Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  85 członków

Copland Klub
IGNORED

Klub COPLAND


stecko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jak to z czym??:) Bowers PM1.

Tak to moj trzeci wzmacniacz i pewnie jeszcze jakis dojdzie do kolekcji.

 

Chyba też pójde po rozum do głowy i kupie Coplanda.

Ten Cayin co pisałeś bardzo kusi ale info jest słabe, nie mam gdzie posłuchać, nie ma kogo spytać.

Ostatnio słuchałem naszych głośniczków z Luxmanem 507 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów,

 

Od 2001 roku jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza COPLAND CSA8.

W ostatnim czasie podjąłem decyzję wymiany kolumn na WiggArt ENZO (polskie kolumny z Bydgoszczy). Kolumny ładnie się "zgrały" z jasną naturą Copland’a :)

Dopełnieniem systemu jest odtwarzacz YAMAHA CD-1000.

 

Przy okazji wymiany kolumn chciałbym odświeżyć wzmacniacz tj. wymienić potencjometr poziomu głośności (ostatni raz wymieniany był w 2006 roku). Niestety czarny ALPS RK19 50KD x2 nie jest już produkowany.

Stąd moje pytanie, czy można zastosować popularnego niebieskiego ALPSA RK27 50KA x2 ? Oba potencjometry są logarytmiczne aczkolwiek krzywe D i A trochę się różnią.

Potencjometr jest montowany na płycie czołowej, więc z technicznego punktu widzenia nie widzę problemu, nie wiem jaki ewentualny wpływ może mieć na walory brzmieniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To co napiszę dotyczy kolumn, ale te same nie grają dlatego stosowną konkluzje o zestawieniu zamieściłem na końcu a odnosi się ona też do Coplanda CSA-28.

 

 

 

Trafiła mi się okazja posłuchać moich Tempo w innym pomieszczeniu. Pokój około 18m2

Kolumny mocno dosunięte od tylnej ściany bo odległość od bazy była za duża. Do ścian bocznych miały relatywnie blisko około 50cm.

Wzmacniacz taki jak mój Copland CSA28 i w roli odtwarzacza tanie Bluray. Kable głośnikowe i interkonekt Van Der Hul.

Porównanie odbyło się do Sparków 1. Nie wiem czy to kwestia pomieszczenia czy kabli, które dociążają dźwięk.

Efekt był taki, że Sparki mocno podbijały zakres basu i niskiej średnicy, dźwięk w tym zakresie był ciężki i zhomogenizowany.

Góra pasma również uspokojona nawet za bardzo. Pomyślałem więc, że przesiadka na Tempo 3i będzie bolesna bo kolumny większe o większej powierzchni przetworników, nie wiem jaki jest podział przetwarzanych częstotliwości w stosunku do Tempo 2, które maja zbliżony gabaryt ale tylko jeden przetwornik nisko-średnio tonowy, a tu są dwa.

Kolumny zagrały zupełnie inną sygnaturą brzmienia, pojawiło się dużo więcej przestrzeni i rozdzielczości w dźwięku. Bas to jest bas bez podbijania niskiej średnicy ładnie rozciągnięty nie brakuje jego masy, a nie jest przepakowany i dudniący.

Przy perkusji słychać szybkie zwarte uderzenia w membrany bębnów, nawet szybkie pasaże są świetnie czytelne nie zlewają się. Bardzo rasowo to wypada jak na dużo droższych kolumnach z trochę mniejszą masą ale nic na zasadzie monitorowego basu czy furkoczacych basrefleksów.

Kolumny zniknęły z pomieszczenia, scena co prawda nie wyszła poza nie jak to się czasem zdarzało u mnie w domu ale i tak stereofonia była doskonała pojawiło się budowanie planów w głąb.

Sparki przy nich graja do przodu i za bardzo próbują udawać duże kolumny, moim zdaniem to jest błąd i w taki porównaniu słychać różnice kilku klas.

Sam byłem zaskoczony tym jak te kolumny grają. Góra pasma szybka rozdzielcza i perlista bez natarczywości. Dla mnie bajka aż mnie korci by je zatrzymać i nie sprzedawać do momentu aż skończę zabiegi z moimi Elektro Voisami.

Mało widziałem na forach informacji o tych kolumnach ale powiem tak, ... Tempo 3i to jest chyba niedoceniany model.

Okazuje się, że przy mało audiofilskim ustawieniu potrafią zadziwić swoim brzmieniem ale muszą być podpięte do dobrego wzmacniacza. Copland to jest bardzo udany partner dla nich, który bije na głowę Roksan Kandy K2, słuchałem takiego połączenia i dlatego poprzedni właściciel je sprzedał. Do tego dobrać okablowanie w tym wypadku Van Der Hul, którego nie lubię, sprawdził się doskonale.

Czy może być lepiej, można by chcieć bardziej nasyconej średnicy ale właśnie taka mam w EV, a brakuje mi kilku cech Tempo, gdyby nie to że naprawdę nie mam w domu miejsca na trzymanie jeszcze jednej pary kolumn to bym się z nimi nie starał rozstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Szanowni Panowie,

 

Mam takie pytanie...

Jakiś czas temu robiłem "odświeżenie" mojego CSA8 - podczas tej operacji wzorowałem się na wątku kolegi BRZUCHU odnośnie CSA14.

