Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję paska o kwadratowym przekroju długości identycznej , jak do gramofonów typu Bernard.

 

Poszukaj na north.pl. Myślę że jakbyś kwadratowego nie znalazł to okrągły również możesz zastosować.

 

Może okrągły minimalnie krótszy niż kwadratowy żeby ewentualną stratę styku paska z bieżnią zniwelować ciut większym napięciem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

udało mi się nabyć reduktor szumów ROTEL RN-500

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-62983-0-84559500-1489239683_thumb.jpg

post-62983-0-61710500-1489239691_thumb.jpg

 

 

 

ale nic nie mogę znaleźć sensownego na jego temat w necie

jak go podłączyć i skonfigurować - ŻEBY SPEŁNIAŁ SWOJA ROLE

 

może ktoś z forumowiczów taki posiada?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka tylnego panelu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jeszcze pytanie czy można na nim postawić REVOXA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filon705
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe szpulki na dużym szpulaku to KOSZMAR..

A redukor fajny .

 

Ale za to wygodniej się taśmę zakłada na napinacz bo przy fi 26 mam spory z tym problem -haha

 

dzięki

nawet w niezłym stanie wizualnym lekkie zadrapania na aluminium a ogólnie nieźle się prezentuje

no i mam odwzorowanie do wskaźników VU -okazuje się że nawet dobrze wskazują bez kalibracji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem po testach taśm ciętych ostatnio przez Dulona.

Muszę przyznać, że jakość nagrywania jest bardzo dobra. Taśmy testowałem na Teacu A3300SX oraz Philipsie N4520.

 

Najlepiej sprawuje się ta, którą Dulon określa jako "ala Video". Największym zaskoczeniem jest jakość nagrywania na 9.53... Moim zdaniem jest lepsza niż na 19.05... Na 38 jakość jest odrobinkę lepsza niż na 19, ale nie aż tak dobra jak na 9.53.

Na szpulę 265 mm taśmy wchodzi ok. 1100m.

 

Taśmy Quantegy (czarno - brązowa oraz brązowo - brązowa) najlepiej sprawują się na prędkości 38. Oddają niemalże 100% sygnału wejściowego - pod względem jakości oraz siły głosu, jednak z delikatną przewagą na czarno - brązową.

Na szpulę 265 mm wchodzi ok. 1500m taśmy.

 

Mam jeszcze jedno pytanie do znawców.

Co sądzicie o parę razy wspominanym przeze mnie Philipsie N4520? Jak wypada w porównaniu z innymi magnetofonami czterościeżkowymi typu Revox, Akai, Sony...?

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

udało mi się nabyć reduktor szumów ROTEL RN-500

 

ale nic nie mogę znaleźć sensownego na jego temat w necie

jak go podłączyć i skonfigurować - ŻEBY SPEŁNIAŁ SWOJA ROLE

 

;) Po co go kupowałeś ?? Masz go wpiąć do wzmacniacza tak jakbyś podłączał magnetofon - a do reduktora magnetofon tak jakbyś go podłączał do wzmacniacza. Potem w zależności od tego w którą stronę ma pracować masz przełączać jego funkcji z REC na PLAY. W położeniu REC przełącznika działa dodatkowo poziom zapisu i filtr MPX. W położeniu PLAY działa Output Level. W położeniu bypass urządzenie jest "przelotowe". Ale spokojnie i tak nie będziesz go używać ;)

 

jeszcze pytanie czy można na nim postawić REVOXA

 

Na pewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Po co go kupowałeś ??

 

Kupowałem go jako redukcje szumów oczywiście do szpulaków ale mam rozumieć że nie do końca to się sprawdza?

 

Ale także jako gadżet do sprawdzenia poprawności działania wskaźników VU w Revoxie oraz jako switch do podpięcia 2 szpulowców

bo ma też wejście/wyjście Liniowe

 

zauważyłem że w położeniu Play ścina szumy ale też i dźwięk jest stłumiony

 

w położeniu Baypass dźwięk żywszy ale i szumów więcej

 

a do czego służy przycisk Rec check obok filtra MPX

 

Czyli rozumiem że Revox nie zgniecie tego maleństwa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filon705
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem go jako redukcje szumów oczywiście do szpulaków ale mam rozumieć że nie do końca to się sprawdza?

