Skocz do zawartości
IGNORED

Królewskie 8 omów


venusto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to post od laika w świecie lamp elektronowych dla innych początkujących forumowiczów szukających odpowiedzi przy budowie swojego zestawu i toru audio który ukoi ich audiofilskie podniebienia. Zacznę od końca mój zestaw  M2Tech HiFace DAC,  przewody melodika, wzmacniacz CAYIN - MT-35 S, głośniki magnat shadow 209.   Długo budowałem swój wymarzony tor audio, masę przeczytanych artykułów i postów na forum. Ale gdzieś intuicja i ciekawość pchała mnie w otchłań swojej drogi i wyboru nieco szalonego i innego niż reszta osób. Jest to post do Ciebie forumowiczu który właśnie rejestrujesz się na forum masz odłożone kilka tyś na sprzęt i boisz się wtopić ciężko uzbierane pieniądze. WZMACNIACZ - serce i dusza, korona Twojej sceny którą właśnie budujesz.... nie oszczędzaj .....CAYIN - MT-35 S porządny chińczyk z dobrymi transformatorami na budowie point to point. Pozdrawiam Pana Romana który buduje naprawia sprzęt audio, mierzy lampy i tuninguje wszystko co gra nadaje brzmienie. Nie baw sie w yaginy i inne cuda. Nie myśl że wymiana kilku bajerów sprawi że Twój wzmacniacz przeskoczy po lekkim tuningu dwie półki wyżej.  Kup sobie Cayina bo kolejna półka jakości i wydajności to już od 8 tyś w górę. Mówimy ciągle o torze audio dla normalnego zjadacza chleba.  Pamiętaj aby Twój wzmacniacz miał zewnętrzne regulatory biasu. Wewnętrzne mogą Cię zgubić i spowodować że będziesz musiał rozbierać co jakiś czas wzmacniacz aby regulować bias. Kup sobie porządnie el34 RFT ze starej produkcji najlepiej niski cokół. Dac nie ma być duży piękny z milionem regulacji  . Tor audio ma być prosty czysty aby jak najmniej rzeczy go zaburzało bo kwintesencją muzyki jest to aby oddać naturalność brzmienia to co autor utworu miał na myśli. Polecam M2Tech HiFace DAC. Głośniki temat rzeka kupiłem takie jakie mi się podobały i aby miały racjonalne parametry hz i min 90 db.  Wiadomo nie mogą kosztować 500 zł do takiego wzmacniacza ale kup takie aby nie były z gówno litu i aby firma była na rynku jakiś czas coś sobą reprezentowała. I teraz 4 cz 8 omów ................................??????? jak podłączyć ? Na forach wyczytasz że jak chcesz wpiąć w końcówkę mocy na 8 h to kolumny musza mieć 8 omów lub więcej. To jest teoria bezpieczna aby nic się nie spaliło. Moje kolumny mają 4-8 omów ale w rzeczywistości może różnie być mogą mieć np 6 omów. Długo eksperymentowałem z lampami mocy i lampami sterującymi skończyłem na mullardach i środkowej telefunken.  Naprawdę było już dobrze czułem ze wyłapuje już prawie wszystkie detale jakie moje ucho daje rade usłyszeć. Dawało się odczuć w którym miejscu stoi wokalista i poszczegółne instrumenty.  Po końcowym tuningu u Pana Romana , wymieniliśmy Kondensatory  na Jantzen. Ale jakoś nie czułem różnicy . Podczas dyskusji Pan Roman pisał że u niego Cayin lepiej gra na 8 omach.  Trochę się bałem przepiąć w końcówce mocy na 8 omów ale zrobiłem to.............. i wtedy zmieniło się wszystko ................... jak byś otworzył drzwi do innej przestrzeni, innego wszechświata przepełniła mnie głębia stereofonii gęstości brzmienia jeszcze większej detaliczności . Ostra góra przeszła w gęstość całości  i wyrównanie całej sceny brzmienia. Kolumny dostały kopa dolne pasmo dostało basu jak trzeba na tyle ile mało watowy cayin daje rade z siebie wykrzesać . Czułem krtań wokalisty z której wydobywa się Dźwięk. Fala muzyki jest tak gęsta teraz że wprawia w mikro drgania dosłownie serce.  Utwory dsd dxd powodują że czujesz jak wokalista jest obok Ciebie ,,,,,,przenika.... Cię muzyka ...... wypełnia Cię .......... Kończąc nie szukaj magicznych kabli , magicznych tunerów którzy z wzmaka za 1000 zł zrobią Ci serce warte 5 tys. Kupując nosy dopytuj się sprzedawców o wszystkie parametry lamp bądz zawsze dociekliwy i nie ufny. Sprzedawca który się zna na pewno Ci odpowie na wszystkie pytania. Nie szukaj okazji w nosach skończyły się okazje. Jak ktoś jest pewny tego co ma nie odda Ci ich za 100 zł. Kup sobie poprawne kolumny które utrzymują parametry , chce kupić za 5 tyś ok nawet kup za 10 tyś tylko najpierw zmierz sobie słuch czy wogóle Twoje ucho da rade wszystko wyłapać co głośnik Ci przekaże bo inaczej to kasa wywalona w błoto.  Podałem Ci przepis na bardzo dobry zestaw lampowy który oczarowuje moje ucho leczy moją dusze co tydzień , zabiera mnie do innego wymiaru gdzie siedzę sobie sam wtopiony w fotel i oddycham muzyką....  Jeżeli nie masz tej kwoty na lampę to polecam kupić dobre kino domowe inaczej zrazisz się do wzmaków lampowych na lata. Pamiętaj że na forach dużo członków pisze różne przemyślenia nie mając wogóle żadnego doświadczenia tylko wiedze z internetu. Ja swój tor audio budowałem około 3 lata . Nie idę już w żadną stronę, nie szukam już kolejnych magicznych nosów, cudownych kolumn , rozbudowanych tłustych daców....  Drogi kolego pamiętaj ......nie daj się zatracić w pogoni za ideałem...... Powiem Ci tylko że można zbudować coś co gra poprawnie i że da się odczuć że więcej już nie trzeba.  Pozdrawiam ....... cdn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodziloby jakiekolwiek formatowanie tekstu... 
wyglada to jak przepisany brudnopis z notatnika...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, julius-6 napisał:

