Skocz do zawartości
IGNORED

Monitor Audio Silver RX + jaki SUBWOOFER


Mr.Z

Rekomendowane odpowiedzi

Co do chodzenia subów to jest jeszcze jedna banalna sprawa, mianowicie nóżki.

 

W RELu R-328, którego miałem były aluminiowe, sub stal na wykładzinie PCV, grał na 3/4 mocy i nie chodził. W każdym razie te nóżki mają od spodu gwint i można wkręcić kolce, wtedy nie ma siły, żeby się przesunął.

 

Paradigm DSP 3100 ma nóżki okrągłe, plastikowe, jednak on nie ma jakichś wielkich mocy.

 

Velodyne SPL ma nóżki gumowe co na pewno w sporej mierze zapobiega jego przesuwaniu. Choć z drugiej strony pewnie niweluje drgania przenoszone na podłogę co czasami może być niepożądane, kiedy lubimy jak podłoga drży np. przy wybuchu :)

 

Adek, mój sub waży 24 kg, tj 6 kg różnicy, a nie 4kg, choc faktycznie przy nowszym modelu podają 22kg.

Te zasilacze w klasie D faktycznie są śmiesznie małe i nic nie ważą. Zasilacz o mocy 1000wat ma wielkość 3 paczek papierosów.

 

Tak wygląda zasilacz w moim subie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Także różnicę wagi chyba robi głównie napęd głośnika, no i skrzynia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chodzenia subów to jest jeszcze jedna banalna sprawa, mianowicie nóżki.

 

W RELu R-328, którego miałem były aluminiowe, sub stal na wykładzinie PCV, grał na 3/4 mocy i nie chodził. W każdym razie te nóżki mają od spodu gwint i można wkręcić kolce, wtedy nie ma siły, żeby się przesunął.

 

Paradigm DSP 3100 ma nóżki okrągłe, plastikowe, jednak on nie ma jakichś wielkich mocy.

 

Velodyne SPL ma nóżki gumowe co na pewno w sporej mierze zapobiega jego przesuwaniu. Choć z drugiej strony pewnie niweluje drgania przenoszone na podłogę co czasami może być niepożądane, kiedy lubimy jak podłoga drży np. przy wybuchu :)

 

Adek, mój sub waży 24 kg, tj 6 kg różnicy, a nie 4kg, choc faktycznie przy nowszym modelu podają 22kg.

Te zasilacze w klasie D faktycznie są śmiesznie małe i nic nie ważą. Zasilacz o mocy 1000wat ma wielkość 3 paczek papierosów.

 

Tak wygląda zasilacz w moim subie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Także różnicę wagi chyba robi głównie napęd głośnika, no i skrzynia.

Mysle ze to zalezy kto co lubi ja tez mam velodyne, tylko spl 1200 ultra i stoi na granicie i miedzy innymi po to wlasnie zeby dawal mi wybuch - nie wiem jak to napisac ja to mowie " czysty " zebym czul ten wybuch i nie potrzeba mi zeby drzala podloga choc czasem sie zdarza i nie mialem nigdy tego suba odkreconego wiecej jak 60% a srednio mysle ze jest odkrecony na okolo 45% w metrazu 25 m i daje jak trzeba :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o różnicę w wadzę to faktycznie, są one spowodowane głównie napędem przetwornika i samą obudową.

Przynajmniej jeśli chodzi o konstrukcje z użyciem wzmacniacz pracujących w klasie D.

Układy te mogą sobie pozwolić sobie na dość kompaktowe rozmiary w porównaniu do klasy A czy AB gdyż mają wysoką wydajność-skutecznośc powyżej 90%.

Z tego co wiem np. w Relu T9 mamy wzmacniacz AB który napewno daje trochę do wagi ogólnej.

