Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Blekota napisał:

Jeśli będziecie tak namiętnie manifestować pomiary do oceny brzmienia, ktoś kto zaczyna przygodę z audio, będzie miał problem.

Jeśli ktoś zrozumie, że pomiarami można określić, jak urządzenie elektroniczne gra WIERNIE, a słuchaniem, jak gra FAJNIE, nie będzie miał żadnych problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Prewwit napisał:

Wszystkich rozmów chyba nie zjadł😉, ale jakbyś śledził to forum, to byś wiedział, że posiada dużą wiedzę w temacie audio, a i często podpowie/pomoże.

Trudno je przegapić, wszak jest ich sporo. Jednak osobiście nie skorzystałbym z jego pomocy. Nie napiszę dlaczego, bo co niektórzy mogliby się mi zaraz do gardła rzucić 😉

14 minut temu, porlick napisał:

Jeśli ktoś zrozumie, że pomiarami można określić, jak urządzenie elektroniczne gra WIERNIE, a słuchaniem, jak gra FAJNIE, nie będzie miał żadnych problemów.

Wiernie czy fajnie? Bez różnicy, byleby muzyka sprawiała przyjemność, a żeby grała nie kalecząc uszu, bez pomiarów da się złożyć taki zestaw. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, porlick napisał:

Jeśli ktoś zrozumie, że pomiarami można określić, jak urządzenie elektroniczne gra WIERNIE, a słuchaniem, jak gra FAJNIE, nie będzie miał żadnych problemów.

Należy zrozumieć, że wiernie i fajnie jest ze sobą mocno powiązane ... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pasma przetwarzania, podobne tweetery, różnica jedynie w materiale kopułki, według opinii na forach DIY w PL i zagranicą inna prezentacja detali z tych tweeterów i jak wybrać na podstawie pomiarów ich pasma przenoszenia, które wygląda prawie identycznie, który nam lepiej podejdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Myślisz że oparcie się o między innymi pomiary przedstawiane na ASR to fiksacja? Przecież też lubisz mierzyć.

Kiedy chcę się dowiedzieć dlaczego coś mi się podoba, to mogę powiedzieć "ten wzmacniacz brzmi lepiej, bo ma lepszy S/N" albo "zrobię lepszy wzmacniacz pod względem S/N to i brzmienie będzie lepsze". Tak że pomiary po coś są, niektórzy ludzie powinni mierzyć, a konsumenci z tego korzystają, weryfikują pomiary podczas odsłuchów decydując o zakupie.

Powinieneś z tego wyciągnąć wniosek o wyższości odsłuchów nad pomiarami kiedy używasz sprzętu audio zgodnie z przeznaczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Ludzie którzy wierzą swojemu mózgowi są bardzo naiwni, przykładów na forum było sporo jak ten osobisty komputer centralny każdego człowieka oszukać. Nawet były przedstawiane badania naukowe w tym zakresie. Z tym że jak się mówi w pewnej grupie hobbystów że np. kolumn należy słuchać to oni twierdzą że trzeba mierzyć, ale np. kable często zalecają żeby słuchać a nie mierzyć, elektronikę też. Ignorują zjawiska poza sprzętowe występujące w każdym pomieszczeniu, trudno zrozumieć takie postępowanie, chyba tylko można próbować je zrozumieć w ramach zabawy 😉.

Chciałby zobaczyć badania z których wyciągasz takie wnioski - zacytuj odpowiedni fragment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szpakowski napisał:

Należy zrozumieć, że wiernie i fajnie jest ze sobą mocno powiązane ... 

Nie u każdego. 

Fan hi-fi lubi liniowo, fan Altusów z "uśmiechem". Każdemu będzie fajnie, ale nie u każdego WIERNIE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, J.Jerry napisał:

Chciałby zobaczyć badania z których wyciągasz takie wnioski - zacytuj odpowiedni fragment.

 

3 godziny temu, Blekota napisał:

osobiście nie skorzystałbym z jego pomocy

W takim razie spokojnie mogę te posty zignorować. Powodzenia!

PS - nikogo nie "zakapowałem" i nie zamierzam.

4 godziny temu, jurek1 napisał:

zarówno strojenie na słuch jak i na przyządach w moim przypadku jest nie do rozróżnienia

Z powietrza nastroisz gitarę? Jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemak napisał:

Z powietrza nastroisz gitarę? Jasne.

Pisałem z klawisza, nie z powietrza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jurek1 napisał:

Pisałem z klawisza, nie z powietrza.

Czyli bez klawisza (czy np. kamertonu) nie nastroisz, cbdo. Fortepianu z powietrza bez niczego też nikt nie stroi ani nie stroił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przemak napisał:

Czyli bez klawisza (czy np. kamertonu) nie nastroisz, cbdo. Fortepianu z powietrza bez niczego też nikt nie stroi ani nie stroił.

Chyba że masz słuch absolutny i trafiasz idealnie w dźwięk, ale nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jurek1 napisał:

Chyba że masz słuch absolutny i trafiasz idealnie w dźwięk, ale nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Słuch absolutny w tym nie pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

W takim razie spokojnie mogę te posty zignorować. Powodzenia!