 

Lubimy szum taśmy ;)

 

zauważyłem że w położeniu Play ścina szumy ale też i dźwięk jest stłumiony

 

Bo jak każdy komplementarny kompanderowy (kompresja przy nagraniu, ekspansja przy odtwarzaniu) system redukcji szumów, ma odtwarzać to co przez niego wcześniej zostało nagrane. Dopiero wtedy zamierzony efekt redukcji szumów zostaje osiągnięty. Jeżeli jest wpięty pomiędzy magnetofon a wzmacniacz i odtwarzasz taśmy nie nagrane z jego użyciem - włączaj bypass.

 

w położeniu Baypass dźwięk żywszy ale i szumów więcej

 

Bo jak wyżej napisałem wtedy jest przezroczysty i nie wnosi nic do sygnału.

 

a do czego służy przycisk Rec check obok filtra MPX

 

Domyślam się że do kontroli "po taśmie" w trakcie nagrywania.

 

Czyli Revox nie zgniecie tego maleństwa -rozumiem

 

Zostanie mokra plama ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik filon705 dnia 11.03.2017 - 23:02 napisał

Czyli Revox nie zgniecie tego maleństwa -rozumiem

 

Zostanie mokra plama ;)

 

Dzięki za podpowiedzi

 

własnie podłączyłem do niego też CD

przez wejście liniowe i działa tylko w pozycji REC

 

tak jak pisałeś

można sterować potencjometrem od nagrywania i wyjściowym na wzmacniacz

 

Będzie robił za przedwzmacniacz i jednocześnie swicz bo na razie mam w pokoju gdzie stoi Revox tylko zwykłą wieże z 1-dnym wejściem liniowym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filon705
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem po testach taśm ciętych ostatnio przez Dulona.

Muszę przyznać, że jakość nagrywania jest bardzo dobra. Taśmy testowałem na Teacu A3300SX oraz Philipsie N4520.

 

Najlepiej sprawuje się ta, którą Dulon określa jako "ala Video". Największym zaskoczeniem jest jakość nagrywania na 9.53... Moim zdaniem jest lepsza niż na 19.05... Na 38 jakość jest odrobinkę lepsza niż na 19, ale nie aż tak dobra jak na 9.53.

Na szpulę 265 mm taśmy wchodzi ok. 1100m.

 

Taśmy Quantegy (czarno - brązowa oraz brązowo - brązowa) najlepiej sprawują się na prędkości 38. Oddają niemalże 100% sygnału wejściowego - pod względem jakości oraz siły głosu, jednak z delikatną przewagą na czarno - brązową.

Na szpulę 265 mm wchodzi ok. 1500m taśmy.

 

 

 

Panowie,

 

MAM OGROMNĄ PROŚBĘ ... nie piszcie takich głupot, że materiał nagrany na 9,5 brzmi tak samo dobrze jak na 19 czy 38. Albo, ze nie ma sensu nagrywać na 38 bo na 19 tez jest dobrze.

 

Nie wiem na jakim sprzęcie, z czego i na co nagrywacie. Jakie macie kable, system wzmacniacza z glośnikami i jakie pomieszczenie. I przede wszystkim jakie macie wymagania odnośnie dźwięku, jakie osłuchanie i doświadczenie. Bo wydaje mie się, że nie wiecie o czym piszecie.

 

Był sobie kiedyś w zakładce analog imć mość excel, który też pisał dyrdymały, że jego analog z wkładki MF-100 i wzmaka Diora z kolumnami Pioneer ustawionymi jedna piońowo druga poziomo zabije każdy system cyfrowy.

 

Jeśli chcecie przeprowadzić takie testy i wydać wyrok to postawcie dwa studyjne Studery, poprawnie skalibrujcie je dla każdej prędkości jeden pod kątem odczytu, drugi pod kątem zapisu na taśmkie klasy SM911 i wtedy przeprowadźcie próby. Za żródło niech służy jakaś taśma matka.

 

Jeśli ktoś chce dowodu zapraszam do siebie. Każdego kto usłyszy lepszość na 19 w porównaniu do 38 (o 9,5 vs. 38 juz nie wspominam) zaopatrzę na wyjściu w butelke dobrego łyskacza i odszczekam i przeproszę publicznie na forum.

 

Dziękuję.

