Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel sieciowy DIY


janiq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A kto finalnie za to zapłaci - inżynier lub marketingowiec - czy klient? Firma podroży x6 a klient zapłaci x20.

 

W klasie produktów high end lub nawet bardziej ekskluzywnych (snobistycznych) istnieje paradoks że im coś droższe tym lepiej, co jest zbadane i udowodnione przez socjologow.

 

 

 

Kolego, tak dla wyjaśnienia sprawy. Zwykle w Polsce spotkasz układ sieci elektrycznej TN-C-S, co oznacza że w tablicy z bezpiecznikami masz połączone linie neutral i ochronny, a wychodzaca z budynku linia PEN, wspólna dla całego budynku jest uziemiana w skrzynce przyłącza lub na słupie. Co więcej - na przewodzie PEN może się także pojawiać napięcie względem ziemi spowodowane asymetrią obciążenia faz w instalacji. Więc nie mów proszę o potencjale ziemi bez najmniejszych zakłóceń. Oczywiście są też inne układy, ale ....

 

Najważniejsze - To zresztą nie chodzi nigdy o potencjał ziemi (vide: zasilanie z akumulatorów), ale o wspólny punkt potencjału dla całego systemu audio! To jest esencja sprawy!!!

 

Wszelkie zakłócenia radiowe z otoczenia nakładają się na sygnał m. in. poprzez rezystancje przewodow zasilających i dlatego warto walczyć aby przewody zasilające miały małą rezystancję. To samo z obudowami, włącznie z obudowami trafo - i stąd miedziowanie tych obudów.

 

PS. potencjał ziemi nie ma z tym wiele wspólnego, no chyba tylko to, że coś takiego wogóle występuje i najprościej jest przyjąć go w rozumowaniu jako punkt o potencjale względem którego podajemy napięcia w systemie.

 

Reszty wpisu nie kwestionuję.

Kolego, jak się nie ma nic do powiedzenia to bardzo dobrze jest zamilknąć. Nikt w studiach nagrań nie uziemia obudów urządzeń do punktu zerowego sieci energetycznej (inaczej poziom nagrań byłby jeszcze gorszy niż jest). Więc Twoje rozważania na temat schematu urzytej sieci w tym przypadku są bezsensowne. Punkt zerowy stanowi zakopane w ziemi całkowicie osobne uziemienie dedykowane do tego celu. Wiem, nie jest to zgodne ze schematem, który napisałeś i Polska Norma i prawo energetyczne nie jest szczesliwe z takiego rozwiazania, ale tak rozwiazuje sie w praktyce. Podobnie ma sie sytuacja w systemach audiofilskich. Stąd mój wpis o punktach zerowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miedź do miedzi oczywiście, np. tutaj masz miedź 3X0,75MM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zapraszam do Jasła

Krzysztof jak kabel jest za 7,5 PLN i ma żyły 0,75mm przy 1,5 metra to chyba ciężko mówić o tym że jest to kabel do zasilenia prądożernego wzmacniacza, nie sądzisz?

Zresztą może i żyły są miedziane w co jest mi ciężko uwierzyć, bo obstawiam że co najwyżej miedziowane), ale wtyki już z miedzią nie mają nic wspólnego.

Tak więc proponuję wziąć taki kabel który ja kupiłem za niewielkie pieniądze, ale za to faktycznie wykonany z miedzi i z żyłami odpowiedniej grubości i porównać go np z kablem za 10k PLN. Jak wychwycisz różnicę to powiem że jesteś gość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebasbox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof jak kabel jest za 7,5 PLN i ma żyły 0,75mm przy 1,5 metra to chyba ciężko mówić o tym że jest to kabel do zasilenia prądożernego wzmacniacza, nie sądzisz?

Zresztą może i żyły są miedziane w co jest mi ciężko uwierzyć, bo obstawiam że co najwyżej miedziowane), ale wtyki już z miedzią nie mają nic wspólnego.

