Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny aktywne


Adi777
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, slawek.xm napisał:

teoretycznie nie powinien być lokalizowany

ale nie robiłem takich eksperymentów więc jak jest w praktyce nie wiem

Ja mam sub za sobą, za siedziskiem. Więc nie w teorii a w praktyce wiem i podpowiadam jak jest.

Na Audio Show był raz przy drzwiach, gdzie wchodzą i gromadzą się ludzie, ale że był przykryty suknem prawie nikt go nie dostrzegł. Nie mówiąc o dosłyszeniu. A zachwytom nad całością dźwięku nie było końca...

***

Subwoofer a) rozwiązuje sprawę słabości kolumn głównych i/lub b) pozwala osiągnąć oczekiwaną głośność w najniższych częstotliwościach. Jak ktoś ma wielkie szafy grające pełnym pasmem i/lub nie potrzebuje dawać czadu na całe osiedle - subwoofer jest mu zbędny. A jeśli jest potrzebny to trzeba zauważyć, że dostarcza więcej zalet niż minusów. Co oznacza, że jakichś wad i trudności można się doszukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak sie wysile to tak wyglada moj rasowy kon

IMG_0975.thumb.jpg.3f5fb853938c122440b668a9089e1cec.jpgA teraz pokaz swojego „rumaka“

A tak jak sie skupie nad sensownymi wartosciami to tak:

IMG_0674.thumb.jpg.d028b7227c02c76ab047cb09387e5b00.jpg

Beeeee

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - wytłumaczcie mi proszę o co chodzi z tym subwooferem, czy dwoma, albo nawet trzema (?) w zestawie z aktywnymi monitorami.
Mam tu na myśli konkretny przypadek, czyli moje aktywne monitory (do komputerka, jak napisał guru sly) Event Opal.
Zakładam, że znacie ich brzmienie, a jak nie, to poczytajcie recenzje i opinie użytkowników (tu na AS też można znaleźć). Basu nie brakuje wcale, nawet tego nisko schodzącego, ale OK - niektórzy lubią go mieć jeszcze więcej. Czyli podłączamy jakiś dobry sub, odpowiednio go konfigurujemy by jak najlepiej współpracował z Opalami i co zyskujemy?
Ktoś tu pisał, że sub pozwala odciążyć bas monitorów i dołożyć swój, więc wtedy monitory lepiej grają pozostałymi pasmami. Nie bardzo to rozumiem - jeśli sub zabiera dobrze brzmiący bas monitorom, albo jego część i zastępuje go swoim, tym głębszym, to co się dzieje z całokształtem brzmienia? Przecież to nie może grać lepiej, bo nadmiar basu przytłacza resztę, czyli średnicę i wysokie. To są monitory 2-drożne, więc zabierając im oryginalny bas, a dodając ten z suba nie spowodujemy degradacji średnicy i ogólnego dźwięku? 
Kiedyś robiłem próby z subami, jak jeszcze miałem Adamy A77X i zawsze było tylko gorzej niż bez suba. Dlatego powiedziałem sobie - nigdy więcej subów, jeśli bez nich brzmienie jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wuelem napisał:

Ja mam sub za sobą, za siedziskiem. Więc nie w teorii a w praktyce wiem i podpowiadam jak jest.

Na Audio Show był raz przy drzwiach, gdzie wchodzą i gromadzą się ludzie, ale że był przykryty suknem prawie nikt go nie dostrzegł. Nie mówiąc o dosłyszeniu. A zachwytom nad całością dźwięku nie było końca...

***

Subwoofer a) rozwiązuje sprawę słabości kolumn głównych i/lub b) pozwala osiągnąć oczekiwaną głośność w najniższych częstotliwościach. Jak ktoś ma wielkie szafy grające pełnym pasmem i/lub nie potrzebuje dawać czadu na całe osiedle - subwoofer jest mu zbędny. A jeśli jest potrzebny to trzeba zauważyć, że dostarcza więcej zalet niż minusów. Co oznacza, że jakichś wad i trudności można się doszukać.

po pierwsze zupelnie nie zrozumiałeś o czym pisałem

bo nie odniosleś się do meritum

a Twoje dywagacje są oczywiście ok , tylko zupełnie bez związku z moim wpisem do którego się odniosłeś

