Skocz do zawartości
IGNORED

....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?


Miroslav1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Jamówię napisał:

Uuuła,poważna deklaracja,no chyba że Alan coś wymyśli ? 

....jeżeli kolumny o innej stylistyce i tak piękne jak Ktemy mnie nie przekonają to co mam szukać...na cholerę mnie to....będzie oznaczać że znalazłem swój Pacanów ? 

4 minuty temu, Jamówię napisał:

Uuuła,poważna deklaracja,no chyba że Alan coś wymyśli ? 

....jeżeli kolumny o innej stylistyce i tak piękne jak Ktemy mnie nie przekonają to co mam szukać...na cholerę mnie to....będzie oznaczać że znalazłem swój Pacanów ? 

....omyłkowo dwa razy to wrzuciłem - widać czyste emocje ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Miroslav1 napisał:

....Maciek, napisz co Tobie  nie pasuje  w Ktemach i z jaką elektroniką słuchałeś.....

ale ja nie chcę Ci psuć zabawy, serio. 

Dlatego, lepiej będzie jak już nic nie napiszę w temacie Ktem.

Lubię sobie pogadać, czasem pomarudzić, ale na starcie wiem, że narzucenie czy próba narzucenia "swojego" kończy się często skutkiem odwrotnym od zamierzonego. 

Też kiedyś byłem w podobnej sytuacji. Uczepiłem się jak rzep jakiegoś wynalazku, a stare pisały, ze będę żałować i pójdzie pod młotek. Nie słuchałem i wyszło jak wyszło. 

Dziś z grubsza wiem co moze grać mi do ucha, a co udaje ze gra i nawet nie trzeba słuchać, aby wiedzieć. W tym obszarze wszystko już było, wiec na cuda raczej nie ma co liczyć bez względu na $ i logo. Z klasycznych konstrukcji typuje i stawiam na 3 drogi w papierze o min. '15 calach z możliwie najbardziej dopracowaną zwrotką z możliwych. Można rozważyć 2 x 12 czy osobną sekcję np. 3 x 12, ale to ostateczność i kwestia prób i badań. co by nie było, rozwiązania z wooferami po bokach z tyłu, od spodu, daruję sobie na starcie, bo wiem, że to tylko kwestia czasu, gdy pójdą pod młotek. 

Oczywiście, to powierzchowne i z grubsza, bo warunków jest od metra jak rodzaj amplifikacji, właściwości pokoju, realne możliwości zszycia tego z pokojem i co tam nie jeszcze. 

Owszem, są ciekawe w tym muzykalne zg, które posiadają mniejsze przetworniki i przyjemności ze słuchania od metra. Natomiast z oddaniem lajf już średnio, bo najczęsciej jest koopa hałasu, a przecie nie o to chodzi. Dlatego stawiam na => 15 cali i tylko na froncie bez fantazjum po bokach czy w tyle. 

I to na tyle w kwestii marudzenia ?

Co by nie było, wolę Cię szczęśliwego z Ktemą niż chmurnego z czymś co Ci narzucono na forum. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, piano napisał:

bez fantazjum po bokach czy w tyle. 

Te boczne woofery to zaiste fantazja...i nic więcej.

Tak naprawdę czy jest jakiś inny powód ich stosowania, poza zachowaniem dizajnu wiotkiego "słupka"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Phisic np. uwaza, że ich produkty mają taką szerokość frontu, aby nie przekraczały normy średnicy głowy Kowalskiego. Zatem, trzymając się powyższego nie mają wyjścia i woofery są po bokach. Pewnym odstępstwem wydaje się stary, ale b. ceniony model Cerubin. 

Twonk strugał coś po bokach, może coś podpowie, ale nie wiem czy tu zagląda. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....może ktoś ma kontakt z Twonkiem -  proszę w moim imieniu zaprosić  coby się wypowiedział....poza  podstawowymi informacjami które można przeczytać w necie, od strony technicznej nie będę się wypowiadał bo się na tym nie znam...natomiast o dzwięku już mogę coś powiedzieć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, iro III napisał:

Tak naprawdę czy jest jakiś inny powód ich stosowania, poza zachowaniem dizajnu wiotkiego "słupka"?

