Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy byłe młody i miałem jeszcze dobry słuch.Np;bardzo mi dokuczał pisk trafa wysokiego napięcia w telewizorach, a było to 17 khz.to porównywałem jakość zapisu kasety do szpuli.Efekt był taki,że nie posiadałem bardzo długo, żadnego kasetowego magnetofonu.To była dla mnie trzecia liga.Tak samo , jak nie kupowałem żadnych winyli z muzyką filmową.Jakość dzwięku była nie do zaakceptowania.Teraz już trafa nie słyszę i mogę słuchać muzyki filmowej he he.Mam nawet jednego kaseciaka.Nagrywa bardzo dobrze,jak na kasetę, lecz dalej słyszę przewagę szpuli.Nawet na czterośladowym philipsie na prędkości 9,5/cm sek.Dodam,że i kasetowy i szpulowe są perfekcyjnie skalibrowane.

Kasetowe,które kiedyś porównywałem, były fabrycznie nowe i zaliczały się do wyższej klasy,a pomimo tego ,zawsze zezowałem na szpule. I tak już chyba zostanie.Bardzo podziwiam ogromny wysiłem, aby z kasety CC wycisnąć to co się dało.Wiele konstrukcji jest dziełami sztuki inżynierskiej, jednak nie zapominajmy, że kasetę CC zbudowano nawet nie do zapisu muzyki, a mowy.To miał być nośnik dla sprzętu przenośnego o słabych z początku parametrach.Przez wiele pierwszych lat istnienia tego systemu tak było.W stanach istniał system 8-track,którego CC nie zdetronizował chyba do końca.A to właśnie z powodu nędznych z początku parametrów. gdy np taki szpulowy Ampex już w początkach lat 60-dziesiatych dysponował odstępem od szumu ponad 70 db i pasmem ponad 18 khz.Taśmy typu EE nie były stosowane w studyjnych dwuśladach,lecz tylko w czterośladowym sprzęcie amatorskim.Co by nie mówić Akai GX 747 studyjnym sprzętem nigdy nie był.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu większość swoich niedostatków wyrównuje

doskonałą elektroniką.Idąc tym tropem można wysunąć wniosek,że nic nie stoi na przeszkodzie,żeby choć część rozwiązań zastosować w dobrym magnetofonie szpulowym.

 

Tak. Tylko po co ? Czy czegoś nam brak w naszych maszynach ?

One mają 30, 40 a nawet 50 lat i nikt nie powinien próbować ich przerabiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu większość swoich niedostatków wyrównuje

doskonałą elektroniką

To taśma decyduje o jakości zapisu i oczywiście jakość głowic. Elektronika jest o rząd a nawet dwa rzędy (czasem nawet więcej) lepsza od możliwości zestawu taśma głowica. Elektronika niczego w magnetofonie nie ogranicza, nawet tak prosta jak np. w GX210 czy A77.

Sony stosowało w swoich głowicach szczelinę 1,5 u

1,5 um dla głowicy odczytującej to standard. Akai w instrukcji serwisowej do GX210 podaje dla odczytu tolerancję szczeliny od 1,2-2,2 um, dla zapisującej 3,5-5,5 um. Magnetofon ten bez problemu na prędkości 9,5 cm/s uzyskuje pasmo do 20-21 kHz przy tolerancji +2/-3 dB (na -20 dB VU). Na 19 cm/s uzyskiwał pasmo do 26 kHz przy tolerancji +1,5/ -3 dB na taśmach Stilonu AN25/35.

 

Kilka razy spotkałem się z szalonymi pomysłami żeby

zamontować całą płytę z dobrego kasetowca do mechaniki szpuli.

To niezbyt dobry pomysł. Moim zdaniem oczywiscie

Co by nie mówić Akai GX 747 studyjnym sprzętem nigdy nie był.

