Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Roxy, a słuchałeś może Focusów 360/380 ?

 

To może być ciekawszy kierunek jak Contury 3.4

 

Po podłoczeniu monobloków trochę zmieniła mi się optyką na pewne sprawy. Nawet nie wiedziałem w jak wyrafinowany sposób potrafią te kolumny zagrać. Uwierz mi Rambo w dużym pomieszczeniu nie brakuje mi również niskich tonów a o innych zaletach nie wspomnę. Te Focusy, to tak jak mówisz pewnie fajnie grają. Szybciej jednak bym C2 Platnium kupił, a widzę, że w DE w dobrych są cenach używki. Zostawię chyba ten temat na później trochę, bo bardzo jestem zadowolony już teraz. Chyba że mnie przydusi jakiś klient, co z nim już wcześniej rozmawiałem :)

 

Zawsze co trzy drogi to nie dwie:)

 

Masz rację, ale kilka lat miałem ostatnio kolumny 3-way i mogę bez tego żyć jakoś :)

Jestem jednak pewny, że Twoje Fokusy bardzo dobrze grają, również bardzo mi się podobają :)

Edytowane przez Roxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kandy k3 słuchalem dwa razy bo próbowałem się do niego przekonać, jak dla mnie zbyt agresywnie to pewnie złe słowo, mówią na to bezpośrednio, niestety mój gust to znacznie łagodniejsze granie .

 

z nadem 326 moje emity 20 mają śliczną górę niestety bas i detale w średnicy się czasem tak rozjeżdżają że przykro się robi typowy przykład to kawałek rose colored blues gdzie bas odpływa w nieznane.. nie żebym słuchał dużo takiej muzyki ale w rocku na przykład często robi się buła ;) na szczęście w łagodnym jazzie z radia internetowego tego nie słychać i wtedy jest mniej więcej tak jak lubię ;)

 

Zastanawiam się czy nad 375 sobie poradzi lepiej, a może MF3si lub denon pma 1600. Jak myślicie?

Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

W NAD 375 zastanawia mnie jedna rzecz. Jeżeli jego max zużycie to 290W to jak to możliwe by oddał 2x300 w 4omach ? W k3 zasilanie to 550W czyli bardziej zrozumiała sprawa ale jeżeli on Ci nie podszedł to wątpię czy 375 będzie "spokojniejszy" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem tego poboru prądu w tych Nad'ach.

 

Nad 326 - ( 2 x 50W 8 ohm) - 290 W

Nad 356 - (2 x 80W 8ohm ) - 350 W

Nad 375 - ( 2 x 150W 8ohm) - 290 W

 

Nad 326 pobiera z gniazdka maks 290W czyli tyle samo co NAD 375. ;) Tyle, że ten drugi jest ewidentnie mocniejszy i to słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kandy k3 słuchalem dwa razy bo próbowałem się do niego przekonać, jak dla mnie zbyt agresywnie to pewnie złe słowo, mówią na to bezpośrednio, niestety mój gust to znacznie łagodniejsze granie .

 

z nadem 326 moje emity 20 mają śliczną górę niestety bas i detale w średnicy się czasem tak rozjeżdżają że przykro się robi typowy przykład to kawałek rose colored blues gdzie bas odpływa w nieznane.. nie żebym słuchał dużo takiej muzyki ale w rocku na przykład często robi się buła ;) na szczęście w łagodnym jazzie z radia internetowego tego nie słychać i wtedy jest mniej więcej tak jak lubię ;)

 

Zastanawiam się czy nad 375 sobie poradzi lepiej, a może MF3si lub denon pma 1600. Jak myślicie?

 

Jak k3 jest zbyt agresywny to roksan m2 jest cieplejszy. Brzmi podobno rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kandy k3 słuchalem dwa razy bo próbowałem się do niego przekonać, jak dla mnie zbyt agresywnie to pewnie złe słowo, mówią na to bezpośrednio, niestety mój gust to znacznie łagodniejsze granie .

 

Jeśli podoba Ci się ogólnie szkoła grania K3 to posłuchaj Roksana Kandy ,ale starszej wersji tj. K2. Ten gra właśnie mniej "bezpośrednio" niż K3. Bardziej łagodnie, tylko nie może to być wersja nowsza "BT" gdyż tą już trochę rozjaśnili w stosunku do pierwowzoru. Dobrze jakbyś gdzieś odsłuchał, tyle, że używka wchodzi już tylko w grę, ale jakby ci się spodobało to dużo na dolarach zaoszczędzisz ;)

 

Ja na chwile obecna z moich x14 zrobilem monitor audio silver 1, ale suszarka, az ide sie wody napic.