 

a w kwestii tego co napisałeś

umieszczenie subwoofera za głową lub w formie stolika do kawy lub jak najblizej sluchacza ma za zadanie przede wszystkim uzyskanie jak najwięcej dźwieku bezpośredniego i odpowiednio glosnego ( spl maleje wraz zodlegloscią odsluchu a więc sub musi pompowac więcej powietrza by uzyskac wyższe spl dlatego bardziej sie wychyla generujac więcej zniekształceń  i w takim wypadku ustawienie blisko sluchacza znacznie pomaga)

szczegolnie jest to dobrym rozwiazaniem w przypadku uzupelnienia OB o ripol

kiedy jeszcze dochodzi zwarcie akustyczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, soundchaser napisał:

Ktoś tu pisał, że sub pozwala odciążyć bas monitorów i dołożyć swój, więc wtedy monitory lepiej grają pozostałymi pasmami. Nie bardzo to rozumiem - jeśli sub zabiera dobrze brzmiący bas monitorom, albo jego część i zastępuje go swoim, tym głębszym, to co się dzieje z całokształtem brzmienia? Przecież to nie może grać lepiej, bo nadmiar basu przytłacza resztę, czyli średnicę i wysokie. To są monitory 2-drożne, więc zabierając im oryginalny bas, a dodając ten z suba nie spowodujemy degradacji średnicy i ogólnego dźwięku? 

problem jest taki ,ze do konfiguracji suba z monitorami musimy podejść jak do konstruowania nowej aktywnej konstrukcji 3-way

ze wszystkimi tego konsekwencjami

dlatego lepiej wypadają dwa suby np jako podstawki pod monitory

z podzialem pasma i filtracją na poziomie dobrych ukladow 3-way

postawienie suba z dala od kolum i próby uzyskania dobrego zgrania szczegolnie bez pomiarow koncza sie w 90%porazka dźwiekową

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

Panowie - wytłumaczcie mi proszę o co chodzi z tym subwooferem, czy dwoma, albo nawet trzema (?) w zestawie z aktywnymi monitorami.
Mam tu na myśli konkretny przypadek, czyli moje aktywne monitory (do komputerka, jak napisał guru sly) Event Opal.
Zakładam, że znacie ich brzmienie, a jak nie, to poczytajcie recenzje i opinie użytkowników (tu na AS też można znaleźć). Basu nie brakuje wcale, nawet tego nisko schodzącego, ale OK - niektórzy lubią go mieć jeszcze więcej. Czyli podłączamy jakiś dobry sub, odpowiednio go konfigurujemy by jak najlepiej współpracował z Opalami i co zyskujemy?
Ktoś tu pisał, że sub pozwala odciążyć bas monitorów i dołożyć swój, więc wtedy monitory lepiej grają pozostałymi pasmami. Nie bardzo to rozumiem - jeśli sub zabiera dobrze brzmiący bas monitorom, albo jego część i zastępuje go swoim, tym głębszym, to co się dzieje z całokształtem brzmienia? Przecież to nie może grać lepiej, bo nadmiar basu przytłacza resztę, czyli średnicę i wysokie. To są monitory 2-drożne, więc zabierając im oryginalny bas, a dodając ten z suba nie spowodujemy degradacji średnicy i ogólnego dźwięku? 
Kiedyś robiłem próby z subami, jak jeszcze miałem Adamy A77X i zawsze było tylko gorzej niż bez suba. Dlatego powiedziałem sobie - nigdy więcej subów, jeśli bez nich brzmienie jest super.

