Skocz do zawartości
IGNORED

Starcie Tytanów….najlepsza lampa SE w bi-ampingu z tranzystorami


sly30

Rekomendowane odpowiedzi

Chcecie ominąć (wyrzucić) oryginalną zwrotnicę z Grande Utopii EM z elektromagnetycznym wooferem?

 

Oryginalna pasywna zwrotnica wygląda bdb, i nie zdziwię się jak okaże się lepsza od aktywnej:-)

 

Nie lepiej, kupić ''konkretne'' wyjadacze/wzmacniacze do basu:-)

 

Najlepsze jakie słyszałem, oczywiście z JBL'ami :-) ...to:

 

 

Z lampowych: Carver Silver Seven (30 x 6550GE)

 

Świetna kontrola, dynamika i rozdzielczość basu – twardszy mocny jak to z Carvera.

 

Na eBay'u była nowa wersja Silver Seven'a z 40-stoma lampami 6550. Poszły za $32,400.00 przy 22 ofertach.

 

 

Z tranzystorowych: Mark Levinson No.53

 

Bas rozdzielczy, ale i głębszy niż z Carvera, poza tym całe pasmo równe i lepsze z No.53

 

Carver Silver 7 ''jak dla mnie'' to tylko na bas, ale za to jaki bas :-)

 

Oba grały w diametralnie odmiennych systemach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Atlon, nic nie będziemy wyrzucać. Dziś w tej sprawie rozmawiałem z moim znajomym, wybitnym dźwiękowcem, masteringowcem, realizatorem nagłośnienia, konstruktorem kolumn itd…gość jest chodzącą encyklopedią z dziedziny pro audio i Hi Fi. Podpytałem go trochę o temat bi-ampingu i mam w związku z tym pewne przemyślenia. Wygląda na to, że sygnał inaczej przebiega przez wzmacniacze tranzystorowe, a inaczej przez lampowe. Szybciej jego zdaniem przelatuje przez tranzystory, a znacznie wolniej przez lampowe i stąd w finale mogą powstać na kolumnie pasywnej bez zwrotnicy pewne przesunięcia fazowe. Wtedy stosuje się aktywną zwrotnicę zwaną czasem procesorem. To taki komputer w obudowie audio. Wpina się go przed końcówki mocy, a sama kolumna nie ma wtedy zwrotnic.

Ale w moim przypadku nie będzie to konieczne dlatego, że w Grand Utopii podział jest bardzo nisko tzn 80hz czyli tranzystory będą grać 16-80hz, a lampa 80hz-40000hz. Oznacza to, że prawie całe pasmo pociągnie sama lampa, wiec w tym zakresie żadnych przesunięć być nie może. Teoretycznie mogą być drobne przesunięcia między niskim basem, a resztą pasma, ale przy tak niskim podziale nie powinno być to zauważalne, tym bardziej, że przetworniki basowe są w jednej linii z pozostałymi. Poza tym jego zdaniem Grand Utopia ma całkiem dobrą zwrotnicę pasywną i jej zadaniem jest między innym wyrównanie wszelkich opóźnień czasowych i przesunięć fazowych. Robi to dobrze do pewnego stopnia, a że w tym układzie owe przesunięcia jeśli w ogóle to będą nieznaczne to też zwrotnica pasywna powinna to wyrównać. I chyba tak jest bo na ucho nie było słychać problemów. Może na pomiarach coś by tam wyszło ale w tym konkretnym układzie nie było to zauważalne. Czyli kolega Atlon może mieć rację i potwierdza opinie mojego znajomego.

