Skocz do zawartości
IGNORED

Klub REL subwoofer


anxion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie sub do stereo - interesuje mnie szybki, zwinny bas. Kino mnie nie interesuje - dla mnie to zdecydowanie drugorzędna kwestia.

Jeśli tylko do stereo to chyba warto w pierwszej kolejności spróbować najmniejszy i najtańszy T5. Tutaj nie potrzeba wielkich ciśnień.

 

Omen posiadasz go?

Nie, miałem na odsłuchu tylko R-328.

Edytowane przez omen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

U mnie zawitał drugi REL T5 do układu stereo 2+2.

 

Po odsłuchach nie stwierdzam minusów takiego układu a plusy są następujące:

 

1. Nie wiem jak to możliwe ale scena się poszerzyła w każdym kierunku (na boki, w głąb i do słuchacza). a niby niskie częstotliwości nie budują sceny ale teoria, teorią a wychodzi na to że praktyka, praktyką.

2. Zmieniła się charakterystyka basu. Jest jak by lepiej wypełniony, bardziej definiowalny i jeszcze lepiej (ale i tak było genialnie) zgrywa się z moimi kolumnami (podłogowymi). Potęga basu wzrosła jednak bez natarczywości, buczenia i nachodzenia, zagłuszania sąsiednich pasm. Nie da się ukryć też że musiałem lekko ściszyć suby bo wzrosło też natężenie dźwięku w dB.

3. Całkowicie został wyeliminowany efekt lokalizacji źródła dźwięku z suba, co było dla mnie dużą bolączką. Bas jest na całej ścianie (a właściwie w całym pomieszczeniu) a nie dochodzi z rogu czy ze środka. Można nawet suby spokojnie rozstawić dużo szerzej od kolumn i nie ma to znaczenia. Nie jestem w stanie po zamknięciu oczu zlokalizować źródła basu. Słychać tylko wyższy bas z kolumn.

 

Polecam dwa suby.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) i do mnie zawitał Rel t5 , szukałem suba do moich Epos m 12.2 i tego mi właśnie brakowało ładnie się z nimi zgrywa bo to szybkie monitory tylko nie jestem pewien czy dobrze ustawiłem odcięcie bo eposy mają do 60 hz zejście i ustawiłem gałkę na godzinę 11 na subie , do 16 m2 nic większego mi nie trzeba mocy jest nawet w zapasie i to sporym a bas jest zwinny/różny zależnie od muzyki subtelny ale potrafi i przywalić :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie jestem pewien czy dobrze ustawiłem odcięcie bo eposy mają do 60 hz zejście i ustawiłem gałkę na godzinę 11 na subie ,

 

T5 ma 40 lub 41 (teraz nie pamiętam) skoków między skrajnymi ustawieniami odcięcia (30Hz-120Hz). Wypada więc 2,20 lub 2,25HZ na jeden skok. Łatwo więc obliczyć ile należy kręcić potencjometrem, aby uzyskać określone odcięcie.

Edytowane przez Kubeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle się kotłuję czy mojego T9 sprzedać i kupić R528 czy dokupić drugiego T9:/

 

Może opisz dokładniej czemu planujesz zmianę. Co ci sie podoba a co nie w obecnym ?

 

Z mojego doświadczenia

Lepiej dwa dobre niż jeden lepszy.

Jeśli jesteś zadowolony z jakości basu T9 to proponuje drugiego do układu stereo. Zalety opisałem wyżej.

Słyszałem R328 i zmiana z T9 na R528 nie będzie tak odczuwalna w stosunku do poniesionych kosztów jak byś się tego spodziewał. Im drożej tym przyrost jakości coraz mniejszy.

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 ma 40 lub 41 (teraz nie pamiętam) skoków między skrajnymi ustawieniami odcięcia (30Hz-120Hz). Wypada więc 2,20 lub 2,25HZ na jeden skok. Łatwo więc obliczyć ile należy kręcić potencjometrem, aby uzyskać określone odcięcie.

