Skocz do zawartości

il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, sir.jax napisał:

Zatem przyznaję, zapędziłem się.

Chociaż moge się tylko domyślać, jakie błędy popełnił. 

Zapedziles sie i to dobrze...a wystarczylo napisac, ze tak zrobiona kawa nie nadaje sie do picia z mlekiem. Bo nie ma  intesywnosci smaku espresso oraz wystarczajacej temperatury zeby przyjac mleko w temp pokojowej. Uwaga: nie mam u mnie gotowosci na podgrzewanie mleka 🙂Jesli chodzi o samo przyzadzenie to robilem kawe zgodnie z instrukcja z ulotki ktora przyszla z dripem. Nie pije ciemno palonej kawy bo nie lubie. Tylko jasno lub srednio palone. Kupuje tylko ziarna ktore sam potem miele miele albo mlynkiem elektrycznym albo recznym (ten drugi w sumie lepszy ale nie zawsze sie chce). Ziarna kupuje rozne. Glownie single origin ale dobra mieszanka tez nie pogardze. A same ziarna pochodza zarowno z malych palarni jak rowniez i tych duzych. 

Na sam koniec dodam, ze lubie espresso z kropla mleka i na razie sie tego nie wyrzekne nawet za cene utraty wyrafinowania w smaku kawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 13:07, piotrek7 napisał:

Pizzę też sam piekę w domu.

Na kamieniu, czy na metalowej płycie? Ja na żeliwnej, polewanej płycie- rewelacja.

A kawa tylko z kawiarki. Prosto, tanio, szybko. Ekspres poszedł do garażu, z kolby dla mnie za mało- korzysta Żona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piramidon

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, sir.jax napisał:

Ale pieprzenie głupot, że alternatywy to filozofia i religia tylko dlatego, że sam nie ogarnia tematu, bo nie wie jakie parametry i czego na co wpływają, jest przejawem ignorancji i braku wiedzy o tychże. 

Metody alternatywne to są metody jak nazwa wskazuje zastępcze, a co jest metodą podstawową? Może kawiarka? Nie, to przecież alternatywa dla ekspresu i właśnie to jest ta właściwa metoda parzenia. Może gdyby espresso była kawą parzoną metodami alternatywnymi, to wtedy nie było by punktem odniesienia.

Jak porównać parzenie przy wysokim ciśnieniu i temperaturze do parzenia przy ciśnieniu atmosferycznym, to brakuje ważnego czynnika i nie można mówić, że metody mogą dać porównywalny efekt.

Kawa z filtra nawet nie jest zbliżona do kawy zalewanej w szklance - tej metodzie blisko do cuppingu, a co dopiero mówić o kawiarce i ekspresie.

Jeszcze wspomnę o dążeniu do doskonałości przez kupowanie najdroższej kawy, akcesoriów, a potem palenie, czy pieczenie kawy na patelni i zachwycanie się...no, pewnie perfekcyjnym wypałem, jak te najdroższe ziarna???? Ja nie wiem po co te kawiarnia z super dobrym i drogim sprzętem, palarnie i ludzie, którzy z tego żyją jak tu można sobie i wypalić i z filterka uzyskać równie dobrą kawę.

Tak że nie mam nic przeciwko opiniom, że alternatywy są metodami wiodącymi, najlepszymi, że amatorzy znają się tak, że mogą wszystkich wokół nauczać i pouczać, ale też sam mam prawo do opinii i swoich metod parzenia oraz nie-nauczanie i nie-pouczanie innych. Po prostu jest fajnie, że jest dużo metod i nie trzeba za każdym razem jechać do kawiarni, jak chce się napić kawy parzonej jedyną słuszną metodą. Nawet i ja mam swoją metodę, ale nie martwcie się - nie mam zamiaru nikogo namawiać - jak kawa z filterka jest naj, to nie mam nic przeciwko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Szamotowy. Ale chodzi mi po głowie zamówienie u kamieniarza kamienia  granitowego 

Czy to sie oplaca.
Dostaniesz gotowe do koloru, do wyboru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2305.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 28g mielonej kawy do French Pressa na kubek termiczny 470ml to spoko ilość, czy przeginam?

65092_8.png?2988

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, xajas napisał:

Czy to sie oplaca.

