Skocz do zawartości
IGNORED

Nowości Jazzowe


mikowaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to najlepsza płyta Ambrożego.No i nagranie live!

 

Dla mnie również - nie można się od tej muzyki oderwać jak już się zacznie słuchać tego albumu. Bardzo wciągające i rzetelnie szczere rzeczy - to słychać nawet z płyty.

Od jutra startują z koncertami w SFJazz. Jak przyjadą do Chicago (mam nadzieję, że ktoś ich zaprosi) to obowiązkowo przejdę się na taki koncert, ale to i tak nie będzie już to, co w VV. W większości przypadków koncert czy też trasa koncertowa jest promocją nowej płyty nagranej w studio, a na 'A Rift In Decorum' mamy przykład budowania nowego na żywo - sam lider wspomniał o tym. To jest ten 'spirit' tego miejsca, który zadecydował o takiej właśnie koncepcji. Mnie się bardzo to podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najnowszy nabytek.Dawno przeze mnie nie słuchany Mario Pavone na płycie Clean Feedu "Vertical".W zespole same zacne nazwiska a więc D.Ballou trąbka,T.Malaby sax,O.Noriega klarnety,P.McEachern puzon i M.Sarin perk.To muzyka jazzowo-frytowo-współczesna ale bardzo komunikatywna wręcz przyjemna w słuchaniu.Zespół brzmi jak mała orkiestra a muzycy improwizują na najwyższym poziomie.Znakomita płyta.

 

I jeszcze jedna nowość z Clean Feedu."Rune Your Day" czyli Jorgen Mathisen saksofony,Andre Roligheten saksofony,Rune Nergaard bas i Axel Skalstad perk.To muzyka niewątpliwie freejazzowa ale zachowująca formę,architekturę.Jest to potężna dawka energii a nawet punkowej furii ale ujarzmiona jazzową formą.Muzyka pobudzająca do życia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hudson - Płyta panów DeJohnette, Grenadier, Medeski, Scofield.

0010352108_10.jpg

 

Resonance Records wydaje (wydało już?) material koncertowy Jaco Pastoriusa z 1982 z Every Fisher Hall N.Y w formie 2CD i 3 LP.

Wydawnictwo zatytułowane "Truth, Liberty & Soul".

Z fragmentów jakie słuchałem jakość nagrań całkiem dobra.

 

 

18013211_415244235523403_7899227920076374016_n.jpg18012115_441691506169104_7927451301229625344_n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas? Jeszcze nie widziałem w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Oni mogą nowego zaoferować?

W jazzie już wszystko zostało napisane i zagrane.

Szukaj ze świecą innowatorów, którzy wniosą coś nowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni już szukali i znaleźli, chyba nie muszą dalej.

Generalnie dają radę z tym co już kiedyś napisali i nagrali ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Oni mogą nowego zaoferować?

W jazzie już wszystko zostało napisane i zagrane.

Szukaj ze świecą innowatorów, którzy wniosą coś nowego.

 

Sound, przecież Ty nawet nie znasz 5% jazzu, a wypowiadasz się jak znawca, który już wszystko przerobił - prosiłbym o trochę pokory, bo nawet prosta standardowa forma może cię ugryżć tak, że będzie bolało.

 

Przesadziłem z tymi pięcioma procentami - chodziło mi o 0.05%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że się obruszysz.

To taka moja mała prowokacja. ;-) Mam nadzieję, że się nie obraziłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spooko ; )

ja bardzo lubię lubię czytać Chicago, doceniam wiedzę, i w ogóle was lubię. Szczerze to proste formy można na wiele sposobów de konstruować i dalej i dalej. Koło to mały zart i tylko jedna z nich (form). Do tego dodamy indywidualne podejście w impro i mamy nieskończenie wiele form. Myślę że jest jeszcze wiele wiele do powiedzenia w muzie.