 

Dziękuję za pomoc , 40 skoków ma już ustawiłem tak jak być powinno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opisz dokładniej czemu planujesz zmianę. Co ci sie podoba a co nie w obecnym ?

 

Z mojego doświadczenia

Lepiej dwa dobre niż jeden lepszy.

Jeśli jesteś zadowolony z jakości basu T9 to proponuje drugiego do układu stereo. Zalety opisałem wyżej.

Słyszałem R328 i zmiana z T9 na R528 nie będzie tak odczuwalna w stosunku do poniesionych kosztów jak byś się tego spodziewał. Im drożej tym przyrost jakości coraz mniejszy.

 

Mocy nie brakuje mi ani trochę, jakość basu jest rewelacyjna, jedyne czego bym chciał to jeszcze głębsze zejście, żeby te przedziały od 30 Hz w dół były jeszcze bardziej słyszalne/odczuwalne. Mi się wydaje że zmiana z T9 czy R328 na R528 byłaby dosyć odczuwalna, sama średnica głośnika robi swoje.

 

Aczkolwiek mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocy nie brakuje mi ani trochę, jakość basu jest rewelacyjna, jedyne czego bym chciał to jeszcze głębsze zejście, żeby te przedziały od 30 Hz w dół były jeszcze bardziej słyszalne/odczuwalne. Mi się wydaje że zmiana z T9 czy R328 na R528 byłaby dosyć odczuwalna, sama średnica głośnika robi swoje.

 

Widziałem r528 w melomanie obok niego stał t5 którego zresztą kupiłem , przy tym r528 t5 to pikuś , potężny sub niestety nie miałem przyjemności go posłuchać cena robi wrażenie tak samo duże jak sam sub :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne czego bym chciał to jeszcze głębsze zejście, żeby te przedziały od 30 Hz w dół były jeszcze bardziej słyszalne/odczuwalne

No to faktycznie musisz szukać większej skrzyni i głośnika jak chcesz niżej zejść. Jak dla mnie 30Hz wystarczy z nadmiarem gdyż dosyć rzadko trafiają się nagrania gdzie usłyszałbym faktycznie coś poniżej 30Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwości poniżej 30Hz rzadko występują w muzyce. Z naturalnych instrumentów to wyraźnie niżej schodzą tylko organy. Fortepian i kontrfagot potrafą w skrajnych przypadkach zejść nieco poniżej 30Hz (ok. 27Hz). Reszta najniższych dźwięków jest osiągana sztucznie za pomocą syntezatorów, gdzie można wygenerować niemal dowolną częstotliwość. Warto wiedzieć, żeby potem nie pakować się bez sensu w zestawy ciągnące realnie od 20Hz gdy słuchamy jazzu, czy muzyki wokalnej.

Edytowane przez Kubeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naturalnych instrumentów to wyraźnie niżej schodzą tylko organy. Fortepian i kontrfagot potrafą w skrajnych przypadkach zejść nieco poniżej 30Hz (ok. 27Hz).

 

No i właśnie w muzyce jakiej słucham prawie nigdy nie ma naturalnych instrumentów poza np gitarą, fortepian/pianino, reszta sztuczna, także zejscia są i to całkiem niezłe. Tak jak pisze omen, muzyka elektroniczna, chillout, downtempo ambient itp.

Edytowane przez TRIBUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie w muzyce jakiej słucham prawie nigdy nie ma naturalnych instrumentów poza np gitarą, fortepian/pianino, reszta sztuczna, także zejscia są i to całkiem niezłe. Tak jak pisze omen, muzyka elektroniczna, chillout, downtempo ambient itp.

 

No to nad czym sie tu zastanawiać. Kupuj dużego Rela jak szukasz zejścia poniżej 30Hz.

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naturalnych instrumentów to wyraźnie niżej schodzą tylko organy

 

Tu się zgadzam bardzo ładnie słychać te zejścia na zabytkowych organach z Leżajska które są jednymi z największych w Europie .