Słucham muzyki w domu z systemu stereo 2.2 gdzieś tak od 2007 roku i w zasadzie nigdy nie pomyślałem, że to taka męka o jakiej tutaj szanowne grono audiofilskie opowiada. Tylko czasami przełączam się w setup 2.0 i podłączam N802 - jak mi się znudzi dżwięk 2.2, ale jakoś szybko wracam do podstawkowców i dwóch sub's. Sygnał LFE do dwóch aktywnych sub's podawany jest z preampa, czyli pracują tak jakby trzy końcówki mocy. Dżwięk bardzo dobry - przestrzenny i z lekkim dociążeniem, ale w wielu wypadkach suby się praktycznie nie odzywają, bo basu jest po prostu w nagraniu albo za mało, albo jest za cichy, albo go w ogóle nie ma. Poprawnie zrealizować kontrabas jest sztuką - dużą sztuką. Najważniejsze, żeby basista nie absorbował słuchacza i był perfekcyjnie zbalansowany z resztą zespołu - zespołu w realu, na scenie czy też podczas jakiejkolwiek sesji, a w domenie audiofilskiej z resztą zespołu domowego stereo. Za dużo basu w graniu akustycznym czy też półakustycznym tylko pogarsza dżwięk i robi z muzyki karykaturę. Ale faktem jest, że w muzyce syntetycznej jebnięcie basidłem robi wrażenie, jednak drugim faktem jest też to, że nie na mnie. Wygląda to u mnie mniej więcej tak -> odcięcie na 60Hz, faza przeważnie na zero, ext off, moc sub's ustawiona na słuch - tak jak pisałem, przy niektórych nagraniach bas pojawia się tylko z podstawkowców i sub's w ogóle nie pracują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) image.thumb.png.b0997e008f3fd18c40030fd11e1a6791.pngimage.thumb.png.5d159d82eafc7c129edffd13c3d6efa6.png

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:


Jak sie wysile to tak wyglada moj rasowy kon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) A teraz pokaz swojego „rumaka“ emoji6.png

A tak jak sie skupie nad sensownymi wartosciami to tak:

IMG_0674.thumb.jpg.d028b7227c02c76ab047cb09387e5b00.jpg

Beeeee

Nadal nie zrozumiałeś
Nie sztuka nawkładać głośników, podłączyć suby i wymodelować charakterystykę, ważne czy przetworniki i konfiguracja pasuje do siebie aby stworzyć synergie, Asura np. słyszy w Audio Technology ich własny charakter który nie pasuje w jego konfiguracji
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nadal nie zrozumiałeś
Nie sztuka nawkładać głośników, podłączyć suby i wymodelować charakterystykę, ważne czy przetworniki i konfiguracja pasuje do siebie aby stworzyć synergie, Asura np. słyszy w Audio Technology ich własny charakter który nie pasuje w jego konfiguracji
 

Zrozumiales.
Pokazales jako przyklad wymodelowana charakterystyke wiec ci pokazalem jak rasowo wymodelowana charakterystyka wyglada. O takiej mozesz tylko pomarzyc, BO TO JEST SZTUKA.. A jak wyglada synergia, tez ci moge pokazac, i tez mozesz tylko pomarzyc (jesli wogole cos z tego kapujesz).

A co Asura slyszy nie jest dla mnie zadnym wymiernikiem

Tak wyglada „synergia“, tak sie mierzy „synergie“ (moja „synergia“ w porownaniu z dobra synergia).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_1219.thumb.jpg.22cf73eb779cfa0c144269a7b968849b.jpg

A ta powyzsza wymodelowana „synergia“, to juz NAJWYZSZSA SZTUKA, znacznie wyzsza niz ta z ta charakterystyka.

Gerard, jak bys sie nie obrocil, d… zawsze zostanie z tylu.
Przytaczane tu przyklady, ze 99% kombinacji z subwooferem nie funkcjonowalo, albo ze ktos slyszal zle „zszycie“ i inny charakter, to zaden dowod na to, ze krzyzowka barana z oslem nie funkcjonuje. Dla mnie to dowod na to, ze ten kto je krzyzowal nie mial o tym pojecia.

W kregach komputerowych jest takie powiedzenie:
„jesli w komputerze cos nie dziala, to w 99% przypadkow przyczyna tych problemow siedzi PRZED komputerem“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Nadal nie zrozumiałeś
Nie sztuka nawkładać głośników, podłączyć suby i wymodelować charakterystykę, ważne czy przetworniki i konfiguracja pasuje do siebie aby stworzyć synergie, Asura np. słyszy w Audio Technology ich własny charakter który nie pasuje w jego konfiguracji
 

A nie czasem spójność?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:


Zrozumiales.
Pokazales jako przyklad wymodelowana charakterystyke wiec ci pokazalem jak rasowo wymodelowana charakterystyka wyglada. O takiej mozesz tylko pomarzyc, BO TO JEST SZTUKA. pomarzyc. A jak wyglada synergia, tez ci moge pokazac, i tez mozesz tylko pomarzyc (jesli wogole cos z tego kapujesz).