 

Adam napisz jak tam wrażenia po odsłuchu tego Hegla na dynkach w stosunku do Atoll In 100 Se. Po lekkim wygrzaniu coś się zmieniło czy dalej suszarka ?

Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Passion22, na "świeżo"! podłączonym pod prąd H90 vs wygrzanym In100se różnice są duże, technicznie wyraźnie lepiej wypada Hegel (zwłaszcza scena, precyzja, tu Hegel jest zdecydowanie lepszy) ale bardziej ujmująco, angażująco! i muzykalnie gra Atoll, brzmienie Atoll-a w moim systemie jest bardziej nasycone, wokale mają większy ciężar/głębie?, w jego brzmieniu jest taki wyjątkowy "klimat" a w Heglu jest takie techniczne, suche granie, ciągle ma się wrażenie słuchania takiego syntetycznego, komputerowego brzmienia, z Hegla słyszysz więcej niż z Atolla ale nie wchodzisz w jego styl grania muzy, dziwne ale techniczność ( i to ciągłe wrażenie suchości) przegrywa z muzykalnością gdy chodzi o czerpanie przyjemności. Atoll ma bardziej nasycony barwami środek za to wysokie tony ani słodkie ani metaliczne i zimne (troszkę są zapiaszczone), za to Hegel mniej barwny na średnicy ale potrafi czasem wyraźnie "posłodzić" wysokie (które mają więcej piachu jak u Atoll-a). Niskie tony są szybciej gaszone i lepiej kontrolowane w Heglu niż w Atoll-u ale różnicowania dołu z Soul Note SA 300 czy Haiku Audio Sol2 to tu za cholerę nie uświadczy.... Dzisiaj po robocie powinno być lepiej, postał pod prądem dobę i powinien grać optymalnie (zwłaszcza, że mam egz. testowy, wygrzany). Może odrodzi się jak Feniks z popiołów...

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roxy

Ja Focusów 380 nie miałem, ale Contury 3.3 to ich taki jakby poprzednik.

Miałem natomiast Contury 3.4

 

Za trzydrożnymi focusami wzgledem 3.4 przemawia:

 

Dwa basowce po 20cm zamiast 17cm.

Najlepszy głośnik sredniotonowy ze stajni Dynaudio.

Esotar.

 

C2 nie miałem ale to dalej dwudrożna kolumna.

Edytowane przez rambo54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roxy

Ja Focusów 380 nie miałem, ale Contury 3.3 to ich taki jakby poprzednik.

Miałem natomiast Contury 3.4

 

Za trzydrożnymi focusami wzgledem 3.4 przemawia:

 

Dwa basowce po 20cm zamiast 17cm.

Najlepszy głośnik sredniotonowy ze stajni Dynaudio.

Esotar.

 

C2 nie miałem ale to dalej dwudrożna kolumna.

 

To jednak bardzo uproszczony sposób oceny. Osobiście wolę wyrafinowany monitor niż jakąś kolumnę nawet 4-way na super topowych głośnikach :)

Nie twierdzę, że te Focusy nie są dobre i jak to mówią nigdy nie mów nigdy... Obawiam się jednak, że wersja "C" gra w trochę innej lidze jeśli chodzi o kulturę i klasę niż te tańsze serie. Inaczej np. trzeba by założyć np. że lepiej kupić Focus 260 niż np. C1 bo te pierwsze małą więcej głośników. Co do 3,4 to nie wiem jak grała ta poprzednia wersja. Wiem, że LE jest z tego co wiem inaczej strojona. Moim zdaniem w tej konfiguracji jaką miałeś nie poznałeś tych kolumn dobrze. U mnie było podobnie dlatego sprzedałem Krella. Do tych najnowszych Contour ten Krella jaki ja miałem FPB300, to on już wcale nie pasuje. Jest jazgot. Może gdyby dać lampowe PRE i tak można bez końca... wiadomo o co chodzi :)

Edytowane przez Roxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem przecież o Focusach 380.

Uściślając jest to Esotar 2.

Esotar D330 zniknął z oferty 15 lat temu.

 

 

Zupelnie sie z Tobą Roxy nie zgadzam.

Tak jak u mnie, tak i u nowego właściciela Contury 3.3 dosłownie rozwalcowały Special 25.

 

U mnie pod tranzystorami a potem pod lampą.