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Organs_in_Basilica_of_St._Mary_in_Le%C5%BCajsk.jpg

 

Sam ich wygląd robi wrażenie posiadają głos subkontrabas 32 a ich największa piszczałka ma ponad 10 m długości ! , jak to gra to się w głowie nie mieści potęga w czystym znaczeniu tego słowa byłem kiedyś na koncercie organowym tam . Jakby któryś sub REL zagrał tak jak te organy w tych niskich rejestrach to przy up grade Audio wybór między nowymi kolumnami a subem byłby oczywisty - sub :) tylko czy mój dom by to wytrzymał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nad czym sie tu zastanawiać. Kupuj dużego Rela jak szukasz zejścia poniżej 30Hz.

 

Nie jest to takie proste, bo oprócz zejścia na którym mi zależy ważne jest także "nielokalizowanie" źródła, a przy jednym subie jest to bardzo ciężkie do uzyskania nawet na najniższym odcięciu, chyba że ustawimy go centralnie pomiędzy kolumnami, jednak tam zazwyczaj stoi sprzęt. Nie mówię tu o tym że sub gra zbyt głośno, tylko że daje o sobie znać że gdzieś z prawej albo lewej strony ( w zależnści gdzie stoi sub) dobiega to uderzenie czy pomruk, nie jako punkt a raczej obszar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment po wielu lekturach na temat akustyki oraz na temat dwóch subwooferów jestem raczej za tą opcja, czyli druga sztuka T9 bądź dwie sztuki R328. Jest trochę materiałów, testów opracowań na ten temat w internecie głownie na zagranicznych stronach, i jak by nie było z dwoma zawsze jest lepiej niż z jednym z wyższej półki, nie chodzi o zejście a o samo rozłożenie basu, kontrola i zniekształcenia. Czytałem na temat porównania subów tej samej firmy, jeden z 12" przetwornikiem kontra dwa 8", no i wyszło na korzyść 2x8". U mnie wyglądało by to 2x10" kontra 1x12".

 

Powiedz mi jak podłączyłeś dwa rele? Wysokopoziomowo?Jeśli tak to napisz proszę w jaki sposób.W instrukcji nie doszukałem się jak to zrobić żeby jeden i drugi grały osobne kanały czyli jeden prawy a drugi lewy. Mam na to pomysł ale w razie czego nie chiał bym coś popalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak podłączyłeś dwa rele? Wysokopoziomowo?Jeśli tak to napisz proszę w jaki sposób.W instrukcji nie doszukałem się jak to zrobić żeby jeden i drugi grały osobne kanały czyli jeden prawy a drugi lewy. Mam na to pomysł ale w razie czego nie chiał bym coś popalić

Tak wysokopoziomowo dwoma speakonami. Jeden sub dla lewego kanału drugi do prawego kanału wzmacniacza. Zresztą ja mam to opisane w instrukcji nie wiem dlaczego u Ciebie nie ma. Żółty i czerwony przewód skręcasz razem i podłączasz do plusa a czarny przewód do minusa .Patrz foto.

 

ee50bcd100d8a683m.jpg

 

 

Dla kina domowego kupiłem rozdzielacz na dwa czincze (LFE) i i z jednego wyjścia amplitunera poszło na dwa suby.

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dam znać:)

Tylko dobrze sie zastanow czy na pewno wolisz dwa slabsze suby niz jeden lepszy. Bo znam takie osoby co mieli lepsze suby niz Ty i dokupowali drugi a po miesiacu sprzedawali obydwa i kupowali jeden lepszy, lub jdeden z tej samej serii tylko najmocniejszy .. A tym bardziej ze Tobie chodzi o wieksze zejscie basu.... Pozdrawiam.

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dobrze sie zastanow czy na pewno wolisz dwa slabsze suby niz jeden lepszy. Bo znam takie osoby co mieli lepsze suby niz Ty i dokupowali drugi a po miesiacu sprzedawali obydwa i kupowali jeden lepszy, lub jdeden z tej samej serii tylko najmocniejszy

A później jeszcze lepszy a potem sprzedaż mieszkanie i kupisz jeszcze lepszy. Trochę rozsądku....

Zacytuje ŚP Magika - Stój, daj spokój, myślenia toku nie prowokuj...

