Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry Pi (Malinka) z DACiem - HiFi - swietny odtwarzacz sieciowy


awietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I zagrała ta malina lepiej od cyrusa?
Tak z plików 24/96

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki 24 bitowe lepiej wypadały z maliny z digione signature w porównaniu do cyrusa. Signature z dacem była podłączona kablem oyaide 510 bnc i dac rca. Cyrus na początku połączony był wireworld chroma, ale to nie było dobre połączenie i daliśmy monkey cable clerity. Zdecydowanie poprawiło się wybarwienie muzyki ale dalej nie było takiej separacji i wybrzmień jak w signature. Dac na którym słuchaliśmy to koncept naszego kolegi Seyv-a z wyjściem lampowym na pcm1794. Bardzo dynamiczny i barwny coś w rodzaju lampizatora. Będzie prezentowany na audioshow w pokoju diy. Dlatego nie można jednoznacznych wyciągać wniosków. Wszystko zależy od doboru komponentów. Myślę, że jakbyśmy porównywali zestaw malina z signature z tym daciem do innych zestawów z transportem cd i daciem w cenie do 5-10tys. To niestety zestaw z maliną dla większości słuchaczy okazałby się ciekawiej grający. Ale to duża zasługa byłaby daca, który ma super szczegółowość i detale a nie traci przy tym na muzykalności i im lepszy materiał dźwiękowy sie na niego poda tym lepiej zagra.

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

W przejrzystych systemach samą zmianą cabla coaxialnego byłbym w stanie zmienić ocenę transportu z pozytywnej na mniej pozytywną. Ale to inny temat. A na innym zestawie większość nie usłyszy takich zmian.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, LOBO_M said:

Kiedyś zadawałem pytanie odnośnie Netflixa poprzez malin, odpowiedzi nie mogę znaleźć więc ponawiam.

mam projektor, który wcześniej uzywalem z amplitunerem, ktorego juz nie mam. Teraz mam wzmacniacz Marantz PM16 tylko z wejściami analogowymi, malinę z Volumio z której słucham Spotify. Mam netflix na TV, ale on nie ma wyjścia wideo. Dlatego chciałbym dowiedzieć się, czy jest możliwość zainstalowania na malinie Netflixa, tak abym mógł nadal używać naprzemiennie Spotify.  Jesli uzywalbym Netflix, to poprzez HDMI wysylalbym sygnal video na projektor a poprzez karte BOSS wyjsciem RCA dzwiek na wzmacniacz.

Ja mam naprzemiennie używam volumio do muzyki oraz po zmianie karty SD - kodi gdzie mam zainstalowanego Netflixa, śmiga to fajnie, malina z 4 GB RAM podpięta pod tv po hdmi. 

Nie wiem czy o to chodziło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to było, potwierdzam. Należy pamiętać, że mówimy tutaj o plikach dobrej jakości, 24-bitowych. I ten DAC naprawdę jest niezły ? 

Pozdrawiam i dobrego dnia! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens użycia wyjścia BNC w digi one signature jeśli w DAC nie ma gniazda BNC ? Trzeba by użyć kabla BNC/RCA. Czy w takim wypadku lepiej pozostać przy RCA/RCA ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, hemi napisał:

Czy jest sens użycia wyjścia BNC w digi one signature jeśli w DAC nie ma gniazda BNC ? Trzeba by użyć kabla BNC/RCA. Czy w takim wypadku lepiej pozostać przy RCA/RCA ?

BNC trochę lepiej wychodzi w pomiarach i zapewnia dopasowanie impedancji.  Ma sens jeśli w DACu również jest BNC.  Możesz użyć przejściówek lub zrobić sobie taki kabel ale czy usłyszysz różnice wątpię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, gustwao napisał:

Ja mam naprzemiennie używam volumio do muzyki oraz po zmianie karty SD - kodi gdzie mam zainstalowanego Netflixa, śmiga to fajnie, malina z 4 GB RAM podpięta pod tv po hdmi. 

Nie wiem czy o to chodziło. 