Jeśli (sub)woofer ma prawo grać tylko na wprost, to dlaczego nie oprotestujecie ulokowania bas-refleksu na tylnej ściance albo na spodzie kolumny?

To te same częstotliwości.

Wystarczy dodać do siebie średnice, założyć umiejscowienie wysokotonowego nie wyżej niż 90 cm od podłoża i od razu wyjdzie, czy łatwo zrobić kolumnę bez zwiększania znaczącego jej wielkości (co oznacza duże zwiększenie kosztu wytworzenia). Ponadto jak dźwigać taki gabaryt, jak transportować. Kto to kupi za cenę, jaka z tego wyjdzie. A tak jest szansa i na dobry dźwięk oraz na znalezienie klienta. Sprawę zgrania fazowego ogarnia konstruktor, bo inaczej by takich nie robił. W pomiarach to bez znaczenia (różnice pod kątem 15 st., 30 st., czy innym), bo nawet nie robi się takich dla częstotliwości niskotonowych.

Niskie tony mają pomiar z mikrofonem przy samym głośniku, a nie z 1 metra.

Oczywiście wiele osób może pełniej i z większą znajomością się wypowiedzieć, lecz jeśli się neguje jakieś rozwiązanie, to by należało użyć jakiegoś argumentu rzeczowego, a nie tylko: to nie gra. "Po jednej nucie słychać" - a z którego głośnika ta nuta się wydobywa, żeby w takim stwierdzeniu był choć cień szansy na dokopanie kolumnie?

Nie bronię tej kolumny Sonusa, bo jej nie słuchałem, ale np. Audio Physic są u kilku mi znanych osób i ani oni ani ja nie widzimy akurat w takiej kwestii żadnego problemu. Problem jest zawsze, kiedy niski bas się pojawia - ale to reguła ogólnie występująca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Te boczne woofery to zaiste fantazja...i nic więcej.
Tak naprawdę czy jest jakiś inny powód ich stosowania, poza zachowaniem dizajnu wiotkiego "słupka"?
To raczej logiczne. Design to od frontu wąskie słupki z niewielkimi głośniczkami. Głębokość za to jest dość pokaźna a co za tym idzie litraż. Taka nowatorska myśl aby wykorzystać litraż przy zachowaniu koncepcji designerskiej od frontu.
Efekt dźwiękowy pozostawiam bez komenarza. Jedyne to co pisałem wyżej - szybko uciekłem do innej sali na ałdio szoł :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Miroslav1 napisał:

natomiast o dzwięku już mogę coś powiedzieć...

który to już dzień, trzeci? Opowiadaj ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Opowiadaj


:)
Co ma biedny powiedzieć?.. Że są ładne?.. :)
Gra i grać będzie jeszcze przez miesiąc. Potem zwrot :)
Po tylu tu słowach... Nie ma innej opcji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś 3 mieś temu wpadł do mnie znajomy i pyta jakie głośniki kupić do 10 max 15 kilo.

Ja mu na to, ze te, które najbliżej jego ucha, a moje zdanie nie ma tu nic do rzeczy.

Odparł, abym nie żartował i podał swoje typy,

więc podałem co bym kupił, a czego unikał.

Ostatecznie kupił te ostatnie, których ja bym unikał. 

W audio już nic mnie nie zdziwi, choć w sumie jestem za tym, aby każdy kupował pod swoje ucho, a nie czyjeś. 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie ? Dajcie chłopinie ogarnąć temat. To nie jest tak że stawiasz nowe kolumny w system skrojony na miarę i po dwóch minutach Mirek ma pisać że jest łogień. Jakby tak napisał to z doświadczenia wiem że po miesiącu już by tylko popiół został po tym łogniu ? A jakby napisał od razu że kiszka to dla mnie by znaczyło tylko że nie dał szansy i nie dostroił systemu tak żeby wydobyć wszystkiego najlepszego z tych kolumn. Nie będę pisał o takich banałach jak ustawienie kolumn w pomieszczeniu ci czasami zajmuje parę dni żeby znaleźć to najlepsze miejsce. Do tego przecież Miroslav1 ma lampy we wzmacniaczu dobrane po Harbethy a jak wiemy one grają całkiem inaczej. A o kablach już nawet nie wspomnę ?