Tak więc proponuję wziąć taki kabel który ja kupiłem za niewielkie pieniądze, ale za to faktycznie wykonany z miedzi i z żyłami odpowiedniej grubości i porównać go np z kablem za 10k PLN. Jak wychwycisz różnicę to powiem że jesteś gość.

 

Można porównać przewody o takiej samej geometrii, srednicy i przekrojach żył aby się przekonać jak inaczej brzmią minimalnie zmienione przewodniki . Spróbu Furutecha 314AgII, Alpha nano i TripleC - wszystkie maja takie same przekroje a grają zupełnie inaczej. Na jakieś elecaudio, olflexy, melodiki , helukable i inne szkoda czasu,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc proponuję wziąć taki kabel który ja kupiłem za niewielkie pieniądze, ale za to faktycznie wykonany z miedzi i z żyłami odpowiedniej grubości i porównać go np z kablem za 10k PLN.

 

Można, ale uzasadnisz logicznie celowość skoro Ty różnicy nie słyszysz w porównaniu do kabla komputerowego? Wynika z tego, że dla Ciebie to jest to samo. Po co więc kombinować? Wtyczki też chcesz już inne? Miedziane? czy może miedź pozłacana? Idziemy w górę, tylko po co skoro to i to przewodzi prąd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof_54067

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja faktycznie nie słyszę różnicy ale być może mój wzmacniacz pracuje stablinie nawet na takim, Twój natomiast może wymagać większej ilości prądu i na cienkim kabelku może po prostu nie wyrabiać, powodując powstawanie zniekształceń. Jak chcesz u mnie porównać kable, nawet ten taniutki, który miałem podłączony to nie ma problemu, zapraszam;) Dlatego też uważam że w takim porównaniu należy wykorzystać kabel który spełnia wymogi fizyczne co do możliwości przesyłania prądu, tylko tyle. Kabel na miedzi z wtykami miedzianymi da się kupić za 200-300 PLN, pytanie czy warto wydawać 10k pln i więcej.

To będzie rzetelne porównanie, czyli de facto dwa przewodniki miedziane, jeden za 300 PLN drugi za ile tam chcesz i wtedy można porównywać ile więcej muzyki niesie ze sobą ten droższy;)

Tu nie chodzi o pozłacane czy niepozłacane wtyki. Pozłacanie ma na celu tylko przeciwdziałanie utlenianiu się miedzi więc nie wiem jaką inną wartość ma wnosić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zapraszam więc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof chętnie bym skorzystał ale mieszkam pod Warszawą, więc sam rozumiesz. Nie mniej na najbliższym AVS można byłoby się pokusić o takie porównanie np. w pokoju diyaudio lub audiostereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dobre kable z rolki, np Furutech DPS-4 jest takim kablem, lecz on jak każdy inny nie musi nam się spodobać.

 

 

Próbowałeś coś robić na DPS-4 ze szpuli ? Udało się uzyskać efekt zbliżony do rynkowego gotowca ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie - w przypadku urządzeń najwyższej klasy lub studyjnych gdzie obudowy urządzeń są spinane z uziemieniem

 

Urządzenia "lub studyjne najwyższej klasy" to mają obudowy rozpinane z uziemieniem ;)

 

A przy okazji - te przetworniki są ekranowane? To jakim cudem działają? ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w studiach nagrań nie uziemia obudów urządzeń do punktu zerowego sieci energetycznej (inaczej poziom nagrań byłby jeszcze gorszy niż jest). Więc Twoje rozważania na temat schematu urzytej sieci w tym przypadku są bezsensowne.

 

W sumie to nie pisałem o sprzęcie studyjnym, a raczej o warunkach w których większość z nas będzie używała przewodow DIY.

 

Ale skoro wywołałeś temat to zdaje się masz w tym spore doświadczenie. Opisz zatem co jest z czym podłączone w urządzeniach studyjnych.

 

O ile mi się wydaje (tak, nie bywam w studiach nagrań) to tam większość sprzętów jest łączona przewodami symetrycznymi w ekranie?