 

Jeśli nie słyszałeś trzy drożnych Dynek z 15w38 na pokładzie to polecam się zapoznać. Dwudrożna kolumna zawsze zniekształca srednice gdy midbas musi produkować jeszcze bas.

 

Aktualnie sam gram na dwóch parach monitorów Dynaudio więc z piszę z autopsji i porównania różnych kolumn w tym samym czasie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupelnie sie z Tobą Roxy nie zgadzam.

Tak jak u mnie, tak i u nowego właściciela Contury 3.3 dosłownie rozwalcowały Special 25.

 

U mnie pod tranzystorami a potem pod lampą.

 

Jeśli nie słyszałeś trzy drożnych Dynek z 15w38 na pokładzie to polecam się zapoznać. Dwudrożna kolumna zawsze zniekształca srednice gdy midbas musi produkować jeszcze bas.

 

Aktualnie sam gram na dwóch parach monitorów Dynaudio więc z piszę z autopsji i porównania różnych kolumn w tym samym czasie :)

 

 

Może masz rację Rambo :) Nie wiem, bo nie słuchałem... tego o czym piszesz.

Jednak ta moja obecna konfiguracja tak pięknie gra, że każdemu szczerze życzę aby miał u siebie tak zniekształconą średnicę i podbity midbas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwudrożna kolumna zawsze zniekształca srednice gdy midbas musi produkować jeszcze bas

Poważnie ??????

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trafiały do mnie w dawnych czasach ma warsztat Contoury 3,3 .Zamieszczam rozbierane zdjęcia przed modyfikacją tych kolumn.

 

Kilka lat temu ostatnie takie miałem. Z ciekawostek należy napisać iż nowy wówczas (1996r) głośnik wysoko tonowy D260 ESOTEC który powstał w firmie Dynaudio trafił do całej nowej serii Contour (1,1 . 1,3mkII . 1,8 mkII . 3,0 . 3,3 ) .Poprzednie Contoury ( 1, 2 , 1,8 ) bazowały na D28AF tak jak Compound i Audience 10, 15 ,20.

 

Powstał także nowy średnio tonowy 15W38 który trafił także do serii Contour ,oraz nowy model 20W100 nigdzie wcześniej nie stosowany i nigdzie poza Contourem 3,3 nie był stosowany ,później przepadł na rzecz 20W75 - tu było wiele modeli kolumn na tym wooferze (Contour 3,0 ,Audience 80 -druga wersja , Audience 82 i nowe serie )

A grał szybciej i zaaplikowany był w mniejszej komorze 2x26 litrów .Contour 3,0 - 46 litrów .To na pewno za sprawą niższego Qts i większej siły w szczelinie BxL.

 

Obudowa Contoura posiadała doklejone boczne ścianki w celu zwiększenia sztywności kolumny .Otwory Intertechnika TR60 przedłużone fabrycznie z 14 do 20cm .Dziś już ten typ otworu jest nieprodukowany na rzecz BR68 .

post-15230-0-02406000-1520594357_thumb.jpg

post-15230-0-11842400-1520594358_thumb.jpg

post-15230-0-10628200-1520594359_thumb.jpg

post-15230-0-15627900-1520594360_thumb.jpg

post-15230-0-02917500-1520594361_thumb.jpg

post-15230-0-11248600-1520594362_thumb.jpg

post-15230-0-10326600-1520594363_thumb.jpg

post-15230-0-10649600-1520594364_thumb.jpg

post-15230-0-89285600-1520594365_thumb.jpg

post-15230-0-47501400-1520594367_thumb.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Contour 2.8 to jeszcze o jedną generacje starsza seria Contour niż ta z której pochodzi model 3.3.

Serie z modelem 2.8 wieńczył model Conotur 4.

Również z Esotarem na górze, 56mm kopułą na średnicy i tym razem dwóch 24w100 na basie w 76 litrach skrzyni :)

 

dynaudio-contour-4-mit-quelle_643164.jpg

 

Contour 2.8 zastąpił model Contour 1.8 który potem przekuto w Focusy 220/260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Contour 2.8 to jeszcze o jedną generacje starsza seria Contour niż ta z której pochodzi model 3.3.

 

Tak to prawda , Contour 2,8 to model specjalny dołożony do oferty poprzedniej serii Contour z których pochodzi 3,3 . Tweeter w 2,8 i 4 to T330D.

 

 

Serie z modelem 2.8 wieńczył model Conotur 4.

Również z Esotarem na górze, 56mm kopułą na średnicy i tym razem dwóch 24w100 na basie w 76 litrach skrzyni :)

 

 

Prawda ,dwa woofery 24W100 na koszach blaszanych ,bo takie tylko były 24-ki. Z dodatkowym magnesem pod kopułą ,czyli wersja XL.

