Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś na zbyciu dwie rolki/szpulki prowadzące taśmę 1/4"? Np. takie jak w napinaczach Uhera SG 561 Royal, w Revoxie B77, lub inne byle obrotowe.

Mam pomysł jak zrobić "kasowarkę" do taśmy z głowicy kasującej od magnetowidu, starego generatora prądu podkładu i kilku szpejów z odzysku.

 

GM

 

 

Kiedyś pracowałem w WFF we Wrocławiu. Na dźwięku była taka kasowarka do taśm. Szare pudło, 70x70x70 cm. Wkładało się całą szpulę do takiego slota, naciskało się guzik, potem maszyna przez kilka sekund się ładowała i waliła w całą szpulę szpulę duży impuls, albo potężny impuls EM i bez przewijania taśma była cała czysta. Mam świadków :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krull
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś AKAI GX-210d? Czy jest to coś wartego uwagi?

mam dwie sztuki w kolekcji jest to dobry magnetofon i ma autorewers i jest mały nie zabiera duzo miejsca , szpule 18 wystają z niego :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na AS opuszczali z kopi taśmy matki Beatlesów na studyjnym Studerze jakość dźwięku niedościgniona dla innych nośników .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec ci martwiący się scieralnością mogą spać spokojnie.

Dyskusja na temat ścieralności głowic jest raczej bezcelowa i wyłącznie teoretyczna.Szansa na posiadanie nowych głowic jest dzisiaj iluzoryczna.Każda głowica w istniejącym sprzęcie jest już w jakimś

stopniu zużyta.Dlatego też wzięcie na alle..mają Akai,które kiedyś tak chętnie reklamowano jako niezniszczalne.Od czasu do czasu przewija się wątek o możliwości szlifowania starych egzemplarzy,ale jest

to raczej akt rozpaczy.W związku z brakiem oryginałów będzie się przejawiał coraz częściej,a może pojawić się wątek ew.zastępstwa.Kiedyś sprzęt robiono raczej porządnie i te bardziej renomowane

wytwórnie dbały o swoją reputację.Nie tylko w dziedzinie magnetofonów.Z przykrością muszę przyznać rację Krzyskowig1981,że mało która nacja produkowała takie barachło jak nasz niegdyś

sztandarowy ZRK.Poznałem człowieka który pracował przy ich produkcji i twierdził,że 1/3 należało wyrzucić już w trakcie 1 oglądu.To był podobno czysty sabotaż.Dlatego dziwię się iż nie kupowano

głowic od Tesli.Nawet do dzisiaj ich ówczesne produkty mają dobre parametry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś AKAI GX-210d? Czy jest to coś wartego uwagi?

To bardzo solidne urządzenie (mój pierwszy przyzwoity magnetofon), ale ze względu na wiek trzeba uważać lub nastawić się na wiele prac renowacyjnych. Bywają egzemplarze zadbane te bez wątpienia są godne uwagi. 3 głowice, 3 silniki, bardzo prosta mechanika i elektronika. Bardzo dobre parametry zapis/odczyt.

 

Dlatego też wzięcie na alle..mają Akai,które kiedyś tak chętnie reklamowano jako niezniszczalne.

Nie ma na świecie rzeczy niezniszczalnych. Głowice ferrytowe i GX też do takich nie należą. Niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na świecie rzeczy niezniszczalnych. Głowice ferrytowe i GX też do takich nie należą. Niestety.

 

Dodajmy tylko, że tutaj nie chodzi o ścieralność głowicy, która faktycznie jest niemal żadna w przypadku głowic z rdzeniami ferrytowymi w oprawie szklanej. Natomiast mogą korodować krawędzie szczelin w głowicy, najpewniej w skutek dyslokacji w strukturze krystalicznej ferrytu. Słyszałem również o przypadkach pęknięcia głowic GX w skutek nieostrożnego transportu czy traktowania sprzętu, najogólniej mówiąc. Po prostu: kruche.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem również o przypadkach pęknięcia głowic GX

Widziałem taką pękniętą głowicę w magnetofonie kasetowym Pioneer (podobna konstrukcja i materiał do głowic Akai). To raczej nie było z powodu transportu.

Natomiast mogą korodować krawędzie szczelin w głowicy,

Krawędzie szczeliny mogą korodować też w innych typach głowicy niż GX. Ferryt krystaliczny (GX, FF) jest raczej mniej podatny na korozję niż inne typy głowic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawędzie szczeliny mogą korodować też w innych typach głowicy niż GX. Ferryt krystaliczny (GX, FF) jest raczej mniej podatny na korozję niż inne typy głowic.

 

Fakt - mówiąc precyzyjniej, miałem na myśli raczej kruszenie się krawędzi szczelin. Ktoś się nawet kiedys (chyba Adamstan?) na tym forum skarżył na GX-210D, bo trafił głowicę z ukruszoną szczeliną...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - mówiąc precyzyjniej, miałem na myśli raczej kruszenie się krawędzi szczelin. Ktoś się nawet kiedys (chyba Adamstan?) na tym forum skarżył na GX-210D, bo trafił głowicę z ukruszoną szczeliną...

Głowice GX i FF nie są niezniszczalne, natomiast zadbane utrzymują wysokie parametry nawet po 40 latach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice GX i FF nie są niezniszczalne, natomiast zadbane utrzymują wysokie parametry nawet po 40 latach.