Poczekajmy jeszcze troszkę a dowiemy się wszystkiego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, piano napisał:

ale my to wiemy, ze to nie tak hop. ale święta som, chcemy by czuł więź ?

A to na pewno Miroslav1 czuję tą więź ? Chłopina ma dobre ucho i wielkie serducho ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie natomiast to że tak jakoś czuję takie chłodne podejście z waszej strony do tych kolumn. Ja co prawda słuchałem ich tylko na Audio Show ale zawsze przesiadujemy u Grobela bardzo długo ? to coś tam mogę powiedzieć że znam te brzmienie. A no i przesiadywałem się praktycznie we wszystkie miejsca to też chyba nie muszę tu pisać takich banałów że co miejsce to inne brzmienie oczywiście chodzi mi o bas i holografię. Także mogę napisać że dla mnie czarującą była barwa dźwięku. Dźwięk był wycyzelowany a zarazem gładki i przyjemny dla ucha. Bardzo relaksujące i przyjemne brzmienie. Świetna była holografia ale to trzeba było siedzieć w pierwszym lub drugim rzędzie i na środku. Co do basu to ja tam nie słyszałem niespójności. Jednym zdaniem mogę określić to brzmienie jako eleganckie, przyjemne dla ucha ze świetną przestrzenią i holografią. Relaks i przyjemność. 

Też bardzo ciekawy jestem czy Miroslav1 uzyska to u siebie i jak wypadnie na tych kolumnach Rock i ostrzejsza muzyka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piano napisał:

Audio Phisic np. uwaza, że ich produkty mają taką szerokość frontu, aby nie przekraczały normy średnicy głowy Kowalskiego. Zatem, trzymając się powyższego nie mają wyjścia i woofery są po bokach. Pewnym odstępstwem wydaje się stary, ale b. ceniony model Cerubin. 

Twonk strugał coś po bokach, może coś podpowie, ale nie wiem czy tu zagląda. 

To są dopiero idiotyzmy do kwadratu. Szczupłość jedenej obudowy w systemie stereo w odniesieniu do szerokości rozstawu uszu u uśrednionego Kowalskiego. Ja pier**lę do czego marketingowcy są jeszcze zdolni...

Godzinę temu, piano napisał:

jakieś 3 mieś temu wpadł do mnie znajomy i pyta jakie głośniki kupić do 10 max 15 kilo.

Ja mu na to, ze te, które najbliżej jego ucha, a moje zdanie nie ma tu nic do rzeczy.

Odparł, abym nie żartował i podał swoje typy,

więc podałem co bym kupił, a czego unikał.

Ostatecznie kupił te ostatnie, których ja bym unikał. 

W audio już nic mnie nie zdziwi, choć w sumie jestem za tym, aby każdy kupował pod swoje ucho, a nie czyjeś. 

 

 

 

"Przychodzi do mnie facet i mówi,że chce kupić Harbeth 40. Pytam go jaki masz metraż Bracie,odpowiada ok 15 m2. To kup C7,ewentualnie 30.1. Zadumał się i poszedł. Nadtępnie kupił 40.1 a potem zadzwonił co zrobić z basem i przestrzenią...." Cytat z pamięcią,autor Alan Shaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, piano napisał:

który to już dzień, trzeci? Opowiadaj ?

...tak jak wcześniej napisałem  mam komfortową sytuację, nie muszę się spieszyć - mam czas na wymianę lamp bo wiem że trza będzie to zrobić, tak samo kable, ale puki co nic nie ruszam...jedyne co robiłem to ustawienie kolumn....

