Skocz do zawartości

il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.08.2022 o 20:37, xajas napisał:

„eksperci“ od palenia wlasnej kawy na patelini

Zasługują na godną nazwę...patelnia i kawa...mam - "kawowi patelniarze" - powinni być zadowoleni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, J.Jerry napisał:

Zasługują na godną nazwę...patelnia i kawa...mam - "kawowi patelniarze" - powinni być zadowoleni...

Jesteś wielki. Umysł jak brzytwa. Poczucie humoru dorównuje błyskotliwości intelektu.

Tylko zaraz.

A kim ty jesteś aby mówić mi co ma mi smakować i jak mam przygotowywać kawę, którą piję?????

Pizzę też sam piekę w domu. Nie zamawiam w pizzeriach 

Z tym też masz problem? 

Nie przepadam za kawą z marketów choć sam piję popularne kawy w pracy. W domu piję wyłącznie kawę, którą sam sobie wypalam. A tobie ...... do tego 😉

Kawowy patelniarz? WOOOW!!!!! 

 

 

 

Powinienem być zadowolony?

W sumie zastanawiam się, czy bardziej mi to zwisa czy czytając takie pierd....lenie wykrzywia mnie bardziej niż po najtańszej kawie z Biedry 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

O kawę się chłopaki pokłócą. Ja pitolę, co się dzieje na tym świecie... 😉

Pamiętam jak pod koniec lat 90-tych wujek kolegi, który mieszka w Monachium, wkręcił nas w picie espresso. Wtedy poznałem LaVazzę, Illy i pierwsze maszyny kolbowe. Wiadomo, że kawy marketowe. Ale wtedy w Polsce mało kto wiedzial o maszynach ciśnieniowych do kawy. Dzisiaj karwa jego mać co drugi cwaniak poucza jak mam pić kawę i że Illy to szczochy i że powinienem to, powinienem tamto. 

Ludzie, co dzieje się z Wami? Dajcie ludziom żyć.

Peace! 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Dopisanie zdania

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kangie napisał:

Dzisiaj karwa jego mać co drugi cwaniak poucza jak mam pić kawę i że Illy to szczochy i że powinienem to, powinienem tamto. 

Illy to nie szczochy, ale szału nie robi. A mowa raczej o porównaniu np. kaw jasno lub średnio palonych do "spalonych" marketówek.

Dlatego zawsze polecam spróbować nawet w ciśnieniowym ekspresie odpowiednik ciemnopalonej jakiejś Brazylii, Kolumbii, czy z innego regionu kawy, ale wersji jasno palonej.

Na innym forum ktoś posłuchał spróbował jasnopalonej i już nie wsypuje do ekspresu ciemnopalonej z marketu.

Mam wielu znajomych w pracy, którzy piją Primę i nikogo na siłę nie przekonuję, żeby nie pił Primy. Za to chętnie chcą siorbnąć moje kawki jakie sobie robię w pracy z Aeropressu 😛

Bo wiedzą jaka przepaść dzieli te kawy.

Ale spoko, niech każdy pije co chce jak chce i z czego chce, a zalewać może nawet wodą z kałuży. 

Za to wciskanie komuś głupot o ideologii, czy religii stworzonej wokół alternatyw i sensowniejszych smakowo kaw jest najzwyczajniej głupie i wynika z braku wiedzy o tychże.

 

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sir.jax napisał:

Illy to nie szczochy, ale szału nie robi. A mowa raczej o porównaniu np. kaw jasno lub średnio palonych do "spalonych" marketówek.

Dlatego zawsze polecam spróbować nawet w ciśnieniowym ekspresie odpowiednik ciemnopalonej jakiejś Brazylii, Kolumbii, czy z innego regionu kawy, ale wersji jasno palonej.

Przecież taka argumentacja i wywody to bezsens

Dlaczego nie porównujesz jasno lub średnio palonych marketowek z "spalonymi" specialty i nie zaserwujesz ich swoim kolegom kawiarzom?

Dlaczego insynuujesz ze marketowi są "spalone" a specialtys nie są?

To jest glupota i ideologia!

 

A co dla mnie jest szalem, jest dla mnie szalem, obojętnie co twoi koledzy siorbaja 😉

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2022 o 03:11, xajas napisał:

Dlaczego nie porównujesz jasno lub średnio palonych marketowek z "spalonymi" specialty i nie zaserwujesz ich swoim kolegom kawiarzom?

Dlaczego insynuujesz ze marketowi są "spalone" a specialtys nie są?

