Skocz do zawartości

il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, sir.jax napisał:

Pobaw się z grzanym mlekiem jako dodatek

Mleko zawsze dodaję podgrzane.

 

9 minut temu, sir.jax napisał:

Fajnie dodać łyżeczkę cukru trzcinowego lub bez jak tak wolisz.

Raczej bez, ale jeśli dodaję masło, to też czasem odrobinę miodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem spróbować, ale skąd wytrzasnę łyżeczkę bzu? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2022 o 22:37, xajas napisał:

czy granit znosi te temperatury?
nie znam sie

Drewno jest w kontakcie z zywnoscia niechigieniczne.

granit napewno dobrze znosi zimno - patrz cmnetarz

W dniu 23.06.2022 o 23:39, ASURA napisał:

Mineło 7 tysięcy kaw i naszło mnie co by w środku trochę paprochów które jednak wpadają od góry wyczyścić

 

Tutaj widok z boku tej magicznej maszynerii w trakcie czyszczenia

 

cóź to za maszyna? Widze ze grupa e61

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Jakieś wspólne myśli🤔 tankuję tylko w Shellu-VPower  rządzi😉 i zapytałem ich o kawę czy mogę powąchać kilówki. Mieli otwartą końcówkę i miałem pecha bo opakowania nie zamykali i zapach był szczątkowy. Na obecną chwilę dziś kurier dostarczył: Peru SHB, Uganda Buigsu AA, Nikaragua Maragogype Superior i będzie co siorbać z zadowoleniem bo kawy sprawdzone i kolejny raz zamawiane

 

  

 

Witam, nawet nie zauważyłem że na tym forum jest tak ciekawy temat, którym ocno się interesuje opd ponad roku. 

Rok temu piłem sobie ekrpes z "prawdizwego" zdarzenia i młynek fikrmy lelit podstawowe wersje i bawaię się kawą.

U mnie zdecydowanie górują mieszanki robusty i arabici a nawet 100% robusty. Kawy z robustą tu bym polecił ofertę od Bazzary. Co miesiąc staram się kupować inną kawę i różnie z tym bywa, gdy już ustawię odpowiednią grubośc mielenia itd jedna  podchodzi lepiej, druga gorzej - piję głównie  z mlekiem, espresso dla mnei zbyt intensywne. 

Co do sprzetu - mój młynek zostawia sporo kawy w środku, tzn mieli tyl ile mu wsypuje ale i tak dużo zostaje na palstikowych łopatkach i by porządnie go wyczyścić, trzeba go rozebrać- tu akurat nie ma dużo śrubek - lelit fred. 

 

Ze sklepów polecam Konesso - mega duży wybór i spore rabaty - jest też grupa na fb gdzie są dodatkwoe rabaty.

Teraz sprawdzam kawy z polskich palarnii, dziś zamówiłem kawę Brazylia z palarnii MRC.

Myśle też nad kawiarką 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szkice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do naprawdę bardzo kompetentnego materiału

traktuje o robieniu espresso z kaw JASNO-PALONYCH

            Kończąc paczkę kawy, wykonałem próbę wg tego sposobu, niedokładnie tak samo mi wyszło, co prawda zachowałem 1:3 ale czas  ~18s, z dozy 12g (mniej niż "normalnie", kiedy ładuję do sitka  15-17g). Zaskoczenie: kwaskowaty smak owocowy został zmniejszony i shot przypominał palenie średnie, bardzo łagodny i delikatny. 

           Na razie zacząłem eksperymenty z kawą paloną bardzo ciemno, po mojemu to będzie Vienna Roast może  French.

Rezultat bardzo, ale to bardzo obiecujący. 

Jednak poranna kawa- z kawiarki (kawa koncernowa z Lidla) wg filmu z postu #1634   na poprzedniej stronie. 

          

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absinth3

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, absinth3 napisał:

Jednak poranna kawa- z kawiarki (kawa koncernowa z Lidla) wg filmu z postu #1634   na poprzedniej stronie. 

          

Oj oj oj, przygotuj sie, zaraz dostaniesz opierdol sir.jaxa, za to, ze pijesz marketowki 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

pijesz marketowki

hehe - NP

Moja teza jest taka, że z dowolnej kawy można zrobić dobry napój. I że manipulacja zmiennymi daje większe rezultaty, niż zmiana paczki z kawą. 

