Skocz do zawartości
IGNORED

PCM1704 DAC


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W takiej cenie jak w tym wątku kupicie tu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze jeszcze powiedzieć czy na tych pcb jest mozliwość zainstalowania zwykłych wyjść na czincze/ bp te ebu mi są niepotrzebne,chce tylko wyjścia czincz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w wątku, że niektórzy zanim złożyli płytke od analoga słuchali na "pasywnej konwersji i/v" z rezystorem. Można wiedzieć o co chodzi? Jak podłączony ten rezystor?

Druga sprawa to nie wyjaśniono właśnie co ominąć gdy ktoś chce tor niezbalansowany. Płytka cyfrowa to łatwo bo lutujemy tylko dwa pcm'y a jak ma być zrobiony analog? Czy projekt ten przewiduje tylko dwa pcm'y?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pasywnej konwersji iv nie podłączasz analogówki z tego wątku.

potrzebujesz rezystor, po jego podłączeniu wprost na wyjście przetwornika otrzymujesz najprostszy , szkolny, układ zmieniający prąd na napięcie,

otrzymane napięcie jest za małe aby podać je na normalny przedwzmacniacz,

wiele osób używa takiego układu aby za rezystorem podłączyć układ lampowy, ale to już inna historia,

 

układ został pomyślany jako zbalansowany, nie przewidziano upraszczania układu,

wszelkie zabawy w tym zakresie użytkownik wykonuje na swoją odpowiedzialność,

i chociaż takie uproszczenie w teorii jest możliwe to w praktyce nieco uciążliwe i wymagające dodatkowych obwodów, lub wiedzy forumowicza,

 

gdzie można zakupić PCB do takiego projektu? chcętnie poskładał bym sobie taki przetwornik

płytek do tego przetwornika nie posiadam i dodruku tej wersji raczej nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten rezystor ma być tak Iout --(_R_)--Vout czy tak Iout ------o------Vout

|

R

|

Gnd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez antichoice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny był mi selektor do tego DAC_a, MSS pasowałby mi idealnie ale ma wady - przepuszcza tylko sygnał do 96 kHz.

 

Jak pisałem w wątku o tym selektorze zaprojektowałem sobie płytkę na której jest procesor z DAC_X. Dzisiaj miałem trochę czasu i włożyłem go do obudowy i podłączyłem po I2S i to działa, próbkowanie 176,4 i 192 kHz odtwarza bez problemu.

Teraz mam zamiar podłączyć sterowanie SRC4192 i DF1706.

 

 

Myślę że powinno zadziałać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Udało się uruchomić ten DAC - lepiej późno niż wcale. Generalnie gra bardzo przyjemnie. Zrodziły się dwa pytania:

 

1) Czy to normalne, że po wpięciu przewodu XLR spada poziom sygnału na wyjściu RCA? Obydwa wyjścia są wtedy jakby lekko zgaszone. Po odpięciu XLR danego kanału poziom wyjścia RCA rośnie, a wraz z nim wrażenie lepszej dynamiki. Może coś źle podłączyłem?

 

2) Generalnie brzmieniowo podoba mi się bardziej gdy jest włączony tryb bypass w SRC4192. Ale odnoszę wrażenie, że raz na jakiś czas jest słyszalny delikatny trzask. Zegar jest zewnętrzny 22,579200 MHz. Konfiguracja jak na zdjęciu. W takim trybie to powinno grać? Czy taki zegar zewnętrzny + bypass działają dobrze? Nie mogę rozgryźć czy przy bypass dalej działa FIFO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Generalnie brzmieniowo podoba mi się bardziej gdy jest włączony tryb bypass w SRC4192. Ale odnoszę wrażenie, że raz na jakiś czas jest słyszalny delikatny trzask. Zegar jest zewnętrzny 22,579200 MHz. Konfiguracja jak na zdjęciu. W takim trybie to powinno grać? Czy taki zegar zewnętrzny + bypass działają dobrze? Nie mogę rozgryźć czy przy bypass dalej działa FIFO.

