Skocz do zawartości
IGNORED

DC-blocker - pozytwne zaskoczenie


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można się dopisać do listy chętnych na pcb czy już po fakcie.

 

Napisz do mnie na @ zgodnie z zasadami. 1 szt. się znajdzie :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca.

Czas życia kondensatora bardzo stromo spada w zależności od temperatury pracy. Owe 85 czy 105 C to maksymalna dla danej technologii temperatura pracy. Tyle, że żywotność przy tej temperaturze spada kilkunastokrotnie.

 

Na kondensatorze prąd i napięcie są przesunięte. W zasadzie do naszych amatorskich rozważań wystarczy przemnożyć ESR przez prąd. Tyle, że ten prąd to w przypadku prostownika to impulsy.

W sumie nie jest tak źle.

Dotknijmy kondensatorów w swoich wzmacniaczach i oceńmy czy kondensatory się nagrzewają. Tylko bez bajerowania ;)

 

Ich dopuszczalna temp pracy nie oznacza, że one się tak nagrzewają same z siebie, tylko z ich nagrzewania się od innych elementów (radiatorów) w zamkniętych obudowach...

Oczywiście nie można wykluczyć jakichś ekstremalnych konstrukcji.

 

Dla wnikliwych:

Pierwszy lepszy zasilacz komputerowy o wydatku na 5V prądu 30A ma zwykłe o niskim ESR elektrolity o pojemności rzędu 2000uF. I nic się nie dzieje mimo pracy przetwornicy z częstotliwościami kilkudziesięciu kHz!

 

Nie bójmy się demonów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście kwestię mocy traconej w pojemnościach. Czy można to policzyć w następujący sposób?

 

Trafo, napięcie na wtórnym 2 x 29V prąd znamionowy 2 x 5 A RMS, 7 A peak...przekładnia 230/30=8...prąd ok. 1 A peak na pierwotnym, ale ponieważ impulsy doładowujące duże pojemności mogą być dużo wyższe szczególnie dla dobrych traf mnożę to x3 i jeszcze x2 skoro mam 2 uzwojenia wtórne i wychodzi 6 A peak.

 

Kondensator złożony z dwu 10mF daje wypadkowo 5mf i impedancje 1/6,3*0,005*50=0,63 Om. Przy prądzie w szczycie 6A spadek napięcia 3.6 V, więc zaczną przewodzić diody powiedzmy od 1,6 V. Nie bardzo można policzyć średnią moc tracono w pojemności...nie mogę ustalić wartości skutecznej prądu płynącego przez kondensator, więc krok w tył...podstawiam zakładane napięcie max na pojemności 1,6V, czyli 1,42*1,42/0,63=2 W , więc po 1 W na kondensator w bardzo skrajnym przypadku. A może znacznie więcej? Przecież sinusoida jest wtedy obcięta. Znów nie mogę tego dokładnie policzyć ze względu na ustalenie wartości spadku napięcia RMS na pojemności.

 

Dlaczego tak skomplikowanie? ;)

2x39V * 5A = 290 W (rms)

Zakładając, że trafo ma sprawność 90% to trafo pociagnie z sieci moc 319W.

Prąd jaki ciagnie to 319/230 = 1,37A I to jest rms.

Spadek napięcia 1,37 * 0,63 = 0,85 V. Diody nie będą nic obcinac. Na kondensatorze wydzieli się moc 1,1W.

Przy takim pełnym obciążeniu trafa cały czas , ma prawo się więc lekko grzać.

 

Dla pików nie bierze się impedancji dla sinusa 50Hz, bo to są znacznie większe częstotliwości. Tu istotna jest wielkość ESR a ta dla takich kondensatorów powinna być w granicach 20-40 mom. Nawet szerogowo przy 100momach to pik 6A spowoduje spadek napięcia jedynie 0,1 om * 6A = 0,6V.

 

...

Dla wnikliwych:

Pierwszy lepszy zasilacz komputerowy o wydatku na 5V prądu 30A ma zwykłe o niskim ESR elektrolity o pojemności rzędu 2000uF. I nic się nie dzieje mimo pracy przetwornicy z częstotliwościami kilkudziesięciu kHz!

 

...

Niemniej jednak, to właśnie najczęsciej strzelają kondensatory w zasilaczach komputerowych. Szczególnie w tandetnych, z tandetnymi kondesatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelają tak jak wszystko w elektronice potrafi strzelić.

