Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego winyl NIE BRZMI lepiej od CD?


Accu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minutes ago, ASURA said:

 

Jednak bumku co z tego jak w domeczku masz poziom szumów własnych rzędu 45dB; na co ci lepsza dynamika jak g. słyszysz

 

Widzę, że teraz szumy tła to twoje hobby. Znów naczytałeś się tego i teraz latasz z tym po wszystkich wątkach jak komunista z czerwoną flagą 😄

Dziwię, się, że dopiero teraz o tym piszesz, boć przecie jest to coś znanego od dawna.

A propos tych 45 dB - po co ci lepsza dynamika, skoro to co dostajesz na płytach, wszystko jedno CD, czy winyl, ma dynamikę co najwyżej 20dB, a z reguły dużo mniej ..... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2022 o 11:45, Audroc napisał:

Jakość dźwięku z płyty winylowej jest do tej pory wzorcem dla formatów cyfrowych.

Tak samo jak analogowa TV jest wzorcem, pewnie niedoścignionym dla TV cyfrowej 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho!..

Ponownie bicie piany z myleniem potocznie rozumianych terminów: "głośność" i "dynamika".

Dzięki za nowe ciekawostki o rozwoju PCM. Audroc tytułowany "botem" jednak nie ustąpi (tak przypuszczam) w kibicowaniu temu, na czym się zafiksował przed laty.

(Nadal ciekawi mnie Wasz spór słowny).

Lechu, Sony Trinitron - nie walił tak po oczach i mniej męczył wzrok, ale to może dla wielu była wada ?

Zwłaszcza dla gigantomaniaków sali kinowej w domowym zaciszu 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2022 o 15:07, Lech36 napisał:

Tak samo jak analogowa TV jest wzorcem, pewnie niedoścignionym dla TV cyfrowej 😉.

Należy podkreślić, że wirtualne studia i drażnienie reklamą jest skuteczniejsze (na masową skalę) jako "misja" telewizji, zwłaszcza kapitalnie kapitalistycznej. 

Sponsor reklamowy ma wygodnie przy transmisji cyfrowej (swego czasu drażniło mnie podbijanie głośności dźwięku względem dźwięku w audycji, ale jakoś przywykłem do tej wady).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

swego czasu drażniło mnie podbijanie głośności dźwięku względem dźwięku w audycji, ale jakoś przywykłem do tej wady

Nie przywykłeś tylko zmieniono przepisy że tak nie wolno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś znalazłem odnośnie preparowania głośności w reklamach:

"W reklamie szczególnie popularną metodą oszukiwania jest kompresja dynamiki. Polega ona na tym, że sztucznie podbija się najcichsze dźwięki. Dzięki temu zakres głośności się spłaszcza, a reklama wydaje się być głośniejsza, mimo że natężenie najwyższych* dźwięków nie przekracza dopuszczalnych progów.

 

Bardzo proste, prawda? W ten sposób wilk jest syty, owca cała, a widz… ogłupiony, bowiem prawo, które ma go chronić ewidentnie nie działa."

(*Oczywiście nie "najwyższych" tylko- najgłośniejszych. Autor się pomylił.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakby tego nie ujmować kompresja głośności to zmora tych reklam.

A jak to się ma do tematu: vinyl vs CD ?

Przy spłaszczaniu nagranego materiału do wymogów winyla zapewne stosowano (czy teraz też, tego nie wiem) kompresory analogowe.

Natomiast te materiały w reklamach to mordęga dla uszu (zwykle jest jakaś łupanka muzyczna - która po prostu otumania, do tego obrazek towaru, a słowo mówione chyba nie ma znaczenia). 

"widz… ogłupiony" - jak już się przyzwyczai i ogłuchnie to przestanie marudzić. Brr... kuracja wstrząsowa. Rozrywkowej popeliny z muzycznego przemysłu chyba też ten niecny proceder dotyczy 🙂

 

Kończę OT. Sorry za dygresje, ale jakoś tak mnie naszło po zerknięciu na ciekawy polemiczny temat.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ASURA napisał:

Nie przywykłeś tylko zmieniono przepisy że tak nie wolno...

Tak, zmieniono przepisy, tylko nie zmieniono głośności tego g.

Przepis jak to przepis w naszym grajdole bezPrawia I nieSprawiedliwości.

Tyle, że to jest dość oczywiste, nagłe głośne wejście bloku reklam ma obudzić i przywrócić telewidza do realu, wpoić mu czego mu do szczęścia brakuje. Na pozostałej reszcie obrazków może sobie spać ...i śnić o tym co zobaczył w ostatnim bloku reklam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, iro III napisał:

Tak, zmieniono przepisy, tylko nie zmieniono głośności tego g.