Po pierwsze: nie używam ciemno palonych kaw. Gdybyś miał choć małe pojęcie, to wiedziałbyś, że w altefnatywnych metodach, które stosuję używa się jasno palonych kaw,  ewentualnie średnio palonych. A nie ciemno palonych-te tylko w ekspressach.

Po drugie: jeszcze nie widziałem wśród  marketówek jasno palonych kaw, może średnio palone z bólem można by znaleźć.

A kolegom kawiarzom czasem polecam ciemnopalone speciality, chociaż tak jak już mówiłem średnio lub jasno palone kawy, lepiej wypadają w ekspresie, zwłaszcza w odróżnieniu od marketówek.

Każda ciemno palona kawa speciality z dobrej obróbki i konkretnych upraw bije te marketowe.

Na początku mojej zabawy z kawami zdarzało mi się  kupować ciemno palone speciality, wtedy też próbowałem znaleźć coś ciekawego z marketowych.

Przerobiłem też wszystkie MK Cafe Fresh tak bardzo polecane w reklamach.

Żadne z nich nie leżały nawet obok dobrej kawy.

W dniu 26.08.2022 o 03:11, xajas napisał:

To jest glupota i ideologia!

Owszem, to co Ty wypisujesz jest głupotą i ideologią, którą sobie tworzysz wokół ekspressu i marketowych kaw.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 22:39, sir.jax napisał:

Illy to nie szczochy, ale szału nie robi. A mowa raczej o porównaniu np. kaw jasno lub średnio palonych do "spalonych" marketówek.

Dlatego zawsze polecam spróbować nawet w ciśnieniowym ekspresie odpowiednik ciemnopalonej jakiejś Brazylii, Kolumbii, czy z innego regionu kawy, ale wersji jasno palonej.

 

W dniu 26.08.2022 o 03:11, xajas napisał:

Przecież taka argumentacja i wywody to bezsens

Nawet nie wiesz jak się mylisz, chyba, że najzwyczajniej tego nie rozumiesz.

Zatem jeszcze raz powiem.

Spróbuj jakąkolwiek jasno paloną w ekspresie ciśnieniowym, dajmy na to bardzo popularną Brazylię dowolną jej odmianę, a później taką samą Brazylię ciemnopaloną i porównaj obie po zaparzeniu w ekspressie.

Jak obczaisz o co chodzi wróć do dyskusji, bo na razie to zatrzymałeś się na popularnych kawach marketowych.

Czyli jesteś w czarnej doooopie, taki z ciebie kawosz i home barista.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesteś w czarnej doooopie, taki z ciebie kawosz i home barista.
 


To ty jestes w czarnej dooopie, bo twoje horyzonty i sposob myslenia nie dopuszczaja tego, by ktos mogl wyprobowac te wszystkie jasne/ciemne palenia w wersji specialty/marketowej i mimo to, po dziesiatkach takich prob, wybral „marketowke“.

To jest dla ciebie nie do pojecia i za „skomplikowane“.
To wlasnie tego typu ograniczenia myslowe i blokady nazywam glupota i ideologia.

A to, czy twoim zdaniem jestem kawosz i barista, mam w dooopie, bo ja po prostu chce napic sie kawy, ktora mnie, a nie tobie smakuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

A to, czy twoim zdaniem jestem kawosz i barista, mam w dooopie, bo ja po prostu chce napic sie kawy, ktora mnie, a nie tobie smakuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chłopie, jak dla mnie to ty możesz zalewać te swoje kawy z marketu nawet wodą z kałuży i nadal się nimi zachwycać. 

2 godziny temu, xajas napisał:

To ty jestes w czarnej dooopie, bo twoje horyzonty i sposob myslenia nie dopuszczaja tego, by ktos mogl wyprobowac te wszystkie jasne/ciemne palenia w wersji specialty/marketowej i mimo to, po dziesiatkach takich prob, wybral „marketowke“.

To jest dla ciebie nie do pojecia i za „skomplikowane“.
To wlasnie tego typu ograniczenia myslowe i blokady nazywam glupota i ideologia.

Tyle, że Ty cały czas do mnie bredzisz o kawach do ekspressu, bo twoja wiedza zaczyna się i kończy na ekspressach ciśnieniowych.  O metodach alternatywnych, jak Dripp, Aeropress, Gabi Master, jak i o tym jakich należy w tych metodach używać nie masz bladego pojęcia. 

Zatem ograniczenia myślowe z nas dwojga masz ty, a nie ja.

