Skocz do zawartości
IGNORED

monitory wszechczasów,TOP 20


octavarium
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli im niższy rząd filtrów tym lepiej, to oczywiście najlepsze są monitory JBL 4312, bo w dole zwrotnicy nie mają wcale 😉 I co ciekawe są najlepsze, ale niekoniecznie dlatego 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli im niższy rząd filtrów tym lepiej, to oczywiście najlepsze są monitory JBL 4312, bo w dole zwrotnicy nie mają wcale I co ciekawe są najlepsze, ale niekoniecznie dlatego
Podobnie jak z dziadkiem l100 century i jeszcze pare innych.. Wie o co chodzi tylko ten co je miał.




Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, przemak napisał:

Jeżeli im niższy rząd filtrów tym lepiej, to oczywiście najlepsze są monitory JBL 4312, bo w dole zwrotnicy nie mają wcale 😉 I co ciekawe są najlepsze, ale niekoniecznie dlatego 😉

Lepiej dla mnie i mojej estetyki dzwieku. Dla innych moze gorzej.

Na pewno inaczej. Jak napisalem z moich doswiadzceń wynika, ze kazdy rodzaj filtru brzmi inaczej. Mi najbardziej podoba sie 6dB/oct. Z nimi w JBL4343 i w moim pomieszczeniu sa najbardziej muzykalne. I takie mam.

A co do fabrycznych 4343 po przelaczeniu na biamping w torze niskich nie bylo zadnego elementu. Cewka 5,4mH i kondensator 72uF byly pomijane. I potwierdza sie stara prawda, ze najlepszy kondensatorto taki , ktorego nie ma.

Co widac dokladnie na schemacie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I też dlatego w biampingu te kolumny dostawaly skrzydel. Na dole tranzystor, na reszte pasma lampa. Jednak dopiero aktywna zwrotnica lampowa wyciagnela z nich maxa.

Slyszalem tez 4343 z pozradnymi elementami w zwrotnicy, też brzmią swietnie. Tylko niestety takie zwrotnice kosztuja majatek. Chyba, ze zrobi sie wersje CC z bateryjkami, wtedy wyjdzie podobno i taniej i lepiej. Nie wiem, nie sluchalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BTW z opisu sly-kłamczuszka wynika, ze w tych jego nowych kolumnach sa też filtry pierwszego rzędu, a nie jak pisał filtry LR czyli albo drugiego albo czwartego rzędu:

Skoro w czesci sredniej i wysokiej nie ma tez rezystorow projektant musial  dobrac odpowiednio glosniki, ich typ i ilosc, aby wyszly rowne charakterystki, szczegolnie przy podziale 2,9 kHz.

Kondensatory dla 380 Hz mozna bylo dobrac lepiej. Ja sprawdziłbym jak gra jeden Miflex 100uF, folia miedziana PIO. Niestety kosztuje majatek i jest wielkosci dwulitrowego słoika. Ale jak gra 🙂 . Dlatego napisalem, ze sly-klamczuszek przuoszczedzil, co zapewne mu sie nie spodobalo. Nie ma problemu, wystarczy takie kondy kupic, podmienic, posluchac jak graja. Ide o zaklad ze bedzie różnica. Miedziane PIO brzmia lepiej niz sucha aluminiowa folia.

Slyszalem taki kondensator w Electrovoice Delta. Tam zwrotnica kosztuje ze dwa razy tyle co kolumny 😉 .

 

Pozdrp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. W katalogach max. pojemności kondensatorów PIO KPCU-01 i KPCU-03 Miflex to odpowiednio 10uF i 18uF, a wymiary odpowiednio 96x210mm i 96x180mm. Można sobie wyobrazić jak wielki będzie kondensator 100uF 🙂 .

Ale ... to polski producent z fabryką w Bydgoszczy i przy bezpośrednim kontakcie są w stanie na zamówienie wykonać większe pojemności. Niestety na taką usługe od Duelunda, Jensena czy V-Capa nie mamy co liczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

Electrovoice

Posiadałem Sentry V, oryginalne, w pełni sprawne, to był 1998 rok, użytkowałem rok, porównywałem z wieloma modelami "bardziej audiofilskimi", sprzedałem do dyskoteki, basy nie wytrzymały, zostały wymienione, te zepsute mam do dziś, - użyty tam tweeter wytrzymał i reprezentował poważną jakość dźwięku.

