Skocz do zawartości
IGNORED

Pozytywna sila ,PiS.


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Jednak tego węgla podobno za dużo nie mamy .Poza tym są różne rodzaje alternatywnych źródeł energii . Jak jest naprawdę to do końca nie wiemy bo jesteśmy manipulowani przez wszystkie strony konfliktu . Jednego jestem pewny .Obecnego stanu w Polsce nie da się utrzymać dalej .Potrzebne są konkretne decyzje , już teraz .

Japonia ma go chyba jeszcze mniej, a musi kupować jeszcze dalej. Od 2015 roku u siebie buduje na potęgę kopalnie odkrywkowe i głębinowe. Dlaczego w Polsce prawie się o tym nie mówi? A czy mówi się rzetelnie o kosztach jakie poniesie środowisko naturalne przy masowej produkcji i utylizacji źródeł odnawialnych? Koszty materialne Japończycy już wyliczyli.

Teraz, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Japonię stać na import węgla z dowolnego miejsca świata .

Za to Polska ma węgiel jeszcze u siebie, a do tego blisko i chyba nie najdrożej u sąsiadów. Wyraźnie wprowadzasz fałszywy trop w dyskusji.

17 minut temu, porlick napisał:

Pewnie wolno, ale pisiorskiego rządu nie stać na jakiekolwiek poważne inwestycje. Jedyne, na czym im zależy, to opłacanie głosujących na nich nierobów i zapewnianie sobie kolejnej kadencji.

Czy w ogóle od 2011 roku któryś polski rząd śledził japońską politykę energetyczną? Opracował jakieś sensowne plany rozwoju polskiej polityki energetycznej? Odpowiedź jest prosta. Nie!

To czemu sprowadzamy z Rosji a nawet chyba z Australii . Ja się nie upieram przy jednej opcji bo jak napisałem nie wiem jak jest naprawdę . Potrzeba publicznej dyskusji , rachunku kosztów i strat . I podjęcia konkretnych decyzji . A rząd woli nie robić nic .

Poza tym w tej sprawie  z Czechami chodzi nie tylko o zapylenie ale o wody podskórne .Może nawet bardziej .

3 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

To czemu sprowadzamy z Rosji a nawet chyba z Australii . Ja się nie upieram przy jednej opcji bo jak napisałem nie wiem jak jest naprawdę . Potrzeba publicznej dyskusji , rachunku kosztów i strat . I podjęcia konkretnych decyzji . A rząd woli nie robić nic .

W Polsce w czasie tzw. restrukturyzacji górnictwa zatapiano kopalnie mające jeszcze spory zasób węgla, pozostawiając na dole całą infrastrukturę. Czy rozliczono kogoś za to? Nie, ponieważ liczyła się tylko liczba zamkniętych kopalni. 

Edytowane przez Zyzol

No tak , w destrukcji są the best .

do porlicka

Zyzol

W przypadku Turowa chodzi o węgiel brunatny a nie kamienny .

Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
12 minut temu, Zyzol napisał:

Czy w ogóle od 2011 roku któryś polski rząd śledził japońską politykę energetyczną? Opracował jakieś sensowne plany rozwoju polskiej polityki energetycznej? Odpowiedź jest prosta. Nie!

Muszę sprostować, jednak coś było, bo w 2019 roku "Memorandum o współpracy w obszarze technologii "czystego węgla" podpisali przedstawiciele rządów Polski i Japonii. Oba kraje zamierzają jeszcze przez dekady korzystać z węgla, celem współpracy ma być rozwój metod, obniżających emisję CO2." 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko nie wiadomo, co z tym dalej? 

8 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

W przypadku Turowa chodzi o węgiel brunatny a nie kamienny .

Wiem. Japończycy pozyskują już wodór z węgla brunatnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
20 minut temu, Zyzol napisał:

zatapiano kopalnie mające jeszcze spory zasób węgla

Węgiel zalega na hałdach, a koszty wydobycia wciąż rosną. Eksperci: Zmierzamy w kierunku kryzysu. 

W Polsce rosną koszty wydobycia, szczególnie węgla kamiennego. Mamy do czynienia z coraz trudniej dostępnymi złożami. Więcej trzeba też płacić za energię potrzebną w kopalniach. Do tego koszty pracy są coraz wyższe. Konkurencja zewnętrzna pozostaje tańsza i to powoduje, że w Polsce wydobywa się mniej węgla. W dalszym ciągu będą rosły wynagrodzenia, choć może tempo wzrostów spadnie. Do tego dojdą podwyżki cen energii. Choćby z tytułu tych dwóch elementów będą zwiększały się koszty pozyskiwania surowca.