Zbyt skomplikowane jest dla ciebie to o czym ja piszę, nie masz pojęcia o kawach, skąd w różnych gatunkach i obróbce takie, a nie inne profile smakowe i jak z nich wyciągnąć to co najlepsze, by uzyskać dobry napar i to co w profilu smakowym opisano.

Ty jeszcze dobrej kawy nie piłeś, bo zabetonowałeś się w marketowych na amen.

O dobrych speciality nie wspomnę, bo bełkot krzyczący z opakowań marketowych kaw i reklam jest dla takich jak ty, co spoza ram marketówek, reklam telewizyjnych nigdy nie wyszli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem, że espresso to podstawa...

W innym temacie - kawa z imbirem, podaje przepis:

potrzebne

kawa z marketu

imbir z marketu

zmielić kawę w młynku (wyłącznie elektrycznym) z marketu

zalać wrzątkiem kawę z plastrami świeżego imbiru, woda ma być z kranu, dozwolone filtry z marketu

Smak kawy jest z bardzo wyraźną nutą imbiru...jakby naprawdę był w niej imbir, a nie jak w niektórych kawach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem smakoszem kawy, niemniej ta jest przyzwoita.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli forumowi erudyci prawią tylko o jednym sposobie parzenia kawy, ekspres i napitek z tegoż wypluty oraz napiętnoją inne metody. To samo tyczy się kawki że jedynie korporacja ma słuszną rację to pachnie mi to marksizmem.

Na szczęście są jeszcze ostoje wolności i można sobie zrobić Kolumbię w espreso bądź Kenię w alternatywach, a coo!!

😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto tu kogo pietnuje?

Ja pietnuje.
Ja pietnuje gosci, ktorzy lepiej wiedza niz ja sam, jakie metody juz wyprobowalem, jakie kawy juz pilem, i lepiej wiedza niz ja sam, jaka kawa powinna mi smakowac. A jak mi inna smakuje niz jemu, to mam gust do dooopy i nie wie, co to jest dobra kawa.

Pietnuje tez gosci, ktorzy zaparcie twierdza, ze marketowki to syf.
To te sam mind set i nastawienie ja u gosci ktorzy twierdza ze „kazdy arab to terrorysta“ a „kazdy cygan to zlodziej“.
Tak, takich gosci pietnuje, bo ich nievtrawie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pierote napisał:

Jeżeli forumowi erudyci prawią tylko o jednym sposobie parzenia kawy, ekspres i napitek z tegoż wypluty oraz napiętnoją inne metody. To samo tyczy się kawki że jedynie korporacja ma słuszną rację to pachnie mi to marksizmem.

Na szczęście są jeszcze ostoje wolności i można sobie zrobić Kolumbię w espreso bądź Kenię w alternatywach, a coo!!

😁

Można sobie zrobić w Santosie z pyrexu ale trzeba go mieć a już trzy rozbiłem w tym bezcenny i najlepszy nie tylko designersko z okresu bauchausu

Kaw ich odmian, miejsc upraw no i trzech zbiorów w roku jest tak duża liczba że robiąc ją tylko dla siebie, rodziny przyjaciół trzeba się na czymś skupić i warto jednak specjalizować!
 

Jedno moje dziecko robi super alternatywy, drugie przelewy i "biurową" kolbę a trzecie jest wygodne i albo pije u nas albo w fajnych kawiarniach na mieście 

Różne są drogi dojścia do celu 😉 

Istotą picia kawy jest nadążanie nad pogodowymi zmianami zbiorów kawy! Można się mocno zdziwić a nawet wtopić zamawiając za duże ilości kawy która akurat w danym okresie smakowo mocno wyskoczyła w górę. Można się też pozytywnie zdziwić przechodząc z monokultur na mieszanki kaw z różnych rejonów ale niestety to nie reguła i miłośnik kawy musi  prowadzić samotnie sam z sobą walkę o najlepiej zaparzoną kawę 

To ostatnie to jest właśnie fantastyczne jak ktoś lubi....myśleć

Dużo osób tego ostatniego nie lubi stąd widoczny w tym wątku spór

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bardzo lubię napić się espreso. Często owocowa kawka to fajne doświadczenie w szocie;)

Jednak market jako jedynie słuszny kulawo mi się kojarzy ;);)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą picia kawy jest nadążanie nad pogodowymi zmianami zbiorów kawy!