4 godziny temu, piorasz napisał:

Wie o co chodzi tylko ten co je miał.

Posiadam do "porównań", "doswiadczeń", głośniki basowe z tego zestawu, - magnes na ferrycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, przemak napisał:

Jeżeli im niższy rząd filtrów tym lepiej, to oczywiście najlepsze są monitory JBL 4312, bo w dole zwrotnicy nie mają wcale 😉 I co ciekawe są najlepsze, ale niekoniecznie dlatego 😉

Nazwa monitor w tym wątku jest ... względna.

To też jest Monitor z serii Studio Monitor, JBL 4345:

 

3006740-jbl-4355-speakers.jpg

a.jpg

 

tu w skali odniesienia, widzę, że grzebane bo membrany niskotonowych 15-calowców nieoryginalne oraz wyrzucone L-Pady. Moim zdaniem zwrotnica na bank modyfikowana:

spacer.png

 

Pojęcie monitor kiedyś chyba miało inne znaczenie niż dzisiaj 😉 i jakie miał na mysli autor tego wątku gdy go zakładał .

Można powiedzieć że to dzisiaj takie Eversty dla ubogich, wtedy to był absolutny top dźwiękowy i taki pozostał do dziś. Choćby kłamczuszek twierdził inaczej.

 

Tu ich zwrotnica:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jedyna poważna i zauważalna zmiana w zwrotnicy w stosunku do 4343 to zbocznikowanie kondensatorów małymi wartościami 10nF.

Te kolumny, w odróżnieniu do 4343, przystosowane są do pracy tylko i wyłącznie z zewnętrzną dwudrożną zwrotnicą aktywną. W 4343 jest to opcja. Albo jeden wzmak na całe pasmo albo dwa wzmaki i aktywna zwrotnica.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywody amatora mitomana, który rozprawia o detalach zwrotnic, ale nie potrafi prawidłowo ustawić kolumn w pokoju… :-)) A to bezwzględna podstawa u każdego audiofila. Bez tego nie ma dobrego grania, nawet wtedy gdy ktoś ma zwrotnice za 100 tys. Śmiech na sali. I te bzdurne teorie, że zwrotnice 4 rzędu dają dźwięk niemuzykalny, a 1 rzędu muzykalny, to tylko dowód braku pojęcia o audio. Ale jakie można mieć pojęcie , gdy od 40 lat tkwi się w tym samym miejscu, z kolumnami, które nie mogą zagrać nawet gdyby bardzo chciały… :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, pmcomp napisał:

Pojęcie monitor kiedyś chyba miało inne znaczenie niż dzisiaj 😉 i jakie miał na mysli autor tego wątku gdy go zakładał .

Monitor to zawsze był monitor. Studyjny 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, pmcomp napisał:

Tu widac to najlepiej:

JBL4343:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

O kuźwa ale kable, jaki przykład...  🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

Monitor to zawsze był monitor. Studyjny 😉

Nie, w dzisiejszych czasach monitor to … mala kolumna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matko jak mnie dawno tutaj nie było a tu ciągle spory 🙂 na zdjęciu to ja widzę 4350 a nie 4345 z 18 na basie 🙂 

Lansing Iconic jest ojcem wszystkich monitorów, to on jest nr1 i kropka ,reszta niech się bije o miejsca  🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam.. Świat zupełnie upadł.
Totalna masakra co tu się dzieje. Niektórzy ludzie cofnęli się zachowaniem do kamienia łupanego.
A moderatorzy jedyne co potrafią zrobić to dać punkty za słowo "przypier.."
Smutne to....
Vlado wróć!

Monitor to zawsze był monitor. Studyjny
No raczej nie. Skąd taki wniosek?
Znasz historię powstania l100 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, piorasz napisał:

No raczej nie. Skąd taki wniosek?

Raczej tak. Jeżeli nie i na przykład:

18 minut temu, pmcomp napisał:

w dzisiejszych czasach monitor to … mala kolumna.

to w takim razie 4312 ani 4343 nie jest monitorem - a przecież ma w nazwie. Jeżeli to nie są monitory, to nie powinno być o nich tu dyskusji, a dyskusja jest. Czyli to są monitory, czyli monitory nie muszą być małe. Czyli klasyka - sprowadzamy zagadnienie do absurdu 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sly30 napisał:

Śmiech na sali. I te bzdurne teorie, że zwrotnice 4 rzędu dają dźwięk niemuzykalny, a 1 rzędu muzykalny, to tylko dowód braku pojęcia o audio. Ale jakie można mieć pojęcie , gdy od 40 lat tkwi się w tym samym miejscu, z kolumnami, które nie mogą zagrać nawet gdyby bardzo chciały… :-))

 

Na temat zwrotnic sly'u-kłamczuszku całkowitą ignorancję wykazałeś już wcześniej na przykładzie swoich kolumn. Nic dodawać nie będę, jest powyżej.

