Można by odpowiedzieć krótko bo tu powstaje muzyka albo bo ma najbardziej złożoną budowę i jest najbardziej czuły na zniekształcenia zarówno mechaniczne jak i prądowe.
Każde urządzenie będące początkiem toru to źródło czy to gramofon czy tuner czy magnetofon /dat/ i każde powinno być możliwie jak najlepsze /najwierniejsze/ gdyż sygnał zeń wygenerowany jest przekazywany dalej i podlega po drodze różnym zjawiskom elektro akustycznym. Ja znam się trochę na odtwarzaczach więc podejmuję ten temat czekając, że kto inny napisze o innych segmentach toru.
Odtwarzacz cd to dosyć skomplikowana maszyna złożona z części mechanicznych, optycznych i elektrycznych oraz biernych /obudowa/.
Obudowa powinna być stabilna odpowiednio sztywna i mocna aby stabilizować przedostawanie się drgań pochodzących z napędu na pozostałą część cedeka.
Układ zasilania powinien być bardzo wydajny w postaci dużego transformatora odpowiedniej mocy i dużej pojemności kondensatorów aby prąd zasilający newralgiczne układy zapewnił im optymalne warunki pracy.
Napęd odtwarzacza to połączenie elementów mechanicznych /paski przekładnie sprężyny łożyska, konstrukcja szuflady, itd, itp/ z elektrycznymi takimi jak silnik kręcący płytą, soczewka laserowa generująca strumień odczytujący zawartość płyty w formie tzw. kodu "zero jedynkowego" gdzie 0 oznacza brak sygnału a 1 jego obecność . Czyli sygnał z płyty przekazywany dalej to ciąg cyfr 0 i 1.
Sygnał ten trafia następnie do zegara kwarcowego którego zadaniem jest potaktowanie /podzielenie, uporządkowanie sygnału/ na odpowiednie sekcje w procesie próbkowania /który potocznie mówiąc przypomina cięcie kiełbasy nożem na plastry im plastry cieńsze tym kiełbasa smaczniejsza/ który im bardziej gęsty tym bardziej precyzyjny, dokładny i lepiej odwzorowany.
Następnie sygnał trafia na sekcję filtrów cyfrowych, których zadaniem jjest oczyścić sygnał ze wszelkich szumów i cyfrowych naleciałości, która trafia do przetwornika cyfrowo analogowego /DAC/ i stamtąd dopiero na analogowy filtr dolnoprzepustowy i wyjściowe wzmacniacze operacyjne gdzie sygnał osiąga moc wyjściową typowo ok 2 voltów i pędzi kabelkami do wzmacniacza.
W trakcie odtwarzania płyty cd często występują tzw. błędy odczytu spowodowane naruszeniem zapisu lub jakimś śmieciem czy zanieczyszczeniem płyty cd w tym celu stosuje się układ zwany serwo procesorem , którego zadanie jest "sklejenie" przerwanego sygnału tak aby ubytki zostały wyeliminowane i niesłyszalne.
Od jakości zegara taktującego, przetwornika dac i zastosowanych filtrów zależy jakość i charakter brzmienia odtwarzacza a ważne jest jeszcze jaka jest liniowość pracy silnika i jaka czułość wzmacniaczy operacyjnych. Bardzo ważna jest też szybkość przesyłania danych z płyty na gniada wyjściowe i ich dokładność dlatego różne odtwarzacze cd różnie brzmią nawet w zakresie modeli jednego producenta mimo, że zasada działania jest niby taka sama ale jakość i sposób zestawienia ze sobą różnych układów a także możliwości przetwornika stanowią o jego finalnym brzmieniu.
Dlatego twierdzenie, że wszystkie odtwarzacze grają tak samo jest tak samo bzdurne jak twierdzenie , że wszystkimi autami jeździ się tak samo a wszystkie baby dają tak samo bo to samo mają pod maską.
Odtwarzacze to napędy od różnych producentów o różnej konstrukcji i jakości, różne przetworniki /wielo i jedno bitowe z oversamplingiem albo bez różne filtry i wzmacniacze operacyjne. Dziwnie by było jakby wszystkie brzmiały tak samo.
Najlepsze napędy kiedyś wykonywał Philips a Także Sony Teac czy Toshiba ale teraz to w większości tanie cd-romy co do przetworników dac to układ był podobny z dodatkiem Ameryki.
Tak, że nabycie odtwarzacza na naprawdę wysokim poziome to droga i niełatwa sprawa wymagająca wielu prób i poszukiwań.