Dość zaskakujące , że w ogóle gra :-)

A tak na serio - w trybie Bypass zegar musi byc zsynchronizowany z taktowaniem szyny wejściowej. W tym przypadku "załatwia" to WM8804.

jednakże jak ktoś chce wprowadzić bardzo dobry zegar do takiego układu to musi użyć układu asynchronicznego jakim tutaj jest SRC, ma on tez inne zalety jak całkowicie bezproblemowa obsługa wielu częstotliwości próbkowania fs.

Ceną jest delikatny wpływ na dzwięk.

Dokończ eksperymenty dzwiękowe i ustaw upsampler na 1:1 i zobaczysz że będzie niespodzianka - pisze tak bo coś mi mówi, że tego nie sprawdzałeś.

Jednakże granie z upsamplerem na 88/96 jest optymalne z uwagi na łagodne flltry analogowe w tym układzie.

 

Ustaw upsampler na 1:1 lub na 88/96 , a oversampling na DFie na x8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończ eksperymenty dzwiękowe i ustaw upsampler na 1:1 i zobaczysz że będzie niespodzianka - pisze tak bo coś mi mówi, że tego nie sprawdzałeś.

Jednakże granie z upsamplerem na 88/96 jest optymalne z uwagi na łagodne flltry analogowe w tym układzie.

 

Ustaw upsampler na 1:1 lub na 88/96 , a oversampling na DFie na x8.

 

Dzięki za odpowiedź. To teraz z polskiego na nasze, czy dobrze rozumiem:

- bypass zagra dobrze tylko w ustawieniu źródła zegara na WM8804, wtedy zegar będzie zgrany z danymi. Na zegar zewnętrzny potrzebne jest FIFO z SRC.

- upsampler 1:1 to w SRC tryb "Output Port is Master mode with RCKI = 128 fS"? Jeśli tak, to teraz powinno być dobrze ustawione (zdjęcie).

 

Możesz coś jeszcze powiedzieć na temat wyjścia symetrycznego (XLR)? Nie wiem czy drążyć temat, czy analogówka tak ma, że jak podłączam XLR to spada poziom na RCA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- bypass zagra dobrze tylko w ustawieniu źródła zegara na WM8804,

tak, lub przy użyciu odbiornika USB - przecież taki odbiornik równiez jest niesynchroniczny i wypuszcza dane zsynchronizowane z sygnałami zegarowymi (tak czy siak cos niesynchronicznego "musi" być.

Na zegar zewnętrzny potrzebne jest FIFO z SRC.

potrzebujemy asynchronicznego trybu pracy InOut w SRC

- upsampler 1:1 to w SRC tryb "Output Port is Master mode with RCKI = 128 fS"?

Nie. Dokładnie odwrotnie !

Przelicznik jest pokazany w Tabeli nr 1 na stronie 18 dataszeta do SRC4192.

W tabeli jest napisane, że Output port może być ustawiony w trzech trybach względem zegara wejściowego .

Aby policzyć co w danej chwili robi SRC musimy znac zegar MCLK . Ale też mieć świadomość że tak naprawdę wyjście ustawiamy na sztywno w rozumieniu xx.xkHz.

I tak dla zegara :

1. 22.5792MHz jezeli podzielnik ustawimy na 512 to na wyjściu otrzymamy zawsze 44.1kHz - bez względu na częstotliwość wejściową !!!. Czyli:

a/ dla In 44.1 kHz otrzymamy na wyjściu 1:1 czyli 44.1 kHz

b/ dla In 88.2 kHz otrzymamy podział przez 2 (2:1) !!! czyli 44.1

c/ dla In 176.4 kHz otrzymamy podział przez 4 (4:1) !!! czyli 44.1

 

stąd tez jak ustawimy wyjście na 256fs względem zegara 22.xxxMHz to otrzymamy ... policz sam

podpowiem

a/ dla In 44.1 kHz otrzymamy na wyjściu mnożenie przez dwa 1:2 czyli 88.2 kHz

b/ dla In 88.2 kHz otrzymamy to samo 1:1 czyli 88.2 kHz

c/ dla In 176.4 kHz otrzymamy podział przez 2 (2:1) czyli 88.2 kHz

 

stąd też tabela jest nieco niejasna, ale mogliby to jasniej opisać.

