Skocz do zawartości
IGNORED

Wysokoskuteczne kolumny HI-END!


mirek10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, xajas napisał:


bo znasz zbyt malo highendowskich firm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ok, to mnie oświeć, które to firmy, będę wdzięczny za info...?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

Gdybym nie miał JBLi

jaki model , słuchałem paru przed zakupem Valenci , praktycznie prawie całą serię niebieską .

2 godziny temu, pmcomp napisał:

Kłamczuch

Niekoniecznie , choć mogę przeprosić za te 0,5 dB . Szukam właśnie , bo są specyfikacje podające , że Valencia miała 99 dB. Zresztą te kolumny nie obejmowała jeszcze norma HI FI , bardziej były robione " na słuch ". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, tomek4446 napisał:

jaki model , słuchałem paru przed zakupem Valenci , praktycznie prawie całą serię niebieską .

 

4343.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tych JBL , moim zdaniem to już konstrukcja do tranzystora , ale to kawał dobrej paczki i spory kawałek historii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, tomek4446 napisał:

Słuchałem tych JBL , moim zdaniem to już konstrukcja do tranzystora , ale to kawał dobrej paczki i spory kawałek historii.

Jak napisałem, bardzo mocny tranzystor do napędzania 15-o calowego papierzyska, mała i stara lampka na EL84 do napedzania 10-o calowego papierzyska na średnicy oraz mocna lampa w klasie A do napędzania przez zwrotnicę pasywną horna i szczelinówki.

Z tranzystorem na fabrycznej zwrotnicy jest słabo. Lepiej z fabryczna zwrotką na bas i resztę ale kolumna rozwija skrzydła przy zwrotce lampowej.

Można dać zwrotke pasywną na dobrych elementach, tak ma Szczerbowski z KBL Sound ale ... to kosztuje majątek i trzeba sprawdzić w konfiguracji dziesiątki kondensatorów.

 

Valencia jest tu prostsza ... podłączasz i grasz (zakładając że wszystko jest OK z przetwornikami i zwrotnicą, a z tym bywa róznie). Niektórzy narzekają na dzwonienie ale od tego jest pokrętło z tyłu. Z tymi paczkami mozna przeżyc całe życie i słuchać, słuchac, słuchać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pmcomp napisał:

Jak napisałem, tranzystor do napędzania 15-o calowego papierzyska, mała i stara lampka do napedzania 10-o calowego papierzyska na średnicy oraz mocna lampa w klasie A do napędzania przez zwrotnicę pasywną horna i szczelinówki.

Sprytne i przy okazji gratuluję wiedzy , są modyfikacje Valencii , między innymi pakują zwrotnice od '19" -tki, ale to już nie jest to. Ja zdecydowałem się na Alteca dla brzmienia Alteca i pozostanę przy oryginale. Co do stanu to jest niemal idealny , kupiłem od kolekcjonera Alteców i to po tym jaką ilość tych kolumn zobaczyłem przez duże K ? 

A tak to wygląda:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i jeszcze zwrotnica:

 

IMG_1538_Easy-Resize.com (1).jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomek4446 napisał:

Sprytne i przy okazji gratuluję wiedzy , są modyfikacje Valencii , między innymi pakują zwrotnice od '19" -tki, ale to już nie jest to. Ja zdecydowałem się na Alteca dla brzmienia Alteca i pozostanę przy oryginale. Co do stanu to jest niemal idealny , kupiłem od kolekcjonera Alteców i to po tym jaką ilość tych kolumn zobaczyłem przez duże K ? 

 

Zwrotka też oryginalna?

Z tego co pamiętam tam były dwie wersje Valencii różniące się obudową i impedancją głosników, a co za tym idzie pewnie i zwrotnicą. Do tego z dziurami i bez. Ludziska mieszają bebechami, czasem ciężko sie połapać. Nie drążyłem tematu bo nie byłem na kupnie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna . Były dwie wersje 846 A / 16ohm/ produkowana jako pierwsza oraz 846 B / 8 Ohm / którą mam.

Tak trochę nie w temacie ale zauważyłem , że masz fajne DAC-i do sprzedania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie okablowanie wewnętrzne w Altecach/ Valenci? Mamy informacje na ten temat? Pytałem GPA o sugestie i odpowiedzieli, ze używają skrętkę miedzianą 12 AWG na obie sekcje HF i LF. 

Dotychczas grałem ( GPA 604 8H III)  na Belden 9497, ale coś mi nie pasuje to cynowanie z uwagi na rodzaj lekkiego rozjaśnienia w obszarze ok. 600- 1200 Hz.