...jedną z bardzo mocnych cech Ktem są wysokie tony....to zapewne wiesz, nie muszę za wiele pisać.....takie wysokie tony każdy by chciał mieć  u siebie....coś niesamowitego i właśnie ten zakres jest dla mnie trochę dziwny i trudny do zaakceptowania....nie jest to wina kolumn a moja...dlatego że Harbeth ten zakres mają inny i  po tylu latach grania na Harbeth  jest to dla mnie trochę szokiem....

....przesuwanie kolumn trochę bliżej ściany powoduje że bas robi się mocny i dosadny taki jak lubię, ale nie traci na jakości....oddech, scena, dynamika jest lepsza na Ktemach....nie mam takiej holografii jak na Audio Show - dlatego że mój mały pokój jest tym ograniczeniem....

...za kilka dni będę miał inne kable i lampy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Miroslav1 napisał:

...tak jak wcześniej napisałem  mam komfortową sytuację, nie muszę się spieszyć - mam czas na wymianę lamp bo wiem że trza będzie to zrobić, tak samo kable, ale puki co nic nie ruszam...jedyne co robiłem to ustawienie kolumn....

...jedną z bardzo mocnych cech Ktem są wysokie tony....to zapewne wiesz, nie muszę za wiele pisać.....takie wysokie tony każdy by chciał mieć  u siebie....coś niesamowitego i właśnie ten zakres jest dla mnie trochę dziwny i trudny do zaakceptowania....nie jest to wina kolumn a moja...dlatego że Harbeth ten zakres mają inny i  po tylu latach na Harbeth  jest to dla mnie trochę szokiem....

....przesuwanie kolumn trochę bliżej ściany powoduje że bas robi się mocny i dosadny taki jak lubię....oddech, scena, dynamika jest lepsza na Ktemach....nie mam takiej holografii jak na Audio Show - dlatego że mój mały pokój jest tym ograniczeniem....

...za kilka dni będę miał inne kable i lampy...

Miro dobrze jest,jest zabawa i jest hobby. Spokojnie sobie kombinuj,nic nikomu nie jesteś winien,to Twoja kasa i Twój czas.Uszy i tylko uszy. Do usłyszenia za miesiąc ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...we wzmacniaczu i CD mam 7 lamp ECC802S Telefunkena... z m40.2 spisują się doskonale/wybornie...natomiast do Ktem moim zadaniem tych lamp jest zdecydowanie za wiele....podobnie jest z kablami....aby dopieścić Ktemy  muszę dobrać odpowiednie lampy i kable i wtedy będzie to optimum co mogę usłyszeć...

Ktema to jest bardzo elegancka Dama i wymaga dopieszczenia, nie toleruje żadnego mezaliansu.....natomiast m40.2 to dziewczyna z sąsiedztwa, dobra kumpela która nie jest za bardzo wymagająca....m40.2 można postawić na zwykłych taboretach, dać zwykłe kable ze sklepu elektrycznego i będzie git....Ktema każdą słabiznę od razu wywali na pysk....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku,

cieszę się bardzo z Twojej przygody. Świat audio jest ciekawy - ja na przykład jako jedną z opcji po zmianie Ktemy rozważałem Harbethy ?

Wstrzymam się na razie z moją opinią o Ktemach - grałem na nich przez ponad 7 lat. 
Znam te głośniki ze swojego systemu w dwóch różnych pomieszczeniach, z pomieszczenia dystrybutora, gdzie słuchałem ich wiele razy i tam grały inaczej niż u mnie (pomieszczenie dużo bardziej wytłumione niż moje) i oczywiście z AVS, gdzie grały zawsze w ciut za dużym pokoju. 
 

Co do konstrukcji to Serblin miał pomysł - dość innowacyjny, bo nie widziałem go w innych kolumnach, by zachować wąską i zaokrągloną ściankę przednią i profilowanie ścian bocznych obudowy i to ma swoje słyszalne zalety i jednocześnie „upchnąć” dwa 9” basowce w każdej z kolumn. Tę koncepcję promieniowania basu na odgrodę oparł na koncepcji „proscenium”, która jest opisana w materiałach reklamowych. 