Swego czasu nadzorowałem kilkuset desktopów i awarie zasilaczy były mniej liczne jak dysków...

A pracowały one non stop całymi latami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W laptopach rzadziej występowały te problemy. Nie wiem, jak obecnie, ale kiedyś w pc-tach to była zmora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję: Sygnał prawie prostokątny, o amplitudzie równej dwa złącza p-n .... czyli w zależności od typu mostka o obciążenia - zapewne 1,5V~4V? W sytuacji, gdy będzie występowała w sieci jakaś drobna składowa stała, to współczynnik wypełnienia tego przebiegu będzie zapewne minimalnie odbiegać od "idealnego" 50% ... (?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję: Sygnał prawie prostokątny, o amplitudzie równej dwa złącza p-n .... czyli w zależności od typu mostka o obciążenia - zapewne 1,5V~4V? W sytuacji, gdy będzie występowała w sieci jakaś drobna składowa stała, to współczynnik wypełnienia tego przebiegu będzie zapewne minimalnie odbiegać od "idealnego" 50% ... (?)

Że co? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjj_wwa> Nie wiem dlaczego uważasz, że na kondensatorach będzie napięcie takie jak spadek napięcia na diodach?

Myślę, że na kondensatorach będzie napięcie dużo mniejsze, zależne od ESR, a diody są tylko po to aby się ono nie zwiększyło przy dużych prądach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, może rzeczywiście jakiś zbyt nerwowy lub przeczulony jestem. To zapewne trauma pourazowa.

Kiedyś na kondensatorze o nieco mniejszej pojemności, ale bez tych diod zabezpieczających,

miałem w szczycie 800 Voltów ... zarówno na kondensatorze, jak i na trafie. Swąd się do tej pory w kuchni unosi ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjj...: Porzuć uprzedzenia ;)

 

BBodek: Diody są do usunięcia składowej stałej, dopóki nie przekroczy ona Ud lub 2Ud w zależności od układu (diody przeciwsobne, mostek).

 

Napięcie na kondensatorach?

(Prąd * ESR)+-Udc. Tak w pierwszym przybliżeniu. + lub - Udc w zależności od znaku.

Pojemność kondensatora powinna być tak duża aby był on przeźroczysty dla składowej przemiennej napięcia sieci (50Hz).

1000uF stanowi Xc = 1 / 2*pi*f*C = około = 1 / 300 * 1 * 10^-3 = 3 omy

Prąd 1A spowoduje spadek napięcia wyższy od napięcia przewodzenia diod. Zniweczy to blokowanie składowej stałej!

Dla C-10 000uF, do mocy kilkuset VA blocker DC działa.

Zwróćcie na to uwagę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7> No tak, zapomniałbym o podstawowym zadaniu tego układu :-))

Jednak wracając do traumatycznego przypadku zjj_wwa, to przy tak małych pojemnościach, jak już było mówione wcześniej może dojść do rezonansu, a poza tym szeregowy kondensator działa w pewnym sensie jak źródło prądowe.

Pamiętam, kiedyś naprawiałem taki zasilacz do ładowania aku wkrętarki, w którym prąd ładowania (około 1,5A) stabilizował kondensator szeregowy 25uF...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<p>

Napięcie na kondensatorach?

 

(Prąd * ESR)+-Udc. Tak w pierwszym przybliżeniu. + lub - Udc w zależności od znaku.

 

Pojemność kondensatora powinna być tak duża aby był on przeźroczysty dla składowej przemiennej napięcia sieci (50Hz).

 

1000uF stanowi Xc = 1 / 2*pi*f*C = około = 1 / 300 * 1 * 10^-3 = 3 omy

 

Prąd 1A spowoduje spadek napięcia wyższy od napięcia przewodzenia diod. Zniweczy to blokowanie składowej stałej!

 

Dla C-10 000uF, do mocy kilkuset VA blocker DC działa.

 

Zwróćcie na to uwagę...

 

 

Grzegorz, a co w tym układzie blockera może być wąskim gardłem dla wymagających, prądożernych wzmacniaczy: kondensatory czy diody? Wydaje mi się że kondensatory wyłapują tylko DC i nie biorą czynnego udziału we "właściwym przewodzeniu" dużych prądów, są niewidoczne dla składowej przemiennej. To przez diody przechodzi główny prąd obciążenia tego układu. Ponadto diody mają za zadanie być "przeźroczyste" dla obciążenia no i mają zabezpieczać kondensatory. Czy się mylę, że przy wzorcowym, symetrycznym przebiegu sinusoidy (bez offsetu) kondensatory będą bezczynne?