Firma Akai nigdy nie produkowała typowego sprzętu studyjnego. Czasem im się zdarzyło wyprodukować jakieś dwuślady, które sugerowały zastosowania profesjonalne. Mimo innego zastosowania docelowego czasem w studiach były używane. Głównie radiowych. GX747 to typowy magnetofon domowy o bardzo wysokich parametrach zapisu i odczytu oraz dużej funkcjonalności obsługi. Nigdy nie występował w wersji dwuśladowej i z predkością 38 cm/s. W czasie kiedy powstał analogowe magnetofony szpulowe były już powoli wycofywane z produkcji. Wersja z dbx-em potrafi wiernie zarejestrować na 19 cm/s każdy kompakt nawet taki jak "Ein Straussfest" firmy Telarc. Łącznie z dynamiką, która na tej płycie jest powalająca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego Lech36, zanim zaczniesz krytykować te taśmy, to może warto je przetestować? Miałem okazję słuchać taśm video na magnetofonach u Dulona. Potwierdzam, jakość jest bardzo dobra. Grubość taśmy mi w niczym nie przeszkadza. A nawet jest to pewien plus - na szpuli 265 mm takiej taśmy jest ok. 3500m. Po delikatnej korekcji biasu jakość zapisywanego dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. I tu nie chodzi o żadne pomiary czy charakterystyki.

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet jest to pewien plus - na szpuli 265 mm takiej taśmy jest ok. 3500m.

 

To jest argument.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego Lech36, zanim zaczniesz krytykować te taśmy, to może warto je przetestować? Miałem okazję słuchać taśm video na magnetofonach u Dulona. Potwierdzam, jakość jest bardzo dobra. Grubość taśmy mi w niczym nie przeszkadza. A nawet jest to pewien plus - na szpuli 265 mm takiej taśmy jest ok. 3500m. Po delikatnej korekcji biasu jakość zapisywanego dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. I tu nie chodzi o żadne pomiary czy charakterystyki.

Karol

przepraszam że się wtrące - chodzi o pomiary i charakterystyki - i chodzi o to że magnetofon powinien być skalibrowany do odpowiedniego typu taśmy - możesz napisać że podoba Ci się dźwięk z tych taśm - ale nie pisz proszę że gra bardzo dobrze.. bardzo dobrze to wtedy kiedy charakterystyka na wejściu jest taka sama na wyjściu przy zachowaniu oczywiście odpowiednich norm i tolerancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakby DAC-a do szpulowca zamontować, lub jakiegoś grajka z USB to by można było i 10000h muzyki bez przerwy słuchać. A taśmę by się w obiegu zamkniętym puściło żeby się kręciła i ładnie wyglądała. Nawet VHS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę .

Chodzi o to co i jak kto słyszy ..Jeśli ktoś ma jakąś tam wadę słuchu to żadne tabelki i para,metry tego nie zmienią.Zwyczajnie tego nie usłyszy

Słyszy jak słyszy . I skoro komuś pasuje to tak ma być.

Jak widać niektórzy za cholerę nie potrafia słuchać muzy bez wykresów i tabelek..

Mnie to przeraża..

A co jeśli komuś pasuje muzyka z rozkalibrowanego magnetofonu?.

Na siłę przed snem pokazywać parametry i tabelki?.

Młoteczkiem stukać w łepetynę i tłumaczyć że skoro w tabelkach jest TAK , to tak ma być .?.

A ilu z was ma na tyle taśm jednej firmy aby skalibrować je pod jeden typ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nasza (moja) pasja polega na tym, aby te maszyny pracowały na miarę swoich i naszych możliwości jak najlepiej i pracowały zgodnie ze swoim przeznaczeniem. A ich przeznaczeniem była wysoka jakość dźwięku, którą do dzisiaj w większości zachowały. Już nawet nie mówię o szacunku do tej wspaniałej starej techniki, którą do dzisiaj podziwiamy. Oczywiście niech każdy słucha jak chce i z czego chce. Nawet z telefonu i z mp3 - jego prawo. Ale zagorzałym fanom (nie lubię tego słowa) i miłośnikom starej analogowej technologi, kłóci się to z przeróbkami z usiłowaniem zapakowania na szpule kilometrów taśmy, której przeznaczenie jest zupełnie inne i efekty na niej uzyskiwane, choćby się i komuś podobały, to z wysoką wiernością nie mają nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dulon ma taką taśmę i udaje mu się na niej nagrywać.I co z tego,że może charakterystyka odczytu jest nieco inna.Ale nie na tyle,aby to ją dyskwalifikowało .Ma tą taśmę wyrzucić, a innej mu brakuje.Magnetofonów nie przerabia.Po prostu takie taśmy nagrywa na sprzęcie, które dają radę zrobić to jak najlepiej.I każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę,że te taśmy są nie dokładnie do tego celu.Lecz co z tego.Przecież nikogo do naśladownictwa nie zmusza.Ja mam tyle taśm,że nie muszę eksperymentować, ale nie każdy ma tyle szczęścia, wiec pozwólmy i im żyć.Przypomina mi to audiofilską walkę z regulatorami barwy dzwięku.