Na ten moment się zatrzymam i poczekam na Twoje wrażenia. Tak jak koledzy napisali - w połowie stycznia i po powrocie do Harbethów będziesz wiedział, z którym dźwiękiem Ci lepiej. 
 

Dla mnie pisanie o Ktemach jest o tyle trudne, że po pierwsze długo je miałem i poznałem ich wszystkie zalety i wszystkie wady w moim systemie, a po drugie już ich nie mam. 
Inaczej opowiada się o narzeczonej na wieczorze kawalerskim, a inaczej o byłej żonie po rozwodzie ?

Dobrych wrażeń. 
Zdrowia i trzymajcie się ciepło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Milimetr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Miroslav1 napisał:

Ktema to jest bardzo elegancka Dama i wymaga dopieszczenia, nie toleruje żadnego mezaliansu.....natomiast m40.2 to dziewczyna z sąsiedztwa, dobra kumpela

ja tam chyba wolę swojskie dziewcze co to konia można ukraść i za kolano chycić. ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Milimetr napisał:

Mirku,

cieszę się bardzo z Twojej przygody. Świat audio jest ciekawy - ja na przykład jako jedną z opcji po zmianie Ktemy rozważałem Harbethy ?

Wstrzymam się na razie z moją opinią o Ktemach - grałem na nich przez ponad 7 lat. 
Znam te głośniki ze swojego systemu w dwóch różnych pomieszczeniach, z pomieszczenia dystrybutora, gdzie słuchałem ich wiele razy i tam grały inaczej niż u mnie (pomieszczenie dużo bardziej wytłumione niż moje) i oczywiście z AVS, gdzie grały zawsze w ciut za dużym pokoju. 
 

Co do konstrukcji to Serblin miał pomysł - dość innowacyjny, bo nie widziałem go w innych kolumnach, by zachować wąską i zaokrągloną ściankę przednią i profilowanie ścian bocznych obudowy i to ma swoje słyszalne zalety i jednocześnie „upchnąć” dwa 9” basowce w każdej z kolumn. Tę koncepcję promieniowania basu na odgrodę oparł na koncepcji „proscenium”, która jest opisana w materiałach reklamowych. 

Na ten moment się zatrzymam i poczekam na Twoje wrażenia. Tak jak koledzy napisali - w połowie stycznia i po powrocie do Harbethów będziesz wiedział, z którym dźwiękiem Ci lepiej. 
 

Dla mnie pisanie o Ktemach jest o tyle trudne, że po pierwsze długo je miałem i poznałem ich wszystkie zalety i wszystkie wady w moim systemie, a po drugie już ich nie mam. 
Inaczej opowiada się o narzeczonej na wieczorze kawalerskim, a inaczej o byłej żonie po rozwodzie ?

Dobrych wrażeń. 
Zdrowia i trzymajcie się ciepło. 

 Cześć Przemek

 cieszę się że zajrzałeś, wiem że na  temat Ktem wiesz wszystko...dlatego to co jest dla Ciebie trudne  ,,dla mnie pisanie o Ktemach jest o tyle trudne ......poznałem ich wszystkie zalety i wszelkie wady...,, dla mnie z całą pewnością może być pomocne....jeśli to nie problem dla Ciebie  to fajnie  jak napisz kilka zdań....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Milimetr napisał:

Inaczej opowiada się o narzeczonej na wieczorze kawalerskim, a inaczej o byłej żonie po rozwodzie

Jest tylko jedna kolumna, która może wszystkich pogodzić. Kosztuje podobnie do KTEMY.

Nazywa się: FAT LADY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż dla mnie Ktema to obok Stradivarii najbardziej udana kolumna wolnostojąca Serblina. Długo wahałem się, którą z tych dwóch wybrać. Na decyzję wpływ miała ograniczona przestrzeń pierwotnego pomieszczenia i większa transparentność brzmienia z Ktemy. 
 

Być może jest tak, że najbardziej udane dzieła Serblina to jednak monitory, ale dla mnie Ktema grała w estetyce zbliżonej do pierwszych Guarneri Homage, oczywiście z podstawą basową. 
 

