Skocz do zawartości
IGNORED

Lampizator DSD DAC


marslo

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma racje co do wysokiej jakości SACD.

 

Stwierdziłeś to jak kolega na CD-playerach za 100kzł?

 

Kolega privaten zrobił sobie 7-letnią przerwę w udzielaniu się na forum,i nie zrobiło mu to najlepiej ;).

Wrócił z dwoma bzdurnymi wpisami,tylko po to by jątrzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłeś to jak kolega na CD-playerach za 100kzł?

 

Kolega privaten zrobił sobie 7-letnią przerwę w udzielaniu się na forum,i nie zrobiło mu to najlepiej ;).

Wrócił z dwoma bzdurnymi wpisami,tylko po to by jątrzyć.

 

W przeciwienstwie do Ciebie, ktory udzielil tu bardzo 'merytorycznego' wpisu naladowanego audiofilskim 'doswiadczeniem i wiedza' :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSD powstał w swych pierwotnych założeniach jako format do archiwizacji nagrań studyjnych.To tłumaczy jego bezkonkurencyjną jakość.

Ta 'jakosc' DSD polega na tym ze mamy ogromne zaszumienie na wysokich czestotliwosciach, a ze ucho lubi takie stepienie to juz inna para kaloszy. Ale to nie ma nic wspolnego z wiernoscia odtwarzania.

U mnie wszelki PCM gra nieporownywalnie lepiej niz geste DSD co innego gesty PCM ten nie ma sobie rownych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przetwornikach DAC istnieje możlowość stosowania analogowych filtrów FIR /Finite Imulse Responding/. Tak jak w HAP=Z1ES.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwienstwie do Ciebie

 

 

W przeciwieństwie do Ciebie,obcowałem i obcuję z urządzeniami z wysokiej półki,w swoich systemach i u siebie w domu.

Ty natomiast masz z nimi styczność tylko podczas różnych wystaw,czujesz różnicę :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawurowa opinia. Ja uważam ,że jest dokładnie odwrotnie im tańszy / prostrzy sprzęt tym lepiej gra SACD.

A można wiedzieć na jakich fundamentach oparta jest ta teoria, tzn. jakie odtwarzacze/napędy powyżej 100kzł miał kolega u siebie i porównywał?

 

To ja podbiję piłeczkę, i zapytam się w drugą stronę - jakie KOLEGA miał odtwarzacze >100kzł, że tak twierdzi ?

 

Moje doświadczenie z odtwarzaczami SACD z tego przedziału cenowego nie jest duże, i ogranicza się w zasadzie tylko do klocków dCS (Vivaldi, Scarlatti, Puccini), Accuphase oraz MSB, ale akurat na tych urządzeniach, przewaga SACD nad CD (warstwy grane z tej samej płyty) jest bardzo wyraźna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

To ja podbiję piłeczkę, i zapytam się w drugą stronę - jakie KOLEGA miał odtwarzacze >100kzł, że tak twierdzi ?

 

Moje doświadczenie z odtwarzaczami SACD z tego przedziału cenowego nie jest duże, i ogranicza się w zasadzie tylko do klocków dCS (Vivaldi, Scarlatti, Puccini), Accuphase oraz MSB, ale akurat na tych urządzeniach, przewaga SACD nad CD (warstwy grane z tej samej płyty) jest bardzo wyraźna.

"KOLEGA" miał i ma odtwarzacze , w tym również takie o jakich kolega wspomina i wnioski ma odwrotne.

Być może kolega ma już tak spaczony słuch od komputera ,że nie pamięta już jak brzmi dobry dżwięk ;)

Ale spierać się nie mam zamiaru bo kolega oczywiście jak zawsze ma "rację" i "słuszne " podejrzenia.