Korzystając z okazji,chciałbym się czegoś dowiedzieć o głowicach typu sendust alloy.Koło r. 82 czytałem o nich w radzieckim Radio,jako szczytowe osiągnięcie (ówczesnej) techniki .Na tyle dobre,że Rosjanie stosowali te głowice w swoich magnetofonach najwyższej klasy.Zdaje się,że nawet kupili na nie licencję od Japończyków.W każdym razie stosowane były w wybranych egzemplarzach klasy 000.Wiem też,że materiał ten był b.twardy i miał doskonałe własności magnetyczne.Niestety,lecz w r 92 wypuszczono ostatnie modele porządnych szpulowców w ZSRR.tej klasy.Choć trzeba przyznać,że rynek w Rosji ma się dobrze,a ceny są wybitnie konkurencyjne.Podobnie jak na Ukrainie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KraVetz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem też,że materiał ten był b.twardy i miał doskonałe własności magnetyczne.

"Sendust" to chyba drugi po ferrytach materiał co do twardości. Niestety danych jego trwałości w głowicach nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sendust" to chyba drugi po ferrytach materiał co do twardości. Niestety danych jego trwałości w głowicach nie pamiętam.

Ja pamiętam,że przewidywana trwałość miała być większa od 9000 godz.Niestety był raczej b.drogi,dlatego mało popularny.Wtedy gdy ten artykuł był pisany,Rosjanie te głowice importowali z Japonii.Dopiero później

mieli kupić całą technologię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był Revox PR99 nie Studer.. Revox to dział amatorski Studera.

Dulon ,byłem tam.To był studer 807 z zwykłymi nawet głowicami.Doradziłem właścicielowi,aby poszukał głowic typu ;butterfly.Pr-99 grał w innym pokoju i grał o wiele lepiej,bo miał założoną taśmę nagraną 40 lat pózniej. Oczywiście był to zupełnie inny repertuar.Specjalnie poszedłem na Audio,aby porównać jakość tej taśmy z moimi.Bo nie wiem,czy wiesz,ale ja mam kopie taśm matek wszystkich płyt Beatlesów,a nie tylko jedną jak na wystawie.Co prawda moje są nagrane na czterośladzie,ale zrobiono to w Australii na nowym wtedy teacu X-1000,a tamte są dwuśladowe.Spodziewałem się większej różnicy jakości,ale okazało się,że różnica nie jest aż tak duża.Co mnie najbardziej zdziwiło,to fakt,że ta oficjalna kopia taśmy matki,była nagrana ta taśmie sklejonej z trzech taśm różnych typów,co wyraznie było widać po różnicy kolorów zwojów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Migawce z Audio Show pokazywali Revoxa. Może inna migawka pokazywała Studera.

osobiście nie słyszałem taśm matek. Zapewne brzmia super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Migawce z Audio Show pokazywali Revoxa. Może inna migawka pokazywała Studera.

osobiście nie słyszałem taśm matek. Zapewne brzmia super.

Ogółem widziałem na wystawie ze szpulowców.studera 807,810,revoxa Pr-99MkII dwa akai 747 i dwa koncerty.Jednego zwykłego i drugiego z prędkością 38cm/sek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakim stanie i za jaką cenę. Ja jestem zadowolony z jego mechaniki i brzmienia.

W.

 

Nie planowalem zakupu szpulowca ale tak sié trafil nieoczekiwanie .Zaryzykowalem i kupilem bo nie mialem za duzo czasu do namyslu. 45 euro razem z 45 tasmami philips i maxel wiec za taka cene mozna go w najgorszym wypadku potraktowac jako ozdobke do reszty systemu. Sprzet wizualnie w stanie bardzo dobrym z bardzo niewielkimi zadrapaniami na drewnianych boczkach, gra niezle choc dzwiek czasem delikatnie wibruje. Po kilku godzinach grania tez robi sie troche cieply. Czy to normalne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne?

Normalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwiek czasem delikatnie wibruje

sprawdz czy masz ustawione 50 czy 60 Hz , ewentualnie silnik głowny i koło zamachowe wyczyscic tuleje ,ośki wirnika -przesmarować , zobacz tez czy na kole zamachowym tam gdzie idzie szeroki pasek gumowy nie ma syfu , musi byc idealnie czysto silnik musi sie leciutko obracać jak pokręcisz za oś

 

Po kilku godzinach grania tez robi sie troche cieply. Czy to normalne?

u mnie jest gorący :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomaszinkaso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu była dyskusja czy produkowano szpule z systemem mocowania typu NAB o średnicy mniejszej niż 10,5". Niedawno "wygrzebałem" takową. Jej średnica to dokładnie 8". Na zdjęciach w towarzystwie ze szpulą 10,5"

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12292-0-22722400-1447105421_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał jeszcze licznik taśmy,to byłbym zainteresowany.

Z kolei ja mam na zbyciu licznik do A-700.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktoś mnie prosi o pomoc ale ja zielony w sumie jestem . Ten model może grać na chromach bez przeróbki ?12241597_925920054150062_11462862102733540_n.jpg?oh=95aa7cddd36ecf59fe9f5ba0fcf77186&oe=56B4BFBE

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz o nim pełny opis.http://www.tonbandhobby.de/tc377-1.htm

Z tego co tam piszą,to może używać żelazowo-chromowych taśm sony.Jeśli ci chodzi o możliwość używania taśm VHS,to może być różnie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc Marek .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.