Skocz do zawartości
IGNORED

....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?


Miroslav1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

widocznie to juz jest taki poziom(cenowy rowniez),ze nie tylko srednica sie liczy.i ktos to glosno zaczyna mowic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, zetpe napisał:

Spendory robią wrażenie na wejściu, szczegółowa góra, i mocny bas,
Ale wystrczy podłaczyć 40.2 i czar mija.
Środkiem ,wokalem ,Harbethy zabijaja Spendory.
Harbethy są w jakiś sposób,wyważone. Całe pasmo gra rozważnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tą różnicę robi RADIAL. Dlatego Harbeth gra na tle innych BBC Heritage tak wyjątkowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, babatular napisał:

  O basie czy górze szkoda gadać.

....i właśnie o tym se pogadamy......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Miroslav1 napisał:

....i właśnie o tym se pogadamy......

   W taki razie to se pogadamy o tych skrajach pasma............

   Bas w Herbatnikach (wszystkich)  - nie ma motoryki, wykopu, jest oleisto-misiowaty, ma problemy z motoryką, rytmem i traci precyzje. Rozumiem, że może się to komuś podobać - ale jeśli chodzi o jakość to słabo to wygląda. 

    Z kolei góra - choćby co tutaj Alan nie wymyślił i jakim nie był geniuszem, to nie przeskoczy przeciętności tych tweeterów, które pakuje do swoich kolumn.  Przez kiepską jakość brakuje całej masy wybrzmień, alikwotów, odcieni barwowych, rozdzielczości, -  przeciętna góra, lekko wycofana po prostu sobie cyka -ale najwyższej jakości w tym tyle co kot napłakał ( pozdrowienia dla tego ładnego kota). Cierpi przez to całe bogactwo muzyki i jej odbiór.

     Owszem może i dla kogoś to przyjemne, że nie słyszy problemów systemu i akustyki przez to przydymienie brzmienia - ale fakt jest taki, że Harbety brzmią po prostu przeciętnie.

     Masz w domu Ktemy - tam tweeter Scana 9700 daje detal, precyzje, wybrzmienie, eteryczność, barwę - ale obawiam się, że dla tej lampy Jadisa to po prostu Himalaje możliowści. Poza tym nie wierzę, że ta lampka jest w stanie prawidłowo wysterować Ktemy - najczęściej kończy się to rozjaśnieniem i zniekształceniami. Nie wiem jakie  masz okablowanie , zasilanie, akcesoria - to niezwykle ważne przy przejrzystych głośnikach ( a takie Ktemy są).

   I jeszcze jedno - bardzo często słowo: PRZEJRZYSTOŚĆ jest kojarzona z agresywnością i rozjaśnieniem - ale tak sie dzieje jak do wybitnych kolumn "zapnie" sie przeciętny system ( elektronika, akcesoria, zasilanie, akustyka)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
mnie już nie dziwi takie zdanie;
"atc poległy"
mnie dziwi, że autor napisał tak, jakby te konstrukcje nie miały żadnych zalet, a przecież tam taki średniak, ze większości buty czyścić.
Żeby nawet słowem o tym nie wspomnieć?!!
Jeszcze bardziej mnie dziwi, jak można tego nie słyszeć z kuzynem do spółki(!?) 
Nawet w mimice kota dostrzegam zdziwienie nad metodologią porównania, bo tak naprawdę, to autor wystawił sobie opinię, nie kolumnom. 
 
.., a w Proac'ach sto lat temu dostrzegli wartość tego średniaka, a tu po dzień dzisiejszy nie słyszą 
eech...

Poległy Atc scm40, w takim sensie, że właściciel będzie ich się pozbywał.
Scm50 to trochę inna liga. Ale to po prostu nie nasze granie, może nie ta elektronika. Dlatego nie chcę ich opisywać. Poza tym, że osłony od nich odstaja, wypaczaj się, a sprzedawca stwierdził, że model ten tak ma, za tą cene to trochę przykre.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, babatular napisał:

  

     Poza tym nie wierzę, że ta lampka jest w stanie prawidłowo wysterować Ktemy - Nie wiem jakie  masz okablowanie , zasilanie, akcesoria - to niezwykle ważne przy przejrzystych głośnikach ( a takie Ktemy są).

