Skocz do zawartości
IGNORED

Tact / Lyngdorf - KLUB


matee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, maciekplacek napisał:

wypożycz sobie 3400 to wyrobisz sobie swoje zdanie i daj znać. 

Nie chce już mi się  😉

Dobrałem kable, jest bardzo dobrze i póki co tak zostanie. 

 

Dojechał pilot z Czech. Szybko. 

Na zdjęciu funkcje. Czyli Lyngdorf i Pioneer PD-30AE w roli transportu.

20220701_172545.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się 2170, dotrze do mnie w przyszłym tygodniu. Powiem szczerze najbardziej liczę na zbawienne działania room perfect w moim pomieszczeniu odsłuchowym, które jest co prawda dobrze zaadoptowane akustycznie, ale coś a najprawdopodobniej są to skosy dachowe pożera mi część basu i liczę że korekcja się z tym upora bez zbyt dużych skutków ubocznych.

Póki co mam jeszcze jedno pytanie odnośnie room perfect, czy mając dwie pary pełnopasmowych kolumn i chcąc ich używać naprzemiennie(testy), pomiary akustyki trzeba by wykonać  dla każdej pary osobno, czy wystarczy tylko dla jednej pary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla każdej oddzielnie, kolumny robią spore różnice, choc np korekty basu u mnie są na tych samych częstotliwościach (mody pokoju) ale różnią się głębokością korekty. Np jedne - 6dB inne - 10dB

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maracz napisał:

Jeszcze jedna kwestia, czy podczas pomiarów "dociskacie" kolumny do ścian, tak jak to niby jest zalecane? Szczerze, to dla mnie dosyć kontrowersyjny pomysł, ale może zmienię zdanie.

Gdzie to znalazłeś? Wręcz przeciwnie! Mają stać tam gdzie stoją na co dzień. A mikrofon tam gdzue masz głowę. Inaczej pomiary i korekty o kant rozbić 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedna kwestia, czy podczas pomiarów "dociskacie" kolumny do ścian, tak jak to niby jest zalecane? Szczerze, to dla mnie dosyć kontrowersyjny pomysł, ale może zmienię zdanie.
Z tym dociskaniem chodzi o to żeby było więcej basu. Room Perfect go dotnie do wzorca i gotowe. Natomiast przy kolumnach stojących na środku pomieszczenia bas trzeba czasami podbić co niekoniecznie będzie zdrowe.
Wcześniej padło pytanie o to czy moc będzie wystarczająca. Mam wrażenie że wydajność prądowa tych wzmacniaczy jest limitowana jedynie korkami instalacji domowej. Podpięcie do mojego 2170 elektrostatów nie zrobiło na nim żadnego wrażenia.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, marcinmarcin napisał:

Gdzie to znalazłeś? Wręcz przeciwnie! Mają stać tam gdzie stoją na co dzień. A mikrofon tam gdzue masz głowę. Inaczej pomiary i korekty o kant rozbić 

Np. tu: https://www.avtest.pl/wzmacniacze/item/1011-lyngdorf-audio-tdai-2170

Cytat:

"Sam producent zachęca zresztą do ustawiania kolumn przy samej ścianie tylnej. Dlaczego? Ponieważ wówczas rośnie efektywność odtwarzania basu (wzmocnienie od +3 do +6 dB) i przy okazji maleje ryzyko wystąpienia efektu dużych dziur na charakterystyce w średnim i wyższym basie. A właśnie tych rzeczy „potrzebuje” RoomPerfect, by móc działać maksymalnie skutecznie i efektywnie. Co z kolei doskonale pasuje do domowych realiów ustawiania kolumn. Która pani domu się nie ucieszy, gdy zdecydujemy się je dosunąć, zamiast przysuwać do ściany? W porządku, stereofonia może na tej operacji nie zyska, ale tak czy inaczej"

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, maracz napisał:

Np. tu: https://www.avtest.pl/wzmacniacze/item/1011-lyngdorf-audio-tdai-2170

Cytat:

"Sam producent zachęca zresztą do ustawiania kolumn przy samej ścianie tylnej. Dlaczego? Ponieważ wówczas rośnie efektywność odtwarzania basu (wzmocnienie od +3 do +6 dB) i przy okazji maleje ryzyko wystąpienia efektu dużych dziur na charakterystyce w średnim i wyższym basie. A właśnie tych rzeczy „potrzebuje” RoomPerfect, by móc działać maksymalnie skutecznie i efektywnie. Co z kolei doskonale pasuje do domowych realiów ustawiania kolumn. Która pani domu się nie ucieszy, gdy zdecydujemy się je dosunąć, zamiast przysuwać do ściany? W porządku, stereofonia może na tej operacji nie zyska, ale tak czy inaczej"

No ale jak już zmierzy, tak ma zostać, a nie ze bedxue sz przestawiać. Ustaw sobie najpierw kolumny przy ścianie i zobacz czy tak chcesz słuchać. Moim zdaniem ślepy zaułek i bzdura totalna 👍

Jedyna prawda to ta o zabiciu stereofoni i przestrzeni 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.07.2022 o 20:02, maracz napisał:

Jeszcze jedna kwestia, czy podczas pomiarów "dociskacie" kolumny do ścian, tak jak to niby jest zalecane? Szczerze, to dla mnie dosyć kontrowersyjny pomysł, ale może zmienię zdanie.

Tak, najlepiej "docisnąć" kolumny do ściany i to już na stałe. Kolumn po pomiarach nie przestawiasz, jeżeli to zrobisz, to pomiary od nowa. Dostawienie kolumn do ściany ma pomóc systemowi RP, żeby nie musiał walczyć z niepotrzebnymi odbiciami od ściany za kolumnami. Ja mam kolumny bez bas refleksu, więc stoją maksymalnie dosunięte, na długość wtyków od kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperam po zagranicznych forach szukając informacji na temat ustawiania kolumn przy korzystaniu z room perfect i  faktycznie ludzie dosuwają je do tylnej ściany. Dodatkowo znalazłem też wpisy jakoby wszelka adaptacja akustyczna jest zupełnie zbędna, a nawet w niektórych przypadkach mająca szkodliwy wpływ na pomiary.  Zawsze byłem przekonany że adaptacja akustyczna i odpowiednie ustawienie kolumn powinny tylko pomóc w elektronicznej korekcji akustyki pomieszczenia, może się jednak mylę? Już za kilka dni sam się przekonam jak to z tym jest. Póki co tak wygląda ustawienie kolumn w pomieszczeniu, czasami jeszcze bardziej odjeżdżam z kolumnami od ścian.

ac4e8a05c9870c38med.jpg

3d5f8b65ef4aa1a2med.jpg

fde2ea7f36aa12aemed.jpg

Ups, przepraszam za jedno ze zdjęć😀

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, maracz napisał:

Ups, przepraszam za jedno ze zdjęć😀

Posłuchasz, poprzesuwasz, sam się przekonasz... Moim zdaniem fatalnego ustawienia kolumn nie poprawi żadne DSP 😉

Więc najpierw ustawienie, akustyka, potem korekta DSP, najlepiej ograniczona do basu... 

Mnie ciekawi czy regulacja czułości wejść ożywia trochę granie Lyngdorf, bo do tej pory słuchane przeze mnie na default grały zbyt spokojnie.. 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.07.2022 o 19:12, maracz napisał:

... ale coś a najprawdopodobniej są to skosy dachowe pożera mi część basu i liczę że korekcja się z tym upora bez zbyt dużych skutków ubocznych.

Póki co mam jeszcze jedno pytanie odnośnie room perfect, czy mając dwie pary pełnopasmowych kolumn i chcąc ich używać naprzemiennie(testy), pomiary akustyki trzeba by wykonać  dla każdej pary osobno, czy wystarczy tylko dla jednej pary?

Co to są za kolumny pełnopasmowe, bo te na zdjęciu nie wyglądają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już znalazłem.

Zrobiłem pomiary w ośmiu miejscach. Rozpoznanie pomieszczenia 100%, korekcja na global 8%, na fokus 11%. Nie zastosowałem się do sugerowanej głośności, miałem ustawić do -6, ale zatrzymałem się na -15, bo miałem obawy o głośniki. Nie wiem czy przez to wyniki korekcji mogą być nieprawidłowe?