To już wszyscy zdążyliśmy przecież zauważyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wszystko kwestia gustu: mnie płyty SACD i pliki DSD brzmią lepiej niż PCM. Mniej agresywnie, bardziej analogowo. Zaznaczam, że nie słuchałem ich na sprzęcie odtwarzającym droższym niż 20k zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiop- pewnie że płyty DVD AUDIO z gęstym PCM lub tym bardziej MLP nie mają sobie równych tylko że odtwarzacz musi być podłączony do TV a chyba nie tędy droga.

Poprawa nastąpiła z chwilą pojawienia się BluRay Audio gdzie muzą steruje się kolorowymi przyciskami, tyle że ja już na żadne fizyczne nośniki nie dam się skusić. Dlatego zarówno SACD będzie istniało w necie w postaci plików DSD jak i płyty DVD AUDIO podobnie jak gęste ścieżki z koncertów będą istniały w sieci w formie gęstych plików PCM.

Nie zmienia to faktu że nie ma tu miejsca na płyty CD gdyż:

- ludzie rezygnują z wszelakich fizycznych nośników prócz winyli (ale to inny temat)

- jaki ma sens ściąganie i słuchanie ripu z płyty CD skoro to samo można dostać w wersji gęstej

Odpowiedź jest prosta- każde nagranie funkcjonuje na świecie w wersji CD tak długo, jak długo nie jest dostępne w wersji gęstej.

 

Elberoth- tu nie chodzi z tego co się zorientowałem o to co lepiej gra, tylko o to by CD dalej się sprzedawało ( po jakie licho i komu na tym zależy to już niech mędrcy odgadują).

ktoś tu napisał (sprawdziłem) że tu na forum admini wykasowują wszystko o gęstych formatach i banują za za opowiadanie się po ich stronie. Ja nie mam czasu iść z tym do sądu więc dam sobie spokój.

Podsumowując- CD to już martwy format. Ze świecą szukać kogoś poza tym forum kto postawi złamanego grosza na CD. Ja osobiście kupuję tylko winyle i żadnego nośnika fizycznego cyfrowego już nie kupię bo pozostaną tylko i wyłącznie pliki- pewny jest tego każdy człowiek na świecie i tu nie pozostawiam miejsca na dyskusję.

Pozdrawiam

PS- słuchałem odtwarzaczy SACD do 100-200kzł w kraju w znanych wszystkim pokazach w zeszłym roku i to co wyprawiały tam płyty CD wołało o pomstę do nieba. Oczywiście ludziska bronili tego umierającego formatu że to niby kable za słabe ble, ble ble......

 

Pio Pio- można w kraju w salonach audio posłuchać odtwarzaczy SACD znacznie powyżej 100kzł. Raz posłuchaj i staniesz się niewrażliwy na złośliwe wpisy Sly30 czy kani.

Są sprawy oczywiste o których audiofilom nie wypada dyskutować- płyta SACD to płyta CD tyle że "SUPER" jak w nazwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Konsman. Po co się ukrywasz pod innym nickiem? A poza tym to co piszesz to tylko zachcianki. Nie są dostępne nowości ani jako DSD ani jako HI RES PCM, więc pisanie, że to samo co na CD można dostać jako gęsty format jest bzdurą. Tak samo jak bzdurą jest to co wypisujesz o vinylach, że wszystko jest dostępne na vinylu. Dla przykładu jazzowa wytwórnia ACT na CD-320 tytułów na vinlu-23 tytuły, albo Deutsche Grammophone/Decca/Mercury - cały katalog 8364 tytuły ale z tego na vinylu TYLKO 21 tytułów!! Podobnie słynny ECM. Wszystko dostępne na CD, a na vinylu żadnych nowości. Tak samo jest resztą wytwórni. Na analogu wychodzi może 5-8% tytułów czyli prawie nic. Ale ciebie przecież nie interesuje prawda tylko trollowanie…prawda?… :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

tu na forum admini wykasowują wszystko o gęstych formatach i banują za za opowiadanie się po ich stronie. Ja nie mam czasu iść z tym do sądu więc dam sobie spokój.