 

 

Contour 2.8 zastąpił model Contour 1.8 który potem przekuto w Focusy 220/260.

 

2,8 nie zastąpił 1,8 ,obie były produkowane . 2.8 dołożono do linii Contoura tej serii . Model 1,8 zastąpiono modelem 1,8mkII ,gdzie woofery były już na aluminiowych koszach ,poprzednik miał z blachy i tweeter to wspomniany D260 . 1,8 miał D28AF .Bo w tej linii poprzedzającej 3,3 , 1,8mkII tweetery 28mm były dwa : T330 D (1987 rok powstania ) i D28 -ten był od momentu powstania firmy 1976 rok ,jeszcze z plastikową tubką ,potem ewoluował na plaski aluminiowy front bez tubki D28AF ,następnie D28/2 z płaską ramką wymienną wraz z membraną .

D 260 pojawił się dopiero w 1995 roku w ofercie Intertechnika jako głośnik do luźnej sprzedaży i w Madisound w Stanach .A w kolumnach w całej nowej serii Contour 1,1 1,3mkII 1,8mkII 3,0 3,3.

Był z tej linii jeszcze jeden specjalny model przeznaczony do systemów kina domowego czyli Contour T2,5 w układzie symetrycznym midwooferow, ale jako do kina włożono 17W75XL czyli kosz z blachy jak w Audience 50 ,a ta nowa linia Contour miała już kosze aluminiowe 1,3mkII 1,8mkII.

 

Gdyby się ktoś czepiał to były także Contour 1,3 SE.

.

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda , Contour 2,8 to model specjalny dołożony do oferty poprzedniej serii Contour z których pochodzi 3,3

Wg prospektów Dynaudio które mam z końca lat 90tych, w serii Contour z modelami 1.8 MK II i Contour 3.3 nie było już modelu 2.8.

Może robili go tylko razem z Contour 1.8 pierwszej generacji, do spółki z Contour 1, 1.3 mk I, 2 i 4.

Tak starych prospektów nie posiadam.

Contoury tłuką już od 27 lat ! :)

 

Był z tej linii jeszcze jeden specjalny model przeznaczony do systemów kina domowego czyli Contour T2,5 w układzie symetrycznym midwooferow, ale jako do kina włożono 17W75XL czyli kosz z blachy jak w Audience 50 ,a ta nowa linia Contour miała już kosze aluminiowe 1,3mkII 1,8mkII.

 

 

Ten 17W75XL siedzi też w jakiejś specialnej wersji w Crafft które mam.

A Contour T2.5 mnie nawet przez jakiś czas intrygował, można je dostać w dość dobrej cenie. W USA ta kolumna cieszy się nie mniejszym powodzeniem co bliźniaczego układu czyli S 3.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg prospektów Dynaudio które mam z końca lat 90tych, w serii Contour z modelami 1.8 MK II i Contour 3.3 nie było już modelu 2.8.

Może robili go tylko razem z Contour 1.8 pierwszej generacji, do spółki z Contour 1, 1.3 mk I, 2 i 4.

 

Tak to prawda , Contour 2,8 to model specjalny dołożony do oferty poprzedniej serii Contour z których pochodzi 3,3

 

Contour 2,8 oraz 4 były w serii takich Contourów jak 1 , 2 , 2mkII , 1.3 1.8

 

Kolejna generacja kolumn serii Contour to 1.1 1.3 mkII 1.8 mkII 3.0 3.3 więc w katalogu tylko te wymienione były.

 

Ten 17W75XL siedzi też w jakiejś specialnej wersji w Crafft które mam.

 

Tak Crafty to czasy kiedy Dynaudio nie posiadało aluminiowych koszy na głośniku 17W , stąd kosz był z blachy ,inny jest układ magnetyczny w midwooferze w Craftach -tym się różnił od katalogowego 17W75XL .

 

W innych modelach jak Contour 1 czy 2 montowany był midwoofer 17W75 z płaskim profilem membrany (nie wypukłym jak dzisiejsze 17W75 XL . Firma Restek korzystała z tego midwoofera w swoich monitorach między innymi .Płaski ponieważ pod kopułką 75mm nie było dodatkowego pierścienia ferrytowego . Zwykle głośniki te pracowały z elementem stratnym tzw. variovent ,albo z bardzo małą średnica portu bass reflex (Restek)

 

A Contour T2.5 mnie nawet przez jakiś czas intrygował, można je dostać w dość dobrej cenie. W USA ta kolumna cieszy się nie mniejszym powodzeniem co bliźniaczego układu czyli S 3.4

 

Nic mu nie brakuje ,z tego układu głośników można wycisnąć lepszą przestrzeń niż z 1,8mkII , S3,4.