 

....jeżeli miałbym odnieść się do tego co napisał Milimetr - dosłownie nie zacytuję - Ktemy potrzebują MOCY, MOCY i jeszcze raz Mocy....dobrze zagrały z JA80 ale dopiero z JA200 pokazały co potrafią....więc moja integra to takie absolutne minimum...jakby porównać i88 do JA200 - jest to prądowa przepaść - jak również (odnoszę się do JA200) i88 może słabym ogniwem  łańcucha.... 

...natomiast zadbałem o kable...3 pary głośnikowych w tym jedne srebrne....2x IC (również jeden srebrny) i dość sporo lamp które wstawiłem w miejsce TFK.....Rytheony, RCA, Mullardy, Jan Philips....wiem że temat lamp Ciebie nie interesuje ale z obowiązku napisałem....

  ....dziś pod Ktemy podpinam FBI....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, babatular napisał:

   W taki razie to se pogadamy o tych skrajach pasma............

   Bas w Herbatnikach (wszystkich)  - nie ma motoryki, wykopu, jest oleisto-misiowaty, ma problemy z motoryką, rytmem i traci precyzje. Rozumiem, że może się to komuś podobać - ale jeśli chodzi o jakość to słabo to wygląda. 

    Z kolei góra - choćby co tutaj Alan nie wymyślił i jakim nie był geniuszem, to nie przeskoczy przeciętności tych tweeterów, które pakuje do swoich kolumn.  Przez kiepską jakość brakuje całej masy wybrzmień, alikwotów, odcieni barwowych, rozdzielczości, -  przeciętna góra, lekko wycofana po prostu sobie cyka -ale najwyższej jakości w tym tyle co kot napłakał ( pozdrowienia dla tego ładnego kota). Cierpi przez to całe bogactwo muzyki i jej odbiór.

     Owszem może i dla kogoś to przyjemne, że nie słyszy problemów systemu i akustyki przez to przydymienie brzmienia - ale fakt jest taki, że Harbety brzmią po prostu przeciętnie.

     Masz w domu Ktemy - tam tweeter Scana 9700 daje detal, precyzje, wybrzmienie, eteryczność, barwę - ale obawiam się, że dla tej lampy Jadisa to po prostu Himalaje możliowści. Poza tym nie wierzę, że ta lampka jest w stanie prawidłowo wysterować Ktemy - najczęściej kończy się to rozjaśnieniem i zniekształceniami. Nie wiem jakie  masz okablowanie , zasilanie, akcesoria - to niezwykle ważne przy przejrzystych głośnikach ( a takie Ktemy są).

   I jeszcze jedno - bardzo często słowo: PRZEJRZYSTOŚĆ jest kojarzona z agresywnością i rozjaśnieniem - ale tak sie dzieje jak do wybitnych kolumn "zapnie" sie przeciętny system ( elektronika, akcesoria, zasilanie, akustyka)

Podam przykład z odsłuchu Spendorow

Te zagrały świetnie, stworzyły wirtualna scenę, nie moglem uwierzyć, znam parę kolumn tych gabarytów i to są drugie kolumny które mnie zaskoczyły, ale to dobranie elektroniki i wpasowanie w akustykę  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A te zagrały tragicznie, słaba rozdzielczość, bulowaty bas bez budowania brył źródeł, ogólnie za ciemno grające
B2a.thumb.jpg.cf66ae51f9c59d6e90e40601c18acf75.jpg

 

Podsumowanie
Użyje z własnego przykładu,
Chodzę na różne odsłuchy, systemy za duże pieniądze, przychodziłem do domu inny świat, sprzedawcy, przedstawiciele czy właściciele u których słuchałem zawsze wychwalali własny system twierdząc ze tak powinno byc a ja nie zamieniłbym się z nimi

