Skocz do zawartości
IGNORED

DC-blocker - pozytwne zaskoczenie


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawienie brzmienia czy warunkow odslucu - zwal jak zwal. Zgadzam sie, ze moze nastepowac eliminacja pewnyc znieksztalcen, ktore wplywaja na brak czarnego tla, zaburzaja scene, bas. To naprawde mozna uslyszec i dc blocker dziala jako swojego rodzaju katarsis na dzwiek;) Pewnie to tez zalezy od tego pod jaki sprzet podpinamy czy jaka jest w danym przypadku ta straszna stala skladowa - nie wiem, gdybam. W kazdym badz razie nie wyglada to na jakies absurdalne voodoo. Tylko cos malo zainteresowanyc na zgrabne plyteczki w dobrej cenie;) Bywaja duzo drozsze:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to zadam jeszcze jedno laickie pytanie.

Wszelkie moje urządzenia mam podłączone do podwójnego gniazda w ścianie.

Przy czym sprzęt audio poprzez osobną wydzieloną listwę "tylko audio", Komputer, drukarka i lampka biurkowa podłączone do drugiej listwy.

Czy wystarczy jeden DC-blocker w listwie "audio", czy lepiej separować DC oddzielnie dla każdego urządzenia audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby stosowania oddzielnych DC-blocker'ów dla każdego urządzenia. Możesz go zamknąć w tej listwie którą zasilasz sprzęt audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOMUNIKAT :)))

 

Sprawy zamówienia wyglądają następująco:

 

Cena płytki 12 zł.

Koszty wysyłki 6 zł.

 

Listę zamykam 27.09.2013.

 

Proszę zatem o potwierdzanie (można w każdej chwili) na adres e-mail podany w "o mnie" wg zasady

 

TEMAT WIADOMOśCI - "Potwierdzenie - nick forumowy"

TREść WIADOMOśCI - proszę o podanie ilości płytek oraz ADRES DO WYSYŁKI

 

Na potwierdzenia czekam do 27.09.2013 r.

PROSZĘ NIE PISAĆ NA POCZTĘ FORUMOWĄ (PW) TYLKO NA ADRES @

 

W odpowiedzi podeślę dane do przelewu.

Na przelewy od WAS czekam do wtorku tj. 1 PAŹDZIERNIKA.

 

Aktualna lista

 

1.zibra - 2szt.

2.notoryczny - 3 szt.

3.pyza666 - 3 szt.

4. kolmen - 2 szt.

5. ...

 

PROSZĘ O KOPIOWANIE INFORMACJI ZAMIESZCZONEJ WYŻEJ LISTY WRAZ Z LISTĄ !!!

 

Koledzy, jeżeli jesteście (wszyscy na te 10 szt.) dalej zainteresowani to proszę o potwierdzenie i jedziemy z koksem :))) Jeżeli nie to też proszę o info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem mejla na adres podany w opisie " o mnie"

 

Pozdrawiam ))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na transformatory EI, dc-blocker też działa ?

Zasada działania podobna - więc też powinno to być korzystne. Aczkolwiek toroidy są bardziej 'podłe' w kwestii swojego ekstremistycznego podejścia do tego tematu - z racji na fakt, iż mają rdzeń bez jakiejkolwiek szczeliny - pełny obieg dla strumienia magnetycznego. Natomiast w przypadku EI - to tam masz składane blachy, niedokładności tego składania, więc siłą rzeczy powstają drobniutkie "prześwity" ... coś w rodzaju naturalnej "szczeliny" ... więc te trafa zapewne są już z samej swojej konstrukcji bardziej "wybaczające" dla ewentualnych obciążeń składową stałą. Bazują na rdzeniu ze .. szczeliną. Malutką, ale mimo wszystko gdzieś tam te szpary są. Dlatego też są bardziej "wybaczające" - ale to (chyba) wcale nie znaczy, że nie cierpią, jak się pojawia składowa stała ... A jak cierpią, to może nawet czasem zabuczą ...

No i oczywiście również się bardziej grzeją w takim przypadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże f-my już też się zajęły eliminacją składowej stałej. Już trochę temu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Oczywiście jest to pełny kondycjoner, także z filtrami. Miałem okazję go "posłuchać" i wpływ na brzmienie był. Nawet spory. Oczywiście chodzi o takie niuanse jak czarne tło, czystsze wokale czy lepsza scena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

nic z tego bełkotu nie zrozumiałem:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic z tego bełkotu nie zrozumiałem:(

 

Chyba o to chodzi żeby tak zawoalować opis, coby klient miał przekonanie iż kupuje coś wyjątkowego ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste.

Budujemy wzmacniacz zasilany napięciem sieciowym.

Na wejście podajemy sinusoidę sieci.

Na wyjściu stabilizujemy amplitudę (RMS 230V) i DC out równe zero.