A co Asura slyszy nie jest dla mnie zadnym wymiernikiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak wyglada „synergia“, tak sie mierzy „synergie“IMG_9132.jpgIMG_1219.jpg

Ja jakbym chciał takie rzeczy jak ty to bym sobie kupił i to na końcówkach o których ty marzysz

Sly tez te AT wymienił na inne bo nie pasowały w konfiguracji

Nie to nie pomiar synergii
 

 

3 minuty temu, pmcomp napisał:

A nie czasem spójność?

Tez

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

spl maleje wraz zodlegloscią odsluchu

Ta reguła nie ma praktycznego znaczenia w pomieszczeniu. Uwzględnić ją trzeba przy NAGŁAŚNIANIU przestrzeni otwartych. Podczas realizacji koncertu na powietrzu.

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

OK - niektórzy lubią go mieć jeszcze więcej

Nie o więcej chodzi, tylko o oddanie wszystkiego, co jest w nagraniach. W NATURALNEJ proporcji. W naturze energia niskich tonów jest wielokrotnie większa niż reszty pasma.

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

dobry sub, odpowiednio go konfigurujemy by jak najlepiej współpracował z Opalami i co zyskujemy?

Zyskujemy spokój. Bez względu na głośność muzyka brzmi łagodnie, komfortowo. Nie czuć żadnego wysiłku ze strony sprzętu, stąd już krok do odczucia, że jest muzyka jako samoistne wydarzenie. Bez udziału pośrednictwa elektroniki i kolumn. Lepsze oparcie w niskich tonach pozwala lepiej i pełniej pokazać się innym dźwiękom. To jak słuchanie muzyki np. przez telefon - wszystko jest do siebie podobne. Rozciągając skalę na boki (z górą system zwykle nie ma problemu), robimy miejsce do zaprezentowania się wszystkiego bardziej konkretnie. Aż do namacalności (oddanie brył, zagęszczanie powietrza w danym miejscu sceny). Muzykę zaczniesz odczuwać a nie tylko słyszeć (jak w telefonie).

Czyli celem jest poprawa przekazu, a nie degradacja środka czy ogólnie dźwięku. I można to osiągnąć, choćby przez większą natychmiastowość impulsów, jeśli swoje monitory odetniesz od przetwarzania basu. Można ich nie odcinać a tylko dołożyć subwoofer, wówczas tylko zyskujemy kilka dodatkowych Hz w dół, ale w tych wymienionych wyżej elementach jakiejś istotnej zmiany nie zanotujesz.

Ja mam możliwość na jednych kolumnach, przełącznikiem, zmieniać tryb pracy z pasywnego na aktywny. Oraz, też przełącznikiem, dodawać i odcinać subwoofer. Dla cichego słuchania, relaksacyjnego, nie trzeba sobie głowy zawracać polepszaniem czegokolwiek. Ale jeśli chcemy wejść w nagranie, prześwietlić je i dodatkowo narobić hałasu w bardzo elegancki sposób - w końcu zaważy ograniczone od dołu pasmo i zmaganie się małej skrzynki z ciśnieniem niskotonowego pasma (kompresja dynamiki). 

Jak Ci się podoba w postaci teraz - nie ruszaj. Jeśli kiedyś stwierdzisz, że można lepiej - przetestuj rozwiązanie z subwooferem i odcięciem opali w miejscu, gdy bas już jest wszechkierunkowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slawek.xm napisał:

problem jest taki ,ze do konfiguracji suba z monitorami musimy podejść jak do konstruowania nowej aktywnej konstrukcji 3-way

ze wszystkimi tego konsekwencjami

dlatego lepiej wypadają dwa suby np jako podstawki pod monitory

z podzialem pasma i filtracją na poziomie dobrych ukladow 3-way

Przypadkowo mam podobne zdanie. Przy czym raczej bez suba, jak się da 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kończyć bo widzę ze nasza dyskusja jest "niespójna", ty o głównej charakterystyce a ja o dopasowaniu sekcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chicago napisał:

w wielu wypadkach suby się praktycznie nie odzywają, bo basu jest po prostu w nagraniu albo za mało, albo jest za cichy, albo go w ogóle nie ma.
(...)
przy niektórych nagraniach bas pojawia się tylko z podstawkowców i sub's w ogóle nie pracują.