Prostym przykładem mogą być też lampy, gdzie np. moja Mingda oddająca do 75W na kanał w trybie ultraliniowym waży ok 35kg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Velodyne SPL ma nóżki gumowe co na pewno w sporej mierze zapobiega jego przesuwaniu. Choć z drugiej strony pewnie niweluje drgania przenoszone na podłogę co czasami może być niepożądane, kiedy lubimy jak podłoga drży np. przy wybuchu :)

 

Omen, podłoga nie drży z uwagi na przenoszenie drgań z suba na nią (np. taki Servo 15 jest prawie "martwy" nawet przy wysokich poziomach), tylko na skutek samej fali dźwiękowej niskiego basu, która potrafi delikatnie ruszyć strop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec ja mając tego Definitive Technology ProSub 1000 lżejszego tylko o ok. 3 kg a słabszego o prawie połowe nie powinienem się tak bardzo tym martwic skoro suby dwa razy droższe też potrafią " chodzic" po pokoju , a jak mi wyjeżdżali , że co to za sub , za lekki , niedopracowany itd, itp a tu proszę taki Rel , przypuszczam , ze podobnie zachowują się i inne konstrukcje przy podkreceniu potencjometrem tylko nikt się do tego nie przyznaje ,

eh ludzie, ludzie.

 

U mnie REL T9 stoi na wyciętym pod wymiar granicie, nóżki mają jakieś 4mm do krawędzi, ani myśli spaść a tym bardziej poruszać się w rytm muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie,a kto z was próbował z dwoma subwooferami?Bo zastanawiam się czy nie szarpnąć się na drugą sztukę T9. Trochę czytałem jakichś artykułów, że niby jest jeszcze lepiej, bardziej jednorodnie itp, ale jak się to ma w praktyce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam, czytam oraz spisuje sobie modele, które tutaj podajecie i polecacie,a jak bede mial tylko okazje to na pewno ich odlucham. :]

 

 

Pytanie troche na inny temat.

Jest tu jakiś wątek z ciekawymi utworami czy filmami do prezentacji możliwości swojego zestawu audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie,a kto z was próbował z dwoma subwooferami?Bo zastanawiam się czy nie szarpnąć się na drugą sztukę T9. Trochę czytałem jakichś artykułów, że niby jest jeszcze lepiej, bardziej jednorodnie itp, ale jak się to ma w praktyce?

Ja próbowałem kiedyś z dwoma subwooferami, co prawda były to dość budżetowe jamo sub 660.Jednakże to co udało mi się zauważyć, wiele zależy od samego pomieszczenia.

Ja akórat wtedy pokój odsłuchowy miałem nieregularnych kształtów i bardzo ciężko było mi optymalnie porozstawiać suby i je wyregulować. Efekt był taki, że wcale nie było bardziej jednorodnie tylko na odwrót.

Sytuacja diametralnie zmieniła się gdzy szprzęt przeniosłem do przygotowanego już pokoju odsłuchowego o regularnych kształtach i wymiarach 3X5. Oba suby poustawiałem na węższej ścianie symetrycznie tuż obok kolumn frontowych przy zachowaniu takich samych odstępów od bocznych i tylnych ścian oraz odległości do miejsca odsłuchu.Kolumny frontowe odciąłem na ok.60Hz i tak samo ustawiłem odcięcie na subach. Wtedy powiedzmy, że efekt był już fajny i fala niskich tonów rozchodziła się jednorodnie oraz oczywiście towarzyszyło temu odczucie,że jednak mamy więcej basu.

Jeśli nie szkoda kasy to można spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuż obok kolumn frontowych przy zachowaniu takich samych odstępów od bocznych i tylnych ścian oraz odległości do miejsca odsłuchu

 

Tak by to właśnie u mnie wyglądało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie REL T9 stoi na wyciętym pod wymiar granicie, nóżki mają jakieś 4mm do krawędzi, ani myśli spaść a tym bardziej poruszać się w rytm muzyki.

 

 

iiii ...

 

może te cztery kg ( a nie jak pisałem gdzieś tam wyżej 3 kg ) różnicy robi swoje , może dlatego , że od spodu masz głośnik a nie membranę bierną , która u mnie jest osadzona na bardzo sztywnym resorze nie wiem jak u Ciebie , nie wiem , nie mam zielonego pojęcia . Może jest w jakimś stopniu niedopracowany ale sam dźwięk mi odpowiada , jak na tą cenę jest zaskakująco bardzo dobry wręcz świetny a to chyba wystarczy .