 

Patentem zaś firmy jest taki układ aby przy podłączaniu odbiorników dużej mocy (potężne monobloki klasy A) kondycjoner był wydolny przy mocy tylko 500W.

Stąd jakiegoś rodzaju równoległa praca z napięciem sieci. Nawet można by się pokusi o rozwikłanie tajemnicy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste.

Budujemy wzmacniacz zasilany napięciem sieciowym.

Na wejście podajemy sinusoidę sieci.

Na wyjściu stabilizujemy amplitudę (RMS 230V) i DC out równe zero.

 

...

A tak mnie naszło, co ma być odniesienim do zera w tym wzmacniaczu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład "bolec" gniazdka na wyjściu.

To kondycjoner, a więc cały system łączymy pod wyjście.

Całośc może sobie pływac w zakresie DC offset sieci. Na wyjściu układ ma utrzymywac symetrię względem wspomnianego "bolca" w gniazdku.

 

Relatywizm drogi Jarku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład "bolec" gniazdka na wyjściu.

To kondycjoner, a więc cały system łączymy pod wyjście.

Całośc może sobie pływac w zakresie DC offset sieci. Na wyjściu układ ma utrzymywac symetrię względem wspomnianego "bolca" w gniazdku.

 

Relatywizm drogi Jarku.

Owszem, jeśli wszystkie podpięte inne urządzenia "pływają" tak samo. Dlatego mnie "naszło". Czyli raczej ogólny taki kondycjoner dla całego toru audio.

Jeśli nie, to masami audio zaczną płynąc prądy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

I to cała prawda o kondycjonerach, o budowie systemu...

 

Pamiętam kiedyś jakiś wątek o podobnej tematyce.

Tam starłem się z Edwardem, starłem w rozważaniach, bo Edwarda bardzo cenię i to uosobienie wiedzy i kultury...

 

A poszło o pojęcie masy, ziemi, potencjału odniesienia...

Zagadnienia filozoficzne.

 

Trochę to mało "lokalna ziemia". Lepiej gdyby wszystkie masy były na potencjale otoczenia (ziemi, budynku, ścian...).

Ale był też wątek o "ziemi" powstałej w kuwecie z mokrym piaskiem...

Pamiętacie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten link to reklama urządzenia a nie DTR-ka, więc chyba nie ma się co dziwić, że nie jest opisana budowa urządzenia.

Wklejając ten link chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że ktoś nad tym zagadnieniem pracuje i uważa, że eliminacja składowej stałej ma wpływ na dźwięk. I tyle. A nie sugerować, że to jest lepsze czy gorsze rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielinka okazała się zbyt słaba - tworzy niby nalot patyny na drucie miedzianym, ale ledwo co to widać, a leży to już 12 godzin. Teraz zaczynam testować płyn do odkażania basenów (z chlorem). Jak to nie pomoże, to niestety trzeba będzie kupić stężony kwas solny ....

Sorrki za off-top, ale to tak apropos kondycjonera zasilania (przedłużacz audio sobie buduję).

Lapp-kabel już mam .... teraz go ino o 1000 lat postarzeć trzeba ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tak tylko dla ścislości zapytam.

Kondensatory elektrolityczne mogą pracować przy prądzie zmiennym przy małych napięciach, powiedzmy do 1V.

Rozumiem, że tu dla bezpieczeństwa połączono dwa szeregowo-przeciwsobnie.

Tylko dlaczego muszą być na przynajmniej 25V, a nie np. na 6.3V, mimo, że występuje tu maksymalne napięcie takie jak na diodach- tu dwóch szeregowo (około 1,3V)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory są połączone w układ unipolarny.

W zwrotnicach zespołów głośnikowych są podobnie podłączone dla dużo większych napięć i częstotliwości!

 

Co do napięcia; owszem tu, mogą być na napięcie 6,3V.

 

Tylko pamiętajmy, że napięcie przewodzenia na diodzie może wynosić nawet ponad 2V dla prądów kilku amperów. Są dwie diody a więc ponad 4V. do tego składowa stała i zbliżamy się do granicy napięcia dla kondensatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego muszą być na przynajmniej 25V, a nie np. na 6.3V, mimo, że występuje tu

bo to muszą być kondensatory " z radiatorem " ... czyli muszą mieć po byku objętość i powierzchnię, aby dobrze ciepło odprowadzały. Tutaj nie chodzi o napięcie pracy (nieistotne) lecz o zdolność bezpiecznego przetrwania olbrzymich prądów tętnień.

 

.. a prawidłowość jest taka, że im większy gabaryt kondensatora, tym większa objętość, lepsze odprowadzanie ciepła, a zatem i pośrednio - lepsza zdolność radzenia sobie z olbrzymimi prądami tętnień. Któryś z kolegów zresztą chyba wcześniej pisał, że praktycznie zaobserwował, iż stosując kondensatory chyba na 35V ( o ile dobrze pamiętam) i sprawdzał ręką, to rzeczywiście były lekko ciepłe ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi olbrzymi to bez przesady. Sa odpowiednio mniejsze od tych w zasilaniu po stronie wtórnej w zalezności od przekładni transformatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, zjj_wwa,

Dzięki za wyjaśnienie, faktycznie nie wziąłem pod uwagę właściwości termicznych, i z tym napięciem na nich to po przemyśleniu również się zgadzam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście kwestię mocy traconej w pojemnościach. Czy można to policzyć w następujący sposób?