"145 związków zawodowych w górnictwie wciąż bredzi o dopłatach, wczesjszych emeyturach i blokadzie importu. Czysta bolszewia".

(money.pl)

Już dawno istnieją metody podziemnego zgazowania węgla, nawet pozyskiwania z tego paliwa płynnego. To technologie łatwo automatyzowalne, a co za tym idzie, po dopracowaniu potencjalnie czystsze i tańsze, jak produkcja energii z węgla.

Robi się cokolwiek w tym kierunku? (To oczywiście pytanie retoryczne.) 

Choć tańsze nie dosłownie, a uwzględniając kary środowiskowe i z tytułu limitów CO2

Ale tu trzeba inwestycji, a nie rozdawnictwa pińcetplusów.

10 minut temu, porlick napisał:

Robi się cokolwiek w tym kierunku? (To oczywiście pytanie retoryczne.) 

Pewnie jest to tak drogie, że nikt nie ma ochoty topić w tym kasy

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

4 godziny temu, porlick napisał:

I co z tego, że znieśli, jeśli lekarzy- specjalistów brakuje, a ci, co są i tak więcej nie "przerobią"???

A może pod rządami pisiorów mają zap...ć 24h/dobę???

Bo im łaskawie znieśli limity...

A pod rządami POtaśtańców było więcej lekarzy. Eksodus lekarzy nie ma nic wspólnego z kolejnymi rządami, tylko z kasą tu i tam. łapiesz? Skoro nie było problemów z limitami to skąd skargi na niepłacenie przez NFZ wizyt nadmiarowych? Kłopoty z logiką to specjalność PO-wców.

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

30 minut temu, toptwenty napisał:

"145 związków zawodowych w górnictwie wciąż bredzi o dopłatach, wczesjszych emeyturach i blokadzie importu. Czysta bolszewia".

Jedź na Śląsk i powiedz to w oczy górnikom.

Słuchajcie górnicy i reszta Narodu!

1. Sektor górniczy to ostatnia branża, w której istnieją tak silne związki zawodowe. Ich rola i działania wzbudzają kontrowersje- część społeczeństwa uważa je za chorobę, która trawi zdrowe ciało przemysłu wydobywczego. Inni zaś, uważają je za filar demokracji pracowniczej i ostatnią linię obrony przed zakusami rządzących. Jak zatem wygląda w rzeczywistości górniczy ruch związkowy i jaki ma on wpływ na branżę?

Związki zawodowe są instytucją charakterystyczną dla tych sektorów, w których jeden pracodawca zatrudnia dużą liczbę pracowników (m.in. przemysł, oświata, służba zdrowia). Według ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, organizację taką może powołać już 10 osób. Związkowcy posiadają wiele specjalnych uprawnień. Podstawowym z nich jest szczególna ochrona trwałości zatrudnienia, polegająca na tym, że pracodawca- na ogół- nie może wypowiedzieć im umowy o pracę bez zgody organizacji związkowej. Nie może też bez takiej zgody zmienić warunków pracy na niekorzystne dla zatrudnionego. Dodatkowo, związek ma prawo wskazać działaczy podlegających szczególnej ochronie. Może to być nawet trzydzieści osób.

W Unii Europejskiej związki zawodowe mają rozmaitą liczebność. Najwięcej pracowników należy do takich organizacji w krajach skandynawskich – w Finlandii jest to aż 74 % zatrudnionych, nieco mniej w Szwecji i Danii. Najmniej liczebne są związki we Francji- tam należy do nich tylko 8 % pracowników. Również Polska należy do krajów, gdzie uzwiązkowienie jest najmniejsze. Do organizacji tego typu należy ok. 10 % pracujących. Ich średni wiek to 44 lata. Pracują głównie w sektorze publicznym- oświacie, urzędach i przemyśle. W tej ostatniej kategorii wyróżnia się zwłaszcza górnictwo.

Jak wygląda uzwiązkowienie przemysłu wydobywczego? Przede wszystkim, w oczy rzuca się mnogość organizacji. W 2014 roku w Jastrzębskiej Spółce węglowej działało 45 związków zawodowych, które skupiały 26,4 tysiące osób. Oznacza to, że zarejestrowanych związkowców było więcej niż faktycznych pracowników. Dlaczego? Niektórzy należeli po prostu do kilku organizacji naraz. Tym samym, uzwiązkowienie wynosiło tam 120 %. W chylącej się ku upadkowi Kompanii Węglowej działało aż 160 takich organizacji.