Dokładnie taki mam teraz. Bardzo dobrze się sprawdza. Więc po jaką cholerę granitowy? Lubię przedmioty pochodzenia naturalnego. Zwłaszcza w kuchni, gdzie mają kontakt z żywnością. Tak więc drewno, żelazo (stal), kamień. A poza tym, lubię przedmioty, które z uwagi na swe właściwości będą mi służyły (potencjalnie) do końca życia. No i granit łatwiej utrzymać w czystości. Kamień szamotowy ma strukturę chłonną. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:

czy granit znosi te temperatury?

Bez najmniejszego problemu. 

 

11 minut temu, xajas napisał:

Drewno jest w kontakcie z zywnoscia niechigieniczne.

Ale wszędzie tam, gdzie można je stosować, robię to. Choć oczywiście nie do wszystkiego się nadaje lub jak kto woli inne materiały sprawdzają się lepiej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.09.2022 o 22:58, J.Jerry napisał:

Kawa z filtra nawet nie jest zbliżona do kawy zalewanej w szklance - tej metodzie blisko do cuppingu, a co dopiero mówić o kawiarce i ekspresie.

Kawa z filtra np dripp, lubGab8 jest dużo lepsza.

Natomiast jak porównasz wycisnietakawe przez Aeropress do zalewajki, to nie ma o czym gadać, już sama intensywność koloru, a o dopiero smaku daje do myślenia, czym jest zalewajka.

Espresso wykręca pysk, ale nie oznacza to, że masz w niej więcej kofeiny, już kiedyś wrzucałem tutaj info na ten temat.

Dziwnym trafem jak sobie zrobię mokre z kawiarki, to i tak muszę po wypiciu dobić drippem wtedy czuje, że wypiłem kawę.

Przede wszystkim aftertaste długo się utrzymuje w ustach. 

W dniu 2.09.2022 o 14:20, luckyguliver napisał:

Kupuje tylko ziarna ktore sam potem miele miele albo mlynkiem elektrycznym albo recznym (ten drugi w sumie lepszy ale nie zawsze sie chce).

Jakim elektrycznym i jaki ręcznym?

Elektryczny nożowy, czy żarnowy?

W dniu 2.09.2022 o 22:58, J.Jerry napisał:

Metody alternatywne to są metody jak nazwa wskazuje zastępcze, a co jest metodą podstawową? Może kawiarka? Nie, to przecież alternatywa dla ekspresu i właśnie to jest ta właściwa metoda parzenia

Tak alternatywy to metody alternatywne dla ekspressu, a nie zastępcze, ale je powiedziałbym,  że espresso to właściwą metoda parzenia. To inna  metoda parzenia kawy zwykorzystanjem ciśnienia i nic ponad to.

Wartosiezaznajomic z innymi, by wyjść z mitologii jedynie słusznej kawy z ekspressu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fajnym kompendium wiedzy jest też poniższy materiał o kawach i różnych mitach/prawdach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.09.2022 o 22:58, J.Jerry napisał:

Jeszcze wspomnę o dążeniu do doskonałości przez kupowanie najdroższej kawy, akcesoriów, a potem palenie, czy pieczenie kawy na patelni i zachwycanie się...no, pewnie perfekcyjnym wypałem, jak te najdroższe ziarna???? Ja nie wiem po co te kawiarnia z super dobrym i drogim sprzętem, palarnie i ludzie, którzy z tego żyją jak tu można sobie i wypalić i z filterka uzyskać równie dobrą kawę.

Akurat tutaj się zgadzam, mnie się zdarzyło kilka kaw wypalić, ale nie twierdzę, że mogłyby dorównać tym najlepszym.

Nie było źle, ale do naprawdę dobrych kaw było im daleko.

Zresztą często podrzucam jakieś ciekawe i niedrogie kawy, a z paleniem dałem sobie spokój.

Bardzo drogich już kilka przerobiłem, ale teraz szkoda mi 80, czy więcej złotych za 250g paczuszkę.

Z filtra owszem można zrobić bardzo dobrą kawę, trzeba się tylko tego nauczyć i eksperymentować z kawami z różnych regionów,  bo każdą trzeba troszkę inaczej traktować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.09.2022 o 22:58, J.Jerry napisał:

Tak że nie mam nic przeciwko opiniom, że alternatywy są metodami wiodącymi, najlepszymi, że amatorzy znają się tak, że mogą wszystkich wokół nauczać i pouczać, ale też sam mam prawo do opinii i swoich metod parzenia oraz nie-nauczanie i nie-pouczanie innych.