 

 

Jest tu jakiś wątek z ciekawymi utworami czy filmami do prezentacji możliwości swojego zestawu audio?

 

 

spróbuj w zakładce Muzyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by to właśnie u mnie wyglądało

Z tego co jeszcze pamiętam podłączenie dwóch subów poza trochę większym natężeniem niskich tonów, uzyskaniem bardziej jednorodnego pola basowego pomogło mi zminimalizować fale stojące, gdzie takowy efekt występował wcześniej przy użyciu jednego suba w rogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iiii ...

 

Co iiii...???

Odpowiedziałem ci na to :

suby dwa razy droższe też potrafią " chodzic" po pokoju , a jak mi wyjeżdżali , że co to za sub , za lekki , niedopracowany itd, itp a tu proszę taki Rel , przypuszczam , ze podobnie zachowują się i inne konstrukcje przy podkreceniu potencjometrem tylko nikt się do tego nie przyznaje ,

eh ludzie, ludzie.

 

Więc jakie " iiii..."

 

Ważne ze jesteś zadowolony. Ja tylko opisuję jak to wygląda u mnie

 

Z tego co jeszcze pamiętam podłączenie dwóch subów poza trochę większym natężeniem niskich tonów, uzyskaniem bardziej jednorodnego pola basowego pomogło mi zminimalizować fale stojące, gdzie takowy efekt występował wcześniej przy użyciu jednego suba w rogu.

 

Dużo własnie czytałem na ten temat i opisują tam własnie takie zalety. Musze przemyśleć czy warte to jakby nie patrzeć nie małej kasy :) Boję się że to będzie tylko kosmetyka za ponad 3 koła:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co iiii...???

Odpowiedziałem ci na to :

 

 

Więc jakie " iiii..."

 

Ważne ze jesteś zadowolony. Ja tylko opisuję jak to wygląda u mnie

 

 

 

Dużo własnie czytałem na ten temat i opisują tam własnie takie zalety. Musze przemyśleć czy warte to jakby nie patrzeć nie małej kasy :) Boję się że to będzie tylko kosmetyka za ponad 3 koła:)

No fakt to już niemałe pieniążki. Podobno najlepiej sprawdza się to w większych pomieszczeniach, gdzie właśnie jeden sub już niedomaga.

Ty raczej nie masz tego problemu. Przy mniejszych raczej mija się to z celem i szkoda kasy.

Znalazłem kiedyś jeszcze artykuł i jakiś test, podobno zapodanie drugiego takiego samego suba dawało średnio o około 3db więcej do ogólnego maksymalnego ciśnienia niskich tonów niż przy użycia jednego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mocą problemu nie mam żadnego bo aktualne pomieszczenie jest niewielkie, a suba odciętego mam na minimum tak żeby tylko fronty wspomagał tam gdzie już nie mogą, oczywiście w kinie mam inaczej. Może jak się zdecyduje to wpierw wypożyczę takowego żeby sprawdzić jak się to będzie sprawowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo własnie czytałem na ten temat i opisują tam własnie takie zalety. Musze przemyśleć czy warte to jakby nie patrzeć nie małej kasy :) Boję się że to będzie tylko kosmetyka za ponad 3 koła:)

 

Dylemat powstaje wtedy - czy aby nie lepiej kupić jednego suba, ale lepszego, np. czy lepiej mieć jednego RELa 528 czy dwa RELe T9. I tak jakoś mi się wydaje, że lepsza jest opcja nr 1.