 

UWAGA ustawienia 1:1 NIE dają na wyjściu tego samego sygnału, ponieważ układ pracuje niesynchronicznie i ma prawo dać nieco inne wyniki, bo w pewnym sensie pracuje jako filtr (tą filtracje użył .3lite w swoim dacu na jednym AD1865).

 

Z powyższych obliczeń wynika, że SRC można zasilać różnymi zegarami, ale ze zrozumiałych względów im mniejszy tym nieco "gorzej".

 

Reasumując wynik pracy w trybie 1:1 jest zasadniczo taki sam jak w trybie Bypass a osiągnęliśmy użycie dobrego zegara 9ze słabym zegarem operacja nie ma sensu).

 

Możesz coś jeszcze powiedzieć na temat wyjścia symetrycznego (XLR)? Nie wiem czy drążyć temat, czy analogówka tak ma, że jak podłączam XLR to spada poziom na RCA?

Wyjście symetryczne w tym dacu jest jedynie driverem i to z mocno łagodnym filtrem.

Zdecydowanie polecam wyjście niesymetryczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest bardzo dobra odpowiedź. Dziękuję za wyjaśnienie.

 

Czyli zatoczyliśmy koło. Od ustawienia fs/512 zaczynałem słuchanie i z tego powodu przeszedłem na bypass. Włączenie SRC powoduje u mnie utratę precyzji w lokalizacji. Zaczyna grać "plamami", a nie konkretnymi lokalizacjami. Wszystko jest większe, bliższe, szersze, ale to takie bardziej granie w tło. Osobiście wolę precyzję lokalizacji, czyli pomijanie SRC.

 

Dlatego zrobiłem jeszcze jeden eksperyment. Na zworkach I2S wpiąłem Amanero, a jako zegar zewnętrzny dałem jego Master Clock (MCLK). I to jest hit jeśli chodzi o przestrzeń. Precyzyjnie, głęboko z ładną separacją, bez trzasków itd. Wada - dźwięk ogólnie jest bardziej krzykliwy. Podejrzewam, że jest to kwestia braku izolacji od komputera i zasilania Amanero przez USB. Przerobię zasilanie na Amanero na zewnętrzne i zobaczę czy da się lepiej - czyli przyjemność jak po SPIDF->WM->SRC, a przestrzeń jak bez SRC. Ewentualnie trzeba będzie pełną separację zrobić. No i kabelki by się przydały lepsze, bo jednak te 22-24 MHz po taśmie to trochę dużo.

 

Mam też dziwny objaw współpracy z Amanero. Muszę go odłączyć od USB, najpierw włączyć DAC, potem podłączyć USB. Inaczej dziwne cyfrowe zniekształcenia dostaję. Przy zewnętrznym zasilaniu Amanero pewnie problem sam się rozwiąże.

 

Co do wyjścia symetrycznego to dobrze wiedzieć, że praktycznie nieprzydatne. Można by się spodziewać po symetrycznej budowie DAC-a, że jest to jego podstawowe wyjście, a tu niespodzianka. Niesymetryczne na szczęście brzmi świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Jaką konfigurację zasilania najlepiej zastosować dla tego dac'ka.

Dwa osobne transformatory dla części cyfrowej i analogowej to jest na przykład pierwszy transformator tylko dla cyfry 3x8V A drugi dla części analogowej PCMów 2x8V plus 2x15V dla płytki analogówki ?

Chyba że jeden wspólny z osobnymi odczepami jest równie w porządku jak dwa osobne ?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tu na forum była dyskusja o tym czy osobne trafa czy jedno. I okazuje się, że nie ma to znaczenia. Zobacz jak zrobiony jest np. Naim Dac (ten na Pcm1704) - ma jedno trafo.

