Skocz do zawartości
IGNORED

Czy istnieje wzorzec prawidłowo brzmiącego systemu ?


Magnepan

Rekomendowane odpowiedzi

Wzorcem jest dźwięk usłyszany na żywo w filharmonii. Nie znam sprzętu, który oddałby to samo, natomiast to jest właściwy kierunek.

 

Wzorcem jest dźwięk usłyszany na żywo w filharmonii. Nie znam sprzętu, który oddałby to samo, natomiast to jest właściwy kierunek.

 

Dokładnie tak jest, ja też do tego dążę, w miarę możliwości sprzętowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź złośliwy...

 

Kto mieczem wojuje .....

 

Przykładowo niedaleko mnie na starym mieście mają taki dupny duży kontrabas który schodzi niesamowicie nisko i jego dźwięk po prostu Cię ogarnia wokół. Dobre systemy z dobrymi nisko tonowcami też tak potrafią. Co do walenia po klacie to coś się wszystkim pomieszało z Kinem Domowym tam tak ma być i już ;) Za to faktycznie energetycznym instrumentem perkusyjnym jest o dziwo werbel :) Ile tam transjetów, jak pierdyknie to z wrażenia możesz usiąść. W pewnej muzycznej szkole średniej mają takie talerze które graja tak czysto i soczysto do samej góry że w sumie kopułki bedą miały długo jeszcze pozamiatane :) Duże SPL z instrumentów perkusyjnych to nie problem, w realu pozostali muzycy w zespołach i orkiestrach mieli z tym zawsze problem :)

W pewnym miejscu widowni w Operze Krakowskiej o dziwo da radę usłyszeć fajnie brzmiące instrumenty i śpiewaków. Tak że każdy coś tam w swoim rejonie referencyjnego znajdzie. Kiedyś ciepłym latem na koncercie na wolnym powietrzu na tarasie rozmawiałem z muzykami z kwartetu smyczkowego i później będąc tuż przy nich słuchałem i wszystko było płynnie bez jazgotu i pierdnięcia muchy w 20 rzędzie znanego z AVS ot jakiś komar tam gdzieś sobie czasem zabzyczał ale nie tak daleko ;)

 

Pytałeś jak jest w audio u mnie już idzie z tym żyć ale doskonale zdaję sobie sprawę że w audio wysokość poprzeczki widzę wyraźnie i mimo że nie jest ona dla mnie nie osiągalna wiem że nikt nie potrafi jej zawiesić na razie wyraźnie wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell napisał kopułka a wstęga to nie kopułka no chyba ze miał na myśli ogólnie :)

 

Wstęga na górze to już coś co nie często się zdarza, niewiele firm implementuje wstęgi do kolumn skrzyniowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Robi to np Kawero, Raidho, Vapor Audio, Quadral, Nola Speakers, Verity Audio, Steinway-Lyngdorf, Evolution Acoustics, Dali, Von Schweikert...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Robi to np Kawero, Raidho, Vapor Audio, Quadral, Nola Speakers, Verity Audio, Steinway-Lyngdorf....

 

W sumie garstka firm na tle kopułek , kilka %. O tym że Kawero i Raidho je stosuje oraz amerykanski Swan produkowany w Chinach plus Quadral to wiedziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne tez są ale trzeba posłuchać no i trwałość niższa niż kopułka :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie garstka firm na tle kopułek , kilka %. O tym że Kawero i Raidho je stosuje oraz amerykanski Swan produkowany w Chinach plus Quadral to wiedziałem.

 

No i co z tego ze garstka? takie Staxy 009 czy Sennheisery HE90 to też nawet chyba w promilach nie ma :)

 

Chcesz masówkę kup sobie VW garbusa ;)

 

W tych najlepszych Raal są wymienne folie. To nie problem.

Tylko że ogólnie Raal wcale nie są najlepsze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dochodzi zgranie z resztą przetwornika o efektywności coś ok 106dB !

 

Podobno są, szczególnie jakieś nowe na amorficznych rdzeniach.

Przewaga wstęg to duża powierzchnia promieniowania i bardzo mała masa membrany ale silna kierunkowoć nie jest to co byśmy chcieli mieć w kolumnie, wolelibyśmy jak by przetwornik promieniował szeroko. Wyłamuje się z tego Stary największy EMT schodzący bardzo nisko na 650Hz. tylko że zawsze trudno dobrze zszyć szybkie przetworniki typu AMT z wolnymi "klasycznymi" przetwornikami. Taka analogia do Martin Loganów choćby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to w kontekście pozytywnym - jak dla mnie na duży plus bo lubię wstęgi wysokotonowe.

 

OK

 

Tak się zastanawiałem czy robienie do nich soczewek akustycznych celem rozszerzenia kąta równomiernego promieniowania miało by sens. Takie ugięcie fali akustycznej to dodatkowe interferencje chociaż w latach 50" był i na to patent

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

 

Tak się zastanawiałem czy robienie do nich soczewek akustycznych celem rozszerzenia kąta równomiernego promieniowania miało by sens. Takie ugięcie fali akustycznej to dodatkowe interferencje chociaż w latach 50" był i na to patent

 

Sądzisz że mogłoby to przynieść jeszcze lepsze efekty soniczne ? Przetwornik wysokotonowy ma swoje ograniczenia pasma.......

więc czy jest jeszcze w tym sens ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jeszcze w tym sens ?

czy jest jeszcze w tym sens ?