wyglada to jak przepisany brudnopis z notatnika...

to opowiadanie chyba jakieś 😄

po kilku linijkach dałem spokój wygląda jak kolejna recenzja w zamian za coś (sorki nie doczytałem za co ) jakie co raz się pojawiają.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, bolo_senor napisał:

to opowiadanie chyba jakieś 😄

po kilku linijkach dałem spokój wygląda jak kolejna recenzja w zamian za coś (sorki nie doczytałem za co ) jakie co raz się pojawiają.

 

Tak to płatna recenzja daca którego praktycznie nie ma już dostępnego w Polsce , tak samo głośniki a wzmacniacz jest w sprzedaży od kilku dobrych lat. Człowiek chce dać coś od siebie aby innym było lżej ale trzeba jeszcze do tego poprawnie napisać i dać załącznik że nie jest się sponsorowanym...... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, bolo_senor napisał:

to opowiadanie chyba jakieś 😄

po kilku linijkach dałem spokój wygląda jak kolejna recenzja w zamian za coś (sorki nie doczytałem za co ) jakie co raz się pojawiają.

 

Tak bolo, dla Ciebie wszędzie som spiski, bo kazdy cos chce sprzedać.

Po prostu czytajac na telefonie po paru linijkach zakręcilo mi sie w glowie, 

Jakieś minimum estetyki powinno się utrzymywać bo w przeciwnym razie nawet wartosciowy tekst trudno sie czyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, julius-6 napisał:

Tak bolo, dla Ciebie wszędzie som spiski, bo kazdy cos chce sprzedać.

nie pisałem , że chce coś sprzedać.

tylko sądząc po ilości zwrotów odnośnie Pana Romana odniosłem wrażenie , że to jakaś reklama. 