 

I jeszcze jedno. Aby dana taśma się sprawowała na danym magnetofonie trzeba ten magnetofon do niej skalibrować ... na tej danej albo na każdej prędkości.

 

I na koniec ... magnetofon szpulowy plus taśma matka to najlepsze źródło dźwięku jakie wymyślono. Tylko trzeb umieć sie z nim obchodzić. Jak zresztą ze wszystkim, co chyba oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc stan posiadania powoli rośnie.

A ukochana buziaka dała za nową zabaweczkę ?

hahah

 

jak na razie jeszcze nie załapała że coś nowego na drukarce się pojawiło i niech tak zostanie

 

Co do Rotela zauważyłem też że do wejścia TAPE musi być podłączony szpulowiec z regulowanym wyjściem sygnału bo inaczej świecą się wszystkie diody na maxa i nici z odtwarzania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co moja nieskromna osoba wie , na tym wątku jest raczej niewiele osób które posiadają 2 Studery..

Taśma matka i cudowne kable to dla większości marzenie .Posiadanie osobnego salonu do muzyki to również zapewne mżonki.

Ne ma chyba sensu krytykować posiadaczy niższej klasy sprzętu...

Opisujemy tutaj to co mamy. Każdy ma inne warunki lokalowe , sprzętowe i finansowe.

Ja osobiście wiem że dobrzy sprzęt z dobrą taśmą i okablowaniem zagra dużo lepiej .

Twój wpis odbieram jak chwalipięctwo i wymądrzanie się - choć w temacie masz rację ..

Warto by pomyśleć jak poczują się Ci , których zwyczajne nie stać na Wyższą półkę sprzętu .

Cięszą się - w tym i moja nieskromna oosoba - tym co mają .

Frajda jest z tego co sie ma i czy potrafisz sie cieszyc tym co jest..

A że inni maja lepszy sprzęt?.

To do PMcomp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

MAM OGROMNĄ PROŚBĘ ... nie piszcie takich głupot, że materiał nagrany na 9,5 brzmi tak samo dobrze jak na 19 czy 38. Albo, ze nie ma sensu nagrywać na 38 bo na 19 tez jest dobrze.

 

Nie wiem na jakim sprzęcie, z czego i na co nagrywacie. Jakie macie kable, system wzmacniacza z glośnikami i jakie pomieszczenie. I przede wszystkim jakie macie wymagania odnośnie dźwięku, jakie osłuchanie i doświadczenie. Bo wydaje mie się, że nie wiecie o czym piszecie.

 

Był sobie kiedyś w zakładce analog imć mość excel, który też pisał dyrdymały, że jego analog z wkładki MF-100 i wzmaka Diora z kolumnami Pioneer ustawionymi jedna piońowo druga poziomo zabije każdy system cyfrowy.

 

Jeśli chcecie przeprowadzić takie testy i wydać wyrok to postawcie dwa studyjne Studery, poprawnie skalibrujcie je dla każdej prędkości jeden pod kątem odczytu, drugi pod kątem zapisu na taśmkie klasy SM911 i wtedy przeprowadźcie próby. Za żródło niech służy jakaś taśma matka.

 

Jeśli ktoś chce dowodu zapraszam do siebie. Każdego kto usłyszy lepszość na 19 w porównaniu do 38 (o 9,5 vs. 38 juz nie wspominam) zaopatrzę na wyjściu w butelke dobrego łyskacza i odszczekam i przeproszę publicznie na forum.

 

Dziękuję.

 

I jeszcze jedno. Aby dana taśma się sprawowała na danym magnetofonie trzeba ten magnetofon do niej skalibrować ... na tej danej albo na każdej prędkości.

 

I na koniec ... magnetofon szpulowy plus taśma matka to najlepsze źródło dźwięku jakie wymyślono. Tylko trzeb umieć sie z nim obchodzić. Jak zresztą ze wszystkim, co chyba oczywiste.

 

 

Nie masz racji kolego to co napisales na tasmach video lepiej sie nagrywa przy wolnych szybkosciach ja mam studerow 6 A810 A816 A820 i sprawdzalem te sztuczki z nagrywaniem na tasmach video

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Z tego co moja nieskromna osoba wie , na tym wątku jest raczej niewiele osób które posiadają 2 Studery..

Taśma matka i cudowne kable to dla większości marzenie .Posiadanie osobnego salonu do muzyki to również zapewne mżonki.