 

Co do samej jakości basu to muszę uczciwie powiedzieć, że zdublowanie subów nie przynosi żadnych korzyści, może nawet powodować trochę komplikacji z ustawieniem równych poziomów na obu. Główne korzyść to bardziej komfortowa praca subów, większa swoboda dynamiczna i większe maksymalne natężenie. Po prostu mając 2 suby można każdy z nich ustawić nieco ciszej (choć łącznie głośność będzie taka sama), dzięki czemu nawet przy dużych tąpnięciach jest zapas dynamiki, głośniki wykonują tylko niewielkie ruchy, a nie latają jak oszalałe. Takie poczucie nieograniczanego zapasu dynamiki jest bardzo przyjemne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat powstaje wtedy - czy aby nie lepiej kupić jednego suba, ale lepszego, np. czy lepiej mieć jednego RELa 528 czy dwa RELe T9. I tak jakoś mi się wydaje, że lepsza jest opcja nr 1.

 

Nie zależy mi na większej mocy czy coś w tym stylu. Z tego co czytam przy dwóch subwooferach można poradzić sobie z falami stojącymi i z miejscami w pomieszczeniu gdzie basu prawie nie ma. Kolejna sprawa to to że mamy jednorodne natężenie dźwięku po lewej i prawej stronie. U mnie sub stoi przy lewej kolumnie pomiędzy kolumnami, i daje się odczuć że właśnie z lewej strony natężenie niskich tonów jest większe.

 

może nawet powodować trochę komplikacji z ustawieniem równych poziomów na obu

 

W T9 nie powinno być takiego problemu bo bo zarówno pokrętło odcięcia jak i poziomu wzmocnienia ma charakterystyczną podziałkę, działa skokowo a nie płynnie, wystarczy liczyć "pyknięcia"

 

 

Tu np cytat :

 

"Wykorzystanie dwóch subwooferów nie tylko zwiększa natężenie dźwięku i jego moc, lecz także pozwala na uzyskanie bardziej jednorodnego pola basowego. Takie zestawienie zapewnia równomierną charakterystykę częstotliwościową w paśmie niskich tonów. Zdarza się bowiem często, że użytkownicy mają problem z właściwym ustawieniem subwoofera. Umieszczenie go w rogu pokoju daje inny efekt akustyczny niż np. pośrodku ściany. Zastosowanie dwóch subwooferów pozwala uzyskać właściwą przestrzeń basów i zmniejszyć efekt tzw. fal stojących, uśredniając niekorzystne rezonanse powstające przy korzystaniu z jednego głośnika. Wybierając miejsce ich ustawienia, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie znajdowały się zbyt blisko siebie - bo wówczas oczekiwanego efektu możemy nie uzyskać. Nie należy też subwooferów ustawiać w zbyt dużej odległości od miejsca, z którego będziemy słuchać np. muzyki. Warto również zastanowić się nad tym, czy nasze pomieszczenie odsłuchowe nie jest zbyt małe na zastosowanie takiej kombinacji głośników. W małym pokoju, o powierzchni kilku metrów kwadratowych, korzyść z wprowadzenia takiego rozwiązania może być naprawdę niewielka."

 

Poza tym takiego RELa 528 to pakowałbym w 30 metrowy pokój a na razie większy niż 25 metrów to mi się nie zapowiada:) Tymczasem sprzęt stoi na jakichś 14:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią, a praktyka może być taka, że przy 2 subach będzie trudniej o poprawne ustawienie - dla jednego zawsze w końcu znajdziesz odpowiednie miejsce w pomieszczeniu, odpowiednio go wyregulujesz i będzie tzw. git. A teraz dla drugiego suba być może nie znajdziesz już równie dobrego miejsca, a zakładając że je znajdziesz, to może się okazać, że jak 2 suby grają jednocześnie, to jest gorzej niż jak każdy z nich gra w tym swoim idealnym miejscu, bo np. w punkcie odsłuchowym fale się np. znoszą albo nakładają itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w punkcie odsłuchowym fale się np. znoszą albo nakładają itd.

 

I właśnie dokładnie tego argumentu używa THX w swoich zaleceniach odnośnie kina domowego, rekomendując rozwiązanie z jednym subem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na dwóch subach. Jeden przy lewej kolumnie, drugi przy prawej.