Nie, istota picia kawy jest picie kawy.
A ta cala reszta to wlasnie filozofia i religia

Istota sluchania muzyki jest sluchanie muzyki, a nie sprawdzanie, ile procent pradu zasilajacego twoj sprzet audio pochodzi z zrodel energii OZE, gazu czy wegla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:


Nie, istota picia kawy jest picie kawy.
A ta reszta to wlasnie filozofia i religia

Istota sluchania muzyki jest sluchanie muzyki, a nie sprawdzanie ile procent pradu zasilajacego twoj sprzet pochodzi z zrodel energii OZE, gazu vzy wegla

argument jest z doopu wzięty!

Sprzedaj ekspres i pij Colę, tam masz nawet większą ilość kofeiny niż w kawie...

 

W pale Ci się może nie mieścić że są podobnie ludzie lubiący alkohol dla smaku a nie żeby się naje*ać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ASURA napisał:

argument jest z doopu wzięty!

Tak, rozumiem, dla niektorych takie przenosnie sa zbyt skomplikowane

PS.

Ja tez lubie wino "dla smaku" a nie dla kraju i sklepu, z ktorego pochodzi

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas nie zauważył, że nie jest w grupie oświeconych, ale do oświecenia...myśli że picie kawy to zwyczajna sprawa, że prawie każdy sobie z tym radzi, że kawę można pić jaką się chce i z czego się chce.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare miesiecy temu zakupilem V60. Zrobilem kawusie zgodnie z instrukcja ale okazalo sie, ze tak zrobiona kawa nie nadaje sie pica po dodaniu mleka w temp pokojowej. Jest zbyt delikatna i mleko "zaglusza" mi zupelnie jej smak. Do tego kawa nie jest wystarczajaco goraca i dodanie mleka powoduje, ze jest prawie zimna. Inaczej mowiac porazka 😞 Czy ja zrobilem cos nie tak czy po prostu przygotowanie kawy ta metoda wyklucza dodanie mleka? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Pare miesiecy temu zakupilem V60. Zrobilem kawusie zgodnie z instrukcja ale okazalo sie, ze tak zrobiona kawa nie nadaje sie pica po dodaniu mleka w temp pokojowej.
 

Podgrzej mleko.
Ja uzywam mikrofalowki.

Sprobuj tez mleko bez laktozy, 3,5%.
Zuupelnie inny smak, jak z smietanka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.08.2022 o 22:52, kichanadeta napisał:

Nie jestem smakoszem kawy, niemniej ta jest przyzwoita.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Więcej niż przyzwoita! Jest jedynie słuszna. 🙂 Ostatnio jak jechałem do Irlandii Płn po zakupy to stanąłem u IRL dystrybutora Lucaffe i kupiłem 4,2kg Murzynka. 4,2 a nie 4 bo mieli tylko 700g torebki.

FaT_3WvX0AMW-QY?format=jpg&name=4096x409

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, luckyguliver napisał:

Pare miesiecy temu zakupilem V60. Zrobilem kawusie zgodnie z instrukcja ale okazalo sie, ze tak zrobiona kawa nie nadaje sie pica po dodaniu mleka w temp pokojowej. Jest zbyt delikatna i mleko "zaglusza" mi zupelnie jej smak. Do tego kawa nie jest wystarczajaco goraca i dodanie mleka powoduje, ze jest prawie zimna. Inaczej mowiac porazka 😞 Czy ja zrobilem cos nie tak czy po prostu przygotowanie kawy ta metoda wyklucza dodanie mleka? 

 

Wszystko zrobiłeś źle. 

A jeśli komuś się wydaje, że wystarczy kupić bele kawę, zmielić bele jak i przelać w drippie i będzie miodzo, to jeszcze daleka droga przed nim.

Do kaw z przelewów nie dodaje się mleka, a tym bardziej zimnego z lodówki. 

A może poszukać w necie lub na blogu np. Coffedesk jak robić kawę z V60, co jest potrzebne, co jest ważne i jak to się robi.

Wystarczy wykazać się odrobiną wysiłku, by zacząć dobrze parzyć kawę z V60.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2022 o 21:35, J.Jerry napisał:

kawę można pić jaką się chce i z czego się chce

Pewno, że tak. Nikt nikomu nie broni.

Ale pieprzenie głupot, że alternatywy to filozofia i religia tylko dlatego, że sam nie ogarnia tematu, bo nie wie jakie parametry i czego na co wpływają, jest przejawem ignorancji i braku wiedzy o tychże. 