5 godzin temu, julius-6 napisał:

Jakieś minimum estetyki powinno się utrzymywać bo w przeciwnym razie nawet wartosciowy tekst trudno sie czyta.

wartościowy powiadasz ?

a w którym miejscu 🤨

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

Jest to post od laika w świecie lamp elektronowych dla innych początkujących forumowiczów szukających odpowiedzi przy budowie swojego zestawu i toru audio który ukoi ich audiofilskie podniebienia. Zacznę od końca mój zestaw  M2Tech HiFace DAC,  przewody melodika, wzmacniacz CAYIN - MT-35 S, głośniki magnat shadow 209.   Długo budowałem swój wymarzony tor audio, masę przeczytanych artykułów i postów na forum. Ale gdzieś intuicja i ciekawość pchała mnie w otchłań swojej drogi i wyboru nieco szalonego i innego niż reszta osób. Jest to post do Ciebie forumowiczu który właśnie rejestrujesz się na forum masz odłożone kilka tyś na sprzęt i boisz się wtopić ciężko uzbierane pieniądze. WZMACNIACZ - serce i dusza, korona Twojej sceny którą właśnie budujesz.... nie oszczędzaj .....CAYIN - MT-35 S porządny chińczyk z dobrymi transformatorami na budowie point to point. Pozdrawiam Pana Romana który buduje naprawia sprzęt audio, mierzy lampy i tuninguje wszystko co gra nadaje brzmienie. Nie baw sie w yaginy i inne cuda. Nie myśl że wymiana kilku bajerów sprawi że Twój wzmacniacz przeskoczy po lekkim tuningu dwie półki wyżej.  Kup sobie Cayina bo kolejna półka jakości i wydajności to już od 8 tyś w górę. Mówimy ciągle o torze audio dla normalnego zjadacza chleba.  Pamiętaj aby Twój wzmacniacz miał zewnętrzne regulatory biasu. Wewnętrzne mogą Cię zgubić i spowodować że będziesz musiał rozbierać co jakiś czas wzmacniacz aby regulować bias. Kup sobie porządnie el34 RFT ze starej produkcji najlepiej niski cokół. Dac nie ma być duży piękny z milionem regulacji  . Tor audio ma być prosty czysty aby jak najmniej rzeczy go zaburzało bo kwintesencją muzyki jest to aby oddać naturalność brzmienia to co autor utworu miał na myśli. Polecam M2Tech HiFace DAC. Głośniki temat rzeka kupiłem takie jakie mi się podobały i aby miały racjonalne parametry hz i min 90 db.  Wiadomo nie mogą kosztować 500 zł do takiego wzmacniacza ale kup takie aby nie były z gówno litu i aby firma była na rynku jakiś czas coś sobą reprezentowała. I teraz 4 cz 8 omów ................................??????? jak podłączyć ? Na forach wyczytasz że jak chcesz wpiąć w końcówkę mocy na 8 h to kolumny musza mieć 8 omów lub więcej. To jest teoria bezpieczna aby nic się nie spaliło. Moje kolumny mają 4-8 omów ale w rzeczywistości może różnie być mogą mieć np 6 omów. Długo eksperymentowałem z lampami mocy i lampami sterującymi skończyłem na mullardach i środkowej telefunken.  Naprawdę było już dobrze czułem ze wyłapuje już prawie wszystkie detale jakie moje ucho daje rade usłyszeć. Dawało się odczuć w którym miejscu stoi wokalista i poszczegółne instrumenty.  Po końcowym tuningu u Pana Romana , wymieniliśmy Kondensatory  na Jantzen. Ale jakoś nie czułem różnicy . Podczas dyskusji Pan Roman pisał że u niego Cayin lepiej gra na 8 omach.  Trochę się bałem przepiąć w końcówce mocy na 8 omów ale zrobiłem to.............. i wtedy zmieniło się wszystko ................... jak byś otworzył drzwi do innej przestrzeni, innego wszechświata przepełniła mnie głębia stereofonii gęstości brzmienia jeszcze większej detaliczności . Ostra góra przeszła w gęstość całości  i wyrównanie całej sceny brzmienia. Kolumny dostały kopa dolne pasmo dostało basu jak trzeba na tyle ile mało watowy cayin daje rade z siebie wykrzesać . Czułem krtań wokalisty z której wydobywa się Dźwięk. Fala muzyki jest tak gęsta teraz że wprawia w mikro drgania dosłownie serce.  Utwory dsd dxd powodują że czujesz jak wokalista jest obok Ciebie ,,,,,,przenika.... Cię muzyka ...... wypełnia Cię .......... Kończąc nie szukaj magicznych kabli , magicznych tunerów którzy z wzmaka za 1000 zł zrobią Ci serce warte 5 tys. Kupując nosy dopytuj się sprzedawców o wszystkie parametry lamp bądz zawsze dociekliwy i nie ufny. Sprzedawca który się zna na pewno Ci odpowie na wszystkie pytania. Nie szukaj okazji w nosach skończyły się okazje. Jak ktoś jest pewny tego co ma nie odda Ci ich za 100 zł. Kup sobie poprawne kolumny które utrzymują parametry , chce kupić za 5 tyś ok nawet kup za 10 tyś tylko najpierw zmierz sobie słuch czy wogóle Twoje ucho da rade wszystko wyłapać co głośnik Ci przekaże bo inaczej to kasa wywalona w błoto.  Podałem Ci przepis na bardzo dobry zestaw lampowy który oczarowuje moje ucho leczy moją dusze co tydzień , zabiera mnie do innego wymiaru gdzie siedzę sobie sam wtopiony w fotel i oddycham muzyką....  Jeżeli nie masz tej kwoty na lampę to polecam kupić dobre kino domowe inaczej zrazisz się do wzmaków lampowych na lata. Pamiętaj że na forach dużo członków pisze różne przemyślenia nie mając wogóle żadnego doświadczenia tylko wiedze z internetu. Ja swój tor audio budowałem około 3 lata . Nie idę już w żadną stronę, nie szukam już kolejnych magicznych nosów, cudownych kolumn , rozbudowanych tłustych daców....  Drogi kolego pamiętaj ......nie daj się zatracić w pogoni za ideałem...... Powiem Ci tylko że można zbudować coś co gra poprawnie i że da się odczuć że więcej już nie trzeba.  Pozdrawiam ....... cdn.

