Skocz do zawartości
IGNORED

Starcie Tytanów….najlepsza lampa SE w bi-ampingu z tranzystorami


sly30

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam !

ale juz wybralem kolumny,ktore mam kupic,tak ze teraz skonczy sie ta radosc z poszukiwania kolumn,bedzie trzeba wydac kase i po temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to się nie martw! Od wybrania do kupienia to możesz się nie spieszyć. Możesz spokojnie poczekać z finalizacją 20 lat. Ważne, że już wybrałeś, a nadal kasy nie straciłeś!....you my man!.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pasmo przenoszenia jest 40Khz, to dla tych skrajnie pesymistycznych 90 stopni oznacza to dla 400Hz tylko 0,9 stopnia.

 

Ale jak ktoś jest biegły z elektroniki, to niech mnie skoryguje.

 

Mam na myśli układ analogowy oczywiście.

 

No to koryguję według życzenia:)

A tak poważnie to przesunięcia fazowe nie są liniową zależnością od częstotliwości i nie możesz tego tak liczyć. Tak naprawdę przesunięcia związane są ściśle z pasmem przenoszenia. W przypadku wzmacniacza lampowego kluczowym elementem jest transformator wyjściowy bo najczęściej to on ogranicza pasmo. Dla przykładu podaję linka do wykresów z pomiarów transformatora

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

trzecia strona tego pdfa jest najbardziej czytelna jest to typowy wykres proszę zauważyć że w zakresie od powiedzmy 30Hz do 1 kHz przesunięcie jest równe 0.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np podnoszenie ciężarków.....od np 50g, potem 100g, można toczyć pojedynki z Finlandią lub Absolutem, pojedynki skazane na porażkę, ale z Finlandią jeszcze nikt nie wygrał.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slyszalem ze kulturyści/ciężarowcy maja wyjątkowo male penisy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np podnoszenie ciężarków.....od np 50g, potem 100g, można toczyć pojedynki z Finlandią lub Absolutem, pojedynki skazane na porażkę, ale z Finlandią jeszcze nikt nie wygrał.... :-)

Chyba że ma hiendową wątrobę w zapasie. Na lampach oczywiście.

 

slyszalem ze kulturyści/ciężarowcy maja wyjątkowo male penisy

I dlatego nie bywają w tej zakładce? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy wazacym 120kg kulturyscie super zbudowanym ten samej wielkosci penis zdechlaka wazacego 60kg bedzie mega wielki,to tylko proporcje,od brania sterydow kurcza sie tylko jaja a nie penisy.To tak jakby powiedziec ze audiofilom od sluchania muzyki powiekszaja sie uszy od nadsluchiwania a ci co maja sprzety lampowe maja powiekszone galki oczne od patrzenia na swoj sprzet!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy wazacym 120kg kulturyscie super zbudowanym ten samej wielkosci penis zdechlaka wazacego 60kg bedzie mega wielki,to tylko proporcje,od brania sterydow kurcza sie tylko jaja a nie penisy.To tak jakby powiedziec ze audiofilom od sluchania muzyki powiekszaja sie uszy od nadsluchiwania a ci co maja sprzety lampowe maja powiekszone galki oczne od patrzenia na swoj sprzet!!!

 

 

ja wierze, ale na wszelki wypadek poprosze o fote, nie na priv:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ależ oczywiście:)tylko nie pytaj o to swojej kobiety:)

Pytałem kiedyś ;)

 

Charakterystyka częstotliwościowa, rezonanse własne, sztywność skrętna - ważniejsze niż długość :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

Pytałem kiedyś ;)

 

Charakterystyka częstotliwościowa, rezonanse własne, sztywność skrętna - ważniejsze niż długość :D

 

Kłamała:)))a tak na serio cieszy mnie,że jest tu parę takich osób jak Ty, które mają zdolność do rozluźnienia atmosfery jednym wpisem.Stawiam kolejkę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sly30

se-w-bi-amingu-z-tranzystorami ? ....to może też tranzystor ? -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pewnie, że można i tak. Sam bi-amping, gdzie są oddzielne 2 pary monobloków i można regulować każdą z nich oddzielnie to świetna sprawa. I pewnie, że mogą być 2 pary tranzystorowe. Ale byłoby fajnie mieć też pewien urok lampy SE, bez jej wad, tzn słabej mocy, gorszego basu i problemów z wysterowaniem wielu kolumn. A w układzie, który testuję od dłuższego czasu, wady te nie występują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Ale byłoby fajnie mieć też pewien urok lampy SE

Wybacz, ale chyba niedokładnie zapoznałeś się z tymi materiałami z linków, przecież te układy to hybrydy, a więc z wejściową bańką ;-)

Po "bańce" pracujacej w SE jest dalej tranzystor, również w SE.

Recki tych wzmaków tez nie pozostawiają złudzeń, że to jedne z najlepszych opracowań układowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ci co maja sprzety lampowe maja powiekszone galki oczne od patrzenia na swoj sprzet!!!

Ty chyba masz rację...coś w tym jest...ostatnio był u mnie kumpel i słuchał muzyki na takim wytrzeszczu

aż byłem zaniepokojony...a on biedny tylko był wpatrzony w Jadisa:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wybacz, ale chyba niedokładnie zapoznałeś się z tymi materiałami z linków, przecież te układy to hybrydy, a więc z wejściową bańką ;-)

Po "bańce" pracujacej w SE jest dalej tranzystor, również w SE.

Recki tych wzmaków tez nie pozostawiają złudzeń, że to jedne z najlepszych opracowań układowych.