 

Czy możesz też coś więcej powiedzieć dlaczego nie warto stosować szybkich diod tylko zwykłe prostownicze?

 

 

Dla C-10 000uF, do mocy kilkuset VA blocker DC działa.

 

 

Dla 10.000uF dla całkowitej, szeregowej pojemności, czy to pojemność każdego z dwóch kondensatorów? Rod Elliott twierdzi, że minimum na kondensator to 4.700 czyli w sumie około 2.350uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że kondensatory wyłapują tylko DC i nie biorą czynnego udziału we "właściwym przewodzeniu" dużych prądów, są niewidoczne dla składowej przemiennej. To przez diody przechodzi główny prąd obciążenia tego układu. Ponadto diody mają za zadanie być "przeźroczyste" dla obciążenia no i mają zabezpieczać kondensatory. Czy się mylę, że przy wzorcowym, symetrycznym przebiegu sinusoidy (bez offsetu) kondensatory będą bezczynne?

Jakby było, jak Ci wydaje, to od razu by pier**lło korki a diody poszły z dymem. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakby było, jak Ci wydaje, to od razu by pier**lło korki a diody poszły z dymem. :)

 

Dlaczego? Przy np. 50A diodach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypadku idealnego, braku DC w sieci i wysokich wartości pojemności, diody statystują.

Można by je bezkarnie zewrzeć lub wyciągnąć i nic by się nie zmieniło.

Cały prąd AC płynie jedynie przez kondensator.

Spadek napięcia na nim występuje na zastępczej rezystancji szeregowej ESR. Im mniejsza ta rezystancja (większa pojemność) tym lepiej. W praktyce wystarcza wspomniane kilka tys uF (pamiętając o antyszeregowym połączeniu).

Diody mają jedynie odciąć składową stałą w sieci.

Wiem, że to trudno sobie wyobrazić... Można to wyjaśnić metodą superpozycji.

 

Jakie diody?

A jakie prądy są pobierane z sieci przez nasze klamoty?

Coś tam mojego największego to kiedyś wzmacniacz klasy A o mocy po stronie pierwotnej 1200VA. Pobiera ok. 5A skutecznego prądu. Obecnie mam jakieś 1200VA ale w klasie AB. To tylko w szczytach (praktycznie niewykorzystanych) bierze taki prąd. Inne klamoty w systemie są pomijalne...

I co to takiego wielkiego te 5A?

Byle mostek to załatwia.

 

Diody szybkie...?

A to już temat na inny wątek...

Subtelności ;)

Tu nie ma potrzeby. Diody nie powinny wchodzić w zakres przewodzenia! Są poza tym bocznikowane przez pojemności!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody mają jedynie odciąć składową stałą w sieci.

 

Wydawało mi się, że to kondensator odcina (blokuje) składową stałą, a nie diody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Przy np. 50A diodach?

Sorry, zapomniałem, że diody są równolegle i splaryzowane odwrotnie. Przy jednej diodzie by od razu pier**lło ;)

Tak, czy inaczej, zamiast lepiej dla trafa, będzie gorzej - sinusoida będzie zdeformowana. Nie będzie żadnego przepływu prądu w granicach napieć przewodzenia diód. To nie jest zdrowe dla trafa i jego parametrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że to kondensator odcina (blokuje) składową stałą, a nie diody.

Kondensator jest tu dla zminimalizowania oporów dla prądu przemiennego.

Diody są...

No właśnie:

Składowa stała ma wartość rzędu kilkudziesięciu mV.

Działając zgodnie z zasadą superpozycji; Jaki prąd popłynie przez diody wywołany składową DC?

No właśnie: nie popłynie!

 

I taka jest idea.

Uważny czytelnik zauważy, że przez kondensator również nie popłynie składowa stała...

Diody byłyby zatem zbędne.

 

Ale jakie występowałoby wówczas napięcie na kondensatorach?

Pamiętajmy o przesunięciu prądu i napięcia wobec składowej indukcyjnej transformatora...

Napięcie osiągałoby w zależności od obciążenia (ważniejsza jest tu składowa reaktancyjna trafa) różne, również znaczne wartości!