A cóż to za dezyderat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro jest czytać  te komentarze.... Nie mające konstruktywnej krytyki. Tylko szydera i czepianie się . Myślałem że na forum zwolenników dobrego brzemienia ludzie się wspierają , że wrażliwość do muzyki robi z człowieka kogoś lepszego  Zapomniałem gdzie żyjemy ....  Zrobiłem co miałem zrobić,  podzieliłem się dobrem które dostałem od życia mogąc zakończyć gonitwę za budową swojego systemu audio . Podzieliłem się wiedzą którą zgłębiałem ponad 3 lata i przedstawiłem osobę która pomagała mi wyjść z kilku problemów przy budowie zestawu audio. Jest to post dla innych początkujących osób którym chce zaoszczędzić czasu i pieniędzy aby odrazu mogły poczuć walory lampy elektronowej.  Reszcie śmieszków i cwaniaczków dziękuję. Udało wam się zrazić kolejną osobę do forum .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak konstruktywnej krytyki - ciesz się, bo nie masz od niej bólu głowy. Na przykład to jest całkiem bez sensu:

W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

Moje kolumny mają 4-8 omów ale w rzeczywistości może różnie być mogą mieć np 6 omów.

Po co poruszasz tematy techniczne, skoro tylko pobieżnie się z tym zapoznałeś?

Albo takie coś:

W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

Nie baw sie w yaginy

To jest najzwyczajniej niegrzeczne. Równie dobrze można napisać: nie baw się w Cayiny...

W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

najpierw zmierz sobie słuch czy wogóle Twoje ucho da rade wszystko wyłapać co głośnik Ci przekaże bo inaczej to kasa wywalona w błoto.

To też jest bardzo nieeleganckie.

Muzycy są często przygłusi z racji prób i koncertowania, a jakoś sobie z muzyką (profesjonalnie!) radzą.

W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

Kup sobie poprawne kolumny które utrzymują parametry

A jak się bada, czy kolumny "utrzymują" parametry?

55 minut temu, venusto napisał:

Udało wam się zrazić kolejną osobę do forum .

Szanuj Forumowiczów - nie umieszczaj ściany tekstu bez podziału na sekcje. To się bardzo źle czyta. Nie stawiaj także spacji przed kropką kończącą zdanie. Człowiek wrażliwy na muzykę powinien być też uwrażliwiony na przejawy estetyki i ogólnie przyjętej poprawności. Szlachetny dźwięk doceniają ludzie wysokiej kultury. Tak mogłoby być...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Fakt, format tekstu w stylu PWN by się przydał.