Chwaliłem sie tutaj panelem dyfuzorem, nie śpię parę nocy
Dyfuzor dodał efekt kierunku wyrównania charakterystyki ale przesunął scenę o parę cm. a ja nie mogę miejsca odsłuchowego nawet o mm. przesunąć (oddalając), jak odchylę głowę wsadzając w kwiat "w doniczkę" mam czysty obraz sceny, a tak siedzę w niedokończonych dźwiękach, ciężko mi to wytłumaczyć (plaski obraz, słyszę bardziej dźwięki z kolumn niż źródła dzięków, naruszyło potęgę i spokoj) teraz gra bo gra, w poniedziałek remont .................

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, piano napisał:

., a w Proac'ach sto lat temu dostrzegli wartość tego średniaka, a tu po dzień dzisiejszy nie słyszą 

Maćku, człek się całe życie uczy....

Proaki słabe - bo średniotonowy Atc, o wysokotonowym wstyd nawet pisać....

Jadis- popierdółka

Harbeth- paździeż...

i jak tu nie pić????

 

2 godziny temu, Miroslav1 napisał:

....dziś pod Ktemy podpinam FBI....

Jak Mirek dziś nic nie napisze, to się wcale nie zdziwię;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, wit-told napisał:

 

Jak Mirek dziś nic nie napisze, to się wcale nie zdziwię;-)

.....a właśnie że napiszę, a co mi tam ? .....FBI od wielu tygodni stał odłączony od prądu więc musi trochę czasu upłynąć.....ale jedno już mogę powiedzieć ....sk***iel ma prąd i  jest to zdecydowanie wskazane/ potrzebne do KTEMY....gram na srebrnych kablach głośnikowych i nie mam pewności czy one pasują do FBI + Ktemy....ale za dwa dni zmienię na miedziane....i dam moje magiczne akcesoria ? ....do FBI 12 szt Audio Exklusiv (zaślepki) + to samo ale 4szt do Ktemy....te pierdołki dają pewną namiastkę analogowego grania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takich kolumn lampa sie nie nadaje.no moze sa takie co sie nadaja.ale do ceny Twego Jadisa nalezaloby dodac jedno zero.

i nie zebym teoretyzowal....sprawdzone naocznie.na wielu lampach.nawet takich co maja 230W w klasie A

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Miroslav1 napisał:

FBI od wielu tygodni stał odłączony od prądu więc musi trochę czasu upłynąć

masz rację, Krell nie wódeczka - nie lubi być zimny;-)

2 godziny temu, tomek7776 napisał:

Twego Jadisa nalezaloby dodac jedno zero

piszesz o cenie, czy o mocy - bo tak, można lepiej, ale ten wzmacniacz Harbethy naprawdę trzyma za twarz....

 

2 godziny temu, tomek7776 napisał:

no moze sa takie

np. Octave 290;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisalem o cenie

pisalem Ktemie

Oktave nie jest taka mocna.....znam z autopsji mocniejsze.i z duzymi  kolumnami bas byl lepszy z mocnymi tranami.

1 minutę temu, tomek7776 napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomek7776
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ATC jak widze ,między standami a podłożem,przedzielał jakiś ręcznik ,ale rozumiem że nie podczas odsłuchu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamietam FBI, to zdecydowanie srebrne kable nie dla niego. Ani SP, ani IC. Soczysta, barwna, gęsta miedź, to lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomek7776 napisał:

harmonix?

Też, albo MIT, Transparent, Cardas, Tara Labs, Shunyata, Purist Audio Design. Jest w czym wybierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, tomek7776 napisał:

Oktave nie jest taka mocna.....znam z autopsji mocniejsze.i z duzymi  kolumnami bas byl lepszy z mocnymi tranami.

Jak na lampę w swojej cenie to jest, ale oczywiście masz racje, że mocny tranzystor może więcej;-)

 

14 godzin temu, sly30 napisał:

Transparent

coś z MIrkiem wykombinujemy;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, sly30 napisał:

Jak pamietam FBI, to zdecydowanie srebrne kable nie dla niego. Ani SP, ani IC. Soczysta, barwna, gęsta miedź, to lubi.