Ne ma chyba sensu krytykować posiadaczy niższej klasy sprzętu...

Opisujemy tutaj to co mamy. Każdy ma inne warunki lokalowe , sprzętowe i finansowe.

Ja osobiście wiem że dobrzy sprzęt z dobrą taśmą i okablowaniem zagra dużo lepiej .

Twój wpis odbieram jak chwalipięctwo i wymądrzanie się - choć w temacie masz rację ..

Warto by pomyśleć jak poczują się Ci , których zwyczajne nie stać na Wyższą półkę sprzętu .

Cięszą się - w tym i moja nieskromna oosoba - tym co mają .

Frajda jest z tego co sie ma i czy potrafisz sie cieszyc tym co jest..

A że inni maja lepszy sprzęt?.

To do PMcomp

 

Nie, mój wpis odbierz jako prośbę o zaprzestanie szerzenia NIEPRAWDY !!!

 

Nagrania na predkosci 38 cm/sek brzmią lepiej niż na prędkosci 19 czy 9,5. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to albo nie wie albo szerzy nieprawdę.

 

Jak zapewne zauważyłeś od dawna nie pisuję w tej zakładce. Wszedłem tu dzisiaj i nie wytrzymałem. Pisząc takie rzeczy robicie krzywdę magnetofonom szpulowym, szczególnie studyjnym. To jest najlepsze źródło muzyki i zasługuje na szacunek i pisanie o nim prawdy. I o to proszę.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co moja nieskromna osoba wie , na tym wątku jest raczej niewiele osób które posiadają 2 Studery..

Taśma matka i cudowne kable to dla większości marzenie .Posiadanie osobnego salonu do muzyki to również zapewne mżonki.

Ne ma chyba sensu krytykować posiadaczy niższej klasy sprzętu...

Opisujemy tutaj to co mamy. Każdy ma inne warunki lokalowe , sprzętowe i finansowe.

Ja osobiście wiem że dobrzy sprzęt z dobrą taśmą i okablowaniem zagra dużo lepiej .

Twój wpis odbieram jak chwalipięctwo i wymądrzanie się - choć w temacie masz rację ..

Warto by pomyśleć jak poczują się Ci , których zwyczajne nie stać na Wyższą półkę sprzętu .

Cięszą się - w tym i moja nieskromna oosoba - tym co mają .

Frajda jest z tego co sie ma i czy potrafisz sie cieszyc tym co jest..

A że inni maja lepszy sprzęt?.

To do PMcomp

 

w 100% popieram wypowiedz Dulona 184

chociaż mam namiastkę Studera-czyli silniki w Revoxie

 

Niektórzy muszą dzielić pokój do odsłuchu z sypialnią dzieci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filon705
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ popieraj, Twoje prawo.

 

Tylko proszę nie powielaj głupot i nieprawdy pisanych prżez innych nt. jakości nagrywania, prędkości i taśmy ciętej z VHS.

 

Porsche 911 Turbo można jeździć i po zakopiance, ja proponuję wypuścić tą maszynę na tor. Podobnie jak magnetofon szpulowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie masz racji kolego to co napisales na tasmach video lepiej sie nagrywa przy wolnych szybkosciach ja mam studerow 6 A810 A816 A820 i sprawdzalem te sztuczki z nagrywaniem na tasmach video

 

Czy twierdzisz ze na Studerze A820 nagranie na tasmie chromowej brzmi lepiej na 9,5 niz na 38?

Mam duze watpliwosci czy Studera da sie poprawnie skalibrowac do tej tasmy na trzech predkosciach 9.5, 19 i 38.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrania na predkosci 38 cm/sek brzmią lepiej niż na prędkosci 19 czy 9,5.

Nagranie na prędkości 38 cm/sek nie podwyższa standardowych parametrów zapisu. Podwyższa tylko parametry zapisu powyżej 10 kHz bo potrzebna jest tam słabsza korekcja zapisu. Dla percepcji ludzkiego słuchu już 19 cm/sek jest całkowicie wystarczające. 38 to prędkość mała studyjna jeżeli wiemy że będzie potrzeba kopiowania materiału, która to czynność przynosi utratę parametrów oryginału. Jak nie ma potrzeby kopiowania to 19 cm/s jest zupełnie wystarczające dla uzyskania praktycznie idealnie tego samego dźwięku przed i po taśmie na oczywiście sprawnym i dobrze skalibrowanym magnetofonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję pogrywać sobie Studerem kil;ka lat..