Nie znoszę, gdy przyimki dyndają na końcu wiersza. 😉

A tak na poważnie - dobrze że kolega Venusto dzieli się spostrzeżeniami. Komuś może to się przydać. W końcu na forum jest wolność słowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Literówka

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2022 o 00:34, venusto napisał:

jak chcesz wpiąć w końcówkę mocy na 8 h to kolumny musza mieć 8 omów lub więcej. To jest teoria bezpieczna aby nic się nie spaliło

To jest teoria dotyczącą wzmacniaczy półprzewodnikowych. W lampowych jest zasadniczo odwrotnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

To jest teoria dotyczącą wzmacniaczy półprzewodnikowych. W lampowych jest zasadniczo odwrotnie. 

Czyli mając wzmacniacz lampowy i robiąc eksperyment na żywo na własnym sprzęcie. Słysząc znaczącą poprawę w zmianie 4 na 8 omów rozumiem że to nie prawda ?? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i również Pozdrawiam. Cieszę się że teraz zestaw gra tak jak powinien.

Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach.

Jest wiele osób dla których stworzenie dobrze grającego systemu to droga przez mekkę. Dla takich osób twój opis będzie pomocny. Bo tak jak wspomniałeś szukanie cudownych kabli czy innych audofilskich gadżetów mija się z celem. Ale już dobór odpowiednich lamp w tym przypadku  RFT EL34 ale przede wszystkim w pełni sprawnych, może znacznie poprawić brzmienie. 

Zastanawiałem się skąd się biorą nieraz skrajnie różne opinie o tych lampach RFT EL84. Jedni są zachwyceni inni rozczarowani. Wiadomo że są różne gusta, ale tu problem jest w jakości samych lamp. Czasem koledzy przysyłali mi lampy RFT w celu pomiaru dobrania sprawdzenia, bo nie byli zadowoleni z ich brzmienia. No i okazywało się że lampy już nie trzymają parametrów są zwyczajnie zużyte, zakupione okazyjnie, możliwe że wyjęte z jakiegoś gitarowca gdzie ciężko pracowały.

Ale wiadomo nie same lampy grają, gra cały system jeden słaby element może popsuć wszystko. I tak jak wspomniałeś zmiana podłączenia głośników z wyjścia 4 na 8 omów w przypadku tego wzmacniacza miała ogromne znaczenie. U mnie chodził z głośnikami 6omów ale na wyjściu 4 omowym rzeczywiście było słabo. Nawet w pomiarach parametry były dużo gorsze niż na 8 omach były wyższe zniekształcenia i widoczne na oscyloskopie podbicia wyższych częstotliwości. Prawdopodobnie wynika to z budowy samych transformatorów głośnikowych, które bardziej optymalizowane są do pracy na wyjściu 8 omów. Ale nie jest to reguła, wiele wzmacniaczy pracuje podobnie na wyjściu 4 czy 8 omowym oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dobrania impedancji obciążenia (głosników) Ale na pewno warto to sprawdzić samemu i podłączyć zarówno pod 4 jak i 8 omów. Nic się nie stanie, na etykietach głośników podawana jest przeważnie średnia wartość impedancji. A nie jest ona równa w żadnych głośnikach, lecz zależna od częstotliwości sygnału. W domowych warunkach gdzie nie wykorzystuje się pełnej mocy wzmacniacza, obciążenie go niższą impedancja nie będzie mu szkodzić.    

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman_66094 napisał:

na etykietach głośników podawana jest przeważnie średnia wartość impedancji.

Na pewno ŚREDNIA?

Na pewno nie - podawana jest zgodnie z normatywną zasadą.

I to zdania podważa cały wywód - jak dla mnie. Ale ładnie i przejrzyście napisany post. Brawo za ten przykład staranności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Wuelem napisał:

Na pewno nie - podawana jest zgodnie z normatywną zasadą.

To było uproszczenie, nie chce się wdawać w normatywne zasady, cokolwiek to znaczy. Kto budował lub mierzył kolumny ten wie jak to wygląda. Kolumny 8 omowe potrafią zejść do 4 omów poniżej częstotliwości rezonansowej a w rezonansie dużo więcej niż 8.  Ale też w średnim zakresie częstotliwości potrafią mieć znacznie więcej niż deklarowane znamionowe 8 omów.   

Ten temat był już poruszany na AS 

 

   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kluczem jest:

7 godzin temu, Roman_66094 napisał:

na etykietach                  głośników

Rzeczy oczywistych nie trzeba tłumaczyć. Na ETYKIETACH podawana wartość wynika z przyjętej (dla wszystkich) reguły.

I NIGDY nie jest to ŚREDNIA.

