Skocz do zawartości

FAQ: Stereo (wzmacniacze, gramofony analogowe, odtwarzacze CD)

'

Kalibracja gramofonu od A do Z


1. Miejsce - Głównym założeniem umiejscowienia gramofonu, to fragment / miejsce gdzie nie będzie narażone na wibracje pochodzące z innych urządzeń, najlepiej na stabilnym podłożu bez dostępu do nawet najmniejszych źródeł drgań czy też zakłóceń.

Dobrym rozwiązaniem będzie półka zawieszona na ścianie lub specjalna rama antywibracyjna pod gramofon.

Wypoziomowanie - wystarczy zwykła poziomnica, w większości nowych modeli gramofonów nóżki można łatwo wykręcać i regulować wysokość. 

Co w przeciwnym wypadku ? a no każde najmniejsze nawet kroki po pokoju mogą wpływać na podskakiwanie i nierówną pracę igły a co za tym idzie zakłócenia odczytu sygnału zapisanego na winylu.

 

2. Ramię - ustawiamy względem płyty winylowej równolegle zaś co do regulacji to jeszcze wrócimy.

 

3. Wkładka - kalibracja i ustawienie - aby zrobić to samemu potrzeba o drobinę sprytu, dokładności, precyzji i pewnych umiejętności manualnych i cierpliwości dość sporo cierpliwości.

Zaczynamy od włożenia wkładki do ramienia oraz podłączenia wszystkich przewodów. (typów połączeń jest kila zaś tutaj opisuję tą najbardziej popularną z kabelkami)

Kolory raczej powinny być te same ale gdyby nie to: zielony- masa kanału prawego, czerwony - plus kanału prawego, niebieski - masa kanału lewego, biały - plus kanału lewego.

 Następnie przykręcamy (nie za mocno jeszcze dla możliwości regulacji) wkładkę do ramienia. --->

4. Ustawienie siły nacisku igły - (tracking force) - każda wkładka powinna mieć podany  parametr przedziału optymalnego nacisku liczoną w gramach np: 1,5-2,2 g a także wartość rekomendowana.

I tu są dwie drogi : jeżeli ramię umożliwia nam ustawienie pokrętłem nacisku to zerujemy w pozycji gdy ramię jest w równowadze a następnie kręcimy do ustalonej wartości podanej na wkładce kręcąc przeciwwagą (jest to dosć nie pracyzyjne ustawianie dlatego też polecamy sprawdzenie sposobu także z wagą). W przeciwnym wypadku potrzebna będzie nam waga precyzyjna cyfrowa. Zasada pomieru i ustawienia odbywa się następująco: opuszczamy ramię na wkładkę mierzymy a następnie dokonujemy poprawy po czym podnosimy i kładziemy na nowo ramię na wagę w celu weryfikacji. I tak do momentu ustawienia. Należy uważać i zmiany nanosić co milimetr gdyż przesadzenie z tymi wartościami może prowadzić do uszkodzenia wkładki (igły).

5. Regulacja azymutu - wkładka powinna stać pionowo do powierzchni płyty winylowej zaś oś powinna tworzyć styczną do rowka w płycie.

Azymut to kąt nachylenia igły w stosunku do płyty i powinien on wynosić 90* nie każde ramię pozwala na takie ustawienie w takim wypadku patrzymy na wkładkę. Sposobów na ustawienia azymutu jest wiele zaś najprostszym będzie ustawienie lusterka i patrzenie na odbicie igły. Optymalnie jest gdy igła odbija się w pionowej osi do punktu styku z lusterkiem.

Aby zweryfikować ustawienia można puścić płytę testową i zaobserwować czy kanał lewy i prawy gra równo i czy nie ma problemów z którąś z stron (najlepszym sposobem byłoby użycie oscyloskopu i zmierzenie lewego oraz prawego kanału).

 

6. Kąt nachylenia ramienia i wkładki - (VTA) - jest to optymalny kąt ramienia równoległy do odtwarzanej płyty. Mowa tutaj całym zestawie z wkładką. Aby wyregulować tą wartość należy poluzować jarzmo trzymające ramię i nanieść poprawki, lub gdy takowa regulacja jest przewidziana podkręcić i ustawić w poprawnej wysokości.

 

7. Ustawienie przesięgu - jest to ustawienia przewieszenia między czubkiem igły a osią talerza, mówiąc prościej: należy ustawić ramię tak aby na jednej osi znalazła się igła, oś obrotu talerza i oś obrotu ramienia.

 

Warto wspomnieć iż są także szablony mega pomocne w samej kalibracji i ustawianiu wkładki na ramieniu gramofonu. Polecamy zaopatrzyć się w takowy.

Na youtubie jest cała masa filmików i pomocy dydaktycznych gdzie przed samym procesem powinno się zajrzeć aby nabrać trochę wiedzy wstępnej przed samym procesem.

 

Co potrzebne ?:

1. Poziomnica - jakaś mała kieszonkowa wręcz.

2. Waga precyzyjna ( z dokładnością do mg) 

3. Rozmowa z ekspertem gdy ramię oraz wkładka jest nietypowa.

 

 

 

 

 

image.png

image.png

image.png




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.