 

Gdyby podział był wyżej np na 250hz i kolumna byłaby pasywna, bez zwrotnicy to zewnętrzna aktywna zwrotnica byłaby konieczna bo wszystko by się rozjeżdżało. Poza tym opowiadał mi, że słuchał niedawno 2 super prezentacji właśnie na bi-ampingu. Jedna to podwójne JBL Everest ze wzmacniaczami tranzystorowymi ale nie pamiętam jakimi. Ponoć potężna petarda i można było spaść z fotela ale jeszcze lepszą prezentację słyszał na kolumnach TAD Reference One ze wzmacniaczami FM Acoustic ale jakimiś potężnej mocy i też w bi-ampingu. Ponoć szokująca jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze wzmacniaczami FM Acoustic

A podobno to audiofilska wydmuszka i bądź tu mądry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówił. W ogóle poleca szybkie, mocne tranzystory. Lampy i Vinyl uważa za modę nie wartą zachodu. Ale to jego zdanie. Podstawa wg niego to duże, mocne kolumny z poważnymi przetwornikami np 15-ki na basie, bi lub tri amping, adaptacja akustyczna, wybitna cyfra jako źródło i mocne, szybkie tranzystory o dużym zakresie przenoszenia pasma np 1hz - 100 000hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie tranzystory o dużym zakresie przenoszenia pasma np 1hz - 100 000hz

 

W na przełomie lat 80"/90" topowe konstrukcje miały trochę większe pasmo tak 3-4x :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale może Pan napisze, czy Pana zdaniem bi-amping na niskich częstotliwościach jest problematyczny z punktu widzenia fazy, czy nie?

 

Czy jest problematyczny czy nie. Według mnie nie. Oczywiście zakładam prawidłowo wykonaną zwrotnicę. Szybkość wzmacniacza lampowego kompletnie nie ma w tym zakresie częstotliwości nic do rzeczy i w interesującym nas przedziale częstotliwości czy to tranzystor czy też lampa będzie miała dosłownie zerowe przesunięcie fazy.

W przypadku wzmacniacza lampowego przesunięcia fazy pojawią się dopiero przy częstotliwościach poniżej powiedzmy 30Hz i będą rosły w miarę spadku częstotliwości. W rozpatrywanym przypadku nie ma to już znaczenia bo odcięcie następuje już znacznie wyżej.

W przypadku utopi Sly nie usłyszał przesunięć bo takowych tam nie było. Kolumna bowiem dostała dwa sygnały nie przesunięte w fazie a podziału dokonała zwrotnica tak jakby robiła to z sygnałem pochodzącym z jednego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy już się na tego Amplifona zdecydowałeś? :) A jak łączysz tego Amplifona z pre, po RCA?

 

Amplifon jest zamówiony w Max wersji i on będzie pracował jako stereo końcówka mocy wraz z monoblokami Burmestera na basie. Wszystkim będzie sterował preamp Burmestera. Jeśli pojawią się mocniejsze monobloki lampowe SE, które zagrają jeszcze trochę lepiej niź ten Amplifon to zastąpią go w tej samej konfiguracji a Amplifon znajdzie sobie inne miejsce. Być może monobloki Pana Andrzeja okażą się jeszcze ciut lepsze. Wtedy....kto wie... :-) Pre Burka ma tylko wyjścia XLR na końcówki mocy, więc żeby uniknąć przejściówek będę musiał mieć specjalny IC XLR->RCA. W każdej firmie zrobią taki znając układ PIN-ów w XLR. U mnie jest PIN 2 = HOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdyby podział był wyżej np na 250hz i kolumna byłaby pasywna, bez zwrotnicy to zewnętrzna aktywna zwrotnica byłaby konieczna bo wszystko by się rozjeżdżało

 

