" dwa odbiorniki.

Bo nęcąca jest perspektywa kompletnego odizolowania pasma niskotonowego od średniowysokotonowego w części analogowej systemu:)

Nęcąca i dużo daje.

Dzięki, ale pisałem wcześniej, nie interesuje mnie, na tym etapie, zwrotnica aktywna. Poza tym, nie chcę wchodzić zakup nowych urządzeń. Budżet nie jest z gumy ale na ew. zakup kolejnej lampucery wystarczy:)

To daj pasywny filtr za pojedynczym DAC-em z rozdzieleniem pasm na bas, oraz średnie i wysokie tony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale transport musi "nakarmić" dwa odbiorniki.

Sądzę, że, bacząc na właściwe obciążenie transportu (dwa równoległe połączone rezystory dające w sumie 75 ohm), "miska" jest wystarczająca do nakarmienia obu daców:)

 

To daj pasywny filtr za pojedynczym DAC-em z rozdzieleniem pasm na bas, oraz średnie i wysokie tony.

I tu właśnie obawiam się, że pomimo pasywnego filtra za pojedynczym dacem, poszczególne pasma będą miały na siebie negatywny wpływ. Danie dwóch daców sprawi, jak sądzę, że system będzie bardziej wydolny a cały system zagra o klasę wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.