Co zostało napisane w poście. W ten sposób ujmując (błędnie!) impedancję kolumny, można ją podpasować pod dowolną tezę. Szczególnie, że weryfikacja jest niemożliwa, bo nikt nie podaje najwyższej, tylko najniższą. I słusznie, bo ta druga może być problematyczna dla końcówki mocy.

Nie czepiam się, argumentem dla postu początkowego jest pomoc nowicjuszom. Otóż nie skorzystają oni w żaden sposób, jeśli będzie im się mieszać w głowach w sprawach najoczywistszych. Np. jak ustalana jest impedancja zespołu głośnikowego, które potem jest zapisana na etykiecie.

A i tak wielu producentów przekłamuje te dane. Dla lepszego handlowego efektu. A tutaj nawet nie mamy naciągnięcia danych, ale poruszanie się całkiem obok prawideł z nią związanych. Tzn. tego, co i dlaczego trafia na ETYKIETĘ.

Proszę przytoczyć tę zasadę ustalania impedancji kolumny, abym ja nie musiał wyręczyć "fachowca".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum impedancji nie powinno być niższe niż 80% wartości nominalnej, czyli jeżeli występuje spadek poniżej 6,4Ω to nie powinniśmy(wg. IEC) nazywać takich kolumn 8Ω, jak jest w praktyce handlowej to wszyscy wiedzą.🙊🙉🙈

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

caveat emptor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim teoretykom i praktykom odsłuchu dobrego brzmienia. Darujmy sobie te wszystkie wywody na temat procentów, tabeli, dobrej gramatyki i potocznie używanych schematów . Opisałem swoją historię, swoje spostrzeżenia i odczucia. Podałem schemat na dobre granie w przyzwoitej cenie. Ten kto będzie zaczynał swoja przygodę to skorzysta i nie zrazi się. Szybciej się zrazi takim negatywnym podejściem i komentarzami od ,, starszych mądrzejszych ,, Wszystko można liczyć i na papierze kompletować. Na koniec to Ty musisz kupić tą lampę, kabel, głośnik i fizycznie zobaczysz czy jest dobrze czy brzmienie Ci pasuje czy nie. Tor analogowy to  nie sucha matematyka tylko indywidualne odczucia każdego słuchacza.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2022 o 16:53, venusto napisał:

Szybciej się zrazi takim negatywnym podejściem i komentarzami

Wiesz co oznacza pasjonat? Każde hobby jest dla pasjonatów. A to ludzie, którzy najzwyczajniej wiedzą więcej, niż pierwszy lepszy ludek z ulicy. Rozpowszechnianie błędnych informacji prowadzi do wypaczenia idei hobby. 

W dniu 12.08.2022 o 16:53, venusto napisał:

Ty musisz kupić tą lampę, kabel, głośnik

Skąd wiesz, czy za pół ceny nie można stworzyć systemu (umownie...) 5 razy lepszego? Na razie wiadomo, że podejmowałeś decyzje błądząc w teorii i będąc wprowadzanym w błąd. Na razie nikt nie podważył Twoich doświadczeń odsłuchowych - poruszyliśmy nieprawidłowości w informacjach technicznych.

W dniu 12.08.2022 o 16:53, venusto napisał:

Dziękuję wszystkim

I słusznie. Ludzie poświęcają czas, by przekazać wiedzę. Mimo tej zakładki uwierz, że są ludzie, którzy nigdy w życiu nie zaufają konstrukcji lampowej. Pomyśl, że może mają takie doświadczenie, żeby w tę stronę nie iść. Twoje sugestie są aktualne, tak samo jak wiadomości o sposobie prawidłowego ustalania impedancji zestawu głośnikowego.

Posłuchaj kiedyś Jadis Orchestra - o każdym Cayinie zapomnisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2022 o 16:53, venusto napisał:

Opisałem swoją historię, swoje spostrzeżenia i odczucia.