Na próbę, dałem zwykłą skrętkę miedzianą wykopaną z głębi szafy na obie sekcje i ucho mi podpowiada, że to dobry kierunek.   

W Valenci - jeśli dobrze widzę - jest solid chyba 17 AWG, ale z tym okablowaniem wewn. Altec jest różnie, bo jest miedź miedziana o różnych przekrojach w solid i skrętce, ale i Duel 16AWG też bywa. 

Mamy jakieś przemyślenia w temacie okablowania wewnętrznego Altec od drivera do zwrotki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
ale coś mi nie pasuje to cynowanie z uwagi na rodzaj lekkiego rozjaśnienia w obszarze ok. 600- 1200 Hz.


Zakres 600-1200 określijesz na ucho czy zmierzyłeś? Gdy na ucho, to podziel się patentem, proszę. Jak tylko uszami można odnaleźć problematyczny zakres częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2020 o 22:54, xajas napisał:


avantgarde, bohne audio, jbl, ...

No, dużo tych firm, całe 3 znasz, można by zapisać całą kartkę  papieru A4, taka to ilość...? Dzięki za info.

p.s. jbl - tylko everesty maja spl = 96dB, reszta poniżej, więc żadne to wysoko skuteczne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
No, dużo tych firm, całe 3 znasz, można by zapisać całą kartkę  papieru A4, taka to ilość... Dzięki za info.
p.s. jbl - tylko everesty maja spl = 96dB, reszta poniżej, więc żadne to wysoko skuteczne...

Jest wiecej niz 3
I naucz sie czytac, np. te tez maja wiecej niz 96dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Czytaj sam ze zrozumieniem jak już imputujesz interlokutorowi, brak takowych..., a wymieniłeś 3 firmy, a nie 3 modele i do tego się ustosunkowałem...?. Pisałem  o firmie JBL co wyraźnie zaznaczyłem, ze tylko model Everest może kwalifikować się a propos skutecznych kolumn, a reszta modeli już nie. Nie pisałem o Avantgarde ( a ten przykład dałeś ?), bo te tuby aktywno/półaktywne wszystkie są wysoko skuteczne.

EOT miszczu czytania 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yasior napisał:

Pisałem  o firmie JBL co wyraźnie zaznaczyłem, ze tylko model Everest może kwalifikować się a propos skutecznych kolumn, a reszta modeli już nie. 

Jakoś moje 4343 mają stówkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Choć jeśli weźmiesz pod uwage parametr sensitivity per 1W i per 1m to stówki nie będzie tylko 93 ? .

 

 

Danych Everestów (tylko których?) nie znalazłem na szybko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pmcomp napisał:

Jakoś moje 4343 mają stówkę.

Albo 93 według producenta ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, przemak napisał:

Albo 93 według producenta ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten sam materiał, doprecyzowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzone od 100 do tysiąca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pmcomp napisał:

Jakoś moje 4343 mają stówkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Choć jeśli weźmiesz pod uwage parametr sensitivity per 1W i per 1m to stówki nie będzie tylko 93 ? .

 

 

Danych Everestów (tylko których?) nie znalazłem na szybko.

JBL Everest DD67000

p.s. Jak masz w swoich 4343 "stówkę" po osobistej kalibracji ? to tylko pozazdrościć ?.

Zresztą patrząc na Twoje audio portfolio to żal doopsko ściska ?.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Yasior napisał:

JBL Everest DD67000

p.s. Jak masz w swoich 4343 "stówkę" po osobistej kalibracji ? to tylko pozazdrościć ?.

Zresztą patrząc na Twoje audio portfolio to żal doopsko ściska ?.

Pozdro

Stare Everesty moim zdaniem grają duzo lepiej.

A co do ściskania pokaż swój sprzęt to się może razem tez pośmiejemy?

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pmcomp napisał:

A co do ściskania pokaż swój sprzęt to się może razem tez pośmiejemy?

?

Żal doopsko ściska z zazdrości, że masz taką amplifikację, a nie że słaby Panie Kolego...?. Ech... Polska język trudna język ?.

Ja mam przeciętne klocki i jestem w czasie wymiany całego toru, jak zmienię na to co myślę, to mogę wtedy zastartować na solo audio ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Yasior napisał:

Żal doopsko ściska z zazdrości, że masz taką amplifikację, a nie że słaby Panie Kolego...?. Ech... Polska język trudna język ?.

Ja mam przeciętne klocki i jestem w czasie wymiany całego toru, jak zmienię na to co myślę, to mogę wtedy zastartować na solo audio ?.