Nieopłacalne byłoby stosowanie dużych pojemności na duże napięcia (10 000uF na ponad 400V!).

 

Diody nie pozwolą na to aby na kondensatorach występowały takie napięcia!

 

Ale powiedziałem wcześniej, że diody nie przewodzą...

Nie przewodzą w dziedzinie rzeczywistej składowej prądów i napięć. W dziedzinie urojonej jest inaczej. Pamiętamy przesunięcia fazowe...

 

Wiem, że to zagmatwane.

 

Przypominam również, że Koledzy wklejali tu układy Accuphase tylko na diodach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam również, że Koledzy wklejali tu układy Accuphase tylko na diodach...

 

Tak, tam był mostek połączony jak u Elliotta, ale i rezystor zamiast serii kondensatorów bipolarnie. I właśnie tego rezystora to już w ogóle nie rozumiem... ;-). Ron Elliott napisał, że po usunięciu kondensatorów i pozostawieniu mostka blocker po prostu ...robi nic ;-) znaczy się nie działa ;-)

 

Wydaje mi się że nikt tu nie potrafi ani po inżynieryjsku ;-) ani racjonalnie (po chłopsku ;-) wytłumaczyć działanie DC blockera. Każdy używa gotowego schematu z netu i prostackiego układu za 5zł (jak Tomanek) i nie zastanawia się z czego on wynika ;-). Czy zastanawialiście się co się stanie, gdy kondensatory blockera będą miały pojemność np. 33.000uF lub więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tam był mostek połączony jak u Elliotta, ale i rezystor zamiast serii kondensatorów bipolarnie. I właśnie tego rezystora to już w ogóle nie rozumiem... ;-). Ron Elliott napisał, że po usunięciu kondensatorów i pozostawieniu mostka blocker po prostu ...robi nic ;-) znaczy się nie działa ;-)

...

Trzeba na ten ukłądzik spojrzeć od strony prądu i rezystancji tam obecnych. Jak napisałeś rezystancja traf duzych mocy jest niewielka. Dodając w szereg z nią rezystancję np, rzędu 10 OHM znacząco zmniejszamy rezystancję sumaryczną dla prądu stałego. Tak więc rola tego ustrojstwa sprowadza się jedynie do ograniczenia wielkości prądu stałego płynącego przez trafo a nie jego eliminacji. Diody są tu po to, by zabezpieczyć rezystor przed zjaraniem, gdy wzmacniacz ciągnie większy prąd.

 

 

Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

 

Jar, opierając się na twoich wywodach to z nich niczego nie rozumiem;-).

 

Pytanie jest takie: Jaki udział w blokowaniu DC ma rezystor (zamiast serii kondków) - jak w aplikacji Accuphase? Zaryzykuję twierdzenie, że działanie DC blockera (pracę poszczególnych jego elementów) zna na razie jedynie Grzegorz7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wydaje mi się że nikt tu nie potrafi ani po inżynieryjsku ;-) ani racjonalnie (po chłopsku ;-) wytłumaczyć działanie DC blockera. Każdy używa gotowego schematu z netu i prostackiego układu za 5zł (jak Tomanek) i nie zastanawia się z czego on wynika ;-). Czy zastanawialiście się co się stanie, gdy kondensatory blockera będą miały pojemność np. 33.000uF lub więcej?

 

Zastanawiałem się jak dobrać pojemność kondensatora i dostrzegłem związek ze stałą czasową RC. Obwód w którym płynie jakiś prąd i kondensator wpięty szeregowo...napięcie na kondensatorze niewątpliwie zacznie rosnąć, ale jak to policzyć równie łatwo jak dla prądu stałego?

 

Nie przeprowadziłem jeszcze pomiarów sprawdzających, ale ten wzór wydaję się być odpowiedni:

 

Cx=(I*t)/U

 

-prąd: mamy np. Irms=1 A

-czas: mamy 1/4 sinusoidy 50Hz, czyli 1/(50*4)=0,005

-napięcie: najwyżej do jakiego napięcia może się naładować kondensator w czasie t. Ja bym przyjął spadek napięcia na diodach minus maksymalna zakładana składowa stała...niech będzie np. 1V (w tym przypadku też łatwiej policzyć;)

 

obliczam minimalną pojemność

 

Cx=1*0,005/1=5miliF

 

