Skocz do zawartości
IGNORED

Komputerowe pytaneczko.


dulon184
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna erupcja twojego pieniactwa zostanie przeze mnie olana szymonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
3 godziny temu, szymon1977 napisał:

Dziękuję, problem chyba ominę innym OS.

-----

Gdybyslś kulturalnie zapytał, to kulturalnie bym Ci wytłymaczył dlaczego sensacja poradnika "zostań informatykiem w weekend", którą chciałeś błysnąć nie ma tutaj zastosowania.

Szczerze im współczuję, skoro w tak prostej jak moja sprawie podajesz pseudo-rozwiązanie nie znając problemu.

oj a co tu tak nieprzyjemnie 

To co może ban dla obu Panów na zgodę ? 

 

Piszcie proszę na temat ......

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Espectro napisał:

a co tu tak nieprzyjemnie

Dla kogoś, kto sie wywyższa nie znając tematu rzeczowa odpowiedź musi być nieprzyjemna. Ale do rzeczy:

20 godzin temu, Jaro_747 napisał:

Tłumaczyłem jak komu dobremu, że nie da się łagodnie dla aplikacji zamknąć systemu w sytuacji, gdy aplikacja oczekuje odpowiedzi, np. co zrobić z otwartym plikiem.

Pisałem Ci, że o tym wiem, Ty natomiast nie rozumiesz, że:

- otwartych plików nię bedzie, bo jedyna aplikacja na takowych nie pracuje,

- choć trochę na wyrost nazywać aplikacją plik exe, który działa bez instalacji,

- nawet jeśli aplikacja coś będzie chciała zapisać, to pliki są tak małe, że zrobi to szybciej niż Windows wyświetli komunikat po wcisnięciu przycisku Power,

- teoretycznie pytanie nie powinno się pojawić, natomiast jeśli pojawiłoby sie w praktyce to powstaje problem, bo komputer nie będzie mieć myszki, klawiatury ani ekranu dotykowego,

- Windows ma nie czekać na odpowiedź bo ja chcę jej udzielić zanim zapyta,

- nawet jeśli w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności jakieś dane zostaną utracone, to są one totalnie bez znaczenia...

- wbrew nazwie pliki otwarte de facto na dysku nie są otwarte, a tylko w pamięci RAM być może edytowana ich kopia, nawet jeśli w wyniku zamknięcia wyniki edycji zostana utracone, to z orginałem na dysku nic się nie stanie,

Itd itp, a Ty wygłupiłeś się udzielając błędnej odpowiedzi przed poznaniem pytania kolego "950 komputerów". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

- choć trochę na wyrost nazywać aplikacją plik exe, który działa bez instalacji,

 

aplikacja może być wszystko zaś exe w 99% jest nazywane aplikacją / programem wykonywalnym 

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

- nawet jeśli aplikacja coś będzie chciała zapisać, to pliki są tak małe, że zrobi to szybciej niż Windows wyświetli komunikat po wcisnięciu przycisku Power,

tak

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

- Windows ma nie czekać na odpowiedź bo ja chcę jej udzielić zanim zapyta,

 

dlatego nie używa się windowsa ale raczej załatwisz wszystko skryptami 

 

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

- wbrew nazwie pliki otwarte de facto na dysku nie są otwarte, a tylko w pamięci RAM być może edytowana ich kopia, nawet jeśli w wyniku zamknięcia wyniki edycji zostana utracone, to z orginałem na dysku nic się nie stanie,

generalnie tak, ale jaka zależnośc jest potrzebna akurat w tym przypadku ?

 

sry ale jakby nie jestem w temacie a przyszedłem tutaj ze zgłoszeń wpisów nie na temat i domniemanych kłótni 🙂 

 

 

W dniu 17.02.2023 o 20:00, szymon1977 napisał:

Nie tylko chodzi o to, żeby przycisk Powe wywoływal zamykanie systemu - istotne, żeby nie pytał czy zamknąć aktywne aplikacje, tylko je bez pytania zamykał.

zwykły shutdown z komendami zamyka bez pytania ale co do przycisku jakoś sie to wyzwalało z priorytetem. ja tak w 80% zamykam pc gdy kończę więc problemu raczej nie ma.

 

W dniu 17.02.2023 o 21:37, Jaro_747 napisał:

Windows zachowuje się w sposób sensowny i zrozumiały więc skąd to zaskoczenie i zdziwienie?

Właśnie ustawiłem sobie żeby przycisk zasilania hibernował system, wypróbowałem i działa bez problemu.

windows nigdy w sposób sensowny i zrozumiały. mam inne doświadczenia z systemem w takim razie. 

ub / debian tak jak sie rozumie jak to wszystko działa i na jakiej zasadzie.