A jak z chłodzeniem tej Maliny 4? Jak ją miałem przez tydzień to zauważyłem, że się grzeje dość mocno. Gdybym się na nią zdecydował jednak to  czy wystarczą radiatory czy coś więcej trzeba? U mnie nie chodziła by non stop, raczej do muzy, tak ze 2-3 godziny dziennie. Ewentualnie do transferu danych od czasu do czasu po sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czy jest sens użycia wyjścia BNC w digi one signature jeśli w DAC nie ma gniazda BNC ? Trzeba by użyć kabla BNC/RCA. Czy w takim wypadku lepiej pozostać przy RCA/RCA ?

Ja w swojej wersji tego daca mam bnc na wejściu. Lukasz miał Rca ale zapewne włoży sobie i wejście bnc. Dac jest do tego przygotowany jak i do aes.

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dac z dobrym usb asynchronicznym
załatwia sprawę transportu w rpi4.Nie ma już trzasków po usb jak w rpi3.


Na Raspberry pi 3 miałeś też trzaski wraz z nowym Moode, Volumio (chodzi o nowy kernel)?

Wczoraj walczyłem z tymi trzaskami bez skutku. Wróciłem do kernela 4.14 (Moode 4.4).
Wertując fora internetowe natknąłem się na wpis Tima Curtisa, gdzie pisał o ulepszeniach sterowników do usb wraz z nowym kernelem , gdzie z niektórymi interfejsami mogą występować problemy.
Wygląda na to, że na dzień dzisiejszy Raspberry pi 4 może sprawę załatwić.
Wkrótce zamienię moją malinę na wersję 4 i będzie wszystko jasne.
Póki co piszcie czy mieliście takie doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być zasilacz impulsowy w jakimś urządzeniu. Ja tak miałem z zasilaczem w komputerze stacjonarnym, a z niego sterowałem maliną. Strasznie siał po sieci.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrykowski z chłodzeniem nie mam problemu malina siedzi w takim całym opakowaniu z aluminium gdzie na stałe jest połączona z prockiem i pamięcią. W tej obudowie są małe dwa radioatorki. Kupione na Ali... 

Sprawdziłem temperaturę i jak mam nie podłączone 2 małe radioatorki to temperatura nie przekracza 55 stopni jak radioatorki chodzą to Max 43 stopnie. Więc wszystko jest ok. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, gustwao napisał:

@Patrykowski z chłodzeniem nie mam problemu malina siedzi w takim całym opakowaniu z aluminium gdzie na stałe jest połączona z prockiem i pamięcią. W tej obudowie są małe dwa radioatorki. Kupione na Ali... 

Sprawdziłem temperaturę i jak mam nie podłączone 2 małe radioatorki to temperatura nie przekracza 55 stopni jak radioatorki chodzą to Max 43 stopnie. Więc wszystko jest ok. 

chyba wentylatorki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Problemem może być zasilacz impulsowy w jakimś urządzeniu. Ja tak miałem z zasilaczem w komputerze stacjonarnym, a z niego sterowałem maliną. Strasznie siał po sieci.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka


Sprawdziłem to. Wyłączyłem wszystkie zasilacze impulsowe. Nie pomogło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, piorasz napisał:

Sprawdziłem to. Wyłączyłem wszystkie zasilacze impulsowe. Nie pomogło

Reasumując USB z maliny innej niz ostatnia, 4 wersja tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Reasumując USB z maliny innej niz ostatnia, 4 wersja tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Na to wygląda.
Myślę też o playerze usb signature od allo (sama płytka dużo taniej nie wychodzi). Ale czy warto dokładać jeszcze 1000 zł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usb Audio z Maliny dobre jako przesiadka z laptopa.

A obraz video z hdmi z Maliny tez pozostawia wi wiele do zyczenia, ale to znowu zalezy z czym to konfrontować. Bo jak z hdmi z biurowego laptopa, to moze byc Ok. Ale z dedykowanym urządzeniem do video nie powalczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, rambo54 napisał:

Usb Audio z Maliny dobre jako przesiadka z laptopa.

Ale że gołe USB z 4ki lepsze niż z laptopa? U siebie nie zauważył różnicy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piorasz co do signature to na pewno warto dołożyć bo to już inna liga słuchania muzyki. Jak poszedłem w inne rozwiązanie Ale również jako nakladka na malinę. Uważam że nie ma innego lepszego rozwiązania w tej cenie nawet w dużo wyższej. Do tego malina jest bardzo uniwersalna można zainstalować kilka gotowych rozwiązań na rynku zarówno za free jak i płatnych ze wsparciem innych platform. 