Żeby się cokolwiek zaczęło rozjeżdżać częstotliwość podziału musiała by wnosić co najmniej kilka kHz a nie 250Hz w zakresie 50-2k praktycznie każdy wzmacniacz lampowy ma praktycznie 0 przesunięcia fazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest jasna. Normalnie bedą 2 wersje. Taka jaka jest teraz i Signature na Duelundach i Shinkohach, czyli lepsza. Moja bedzie mieć dodatkowo wew.okablowanie pewnej zacnej firmy, terminale głośnikowe Furutecha ze sprzęgłami i co najważniejsze specjalnie zrobione trafa z grubszego drutu, z różnymi bajerami. To najbardziej kosztowny dodatek i najbardziej pracochłonny. Znacznie podwyższa to cenę tego sprzetu ale chcemy oboje z Panem Andrzejem wycisnąć najwiecej z tego wzmacniacza żeby sprawdzić pewne rozwiązania pod kątem przyszłych monobloków. Tylko dlatego taka jedna sztuka powstanie. Ale też będzie mega Killerem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, tylko nie wiem, co oznacza Max wersja. Ma jakoś rozbudowane wejścia inaczej niż w standardzie? Cała reszta jest jasna.

Full wypas, nawet będą białe rękawiczki i pasta do polerowania mosiadzów jak w MBL czy WA ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żeby się cokolwiek zaczęło rozjeżdżać częstotliwość podziału musiała by wnosić co najmniej kilka kHz a nie 250Hz w zakresie 50-2k praktycznie każdy wzmacniacz lampowy ma praktycznie 0 przesunięcia fazy.

 

Witam Panie Andrzeju. Proszę nie tracić czasu na forum, tylko ładnie paciorek i nyny, bo jutro ciężki dzień.....karkasy juź wołają....tato, tato.... :-)

 

 

Full wypas, nawet będą białe rękawiczki i pasta do polerowania mosiadzów jak w MBL czy WA ;)

 

Tak, do Gryphona też dodają białe rękawiczki i do Metronome też... Hehehe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, do Gryphona też dodają białe rękawiczki i do Metronome też... Hehehe

 

No ale do wymiany lamp to niektórzy używają skarpetek frote, tak że chyba też będą w komplecie ale nie wiem czy już to nie będzie obciach tak jak z sandałami może niech przynajmniej kolor będzie czarny ostatecznie może rękawiczki z nomexu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Roxi

(Konto usunięte)

A pochwale się nowa, niekoszerna chińszczyzna :) Dokonałem małego upgreadu zamieniłem SE z 211 na 805. Jutro będę porównywał obie konstrukcje. Ciekawi mnie jak wypadłby Amplifon w tej konfrontacji z Chińczykiem, Cayin 9085d. Moc i konstrukcja jest zbliżona 40 Watt RMS. Trafa są osobne cztery na kanał.

post-37339-0-00739100-1397166775_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Andrzeju. Proszę nie tracić czasu na forum, tylko ładnie paciorek i nyny, bo jutro ciężki dzień.....karkasy juź wołają....tato, tato.... :-)

 

 

Karkasy to takie bliżniaki co nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

 

 

Amplifon jest zamówiony w Max wersji i on będzie pracował jako stereo końcówka mocy wraz z monoblokami Burmestera na basie.

Ha , no gratuluję pomysłu;)

U mnie przy takim samym układzie ( Amplifon + Behringer 500 W podział 90 Hz) różnica w szybkości i jakości basu jest ogromna.

Ciekawe tylko z tą fazą , bo z kolei mój guru głośnikowy twierdzi , że lepiej będzie z aktywną zwrotnicą ( tylko sam bas).....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mój nie twierdził, że bez aktywnej zwrotnicy będzie lepiej. Uważa, że w kwestii wyrównania fazy to byłoby najlepiej wpiąć wszystko w taki procesor ale chyba wtedy wszystko, a nie samą sekcję basową. Ale w mojej konfiguracji będę się mógł bez tego obejść. Jakieś małe przesunięcie może się pojawić ale zwrotnica w kolumnach powinna to wyrównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Wzmacniacze gitarowe współTWORZĄ dźwięk.

Wzmacniacze domowe audio powinny go tylko ODTWARZAĆ.

Dlatego porównywanie jednych i drugich nie jest właściwe.

Nie porównuję tych wzmacniaczy. Po prostu odniosłem się do techniki lampowej w oparciu o wzmacniacz gitarowy i o wzmacniacz audio i co mi bardziej odpowiada. Wyraziłem swoje zdanie.