Dla mnie zaletą Ktemy jest szlachetne i przyjemne dla ucha granie, dobre budowanie przestrzeni, precyzyjna lokalizacja na scenie. Dźwięk angażujący, wciągający i muzykalny. Można włączyć sprzęt i usiąść spokojnie na 5 godzin. Jest to kolumna, która da wiele satysfakcji. 
 

Czy jest pozbawiona wad - oczywiście nie. Ale każda konstrukcja ma jakieś swoje mankamenty. U mnie w moim systemie - jeśli by wziąć absolutnie neutralny tonalnie głośnik (nie wiem jaki), to Ktema ma równowagę tonalną podniesioną nieco do góry. Tzn. przy dłuższym słuchaniu będzie o sobie dawał znać przełom wyższej średnicy i wysokich tonów. Między innymi dlatego nie podchodzą Ci Telefunkeny, które wzmacniają ten efekt. Ktemę przeba docieplać i dociążać lampami i kablami. 
Z drugiej strony ten żywszy charakter daje efekt świeżości i otwartości brzmienia. Jest dużo szczegółu i dużo się dzieje. 
 

Po drugiej stronie pasma mnie na koniec przeszkadzało przejście pomiędzy basem i średnim basem. Tego ostatniego było dla mnie za mało. Basowce dmuchające do tyłu nie dawały (u mnie) efektu niespójności, ale bas nie pulsował tak „na klatę” jak z basowca umieszczonego na przedniej ściance. 
Przy muzyce rockowej brakowało takiego tętna perkusji, ale z kolei przy klasyce czy jazzie (kontrabas) bas pięknie dopełniał pasmo. 
 

Rozwiązanie z dwoma małymi głośnikami średniotonowymi daje średnicę szybką i zwinną, ale... nie jest ona tak dopalona jak z 18 cm średniotonowca Scan Speaka. 
 

Także tu bór, tu las. 
Pograj na nich, a gdyby coś nie podeszło weź koniecznie na odsłuch Accordo Essence. Tam basowiec jest z przodu i jest większy średniak. 

Na efekt o którym piszę wpływ mogła mieć moja jasna i detaliczna wkładka gramofonowa - Phasemation PP-1000.

U dystrybutora w bardziej wytłumionym pomieszczeniu i z dużo cieplejszą wkładką Ktemę odbierałem już inaczej i zawsze się nie mogłem nadziwić, że ten sam głośnik ma różne oblicza, nawet zasilany takimi samymi wzmacniaczami.

Tak więc musisz posłuchać u siebie i sam zdecydować co do brzmienia.

I jeszcze jedno, Ktema lubi moc, moc i jeszcze raz moc. Owszem z JA80 zagrała, ale dopiero z JA200 pokazała co potrafi. To samo było na tranzystorze - z Gryphonem Antileonem była przesiadka z dobrego auta szosowego do Maclarena F1, tylko jazda była niewygodna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Milimetr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Milimetr napisał:

Po drugiej stronie pasma mnie na koniec przeszkadzało przejście pomiędzy basem i średnim basem. Tego ostatniego było dla mnie za mało. Basowce dmuchające do tyłu nie dawały (u mnie) efektu niespójności, ale bas nie pulsował tak „na klatę” jak z basowca umieszczonego na przedniej ściance. 
Przy muzyce rockowej brakowało takiego tętna perkusji, ale z kolei przy klasyce czy jazzie (kontrabas) bas pięknie dopełniał pasmo. 

własnie o tym i nie tylko o tym pisaliśmy.

Nikt nie mówi, że Ktema jest fe. 

Ja patrzę na to tak;

większość z nas doszła już do na tyle wysokiego poziomu, ze bój prowadzi się nie o dzielnice czy ulice, a o posesje. 

