Jump to content

FAQ:
Głośniki

Czego powinienem słuchać w momencie porównywania głośników?


Najważniejszą rzeczą jest słuchanie nagrań, które Ty znasz. Każdy dobry sprzedawca odtworzy Ci nagrania, które będą podkreślać atrakcyjność danych głośników. Nie wstydź się zabierać ze sobą stert płyt przychodząc do sklepu.

Nie szczędź czasu na odsłuch. Kilkakrotnie zmieniaj parę głośników w ciągu krótkiego czasu. To pomoże Ci w porównywaniu głośników. Jeśli robisz zakupy w dobrym sklepie hifi, sprzedawca, po otrzymaniu od Ciebie informacji o rozmiarach Twojego pokoju, wymaganiach co do kolumn, preferencjach muzycznych oraz zasobach pieniężnych jakie zamierzasz przeznaczyć, powinien być w stanie zaprezentować Ci kilka par, które najbardziej będą pasować do Twojego opisu. Posłuchaj kilkanaście minut każdej pary głośników. Kiedy wydaje Ci się, że jesteś już blisko wyboru, nie wstydź się poprosić o przedłużenie czasu odsłuchu nawet do kilkudziesięciu minut! W końcu będą one stać u Ciebie przez dłuższy okres czasu. Często bowiem zdarza się, że głośniki sprawiają wrażenie, że czujesz się zmęczony już po chwili odsłuchu. Upewnij się, zanim wydasz pieniądze (!), że głośniki, które zamierzasz kupić, naprawdę Ci się podobają. Bardzo ciekawą rzeczą, jaką możesz zastosować w czasie odsłuchu, są "nagrania mówione". Większość ludzi ma bardzo dobrą zdolność oceny, kiedy mówiony dźwięk brzmi nienaturalnie, nawet wtedy, kiedy nigdy wcześniej nie słyszeli osoby mówiącej "na żywo". Jeśli odtworzysz sobie utwór, w którym znajduje się instrument muzyczny, znajdź coś, co wyróżnia ten instrument solo, albo w malej grupie. Upewnij się, że instrument brzmi tak, jak powinien. Prawie każdy słyszał "na żywo" fortepian. Fortepian może być bardzo objawiający. Blues, jazz, folk, czy luźna muzyka z kilkoma instrumentami i żeńskim głosem potrafi również dużo odsłonić. Dobrze wykonany żeński śpiew zapewnia bardzo dobry test na zachowanie zestawu głośnikowego. Spróbuj czegoś prostego i ciepłego, co pozwoli Ci usłyszeć hałas dobiegający z głośników; oraz czegoś bardziej złożonego, z mnóstwem instrumentów grających jednocześnie, żeby upewnić się, że dźwięk wydobywający się z głośników nie stanie się po chwili słuchania mętny, kiedy dojdzie do takich sytuacji.. Oczywiście wypróbuj kilka swoich ulubionych kawałków i zobacz jak wtedy zachowuje się system. Jeśli sprzedawca zasugeruje jakąś muzykę do posłuchania, niekoniecznie może to być najlepszy pomysł. Sprzedawcy bowiem mają zwyczaj sugerować rzeczy, które według nich świetnie brzmią, lecz nie zdają sobie sprawy z tego, że każdy klient ma różne preferencje muzyczne. Cokolwiek posiadasz i lubisz, jest dobre, ponieważ Ty to wiesz i jesteś szczęśliwy słuchając swoich utworów. Choćby nie wiadomo jak utwór był dobry, jeśli Ci się nie podoba (np. aria operowa), nie będziesz go dokładnie słuchał w przeciwieństwie do swoich ulubionych kawałków.

Najważniejszą rzeczą jest słuchanie utworów, które znasz. Podpowiedzią w dokonywaniu decyzji, które głośniki wybrać, niech będą wypowiadane przez Ciebie słowa: "A niech mnie, nigdy nie słyszałem tutaj tego instrumentu!".
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.