Testowałem prędkość 38 i absolutnie przyrost jakośći nie rekompensował metrów pożartej taśmy.

Zaznaczam że na sprzęcie tym , którym dysponowałem .

Wierzę że Studer z klasowym sprzętem zagra zdecydowanie lepiej.

Niemniej taka z mojego uchowego podwórka uwaga.

JVC BR 7000E RA dżwiękowo kładła na kolana Studera nawet na predkości 38.

Nie miałem okazji na żywo posłuchać np Studera A 820- np 1 calowego z taśmy matki.

Jestem pewien że jakość powalił by mnie na kolana ..

Niestety większość z nas dysponuje sprzętem -jakim dysponuje..

Słuchania miłego wszystkim -na tym co kto posiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nagranie na prędkości 38 cm/sek nie podwyższa standardowych parametrów zapisu. Podwyższa tylko parametry zapisu powyżej 10 kHz bo potrzebna jest tam słabsza korekcja zapisu. Dla percepcji ludzkiego słuchu już 19 cm/sek jest całkowicie wystarczające. 38 to prędkość mała studyjna jeżeli wiemy że będzie potrzeba kopiowania materiału, która to czynność przynosi utratę parametrów oryginału. Jak nie ma potrzeby kopiowania to 19 cm/s jest zupełnie wystarczające dla uzyskania praktycznie idealnie tego samego dźwięku przed i po taśmie na oczywiście sprawnym i dobrze skalibrowanym magnetofonie.

 

 

W/g mojego doświadczenia podwyższa, przede wszystkim szumy są wypychane powyżej pasma słyszalnego, poprawia sie też stabilność stereo, dodatkowo lepsze wysterowanie dla głośnych i wysokich dźwięków. Dodatkowa zaleta to fakt że 3, 4 kopia z taśmy matki gra jeszcze ok. Tego nie ma na 19. Praktycznie nie słychać też dropów na taśmie. Dla mnie szpulak to tylko 2 slad i mała studyjna inaczej nie ma sensu trzymać takiego grata.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak kolega pmcomp wg. mnie ma rację. Też kiedyś o tym pisałem. Nagrywając na taśmy chromowe VHS na siłę upiększacie sobie dźwięk. Tak Wam się podoba - Wasze prawo. Ale nie zmienia to faktu, że nagrywając na taśmę która wymaga innej wartości prądu podkładu i innej korekcji, nadrabiacie to na co niższa prędkość, ze standardowymi taśmami i ze szczeliną w głowicy optymalizowaną dla wyższych prędkości nie pozwala. Żaden magnetofon szpulowy który ma 38 lub 19,05 nie może zagrać na 9,5 tak jak na wyższych prędkościach. Mógłby tak jak i kasetowy może ale musiałby mieć inną szerokość szczeliny w głowicach. Nie da się stworzyć głowicy która będzie umożliwiała zapis powiedzmy 20kHz przy 9,5 i 19 i 38. I tu nawet korekcja dla 9,5 nie jest w stanie tego nadrobić. Fizyka. Więc wsadzacie chromy i podoba się Wam podbicie wysokich w okolicy 7-10kHz. Ale z liniowością i szerokością pasma przenoszenia nie ma to nic wspólnego. Dla mnie to też trochę takie dziwne. Tutaj magnetofony szpulowe - wspaniały sprzęt, wspaniały dźwięk a tu jakieś coś ;) Nie zlinczujcie mnie ale takie mam zdanie na temat tych taśm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mojego doświadczenia podwyższa, przede wszystkim szumy są wypychane powyżej pasma słyszalnego,

Popatrz na wyniki pomiarów odstępu szumów dla 19 i 38 cm/s. Czasem jest 1 dB różnicy a czasem nie ma wcale.

poprawia sie też stabilność stereo, dodatkowo lepsze wysterowanie dla głośnych i wysokich dźwięków.

Tak zgadza się z tym wysterowaniem dla głośnych wysokich, ale profil muzyki w praktyce wygląda tak że dla 15 kHz jest już ca. -15 dB spadku wypadkowego poziomu i dlatego nawet dla prędkości 4,75 cm/s (kaseta) jest możliwy dosyć wierny zapis. Oczywiście technicznie większa prędkość to oczywiście lepiej, ale już na 19 w domenie ludzkiego słuchu jest już bardzo dobrze na sprawnym sprzęcie dokładnie skalibrowanym.