Natomiast wytłumaczenie działania DC-blokera "po chłopsku"....w sumie materiały są wątku i w linku na początku. Dla mnie ważne było zrozumieć czym jest składowa stała, co robi kondensator i najważniejsze jakie są przebiegi prądu i napięcia na kondensatorze...zrobiłem parę rysunków i wiem dlaczego na wyjściu dostaję symetryczną sinusoidę...teraz pozostaję zbudować układ i podłączyć oscyloskop, jak będzie w rzeczywistości. Z moich przemyśleń wynika, że na kondensatorze przy występowaniu składowej stałej połówki sinusoidy nie będą symetryczne o wartość składowej stałej...i w ten sposób mam praktycznie kompletny sposób działania układu DC-blokera.

 

Co wy na to? Komentujcie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci gotowe projekty i w obu zastosowano kondensatory 10000 uF

 

"Napięcie pracy: 0-240 VAC, 50-60 Hz

Max napięcie DC: 0.7-1 2.1-3 V V lub

Maksymalny prąd rozruchowy: Około 60-100 szczyt w zależności od wybranego typu diodowego.

Ten projekt jest bardzo prosta, wystarczy kilka diod i kondensatorów. Mam pokój dla dwóch opcji pod względem poziomu DC. Używaj tylko D1 i D2, jeżeli jest to wystarczające. Jeśli nie masz możliwości lub nie ryzykować wszystko, przejdź do D3-D8 od razu. Jedyną wadą jest nieco wyższy koszt. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz iść z dwóch diod do sześciu, po prostu odciąć D1 i D2. Nie próbuj Desolder. Będzie tylko uszkodzić pcb.

 

Kondensator impedancji określa:

 

Z = 1 / (2 * pi * F)

 

gdzie f = częstotliwość sieci, 50 lub 60 Hz

 

X1 i X4 są 2-biegunowe, tylko dlatego, że są oddzielone i złącza posiada dwa bieguny. Nie ma potrzeby dodatkowego bieguna naprawdę.

 

Powyżej to cytaty ze strony.

 

Pozdrawiam ))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-37785-0-18211500-1383286055_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego z powyższego wynika, iż kondensatory powinny być naprawdę wysokiej jakości. Tylko te 6A na diodę to trochę za mało, nawet jeśli 6A100 w peaku teoretyczne Ifsm ma 250A. Spróbujcie obciążyć taki układ realnym obciążeniem nawet tylko 1000-1500W - bez względu na jego charakter: oporowe, pojemnościowe czy indukcyjne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie o te diody. Prąd biorą na siebie kondensatory. Przeciążona dioda zwiera się wiec problem sam się rozwiązuje. Kondensatory nie muszą być wysokiej jakości. Mam we wzmacniaczu zasilacz na kondensatorach szeregowych właśnie, działa to już 20 ponad lat, okresowo co kilka kontroluje działanie i nic się nie dzieje; kondensatory użyłem pierwsze lepsze były bodajże z odzysku z jakichś zasilaczy. Taki zasilacz ma tę cechę że nie ma "masy" i trzeba ją sobie zrobić sztucznie. Pomysł na to wziałem od rosjan, oni potrafią zasilać tak urządzenia na małe napięcia bezpośrednio z sieci 60-220V, jak z nimi gadałem to co kołchoz to inne napięcia mieli i trafa się nie sprawdzały.

Kondensatory elektrolityczne rozwala nie prąd i stała praca tylko wcz. a te nie pójdzie bo trafo blokuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim wzmacniaczu przed transformatorem zastosowany jest poniższy układ więc czy jest możliwe zastosowanie DC blockera np. od Tomanka ?

Pytam ponieważ zastanawiam się nad kupnem DC blockera, a że nie znam się na elektronice więc obawiam się czy nie uszkodzę wzmacniacza.

Dzięki za odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim wzmacniaczu przed transformatorem zastosowany jest poniższy układ więc czy jest możliwe zastosowanie DC blockera np. od Tomanka ?

Pytam ponieważ zastanawiam się nad kupnem DC blockera, a że nie znam się na elektronice więc obawiam się czy nie uszkodzę wzmacniacza.

Dzięki za odpowiedź.

 

Bez obawy. To zwykły, prosty zasilacz. Sam tak załączam główny transformator, bo wyłacznik mi się systematycznie palił jaki bym nie dał, a jak dałem przekaźnik od tramwaju to chodzi bezawaryjnie już z 15 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.