Zawitaj do jakiegoś forum o kawie...😁

Zawsze można się  czegoś nauczyć, chybanajp9lularniejsze to forum.wszystkookawie.pl 

Dla smakoszy espresso polecam poniższe linki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sir.jax napisał:

Jakim elektrycznym i jaki ręcznym?

Elektryczny nożowy, czy żarnowy?

 

Widze, ze nadal szukasz dziury w calym. Uzywam WILFA SVART CGWS-130B a jesli chodzi o reczny to juz nie pamietam bo pudelko zniklo dawno temu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, luckyguliver napisał:

Widze, ze nadal szukasz dziury w calym. Uzywam WILFA SVART CGWS-130B a jesli chodzi o reczny to juz nie pamietam bo pudelko zniklo dawno temu. 

Wydaje Ci się,  nie szukam dziury w całym.

Wilfa to fajny młynek, lepiej jednak wypada comandante, mieli równiej i mniej pyłu spada w sitku.

A zapytałem dlatego, że większość ludzi używa nożowych i tak zmieloną kawę parzą w kubku.

Może znasz, ale wrzucę, znalazłem na YT, warto obejrzeć od początku do końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to „kogel mogel“, ktory robilem jak mialem 5 lat.
A wersja „alternatywna“ byla z dodatkiem kakao

Smakowalo super

A najlepsze jest to, ze wtedy nikt tego dzisiejszego cyrku z salmonelami i surowymi jajkami nie robil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2022 o 00:37, sir.jax napisał:

Espresso wykręca pysk,

Tak smakuje referencyjna kawa, dziwne rzeczy opowiadasz.

W dniu 4.09.2022 o 00:37, sir.jax napisał:

Tak alternatywy to metody alternatywne dla ekspressu, a nie zastępcze, ale je powiedziałbym,  że espresso to właściwą metoda parzenia. To inna  metoda parzenia kawy zwykorzystanjem ciśnienia i nic ponad to.

Wartosiezaznajomic z innymi, by wyjść z mitologii jedynie słusznej kawy z ekspressu.

Na pewno...espresso to jakaś alternatywa dla kawy z filterka...trzeba powiadomić baristów, że espresso należy do mitologii, ale czy oni wezmą to na poważnie?

Ja nie wiem, co jest trudnego w zrozumieniu znaczenia słowa alternatywa, czy pójście do kawiarni jest alternatywą dla kawy domowej? - no nie jest.

Weź takie urządzenie do kawy wyglądające jak wielka strzykawa...przeciskasz kawę przez filtr...prawie jak w prawdziwym ekspresie tylko ciśnienie mniejsze, czyli idealnie pasuje do określenia metoda alternatywna.

A najlepsza jest kawa z filterka, która staje się nadzwyczajna z powodu filtrowania fusów...czemu jej nie nazywasz zalewajką z filterka?...nie mogę tego pojąć.

W dniu 4.09.2022 o 01:30, sir.jax napisał:

Zawitaj do jakiegoś forum o kawie...😁

Zawitałem, naczytałem się, wyciągnąłem wnioski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, J.Jerry napisał:

najlepsza jest kawa z filterka, która staje się nadzwyczajna z powodu filtrowania fusów...czemu jej nie nazywasz zalewajką z filterka?...nie mogę tego pojąć.

Wiem, że nie możesz. 

Poczytaj, poszukaj, spróbuj...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2022 o 01:30, sir.jax napisał:

Dla smakoszy espresso polecam poniższe linki.

Właśnie - sam wejdź w te linki i porównaj parzenie zalewajki z filterka z parzeniem espresso - inne ciśnienie i szybkość ekstrakcji, a nawet kawę porównaj z obu metod - chyba jest jakaś istotna różnica w smaku i składzie?

Dasz radę swoimi metodami, a może Gabi Masterem uzyskać to samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, J.Jerry napisał:

Weź takie urządzenie do kawy wyglądające jak wielka strzykawa...przeciskasz kawę przez filtr...prawie jak w prawdziwym ekspresie tylko ciśnienie mniejsze, czyli idealnie pasuje do określenia metoda alternatywna.

Aeropress, a ten w połączeniu z nakładką Prismo, daje to co możesz uzyskać z ciśnieniowego ekspressu.