Dodatkowa zaleta to fakt że 3, 4 kopia z taśmy matki gra jeszcze ok.

Każda kopia analogowa traci 3 dB na szumach i dynamice oraz pogarsza się liniowość nagrania i wzrastają zniekształcenia nieliniowe. Nie zaleca się kopiować.

Praktycznie nie słychać też dropów na taśmie.

To prawda, im większa prędkość tym mniejszy wpływ dropów, ale jak zależy Tobie na jakości rejestracji to taśm na których wykryłeś dropy nie będziesz po prostu używał.

Dla mnie szpulak to tylko 2 slad i mała studyjna inaczej nie ma sensu trzymać takiego grata.

W ogóle nie ma sensu trzymać takiego "grata". Rejestrator cyfrowy dominuje pod każdym względem nad każdym analogiem, ale sentymentalnie nie pokona analogu jak ktoś uwielbia wpatrywać się w wielkie szpule z których jeszcze wydobywa się świetny dźwięk (nie zawsze).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektóre wpisy szlag mnie trafia!

Czy WY - co niektórzy- nie potraficie słuchać muzyki bez patrzenia na jakieś maszyny testujące????????.

Jak nic musicie mieć ciężki żywot w tym temacie .

Przerabiane już kilkukrotnie .

Tabelki wykresy i parametry .

A MUZYKA SWOJE .i lUDZKIE uSZKO.

Czego do diaska WAM brakuje ????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o patrzenie w maszyny testowe. Maszyny są potrzebne jeżeli chcemy coś wyregulować, zestroić itd. Na oko i na ucho się nie da. Stolarz też piłką ręczną prosto nie utnie. Wiec mierzymy i przy okazji sprawdzamy. Ale są pewne prawdy i normy których nie warto podważać. Są normy hi-fi, są pewne zasady znane od dziesiątek lat. I nie można jednocześnie kochając analogowe rejestratory za jakość ich dźwięku i dążąc do maksymalnej jej wierności, nagle mówić "wsadziłem" taśmę chromową. Fajnie jest: kopia na 9,5cm ma więcej wysokich niż oryginał - ale jest super. Trochę wskaźniki mniej pokazują, syczy trochę, basu też prawie nie ma - ale ogólnie jest wesoło. Podkręcę sobie korektorem i będzie git.

 

dulon nie denerwuj się każdy przecież ma prawo mieć inne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Popatrz na wyniki pomiarów odstępu szumów dla 19 i 38 cm/s. Czasem jest 1 dB różnicy a czasem nie ma wcale.

Tak zgadza się z tym wysterowaniem dla głośnych wysokich, ale profil muzyki w praktyce wygląda tak że dla 15 kHz jest już ca. -15 dB spadku wypadkowego poziomu i dlatego nawet dla prędkości 4,75 cm/s (kaseta) jest możliwy dosyć wierny zapis. Oczywiście technicznie większa prędkość to oczywiście lepiej, ale już na 19 w domenie ludzkiego słuchu jest już bardzo dobrze na sprawnym sprzęcie dokładnie Popatrz na wyniki pomiarów odstępu szumów dla 19 i 38 cm/s. Czasem jest 1 dB różnicy a czasem nie ma wcale.

 

 

Prosze popatrz na basfa, Emteca, rpg per 528

 

 

S/n dla iec jest 6 dB nizej na 38 cm/s przy optymalnym Bias

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Na 38 jak pisalem mozesz nagrac glosniej z tych samych powodow , nasycenie tasmy jest wyzej

 

 

 

Każda kopia analogowa traci 3 dB na szumach i dynamice oraz pogarsza się liniowość nagrania i wzrastają zniekształcenia nieliniowe. Nie zaleca się kopiować.

 

To jak posluchac tasmy matki:-) kopiowac trzeba.

 

 

 

To prawda, im większa prędkość tym mniejszy wpływ dropów, ale jak zależy Tobie na jakości rejestracji to taśm na których wykryłeś dropy nie będziesz po prostu używał.