A gdy basu w nagraniu jest więcej, to wtedy wkracza sub i dodaje go jeszcze więcej?
Przecież to się kupy nie trzyma. Zadaniem suba jest polepszenie jakości basu, gdy monitory nie dają sobie z tym rady, a z tego co piszesz wynika, że jak w nagraniu basu nie ma za dużo, to sub nie pracuje i monitory muszą udźwignąć ten ciężar optymalnej reprodukcji basu, tyle ile go jest. Jednak jeśli jest go więcej w nagraniu, to monitory nie mają chyba z nim problemu, więc jak wtedy jeszcze wkroczy sub, to już o dobrym brzmieniu możemy zapomnieć, bo basu jest po prostu za dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu pisał, że sub pozwala odciążyć bas monitorów i dołożyć swój, więc wtedy monitory lepiej grają pozostałymi pasmami. Nie bardzo to rozumiem - jeśli sub zabiera dobrze brzmiący bas monitorom, albo jego część i zastępuje go swoim, tym głębszym, to co się dzieje z całokształtem brzmienia? Przecież to nie może grać lepiej, bo nadmiar basu przytłacza resztę, czyli średnicę i wysokie. To są monitory 2-drożne, więc zabierając im oryginalny bas, a dodając ten z suba nie spowodujemy degradacji średnicy i ogólnego dźwięku? 


Nie dziwota ze tego nie rozumiesz, bo to po czesci bezsens.

Primo.
Jesli bas z monitorow „dobrze brzmi“, to nie zabieram go i nie zastepuje subwooferem, tylko uzupelniam w tym zakresie, ktorego te monitory nie odtwarzaja (dobrze).

Sekundo.
Jesli monitory pozostaja nie filtrowane to subwoofer nic nie „odciaza“. Subwoofer odciazy monitory tylko wtedy, gdy je filtrujesz.

Tertio.
Jesli sa filtrowane to jest szansa na to, ze produkuja mniej znieksztalcen slyszalnych w zakresie „srednicy i ogolnego dzwieku“ wiec subwoofer nie degraduje ich, tylko wrecz przeciwnie: poprawia.

BTW. Skad ten domniemany „nadmiar basu“? Przekreciles pokretlo glosnosci subwoofera za daleko? Czy to wina subwoofera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, soundchaser napisał:

A gdy basu w nagraniu jest więcej, to wtedy wkracza sub i dodaje go jeszcze więcej?

6 minut temu, soundchaser napisał:

Jednak jeśli jest go więcej w nagraniu, to monitory nie mają chyba z nim problemu

Subwoofer niczego NIE dodaje. Odtwarza tylko to, co jest w nagraniu.

Nie ma "więcej", tylko są niższe częstotliwości. Te, których nie przenosi monitor (gra je już tylko bardzo cicho - subwoofer w zarejestrowanej głośności).

Nie możesz wyjść z punktu, że możesz teraz nie wszystko słyszeć. Nie słyszysz pełnego nagrania, tylko wycinek. Na koncercie też można odciąć subwoofery. Co się wtedy stanie? Niezadowoleni ludzie sobie pójdą. Czy basu jest tam za dużo? Nie. Jest tyle, ile trzeba i ile oczekuje publika.

Tylko społeczność audiofilska NIE OCZEKUJE basu. Nienormalni ludzie to. Taka prawda.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Wuelem napisał:

Subwoofer niczego NIE dodaje. Odtwarza tylko to, co jest w nagraniu.

Nie ma "więcej", tylko są niższe częstotliwości. Te, których nie przenosi monitor (gra je już tylko bardzo cicho - subwoofer w zarejestrowanej głośności).