 

Trafo, napięcie na wtórnym 2 x 29V prąd znamionowy 2 x 5 A RMS, 7 A peak...przekładnia 230/30=8...prąd ok. 1 A peak na pierwotnym, ale ponieważ impulsy doładowujące duże pojemności mogą być dużo wyższe szczególnie dla dobrych traf mnożę to x3 i jeszcze x2 skoro mam 2 uzwojenia wtórne i wychodzi 6 A peak.

 

Kondensator złożony z dwu 10mF daje wypadkowo 5mf i impedancje 1/6,3*0,005*50=0,63 Om. Przy prądzie w szczycie 6A spadek napięcia 3.6 V, więc zaczną przewodzić diody powiedzmy od 1,6 V. Nie bardzo można policzyć średnią moc tracono w pojemności...nie mogę ustalić wartości skutecznej prądu płynącego przez kondensator, więc krok w tył...podstawiam zakładane napięcie max na pojemności 1,6V, czyli 1,42*1,42/0,63=2 W , więc po 1 W na kondensator w bardzo skrajnym przypadku. A może znacznie więcej? Przecież sinusoida jest wtedy obcięta. Znów nie mogę tego dokładnie policzyć ze względu na ustalenie wartości spadku napięcia RMS na pojemności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności czy to jest "takie proste", czy można tak po prostu liczyć to po tak szacowanej wartości skutecznej. Wartość ESR tutaj nigdzie nie została uwzględniona, a chyba powinna być dodana wektorowo do tego 0,63 Ohm. Dodana jak przypuszczam pod kątem prostym. Poza tym jest chyba też taka kwestia, że prąd sobie płynie zupełnie niezależnie od napięcia (przesunięcie fazowe) ... więc może być tak, że jest "mały" prąd wynikający z tej wyliczonej "wartości skutecznej" ... a tak naprawdę to tam się może przewalać o wiele większy prąd przeładowywania, ograniczany jedynie ESR'em ... Tak tylko głośno się zastanawiam, jak do tego tematu "matematycznie" podejść .

Wiem natomiast, że kiedyś gruntownie przetestowałem podobny wariant, ale bez tych diod i ze znacznie mniejszą pojemnością. Toroid się stopił, bo na pierwotnym miał, jak się potem okazało, 600VAC. Stopił, ale nie wyparował, bo wcześniej wybuchł kondensator MKP na 630V. Taki mały rezonansik był. Tutaj, dopóki te diody działają prawidłowo, to do takiego zjawiska zapewne nie dojdzie, ale jakieś "ciągotki" w tym kierunku też mogą być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o ciepłych kondensatorach jest niepokojąca i pod tym kątem spróbowałem policzyć moc strat. Dla traf większych mocy i wzmacniaczy klasy A to może być jakiś problem...sinusoida przy obcinaniu zaczyna coraz bardziej przypominać prostokąt i wartość RMS wzrasta.

 

Poza tym jest chyba też taka kwestia, że prąd sobie płynie zupełnie niezależnie od napięcia (przesunięcie fazowe) ... więc może być tak, że jest "mały" prąd wynikający z tej wyliczonej "wartości skutecznej" ... a tak naprawdę to tam się może przewalać o wiele większy prąd przeładowywania, ograniczany jedynie ESR'em ... Tak tylko głośno się zastanawiam, jak do tego tematu "matematycznie" podejść .

 

Nie uwzględniłem tego i nie wiem jak. Obliczenia są więc uproszczone i nie oddają rzeczywistości. Kiedy przeczytałem o umieszczeniu DC-blokera w oddzielnej obudowie ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu pojemności sądziłem, że chodzi o pobór mocy przy załączeniu jednak teraz uważam że może się to zdarzyć, kiedy kondensatory się przegrzeją. Obudowa kondensatora może być przecież letnia, a w środku będzie znacznie cieplej. To jednak tylko gdybanie... wolałbym mieć możliwość policzenia mocy strat dla różnych warunków pracy. Może pomiar napięcia na pojemności miernikiem TRUE RMS pozwoli na lepsze obliczenia...tyle że takiego nie posiadam niestety.

 

Zastanawiam się na jeszcze jedną kwestia. Załóżmy że moje kondensatory nagrzewają się w danej temp. otoczenia do 35 stopni, a kondensator wytrzymuje 70 stopni. Czy można uznać, że kondensator nadal pracuje w warunkach komfortowych i dopuszczonych przez producenta jako normalna praca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.