@rambo54 malina w cale nie jest gorsza od innych rozwiązań video z tego samego polapu cenowego.

Zgodzam się że dedykowane urządzenie z dobrą grafiką będzie lepsze, ale już nie w takiej cenie. Wszystkie zabawki z aliexpress to to sama jakość, (miałem okazję porównać dwa takie) Do tego aby można było zainstalować kodi to już trzeba poszukać i jak wspomniałem wydać dużo dużo więcej. 

Większość osób to wystarczy, trzeba mieć naprawdę dobry sprzęt video (TV) i przede wszystkim w dobrej jakości nagrania minimum 1080p, aby cieszyć oko czymś znacznie lepszym. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie również RPI4 z pi2aes lub digione sig to najbardziej elastyczne rozwiązanie. Problemem jest tylko i az obudowa w tym przypadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, EMiL napisał:

RPI4 z pi2aes

Czy pi2aes współpracuje z maliną3b? Czy trzeba osobno zasilać pi2aes?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audio Physic Sitara25+WBA ThunderBird KT88EH+2x12AX7PSVane+2x12AX7GoldLion+Audioquest Type 2+, NuPrime DAC-9, Struss Analog Interconect rca-rca 1m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, piorasz napisał:

Na Raspberry pi 3 miałeś też trzaski wraz z nowym Moode, Volumio (chodzi o nowy kernel)?

Ja już dawno nie mam pi3.Miałem ją z nakładką digi one.Nie używam moode,volumio jedynie mpd i kodi z tidalem.

Działa to wszystko na archlinux.Moim zdaniem najlepszy system do maliny.

Co do jakichś usb signature i tym podobnych nakładek to trzeba by było zrobić niezależne ślepe testy w kilka osób.

Skoro jedna osoba wyda ponad 1000zł na transport to raczej dziwne by było gdyby twierdziła że po usb gra tak samo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fido920 napisał:

Czy pi2aes współpracuje z maliną3b? Czy trzeba osobno zasilać pi2aes?

Wystarczy jedno zasilanie dla całości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fido920 napisał:

Czy pi2aes współpracuje z maliną3b? Czy trzeba osobno zasilać pi2aes?

Z każdą współpracuje. Pi2aes zasila się z wyższego napięcia niż digione, jest dodatkowa przetwornica na płytce, która obniża napięcie do 5v. Stąd mniejszy wpływ zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Patrykowski napisał:

Ale że gołe USB z 4ki lepsze niż z laptopa? U siebie nie zauważył różnicy. 

No to jak jedno i drugie gra tak samo, to nie ma się co pchać w inne transporty po USB do twojego DAC. 

28 minut temu, gustwao napisał:

@rambo54 malina w cale nie jest gorsza od innych rozwiązań video z tego samego polapu cenowego.

Zgodzam się że dedykowane urządzenie z dobrą grafiką będzie lepsze, ale już nie w takiej cenie. Wszystkie zabawki z aliexpress to to sama jakość, (miałem okazję porównać dwa takie) Do tego aby można było zainstalować kodi to już trzeba poszukać i jak wspomniałem wydać dużo dużo więcej. 

Większość osób to wystarczy, trzeba mieć naprawdę dobry sprzęt video (TV) i przede wszystkim w dobrej jakości nagrania minimum 1080p, aby cieszyć oko czymś znacznie lepszym. 

No tak tak, ja chciałem tylko przekazać że za 150/200zł nic nie dostaniemy więcej, jak z używanego laptopa biurowego, kupionego na lokalnym ogłoszeniu na OLX. Nie mniej Malina po Usb do dac, gra jako transport, mniej wysuszonym i wypranym z barw dźwiękiem, niż jakikolwiek laptop, również po USB.

Jak ktoś ma ustawiony pod siebie dźwięk systemu gdzie laptop po usb do dac jest transportem, to z Maliną może być już zbyt zgaszony ten dźwięk.

Będę na własne potrzeby robił porównanie obrazu video 1080p z HDMI Maliny i HDMI Nvidia Shield TV.