Różnicę wg mnie słychać, co prawda bas nie jest kierunkowy wg teorii, ale mniej więcej słychać jego lokalizację, albo rozkład basu w pomieszczeniu (u mnie sub stał z boku, gdy grałem na jednym). W przypadku gdy sub stoi równomiernie po środku, możliwe że jest idealnie. Gdy nie - to wystarczy pomyśleć, dla lewej/prawej kolumny generowany jest inny sygnał basowy. Generalnie myślę, że lepiej mieć dwa dla pewności do stereo, ustawione symetrycznie w pomieszczeniu, kino też na tym skorzysta. Jednak do samego kina lepiej moim zdaniem wziąć jeden potężniejszy, niżej schodzący. Zejścia dwa suby nie poprawią, ciśnienie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat powstaje wtedy - czy aby nie lepiej kupić jednego suba, ale lepszego, np. czy lepiej mieć jednego RELa 528 czy dwa RELe T9. I tak jakoś mi się wydaje, że lepsza jest opcja nr 1.

 

Co do samej jakości basu to muszę uczciwie powiedzieć, że zdublowanie subów nie przynosi żadnych korzyści, może nawet powodować trochę komplikacji z ustawieniem równych poziomów na obu. Główne korzyść to bardziej komfortowa praca subów, większa swoboda dynamiczna i większe maksymalne natężenie. Po prostu mając 2 suby można każdy z nich ustawić nieco ciszej (choć łącznie głośność będzie taka sama), dzięki czemu nawet przy dużych tąpnięciach jest zapas dynamiki, głośniki wykonują tylko niewielkie ruchy, a nie latają jak oszalałe. Takie poczucie nieograniczanego zapasu dynamiki jest bardzo przyjemne.

Ja mam podobne zdanie wolalbym np 1 sub velodyne DD niz dwa spl ... a juz nie wspomne o slabszych subach gdzie roznice sa jeszcze wieksze w porownaniu slbaszego do lepszego suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodzi o samą teorię, podział na dwa czy jeden... Wiadomo, że gorszy sub zagra... gorzej :)

W stereo nie wiem czy nie wolałbyś dwóch takich samych, mniejszych serii DD. Na pewno byłaby jeszcze lepsza kontrola z mniejszego głośnika (mniejsza bezwładność).

Analogicznie zamiast Rel T9 można próbować 2x T5. Jednak przy kinie, trzeba sprawdzić jak nisko schodzą te suby, bo choć głośnością na spółkę dorównają jednemu, dużemu subowi, to zejścia jak wspominałem - nie poprawimy.

Ja mam np dwa suby grający szybkim, mocnym basem ale do kina to słabizna, może troszkę poniżej 30hz coś z nich jeszcze słychać. Dwa takie potrafią zagrać bardzo mocno ale tylko w zakresie gdzie je słychać. Do kina mam osobny subwoofer, okolice 20hz bardzo ładnie słyszalne i odczuwalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodzi o samą teorię, podział na dwa czy jeden... Wiadomo, że gorszy sub zagra... gorzej :)

W stereo nie wiem czy nie wolałbyś dwóch takich samych, mniejszych serii DD. Na pewno byłaby jeszcze lepsza kontrola z mniejszego głośnika (mniejsza bezwładność).

Analogicznie zamiast Rel T9 można próbować 2x T5. Jednak przy kinie, trzeba sprawdzić jak nisko schodzą te suby, bo choć głośnością na spółkę dorównają jednemu, dużemu subowi, to zejścia jak wspominałem - nie poprawimy.

Ja mam np dwa suby grający szybkim, mocnym basem ale do kina to słabizna, może troszkę poniżej 30hz coś z nich jeszcze słychać. Dwa takie potrafią zagrać bardzo mocno ale tylko w zakresie gdzie je słychać. Do kina mam osobny subwoofer, okolice 20hz bardzo ładnie słyszalne i odczuwalne.