Wszystko wyszło ładnie pięknie, nic nie jest gorzej, może nawet ciut lepiej - kwestia percepcji. Nie wykonałem tylko jednej zmiany - wymiany kondensator sprzęgającego. W wersji CSA14 jest kondensator 2,2uF MKP; w CSA8 jest 5,6uF MKP SCR czy macie może jakieś sugestie co do ewentualnej wymiany tego konda? Chodzi mi o typ - MKP, PIO, coś innego? Jak z pojemnością? Czy można coś zmienić? Nie mam ciśnienia aby to na siłe wymieniać, może zostać nawet jak jest - po prostu pytam z czystej ciekawości :) Może ktoś dokonywał podobnej zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich wielbicieli Coplanda. Od jakiegoś czasu posiadam CD 288, niedawno dołączył do niego CSA 29. I coś mi się zdaje że zostałem wiernym wyznawcą ich podejścia i filozofii dźwięku :-)

Wzmacniacz przyszedł z lampami innymi niż oryginalne, niedługo wrzucę ich foty bo nie wiem co to są za lampy, może ktoś je rozpozna i dowiem się czy to dobra jakość, czy mogło by być lepiej. Ale jedno wiem na pewno, są o wiele lepsze od dołączonych seryjnych na których było poprostu ładnie, teraz dynamika i 'powietrze' są poprostu zjawiskowe, nigdy czegoś takiego nie słyszałem.

Zdjęcia wkrótce.

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem za niego 4,2kzl. Nie wiem czy to mało czy dużo, wiem że poziom który reprezentuje ten wzmacniacz wart jest o wiele więcej. Lampy niestandardowe, Phillipsa z zielonymi napisami. Nie wiem jaki to poziom jakościowy w świecie lamp, foto wkrótce.

 

Co do kolumn, to te z tego wątka - oczywiście aktualnego, więc jeśli dla kogoś nie za daleko zapraszam :)

 

http://www.audiostereo.pl/zapraszam-zapraszam-zapraszam_129300.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

co sądzicie o CTA405-A jest teraz wyprzedaż za 8999 PLN

 

http://www.tophifi.pl/wyprzedaz-zimowa-komponenty-hi-fi

 

grało by to z Harbeth 7ES-3 lub ProAc D28

 

Jeśli chodzi o maszynę to bardzo dobry. Jeśli chodzi o sklep to warto by było najpierw zobaczyć produkt. W tej sieci sklepów wyprzedawane rzeczy nie są fabrycznie nowe tylko ex demo. Ja byłem zainteresowany tym modelem 1,5 roku temu ale nie kupiłem ze względu na nie zbyt dobry wizualny stan wzmacniacza.

Czasem może się wydawać bardzo irytujący dźwięk wiatraka chłodzącego (znałem osobę, która pozbyła się go właśnie ze względu na to). Nie wiem jak gra z ProAc ale z Dynaudio jest połączenie super, nawet i z bowersami, które raczej mają apetyt na prąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o CTA405-A jest teraz wyprzedaż za 8999 PLN

 

http://www.tophifi.pl/wyprzedaz-zimowa-komponenty-hi-fi

 

grało by to z Harbeth 7ES-3 lub ProAc D28

 

U mnie Copland był zestawiony z Dynaudio Focus 160. Chwalę sobie połączenie tego wzmacniacza z Dynkami.

Dźwięk jest bardzo przestrzenny z dobrą podstawą basową.

I powiem tak w skrócie, wzmacniacz fajnie gra pół godziny po włączeniu, posiada stand by co dla niektórych może to być atutem, faktycznie wiatrak po roku czasu używania zaczął trochę bzyczeć co dla nie których może być denerwujące.

Cena wyprzedaży dobra ale jeśli to ma być expozycyjny to nie rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

A nie masz możliwości ich posłuchać?

CSA29 to będzie rozwinięcie CSA28 i teoretycznie CTA405 powinien być lepszy ale to jest porównanie tranzystor (trochę złagodzony lampką) z typową lampą.

Jak ona będzie kontrolować bas nie wiem. Z CSA28 miałem ten problem, że pomimo sporej mocy na trudnych kolumnach się wykładał. Polecany był w HiFi i muzyka do Spendorów 3/2, a moim zdaniem to nie grało dobrze z modelem 1/2 poległa a jakiś mały Naim grał bajecznie. Za to z Harbertami, ProAc Response 1.5 i Audio Physic 1 i Audio Physic 3i grał bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

Wyższość 405 nad 29 słyszalna była od pierwszych sekund. Choć odsłuch nie trwał za długo rzuciło mi się w uszy że dźwięk był przede wszystkim pełniejszy, przestrzeń szerokiej sceny była wypełniona w dużo większym stopniu. Sama wielkość sceny była według mnie porównywalna, scenę w tej 29tce znacznie poprawiają lampy, pod tym względem jest dużo lepiej niż przy standardowych.

Dynamika, przy znakomitej dynamice 29tki także była bardziej odczuwalna. Lokalizacja instrumentów też na plus, mimo że 29 robi dobrą robotę.

 

Szkoda że 405 był u mnie tak krótko, dobry odsłuch potrzebuje czasu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze stary CSA28 po zmianie kondensatorów co spowodowało lepsze nasycenie średnicy, brzmienie nie jest takie jasne.

Obecnie gram na starym wzmacniaczu tranzystorowym Marantz Sm-9 i porównywałem go do lampowych monobloków Luxmana na lampach 6550. Lampa ma tę magię i barwę jaka trudno uzyskać na tranzystorze ale ma też swoje ograniczenia.

Dlatego mogę sobie wyobrazić czemu 405 mogła Was tak poruszyć.

Zgadzam się z tym, że w hybrydach Coplanda warto dać lepszej jakości lampy bo mimo wszystko to poprawia ich brzmienie. Może nie w takim stopniu jak w konstrukcji stricte lampowej ale przy dobrym źródle i kolumnach różnice słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.