Ale znowu, jak ktoś wyniki takiego testu będzie oglądał na wyświetlaczu taniego biurowego laptopa to i tak nie będzie różnicy.. i kółko się zamyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, rambo54 said:

Jak ktoś ma ustawiony pod siebie dźwięk systemu gdzie laptop po usb do dac jest transportem, to z Maliną może być już zbyt zgaszony ten dźwięk.

Ja myślę, ba nawet to sprawdzałem i jest dokładnie odwrotnie. U mnie laptop zawsze przegrywał z maliną 4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poczytania o Pi2aes. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, gustwao napisał:

Ja myślę, ba nawet to sprawdzałem i jest dokładnie odwrotnie. U mnie laptop zawsze przegrywał z maliną 4.

Ale u mnie również laptopy i desktopy grały gorzej niż Malina. To nie jest odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, rambo54 napisał:

No to jak jedno i drugie gra tak samo, to nie ma się co pchać w inne transporty po USB do twojego DAC. 

Czyli co to oznacza, że w tym moim W4S DAC 2 to wejście USB rzeczywiście może być tak dobre jak pisał kiedyś Pacuła? Mam dokładnie ten egzemplarz z testu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy to może oznaczać, że skoro nie mam jakiegoś audiofilskiego słuchu to nie ma sensu pchać się w jakieś USBridge itp? Myślałem jeszcze o czymś takim, żeby z Maliny 4 wyjść do Topping D10, który ma wyjście spdif i DSD, którego nie ma W4S. Czy będę mógł w takim układzie słuchać plików DSD z W4S czy nie ma to sensu? Nie do końca się orientuję gdzie i jak one są dekodowane/przetwarzane.
Czy mając na uwadze to, co pisał Pacula jest sens w ogóle pchać się w jakieś konwertery USB/spdif czy nakładki na Malinę 4 typu Digione?

Pacuła tu pisał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
"Myślę, że czasy, kiedy PC lub MAC będą hi-endowymi źródłami dźwięku są coraz bliższe. To jeszcze nie ten moment, jest jeszcze sporo do zrobienia, ale chyba głównie po stronie komputera i jego oprogramowania. Wejście USB przetwornika zza Oceanu pokazuje zaś, że od strony hardware jest już bardzo dobrze. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy USB gra w tak dobry sposób. Wciąż nie jest to jeszcze dokładnie ten sam dźwięk, co z odtwarzacza plików grającego przez wejście RCA, jednak jest blisko. Różnice polegają przede wszystkim na nieco mniejszej obecności muzyków z USB i lekko rozjaśnionej palecie barw. To ostatnie jest trochę zaskakując i nie wiem, od czego pochodzi. Równie zaskakujące było to, że w większości przypadków pomagała trochę zmiana fazy absolutnej, którą przetwornik oferuje.
Nie miałem natomiast wątpliwości, że wejście USB jako takie jest najwyższej klasy. Porównałem je z konwerterami USB-S/PDIF Haliade Bridge (24/96) i KingRex UC192 (32/192) – obydwa fajne, różnie brzmiące, ale generalnie wysokiej klasy. DAC-2 gra lepiej z własnym wejściem USB, konwertując sygnał wewnątrz i przesyłając go bezpośrednio do kości DAC-a. Chodzi głównie o lepszą dynamikę i gładsze tło. Z drugiej strony może się to wydać dzieleniem włosa na czworo, bo jakość dźwięku jest znakomita. Szczególnie z plikami hi-res. Proszę wypróbować pliki z wytwórni Fidelio, sprzedawane w formie kart USB Master Flash – dostałem kilka do posłuchania i jestem pod wielkim wrażeniem. DAC-2 gra z nimi po prostu obłędnie."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacuła to taki papież religii Audio.

Nie można o nim powiedzieć że wprowadza świadomie w błąd wiernych, ale serwowane przez niego słowa pisane, pełne są dezorientacji, i utrzymują ludzi w stanie w którym sami do końca nie wiedzą w co wierzyć  a w co nie, przedkładając słowo pisane Pana Pacuły, nad tym co słyszą sami. 

 

Musisz kolego sam sprawdzić, co u Ciebie gra najlepiej, czy Coax czy USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rambo54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.