 

A konkretnie jakie ograniczenie pasma Cię martwi

 

I o jaki sens Ci chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorzec ideału dźwięku może jednak przybierać różną postać bo uzależniony jest od naszego charakteru i osobowości.

 

Do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy ale oprócz samego słuchu to nasze skłonności i wyuczone przyzwyczajenia mają na

odbiór dźwięków ogromny wpływ który może dalece różnić się od ogólnie przyjętego wzorca idealnego dźwięku.

 

Dokładnie tak audio to nie jest wzorzec 1 m = 100 cm który dla każdego jest i powinien być taki sam . Oczywiście sprzęt/świety grall odtworzy u nas w domu po prostu 1 : 1 dżwięki które znajdują się w naturze i istnieje taki sprzęt nazywa się sala koncertowa tylko nie każdy ją zmieści u siebie w domu :)

 

Osobiście wolę dźwięk nie ze wzorca przeniesiony 1:1 ale zmodyfikowany na taki jaki odpowiada mojemu gustowi a ten zauważyłem z wiekiem mi się zmienia .

 

Dla mnie odpowiedź na pytanie będzie zawsze taka sama : tak istnieje taki wzorzec i niemal dla każdej osoby będzie on inny .

 

Inaczej nam wszystkim podobała by się tylko jedna ta sama dziewczyna na świecie a to by była straszna lipa .

 

Dlatego mało rozsądną rzeczą jaką robią audiofile jest to kupowanie cudzych ,,dziewczyn " bez przetestowania u siebie :) a jeszcze mniej rozsądną jest przekonanie że moja jest najpiękniejsza i w takim razie musi się podobać wszystkim .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie odpowiedź na pytanie będzie zawsze taka sama : tak istnieje taki wzorzec i niemal dla każdej osoby będzie on inny .

 

 

To nie będzie już wzorzec a własne preferencje które zdominują ogólnie przyjęty wzorzec. Czy o to własnie chodzi ? Raczej nie.

Jak napisałem wcześniej, wzorzec - 90% a własne preferencje 10 % na przykład.Proporcje i ich wartość mają znaczenie.........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Co do walenia po klacie to coś się wszystkim pomieszało z Kinem Domowym tam tak ma być i już ;) Za to faktycznie energetycznym instrumentem perkusyjnym jest o dziwo werbel :) Ile tam transjetów, jak pierdyknie to z wrażenia możesz usiąść.

 

I tu się z Tobą w 100% zgadzam...moim skromnym zdaniem najważniejsze są proporcje między instrumentami...kontrabas nawet jak jest dla danego osobnika najważniejszy nie może wychodzi przed szereg...jak nie jest o to proszony...ta sama zasada dotyczy innych instrumentów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie już wzorzec a własne preferencje które zdominują ogólnie przyjęty wzorzec. Czy o to własnie chodzi ? Raczej nie.

Jak napisałem wcześniej, wzorzec - 90% a własne preferencje 10 % na przykład.Proporcje i ich wartość mają znaczenie.........

Hm wzorzec brzmienia muzyki , instrumentu , systemu znajduje się właśnie w naszej głowie potem tylko poszukujemy czegoś możliwie najbliższego w rzeczywistości np lutnicy próbują go wydłubać z drewna i zamienić w skrzypce które odpowiadają ich preferencjom brzmieniowym potem wykonawca dobiera takie jakie jemu odpowiadają a na końcu my wybieramy nagrania tych muzyków które nam się podobają .

Ciężko będzie określić 1 wzorzec myślałem że przykład 1 kobiety mającej się podobać wszystkim jest dosłownym zobrazowaniem problemu nie ma możliwości aby ustalić jedno wzorcowe brzmienie skrzypiec , gitary itd itp .

 

Najpierw nasze preferencje . Wzorzec to jedynie uśredniona wypadkowa wszystkich preferencji coś w rodzaju ideału kobiety 170 i wymiary 90/60/90 tylko postaw taki ideał przy mężczyźnie o wzroście 160 cm i 200 cm i zapytaj czy to jest ich ideał . A jak jeszcze zapytasz o kolor włosów i oczu ooo to doiero się zacznie . Narząd słuchu to zbyt skomplikowane urządzenie aby zamknąć je w 1 uniwersalnym dla wszystkich wzorcu coś takiego nie istnieje i bardzo dobrze .

 

Dlatego po każdym audio schow mamy okazję usłyszeć że jakieś zestawienie to czyjś ideał dźwięku a dla innych ten sam zestaw to straszna kupa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z Tobą w 100% zgadzam...moim skromnym zdaniem najważniejsze są proporcje między instrumentami...kontrabas nawet jak jest dla danego osobnika najważniejszy nie może wychodzi przed szereg...jak nie jest o to proszony...ta sama zasada dotyczy innych instrumentów...