Jeżeli Sylwek ma rację i pod nowym nickiem ukrywa się stary "znajomy" Konsman to wiele tłumaczy.

 

Poza tym opowieści o pójściu do sądu to już szczyt infantylizmu i dziecinady w Twoim wykonaniu.

Kogo i z jakiego paragrafu chcesz pozwać ?

Ile ty masz lat?

Zamiast do sądu proponuję najpierw zasięgnąć porady lekarza specjalisty. I nie jest nim na pewno ortopeda.

 

P.S.

Poza tym słuchaj sobie czego chcesz i na czym tam masz.

Jeżeli SACD Ciebie kręci to ja nie mam nic przeciwko.

Nie oznacza to automatycznie ,że wszyscy co kupują płyty CD są idiotami.

To tylko kwestia gustu a nie ideologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sie nie spierać o byle co to proponuje przyjąć ,ze wiele osób słyszy roznice na korzyść sacd w stosunku do cd . Są tez jednak tacy , który uważają, ze jest ona nieznaczna i nie uważają płyt sacd i plikow dsd za warte uwagi. No i to chyba wyczerpuje meritum sportu, prawda?

Back to Lampi pls.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty to biznes. A wtedy ciężko o obiektywizm. Moje wszystkie wątki o SACD starannie pozamykano i dano mi do zrozumienia bym się nie ważył nic otwierać w zakładce HiEnd. Dla czego?smiley-cool.gif Śmieszne by portal audiofilski dostał takiego zaślepienia i nie miał stosownych wątków? Takie rzeczy jednak jak widać mają miejsce choć wydaje się to absurdem.tylko w Polsce. Mało tego. W wyniku takiej postawy powstał nawet konkurencyjny portal dotyczący SACD. Jak nazwać takie postawy gdzie w sposób uparty lansuje się śmieciowy i już muzealny format 16 bit płyty CD? Nawet tu widzimy strażników wmawiających nam wspaniałości na temat tego formatu. W samych studiach nagraniowych nie dokonuje się zapisów w tym degradującym formacie.Każdy myślący człowiek wie, że kupując płytę CD kupujesz dźwięk który uległ stratnej konwersji. To porostu słychać3.gif Czyste DSD nie ma dla mnie konkurencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Moje wszystkie wątki o SACD starannie pozamykano i dano mi do zrozumienia bym się nie ważył nic otwierać w zakładce HiEnd. Dla czego?

A przyszła Tobie może taka refleksja ,że może wcale nie chodziło o temat wątku tylko o "dialog" i styl w jakim go tam prowadzono?

Arton55 ja do Ciebie nic nie mam ale weź może chłopie na wstrzymanie.

Od dłuższego czasu powtarzasz w kółko to samo.Do znudzenia.

Jak widać w tej zakładce są osoby już w podeszłym wieku i może nie dosłyszą tych kosmicznych (nomen omen) różnic o jakich tutaj tak zawzięcie piszesz ;)

 

Mariusz sorry za te przepychanki.