Tu ponownie odpowiem ci tak: składając swoje JBL 4343, które jak widzę znakomicie znasz, miałeś je i słuchałeś ze dwadzieścia lat ... przeciez jestes spec i fachura i wiesz lepiej niż reszta świata, przez ok. rok próbowałem i słuchałem różnych konfiguracji:

- wersję fabryczną,

- wersję fabryczną z aktywną zwrotnicą tranzystorową JBL i podłączonymi dwoma wzmakami (mocny tranzystor na dół i lampa na resztę),

- kolumny po wyjeciu pasywnych oryginalnych zwrotnic, wymianie okablowania i gniazd i podpięciu różnych trójdrożnych zwrotnic i dołożeniu własnej zwrotnicy na górę pasma zrobionej na najlepszych komponentach Duelund, PathAudio i ProLink.

testowane zwrotnice to:

- aktywne tranzystorowe zwrotnice trójdrożne JBL i dBX

- aktywne lampowe zwrotnice trójdrożne Luxman i Audio Research.

- aktywna lampowa zwrotnica cyfrowa dBX 480.

Na tej ostatniej dokonałem odsłuchów wszystkich mozliwych nachyleń filtrów dla 6, 12, 24, 48 dB/oct włącznie z korekcją parametrycznym eqalizerem jesli był potrzebny.

 

Finalnie w moim systemie została zwrotnica Audio Research EC-4 po całkowitej wymianie zasilania i elementów w torze audio na topowe kondensatory Jensen (Cu PIO), precyzyjne mikowe kondensatory w filtrach, rezystory Audio Note plus lampy NOS z epoki. Oczywiście filtry 6dB/oct.

Tak wygląda oryginał:

ARC_EC4A_top.jpg

tak wygląda moja, jeszcze przed zmianą zasilania:

wpvNiW.jpg

ROiQcs.jpg

 

Tak więc wiem dokładnie jak w moim pomieszczeniu i na tych kolumnach brzmią takie filtry. I mam na ten temat swoje przemyślenia.

 

A ty mając zerową wiedzę techniczną potrafisz jedynie przeczytać słowo "filtr". I na tym polega twoja ich znajomość.

 

Więc znowu kłamiesz ... więc zamilknij na wieki.

 

 

 

16 minut temu, przemak napisał:

Raczej tak. Jeżeli nie i na przykład:

to w takim razie 4312 ani 4343 nie jest monitorem - a przecież ma w nazwie. Jeżeli to nie są monitory, to nie powinno być o nich tu dyskusji, a dyskusja jest. Czyli to są monitory, czyli monitory nie muszą być małe. Czyli klasyka - sprowadzamy zagadnienie do absurdu 😉 

Co ja na to poradzę?

32 minuty temu, noaudiofil napisał:

matko jak mnie dawno tutaj nie było a tu ciągle spory 🙂 na zdjęciu to ja widzę 4350 a nie 4345 z 18 na basie 🙂 


🙂

Masz rację, Te z dwoma 15-kami:

3006740-jbl-4355-speakers.jpg

 

to JBL 4355, a nie 4345

 

A moje, do których się odnoszę to 4343:

284798ab84ea5e13605f6dafbb9dafa8.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, pmcomp napisał:

Tak więc wiem dokładnie jak w moim pomieszczeniu i na tych kolumnach brzmią takie filtry. I mam na ten temat swoje przemyślenia.