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bardzo lubię lubię czytać Chicago, doceniam wiedzę

 

Ja też. Dzięki Chicago poznałem wiele wartościowych płyt i ciągle szukam swoich ulubionych.

Ale nie słucham wszystkiego jak leci, bo nie wszystko mi po prostu odpowiada.

Może dlatego liznąłem tylko te pięć setnych procenta. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się nie obraziłeś.

 

No coś Ty Sound, nie obrażam się - co najwyżej, mogę się wqrwić na pięć, dziesięć minut i to wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobny incydent - shit happens!

 

Niestety coraz częściej shit się zdarza he,he. Pisz o nowościach a nie o bzdurach , masz tego miodu na wyciągnięcie ręki a walisz tu cukrem rafinowanym

aż zęby bolą. Rusz 4 litery na NOWE formy jazzu bo tych nie znasz nawet w 0.00000000001%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety coraz częściej shit się zdarza he,he

 

Zdarza się coraz coraz rzadziej, rzekłbym, ale faktem jest, że od czasu do czasu pojawia się tu i tam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie nowość muzyczna pierwszego kalibru ale ta płyta jest dla mnie nowością - piękny free jazzowy album przedwcześnie zmarłego

geniusza jazzu - Erica Dolphego z trasy koncertowej po Europie a konkretnie z Danii. Polecam.

 

 

61aCONBmhJL.jpg

 

OK , teraz będzie nowość z końca 2016 roku ( coś dla Chicago ) - Gregoire Mareta - ' Wanted ' mstrza harmonijki ustnej z plejadą ciekawych muzyków z USA.

Płyta pełna urokliwych klimatów , zadumy i lżejszego w swoim gatunku jazzu - świetna rzecz którą warto mieć w swoich zbiorach. Nagrana w USA

i wydana przez Sunnyside Records. Jak wszystko co nagrane i wydane w Ameryce brzmi wybornie - taki miły i przyjemny akcent do przetestowania

i przedmuchania swojego systemu.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wkurzaj Chicago i nie porównuj jazzu do prostego koła. ;-)

 

Ale muszę powiedzieć, że ten tekst jest piękny - I love it.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roscoe Mitchell - 'Bells for the South Side' / ECM Records, 2017

 

Jest to czwarta płyta Roscoe Mitchella dla ECM i jak zwykle w przypadku tego wielkiego artysty nie ma tu 'przypadków'. Pomysł z czterema konfiguracjami Trio Roscoe Mitchella na jednej scenie trafił w dziesiątkę i było o tym koncercie w chicagowskim Art Museum głośno (nie wiem jak to się stało, że mnie wtedy tam nie było). Dobrze pamiętam jednak całą serię występów chicagowskich artystów w wielu miejscach, włącznie z festiwalem jazzowym i działo się to wszystko w sezonie 2015, w którym to roku obchodziliśmy i celebrowaliśmy 50tą rocznicę powstania słynnego chicagowskiego ruchu AACM.

 

Jak już wspomniałem w przypadku muzyki Roscoe Mitchella nie ma pomyłek i rozmieniania się na drobne (podobnie jak u Anthony Braxtona i George Lewisa) i mamy na 'Bells for the South Side' do czynienia z całym bagażem jazzowej awangardy włącznie z sonorystycznymi eksperymentami i frytową energią. Generalnie można powiedzieć, że płytka ta, oprócz może momentów dekonstrukcji formy i pozornego chaosu, jest mocno stonowana, wyciszona i intelektualna. Muzyka na płytce ukazuje szereg kontrastów poszczególnych konfiguracji, ale jest spójna, narracyjna i słucha się jej wybornie - od samego początku do finałowego, budzącego respekt i najdłuższego, zamykającego koncert i płytę, utworu 'Red Moon in the Sky, a właściwie dwóch utworów, ponieważ podczas finałowej introdukcji band gra tradycyjną kompozycję 'Odwalla'.