Tak. Z drugiej strony, jak ktoś lubi się bawić dżwiękiem swojego audio i podpina do FBI jakiś rasowy, niekoniecznie 'full balanced' lampowy preamp, to nie wykluczałbym dobrych srebrnych SC...??? Tylko jak zwykle, to kosztuje niezwykle, więc tylko dla tych, którzy mają ciśnienie i audiofilski cel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Chicago napisał:

Tak. Z drugiej strony, jak ktoś lubi się bawić dżwiękiem swojego audio i podpina do FBI jakiś rasowy, niekoniecznie 'full balanced' lampowy preamp, to nie wykluczałbym dobrych srebrnych SC...??? Tylko jak zwykle, to kosztuje niezwykle, więc tylko dla tych, którzy mają ciśnienie i audiofilski cel.

Tylko jest mały problem. Akurat FBI gra kiepsko po RCA. One są bo są, ale nie poleca się grania po RCA. Tylko XLR albo te ich CAST.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - z każdym ML tak jest. Ale mój błąd - chodziło mi o preampy z single ended wyjściami - bez XLR. Można zastosować reduktory. Bo na przykład do dziś taki Conrad Johnson Art z tamtego wieku jest wciąż popularny i ma swoich wiernych. Conrad Johnson jest w ogóle szczególnym i mocno kontrowersyjnym  kościołem audiofilskim. Bardzo lubiłem kombinacje z CJ - to był magiczny dżwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze tutaj, ale jak zacząłem to skończę

Dyfuzor zerwany, w ścianie trochę porzeźbiłem, muzyka wróciła, #możecie przyjeżdżać ?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Chicago napisał:

podpina do FBI jakiś rasowy, niekoniecznie 'full balanced' lampowy preamp

Marku, FBI to integra..... tu raczej trzeba zbalansowanego źródła;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to integra, ale może pracować w trybie power only. Posiada ponoć bardzo kiepski preamp na pokładzie, więc pisałem w tym kontekście. Potraktowałem po prostu FBI jako końcówkę mocy z jakimś ciekawym preampem lampowym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago
Edyt Ortograf

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sly30 napisał:

Akurat FBI gra kiepsko po RCA. One są bo są, ale nie poleca się grania po RCA. Tylko XLR albo te ich CAST.

Tak powiadają i pewnie racja....

Słuchałem końcówki z serii FPB po RCA i już było dobrze;-)

2 minuty temu, Chicago napisał:

Wiem, że FBI to integra, ale może pracować w trybie power only. Posiada ponoć bardzo kiepski preamp na pokładzie, więc pisałem w tym kontekście. Potraktowałem po prostu FBI jako końcówkę mocy z jakimś ciakwym preampem lampowym. 

No masz trochę racji... to końcówka 300CX plus pre, które jest troszkę gorsze.....

Ale jak się kupuje taką integrę to nie po to by do niej podpinać pre.... od tego są dedykowane końcówki..... ale Ty o tym doskonale wiesz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, wit-told napisał:

Ale jak się kupuje taką integrę

Jak dla mnie, to jest przerost formy nad treścią i ta tzw. integra FBI, to generalnie typowy power amp z płytką pre. Nie widzę sensu kupowania takiej integry - ale oczywiście każdy wybiera jak chce i co chce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może to przeoczyłem w tym wątku, ale jeśli FBI i JA88i stoją obok siebie, to może wykorzystać pre z JA i końcówkę z FBI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem ze Jadis sluchalem to wstawiam do watku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pokoj w miarę duży, zdjęcia tak nie oddają, porowaciejcie fortepian i gospodarza

IMG_0920a.thumb.jpg.033e6bacff1e133cd04095bfb7aa108e.jpg

IMG_0921a.thumb.jpg.f044c288b0e11d587640daac04ed4a5c.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.