 

No cóż stała się pewna krzywda na kontrabasie w realu i to krzywda okrutna dla tych słuchających koncerty Live.

 

Linie lotnicze mają znormalizowane wymiary bagażu i ten zmusza muzyków żeby w trasy koncertowe brali kontrabasy wymiarami przystosowanymi do standardów.

 

Jak by to powiedzieć zabierany jest w tournée po całym świecie z wybitnym muzykiem mini kontrabas! :(

Odbija się to degradująco na muzyce i mimo wirtuozerii muzyka odczucia nie są tak intensywne!

 

Później w domowych pieleszach mając dobre nisko schodzące z pasmem głośniki zaczynamy się zastanawiać co jest nie tak! Na studyjnej płycie jest tego basu znacznie więcej niż na koncercie Live; co ten ECM tam namieszał z suwakami :) i nie ogarniamy tego walcząc (co często czytam na forum) z basem.

 

To nie tak, trzeba mu dać odetchnąć, rozwinąć się swobodnie i dać się ponieść z nim! U mnie nic nie dudni, nie wzbudza się, kieliszki w barku nie dzwonią mimo 15" na basie i napędzającej go klasie D.

 

Trzeba pamiętać że niestety fale akustyczne tak długie wymagają większych pomieszczeń tak że w tych małych znów wracamy do lotniczego mini kontrabasu i 100% realizmu z koncertów live ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

No cóż stała się pewna krzywda na kontrabasie w realu i to krzywda okrutna dla tych słuchających koncerty Live.

 

Linie lotnicze mają znormalizowane wymiary bagażu i ten zmusza muzyków żeby w trasy koncertowe brali kontrabasy wymiarami przystosowanymi do standardów.

 

Jak by to powiedzieć zabierany jest w tournée po całym świecie z wybitnym muzykiem mini kontrabas! :(

Odbija się to degradująco na muzyce i mimo wirtuozerii muzyka odczucia nie są tak intensywne!

 

Później w domowych pieleszach mając dobre nisko schodzące z pasmem głośniki zaczynamy się zastanawiać co jest nie tak! Na studyjnej płycie jest tego basu znacznie więcej niż na koncercie Live; co ten ECM tam namieszał z suwakami :) i nie ogarniamy tego walcząc (co często czytam na forum) z basem.

 

To nie tak, trzeba mu dać odetchnąć, rozwinąć się swobodnie i dać się ponieść z nim! U mnie nic nie dudni, nie wzbudza się, kieliszki w barku nie dzwonią mimo 15" na basie i napędzającej go klasie D.

 

Trzeba pamiętać że niestety fale akustyczne tak długie wymagają większych pomieszczeń tak że w tych małych znów wracamy do lotniczego mini kontrabasu i 100% realizmu z koncertów live ;P

 

No właśnie...gusta...Ty uwielbiasz potężny kontrabas i u Ciebie ma "wychodzić przed szereg" ... ja werbel i...

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...gusta...Ty uwielbiasz potężny kontrabas i u Ciebie ma "wychodzić przed szereg" ... ja werbel i...

Pozdrawiam :-)

 

Nie prawda! ja dopiero od paru lat nauczyłem się go dokładnie! słuchać :) W życiu jak i w muzyce ważne są złote proporcje, zapamiętaj to sobie, pewne rzeczy tylko na chwilę wychodzą w światło reflektorów błyszczą a później się dyskretnie usuwają.

 

Lubię jak się w muzyce trochę dzieje ot taki pierwszy lepszy przykład (tylko na jego podstawie nie szufladkuj mnie bo słucham bardzo różnej muzyki)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy anatomia królika niemieckiego jest inna od polskiego.

Nie tyle anatomia, co postrzeganie jego zachowań.

 

a jeszcze mniej rozsądną jest przekonanie że moja jest najpiękniejsza i w takim razie musi się podobać wszystkim .

Tak sobie myślę, że najważniejsze żeby była najpiękniejsza dla mnie. Reszta niech szuka swojego wzorca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trudno jest znalesc wzorzec tak jak trudno jest opisywac sztuke i umieszczac ja w jakis ramach.

Jesli daloby sie w ogole cos takiego stworzyc to najpierw chyba trzeba by zebrac orkiestre najwybitniejszych instrumentalistow grajacych na najlepszej jakosci instrumentach oraz najlepszych wokalistow - tu oczywiscie ktos musialby zaopiniowac i stwierdzic ktorzy to najwybitniejsi i jakie to instrumenty najlepsze - ale jesli to pominiemy to wtedy moglibysmy mowic w ogole o probie strworzenia jakiegos wzorca brzmienia. I to byloby punktem wyjscia dla calej reszty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wtedy nigdy nie powstał by żaden album zespołu Kyuss bo kto doceniłby brudne przesterowane brzmienie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pamiętajcie panowie wszelkie ramy w tworzeniu , sztuce to jedynie ograniczenia nie rozwój .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.