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Panowie pytanie z innej beczki. Do 20 metrów można wrzucić m30 czy dobrze napędzone m20 wystarczą? Ogólnie ceny nie są wygórowane i chyba szybko zbliżą się do serii 3/7. Zastanawiam się też jaki model bedzie o oczko wyżej od m30- focus 260 czy któryś z modeli x ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zdaje sobie sprawę z tego że dynki lubią prąd i dlatego zanim zagalopuje się w jakiś wyższy model wolę zacząć od niższego ale przyłożyć się jak należy do jego nakarmienia i nie szukać półśrodków. Na tą chwilę mam yamahe as701 i wiem że będę musiał kupić coś o większym kalibrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Passion22, na "świeżo"! podłączonym pod prąd H90 vs wygrzanym In100se różnice są duże, technicznie wyraźnie lepiej wypada Hegel (zwłaszcza scena, precyzja, tu Hegel jest zdecydowanie lepszy) ale bardziej ujmująco, angażująco! i muzykalnie gra Atoll, brzmienie Atoll-a w moim systemie jest bardziej nasycone, wokale mają większy ciężar/głębie?, w jego brzmieniu jest taki wyjątkowy "klimat" a w Heglu jest takie techniczne, suche granie, ciągle ma się wrażenie słuchania takiego syntetycznego, komputerowego brzmienia, z Hegla słyszysz więcej niż z Atolla ale nie wchodzisz w jego styl grania muzy, dziwne ale techniczność ( i to ciągłe wrażenie suchości) przegrywa z muzykalnością gdy chodzi o czerpanie przyjemności. Atoll ma bardziej nasycony barwami środek za to wysokie tony ani słodkie ani metaliczne i zimne (troszkę są zapiaszczone), za to Hegel mniej barwny na średnicy ale potrafi czasem wyraźnie "posłodzić" wysokie (które mają więcej piachu jak u Atoll-a). Niskie tony są szybciej gaszone i lepiej kontrolowane w Heglu niż w Atoll-u ale różnicowania dołu z Soul Note SA 300 czy Haiku Audio Sol2 to tu za cholerę nie uświadczy.... Dzisiaj po robocie powinno być lepiej, postał pod prądem dobę i powinien grać optymalnie (zwłaszcza, że mam egz. testowy, wygrzany). Może odrodzi się jak Feniks z popiołów...

 

@Adam38 bardzo Ci dziękuję za ten konkretny opis. W życiu nie słuchałem Hegla, ale jak widać to co piszą o tym modelu to ma swoje uzasadnienie.

 

Sam mam emity m30, po przesiadce z b&w686. Różnica kolosalna. Teraz czas na wzmacniacz, na razie rotel a14 no1, chce tego Roksana jeszcze przesłuchać, mam jeszcze kilka typów, ale nie wiem do końca co wybrać. Pokój 16,5m2.

 

W 16m Emity M30 - to nieźle zaszalałeś ;) Nie przytłacza Cię z nich dźwięk w tym metrażu?

Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie z innej beczki. Do 20 metrów można wrzucić m30 czy dobrze napędzone m20 wystarczą? Ogólnie ceny nie są wygórowane i chyba szybko zbliżą się do serii 3/7. Zastanawiam się też jaki model bedzie o oczko wyżej od m30- focus 260 czy któryś z modeli x ?

Prawie dwa lata temu przesiadłem się z DM 3/7 na F260 bardzo wyraźna różnica. Warunek dobry wzmacniacz. Polecam najpierw zmienić wzmacniacz, M30 zaskoczą Cię jak ładnie potrafią zagrać. Może się okazać, że ich nie zmienisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam38 bardzo Ci dziękuję za ten konkretny opis. W życiu nie słuchałem Hegla, ale jak widać to co piszą o tym modelu to ma swoje uzasadnienie.

 

 

 

W 16m Emity M30 - to nieźle zaszalałeś ;) Nie przytłacza Cię z nich dźwięk w tym metrażu?

Nie są trudne w ustawieniu tak jak m20. Dzwięk idzie w dobrym kierunku, tylko mam niedostatki basu, kolumny grają średnimi, dlatego muszę mocny piec kupić. Góra delikatna, podoba się. Nic nie buczy, nie dudni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.