I oczywiście efekty uboczne- pieczenie w żołądku, pobudzenie apetytu, trzęsawka, herzklekoty. Ostatnie dwa- u mnie nie istnieją, z pierwszymi bywa różnie. 

 

H. Balzac bodajże w "Ojcu Goriot" pisze o gospodyni, że jej otyłość brała się "z miłości do mocnej kawy i tłustego jadła" (cytat w miarę dokładny). A ekspresów wtedy nie znano...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absinth3

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.11.2022 o 07:31, xajas napisał:

jaki to jest mlynek? -> taki zgrabny/malutenki

Zdjecie tez malutenkie, wiec nie widac

Lelit Fred. Trzeba często odkręcać hooper i odkurzać bo potrafie się nazbierać sporo akwy w zarnach, ale dobrze mieli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2022 o 07:33, absinth3 napisał:

Poniżej link do naprawdę bardzo kompetentnego materiału

traktuje o robieniu espresso z kaw JASNO-PALONYCH

            Kończąc paczkę kawy, wykonałem próbę wg tego sposobu, niedokładnie tak samo mi wyszło, co prawda zachowałem 1:3 ale czas  ~18s, z dozy 12g (mniej niż "normalnie", kiedy ładuję do sitka  15-17g). Zaskoczenie: kwaskowaty smak owocowy został zmniejszony i shot przypominał palenie średnie, bardzo łagodny i delikatny. 

           Na razie zacząłem eksperymenty z kawą paloną bardzo ciemno, po mojemu to będzie Vienna Roast może  French.

Rezultat bardzo, ale to bardzo obiecujący. 

Jednak poranna kawa- z kawiarki (kawa koncernowa z Lidla) wg filmu z postu #1634   na poprzedniej stronie. 

          

Jureczku całe życie się uczysz i...

W kolbie ja parzę jeśli chodzi o czas między 12-18 sekund zależy od kawy i zasyp 9,1-9,6g. To obrotowe ubijanie w kolbie bardzo istotne, jakoś sam do tego doszedłem jako techniczny. Ma to na celu zmuszenie wody do dokładniejszej penetracji i unikanie tzw. kanałów przez które szybciej pomijając sporą część przemiału przepływa woda. Uzyskujemy wtedy maksymalną ilość ekstraktu z grama stąd u mnie nie 15-17gramów 👍

No szczegół a ile kaski na lepsze gatunki niż dotychczas używamy zostaje🙂

 

Dla mnie istotny jednak nie jest czas tylko volume kawy przy tych małych porcjach nasypu jest istotne krytyczne wręcz Rafaellowe 33gramy oddzielających cywilizowane nacje od barbarzyńców

Przy bardzo dobrej kawie można przeciągnąć  do 34-35gram ale przy innych i budżetowych czy marketowkach lepiej trzymać się niżej i zejść nawet do 25gram ! 

Cały czas piszę o wersji pod cappucino

Dobre espresso za to tanie nie jest, 20gram kawy i...5sekund i czybke odcięcie wody, no ale Ty nie lubisz znikomo ilościowo naparstka wybornego napoju je też 🙂 

Pamiętając jednak jak zeszło się z kawy parzonej za komuny t.j 3 kopiate łyżki kawy plus 1-3 łyżek cukru na szklankę wrzącej wody to jednak obecnie jakiś progres mamy👌

Do dwóch zasad doszła trzecia

Kapitał głupcze!
Zasilanie głupcze!
Młynek głupcze!

Zaczynam kilówkę kawy na innych ustawieniach młyna a pod koniec mam inne i nie jest to tylko proces uczenia ale smak kawy płynie w czasie, no niesamowite uczucie takie gonienie króliczka🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

taki filmik z przygotowania kawy. Kawa użyta to CRC Polska - 18.5 grama kawy podwójne sitko

Poniżej alternatywa dla dystrybutora, do roprowadzania kawy w sitku nazwa Kazak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szkice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, ASURA napisał:

Jureczku całe życie się uczysz i...

A wzajemnie:

używam igłowego rozdrabniacza, dystrybutora i tampera. Tamping nie na siłę (np 21 czy 26kg) a na głębokość tak, by odległość screen-kawa była ok 1 mm. Przy takiej metodzie kanałowanie nie wchodzi w grę. 

PS

Ristretto z ciemno palonej (1:1, 15s) znakomite. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio z braku czasu tylko espresso i to z automatu.