Przepis jak to przepis w naszym grajdole bezPrawia I nieSprawiedliwości.

Tyle, że to jest dość oczywiste, nagłe głośne wejście bloku reklam ma obudzić i przywrócić telewidza do realu, wpoić mu czego mu do szczęścia brakuje. Na pozostałej reszcie obrazków może sobie spać ...i śnić o tym co zobaczył w ostatnim bloku reklam.

Jednak nie, stworzono sensowną jednostkę, ustalono normy, jest w miarę normalnie, i w radiu i w TV. Nadal przesterowane będzie się wydawało głośniejsze, ale na to chyba nic nie poradzimy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie, jak to technicznie ściemnili, jest GŁOŚNIEJ odczuwalnie, tak jak było wcześniej.

Nie ważne czy gościa obudzisz cegłą, czy młotkiem, ważne by się obudził.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iro III napisał:

Obojętnie, jak to technicznie ściemnili, jest GŁOŚNIEJ odczuwalnie, tak jak było wcześniej.

W radiu i tv nie jest.

A w spotifaju narzekacie, że jest równo 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlaściwie ...to ja nie wiem po co narzekam?

Radia tylko w internecie, bez reklam słucham.

TV tradycyjnej poza sportem nie oglądam...🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, iro III napisał:

Wlaściwie ...to ja nie wiem po co narzekam?

Radia tylko w internecie, bez reklam słucham.

TV tradycyjnej poza sportem nie oglądam...🤔

No to skąd masz wiedzieć jak jest. Radio internetowe może sobie co chce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemak napisał:

No to skąd masz wiedzieć jak jest. Radio internetowe może sobie co chce.

WIEM, bo sport też jest przerywany reklamami...i też czasem mnie budzą (wczpraj późnym wieczorem to nie 🙂) - dlatego narzekam!

Uff jednak wiem dlaczego 😅

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
Godzinę temu, iro III napisał:

TV tradycyjnej poza sportem nie oglądam...🤔

No co Ty, Iro III, a "Trudne Sprawy", "Ten Moment" albo "Google Box TV"? Nie wiesz co tracisz! 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kangie napisał:

"Trudne Sprawy", "Ten Moment" albo "Google Box TV"? 

To już jest zmora, o ile je pamiętam. Na szczęście tylko przez chwilę na nie wpadłem.

Audycje stylizowane na to, że tv jest obecna w codziennym życiu (podobno to: "paradokumenty"). A oglądanie czegoś, gdzie inni komentują to, co sobie oglądają to kompletne odrealnienie. Niby że to wspólna zabawa ? Wspólna by była, gdyby była wzajemna i aktywna.

Podobno "Gogglebox. Przed telewizorem" jednak jest oglądane - tylko co to za zabawa ?

Cytat z notki:

"Jego atrakcyjność polega na tym, że bohaterowie robią dokładnie to, co widzowie siedzący na swoich kanapach: komentują oglądane w telewizji programy."

Chyba tylko dla "hejterów" to atrakcyjne.

 

No i jeszcze dla leniwych pożeraczy zadowalających się konsumpcją wypełniaczy czasu antenowego, jakimi są w/w cykle audycji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2022 o 22:05, xetras napisał:

Oho!..

Ponownie bicie piany z myleniem potocznie rozumianych terminów: "głośność" i "dynamika".

Dzięki za nowe ciekawostki o rozwoju PCM. Audroc tytułowany "botem" jednak nie ustąpi (tak przypuszczam) w kibicowaniu temu, na czym się zafiksował przed laty.

(Nadal ciekawi mnie Wasz spór słowny).

Lechu, Sony Trinitron - nie walił tak po oczach i mniej męczył wzrok, ale to może dla wielu była wada ?

Zwłaszcza dla gigantomaniaków sali kinowej w domowym zaciszu 🙂

 

No ja myślę że cały świat się zafiksowal, skoro sprzedaż płyt CD spada do rekordowo niskich poziomów, sprzedaż płyt SACD to prawie sama klasyka, sprzedaż płyt MWACD spadła całkiem do zera, a sprzedaż winyli wciąż rośnie. Zresztą niech przemówią ceny. Za AC/DC na CD 40zł a na winylu 300zł patrz Empik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne nisze kapitałowe.

Cena to wynik malejących podaży produktów względem rozbudzonej mody.

Sorry za OT, dla mnie to temat raczej do czytania, ale czasem wtryniam się ze swoimi uwagami, bo polemika jest ciekawa.

Dźwięk dla mnie faktycznie powinien być płynący, ten próbkowany czasem rozdrażnia.

Dygresja:

Dopiero niedawno odkryłem piosenki, gdzie muzyka i pejzażowa sceneria gra postaciami w filmie/musicalu "Dźwięki muzyki".