 

Jednak wiele wspólnego mają te wzmacniacze. Kształtowanie brzmienia leży głównie w sekcji przedwzmacniacza. Zarówno w gitarowym jak i w audio. Wzmacniacze audio często współtworzą dźwięk. Gdyby tak nie było wszystkie wzmacniacze byłyby przezroczyste i grałyby tak samo, a jak wiadomo tak nie jest. Niektóre przymulają, niektórze wyostrzają wysokie tony, inne nie radzą sobie z basem itp. Niektóre mają pokrętła barwy, pokrętło loudness. Dużo wspólnego mają ze sobą, oj dużo.... Ale nie o tym wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze audio często współtworzą dźwięk.

A nie powinny. To jest ich wada.

 

Gdyby tak nie było wszystkie wzmacniacze byłyby przezroczyste i grałyby tak samo

To byłaby sytuacja idealna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Znacznie podwyższa to cenę tego sprzetu ale chcemy oboje z Panem Andrzejem wycisnąć najwiecej z tego wzm.

 

Sly i Amplifon-dwa oboje?

Co dalej z tego wyniknie?

Bardzo się tego boję)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly30 ustawiam się już w kolejce chętnych do odkupienia GM70 w tej wypasionej wersji jak monosy zagrają lepiej:D To pierwszy wzmacniacz lampowy od dawna który mi się podoba wizualnie, jest w stanie napędzić moje kolumny i ma cenę nie wystrzeloną w kosmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly30 ustawiam się już w kolejce chętnych do odkupienia GM70 w tej wypasionej wersji jak monosy zagrają lepiej:D To pierwszy wzmacniacz lampowy od dawna który mi się podoba wizualnie, jest w stanie napędzić moje kolumny i ma cenę nie wystrzeloną w kosmos.

Nawet Szymonowi się podoba i nie będzie truł :)

 

Cieszę się, że odkryłeś iż Auralic może zagrać lepiej po USB niż przez konwerter co z mozołem Ci wcześniej tłumaczyłem. Jak dopracujesz transport plikowy to różnica będzie coraz większa na korzyść tego połączenia.

 

Powodzenia w dalszej walce.

 

Oj, to będzie "Pershing".

Sly, przestań już robić apetyt bo nie dostaniesz monobloków na testy, całe będą zaślinione :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym lepiej po USB to nie tak prędko. Gra tak samo dobrze jak Daphile przez M2Tech a Daphile gra minimalnie wg mnie lepiej niż Win8 +M2Tech. Przewaga USB nad M2Tech jest dopiero do wypracowania jak dokupię zasilanie do karty USB. Teraz USB pod Win2012r2 gra równie dobrze jak najlepsza usłyszana konfiguracja z M2Tech i to już cieszy bo M2Tech może iść w odstawkę.

Co do GM70 to zakładam, że jest świetny na średnicy i górze ale na basie może być ciężko dalej u mnie. Przywykłem do basu z klasy D a ten jak wiadomo jest najlepszy. Dodatkowo mam czas skoro kolejka na GM70 jest już do września a niektórzy mówią, że do końca roku :D to i tak nie mam presji zaczekam aż Sly30 będzie swój sprzedawał :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym lepiej po USB to nie tak prędko. Gra tak samo dobrze jak Daphile przez M2Tech a Daphile gra minimalnie wg mnie lepiej niż Win8 +M2Tech. Przewaga USB nad M2Tech jest dopiero do wypracowania jak dokupię zasilanie do karty USB. Teraz USB pod Win2012r2 gra równie dobrze jak najlepsza usłyszana konfiguracja z M2Tech i to już cieszy bo M2Tech może iść w odstawkę.

Co do GM70 to zakładam, że jest świetny na średnicy i górze ale na basie może być ciężko dalej u mnie. Przywykłem do basu z klasy D a ten jak wiadomo jest najlepszy...

do subwooferow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.