Skocz do zawartości
IGNORED

DC-blocker - pozytwne zaskoczenie


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przeprowadziłem jeszcze pomiarów sprawdzających, ale ten wzór wydaję się być odpowiedni:

 

Cx=(I*t)/U

 

-prąd: mamy np. Irms=1 A

-czas: mamy 1/4 sinusoidy 50Hz, czyli 1/(50*4)=0,005

-napięcie: najwyżej do jakiego napięcia może się naładować kondensator w czasie t. Ja bym przyjął spadek napięcia na diodach minus maksymalna zakładana składowa stała...niech będzie np. 1V (w tym przypadku też łatwiej policzyć;)

 

W końcu zestawiłem układzik składający się z trafa 14,5 V rms o rezystancji 12 Om dzięki rezystorowi o takiej wartości w szeregu, do tego rezystor z diodą do produkcji składowej stałej i DC-bloker na mostku i kondensatorze wypadkowej pojemności w ok. 1100 uF. Jednym z celów było sprawdzenie, czy podany wzór trafnie oblicza, więc podłączyłem rezystor obciążenia 10 Om i oscyloskop do kondensatora, gdzie odczytałem 2,7 V w szczycie. Jak podstawiłem do wzoru tyle mniej więcej powinno być.

 

Następnie dołączyłem mostek i uzyskałem w szczycie ok. 1,8 V, a piękna sinusoida nabrała kanciastych kształtów...przebieg ten oczywiście dodatkowo zniekształcił sieciową sinusoidę, która dostała kolejny kant do kolekcji...sam sinus z sieci był tak mocna zniekształcony...bałem się że mam zepsuty oscyloskop;)

 

Obliczenia

 

Irms=14,5/22

 

Uc=(14,5/22)*0,005/0,0011=3

 

Oczywiście mostek należy koniecznie stosować jako zabezpieczenie, ale w towarzystwie odpowiednio dużych pojemności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diody są tu tylko po to aby przy włączaniu pojemności nie weszły w rezonans z transformatorem. Zabezpieczenie. Kondensatory przy 100hz są zimne, dla nich to śmiech taka praca...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Moglby sie ktos wypowiedziec jakie zmiany dc blocker wniosl? czy brzeczneie i grzanie traf chociaz troche ustalo, mi trafa sie dosc mocno grzeja,. nie jets to wina obciazenia bo z 600wat wykorzystuje niecale 250 wat, i troche brzecza, jesl idc blocker mialby im ulatiwc zycie to sie psize na to i skaldam. Jakie diody uzyc zeby byla pewnosc ze sie nei uszkodza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro masz tanie mostki 10A / 1000V.

Rozważ takie coś, a ino musisz "+" zewrzeć z "-", a używasz końcówki "~" oraz "~".

Te diody nie mogą zawieźć, dlatego takie przewymiarowane proponuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek jzu mam ,ale cholera mam malo miejscza w listwie sieciowej i kondy 4700uf 63 w zaden sposob nie chca wejsc, a juz kupilem w dwoch roznych wielkosciach. Jedyna mozliwosc to kondy na gorze listwy i jakasz puszka na nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Moglby sie ktos wypowiedziec jakie zmiany dc blocker wniosl? czy brzeczneie i grzanie traf chociaz troche ustalo, mi trafa sie dosc mocno grzeja,. nie jets to wina obciazenia bo z 600wat wykorzystuje niecale 250 wat, i troche brzecza, jesl idc blocker mialby im ulatiwc zycie to sie psize na to i skaldam. Jakie diody uzyc zeby byla pewnosc ze sie nei uszkodza?

U mnie wygląda to tak i znajduje się przed trafem, które nie wydaje żadnych dźwięków sprawdzane o 1 w nocy z uchem do obudowy ;-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z symetrycznością układu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

link zapuszczony przez adika z 4strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Mimo że przeczytałem wszystkie wpisy w wątku wyleciał mi ten link z głowy, a trafo zasilające w moim lampiaku mocno się grzeje wiec muszę cos takiego zastosować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do znających temat gdyż nie jestem biegły w elektronice.

Schemat z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ma filtry harmonicznych połączone równolegle z Blockerem i wyprowadzone na osobne wyjścia.

Czy można za/przed blockerem włączyć w układ w/w filtr ale szeregowo? Jeśli można to czy filtr lepiej zastosować przed blockerem czy po?