Rozumienie tego co autor miał na mysli też ? .

Ja mam prawie same śmierdzące korniki. Kiedys takie w Niemczech na ulice wystawiali.

Tylko część cyfrowa i gramofon to pachnące nówki ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2020 o 00:20, Yasior napisał:

Czy ktoś się zastanawiał czemu takie marki topowe i szlachetne jak Magico, B&W, Wilson, Sonus, Focal, TAD, itp. nie mają w ofercie kolumn wysokoskutecznych takich gdzie SPL >96 (nie potrafią zbudować, nie chcą ?), które zagrałyby na poziomie tzw. Hi End z piecem o mocy np., 8 W na 300B czy 2A3 ?

Powodem jest fizyka, a konkretnie to wzór na efektywność głośnika. n0=9.64e-10*Fs^3*Vas/Qes (dla Fs w Hz i Vas w litrach). Nawet znaczki "marek topowych i szlachetnych" nie są w stanie magicznie go obejść.

Powiedzmy że chcemy zbudować kolumny o porządnie płaskiej charakterystyce i równowadze tonalnej pod duże, wypasione pomieszczenia, a więc pełna BSC, nie jakieś szerokopasmowe wynalazki z whizzerem, w hornie basowym.

Teraz dobieramy sekcję średnio - wysokotonową. Seas Exotic W8 X2-08, do tego kopułka średniotonowa (np. nowa SB Acoustics Satori MD60N-6) i jakiś AMT. 95dB jest spokojnie osiągalne.

No i mamy problem z basem. Średniak ma efektywność 1.4%, więc chcąc dostać na basie pełną BSC i zachować 8ohm impedancję, musielibyśmy mieć 5.6% efektywności (+6dB względem średniaka). Zakładając jeszcze chęć zejścia do 26Hz (jak hi-end to hi-end) częstotliwością f6 (i dla uproszczenia mieć tam zarówno Fb obudowy i Fs głośnika - model SBB4) potrzebujemy Qts woofera w okolicach 0.36. Zakładając jeszcze Qms równe 5 (typowa osiągalna wartość), dostajemy Qes równe 0.39. No i teraz chwila prawdy - przekształcając wzór i podstawiając n0=0.056, Fs=26Hz i Qes=0.39 dostajemy Vas równe 1290 litrów, a potrzebna wielkość obudowy to 700 litrów.

Do zrobienia (jeżeli mamy zaprzyjaźnioną fabrykę głośników), bywają estradowce o efektywnościach sięgających 3% (dwa 16ohm równolegle dałyby razem te prawie 6%) jednak one zwykle mają gorsze zejście, za to mogą pracować w mniejszych objętościach. Dlatego taki głośnik (łączący efektywność i zejście) byłby dość dziwny - musiałby mieć raczej nieduże Mms i delikatną cewkę, coś na wzór Audaxa HT300M2 tylko większy (15" albo i 18"). A nawet 4 takie Audaxy w połączeniu szeregowo - równoległym właściwie dałyby co trzeba. Tylko że albo byłaby "pralka" - relatywnie małe głośniki na szerokim przodzie albo monstrualna głębokość.

No i mało kto chciałby taką "szafę gdańską". Lepiej popedzić (niżej efektywny i w mniejszej obudowie) bas półaktywnie, tam elektronika ma duże wzmocnienia pętli, więc wnosi niewielkie zniekształcenia. A woofery mogą być solidniej zbudowane i bezproblemowo rozproszą moce o wiele większe niż na sekcji średnie - wysokie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc da się, tylko trzeba mieć odpowiednio lekką membranę niskotonowego. Z goowna bata nie ukręcisz. I nie może to być estradowka przystosowana do wielkich mocy, bo oczywiście obciążona masą za bardzo. To musi być głośnik zaprojektowany wprost do takiej kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu w wysokoefektywnych głośnikach estradowych nikt nie zawraca sobie głowy tak niskim zejściem w dużych objętościach. Za to mają one wytrzymałe cewki, zdolne przyjąć dużą moc i wygenerować wysokie SPL.

Przykład - głośnik 18Sound 21LW1400. 54.5cm średnica, 1400W mocy i nawet 3.3% efektywność - połączenie dwóch podwoi tę wartość kosztem 2x większej obudowy.

Tyle że ma on o wiele słabsze zejście niż byłoby potrzebne w moim przykładzie. Fs ma 28Hz, Qts tylko 0.24, Vas jest "tylko" 385 litrów. Inne parametry - Mms ma 296g.