Czasem trudno o kremę w tej kawie, ale oleistość i gęstość kawy jest taka sama jak z ekspressu.

Czasem ma wrażenie, że nawet lepsza.

8 minut temu, J.Jerry napisał:

Właśnie - sam wejdź w te linki i porównaj parzenie zalewajki z filterka z parzeniem espresso - inne ciśnienie i szybkość ekstrakcji, a nawet kawę porównaj z obu metod - chyba jest jakaś istotna różnica w smaku i składzie?

Tak, więcej "bukietu" smakowego uzyskasz z przelewu zwłaszcza z dobrej odmiany jasno palonej kawy.

Jak nie masz cierpliwości do drippa i wielu sposobów parzenia w drippie, kup sobie ekspres przelewowy z młynkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20 minut temu, J.Jerry napisał:

Tak smakuje referencyjna kawa, dziwne rzeczy opowiadasz.

Taaaaaaa...

Dobre espresso jeszcze trzeba umieć zrobić,  zwłaszcza z kolby.

😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, J.Jerry napisał:

Gabi Masterem uzyskać to samo

Człowieku krytykujesz metody, których nie znasz, nie piłeś, ale wiesz, że espresso jest lepsze. 

Nie, jest tylko inne, intensywność, kosystencja, ilość, etc.

Z Gabi nie uzyskasz tego samego, zbyt wiele je dzieli, tak jak z ekspresunie zrobisz takiego naparu jak z Gabi.

W obu przypadkach inna metoda uzyskiwania naparu, inne kawy się stosuje.

Dzieli je zbyt wiele, by porównywać. 

Ja wolę z tych wszystkich metod,  bo dają mi więcej doznań smakowych niż napar espresso.

Raz piłem dobre espresso z sezonowej Kolumbii, już drugi raz nigdzie w Polsce takiego nie piłem.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, sir.jax napisał:

Jak nie masz cierpliwości do drippa i wielu sposobów parzenia w drippie, kup sobie ekspres przelewowy z młynkiem.

Albo to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tadeiro napisał:

Albo to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bardzo fajna opcja.

W nim można na kilka sposobów zaparzać kawę,  ja mam jeszcze Wilfę Pour, podobna opcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś oglądałem program na Canal o kawie. 

Jakiś gość od smakowania kawy w znanej firmie kawowej stwierdził, że najlepiej mu smakuje kawa z French Press.

Postanowiłem spróbować i dałem sobie po tym spokój, z oryginalną kawiarką firmową kupioną w Bolonii.

Mój sposób parzenia w French Press:

Kawę kupuję od koleżanki, która ma swoją palarnię.

Koleżanka dowozi mi ją gratis.

Na torebce opis, data palenia, kraj/region i wysokość upraw, rodzaj palenia np. średnio

Mielę kawę w nastawie na grubość "French Press"

W moim młynku to pośrodku mniej więcej zakresów mielenia. Dosyć grubo.

Na wadze ( do nacisku igły gramofonowej  🙂 ) odmierzam 12 gram kawy.

Wsypuję  do French Press.

Zalewam  50 ml wodą o temp 93 st.

Czekam 30s.

Wlewam dalej 150 ml wody o temp 93 st.

Czekam 3 min. 

Wkładam sitko do poziomu wody z kawą

Czekam z 5 min.

Sitko w dół i odlewam kawę zaparzoną do kubka gdzie wcześniej wlałem wrzątek i przed wlaniem kawy, go wylałem.

Kubek musi być gorący lub dobrze ciepły

Delektuję się następnie  🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daru0105

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, daru0105 napisał:

Delektuję się następnie

I to jest najważniejsze! 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam polecane gdzie indziej, niedrogie kawy, może warte spróbowania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obstawiam Lucaffe ale najlepiej spróbować obu pod espresso, jak jeszcze piłem taką kawę, to Pellini też mi smakowała. Od półtora roku w zasadzie tylko dripper V60 i jasne, a co najwyżej średnio palone speciality, np. teraz ćwiczę całkiem smaczną kolumbijkę Tropika od Hayb. Aczkolwiek, czasem tęsknię za wyraźną "kawową" goryczą i wtedy strzelam sobie coś ciemnego, np. Kimbo, ale też z V60, taki profan ze mnie

PS. Pierwszy raz w tym temacie, więc witam i pozdrawiam wszystkich kawoszów, tych ciemnych jak i jasnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.