 

Ps. Ktoś porównywał tego Naima z tym Daciem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez antichoice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jaką konfigurację zasilania najlepiej zastosować dla tego dac'ka.

Dwa osobne transformatory dla części cyfrowej i analogowej to jest na przykład pierwszy transformator tylko dla cyfry 3x8V A drugi dla części analogowej PCMów 2x8V plus 2x15V dla płytki analogówki ?

Chyba że jeden wspólny z osobnymi odczepami jest równie w porządku jak dwa osobne ?

 

Pozdrawiam

niech zdrowy rozsądek zdecyduje w proporcji do twojej kieszeni i upodobań.

ja mam 4 trafa noratela ale kazde z nich ma tylko dwa uzwojenia,

z kolei do daca na pcm63 zamówiłem w toroidy pierwsze trafo 5x8volt i drugie trafo 4x18volt, z tymże do tego daca należy zapodac 15volt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Waldku, a to trafo 4x18V, to jakiej mocy zamówiłeś?

40 wat

cały dac pobiera 16.2wata - mierzone na domowym mierniku mocy kupionym za 120zł

 

Co do wyjścia symetrycznego to dobrze wiedzieć, że praktycznie nieprzydatne. Można by się spodziewać po symetrycznej budowie DAC-a, że jest to jego podstawowe wyjście, a tu niespodzianka. Niesymetryczne na szczęście brzmi świetnie.

szczerze pisząc trochę podzielam twój pogląd,

mam koncepcję w pełni dyskretnego układu zbalansowanego,

tylko jak zawsze czasu brak,

ale też i potrzeba mniejsza niż kiedyś - chciałem wykonać cały zestaw w pełni zbalansowany,

tak jednak nie wyszło bo nie miałem prawdziwie symetrycznego wzmacniacza,

być może sytuacja się zmieni,

ale jest i przeszkadzajka - przewiduję kompletny brak czasu na przestrzeni najbliższych kilku lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam Kolegów. Poszukuje plytek daca z ostatniego zamówienia. Jak by miał ktoś może do odsprzedamia proszę o wiadomość na Pw. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam. Jako że okres świąteczny trwa i dużo wolnego czasu, udało mi się w końcu skończyć I/V do Dac'a.

Cały stopień zbalansowany ruszył od strzału wyregulowany i gra wyśmienicie, natomiast na wyjściu RCA mam 2,85VDC i regulacja prądu spoczynkowego nie daje żadnego efektu, na R121 i R119 mam spadek stały 0.09V. Sprawdziłem całą płytkę i wszystko wygląda że jest na swoim miejscu, podejrzewam że któryś półprzewodnik jest padnięty tylko jest to o tyle dziwne że sytuacja jest identyczna w każdym kanale czy taki efekt mógł być spowodowany uruchamianiem poszczególnych stopni I/V osobno poprzez uruchamianie po jednym, czyli wlutowując po jednej parze zwór zasilających +/- dla jednego stopnia I/V dostarczamy dla Stopnia RCA na przykład tylko plus zasilania a dopiero później minus?

Może ktoś miał podobną sytuację podczas uruchomiania. Wszystkie elementy były nowe oprócz 2SK389, ale one były pomierzone przed lutowaniem i były ok.

Jeśli komuś się coś nasuwa to z góry dziękuję za sugestię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że trafiły mi się trefne tranzystory mimo ich sprawdzenia w testerze przed montażem po uruchomieniu trafiły do krainy wiecznego przewodzenia i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Waldku wrażenia opisze w całości po nowym roku jak będzie już w obudowie z docelowym okablowaniem i troszkę wygrzany.

Powiem tylko tyle ze po XLR nie wygrzany i odpalony na szybko byłem zachwycony. Pełniejsza recenzja myśle ze do 2 tygodni.

Pozdrawiam i dziękuje za ten projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.