Biorąc Sd z tego głośnika (ta sama membrana i zawieszenie) równe 0.17m2 (17dm2) i chcąc dostać pozostałe parametry jak z mojego przykładu, mielibyśmy przykładowo:

- żeby mieć 645dm3 Vas (zakładamy pracę dwóch wooferów w układzie 4-drożnym STMWS) musimy dać zawieszenie o podatności ok. 0.16mm/N

- Fs równe 26Hz przy powyższym Cms wymaga Mms na poziomie 235g - trzeba mocno odchudzić cewkę napędową, co w znacznym stopniu zmniejszyłoby jej wytrzymałość mocową. I dlatego nikt nie robi takich głośników - na estradzie niski bas nie jest potrzebny, a rezygnując z niego można dostać dużo większe SPL na średnim basie z mniejszej ilości mniejszych skrzynek.

- BL i możliwych geometrii napędu nie chce mi się liczyć, bo to nie wniosłoby już nic do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2020 o 22:54, xajas napisał:

avantgarde, bohne audio, jbl, ...

W dniu 10.11.2020 o 02:35, Yasior napisał:

No, dużo tych firm, całe 3 znasz, można by zapisać całą kartkę  papieru A4, taka to ilość...? Dzięki za info.

p.s. jbl - tylko everesty maja spl = 96dB, reszta poniżej, więc żadne to wysoko skuteczne...

Najbardziej uniwersalne zestawy głośnikowe o efektywności około 95 dB, najlepiej z rzetelnymi tranzystorami. Ewentualnie dla lampiarzy z mocarnymi lampowymi piecami na 813, KT150.

Najlepsze najnowsze EVERESTy DD67000 & DD65000 z najlepszym brzmieniem/pasmem/dźwiękiem nie do złamania. Jedynie topowe Westlake Audio Tower SM-1 mogą się przybliżyć - ale jeszcze bardziej wymagające.

W miejsce starszych DD55000 już dawno powstawiali jeszcze lepsze nowe DD66000, a następie w miejsce nowych jeszcze lepsze najnowsze DD67000 i DD65000.

Westlake HR-1, TM etc, nie przybliżają się, tym bardziej żadne specyficzne altec, czy stonowane przekolorowane popierdółki goto.

K2 jeszcze świetne i wszelkie topowe domowe.

Stare Studio Monitor 4343 jako jedne z najsłabszych spośród większych, startu nie mają, do żadnych topowych domowych. Nawet z linii Studio Monitor lepsze nowsze 4348, 4365, 4367. Ze studio, tylko 4348 pozostały do posłuchania - ale ciężko trafić. Z linii Studio Monitor wybieram 4365 z najlepszym (spośród wszystkich studyjnych) driverem MF/HF (średnio-wysokotonowym), ew. model 4367.

Dla nieneutralnych handlarzy czy userów vintage zatrzymanych technologicznie w latach modelu 4343, pozostają stare specyficzne nieuniwersalne Westerny z tanim wooferkiem Jensena, Klangfilmy etc popierdółki. Z Westerna jednie ich wielkie/najdroższe drivery WE 594A mogą być uniwersalne na MF, bo ich nowszy/lepszy odpowiednik to JBL 375 z najlepszych zestawów vintage. I Westlake coś bardzo zbliżonego aplikowało na MF. Później na ich cześć powstały 475Nd dla K2 S9500 i M9500. Niedostępne seryjnie/odrębnie, to byłyby najlepsze drivery na MF dla SM-1 w komplecie z 275Nd dla HF. Mniejszy 275Nd w mniejszych K2 S5500.

Na 4343 o efektywności 93 dB nie potrzeba aż K2 S9500, czy M9500. Do ich pokonania wystarczą mniejsze K2 S5500 - tu się nawet nie ma nad czym zastanawiać. I masz efektywność 95 dB. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dużych jeszcze wyższą.

spacer.pngbanc_d29.jpgbanc_d34.jpgbanc_d35.jpgbanc_d37.jpgbanc_d36.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest jeden i podstawowy: głośniki należy dobierać do projektu, a nie razem połączyć co popadnie.

Ileż to razy było na forum, że kolumna słaba, bo nie zbudowana np. na Scan-Speak. I przetłumacz, że takie stwierdzenie to najwyższy poziom ignorancji i dowód niewiedzy. Nie będę wskazywał, których forumowiczów takie kompromitacje obciążają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie: @Sovereign, @misiomor, dzięki za posty merytoryczne, na moje pytanie („czemu firmy Top nie robią głośników wysoko skutecznych”), aż przyjemnie się czyta jak to jest podparte wiedzą i przykładami...?

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.