Odtwórca roli gospodarza i patrona siódemki dzieci Christopher Plummer (gburowaty kapitan Vin Trapp) przezwał tytuł filmu "The Sound Of Music" (1965) opatrując go złośliwym komentarzem jako "Brzmienie Śluzu"* Coś w tym skrócie jest trafnego. Muzyka jest jak gdyby śluzem płynącym z kosmosu.

Gdyby nie to, że kilka lat temu Laibach odświeżył piosenki z filmu pewnie nadal bym kompletnie lekceważył urodę przekazu z tego filmu.

*"Sound of mucus"

Plummer wchodzi w piosenkę i wychodzi z niej, ale śpiewający głos w środku "Edelweiss" to już ktoś inny. (Magia ekranu) - czyli perfekcyjny montaż dźwięku i obrazu.

C.d. ciekawostek o "Sound Of Music" poniżej pod linkiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2022 o 15:38, Audroc napisał:

No ja myślę że cały świat się zafiksowal, skoro sprzedaż płyt CD spada do rekordowo niskich poziomów, sprzedaż płyt SACD to prawie sama klasyka, sprzedaż płyt MWACD spadła całkiem do zera, a sprzedaż winyli wciąż rośnie.

To może jeszcze podaj jakieś wiarygodne dane o sprzedaży plików bo te działają najbardziej destrukcyjnie na sprzedaż muzyki na płytach np. CD. Sprzedaż LP w plikach nie istnieje a to by było ciekawe rozwiązanie, choć znacznie bardziej podatne na piractwo niż winyl. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audroc włączył tu do tematu imponowanie cenami, które niby decydują o lepszości brzmienia.

Imponujące ceny nie brzmią - to tylko lokata do inwestycyjnej spekulacji - zwłaszcza dla zasobów celowo minimalizowanych ilościowo.

Imponujące ceny nie brzmią - to nie jest muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2022 o 15:38, Audroc napisał:

Za AC/DC na CD 40zł a na winylu 300zł patrz Empik.

Skoro są naiwniacy gotowi tyle zapłacić, to czemu nie? Biznes. 

Teraz to dopiero komuś będzie brzmiało!... bo 300zł za płytę zapłacił... 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, happy83 napisał:

Skoro są naiwniacy gotowi tyle zapłacić, to czemu nie? Biznes. 

Teraz to dopiero komuś będzie brzmiało!... bo 300zł za płytę zapłacił... 😄

Może i tak, ale do mojego syna dziewczyny przychodzą słuchać winyli (moich, młody nauczył się je nawet myć) a nie cd czy streamu...@

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2022 o 11:45, Audroc napisał:

Jakość dźwięku z płyty winylowej jest do tej pory wzorcem dla formatów cyfrowych. Trudno wymagać braku trzasków itp. bo to format mechaniczny. Jednak dobra wkładka od 3-5 kzl w górę zapewnia naprawdę krystalicznie czysty, płynny dźwięk przy minimum pykniec, trzasków czy podobnych upiększeń. Dźwięk z płyty winylowej jest otwarty, pasmo praktycznie nieograniczone w dół i w górę w przeciwienstwie do okrojonego zakresu 20-20000 Hz w przypadku CD. jednak największą zaletą płyty winylowej jest ogromna dynamika bijącą na głowę ta znana. CD. Tu nie ma już nawet czego porównywać, stosunek najcichszych do najgłośniejszych dźwięków możliwych do zapisania na winylu to kosmos dla ograniczonej dynamiki CD.

O ile pamiętam to jakość nagrania na zewnętrznej  średnicy płyty winylowej jest lepsza szersze pasmo przenoszenia i lepsza dynamika niż na wewnętrznej średnicy płyty . Dlatego że prędkość igły jest większa po zewnętrznej średnicy płyty ,a po wewnętrznej średnicy mniejsza . W związku z tym pasmo i dynamika jest najlepsza na zewnętrznej średnicy krążka. Podaję link do artykułu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . Tego problemu nie ma w płytach CD ponieważ prędkość krążka jest zmienna . Ten sam link do artykułu. Dlatego nagrania bardziej dynamiczne umieszczane były po wewnętrznej stronie płyty winylowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wojtek 1959
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2022 o 22:05, xetras napisał:

Lechu, Sony Trinitron - nie walił tak po oczach i mniej męczył wzrok, ale to może dla wielu była wada ?