 

Są gotowe filtry do wbudowania w płytkę i tanie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale zamówienie chyba tylko hurtowe wchodzi w grę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szy_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej nie dokładnie przeczytałeś wątek.

Na pierwszej stronie w poście 24 kolega zamieścił schemat, który jest odpowiedzią na Twoje pytanie.

Wątek jest o DC -blokerze jak sama nazwa wskazuje ma on blokować niewielką składową pojawiającą

się w dużych transformatorach pow 500 W powodująca buczenie transformatora.

Twój przypadek jest zupełnie inny i podejrzewam, że bloker nic nie pomoże na grzanie transformatora.

Zapewne ma za małą wydajność do obsługiwanych aktualnie kolumn.

Jeśli chcesz się już bawić w filtry, które w tym wypadku nie zaradzą to poszukaj w KOSTKACH DO WZIĘCIA

ktoś sprzedawał duże w obudowach metalowych za nie wielkie pieniądze mniej stracisz w razie czego.

Podobne do tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym pomógł. Czekam na listwę filtr dam na wejściu a po nim DC Blocker. Napiszę czy coś się poprawiło. Dodam, że mam w sieci pełno zasilaczy impulsowych i niektóre na stałe wpięte. Trafo od mojej Yamahy też brzeczy i do tej pory myślałem, że ten typ tak ma. Sprawdzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Schemat z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ma filtry harmonicznych...

To nie są filtry harmonicznych.

Polecam zapoznać się z terminami:

Filtry RFI.

Składowa prądów zakłócających symetryczna i asymetryczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przy sobocie ze spokojnym odsłuchem wdepnąlem.... A już myślałem, że wiem o co chodzi. Whiskacz na bok i szukanie google.... Wrrrrrrrrr....

Zaedytuję.

Chyba nie nie na dzisiaj takie kopanie w elektrze, teraz Pink Floyd - The Dyvision Bell ale dzięki jutro popatrzę.

 

*i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szy_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można co prawda stwierdzić, że zakłócenia RFi (Radio Frequency Interference) składają się również z harmonicznych...

Ale to takie naciągane.

 

The Division Bell - znakomitości!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Zacząłem składać wszystko do kupy.

Założenia są takie:

  • listwa 6 gniazd schuko (brak bolca - możliwość zamiany fazy z zerem jeśli zajdzie potrzeba) będzie podzielona na 2 sekcje załączane niezależnie
  • filtry FB1M (max obciążenie 4 A) będą połączone z dc-blocker'em (załącznik - schemat i zdjęcia)
  • dc-blocker do każdego filtra będzie symetryczny czyli na sekcję wejdą 2 szt.
  • całość zamontowana w obudowie od starego cd Yoko

Parę zdjęć jak to wygląda po zlutowaniu filtrów i blockerów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wypowiedzi wnioskuję,że kolega jest trochę nie zorientowany w temacie instalacji elektrycznych.

Od wielu lat używane są bowiem oznaczenia: L1,L2,L3(faza) N(przewód neutralny) PE(przewód ochronny) PEN(przewód ochronno-neutralny).Jak widać nie ma ''zera''.

Dlatego proponuję żeby instalację sprawdził profesjonalista.Raz, ze względu na bezpieczeństwo.Dwa ze względu na skuteczność działania filtru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei reszta roboty - zdjęcia.

 

Dopiszę już z odczytu miernika że lampa MingDa 88 PL wraz z Yamaha RX-V 671 pracująca jako odtwarzacz sieciowy pobiera prad o natężeniu 1A.

Zastosowałem jako zabezpieczenie warystory czego wcześniej nikt nie napisał a chyba warto. Na wejściu sieci 470V a na wyjściu z układu na gniazda 320V i oczywiście bezpiecznik rurkowy 4A

 

Podkreślam brak obiektywizmu ale wygląda jak na manufakturę w miarę.

Co do dźwięku wypowiem się po jakimś czasie na razie wydaje mię się bardziej szczegółowy.

Transformator zasilający jak na razie nie parzy mimo ze już lampa gra 1,5 godziny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia już na spokojnie po wygrzaniu lampy poprzez DC blocker.

Biegunowość a w zasadzie zamiana L z N ma wpływ na dźwięk - jedna pozycja właściwa. Scena stereo zyskuje.