Faktycznie jasne palenie w espresso to fajne doświadczenie. Końcówka Kolumbii Washed Citric od Synestezji kwaśna-przaśna, zdecydowanie czuć skórkę cytrynową. Za to El Salvador Anaerobic Natural to pełna łagodność.

Spróbuję zmniejszyć dozę i temperaturę. Mielę w zewnętrznym młynie oczywiście 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co do kaw do alternatyw to powyższe są o niebo leprze w espresso od pewnej mieszanki z Alle Blue Orca ale czego oczekiwać po 1kg za 5 dych. A że dostałem od znajomych w prezencie to polewam i nie marudzę 🙄

 

IMG_20221113_093704.thumb.jpg.cdcecef7a7c78f5b0fb7955d72acf69f.jpg

 

Kończą się zapasy a cenki poszły cholernie w górę. Chyba nie ma alternatyw dla mieszanek z Euro Caffe do espresso 😏

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, absinth3 napisał:

A wzajemnie:

używam igłowego rozdrabniacza, dystrybutora i tampera. Tamping nie na siłę (np 21 czy 26kg) a na głębokość tak, by odległość screen-kawa była ok 1 mm. Przy takiej metodzie kanałowanie nie wchodzi w grę. 

PS

Ristretto z ciemno palonej (1:1, 15s) znakomite. 

Zasada wzajemności dobrze służy zbliżaniu ludzi do siebie, żadna strona nie czuje się z tą … gorzej🤫

 

Podobnie jak w audio także przy parzeniu kawy elektrostatyka ma bardzo duży wpływ na efekt finalny!

Jak to mówią życie składa się z szczegółów czytaj pierdół..

W młynku Mazera producent doskonale poradził z elektrostatyką i w środku ani w lejku nic nie zostaje, zapomniał tylko konkurencji o tym wspomnieć, no cóż…. Komendante o tym też nie wie ale właśnie jak czyta nasze forum się dowiedział i może za jakiś czas igłowe rozdrabniacze (też nie uziemione) wyjdą z mody a elektrostatyka się odcyndoli także od kawy🙂

Moim skromnym zdaniem  tamping-jego siła jest mocno uzależniony od młynka-czytaj granulacji kawy. Zawodowy barista po paruset silnie ręcznie tampingowanych kawach by po prostu padł z wycieńczenia na fajrant🤫 Dla odmiany u mnie przy dziennie paru zrobionych kawach mogę sobie na te 40kilo plus pozwolić! Ale… grubość zmielonego grubiej ziarna musi się z ekstrakcją na kolbie idealnie wpasować z oczekiwanym smakowym wynikiem finalnym.
 

Clou tego mojego kierunku polega na tym że wbrew pozorom jednak grubiej mielona kawa przy bardzo mocnym tamperze ma większą powierzchnię styku niż ta drobniej mielona. Ta drobniejsza kawa jest bardziej zgniatana niż rozkruszana no chyba że mamy jakieś super ostre drobne nie zatykające się ostrza które nie psują przemiału… 

Zwróć uwagę że są miłośnicy kawy wypalonej na kamień która w młynku właśnie nie zgniata się tylko kruszy

 

Na koniec ukłon w stronę wypalacza kawy, jak wypalić na twardo kawę co by jej nie przypalić , podobno spryskiwanie wodą w trakcie palenia dużo pomaga ale kto taką machinę w domu ma?

7 minut temu, pierote napisał:

Ostatnio z braku czasu tylko espresso i to z automatu.

Faktycznie jasne palenie w espresso to fajne doświadczenie. Końcówka Kolumbii Washed Citric od Synestezji kwaśna-przaśna, zdecydowanie czuć skórkę cytrynową. Za to El Salvador Anaerobic Natural to pełna łagodność.

Spróbuję zmniejszyć dozę i temperaturę. Mielę w zewnętrznym młynie oczywiście 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co do kaw do alternatyw to powyższe są o niebo leprze w espresso od pewnej mieszanki z Alle Blue Orca ale czego oczekiwać po 1kg za 5 dych. A że dostałem od znajomych w prezencie to polewam i nie marudzę 🙄

 

IMG_20221113_093704.thumb.jpg.cdcecef7a7c78f5b0fb7955d72acf69f.jpg

 

Kończą się zapasy a cenki poszły cholernie w górę. Chyba nie ma alternatyw dla mieszanek z Euro Caffe do espresso 😏