 

Zatem do czego jest podłączony ekran takiego przewodu? I jak i do czego podłączone są obudowy? Dla przypomnienia masz do wyboru linię N i ochronną (różne kombinacje). I czy oraz jakie przedłużacze elektryczne są używane w studiach?

 

Punkt zerowy stanowi zakopane w ziemi całkowicie osobne uziemienie dedykowane do tego celu.

 

Co masz na myśli pisząc punkt zerowy? Chodzi Ci o referencję potencjału względem fazy (linia N)? Bo w jednym zdaniu używasz „zero” oraz uziemienie (linia PE), a to dwa różne pojęcia i dwa różne połączenia.

 

Uziemienie - może być osobnym, specjalnie wykonanym dla studia uziemieniem i nadal w większości układów sieci wszystko jest ok. Tu nic nie przeciwstawia się normom i układom sieci. Zakład energetyczny też będzie happy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uziemienie - może być osobnym, specjalnie wykonanym dla studia uziemieniem i nadal w większości układów sieci wszystko jest ok. Tu nic nie przeciwstawia się normom i układom sieci. Zakład energetyczny też będzie happy.

Tylko to nadal nie będzie "zero absolutne" . W zależności od zurbanizowania terenu będzie mniej lub bardziej zakłócone. Nie bez powodu pomiaru rezystancji uziemienia nie mierzy się napięciem o częstotliwości sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój natomiast może wymagać większej ilości prądu i na cienkim kabelku może po prostu nie wyrabiać, powodując powstawanie zniekształceń.

Potwierdzam powyższe. Ja mam akurat kabel Furutech FP-3TS762 (średnica przewodników 3x5,2mm). Żadnych przesterów i zniekształceń, w tym na wyższych poziomach głośności. Wcześniej na innych kablach bywało różnie, tzn. zazwyczaj gorzej pod tym względem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 2010AE+DCD 1510AE; Sonus Faber Sonetto III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja faktycznie nie słyszę różnicy ale być może mój wzmacniacz pracuje stablinie nawet na takim, Twój natomiast może wymagać większej ilości prądu i na cienkim kabelku może po prostu nie wyrabiać, powodując powstawanie zniekształceń.

 

nawet jak napięcie w sieci spadnie o połowę do 130V (-6dB) to i tak nie usłyszysz w formie zniekształceń. Chyba że grasz na maksymalnym wysterowaniu. A audiofile grają max na 10W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie pisałem o sprzęcie studyjnym, a raczej o warunkach w których większość z nas będzie używała przewodow DIY.

 

Ale skoro wywołałeś temat to zdaje się masz w tym spore doświadczenie. Opisz zatem co jest z czym podłączone w urządzeniach studyjnych.

 

O ile mi się wydaje (tak, nie bywam w studiach nagrań) to tam większość sprzętów jest łączona przewodami symetrycznymi w ekranie?

 

Zatem do czego jest podłączony ekran takiego przewodu? I jak i do czego podłączone są obudowy? Dla przypomnienia masz do wyboru linię N i ochronną (różne kombinacje). I czy oraz jakie przedłużacze elektryczne są używane w studiach?

 

 

 

Co masz na myśli pisząc punkt zerowy? Chodzi Ci o referencję potencjału względem fazy (linia N)? Bo w jednym zdaniu używasz „zero” oraz uziemienie (linia PE), a to dwa różne pojęcia i dwa różne połączenia.

 

Uziemienie - może być osobnym, specjalnie wykonanym dla studia uziemieniem i nadal w większości układów sieci wszystko jest ok. Tu nic nie przeciwstawia się normom i układom sieci. Zakład energetyczny też będzie happy.

Drogi kolego, w najlepszych studiach nagrań używa się urządzeń odlampowych pochodzących czasem z 40 lat po najnowsze. Bardzo wiele z nich jest wykonane na wtykach RCA lub jeszcze starszych, często obecnie przerabianych pod RCA lub XLR. Ze względu na różnorodności urządzeń i maksymalne ograniczenie wzajemnych interferencji, przez to szumów, robi się jeden centralny punkt uziemienia, gdzie pod ziemią zakopuje się płaskowniki lub wbija się uziomy. A obudowy urządzeń, by zapobiec wzajemnym zakłócenią łączy się w gwiazdy. Jest to jedyna skuteczna metoda zapobiegania wzajamnemu oddziaływaniu urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof chętnie bym skorzystał ale mieszkam pod Warszawą, więc sam rozumiesz. Nie mniej na najbliższym AVS można byłoby się pokusić o takie porównanie np. w pokoju diyaudio lub audiostereo.