 

Znakomita płyta i słucham jej już chyba piąty raz od czwartku - dla fanów Roscoe Mitchella i jego muzyki jazda obowiązkowa. Na uwagę zasługuje też rewelacyjna realizacja pozwalająca usłyszeć każdy niuans, detal i oddająca 'spirit' tej muzyki. Rewelacja!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10433750-1497463112-4297.jpeg.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid S. Ware Trio - 'Live in New York, 2010' / AUM Fidelity, 2017

 

Fantastyczny i nieodżałowany colossus Dawid S.Ware w konfiguracji trio w dwóch setach z Blue Note na świeżutkim, podwójnym albumie z AUM Fidelity. Bezkompromisowa, szczera jazda free z wielką dawką energii i super szczegółowym soundem. Koncert odbył się 4 pażdziernika 2010 roku i płytka z tego wydarzenia jest trzecim nagraniem Ware'a, po 'Birth of a Beign' i 'Live in Sant'Anna Arresi 2004', zaliczanym do archiwalnej serii Dawid S.Ware Archive Series. Na pokładzie William Parker i Warren Smith.

Tak jak i w przypadku najnowszego ECMu Roscoe Mitcella, pozycja obowiązkowa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10391691-1496545710-5953.jpeg.jpg

 

Dave Liebman / Joe Lovano - 'Compassion - The Music of John Coltrane' / Resonance Records, 2017

 

No i znowu Dave Liebman w ogrywaniu po raz n-ty Johna Coltrane'a. Tym razem na spółę z gigantem Lovano i z gwiazdorskim składem weteranów: Phil Markowitz, Ron McClure, Billy Hart. Nagrań dokonano 22 czerwca 2007 roku w świetnie brzmiącym studio Clinton w NYC. Bardzo dobra płyta, bo przecież nie może być inaczej widząc ten skład. Mamy tutaj podróz przez sześć kompozycji Trane'a zagranych zarówno mainstreamowo jak i w duchu contemporary oraz free. Właściwie ta płyta zasługuje na wyższe noty niż tylko 'bardzo dobrze' i warta jest każdej złotówki. Również rekomendacja na maxa!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10501339-1498747616-6737.jpeg.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O na tego Ware'a to już ostrzę sobie zęby.

Ale na razie chciałem polecić najnowsze nagranie Youn Sun Nah "She Moves On" ACT 2017.Tym razem mamy 11 utworów,m.in. L.Reed'a,P.SimonaJ.MitchellJ.Hendrixa oraz traditionals.W zespole J.Saft,B.Jones,D.Rieser i M.Ribot.A gościnnie sekcja smyczkowa.Koreanka trzyma poziom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matthew Shipp - 'MAGNETISM(S)' / RogueArt, 2017

 

Właściwie powinno to wszystko brzmieć 'Matthew Shipp Trio', a nie tylko 'Matthew Shipp', ale znając jego ego i figo-fago, nie mam pretensji. Najnowszy, podwójny album cd dla francuskiej oficyny jest rewelacyjny, zresztą wystarczy zobaczyć skład, prawda? Jakkolwiek nie spojrzymy i nie usłyszymy, to 'Magnetism(s)' przyciąga, a właściwie nie chce puścić jak już dopadnie. Dokładnie jest tak samo na tej płytce - przyciąganie i wyczekiwanie co dalej? Tutaj nie ma pomyłek - każdy uczestnik tej wyprawy idzie własną drogą, ale drogą o tych samych parametrach moi drodzy - to jest ten level, na którym prawie wszystko jest doskonałe: sound, pomysł, gra, słuchanie siebie i przede wszystkim innych, balans... dosłownie wszystko. Pierwsza cd, to dwadzieścia miniaturek, które w całości tworzą poukładaną opowieść - i to jest materiał studyjny; rewelacyjnie zrealizowany i rewelacyjnie brzmiący z cd. Płytka druga, to tylko trzy numery, ale live numery: 'Vibration and Magnetism', Resonance Magnetism' i 'Inpact and Magnetism' - czyli w dalszym ciągu, jakby nie spojrzeć, mamy Magnetism - w każdym razie, dalej przyciąga - Magnetism to Magnetism. Nie ma ucieczki od tej płyty drogi Wojciechu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10425747-1497184113-3144.jpeg.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaco Pastorius - 'Through, Liberty & Soul' / Resonance Records, 2017