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Espectro napisał:

windows nigdy w sposób sensowny i zrozumiały. mam inne doświadczenia z systemem w takim razie. 

ub / debian tak jak sie rozumie jak to wszystko działa i na jakiej zasadzie.

Taaa...

Idealizujesz.

Wszystko zależy od złożoności systemu i powiązań między składnikami.

Np. miałem ostatnio problem z LibreNMS na Rocky Linuxie 9.1. Ten cały LibreNMS jest napisany w PHP, więc trzeba zainstalować PHP 8.1, MariaDB, nginx, jeszcze kilka rzeczy, skonfigurować to i pomodlić się żeby działało.

U mnie np. nie działał fping. To znaczy uruchamiany ręcznie działał bez problemu, z poziomu LibreNMS nie działał.

Poszukiwania w necie ujawniły, że inni mieli dokładnie ten sam problem. A rozwiązania nie znaleziono bo przypadki sprzed roku zostały pozamykane bez rozwiązania. No i co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś łażąc po necie nie klika zgodny na instalowanie wszelliego dziadostwa to Windows jest ok. Ale zajmowanego na dysku miejsca nie komentuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop: czy w praktyce będzie duża różnica wydajności pomiędzy Pentium Silver N5030 a i3 1115g4? Zastosowania domowe, bez gier i innych wymagających zadań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
30 minut temu, szymon1977 napisał:

Laptop: czy w praktyce będzie duża różnica wydajności pomiędzy Pentium Silver N5030 a i3 1115g4? Zastosowania domowe, bez gier i innych wymagających zadań.

i3 win.

wszystko lepsze 

funkcje, zegar, gpu, turbo, passmark (6401 vs 2643), nowszy 

 

pentium silver jedynie tdp 6w vs 28 w l1 cache ale to zerowy zysk i l2 to samo 

 

11 generacja vs 9 generacja

ja bym celował w cokolwiek ale lepszego i minimum 4 rdzenie z taktem minimum 2.5 ghz bo 1.1 to cienko 🙂 

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Espectro napisał:

ja bym celował w cokolwiek ale lepszego

Mam w lapku i3 1-gen (kupiony w 2010r): zmieniłem RAM na 8GB i dysk na SSD, na prędkość nie narzekam.

7 godzin temu, Espectro napisał:

i3 win.

wszystko lepsze 

funkcje, zegar, gpu, turbo, passmark (6401 vs 2643), nowszy 

Niby tak, ciekawy jestem jak wygląda to w praktyce przy niewymagających zadaniach. Będę namawiać na i3, ale co kupi to już nie moja sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
13 godzin temu, szymon1977 napisał:

Mam w lapku i3 1-gen (kupiony w 2010r): zmieniłem RAM na 8GB i dysk na SSD, na prędkość nie narzekam.

Niby tak, ciekawy jestem jak wygląda to w praktyce przy niewymagających zadaniach. Będę namawiać na i3, ale co kupi to już nie moja sprawa.

pewnie nadal i3 bo choć rdzeni więcej jest w tym drugim to nadal liczy się w 90% wielkość taktowania. 

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2023 o 09:11, Jaro_747 napisał:

Kolejna erupcja twojego pieniactwa zostanie przeze mnie olana szymonie.

Tak się zastanawiam: po co zamiast zamykania miałbym hibernować system, który z założenia nie tylko nie ma niczego zapisywać, ale też niezależnie od poczynań użytkowników, za każdym razem startować od opracowanego przeze mnie stanu pierwotnego? Wyjaśnisz, przyznasz się do błędu, czy znów pójdziesz w prywatę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Kiedyś wyłączenie zasilania powodowało fizyczne uszkodzenie hdd. A jak jest z ssd czy pendrive? Czy jeśli dysk akurat coś zapisuje, to może nastąpić fizyczne uszkodzenie nośnika czy tylko utrata danych? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej od 1992 roku czyli od kiedy pierwszy dysk HDD zamontowałem w moim PC (wtedy 286 16Mhz 1MB RAM) dyskom nie szkodzi odłączenie zasilania. Owszem kiedyś przed wyłączeniem komputera trzeba było zaparkować głowice ale to chyba lata 80-te ubiegłego wieku. Dyski SSD i pamięci flash nie posiadają elementów mechanicznych więc jedyne co może im szkodzić to ciągłe zapisywanie danych do tych samych komórek przy czym SSD potrafią się przed tym obronic, pendrive poza nielicznymi wyjątkami nie potrafią. Odłączenie zasilania w trakcie zapisu może spowodować utratę danych nie tylko tych zapisywanych w trakcie odłączenia zasilania ale żeby fizycznie uszkodzić nośnik? Raczej niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
7 godzin temu, przmor napisał:

Co najmniej od 1992 roku czyli od kiedy pierwszy dysk HDD zamontowałem w moim PC (wtedy 286 16Mhz 1MB RAM) dyskom nie szkodzi odłączenie zasilania. Owszem kiedyś przed wyłączeniem komputera trzeba było zaparkować głowice ale to chyba lata 80-te ubiegłego wieku. Dyski SSD i pamięci flash nie posiadają elementów mechanicznych więc jedyne co może im szkodzić to ciągłe zapisywanie danych do tych samych komórek przy czym SSD potrafią się przed tym obronic, pendrive poza nielicznymi wyjątkami nie potrafią. Odłączenie zasilania w trakcie zapisu może spowodować utratę danych nie tylko tych zapisywanych w trakcie odłączenia zasilania ale żeby fizycznie uszkodzić nośnik? Raczej niemożliwe.

tu raczej kwestia systemu i uszkodzenia plików aktualnie otwartych. Często wtedy przy ponwonym odpaleniu automatyczne naprawienie się uruchamia. 

Ale jestem tego samego zdania.

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, przmor napisał:

Dyski SSD i pamięci flash nie posiadają elementów mechanicznych więc jedyne co może im szkodzić to ciągłe zapisywanie danych do tych samych komórek przy czym SSD potrafią się przed tym obronic, pendrive poza nielicznymi wyjątkami nie potrafią.

Ups... no to systemem zainstalowanym na pendrive może być lipa - muszę sklonować zanim padnie.

Dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co ten system robi. Jeśli nie zapisuje ciągle jakichś danych to bez paniki aczkolwiek kopia pena wskazana zawsze. Przykład systemu, który może wykończyć pena to OpenMediaVault czyli darmowy NAS. Uruchomiony z pena ponoć dużo zapisuje na nim danych traktując jako pamięć podręczną i dlatego powstała wtyczka do systemu ograniczająca ilość zapisów na pena do minimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, skynyrd napisał:

Ja mam takiego sympatycznego Jurija z Ukrainy. Nieprawdopodobnie uczciwy.

Bo komp już nie daje rady.

To kup sobie nowy.

Masz rodzinę USA/Kanada, tam sprzęt szybko się nudzi. Kilkuletni używany laptop wystarczy Ci bez problemu na kilka następnych lat.

Polecam używane notebooki Dell, czasem można trafić taki który jest jeszcze na gwarancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jaro_747 napisał:

To kup sobie nowy.

Masz rodzinę USA/Kanada, tam sprzęt szybko się nudzi. Kilkuletni używany laptop wystarczy Ci bez problemu na kilka następnych lat.

Polecam używane notebooki Dell, czasem można trafić taki który jest jeszcze na gwarancji.

nie lubię laptopów, kupiłem  fajne lampy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, skynyrd napisał:

nie lubię laptopów, kupiłem  fajne lampy

Lampowe komputery to raczej przeszłość. Nawet ja nie widziałem ich na oczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Jaro_747 napisał:

Ja mam circa about 950 komputerów działających na co dzień

A przerastają Cię pytania dotyczące jednego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie - szybka odpowiedź: potrzebuję zmienić rozdzielczość filmiku z 1280x720 np na 1024x720 wycinając boki. Jak najszybciej i najłatwiej to zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

W jakiej to dużej firmie PC?

''2 zdjęcia pokazują jak wygląda skalp po dużej firmie. Ciekły metal nie na miejscu źle wyczyszczony ihs.'' - Rafał

2-zdj-cia-pokazuj-jak-wygl-da-skalp-po-d2-zdj-cia-pokazuj-jak-wygl-da-skalp-po-d

''po dużej firmie'' PC w PL. Taka chała. Nawet silikon tam gdzie nie powinien być, i do tego za dużo. Na IHS-e pozostałości po tzw. glucie tzn. paście termo. Ciekły metal zapewne był na miejscu, ale wypłynął, bo za dużo go nałożono w ''dużej firmie'' i nie przetarto powierzchni. Ogólnie nachlapane, nierówno nałożone, pomazane, a wcześniej niedoczyszczone - po prostu chała w ''dużej firmie'' PC. Chałę odje.ali i swego klienta konkretnie skasowali.

=======

John Williamson z eTeknix też odpierniczył chałę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DSC_0382.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem  jest następujący .Na YT co chwila zanika głos . Samo wejście na YT -bez otwierania żadnej strony słychać w głośniku cos jak pykanie .Nie pokrywa sie to z zanikaniem dżwięku .

Komp Stacjonarny . Windows 7.

 Tylko prośba panowie .

 Jak już to proszę po chłopsku .

 Dupa ze mnie nie komputerowiec.

 Ktoś coś wie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.