 

Zapraszam do pokoju AudioPhase - możemy zrobić takie porównanie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe. Ja mam akurat kabel Furutech FP-3TS762 (średnica przewodników 3x5,2mm). Żadnych przesterów i zniekształceń, w tym na wyższych poziomach głośności. Wcześniej na innych kablach bywało różnie, tzn. zazwyczaj gorzej pod tym względem.

Takie jest moje podejrzenie, ale Sławek poniżej napisał...

nawet jak napięcie w sieci spadnie o połowę do 130V (-6dB) to i tak nie usłyszysz w formie zniekształceń. Chyba że grasz na maksymalnym wysterowaniu. A audiofile grają max na 10W

10W to faktyczni jest max, przy wysokoefektywnych głośnikach, wykorzystujemy pewnie 1,5W max dla uzyskania głośności odsłuchowej.

Zapraszam do pokoju AudioPhase - możemy zrobić takie porównanie ;)

AudioPhase...dzięki. Ja chętnie przytargam mój nowy kabel za 300 PLN;). Jak koledzy dysponują takimi po kilka/kilkanaście tyś PLN to można się pobawić w porównania:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AudioPhase...dzięki. Ja chętnie przytargam mój nowy kabel za 300 PLN;). Jak koledzy dysponują takimi po kilka/kilkanaście tyś PLN to można się pobawić w porównania:)

 

Na początku wystawy, w pierwszej godzinie najlepiej takie testy ( mało zwiedzających )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Na początku wystawy, w pierwszej godzinie najlepiej takie testy ( mało zwiedzających )

 

Eee, to będzie mało wiarygodne ;)

Kabel adoptuje się w systemie nieraz i parę dni (co prawda bardziej ucho słuchających).

 

Często kabelki, które na początku zachwycają swoją "audiofilskością" po pewnym czasie nie dają się w ogóle "słuchać".

Po za tym trzeba mieć dobrze osłuchany system, żeby takie coś robić. Bez tego to taka zabawa dla zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, Da się, mogę zademonstrować to dwoma kablami A vs B i wszystko będzie jasne, nawet nie będzie trzeba robić jakiś ślepych testów ....

 

Kolega powyżej mówi o czymś innym, o całkowitym ułożeniu kabla w systemie, lecz różnice usłyszymy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie sieci rzadko kiedy jest stabilne...da się to usłyszeć?

 

Jaki to ma związek z tematem? Nie zaśmiecaj proszę wątku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A przy okazji - te przetworniki są ekranowane? To jakim cudem działają? ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To "butterfly"?

Zapomniałem o nich, a leży gdzieś jedna w szufladzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "butterfly"?

Zapomniałem o nich, a leży gdzieś jedna w szufladzie

 

Nie wiem, tani ibanez kolegi, tak mi się przypomniało i pstryknąłem, w kwestii ekranowania pola magnetycznego miedzią czy czym innym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibanez Super 80, tzw Butterfly, przez grawerkę. Pickup z lat 70-tych. Urzywki po 300zł. Tani to on nie jest

 

Nieeee, współczesny chińczyk:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przepraszam za OT, choć w sumie odpowiedzi nadal nie ma...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nieeee, współczesny chińczyk:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przepraszam za OT, choć w sumie odpowiedzi nadal nie ma...

Ja też przepraszam za off.

Tylko dodam, że puszki pickapów, które wkleiłeś są od Butterflaya.

Czyżby je podrabiają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przepraszam za off.

Tylko dodam, że puszki pickapów, które wkleiłeś są od Butterflaya.

Czyżby je podrabiają

 

I to i to Ibanez...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.