PS - nikogo nie "zakapowałem" i nie zamierzam.

O pomoc bym nie poprosił, ale czasami może chciałbym o coś zapytać, jeśli Ci nie wadzi 😉

PS - Ciebie jako jednego z ostatnich podejrzewałbym o „zakapowanie”. Napisałem ktoś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Blekota napisał:

O pomoc bym nie poprosił, ale czasami może chciałbym o coś zapytać, jeśli Ci nie wadzi 😉

PS - Ciebie jako jednego z ostatnich podejrzewałbym o „zakapowanie”. Napisałem ktoś

Ciekawe. To o kim myślałeś - nie "ktoś inny" tylko kto?  

7 godzin temu, Blekota napisał:

Chyba, że ktoś inny zakablował,

No dobra, wprawdzie nie wiem, o co pytałeś, ale mogę się odnieść. Np.  

6 godzin temu, Blekota napisał:

Widziałem jak się stroi pianino bez użycia rożnych przyrządów. To długa i żmudna praca, której nie podoła byle dożynkowy grajek.

Jeżeli ktokolwiek stroił instrument od zera bez użycia kamertonu to jest partaczem.

 

6 godzin temu, Blekota napisał:

Jaki z tego wniosek? Ładuje polegając na swoich umiejętnościach i zmysłowi wzroku. Przyrządy nawigacyjne i inne są bardzo pomocne, co nie oznacza, że obserwacja horyzontu i patrzenie na pas jest zbędne.

 

Czy pisałem, że słuchanie jest zbędne? Jeżeli uświadomimy sobie efekt McGurka i wiele innych tego typu zjawisk, to warto jednak jakieś procedury chroniące przed sugestią przyjąć. Ale nie, "ja słyszę" i "na mnie to nie działa". To proszę, filmik na górze strony. Nie działa? A jeżeli to działa, to skąd wiadomo, że w innych przypadkach inna sugestia nie działa? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, przemak napisał:

 

Czyżbyś sugerował, że gdy postawie zdjęcie jakiegoś wypasionego Accuphase'a zasłaniające budżetowy wzmacniacz wtedy zagra on lepiej? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, szpakowski napisał:

Czyżbyś sugerował, że gdy postawie zdjęcie jakiegoś wypasionego Accuphase'a zasłaniające budżetowy wzmacniacz wtedy zagra on lepiej? 😉 

Żeby obalić tezę, że słuch jest nieomylny i nie podlega sugestii, wystarczy jeden przykład. On jest powyżej. Czyli - słuch jest omylny i podlega sugestii. Czyli - tak, jeżeli podczas odsłuchu będziesz widział rzeczywistego accu z ruszającymi się wskaźnikami i myślał, że to on gra, to niewykluczone, że będzie ci się bardziej podobać, niż gdybyś widział i wiedział, że  faktycznie gra PA1801.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko "efekt ogórka", jest tego duuużo więcej. Na YT są filmiki 42 Audio Paradoxes. Kurde, jak łatwo oszukać zmysł słuchu... 😯

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, porlick napisał:

Nie tylko "efekt ogórka", jest tego duuużo więcej. Na YT są filmiki 42 Audio Paradoxes. Kurde, jak łatwo oszukać zmysł słuchu... 😯

Jeżeli jeden przykład nie wystarczy, to 42 też nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

Jeżeli jeden przykład nie wystarczy, to 42 też nie.

Niektórzy by nie uwierzyli nawet gdyby dźwięk ich kopnął w tyłek...

😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Niektórzy by nie uwierzyli nawet gdyby dźwięk ich kopnął w tyłek...

😁

Kuźwa ... ale się w bagno wpakowałem ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe rozumiem tego filmu, "baa" , "waa" no i ?

Na co dzień szczególnie w masce są niezrozumienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, .:Gerard:. napisał:

NIe rozumiem tego filmu, "baa" , "waa" no i ?

Na co dzień szczególnie w masce są niezrozumienia

Ano chodzi o to, że wzrok narzuca słuchowi, co ma słyszeć. Patrzysz na twarz i słyszysz BA lub WA w zależności od tego, co widzisz. Zamkniesz oczy, cały czas będziesz słyszał jednakowe dźwięki.

3 minuty temu, porlick napisał:

Na co dzień szczególnie w masce są niezrozumienia

Bo pod maską nie widzisz, co mówi. Działa efekt McGhurka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, porlick napisał:

Zamkniesz oczy, cały czas będziesz słyszał jednakowe dźwięki.

Trzeba słuchać przy zgaszonym świetle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, szpakowski napisał:

Trzeba słuchać przy zgaszonym świetle.