Nie mam już nic więcej do dodania na ten temat.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arton, daj spokój. W kółko to samo. Słuchaj sobie czego chcesz. Nikt tobie nie broni. I nie wciskaj kitów, że jakaś mafia forumowa tobie groziła!! Chory jesteś? Są na forum różne wątki o DSD i nikt nikomu ich nie zamyka. Po co miałby to robić? Bzdura jakaś. Prawda jest taka, że wybór muzyki w tych innych formatach niż CD jest malutki i nie zmienia się to za bardzo z roku na rok, a powinno. Pewnie za 20 lat wybór będzie już duży ale do tego czasu wielu z nas nie będzie już na tym świecie. Sam mam i pliki i CD i SACD i wiem jak jest. Na tańszym sprzęcie SACD gra wyraźnie lepiej i to słychać ale co z tego skoro wybór płyt SACD jest mały, a nowości zero. Miałem topowego Esoteric-a K-01 i na nim CD grało minimalnie inaczej niż SACD ale żaden format nie był lepszy. SACD nieco łagodniejsze i to pasowało do muzy klasycznej, a znów dobre wydania CD miały więcej "jaj", większy "pazur" i przez to lepiej pasuje do muzy pop, rock, soul i elektronicznej. Esoteric-a już sprzedałem i mam jeszcze SACD na Oppo 105D i niech tak zostanie. Płyt SACD już nie kupuję, bo na dobrym systemie nie ma istotnej różnicy, a poza tym nie ma nowości na SACD. Mnie nie interesuje tracenie czasu na słuchanie tego co ty Arton. Niedawno chwaliłeś się na forum, że kupiłeś 2 płyty SACD wielokanałowe z jakimiś numerami z filmów i że ci którzy tego nie mają są daleko "w lesie". Nie chciałem tobie robić przykrości ale w sumie z "dalekiego lasu" mogę tobie napisać, że nie znam tych płyt ale wszedłem na stronę Allmusic i okazuje się, że to nie są oryginalne numery z filmów, tylko covery grane przez jakąś tam orkiestrę i ocena wg.Allmusic to 1.5 gwiazdki na 5, czyli beznadzieja. Do tego sklasyfikowane to płyty jako BudgetPrice, a chyba wiesz co to znaczy na rynku płyt? To najtańsze, słabe realizacje, sprzedawane z koszty w marketach. Tak więc przepłaciłeś, być może tobie się to podoba i z tym nie dyskutuje, ale nie sądź wszystkich swoją miarą. Ja bym tego za darmo nie wziął bo ani razu bym tego nie przesłuchał. Szkoda mi czasu. Teraz gra u mnie Milt Jackson w japońskich wydaniach. Piękny vibrafon.

 

I jeszcze jedna, ważna i bardzo zła wiadomość dla nas wszystkich, miłośników dobrej jakości. Otóż najnowsze trendy są zaskakujące i niepokojące. Owszem, spada sprzedaż fizycznych nośników ale również spada sprzedaż i zainteresowanie plikami hires i plikami w jakości CD na rzecz serwisów strumieniowych. Eksperci oceniają, że jeśli ten trend się utrzyma to za kilka lat wcale nie będzie większego dostępu do plików hi res, a wręcz dostęp do nich może być jeszcze mniejszy niż dziś bo większość ludzi nie będzie nimi zainteresowana. To może oznaczać powolną śmierć zarówno plików DSD jak i PCM Hi res. W to miejsce będzie masowy dostęp do strumieni, gdzie będzie dostępna muzyka w jakości mp3 i maksymalnie jakości CD 16/44. A ponieważ już sieć jest przeładowana i będzie jeszcze bardziej zapchana przez masowe strumieniowanie to nie należy liczyć na lepszą jakość ponieważ oznacza to większą pojemność i zapychanie sieci. Może się okazać, że tak jak do tej pory gorsze mp3 zabiło lepsze fizyczne nośniki na rynku masowym, to z czasem strumień w jakości mp3 i max.w jakości CD zabije ofertę gęstych plików. To czarny scenariusz ale jak na razie wszystko wskazuje, że rynek pójdzie w tą stronę. Czyli dywagacje o SACD, DSD, PCM Hires, DXD stracą sens. I z wielkiej chmury mały deszcz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już dostępne pierwsze serwisy strumieniujące FLAC. Przepustowość sieci cały czas się zwiększa, więc nie widzę problemu żeby za chwilę nie miały pojawić się hi-res'y. Sam pewnie niedługo przejdę na muzykę on-line.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flac to tylko sposób kompresji. Zazwyczaj jest wtedy jakość niższa niż CD albo co najwyżej jakość CD 16/44. Nie liczyłbym na lepszą jakość bo oznacza spowolnienie i zapychanie sieci. Musi to być też wówczas dostępne na mobilne urządzenia, a tam prędkość netu zawsze jest niższa niż w domu. I to przez mobilne urządzenia podłączone do netu może się okazać, że serwisy strumieniowe nie wejdą w jakość gęstych plików.