Wzmak zagrał na początku tak jak bym go wyjął z pudełka - był do wygrznia.

W niskich zakresach na moich kolumienkach bez zmian.

W średnich i przede wszystkim w wysokich poprawa selektywności. Doszło dużo delikatności, muśnięć.

Scena nieco bardziej rozszerzona.

Co do grzania się trafa zasiljącego jednak bez zmian z tym że wygrzanie do możliwości smażenia jajek trwa dużo dłużej.

To na razie tyle i chyba nic więcej nie dodam.

 

Aha - fajnie widać kiedy lampy są gotowe do pracy - początkowo po włączeniu lampa pobiera 0,4 A i w miarę dochodzenia do parametrów prąd zaczyna wzrastać stabilizując się po około 30, 40 sekundach na poziomie 0,9 A. Jest to moment, w którym można już podać sygnał z odtwarzacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szy_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Jak dla mnie to ten bloker z pierwszego schematu jak i te inne gdzie mostek jest zwarty -/+ to jakoś tak dziwnie wyglądają. Niby mamy tam złożony kondensator unipolarny a mimo to bocznikujemy go przez zwarty mostek przez który pójdzie większość ruchu jak nie prawie cały. Jakaś blokada może być co najwyżej na spadku napięcia na diodach więc te kondensatory tu po rolce.

 

Diody powinny raczej być na każdym kondensatorze z osobna zwierające prąd wsteczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodatkowo w układzie z diodami na kondensatorach każdy kondensator pracował by cyklicznie więc wypadkowa pojemność była by równa pojemności jednego kondensatora i można było by dać o połowę mniejsze kondensatory (i pewnie jeszcze na mniejsze napięcie) byle z wysokim ripple current.

 

Jak spojrzeć w google za schematem dc blockera to jest mnóstwo schematów z odwrotnie umieszczonymi diodami/kondensatorami. Że to nie wysadza od razu kondensatorów to aż dziw. Po prostu przy dużych pojemnościach i boczniku z diody na kondensatorze odkłada się na tyle małe napięcie w przeciwnym kierunku że go nie uszkadza. Ale w takim przypadku kondensatory pracują ciągle w kierunku przeciwnym do tego na jaki zostały zaprojektowane więc pytanie jak długo pociągną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady błędny. Najprostszym dc blockerem jest oczywiście kondensator unipolarny. W Twoim schemacie robią za niego te połączone kondensatory. Przy czym wyjściowa pojemność to połowa pojemności jednego z kondensatorów. Lepsze było by rozwiązanie z załączonego schematu bo tu wyjściowo jest cała pojemność jednego kondensatora (oczywiście pod warunkiem że są takie same).

 

Mostek połączony w ten sposób jak w Twoim schemacie w zasadzie robi bocznik dla kondensatora i całe DC w teorii przez niego przechodzi. Całość jakoś działa tylko dla tego że zazwyczaj dc w sieci jest nieduże tak że całość jest blokowana na napięciu przewodzenia diody czyli jak by to dc było większe niż 1.4V (bodajże bo dwie diody w szeregu) to już nie był by to dc blocker.

 

A co do błędnych schematów to chodziło mi o to że w googlach można znaleźć schemat w mojej wersji lub jego wariacje np oparte na mostku ale z odwrotną polaryzacją diod lub kondensatorów.

 

W moim schemacie większe znaczenie ma ripple current kondensatorów bo tutaj cały prąd płynie zarówno przez diody jak i przez kondensatory ale oczywiście można dać kilka mniejszych kondensatorów równolegle żeby był odpowiednio większy.

 

ps

Dioda 1n4004 na schemacie jest czysto przypadkowa i pewnie za mała. Trzeba by dobrać diodę z odpowiednią wydajnością prądową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę wracając do stron poprzednich, że schemat jest częścią zamieszczonego w poście nr 24. Sam nie mam wiedzy czy jest to poprawne założenie i zaczynam już głupieć.

Jeśli to błędne rozwiązanie to widzę, że trzeba się będzie ponownie dostać do środka puszki.

Ok. Teraz tak korzystając z Twojego schematu diodę dobrać na odpowiednią wydajność prądową u mnie z zał. 4A a kondensatory z Twojego schematu jaką powinny mieć pojemność

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szy_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.