Dajmy, więc może sobie spokój z tym tematem,a przynajmniej miejmy wiecej wyrozumiałości dla innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi o żaden atak na dulona i na innych bawiących się w VHS. To kulturalna wymiana zdań. Temat ciągle wraca, więc oznaczy to, że można i trzeba o nim dyskutować i przedstawiać swoje racje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choćby się i komuś podobały, to z wysoką wiernością nie mają nic wspólnego.

Przecież cała ta dyskusja sprowadza się do tego,żeby miały.Odkąd pamiętam,ludzie w b.PRLu starali się zrobić coś z niczego.I bez wzgl jak się z nich poniektórzy będą wyśmiewać,pchali ten postęp techniczny do przodu.

Obecnie wszystko się zmieniło.Więc całe to wybrzydzanie może się jedynie kojarzyć z psem ogrodnika.Sam nie ugryzie,a drugiemu nie da.Ponieważ mamy(?)wolność więc niech każdy zostanie przy swoim zdaniu.Jakoś Dulon nikomu swoich ciachanych taśm nie wciska na siłę,chociaż szkoda.Jeszcze większa szkoda,że dostępu do nich nie mają ci którzy posiadają na tyle dużą wiedzę techniczną i oprzyrządowanie żeby pchnąć temat do przodu.Akurat sprzęt który mamy na rynku wtórnym jest albo cholernie drogi i szkoda na nim eksperymentować,albo się do niczego nie nadaje.Z powodów fatalnej mechaniki (niereformowalnej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lech36, zanim zaczniesz krytykować te taśmy, to może warto je przetestować?

Wskazuję tylko ich wady. Już pisałem wcześniej że jak ktoś nie ma możliwości używania taśm dedykowanych i nie słyszy wad takiego rozwiązania to niech używa. Podstawa prawidłowej pracy to płaska (neutralna) charakterystyka na wyjściu po zapisie. Jeżeli tak jest to wszystko w porządku. Grubość taśmy daje o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Nie zapomnijcie o zjawisku przekopiowania się zapisu ze zwoju na zwój. W przypadku taśm bardzo cienkich jest to zjawisko silniej zauważalne.

I tu nie chodzi o żadne pomiary czy charakterystyki.

Jeżeli tak podchodzisz do tematu to wszystko w porządku. Ja mam inną filozofię prawidłowego działania magnetofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do VHS i helikalnego zapisu dzwięku,to były przymiarki zastosowania tej techniki w profesjonalnych studiach nagraniowych.Jednak pojawienie się urządzeń cyfrowych i problemy z obróbką nagrań helikalnych sprawę skończyło.Jednak daje to do myślenia , nad jakością takiego zapisu.W prawidłowo utrzymanym sprzęcie, jest bardzo wysoka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać niektórzy za cholerę nie potrafia słuchać muzy bez wykresów i tabelek..

Dobre charakterystyki pomiarowe dla sprzętu to podstawa zadowolenia. Pomiarów i kalibracji nie robi się często tylko raz na parę lat. Potem się już tylko się słucha, słucha i słucha. Prawidłowo działający sprzęt to podstawa zadowolenia z jego użytkowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Abstrahując od charakterystyk i taśm Video.