Jeśli chodzi o odsłuch, to dźwięk po korekcji zabija mnie basem, widocznie wyrwa na basie która jest u mnie w pomieszczeniu została zasypana, albo coś z korekcją jednak poszło nie tak. Tyle na szybko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maracz napisał:

Dzięki już znalazłem.

Zrobiłem pomiary w ośmiu miejscach. Rozpoznanie pomieszczenia 100%, korekcja na global 8%, na fokus 11%. Nie zastosowałem się do sugerowanej głośności, miałem ustawić do -6, ale zatrzymałem się na -15, bo miałem obawy o głośniki. Nie wiem czy przez to wyniki korekcji mogą być nieprawidłowe?

Jeśli chodzi o odsłuch, to dźwięk po korekcji zabija mnie basem, widocznie wyrwa na basie która jest u mnie w pomieszczeniu została zasypana, albo coś z korekcją jednak poszło nie tak. Tyle na szybko.

 

Może to być spowodowane właśnie niedostosowaniem głośności sugerowane przez system korekcji. Ja też tak miałem parę razy jak się bawiłem na luźno pomiarami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maracz napisał:

Dzięki już znalazłem.

Zrobiłem pomiary w ośmiu miejscach. Rozpoznanie pomieszczenia 100%, korekcja na global 8%, na fokus 11%. Nie zastosowałem się do sugerowanej głośności, miałem ustawić do -6, ale zatrzymałem się na -15, bo miałem obawy o głośniki. Nie wiem czy przez to wyniki korekcji mogą być nieprawidłowe?

Jeśli chodzi o odsłuch, to dźwięk po korekcji zabija mnie basem, widocznie wyrwa na basie która jest u mnie w pomieszczeniu została zasypana, albo coś z korekcją jednak poszło nie tak. Tyle na szybko.

 

Jeżeli pomiary zakończyły się sukcesem to jest ok. Poziom sygnału nie ma wpływu na jakość pomiarów (wg. Lyngdorfa). Bardziej bym się bał o kolumny, bo wzmacniacz nie tylko tnie górki, ale może podnieść dołki. Kiedyś zrobiłem korektę (na pełnym paśmie) na kolumnach, które teoretycznie grały do 59Hz, a zaczęły grać jakby w systemie pojawił się subwoofer. Testowo puściłem sobie wtedy na wzmacniacz sinusoidę przez całe pasmo i w miejscu, gdzie kolumna nie powinna jeszcze grać pojawiły się dźwięki i to nieczyste (jakby cewka dobijała do swoich konstrukcyjnych ograniczeń). Następną korektę zrobiłem z limitem na 60Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, mojave napisał:

Następną korektę zrobiłem z limitem na 60Hz.

A można temu "genialnemu" systemu wklepać żeby robił tylko korekty w dół? Podbijanie a zwłaszcza nieistniejącego basu to idiotyzm 🙄

Pomijam już idiotyczne zalecenie z ustawianiem kolumn po ścianach 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Pomijam już idiotyczne zalecenie z ustawianiem kolumn po ścianach 

Z całym szacunkiem @marcinmarcin, ale jeśli miałbym stwierdzić, które ze stwierdzeń jest idiotyczne:

a) "zalecam ustawienie kolumn przy ścianie", które formułuje twórca systemu RP Peter Lyngdorf oraz
b) "nie wolno ustawiać kolumn przy ścianie", które głosi 'zwykły' użytkownik forum

to chyba znasz odpowiedź na tak sformułowaną wątpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grzegorz napisał:

Z całym szacunkiem @marcinmarcin, ale jeśli miałbym stwierdzić, które ze stwierdzeń jest idiotyczne:

a) "zalecam ustawienie kolumn przy ścianie", które formułuje twórca systemu RP Peter Lyngdorf oraz
b) "nie wolno ustawiać kolumn przy ścianie", które głosi 'zwykły' użytkownik forum

to chyba znasz odpowiedź na tak sformułowaną wątpliwość

Jeżeli system jest tak idiotycznie zrobiony ze podbija niski bas, do tego zalecają ustawienie kolumn którego nie da się naprawić żadnym DSP to wiesz co ja myślę o tym 😉

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.