W ogóle nie ma sensu trzymać takiego "grata". Rejestrator cyfrowy dominuje pod każdym względem nad każdym analogiem, ale sentymentalnie nie pokona analogu jak ktoś uwielbia wpatrywać się w wielkie szpule z których jeszcze wydobywa się świetny dźwięk (nie zawsze).

 

Czasami dropy są już zastane... i beda mniej slyszalne na 38

 

 

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dulon, szanuję Twoją wiedzę i Twoje doświadczenie.

Sam jednak napisałeś, o niepotrzebnym zżeraniu taśmy. Czyli tu pies jest pogrzebany. Ja wolę mniej ale w lepszej jakości niż więcej ale w gorszej. Jeśli studyjny magnetofon szpulowy ma być traktowany jako referencyjne źródło dzwięku, a takim niewątpliwie jest, to wymaga podejścia z wiedzą, ze zrozumieniem i z szacunkiem. Należy go porządnie wyregulować i skalibrować do danego rodzaju taśmy. I takiej taśmy używać. I nagrywać na predkosci zapewniającej najlepszą jakość. I ja o takich magnetofonach szpulowych chcę dyskutować. I w takim kontekscie powinno sie o nich mowic i pisac.

 

Potem mlodzeż przychodzi i czyta Wasze wpisy o jakości na cietych VHSach. I nie daj Boże gdzieś tego posłucha i ... umarł w butach. A miało być tak pięknie. Miało być tak referencyjnie.

Jak do mnie przychodzą ludzie i puszczam im matkę czy wysokie kopie matek to kopara opada do samej podłogi. I gdyby nie podłoga to opadłaby jeszcze bardziej. Mówią ... niemożliwe, że to tak brzmi. Potem puszczam coś topowego z vinyla czy z cyfry i już nie jest tak fajnie.

 

I właśnie o to chodzi w szpulakach. Nie róbmy z nich łajz pracujących w warunkach nieprzewidzianych przez producenta. Tasmy chromowe były już powszechnie znane w latach 80-ych. Gdyby były potrzebne Studer czy Otari na pewno by je zaadaptowali do profesjonalnych maszyn.

 

A jeśli już mówimy o cenach przypominam, że była do nabycia nowa taśma PER528 z Polskiego Radia. W cenie 30 zł/1000mb, potem 40 zł. To jest drogo ??? Ja zakupiłem sobie odpowiednią ilość na zapas.

 

Lech napisał, każda kopia to strata 3dB. Teraz popatrzcie ile tych decybeli jest wyjściowo na 9,5 cm, a ile na 38 cm/sek. Bo przecież nie macie wielkich kolekcji taśm matek. Ja też nie. Dlatego płacę za zrobienie dobrej kopii takich taśm. Na prędkości 38 cm/sek jak Pan Bóg Przykazał. Na taśmie i w warunkach jakie zalecił producent.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektóre wpisy szlag mnie trafia!

Czy WY - co niektórzy- nie potraficie słuchać muzyki bez patrzenia na jakieś maszyny testujące????????.

Jak nic musicie mieć ciężki żywot w tym temacie .

Przerabiane już kilkukrotnie .

Tabelki wykresy i parametry .

A MUZYKA SWOJE .i lUDZKIE uSZKO.

Czego do diaska WAM brakuje ????

 

No i właśńie ta muzyka i te moje uszka mówią, że na 38 cm/s jest lepiej niż na niższych prędkościach.

 

A Twoja Dulonie kieszeń mówi, że na 38 cm/s jest ... za drogo albo nieekonomicznie. Tym się różnimy.

 

Będzie OK jak będziesz to pisał wprost, a nie jak piszesz, że na 19 cm/s jest lepiej. Lepiej dla Ciebie ale nie lepiej w skali bezwzględnej jakosci dźwięku.

Do tego szukasz prędkości optymalnej dla ciętych VHSów bo zapewne na 38 cm/s grają one fatalnie. Nie wiem, gdybam. Bo chyba tutaj watek ekonomiczny nie ma już zastosowania. Chyba, że zawsze ktoś bedzie chciał, żeby było jak najtaniej. Dla zasady. Znam takich.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne zauważyłeś od dawna nie pisuję w tej zakładce.

 

Myślę, że lepiej by było, gdybyś ten stan utrzymał. a z pewnością spokojniej.

 

Tu nie ma osób, które wierzą w zegary atomowe.

 

Nie ma też takich, które oczekiwałyby pouczeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.