Przesadzasz z ceną, jeden dwa nałogi można mieć i nie zważać na cenę. Popatrz co by było jak by Ci doszły długie cygara, alkohol, samochody i szybkie kobiety (w ostatnim przypadku wybór dowolny mogą być szybkie samochody🤪)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ASURA napisał:

Przesadzasz z ceną... Popatrz co by było jak by Ci doszły długie cygara, alkohol, samochody i szybkie kobiety (w ostatnim przypadku wybór dowolny mogą być szybkie samochody🤪)

Po pięćdziesiątce to już mi chyba audio, kawa i dobra łycha wystarczą 😉

Chociaż jakieś szybkie auto pojawiło się w rodzinie 🙄

Co do kaw to już nie znajduje nic dobrego poniżej stówy, nie mówiąc o połowie tej kwoty i nie szukam wcale alternatywowych fanaberii.

Jak macie jakieś fajne mieszanki na młotek barowy czyli do espresso i do mleka (znajomi) to chętnie spróbuję 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pierote napisał:

Jak macie jakieś fajne mieszanki na młotek barowy czyli do espresso i do mleka (znajomi) to chętnie spróbuję 😁

Zobacz sobie na ofertę palarni ,,Blend" może coś siądzie... W ostatnim czasie moja palarnia nr. 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

,,Żyj prawdziwie, kochaj szczerze zanim wszystko śmierć zabierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pierote napisał:

Po pięćdziesiątce to już mi chyba audio, kawa i dobra łycha wystarczą 😉

Chociaż jakieś szybkie auto pojawiło się w rodzinie 🙄

Co do kaw to już nie znajduje nic dobrego poniżej stówy, nie mówiąc o połowie tej kwoty i nie szukam wcale alternatywowych fanaberii.

Jak macie jakieś fajne mieszanki na młotek barowy czyli do espresso i do mleka (znajomi) to chętnie spróbuję 😁

Jak lubisz owocówki to wcześniej pisałem i powinny wychodzić bez specjalnej atencji 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem w owocowe fanaberie i smakują mi single oraz niewielkie mieszanki od miejscowych palarni.

No ale jest jeszcze praca gdzie wiecznie nie ma czasu oraz znajomi którym bardziej wszystko jedno jeżeli chodzi o markę.

No nic, będę szukał.

Edyta,

sieknąłem teraz salvadora anaerobika deczko grubiej zmielonego i 12g zamiast 15-16 i powiem wam że wyszedł gładszy, fajerwerki się uspokoiły 😃

Spróbuję popołudniu jeszcze zmniejszyć tempę w Jurze. Teraz na rower i 3 espressje wystarczą 😋

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pierote

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pierote napisał:

Ja poszedłem w owocowe fanaberie i smakują mi single oraz niewielkie mieszanki od miejscowych palarni.

No ale jest jeszcze praca gdzie wiecznie nie ma czasu oraz znajomi którym bardziej wszystko jedno jeżeli chodzi o markę.

No nic, będę szukał.

 

Do roboty dla prezesów inżynierów i gości to Lavazza starczy tylko nie pamiętam która bo jedna lepiej wychodziła na słabszym automacie a druga na lepszym z regulacją temperatury jak i grubości przemiału

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, ASURA napisał:

40kilo plus

Zazwyczaj zalecenia mówią o 21kg, rzadko 16; najwięcej ile spotkałem, to 26 kg w dźwigniowych La Pavoni. Z drugiej strony pełno jest filmów na YT mówiących, że siła tampingu ma trzeciorzędne znaczenie.

Palenie na kamień? Taką gęstość mają kawy jasno palone; im jaśniejsza tym ziarno twardsze; ciemne odwrotnie - miele się je bardzo łatwo i dają bogatą "creamę" a jeśli kawa jest przepalona, może lecieć z sitka piana mylona właśnie z creamą.

17 minut temu, pierote napisał:

No nic, będę szukał.

Jutro podeślę nazwę najlepszej IMHO jasnej kawy- dystyngowany mix smaków wieloowocowych, nie pamiętam tylko czy to mieszanka czy single.

11 minut temu, ASURA napisał:

Lavazza

Podobno gastronomiczna (niebieski/granatowe opakowania) są przyzwoitej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, absinth3 napisał:

Z drugiej strony pełno jest filmów na YT mówiących, że siła tampingu ma trzeciorzędne znaczenie.