Właśnie te zdawałoby się "drobiazgi" decydują o wyborze, bo umówmy się  - ideału nie ma. Natomiast, można - w mojej ocenie - tak spersonalizować ZG, aby tych negatywnych "drobiazgów" było jak najmniej. Dlatego uważam, że najbliższa temu jest klasyczna konstrukcja 3 way z dużymi przetwornikami/ woofer na froncie z perfekcyjnie dopasowaną zwrotką i zszyciem z pokojem.  A że łatwo nie jest, to wiemy.

Im łatwiejszą/ przyjaźniejszą mamy charakterystykę pokoju i dobrych krawców pod ręką, tym łatwiej nam to uczynić. 

noo, cóż, niektórzy mają łatwiej, znacznie łatwiej ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, piano napisał:

 Z klasycznych konstrukcji typuje i stawiam na 3 drogi w papierze o min. '15 calach z możliwie najbardziej dopracowaną zwrotką z możliwych. Można rozważyć 2 x 12 czy osobną sekcję np. 3 x 12, ale to ostateczność i kwestia prób i badań. co by nie było, rozwiązania z wooferami po bokach z tyłu, od spodu, daruję sobie na starcie, bo wiem, że to tylko kwestia czasu, gdy pójdą pod młotek. 

Jeśli kogoś interesuje, mogę wrzucić nagranie z Tannoy Gold LSU 15" + Lampi + Fisher 500c, super w tym zestawie zgrywają się kable z miedzi monokrystalicznej Furukawa, polecam Furukawa też do starych JBL i Goodmans Axion 301.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Milimetr napisał:

 

Ktema ma równowagę tonalną podniesioną nieco do góry. Tzn. przy dłuższym słuchaniu będzie o sobie dawał znać przełom wyższej średnicy i wysokich tonów. Między innymi dlatego nie podchodzą Ci Telefunkeny, które wzmacniają ten efekt. Ktemę przeba docieplać i dociążać lampami i kablami. 
Z drugiej strony ten żywszy charakter daje efekt świeżości i otwartości brzmienia. Jest dużo szczegółu i dużo się dzieje. 
 

Po drugiej stronie pasma mnie na koniec przeszkadzało przejście pomiędzy basem i średnim basem. Tego ostatniego było dla mnie za mało. Basowce dmuchające do tyłu nie dawały (u mnie) efektu niespójności, ale bas nie pulsował tak „na klatę” jak z basowca umieszczonego na przedniej ściance. 

 

Tak więc musisz posłuchać u siebie i sam zdecydować co do brzmienia.

Wyimki z tekstu Przemka. To jest właśnie to o czym Ci pisałem Miro,bo ja Ktemy odbieram dokładnie tak samo i to jest to,czego Ci najbardziej będzie brakowało(z czasem) bo o ile latajjący po pokoju bas jakoś można znieść,to przełom średnicy i basu,czyli zakres od 100Hz w górę już bardzo boli a po Harbeths boli w szczególnie dotkliwy sposób ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zrobię tak....za kilka dni mam dostać kilka par kabli z topowymi Audio Note Kondo na czele i lampy które wejdą w w miejsce TFK ecc802s.....żeby z tego nie wyszedł jakiś serial brazylijski to o wszystkich tych zmianach nie będę pisał...na temat Ktem dopiero napiszę w połowie stycznia jak zdecyduje które zostają.....Ktemy czy m40.2 

Rzekłem 

... do tego czasu coby za dużej ciszy nie było mogę napisać coś o boksie/szachach/bimbrze/kobietach/klubie Od Nowa... ? ....ewentualnie..... m40.1 vs m40.2 ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ja co prawda słuchałem ich tylko na Audio Show ale zawsze przesiadujemy u Grobela bardzo długo to coś tam mogę powiedzieć


Proszę nie obraź się ale..
Dla mnie osobiście u Grobela ciekawie było tylko w 2018 na AVS z kolumnami od Destination Audio z tubami. To był tylko ten jeden raz gdzie w tym pokoju zatrzymałem się na dłużej. Była też muzyka z taśmy. No i w ogóle była muzyka..
Wszystko to kwestia gustu ale i też lata, lata słuchania muzyki a nie sprzętu, sprzyja bardziej radykalnej ocenie jego brzmienia.


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.