Mój obecny TV, LCD też nie wali po oczach choć oczywiście można i tak go ustawić, najczęściej jest to kwestia gustu i przywiązania właściciela do neutralności w obrazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wojtek 1959 napisał:

O ile pamiętam to jakość nagrania na zewnętrznej  średnicy płyty winylowej jest lepsza szersze pasmo przenoszenia i lepsza dynamika niż na wewnętrznej średnicy płyty . Dlatego że prędkość igły jest większa po zewnętrznej średnicy płyty ,a po wewnętrznej średnicy mniejsza . W związku z tym pasmo i dynamika jest najlepsza na zewnętrznej średnicy krążka. Podaję link do artykułu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . Tego problemu nie ma w płytach CD ponieważ prędkość krążka jest zmienna . Ten sam link do artykułu. Dlatego nagrania bardziej dynamiczne umieszczane były po wewnętrznej stronie płyty winylowej.

Z moich niewielkich obserwacji to największy wpływ na jakość płyt winylowych ma jakość tłoczenia. Prędkość igły w rowku nie ma aż tak dużego znaczenia, bo gdyby tak było to single 45 obrotów zawsze grałyby lepiej, a tak nie jest.

Jeżeli zaś chodzi o niższą jakość dźwięku przy końcu long play, to też chyba większy wpływ ma tutaj kąt natarcia igły przy użyciu klasycznego ramienia, a nie prędkość igły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fafarskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2022 o 18:24, happy83 napisał:

Skoro są naiwniacy gotowi tyle zapłacić, to czemu nie? Biznes. 

Teraz to dopiero komuś będzie brzmiało!... bo 300zł za płytę zapłacił... 😄

A co tu ma do rzeczy brzmienie , zareczam Ci że specjaliści od marketingu nawet tego nie słuchają. Zresztą pewnie nie mogą bo kierowałby się subiektywnymi odczuciami. Wszystkim steruje rynek- skoro cały audiofilski świat rezygnuje ze zwykłych 16 bitowych płyt CD na rzecz gęstych plików, płyt winylowych lub jakichkolwiek "lepszych" odmian srebrnych krążków typu SHM, BSCD, MQACD czy HDCD, to ceny rosną. Dzisiaj widziałem w Empiku Jacksona na winylu za 399zł, a jeszcze rok temu można ją bylo kupić za 100. Ta sama płyta na CD kosztuje 30-50 zł w zależności od wydania. 

Wszystko wskazuje na to że płyty winylowe kosztujące 10 razy tyle co CD będą coraz częstszym widokiem.

W dniu 12.09.2022 o 21:09, fafarskid napisał:

Z moich niewielkich obserwacji to największy wpływ na jakość płyt winylowych ma jakość tłoczenia. Prędkość igły w rowku nie ma aż tak dużego znaczenia, bo gdyby tak było to single 45 obrotów zawsze grałyby lepiej, a tak nie jest.

Jeżeli zaś chodzi o niższą jakość dźwięku przy końcu long play, to też chyba większy wpływ ma tutaj kąt natarcia igły przy użyciu klasycznego ramienia, a nie prędkość igły.

Płyty na 45 to nie single, choć kiedyś tak było, tylko LP w wersji audiofilskiej. Jest tego sporo, oczywiście kosztują dużo drożej. Kiedyś pisaliśmy o tym, można kupić Petera Gabriela czy Metallica albo Ala di Meolę na 45 RPM polecam.

W dniu 10.09.2022 o 17:10, xetras napisał:

Audroc włączył tu do tematu imponowanie cenami, które niby decydują o lepszości brzmienia.

Imponujące ceny nie brzmią - to tylko lokata do inwestycyjnej spekulacji - zwłaszcza dla zasobów celowo minimalizowanych ilościowo.

Imponujące ceny nie brzmią - to nie jest muzyka.

Napisałem powyżej, przeczytaj, myślę że przyznasz rację w 100%. 

Trudno posądzać cały świat że się nie zna, płacąc więcej za winyle niż za CD. 

Trudno posądzać cały świat że świadomie kupują paskudnie brzmiące winyle, kiedy 10 razy taniej mogą kupić to samo na CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.09.2022 o 21:09, fafarskid napisał:

Jeżeli zaś chodzi o niższą jakość dźwięku przy końcu long play, to też chyba większy wpływ ma tutaj kąt natarcia igły przy użyciu klasycznego ramienia, a nie prędkość igły.

Chyba tak, ale w rzeczywistości nie. Prędkość liniowa jest dużo mniejsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, przemak napisał:

Chyba tak, ale w rzeczywistości nie. Prędkość liniowa jest dużo mniejsza.

W takim razie dzięki za sprostowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.09.2022 o 21:09, fafarskid napisał:

Prędkość igły w rowku nie ma aż tak dużego znaczenia, bo gdyby tak było to single 45 obrotów zawsze grałyby lepiej, a tak nie jest.

Wybacz ale inny rodzaj plyt niż SP (zwykle 7") jest ważniejszy.

11 minutowe EP, czyli 12" i 45 obrotów, z a w s z e brzmiały lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.