 

Problem z kawą jest ten że wszystko ma znaczenie i bez myślenia abstrakcyjnego co najwyżej Lavazza nam w automacie wyjdzie co nie znaczy że będzie wyborna😁

Przy grubym przemiale bez silniejszego tampera wody przeleci Ci z sitka tyle jak by ruraa w ścianie pękła..

Za tym rozumiesz, wpływu niby nie ma ale inaczej nie zrobisz poprawnej a nawet bardzo dobrej ekstrakcji🙂

Wcześniej pisałem na wpływ młynka na strukturę drobin kawy. Jedni używają sitek wyrzucając za drobną jak i za grubą kawę a inni wolą generować mało drobnej przy przemiale i mieć duży uzysk porowatości aza tym większej styczności wody z kawą 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ASURA napisał:

Przy grubym przemiale bez silniejszego tampera wody przeleci Ci z sitka tyle jak by ruraa w ścianie pękła..

Za tym rozumiesz

Przecież do kolby nie sypniesz grubej - mówimy o przemiale do espresso czyli drobnym, mniej lub bardziej, ale zawsze drobnym. Mielona koncernówka przelatuje jak mówisz i żaden tamping nie pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, absinth3 napisał:

Przecież do kolby nie sypniesz grubej - mówimy o przemiale do espresso czyli drobnym, mniej lub bardziej, ale zawsze drobnym

Kto mi zabroni mielić na "grubo" jak kawka fajna wychodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ASURA napisał:

Kto mi zabroni mielić na "grubo" jak kawka fajna wychodzi?

grubiej ale i tak drobniej niż marketówki zmielonme

Troszkę chyba jeszcze za świeża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_2022-11-13-13-57-17-67_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ASURA napisał:

Kto mi zabroni mielić na "grubo" jak kawka fajna wychodzi?

No i o to chodzi. 👍

4 godziny temu, pierote napisał:

Faktycznie jasne palenie w espresso to fajne doświadczenie

Kilka razy o tym wspominałem, to pan X by mnie zaszczekał jak by mógł. A nie wiem, czy nawet nie pogryzł 😁

4 godziny temu, pierote napisał:

Co do kaw do alternatyw to powyższe są o niebo leprze w espresso od pewnej mieszanki z Alle Blue Orca ale czego oczekiwać po 1kg za 5 dych.

Dokładnie tak.

4 godziny temu, pierote napisał:

Kończą się zapasy a cenki poszły cholernie w górę. Chyba nie ma alternatyw dla mieszanek z Euro Caffe do espresso 😏

Moze spróbować któryś z tych do przelewów jasnopalonych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2 godziny temu, Szkice napisał:

Troszkę chyba jeszcze za świeża.

Dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sir.jax napisał:

No i o to chodzi. 👍

Kilka razy o tym wspominałem, to pan X by mnie zaszczekał jak by mógł. A nie wiem, czy nawet nie pogryzł 😁

Dokładnie tak.

Moze spróbować któryś z tych do przelewów jasnopalonych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dlaczego?

Bo jeszcze jakieś pęcherzyki powietrza się pojawiają. Oólnie preferuję jak kawa ma ponad 2 tygodnie ta ma od momentu palenia jakieś 18 dni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szkice napisał:

Bo jeszcze jakieś pęcherzyki powietrza się pojawiają. Oólnie preferuję jak kawa ma ponad 2 tygodnie ta ma od momentu palenia jakieś 18 dni

Tu nie ma co preferować, świeżo palona kawa musi dojrzeć od dwóch tygodni a czasem nawet ponad miesiąc co by smakowala i pewne niefajne rzeczy z niej odgazowały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, ASURA napisał:

Tu nie ma co preferować, świeżo palona kawa musi dojrzeć od dwóch tygodni a czasem nawet ponad miesiąc co by smakowala i pewne niefajne rzeczy z niej odgazowały

Zaraz ją wypije zanim dojdzie. Dlatego staram się kupować z datą minimum 2 tygodnie. Tu jakaś nowa Palarnia i chciałem spróbować i na plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Colombian Supremo z Lidla już mi się trochę nudzi.

Jaka będzie Waszym zdaniem najlepsza kawa do French Pressa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, il Dottore napisał:

Colombian Supremo z Lidla już mi się trochę nudzi.

Jaka będzie Waszym zdaniem najlepsza kawa do French Pressa?

może coś z hayba albo grano. Sprawdź sobie stronę konesso mają kawy do każdej z metod i szeroki wybór i fajne promocję 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szkice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.