Naprawdę, zobacz sobie te iluzje i paradoksy. Przy niektórych spokojnie możesz gasić światło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Blekota napisał:

Dobrze. Napiszę raz jeszcze, ale zacznę od przeprosin. Maseczka była tylko i wyłącznie żartem. Mamy trudny czas przez tę pandemię, więc tym bardziej powinnismy starać się nie brać wszystkiego na poważnie i czuć dystans do siebie wzajemnie. Chyba, że ktoś inny zakablował, bo podobno taki tu się znajduję. 

przemak, wyraźnie napisałem. Już nawet nie chodzi tu o ten żart z maseczką, który może ktoś opacznie odebrał i to ostrzeżenie, które otrzymałem może nawet tego nie dotyczyło. Przecież nasuwa się samo, że to żart. Maseczka zakrywająca prawie całą twarz nie pasuje do twarzy 😉

Gdybym chciał Cię obrazić, napisałbym w stylu, „bo wyglądasz jak … (miejsce na obraźliwe słowo). To zresztą nieistotne. Jak napisałem, sadze że jesteś na tyle dorosły i poważny, żeby nie poczuć się urażony tego typu żartem. Jest tu jednak ktoś, kto nawet nie ukrywa, że „doniesie” moderacji. Takie „prosę pani, a Zenek mnie psezywa” 😉 Myśle, że to już wyjaśniłem dokładnie i można zapomnieć. 
Teraz o strojeniu. Napisałem: „Widziałem jak się stroi pianino bez użycia rożnych przyrządów”. To była odpowiedź skierowana do Jurka odnośnie przyrządów hardware i software, a nie że bez kamertonu jako dźwięku wyjściowego czy raczej wzorcowego. Teraz już chyba wszystko jasne. Trzymaj się. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, porlick napisał:

Ano chodzi o to, że wzrok narzuca słuchowi, co ma słyszeć. Patrzysz na twarz i słyszysz BA lub WA w zależności od tego, co widzisz. Zamkniesz oczy, cały czas będziesz słyszał jednakowe dźwięki.

Bo pod maską nie widzisz, co mówi. Działa efekt McGhurka.

Tak, to normalne ze czasami nie możemy w piosence rozpoznać słowa, a jak już przeczytamy tekst to jest wyraźnie,
dla mnie np. Opera, większość nie rozumiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, przemak napisał:

Naprawdę, zobacz sobie te iluzje i paradoksy. Przy niektórych spokojnie możesz gasić światło. 

Częściowo zdaję sobie sprawę jak łatwo jest oszukać zmysły człowieka. Zdaję sobie również sprawę z często nikłych różnic pomiędzy sprzętami, nawet tymi drogimi ... ale wybacz ... "Prawidłowe technicznie procedury porównawcze" promowane przez Lecha to jest robienie z ludzi idiotów ... co z tego jeżeli nawet niektórzy nimi są? 😉 Będą jeszcze większymi kiedy będą się do nich stosować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Blekota napisał:

przemak, wyraźnie napisałem. Już nawet nie chodzi tu o ten żart z maseczką, który może ktoś opacznie odebrał i to ostrzeżenie, które otrzymałem może nawet tego nie dotyczyło. Przecież nasuwa się samo, że to żart. Maseczka zakrywająca prawie całą twarz nie pasuje do twarzy 😉

Gdybym chciał Cię obrazić, napisałbym w stylu, „bo wyglądasz jak … (miejsce na obraźliwe słowo). To zresztą nieistotne. Jak napisałem, sadze że jesteś na tyle dorosły i poważny, żeby nie poczuć się urażony tego typu żartem. Jest tu jednak ktoś, kto nawet nie ukrywa, że „doniesie” moderacji. Takie „prosę pani, a Zenek mnie psezywa” 😉 Myśle, że to już wyjaśniłem dokładnie i można zapomnieć. 
Teraz o strojeniu. Napisałem: „Widziałem jak się stroi pianino bez użycia rożnych przyrządów”. To była odpowiedź skierowana do Jurka odnośnie przyrządów hardware i software, a nie że bez kamertonu jako dźwięku wyjściowego czy raczej wzorcowego. Teraz już chyba wszystko jasne. Trzymaj się. 

Nie rozumiem, po co męczysz. 

A w temacie - kamerton to nie hardware? To co? Nie narzędzie? 

2 minuty temu, szpakowski napisał:

Częściowo zdaję sobie sprawę jak łatwo jest oszukać zmysły człowieka. Zdaję sobie również sprawę z często nikłych różnic pomiędzy sprzętami, nawet tymi drogimi ... ale wybacz ... "Prawidłowe technicznie procedury porównawcze" promowane przez Lecha to jest robienie z ludzi idiotów ... co z tego jeżeli nawet niektórzy nimi są? 😉 Będą jeszcze większymi kiedy będą się do nich stosować.

Nie mój problem, że ktoś jest idiotą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam tę dyskusję i się zastanawiam: który to audiofil wpadł na tak głypi pomysł, żeby pomiarami zastąpić odsłuchy? Przecież pomiary i wszelka wiedza techniczna nie zastępują odsłuchów, a tylko uzupełniają o informacje, na które słuch jest po prostu zbyt słaby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Nie mój problem, że ktoś jest idiotą. 

Mój też nie ... ale po co robić z kogoś idiotę skoro nim nie jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.