Nie możesz wyjść z punktu, że możesz teraz nie wszystko słyszeć. Nie słyszysz pełnego nagrania, tylko wycinek. Na koncercie też można odciąć subwoofery. Co się wtedy stanie? Niezadowoleni ludzie sobie pójdą. Czy basu jest tam za dużo? Nie. Jest tyle, ile trzeba i ile oczekuje publika.

 

 

To podłącz tylko sub i usłyszysz czy emituje tylko brakujący zakres

 

8 minut temu, Wuelem napisał:

Tylko publika audiofilska NIE OCZEKUJE basu. Nienormalni ludzie to. Taka prawda.

 

Ja jestem audiofilem i jestem basolubem, 20Hz mam nad średnicą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Wuelem napisał:

Zyskujemy spokój. Bez względu na głośność muzyka brzmi łagodnie, komfortowo. Nie czuć żadnego wysiłku ze strony sprzętu

Hmmm...rozumiem, że chodzi Ci o to, że nawet przy minimalnej głośności współpraca suba zapewnia komfortowe zejście basu, którego nie ma bez niego. A co się dzieje przy większej głośności? Przecież bas wtedy staje się jeszcze bardziej potężny.
 

15 minut temu, Wuelem napisał:

Czyli celem jest poprawa przekazu, a nie degradacja środka czy ogólnie dźwięku. I można to osiągnąć, choćby przez większą natychmiastowość impulsów, jeśli swoje monitory odetniesz od przetwarzania basu

Na miłość boską - jeśli odetnę woofer w swoich monitorach, to co będę słyszał? Wysokotonową kopułkę we współpracy z najniższym basem suba??
 

17 minut temu, Wuelem napisał:

Jak Ci się podoba w postaci teraz - nie ruszaj.

No cały czas to piszę. Po co zmieniać coś, co gra świetnie, a sub może tylko popsuć?
Suby są dla tych, którzy nie są zadowoleni ze swojego brzmienia, bo mają za mało basu.
A pisanie, że sub czy zestaw subów to złoty środek na optymalne brzmienie jest przesadą.
To jest złoty środek być może w systemach, którym brakuje basu, ale i tak satysfakcjonująca konfiguracja, jak czytam, to jakaś kuriozalnie ciężka sprawa i rzadko zakończona sukcesem.

 

14 minut temu, Wuelem napisał:

Subwoofer niczego NIE dodaje. Odtwarza tylko to, co jest w nagraniu.

Skąd wiadomo ile basu jest naprawdę w nagraniu? Dobre monitory tego "nie wiedzą" i odtwarzają go za mało, a sub, który reprodukuje jedynie najniższe częstotliwości "wie" to lepiej?

17 minut temu, Wuelem napisał:

Na koncercie też można odciąć subwoofery. Co się wtedy stanie? Niezadowoleni ludzie sobie pójdą. Czy basu jest tam za dużo? Nie. Jest tyle, ile trzeba i ile oczekuje publika.

Na koncertach rockowych często słychać jedynie zgiełk i czasem trudno od razu rozpoznać który utwór grają.
Jeśli coś podobnego mam mieć w domu to ja dziękuję. :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Sly tez te AT wymienił na inne bo nie pasowały w konfiguracji

To nieprawda. Pasowały bardzo dobrze, ale Ellipticory okazały się jeszcze trochę lepsze, ale trochę. To nie jest wielka różnica. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, xajas napisał:

Jesli bas z monitorow „dobrze brzmi“, to nie zabieram go i nie zastepuje subwooferem, tylko uzupelniam w tym zakresie, ktorego te monitory nie odtwarzaja (dobrze).

O, i to rozumiem. To ma sens.
 

28 minut temu, xajas napisał:

Jesli monitory pozostaja nie filtrowane to subwoofer nic nie „odciaza“. Subwoofer odciazy monitory tylko wtedy, gdy je filtrujesz.

Co to znaczy "filtrowane"? Moje są filtrowane, czy nie?

30 minut temu, xajas napisał:

Skad ten domniemany „nadmiar basu“? Przekreciles pokretlo glosnosci subwoofera za daleko? Czy to wina subwoofera?