Właśnie kupiłem na Ebayu Tascama 32 razem ze szpulami 265 mm oraz NABAMI. Razem z wysyłką zapłaciłem ok. 1800 zł...

Na zdjęciach maszyna prezentuje się bardzo ładnie... Zobaczymy co będzie, jak przyjdzie. Podobno ma być sprawny.

Ma ktoś może doświadczenia/wrażenia związane z tym sprzętem?

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem napisać.

Kupiłem dla siebie Tascama... ;)

 

Pogratulować nowego nabytku

jakaś wstępna fotka z ebaya

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wstępna fotka z Ebaya?

Proszę bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje.A tu masz coś do poczytania przed snem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem jedną z maszyn od Fachowca .Czytaj magnetofon..Czyli mój kolejny pozornie szalony pomysł.

Narazie zrobiona jest częśc elektroniczna .

Zmienione są siiniki i napiszę tak ..

Studer to w tym względzie zabawka ..Czas i eksploatacja pokaże czy napewno Studer leży na kolanach

Jak poradzę sobie z mechanika zrobie filmik pokazowy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś dla krytykantów..

Z cyklu nie miał chłop co robić to popełnił - Przy elektronicznej pomocy.Karola 96..-to.

To Część wykonanej pracy .

Zmienione mocowanie talerzyków.

Zamontowane mocniejsze silniki przewijania .Dopasowanie elektroniczne to działka Karolka...

Oryginalne mocowanie talerzyków -silniki zostało nie ruszane . W razie czego można wrócić do oryginału..

Na fotce szpule 300mm .To są testy więc bez taśmy . Maszyna jest zrobiona pod szpule 13 cali.Taśmę na szpuli 265mm-1300mb- maszyna kręci bez najmniejszego problemu 1,5min.Predkość i moc która idzie na szpule można zmienić zmieniając kółeczka na ośkach silników.

Nie słychać aby silnikom brakowało mocy .

.

Jutro ostra walka ze zmianą hamulców..Chyba muszę coś wymyśleć aby zwiększyć hamowanie bez specjalnej ingerencji w oryginał...

Po dopasowaniu hamulców zostanie docięcie nowej blachy wierzchniej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19835-0-46403500-1490393573_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuda . Spać nie mogę , to na szybko zmontowałem blachy 350 mm , aby naocznie obaczyć jak to będzie na maszynie wyglądać .Generalnie chodzi mi o proporcje maszyna - szpule.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19835-0-38244300-1490403961_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuda . Spać nie mogę , to na szybko zmontowałem blachy 350 mm , aby naocznie obaczyć jak to będzie na maszynie wyglądać .Generalnie chodzi mi o proporcje maszyna - szpule.

 

Wyglonda super Gratuluje Mirek

 

A ja wycofuje sie z kolekcji magnetofonow szpulowych wszystko idzie na sprzedasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Magnetofon bardzo fajnie wygląda.

Ale przy takich talerzykach, to tylko czekać, aż szpule zaczną latać po ścianach...

Miałem okazję testować tego szpulaka osobiście - tak jak Dulon wsominał. Prędkość przewijania jest baardzo szybka. Przy takiej prędkości wystarczy mała niedoskonałość szpuli/magnetofonu i szukamy szpuli po ścianach.

Od strony elektronicznej, magnetofon wyrabia z napędzaniem silników. Tranzystory sterujące mają spory zapas...

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wycofuje sie z kolekcji magnetofonow szpulowych

Może to niedyskretne i nie na miejscu pytanie ale je zadam: dlaczego? Inne hobby, brak czasu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wycofuje sie z kolekcji magnetofonow szpulowych wszystko idzie na sprzedasz

 

 

a ja przeciwnie, właśnie zagościł Revox A77 HS (2-track). I chętnie jakiegoś fajnego czteroślada przygarnę jeszcze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to niedyskretne i nie na miejscu pytanie ale je zadam: dlaczego? Inne hobby, brak czasu?

 

Odpowiedz jest prosta : wracam po 38 latach do polski na stale i nie mam zamiaru tego wszystkiego zabierac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.