 

Pisz za siebie.

 

 

A za kogo napisałem? Nie za siebie? Gratuluję bystrości umysłu… :-)

 

Mariusz , sorki za offa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aprzyszła Tobie może taka refleksja ,że może wcale nie chodziło o temat wątku tylko o "dialog" i styl w jakim go tam prowadzono?

Arton55 ja do Ciebie nic nie mam ale weź może chłopie na wstrzymanie.

 

Styl do tego nic nie ma. Nawet regulamin tego nie przewiduje. Jeśli tak twierdzisz to otwórz wątek o SACD Hi End.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co to ma robić skoro miał odtwarzacz SACD i to taki, o jakim mógłbyś pomarzyć, a teraz ma DAC+Transport CD, który gra jeszcze lepiej i z CD gra lepiej niż tamten z SACD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do Ciebie,obcowałem i obcuję z urządzeniami z wysokiej półki,w swoich systemach i u siebie w domu.

Masz na mysli swoje Reimyo? :D Mialem trzecie podejscie do tego systemu dwa podejscia oceniam na znosne ze wskazaniem na dobre, a trzecie podejscie w Monachium oceniam na zupelnie nieudane, wrecz porazke, zeby nie bylo ze sie czepiam nie tylko ja tak uwazam...Czy to jest High-end? - watpie, bardzo mocno w to watpie!

Ale moj post dotyczyl tego, ze jak zwykle nie wnosisz nic merytorycznego do forum, tylko stosujesz swoje kasliwe uwagi. Zrozum kolego kazdy ma prawo sie tutaj wypowiedziec...uszanuj to!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzecie podejscie w Monachium oceniam na zupelnie nieudane

 

To jednak jest tak jak podejrzewałem.

Masz problemy ze słuchem,inni twierdzą coś zupełnie innego :).

 

Wystarczy już off topic.

 

Stasiop, słuchałeś tego Reimyo w domu?w całym secie jaki ma stefek, czyli na lampie 300B?

 

jamówię

 

Daj spokój,przecież wiemy,gdzie słucha Stasiop ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

 

Masz na mysli swoje Reimyo? :D Mialem trzecie podejscie do tego systemu dwa podejscia oceniam na znosne ze wskazaniem na dobre, a trzecie podejscie w Monachium oceniam na zupelnie nieudane, wrecz porazke, zeby nie bylo ze sie czepiam nie tylko ja tak uwazam...Czy to jest High-end? - watpie, bardzo mocno w to watpie!

Ale moj post dotyczyl tego, ze jak zwykle nie wnosisz nic merytorycznego do forum, tylko stosujesz swoje kasliwe uwagi. Zrozum kolego kazdy ma prawo sie tutaj wypowiedziec...uszanuj to!!!

Stasiu,

Jeżeli jedna nieudana prezentacja jest dla Ciebie wyznacznikiem tego ,że taka legenda ja Reimyo nie jest Hi-endem to grauluję;)

Weź lepiej posłuchaj tego w dobrych warunkach i dopiero wydawaj takie wyroki...

Dla mnie kolejna kompromitacja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

 

Ale moj post dotyczyl tego, ze jak zwykle nie wnosisz nic merytorycznego do forum,

Stasiop tu muszę stanowczo zaprotestować!

stefek należy do absolutnie najwęższego a po odejściu części Kolegów z Analogu być może do stanowiącego liczbę policzalną na palcach jednej dłoni , grona osób, która jest do bólu merytoryczna i do tego koleżeńska, a wiedza stefka dotycząca różnych gatunków muzycznych jest po prostu przepastna,dlatego taka uwaga jest kompletnie przestrzelona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiop

 

Jak zaliczysz jeszcze ze dwa audio-szały za granicą, to pewnie będzie można u Ciebie zdawać egzamin na debeściaka-hajendowściaka. Poza tym wszystko gra i buczy, panie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.