Zobacz także: JSW- pierwszy sukces restrukturyzacji górnictwa? [KOMENTARZ]

Związki bronią nie tylko trwałości zatrudnienia swych członków. Stoją też one na straży przywilejów górniczych, których rodowód sięga poprzedniego ustroju, czyli czasu, gdy realia rynkowe wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Niedostosowanie warunków pracy górników do wymogów gospodarki nowoczesnej generuje dalsze straty kopalń. Jako przykład takiego anachronicznego uprawnienia trzeba przede wszystkim wskazać, że państwowe kopalnie nie pracują nieustannie, wyłączając maszynerię np. na weekendy. Jej rozruch pochłania wtedy dodatkowe koszty. M.in. z tego względu, prywatne kopalnie w Polsce osiągają wydajność na poziomie o 300 t/pracownika wyższym niż ich odpowiedniki będące pod kontrolą państwa. Osobną kwestią są tu oczywiście górnicze przywileje płacowe, takie jak czternastka czy deputat węglowy. Dodatkowo, górnicy otrzymują też tzw. ołówkowe, czyli fundusze na wyprawkę dla dzieci, bony świąteczne, a czasami nawet bilety kolejowe. Za symbol obrony tych nieracjonalnych ekonomicznie postulatów niech uchodzi walka związkowców z JSW, którzy nalegali, by ich pracodawca- pomimo wdrożonego programu naprawczego, mającego przynieść spółce oszczędności- wypłacał im świadczenia dodatkowe, zawieszone na czas restrukturyzacji. Organizacje pracowników domagały się wznowienia zaległych benefitów zaledwie po roku trwania programu naprawczego, pierwotnie rozpisanego na 3 lata. Samo zawieszenie tychże świadczeń miało przynieść JSW ok. 2 mld zł oszczędności.

Podobnie postąpili działacze z Polskiej Grupy Górniczej, czyli spadkobierczyni Kompanii Węglowej. 17 maja tego roku szefowie trzynastu działających w PGG central związkowych zwrócili się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o pilne spotkanie dotyczące przywrócenia zawieszonych elementów płacowych, a do prezesa PGG Tomasza Rogali - o pilne rozpoczęcie rozmów o podwyżkach wynagrodzeń oraz waloryzacji o 4 zł wartości przysługujących górnikom posiłków profilaktycznych. Tymczasem, W kwietniu 2016 r., w porozumieniu poprzedzającym przekazanie wszystkich kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się m.in. na zawieszenie wypłat nagrody rocznej - tzw. 14. pensji - w latach 2017-2018, należnej górnikom za lata 2016-2017. Uzgodniono wówczas, że w przypadku dobrych wyników firmy „czternastka” za 2017 r. lub jej część mogłaby być wypłacona.

Wymienione wyżej przypadki ilustrują mechanizm, który jest największą skazą współczesnych związków zawodowych w górnictwie. Te potężne organizacje zdają się bowiem nie dostrzegać realnego stanu branży, która wymaga dramatycznych i głębokich reform. W ciągu ostatnich miesięcy, duże i liczebne związki zdążyły dwukrotnie zażądać ponownych wypłat świadczeń pracowniczych zawieszonych na mocy porozumień z władzami przedsiębiorstw. Wszystko dlatego, że kopalnie zaczęły przynosić zyski dzięki koniunkturze na globalnych rynkach surowcowych. Na jesieni nastąpił skok ceny węgla z poziomu 50 do 90 dolarów za tonę. Od tego momentu ceny utrzymywały się na wysokim pułapie, nie schodząc poniżej 70 dolarów. Ogromny skok zaliczyły ceny węgla koksowego. W I kwartale tego roku osiągnęły one pułap 285 dolarów i były o 252 % wyższe niż w I kwartale 2016 r. Jednakże, taki poziom cen nie potrwa wiecznie, a zysk kopalń mógłby zostać przeznaczony na dalszą poważną restrukturyzację, która, na dobrą sprawę, dopiero się rozpoczęła. Niestety, górnicze związki zawodowe nie widzą albo nie chcą widzieć realnych przyczyn poprawy sytuacji finansowej ich pracodawców i wciąż negocjują coraz to nowe ustępstwa i zmiany planów oszczędnościowych.