tylko nie wszystko jest prawdą od strony technicznej

impedancja kolumn do wzmacniacza lampowego .... napisales "8 om lub więcej"

to jest nieprawda

Dla wzmacniaczy lampowych najwazniejsze jest by impedancja  wahała się w bardzo małym zakresie

chodzi przede wszystkim o to ,że transformator wyjściowy ktorego uzwojenie pierwotne obciaża anodę lampy mocy generuje to obciazenie na podstawie impedancji jaka widzi po stronie wtornej a więc każda zmiana impedancji kolumny to zmiana obciazenia anody lampy mocy

przy bardzo zmiennej impedancji linia obciazenia lampy zmienia się znacznie a to nie jest dobre dla dźwieku

dlatego impedancja zmieniajaca sie w zakresie 3,5oma - 5 omów (nominalnie 4 omowa)

moze byc dla wzmacniacza lampowego lepszym obciazeniem niż impedancja 6om-25om (nominalnie 8- omowa)

Świadomy uzytkownik powinien intereowac sie impedancją swoich zespolów głosnikowych

i wiedziec o niej wszystko własnie po to by dobrze dobrać wzmocnienie

W przypadku kolumn do wzmacniacza lampowego piki impedancji linearyzuje się za pomoca pulapek RLC wlasnie po to by nie było dużej gorki impedanccji na podziale srednie wysokie

czesto tez likwiduje sie pik impedancji woofera ktory tez moze byc wysoki

tylko ,że każde z tych dzialań tak samo wplywa na wypadkowa impedancje kolumny jak i na dżwiek z niej uzyskany

dlatego trzeba to robic na etapie konstrukcji

uzytkownik musi zatem wiedzieć troche na temat dopasowania kolumny do wzmacniacza lampowego by dobrac sobie takie , ktore nie maja bardzo zmiennej impedancji

dla przykładu

impedancja kolumny bez jej linearyzacji zakres zmian impedancji 3om -27om

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

po linearyzacji zakres zmian impedancji 3om-10om

obraz.thumb.png.72b863e770de59af94fc90b86e3f9578.png

i mimo, ze kolumna jest nominalnie 4 omowa z minimum impedancji 3 omy to wzmacniacz lampowy poradzi sobie z nia bardzo dobrze .... oczywiście po podpieciu do czteroomowych odczepów transformatora wyjściowego  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piki impedancji kolumn można ograniczyć w prosty sposób dodając między zaciski głośnikowe wzmacniacza lampowego dodatkową rezystancję. Na schemacie R3 (47R). Tak "wypłaszczam" moje Bifrosty o ok. 50 %, gdy podłączam wzmacniacz lampowy. Sposób jest o tyle praktyczny, że bez grzebania we "wnętrznościach" kolumny czy wzmacniacza można eksperymentować.

Na wykresie impedancja kolumn bez tego rezystora (szary) i po dołożeniu rezystora 47R (niebieski). Wartość rezystancji trzeba dobrać doświadczalnie ale jest potrzeba symulacji, gdyż obniża taki zabieg impedancję w całym zakresie częstotliwości więc kolumny o niskiej impedancji trzeba pilnować żeby nie przesadzić z minimum impedancyjnym ale to wzmacniacz lampowy więc zagrożenie uszkodzenia końcówki jest znikome.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Jeśli po przepięciu wzmacniacza z wyjścia 4 omowego na 8 lub odwrotnie (bez względu na impedancję kolumn, oczywiście jesli do pełnego wysterowania nie potrzebują mocy maksymalnej wzmacniacza) słychać duże różnice brzmieniowe (brak wypełnienia na basie podniesienie dźwięku ku górze pasma lub odwrotnie obcięcie najwyższych częstotliwości) to nie świadczy to najlepiej o jakości transformatorów głośnikowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Piki impedancji kolumn można ograniczyć w prosty sposób dodając między zaciski głośnikowe wzmacniacza lampowego dodatkową rezystancję. Na schemacie R3 (47R). Tak "wypłaszczam" moje Bifrosty o ok. 50 %, gdy podłączam wzmacniacz lampowy. Sposób jest o tyle praktyczny, że bez grzebania we "wnętrznościach" kolumny czy wzmacniacza można eksperymentować.