Ilekroć w przeszłości podłączałem suba, to miałem nadmiar basu. Słuchać się nie dało. A podłączałem wg. fachowej instrukcji. To było z 10 lat temu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, .:Gerard:. napisał:

To podłącz tylko sub i usłyszysz czy emituje tylko brakujący zakres

Przecież chodzi o ten zakres, którego bez subwoofera byś nie usłyszał.

15 minut temu, soundchaser napisał:

bo mają za mało basu

Kolejny raz Twoja percepcja to "za mało" / "za dużo".

TO BŁĘDNE MYŚLENIE!!!

Tylko na pełnopasmowych kolumnach będziesz wiedział, ile jest basu w nagraniu. Czyli jak pytasz:

17 minut temu, soundchaser napisał:

Skąd wiadomo ile basu jest naprawdę w nagraniu?

Na pewno nie dowiesz się mając tylko monitory. I nie o nadmiar energii w tym zakresie chodzi, tylko o oddanie tego, co założył sobie producent nagrania.

Rozdziel sobie etap nagrywania i masteringu przy produkcji muzyki. Do obu są wykorzystywane inne kolumny. Na końcowym etapie, tworzenia tego, co ma słyszeć słuchacz - nie korzysta się z monitorów!

Dlaczego?

Przeczytaj, już zostało napisane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sly30 napisał:

To nieprawda. Pasowały bardzo dobrze, ale Ellipticory okazały się jeszcze trochę lepsze, ale trochę. To nie jest wielka różnica. 

Okay, ale sednem moich wypowiedzi było ze mogą być różnice miedzy przetwornikami, pasujące lepiej,gorzej albo nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, przemak napisał:

Przypadkowo mam podobne zdanie. Przy czym raczej bez suba, jak się da 😉

Trzeba miec kolumny ktore nie potrzebuja suba. Proste.

10 minut temu, Wuelem napisał:

Przecież chodzi o ten zakres, którego bez subwoofera byś nie uslyszał.

 

Nie mam poczucia straty. Napisalem ile mam ngran gdzie potrzeba 20Hz. 

Jak by co to mam niezle sluchawki 😉 , gdybym zmienil zdanie.

BTW na bigbandach jest kontrabas i stopa, moje wszystkie kolumny daja radę.

🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pmcomp napisał:

Trzeba miec kolumny ktore nie potrzebuja suba. Proste.

Zdaniem niektórych osób, fizyczne oddzielenie basu od reszty pasma - czyli subwoofery, multi sub - jest lepszym rozwiązaniem, ale nie wiem, nie porównywałem, nie znam się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pmcomp napisał:

Trzeba miec kolumny ktore nie potrzebuja suba. Proste.

Gdybym miał 4343 to bym tak twierdził, a ze nie mam, to... modyfikuję oczekiwania 😉

36 minut temu, .:Gerard:. napisał:

To podłącz tylko sub i usłyszysz czy emituje tylko brakujący zakres

Mój tak. Może Twój był popsuty lub za głośno ustawiony? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pmcomp napisał:

Trzeba miec kolumny ktore nie potrzebuja suba.

Będą olbrzymie.

W subie (aktywnym) bas wspomagany jest elektroniką. Pamiętajmy o tym.

6 minut temu, pmcomp napisał:

Napisalem ile mam ngran gdzie potrzeba 20Hz.

To, że kolumna przetwarza np. do 35 Hz nie oznacza, że gra te częstotliwości tak samo głośno jak inne. Subwoofer pomaga odtworzyć dany zakres bez spadku głośności. Czyli z lepszą dynamiką. Tylko tyle i aż tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pmcomp napisał:

Nie mam poczucia straty. Napisalem ile mam ngran gdzie potrzeba 20Hz. 

Jak by co to mam niezle sluchawki 😉 , gdybym zmienil zdanie.

BTW na bigbandach jest kontrabas i stopa, moje wszystkie kolumny daja radę.

Wszystkie nagrania muzyki rozrywkowej do końca lat 90 były nagrywane na wielośladzie analogowym. Wszystkie te magnetofony mają spadek zaczynający się w okolicy 40Hz, a przy dużej prędkości nawet wyżej. To samo zgranie na "wąską" taśmę - tam częściej używało się 30ips i dół znikał jeszcze bardziej. 

6 minut temu, Wuelem napisał:

Będą olbrzymie.

O to to 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.