Od wielu już lat są organizowane międzynarodowe zawody w parzeniu kawy w różnych metodach łącznie z espresso, wcale nie dlatego, że komuś się tak podoba i wymyślił sobie zawody. Ale dlatego, że jest to sztuka, a kawa jest wymagająca, nie wystarczy nasypać i zalać wrzątkiem. (podobnie jest z herbatami i bynajmniej nie tymi w saszetkach).

Jeśli ktoś tego nie rozumie, to później pisze takie bzdury jak xajas.

Zresztą niejednokrotnie w tym wątku wykazał, że nie ma pojęcia o tym co krytykuje i co nazywa religią.

Dobrze parzyć kawę z drippa i innych, trzeba się nauczyć, podobnie jak tego jak pić, by wyciągnąć i poczuć to co powinno być najlepsze w kawie.

Tak tak, tego też trzeba się nauczyć, a prostym przykładem jest siorbanie z łyżki np. cuppingowej lub po prostu zwykłej łyżeczki. 

Na tym forum jest kilka osób, które się o tym przekonały, choć podejście miały podobne do xajasa.

A co do wypałów i gdzie je stosować...

Jak ktoś ma doświadczenie to wie, że jasno i średnio palone kawy stosowane w alternatywach z powodzeniem można stosować w ekspressie, natomiast te ciemno palone przeznaczone pod espresso już niestety w przelewach, drippach i innych metodach przelewowych się nie sprawdzą. Koniec kropka.

Mleczne kawy zazwyczaj, co też widać w porządnych kawiarniach zawsze są oparte o espresso, nigdy kawy z drippa, czy innej metody przelewowej nie podadzą z mlekiem.

Nie jest to żadna ideologia, takie są fakty, a że ktoś ma swoje widzimisię, to może robić jak chce i przy okazji sp***dolić dobrą kawę. 

Trzeba mieć tylko otwarte horyzonty i umysł no i chcieć, a chcieć to móc. 

Polecam kilka książek,  są też na Amazonie tam gdzie murzynek i inne podobne kawy 🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Wszystko zrobiłeś źle. V60.



Nie napisal ani slowa o tym, jak ta kawe zrobil, poza

Pare miesiecy temu zakupilem V60. Zrobilem kawusie zgodnie z instrukcja


ale ty mimo to wiesz, ze wszystko zrobil zle

To mowi za siebie.

Wszyscy robia wszystko zle.

Oprocz jednego jasnowidzacego wielkiego boga kawy: Sir Jaxa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, xajas napisał:

Nie napisal ani slowa o tym, jak ta kawe zrobil, poza

Wystarczło, że do przelewu dodał mleko i to zimne.

Pisałem wyżej....

Nie napisał, czy kawa jasno palona, czy nie.

A zgodnie z instrukcją,  jaką instrukcją?

Nie ma gotowej instrukcji, są tylko wskazówki, a od nich się wychodzi jako bazy do rozpoczęcia zabawy.

Nie podał informacji, ani jaka kawa, czy zmielona z marketu, czy sam mielił i jak, nie podal jaka temperatura wody, nie podał jaka woda, nie podał jaką metodą przelewania drippa, a jest ich kilka. 

Zatem przyznaję, zapędziłem się.

Chociaż moge się tylko domyślać, jakie błędy popełnił. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, xajas napisał:

Wszyscy robia wszystko zle.

Oprocz jednego jasnowidzacego wielkiego boga kawy: Sir Jaxa

Otóż nie.

Mnie też nie wszystkie kawy z drippa wychodzą tak jak bym chciał lub by uzyskać na podniebieniu opisany profil smakowy.

Ale wtedy zmieniam parametry parzenia począwszy od temp. wody, grubości zmielenia, metody i czasu zalewania drippa lub nakładam "deszczownicę" w postaci Gabi Master B. Ewentualnie przechodzę do Aeropressu, albo Gabi Master A, chociaż dla samego sprawdzenia, co się zadzieje z kawą. Bo może akurat wypadnie lepiej napar w innym urządzeniu. 

W tym ostatnim kawy są zazwyczaj słodsze, łagodniejesze bywa, że ciekawsze w smaku. Zaś w drippie dla danej kawy  znaczenie może mieć nawet wysokość z jakiej lejemy wodę na dozę kawy, rownież sposób polewania oprócz wspomnianej wysokości. 

Oczywiście każda z tych metod to przede wszystkim inne podejście, grubość mielenia, czy doza.

Tak mam i tak powinno się robić w dążeniu do jak najlepszych efektów, a nie przekreślać metodę, bo coś nam nie wyszło.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.