Zobacz także: Tobiszowski: Należy inwestować w Polskie górnictwo

A negocjacje z górnikami-związkowcami to twardy orzech do zgryzienia nie tylko dla prezesów kopalń, ale także dla rządów. Żadna ekipa nie chce narazić się tej grupie społecznej, choćby ze względu na nieustannie realną groźbę strajków i przemarszów przez Warszawę. Co więcej, związki powszechnie uważane są za fundamentalne narzędzie demokracji. Wynika to z najnowszej historii Polski, kiedy to powstanie wolnych i niezależnych związków zawodowych było symbolem przeciwstawienia się komunistycznemu reżimowi. Jednakże, w dobie transformacji ustrojowej i ekonomicznej, organizacje te nie muszą być już wykorzystywane jako narzędzie walki politycznej- służą do tego partie, czyli element pluralizmu politycznego, który niewątpliwie w Polsce panuje. Niemniej, związki często występują w roli siły mającej uderzyć w rządzących.

Charakterystyka pracy górniczej warunkuje pewne specjalne traktowanie. Górnicy pracują w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, co przekłada się na ich stan zdrowia i długość życia. Z tego też względu, przywileje regulacyjne dotyczące górników są powszechne na całym świecie. Dlatego też, ta grupa społeczna musi posiadać odpowiednio silne organizacje, które będą stać na straży jej słusznych praw. Jednakże, górnicy oraz ich związki nie są zwolnieni z logicznego i odpowiedzialnego patrzenia na rzeczywistość, zwłaszcza obecnie, kiedy rynki surowcowe na świecie- funkcjonujące na zasadzie naczyń połączonych- łaskawe są tylko dla tych przedsiębiorstw, które potrafią być konkurencyjne. To właśnie brak biznesowego, ekonomicznego myślenia jest największą skazą polskich górniczych związków zawodowych. Bez nabycia tej umiejętności, zamiast bronić praw swych członków, organizacje te mogą zepchnąć cały sektor w jeszcze głębsze odmęty finansowych kłopotów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- wychodzi na to,że górnicy mnożą się szybciej niż króliki,u mnie w firmie nie ma już tego bydła związkowego,jest ok

- ja bardzo przepraszam p Redaktora ale brakuje mi w analizie przypomnienia,że chore struktury związkowe i ich postępująca degeneracja ma ochronny parasol prawny uchwalany i akceptowany przez Parlamenty wszelkich opcji....I to by było tyle dodatku do trafnej pańskiej diagnozy.....A wnioski nie do górników kierować tylko na Wiejską

- gornictwo w polsce to jest rak ktory niszczy ten kraj. jak najszybciej przejsc na atom.

   - - - 

2.  Czas związków zawodowych w górnictwie się kończy. Nie będzie zrozumienia dla roszczeniowych postulatów – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski w rozmowie z WNP.pl.

Część kopalń prawdopodobnie zostanie zlikwidowana. Nie mamy w rodzimym sektorze wydobywczym problemów, poza górnictwem węgla kamiennego. Nie ma większych problemów z górnikami miedzi, srebra, gazu, nawet węgla brunatnego. Węgla kamiennego nie potrafimy już po prostu tanio i konkurencyjnie wydobywać – stwierdził Marcin Roszkowski.

Według niego tworzenie centralnego magazynu węgla, zbyt drogiego, by wchłonął go rynek, to „kuriozum i przykład oderwania branży od realiów”. Roszkowski argumentował, że górnictwo węgla kamiennego to jedyny w polskim przemyśle wydobywczym generator problemów. – W górnictwie węgla kamiennego w Polsce, czas związków zawodowych powoli dobiega końca. Zbliżające się wybory prezydenckie to prawdopodobnie ostatni moment, kiedy górnicze związki zawodowe będą mogły jeszcze coś większego wywalczyć – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego w rozmowie z WNP.pl. – Dzieje się tak z wielu względów. Po pierwsze, w czasie pandemii koronawirusa, za wyjątkową pracę uznaje się na przykład pracę lekarzy, personelu służby zdrowia, a nie ciężką pracę górników. Kolejne roszczenia płacowe, w sytuacji spodziewanej fali bezrobocia, nie znajdą uznania społecznego. Po drugie, w ocenie górnictwa dużą i rosnącą rolę odgrywają kwestie klimatyczne oraz środowiskowe. Świadomość społeczna sprzed 5-6 lat a dzisiejsza, to dwa różne światy. Zmieniają się technologie, na konkurencyjności zyskuje energetyka odnawialna.

Teraz cała gospodarka potrzebuje wsparcia, ekstraordynaryjne potrzeby jednego sektora nie znajdą specjalnego posłuchu. Szczególnie, że uzależniamy się od importu węgla kamiennego, ponieważ z roku na rok wydobywamy u nas coraz mniej węgla, i to coraz droższego. To niebezpieczna sytuacja – ostrzega Roszkowski.