 

O płytce tej wspomniał już xniwax, a ja chciałbym ją zarekomendować, bo jest to kawał historii fusion i nie tylko. Koncert z NYC w ramach NPR Jazz Festival odbył się w 1982 roku i jest klasyką fusionowego grania Pastoriusa w big-bandowym wydaniu. Na scenie same gwiazdy i wśród tych najważniejszych i najsłynniejszych odnajdziemy tu Boba Mintzera, Randy Breckera, Dona Alliasa, Lou Mariniego, Franka Wessa, Howarda Johnsona, Jona Faddisa, Lew'a Soloffa, Davida Bargerona... i innych. Oczywiście w takich projektach nie może zabraknąć Petera Erskine'a, który jako dyżurny i wszechstronny drummer ze szczególną umiejętnością big-bandowego grania zasilił ten projekt. Jakość dżwięku wspaniała, szybkości Pastoriusa niemożliwe i cały koncert jak najbardziej OK. Miłośnicy orkiestrowego fusion odnajdą tutaj swoje brzmienia i swoją muzykę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10131632-1492180420-8848.jpeg.jpg

 

 

 

 

Wynton Kelly Trio & Wes Montgomery - 'Smokin' in Seattle - Live at the Penthouse' / Resonance Records, 2017

 

Kolejna perełka odkryta przez Resonance Records, porządnie odrestaurowana i poddana nowemu masteringowi zabrzmiała bardzo dobrze. Zbiór dziesięciu numerów zagranych w gwiazdorskiej obsadzie 14 i 21 kwietnia 1966 roku w klubie Penthose w Seattle. Na pokładzie Wynton Kelly, Wes Montgomery, Ron McClure i Jimmy Cobb.

I właściwie nie ma co więcej pisać, ponieważ skład mówi sam za siebie. Doceniam Resonance Records za to co robią - stare, odgrzebane nagrania mistrzów, pięknie odrestaurowane i pięknie wydane - nie trzeba nic więcej. Enjoy the music.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

R-10324681-1495439509-1530.jpeg.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

William Parker Quartets - 'Meditation / Resurrection' / AUM Fidelity, 2017

 

Podwójny album nagrany w 2016 z dwoma czołowymi kwartetami (William Parker Quartet / In Order To Survive) i tylko jedną zmienną pomiędzy nimi - pierwszy set z trębaczem Jalalu-Kalveret Nelsonem, natomiast drugi z pianistą Cooper'em-Moor'em. Stały line-up, zarówno w pierwszym jak i drugim secie, to oprócz oczywiście lidera, Hamid Drake i Rob Brown. Ideą czy też koncepcją najnowszego albumu Parkera było nagranie dwóch muzycznych klimatów w tym samym dniu i przez dwa różne kwartety, choć te dwa różne kwartety, to w rzeczywistości w 3/4 ten sam skład, jednak przedstawiający dwa różne podejścia, zarówno stylowe jak i brzmieniowe. W secie pierwszym mamy do czynienia bardziej z post-colemanowską jazdą i free-bopem, natomiast w części drugiej pachnie już złożonymi konstrukcjami (i oczywiście dekonstrukcjami) ściany dżwięku spod szyldu Cecila. Tak to słyszę. Cała płyta jest znakomita i jest tak jakby uzupełnieniem słynnego, ośmio-płytowego boxu 'Wood Flute Songs', o czym mówi nawet okładka płyty.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

AUM104.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.