 

Kolega napisał że zależy mu też na nielokalizowaniu dźwięku. Nie wspominając o innych zaletach. A zejście wystarczające zapewni mu konstrukcja R328 + (x2)

 

lolek a może dla Ciebie drugi SPL by sie przydał co by "zobaczyć na własne uszy" ;)

(tylko nie mów że już gdzieś słuchałeś u kumpla koleżanki ciotki swojej babki)

 

Pozdro.

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dobrze sie zastanow czy na pewno wolisz dwa slabsze suby niz jeden lepszy. Bo znam takie osoby co mieli lepsze suby niz Ty i dokupowali drugi a po miesiacu sprzedawali obydwa i kupowali jeden lepszy, lub jdeden z tej samej serii tylko najmocniejszy .. A tym bardziej ze Tobie chodzi o wieksze zejscie basu.... Pozdrawiam.

 

Zejście wiadomo, czym niżej tym lepiej, jednak to nie wszystko. Po głębszym namyśle wole mieć dwa źródła dołu niż jedno, takie rzeczy że częstotliwości poniżej 80Hz są nielokalizowane to chyba tylko w laboratorium, bądź gdy siedzimy z 5 metrów od bazy, a to że czuję skąd dobiega bas niezbyt mi odpowiada, zwłaszcza przy stereo na którym najbardziej mi zależy. Poza tym , nie wiem czy 30 cm głośnik będzie tak szybki jak 25 cm, do tego dochodzi jeszcze akustyka, fale stojące itp gdzie przy dwóch subach niweluje się ten efekt, plus to o czym pisał wyżej tomgda oraz wiele innych osób na tym choćby forum

 

Polecam poczytać choćby z ciekawości

 

http://www.audioholics.com/subwoofer-setup/two-subs

http://kenrockwell.com/audio/stereo-subwoofers.htm

 

I na koniec, T9 to nie Yamahy za 500 czy 1000zł

Edytowane przez TRIBUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen.

 

Ja wiem jedno - do jednego suba już nie wrócę

Ale lepiej mieć jednego niż wcale :)

 

Ale to moje indywidualne zdanie i nie zniechęcam do posiadania jednego RELa (ale też zachęcam do posiadania dwóch) bo to świetne maszynki są bez względu na ilość.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dwa suby to podobno i tak nie osiągnie się zejścia basu jak z jednego większego.

 

Druga sprawa to lokalizacja basu. Ja na filmach nie odczuwam takiego dyskomfortu, natomiast słuchając muzyki wielokanałowej, mam wrażenie, że bas dochodzi bardziej z połowy pokoju, w której znajduje się sub. Nie jestem w stanie dokładnie zlokalizować źródła, ale czasami mam wrażenie, że bas dochodzący z jednej strony pokoju jest mocniejszy. Czyli z tym nielokalizowaniem basu to nie jest tak idealnie.

Myślę, że to dużo zależy od akustyki pomieszczenia, niektórzy postawią suba gdziekolwiek i to wcale nie najlepszego i gra, a inni muszą się gimnastykować.

 

Druga sprawa, że na 2 suby i ich sensowne ustawienie trzeba mieć miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jeśli sub gra jakieś zniekształcenia to łatwo będzie go zlokalizować nawet, gdy jest cięty poniżej tego progu dla lokalizacji niskich częstotliwości. Sub odcięty zbyt wysoko również da o sobie znać myślę, że powyżej 100Hz już można bez problemu go zlokalizować. Najważniejszy czynnik to jednak zgranie z kolumnami, tak aby lewa i prawa kolumna była w miejscu podziału w fazie, a ich charakterystyka w tym pasmie mniej więcej jednakowa bez znacznych podbić i osłabień, co z reguły ciężko jest osiągnąć, jeśli sub stoi bliżej jakieś kolumny. Można sobie poradzić z powyższym ustawiając subwoofer bliżej środka lub odciąć go jeszcze niżej, oczywiście zakładając tu, że sub nie robi zniekształceń. A dodam jeszcze, iż możemy lokalizować sub tylko dlatego, że wiemy gdzie stoi:)

Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.