Na wykresie impedancja kolumn bez tego rezystora (szary) i po dołożeniu rezystora 47R (niebieski). Wartość rezystancji trzeba dobrać doświadczalnie ale jest potrzeba symulacji, gdyż obniża taki zabieg impedancję w całym zakresie częstotliwości więc kolumny o niskiej impedancji trzeba pilnować żeby nie przesadzić z minimum impedancyjnym ale to wzmacniacz lampowy więc zagrożenie uszkodzenia końcówki jest znikome.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sprawdź jaką temperaturę ma ten rezystor poza tym jak widzisz cały zakres impedancji ulega obniżeniu

nie jest to dobre rozwiązanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, slawek.xm napisał:

sprawdź jaką temperaturę ma ten rezystor poza tym jak widzisz cały zakres impedancji ulega obniżeniu

nie jest to dobre rozwiązanie

Nie grzeje się. Wzmacniacz ma max ok. 3,5W na 8R. Słucham na ustawieniach dla ok. 100mW. Faktem jest, że impedancja się obniża ale ma z czego. Minimum to ciągle ok. 7R. Nie namawiam i nie zachęcam do takiego rozwiązania ale warto sprawdzić chociażby z ciekawości 😉 

W starych konstrukcjach, w standardzie dorzucano rezystor ok. 200R między zaciski głośnika na wypadek gdyby ktoś zapomniał podłączyć kolumn. Nie ma wpływu na obniżenie jakości dźwięku taki zabieg. Z mniejszymi wartościami rezystancji nie odnotowałem uchem żadnej degradacji dźwięku. Czy jest lepiej zatem? Wg mnie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Seyv napisał:

Jeśli po przepięciu wzmacniacza z wyjścia 4 omowego na 8 lub odwrotnie (bez względu na impedancję kolumn, oczywiście jesli do pełnego wysterowania nie potrzebują mocy maksymalnej wzmacniacza) słychać duże różnice brzmieniowe (brak wypełnienia na basie podniesienie dźwięku ku górze pasma lub odwrotnie obcięcie najwyższych częstotliwości) to nie świadczy to najlepiej o jakości transformatorów głośnikowych. 

Ano właśnie. Do tego jeszcze nie warto sugerować się podawaną przez producentów ZG impedancją, po prostu trzeba sprawdzić różne odczepy. Wzmacniacz lampowy nie ucierpi, a będzie miał szansę zagrać lepiej. Czy z tej szansy skorzysta, to inna sprawa 😇

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie nawijam transformatorów głośniowych. Ale z informacji jakie uzyskałem od znanych wytwórców transformatorów. Wynika fakt że trudno jest zrobić transformator kształtowy PP nabijany na karasie, żeby miał bardzo dobre parametry zarówno na odczepach 4 ja i 8 omowych. Przy zamówieniu transformatorów odpowiedz byłą taka że albo robimy dobry transformator z wyjściem jedno impedancyjnym albo nieco gorszy z dwoma wyjściami. Problem wynika z tego że uzwojenie transformatora jest dzielony na wiele sekcji i zawsze jest to pewien kompromis. O wiele łatwiej jest w przypadku transformatorów SE i w tym przypada wytwórcy nie widzą problemów w dzieleniu zwojenia wtórnego na różne impedancje obciążenia. Także jakaś trudność to jest żeby zbudować dobry transformator PP który równie dobrze działałby na różnych odczepach 4 i 8 omowych. 

Wspominany Cayn ma rzeczywiście bardzo dobrze przenoszące transformatory, ale wygląda na to że producent nie chciał pogarszać parametrów wyjść 8 omowych tylko po to żeby równie dobrze pracowały na 4 omach. Przy 8 omach Cayn ma znakomite parametry zarówno pasmo przenoszenia ja i zniekształcenia co z pewnością zawdzięcza transformatorom głośniowym. Które jak wynika z pomiarów bardziej zoptymalizowane są do impedancji 8 omów.  Dla porównania Yaqin Mc-100B zarówno na 4 jak i na 8 omach wypada słabiej w pomiarach, przebiegi mają wyraźne mocne podbicia. Cayi MT-35 ma pasmo idealnie równe w całym zakresie akustycznym. Przebieg prostokątny wygląda jak prostokąt a nie a nie jak pól sinusoida z falbaną. Technicznie Cayin MT-35  jest znacznie lepszym wzmacniaczem niż wspominany Yaqin Mc-100B

Wklejam pomiary zniekształceń Cayin Mt-35 oraz pasma przenoszenia, przy mocy ok 2W. Niestety nie zrobiłem fotki przebiegu prostokąta z oscyloskopu, ale możecie mi wierzyć na słowo że wygląda idealnie przy 20kHz. Szumy w górnym zakresie na wykresie pasma wynikają z zasilacza impulsowego laptopa zapomniałem wyłączyć zasilacz przy pomiarach. 

 

                                       

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_4.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.