Źródło: WNP.pl, opracowanie: Michał Perzyński

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Godzinę temu, Jacchusia napisał:

Eksodus lekarzy nie ma nic wspólnego z kolejnymi rządami, tylko z kasą tu i tam.

Jak to NIE? 

Przecież pisiorska propaganda twierdziła, że jak obejmą władze, będzie lepiej i lekarze nie będą uciekać, a kolejne lata mijały, a sytuacja była coraz gorszą. Nie tylko nie zatrzymali, ale zwiększył się odpływ lekarzy. Także pielęgniarki twierdzą, że jest coraz gorzej. Mnożące się wątpliwości ukazują, że nowy, pisiorski ład wprowadzi jeszcze więcej szkód. I tylko kurwizja będzie trąbić, że jest poprawa...

3 godziny temu, Zyzol napisał:

Jedź na Śląsk i powiedz to w oczy górnikom.

Od tego jest rząd . Jeśli ma jaja .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

026C5F7F-7BA3-40AC-AD7F-0C2AEEA1DF28.jpeg

834E22F3-E041-4BAA-9D54-07CAB848C644.jpeg

0BF5841C-CD3A-455E-9DF3-D64B0CD96CDD.jpeg

D9BEF0EF-BC5F-449C-B0C3-16C8390689F5.jpeg

9C1E6AFB-40C8-4168-9382-386C9A279AA3.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
45 minut temu, sly30 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

026C5F7F-7BA3-40AC-AD7F-0C2AEEA1DF28.jpeg

834E22F3-E041-4BAA-9D54-07CAB848C644.jpeg

0BF5841C-CD3A-455E-9DF3-D64B0CD96CDD.jpeg

D9BEF0EF-BC5F-449C-B0C3-16C8390689F5.jpeg

9C1E6AFB-40C8-4168-9382-386C9A279AA3.jpeg

A mówią, źe autorytetów brak. A tu taki wysyp, włącznie z auterem. Brawo. Jeszcze siku i ide spać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
7 godzin temu, Zyzol napisał:

Rząd powinien jeździć z jajami, czy z programami? 😎

Rząd nie jest od jeżdżenia tylko od rządzenia. I właśnie do rządzenia trzeba mieć jaja, do jeżdżenia nie są potrzebne.

Elementarne drogi Zyzolu.

Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DCA05E6B-6158-425E-ADB5-F0B5B5C53DC3.jpeg

9165CE09-6F8F-4984-BDC6-CA250EED6079.jpeg

FF6B4914-1C43-4832-8F4D-7204FC879F8E.jpeg

30D03597-E607-4C53-8656-3D52CD92CFC1.jpeg

CBA886A3-8EC3-4295-B112-E385AEDD0431.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
18 godzin temu, porlick napisał:

Już dawno istnieją metody podziemnego zgazowania węgla, nawet pozyskiwania z tego paliwa płynnego.

Yeap 💪

 Problem: technologia syntetycznej benzyny jest droga; ca. cena 2 ton węgla musiałyby być niższa od baryłki ropy.... w Polsze były niedawno prowadzone badania nad zawiesina wodną, ale jak zwykle nasi inwestorzy nie wchodzą w niepewne, swojej kasy na takie „gówniane interesa” nie mamy, a UE zlała się te badania i nie dała dotacji - polski amen 🤷🏼‍♂️

5 godzin temu, Jaro_747 napisał:

Rząd nie jest od jeżdżenia tylko od rządzenia. I właśnie do rządzenia trzeba mieć jaja, do jeżdżenia nie są potrzebne.

Elementarne drogi Zyzolu.

Zapomnienie czy obłuda? Obłuda, bo jak można zapomnieć tuskobus z kampanii wyborczej 2011 roku!

POL_Platformobus_01.jpg

A Tusk miał jaja zazwyczaj pod dywanem. 😎

Edytowane przez Zyzol

"Leki dla kobiet z rakiem piersi - do tej pory refundowane - zniknęły z ministerialnej listy. Chodzi o kobiety dotknięte tzw. HER2 - dodatnim rakiem piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego. - W tym momencie jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, gdzie pacjentki z HER2-dodatnim są pozbawione tego skutecznego leczenia - alarmują organizacje kobiece."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) l

No to podziękujmy Panu Ministru!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Właśnie przeczytałem kilka pierwszych postów, szczególnie te autora tematu. Przecież to jest czyste złoto😄, ale chyba jednak co za dużo, to nie zdrowo, bo aż mnie brzuch rozbolał, a wcześniej byłem na blogu XYZPawel. Naprawdę, wystarczy na dzisiaj🤧

Edytowane przez Adi777
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.