 

To muszę rzucić okiem raz jeszcze. Problem w tym, że są to tematy których u nas nie ma jak posłuchać a na tym poziomie w ciemno to sam wiesz.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

a na tym poziomie w ciemno to sam wiesz.... :-)

To prawda, trochę te monobloki kosztują ;-)

Można opierać się jedynie na recenzjach prasowych (są zamieszczone w linkach) i przewidywaniach dotyczących brzmienia tych wzmacniaczy, a przewidywaniach opartych o samą topologię układu.

Z doświadczenia wiem, że takie układy (jak BlueCircle i Duvall'a) graja po prostu genialnie, i nie ma powrotu po odsłuchach takich konstrukcji do push-pull'owych rozwiązań, nawet tych pracujących w kl.A czyli z maksymalnie wysoko ustawionymi prądami spoczynkowymi.

Jednak lampa na wejściu w takich układach to swoisty "podkolorywacz/uprzyjemniacz", dlatego ja osobiście od lamp odszedłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Co do lamp to wiele z nich koloryzuje ale nie wszystkie. A co do recenzji to niestety nawet jeśli są uczciwe i miarodajne to nie gwarantują, że dany sprzęt wpasuje się w konkretny system. Dlatego muszę dobierać z tego co jest do posłuchania. Poza tym ewentualny serwis teź jest miłe widziany. Różnie może być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ja mam lampy we wzmacniaczu gitarowym. Wielu gitarzystów rockowych zgodzi się chyba ze mną, że tutaj są niezastąpione. Bardzo łatwo przesterują się. Nawet nie trzeba używać "dopałki". Wystarczy rozkręcić i mocno uderzać w struny. Chcesz mniej przesteru? Skręcasz pokrętło Volume w gitarze. Palce kleją się do strun. Chce się grać. Choć w tej materii wiele się zmieniło od ostatnich 15-20 lat. Istnieje dzisiaj sporo ładnie grających tranzystorowych wzmacniaczy gitarowych jak i typowo cyfrowych urządzeń modelujących brzmienie gitary elektrycznej. Jednak prawdziwy rasowy gitarzysta-rockers powinien mieć co najmniej jeden piec lampowy.

 

Jeśli chodzi o audio, to słyszałem pięknie grające lampy jak i świetnie brzmiące tranzystory. Wybrałbym chyba tranzystor. Głównie ze względu na łatwiejszą eksploatację i chyba jednak ciut lepszą kontrolę nad basem. Lampy z kolei pięknie się prezentują przed gosćmi, tak samo zresztą jak gramofony z karbonowymi ramionami i akrylową podstawą ;) Aczkolwiek to tylko moje obserwacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze gitarowe współTWORZĄ dźwięk.

Wzmacniacze domowe audio powinny go tylko ODTWARZAĆ.

Dlatego porównywanie jednych i drugich nie jest właściwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to koryguję według życzenia:)

A tak poważnie to przesunięcia fazowe nie są liniową zależnością od częstotliwości i nie możesz tego tak liczyć. Tak naprawdę przesunięcia związane są ściśle z pasmem przenoszenia. W przypadku wzmacniacza lampowego kluczowym elementem jest transformator wyjściowy bo najczęściej to on ogranicza pasmo. Dla przykładu podaję linka do wykresów z pomiarów transformatora

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

trzecia strona tego pdfa jest najbardziej czytelna jest to typowy wykres proszę zauważyć że w zakresie od powiedzmy 30Hz do 1 kHz przesunięcie jest równe 0.

 

Nie jestem elektronikiem niemiej rozumiem, że przesunięcie fazy ma również ścisły związek z pasmem przenoszenia. Mnie nie o to chodziło. Rozumuję od drugiej strony: jeśli przyjmiemy określone pasmo przenoszenia, to znaczy, że akceptujemy w tym zakresie liniowość przesunięcia fazy względem częstotliwości. To znaczy zniekształcenia mieszczą się w akceptowalnym zakresie.

 

Tak czy owak z wykresów wynika, że dla niskich częstotliwości nie ma istotnych przesunięć w zakresie słyszalnym.

 

Ale może Pan napisze, czy Pana zdaniem bi-amping na niskich częstotliwościach jest problematyczny z punktu widzenia fazy, czy nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly, nie takiej możliwości, aby po podłączeniu do pre dwóch różnych, przypadkowych końcówek mocy (czterech monobloków) z kompletnie innych parafii wszystko było w 100% dobrze. Może być przesunięcie fazowe w jednym, mniej newralgicznym miejscu, może być też w kilku bardziej krytycznych miejscach. Tak jak napisał kolega wyżej, to że słuchałeś i było na ucho ok nie znaczy, że naprawdę było ok. Trzeba to pomierzyć.

Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest aktywna zwrotnica. I nie musi być cyfrowa i diy, może być firmowa, lampowa, analogowa. Tak są budowane najwyższej klasy systemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to pomierzyć.

Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest aktywna zwrotnica.

Robiłeś takie pomiary? Potrafisz podać liczby?

 

Moja wyobraźnia nie ogarnia skąd miałby być problem na niskich częstotliwościach. Niemniej chcę się uczyć, całe życie się człowiek uczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zwrotnica aktywna powinna być zamontowana jeszcze w przedwzmacniaczu.

Czyli wykonujemy działania dzielenia pasma na małym sygnale, potem sygnał idzie na cztery lub sześć takich samych monobloków. Celem takiej operacji jest ominięcie zwrotnic pasywnych, które jak wiadomo są złem koniecznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do gruntowna przebudowa systemu. Na początek należałoby wywalić zwrotnicę lub ich sporą część z Utopii. Are you ready sly?

Proste dołożenie zwrotnicy aktywnej i granie zarówno ze zwrotnicą aktywną jak i pełną pasywną jest bez sensu - podwójne zło.

sly, trust your ears!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.