Don a dlaczego uzywasz suba, a juz nie wspomne dwoch subow do stereo. Czyzby nie zadawal Ciebie bas jaki maja kolumny do stereo? Rozumiem ze masz dwa oddzielne zestawy osobny do stereo i osobny do KD? Stereo sluchasz poprzez wzmak? Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie muszę używać subwooferów, teraz akurat mam odpięte bo robię przemeblowanie. Bas z kolumn w 99% zadowala mnie, a już na pewno zejście.

Trafiła mi się okazja po prostu zakupu za małe pieniądze to kupiłem. Miałem te suby kiedyś na testach i wiedziałem jak grają.

Żeby było śmieszniej, kolumny schodzą do ok 20hz, o wiele niżej od tych "subików", więc to jeszcze bardziej pokręcone :)

Ja ich używam jako delikatne doładowanie średniego basu. Dodają większego kopa, twardości na mid basie. Same kolumny są raczej spokojne, lekko zaokrąglone i równe na basie - obudowa zamknięta, stąd ten pomysł.

 

A subwoofery (Roth KH2) to oczywiście nie bas reflex tylko ciekawa konstrukcja zamknięta, 8 cali głośnik + 2x 8 cali membrama bierna. Grają naprawdę fajnie w stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dokładnie tego argumentu używa THX w swoich zaleceniach odnośnie kina domowego, rekomendując rozwiązanie z jednym subem.

 

Nigdzie nie przeczytałem że THX rekomenduje jednego suba. Pisza tylko żeby przy użyciu dwóch subów nie robić zbyt dużej różnicy w odległości pomiędzy nimi a słuchaczem właśnie ze względu na fazę. Są też gotowe zestawy THX z dwoma subwooferami, na Klipsch ma taki.

 

Tu zalecenia THX odnośnie subwoofera:

" Stosowany subwoofer może być pasywny (wykorzystujący zewnętrzny wzmacniacz lub aktywny - z własnym wzmacniaczem. Subwoofery aktywne mają zwykle kilka pożytecznych funkcji (własna regulacja górnej częstotliwości granicznej, zmiana fazy), które pomagają zoptymalizować ich parametry do pracy w określonym systemie.

Nie trzeba ograniczać się do jednego subwoofera - w zależności od wielkości pomieszczenia i oczekiwanej mocy systemu wybieramy subwoofer mniejszy lub większy, ale możemy również użyć np. dwóch subwooferów. Daje to korzyść nie tylko zwiększenia mocy i natężenia dźwięku, ale również równomierniejszej charakterystyki częstotliwościowej w zakresie niskich tonów. Subwoofer, w zależności od jego ustawienia, wywołuje różne rezonanse w pomieszczeniu. Praca dwóch subwooferów, ustawionych w różnych miejscach, uśrednia te rezonanse i daje bardziej równomierne przetwarzanie basu.

 

Należy unikać umieszczania subwoofera w narożniku - wzmacnia to rezonanse pomieszczenia, prowadzi do znacznego uwypuklenia niektórych częstotliwości i pogorszenia "szybkości" basu. Jeśli dysponujemy jednym subwooferem, najlepszym rozwiązaniem, tak ze względów funkcjonalnych, jak akustycznych, jest ustawienie go pod przednią ścianą, w odległości 1/3 szerokości pokoju od ściany bocznej. Stosując dwa subwoofery, chociaż wskazane jest ich oddalenie od siebie, nie należy zbyt różnicować odległości między każdym z nich a słuchaczem - mogą wówczas wystąpić problemy z fazową korelacją ich promieniowania."

 

Jednak o kino prawie wcale mi nie chodzi, a tym bardziej o THX bo to żadna wyrocznia, 90% u mnie to muzyka a tam nie potrzebne mi coś takiego jak Velodyne DD czy REL 528. Z T9 jestem bardzo zadowolony dlatego zastanawiam się nad drugim :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omen, podłoga nie drży z uwagi na przenoszenie drgań z suba na nią (np. taki Servo 15 jest prawie "martwy" nawet przy wysokich poziomach), tylko na skutek samej fali dźwiękowej niskiego basu, która potrafi delikatnie ruszyć strop.

Po części to racja, ale obudowa też przenosi drgania pomimo, że wydaje się "martwa".

Wystarczy w niektórych kolumnach wykręcić kolce i postawić kolumnę bezpośrednio na podłodze, nagle okazuje się, że wzmagają się rezonanse podłogi, czy w ogóle pomieszczenia.

 

Ja osobiście lubię jak podłoga drży, oczywiście nie cały czas, ale w jakichś kulminacyjnych scenach, to potęguje wrażenia. Tak jak napisałem, najmocniej trzęsą podłogą suby skierowane głośnikiem bądź membraną bierną do dołu, sprawdzone na RELu. To co zrobił REL w tym aspekcie postawiony na środku pokoju nie zrobił ani Paradigm, ani mocniejszy Velodyn.

Jakość basu z RELa to też swoją droga ciekawostka, bo wszyscy chwalą RELe właśnie za dokładność basu, a przecież wydawałoby się na chłopski rozum, że sub którego głośnik wali w podłogę pracując kilka centymetrów na nią właśnie nie powinien być dokładny.

 

Należy unikać umieszczania subwoofera w narożniku - wzmacnia to rezonanse pomieszczenia, prowadzi do znacznego uwypuklenia niektórych częstotliwości i pogorszenia "szybkości" basu. Jeśli dysponujemy jednym subwooferem, najlepszym rozwiązaniem, tak ze względów funkcjonalnych, jak akustycznych, jest ustawienie go pod przednią ścianą, w odległości 1/3 szerokości pokoju od ściany bocznej.

Tu też czytałem już rożne teorie, jedni radzą tak, drudzy inaczej. Kiedyś np. czytałem, że faktycznie umiejscowienie suba w kącie najbardziej pobudza niekorzystne częstotliwości pomieszczenia, ale robi to najbardziej równomiernie dla wszystkich ścian.

 

Też wiele razy spotkałem się z opinią, że sub umieszczony w narożniku daje najmocniejszy bas, ale najmniej dokładny. Dla przekory REL zaleca umieszczenie swoich subów właśnie w narożniku. Bas z suba umieszczonego w kącie podobno najlepiej integruje się z pozostałymi głośnikami - bądź tu mądry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wiele razy spotkałem się z opinią, że sub umieszczony w narożniku daje najmocniejszy bas, ale najmniej dokładny. Dla przekory REL zaleca umieszczenie swoich subów właśnie w narożniku. Bas z suba umieszczonego w kącie podobno najlepiej integruje się z pozostałymi głośnikami - bądź tu mądry

 

W instrukcji Rela już na samym początku piszą że w przypadku ustawiania ich subwooferów należy zapomniec o wszystkim tym co wiedziało się na ten temat wcześniej, i że Rel ma stać w rogu:) Natomiast w każdym artykule jaki czytałem bądź instrukcji innych subwooferów piszą właśnie że stawiając suba w rogu mamy najmocniejszy ale najgorszy jakościowo bas :) Ja kombinuje raz tak raz tak heheh

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to, że ma wejść nowa seria Monitor Audio Silver na dotychczasowe modele trafiają się fajne ceny.

Myślę Mr.Z., ze powinieneś poważnie zainteresować się tym subem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To już jest poważny sub za bardzo dobre pieniądze i masz komplecik z jednej stajni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez wchodzącej nowej serii jestem pewien że można go kupić w podobnej cenie, wystarczy się potargować, tak jak pisałem wcześniej, na MA są bardzo duże marże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez wchodzącej nowej serii jestem pewien że można go kupić w podobnej cenie, wystarczy się potargować, tak jak pisałem wcześniej, na MA są bardzo duże marże.

Na Monitor Audio można dostać dobry rabat, ale raczej nie aż tyle. Standardowa cena to 4600zł, obecna to 3000zl, czyli -35%. Takiego rabatu raczej normalnie się nie dostanie.

Kto wie może z obecnej ceny też jeszcze da się coś stargować, każdy salon będzie chciał wyprzedać starą serię, to jest dobry moment na zakup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.