 

Kłamco, nigdy nie wypowiadałem się nt twoich kolumn, ani zwrotnic, bo nie interesuje mnie co tam masz. Natomiast faktem jest, że chciałeś mi dowalić i ośmieszyć moje kolumny, nie wiadomo po co i władowałeś się na minę, twierdząc, że tylko 1 rząd zwrotnic gra dobrze, a 2-gi i nie daj Boże 4-ty, to granie nie muzykalne, analityczne i męczące. I tym się ośmieszyłeś, a późniejsze próby wycofania się z tego, to daremny trud. Widać Gauder jest za głupi, że stosuje wysokie rzędy zwrotnic, a ci którzy jego kolumny kupują, zapewne głusi i jak to napisałeś...ignorancji techniczni. Teraz pół Polski i cała W-wa leje z ciebie ze śmiechu. Chciałeś błysnąć wiedzą, a zostałeś audiofilskim kre....m roku!... :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sly30 napisał:

Wywody amatora mitomana, który rozprawia o detalach zwrotnic, ale nie potrafi prawidłowo ustawić kolumn w pokoju… :-)) A to bezwzględna podstawa u każdego audiofila. Bez tego nie ma dobrego grania, nawet wtedy gdy ktoś ma zwrotnice za 100 tys. Śmiech na sali. 

 

No to teraz sly'owi-kłamczuszkowi mówię ... sprawdzam ...

oto moje kolumny do stereo, JBL4343 i Jensen Model 4, stojące na długiej ścianie pomieszczenia o powierzchni 43 mkw, wysokość 4,60 w kalenicy:

bHAVZl.jpg

 

ustawione ok. 1,50 m od tylnej ściany:

VDU0M9.jpg

 

i ok. 2,50-3,00 m od bocznych ścian:

BJ7VgJ.jpg

 

 

Stoją jak widać na solidnych, betonowych podstawach ustawionych na pumeksowych podkładkach. Przy najgłośniejszym graniu podłoga obok kolumn ani drgnie. Pomimo tego cały sprzęt, oprócz dwóch magnetofonów studyjnych po lewej stronie pomieszczenia i gramofonu Garrard widocznego na zdjęciu powyżej, stoi na półkach przytwierdzonych do ścian.

Na zdjęciu widać ustroje akustyczne za linią kolumn na tylnej ścianie i częściowo górne na suficie, wyglądające tak:

zPYiw2.jpg

 

Pomieszczenie zostało pomierzone akustycznie, wykonany został projekt i adaptacja akustyczna. Przez profesjonalistów, nazwę firmy pominę.

 

A teraz sly'u-kłamczuszku bij się w piersi, posypuj głowę popiołem i powtarzaj jak mantrę:

Jestem wielkim, wielkim, wielkim kłamcą. Kłamię dlatego ponieważ nie mam żadnych merytorycznych argumentów w dyskusji, a chcę zawsze wyglądać w oczach innych na najlepszego gościa znającego się na wszystkim w temacie audio.

Masz to w najbliższą niedzielę wyrecytować księdzu w konfesjonale i sto razy napisać w zeszycie z linijkami dla uczniów klasy I-ej.

I na koniec powiedzieć: Przepraszam panie Piotrusiu, to się więcej  nie powtórzy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-))))...i to jest wg.ciebie dobre ustawienie kolumn, z przyklejonymi drugimi kolumnami od środka?...acha

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
to w takim razie 4312 ani 4343 nie jest monitorem - a przecież ma w nazwie. Jeżeli to nie są monitory, to nie powinno być o nich tu dyskusji, a dyskusja jest. Czyli to są monitory, czyli monitory nie muszą być małe. Czyli klasyka - sprowadzamy zagadnienie do absurdu  
No skoro podchodzimy filozoficznie do tematu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, sly30 napisał:

Kłamco, nigdy nie wypowiadałem się nt twoich kolumn, ani zwrotnic, bo nie interesuje mnie co tam masz. Natomiast faktem jest, że chciałeś mi dowalić i ośmieszyć moje kolumny, nie wiadomo po co i władowałeś się na minę, twierdząc, że tylko 1 rząd zwrotnic gra dobrze, a 2-gi i nie daj Boże 4-ty, to granie nie muzykalne, analityczne i męczące. I tym się ośmieszyłeś, a późniejsze próby wycofania się z tego, to daremny trud. Widać Gauder jest za głupi, że stosuje wysokie rzędy zwrotnic, a ci którzy jego kolumny kupują, zapewne głusi i jak to napisałeś...ignorancji techniczni. Teraz pół Polski i cała W-wa leje z ciebie ze śmiechu. Chciałeś błysnąć wiedzą, a zostałeś audiofilskim kre....m roku!... :-))

Powtarzasz się ... juz to wczoraj pisałeś.

Widzisz, ty twierdzisz, że masz zwrotnice LR II-ego rzędu czyli te "złe". 

Mówisz, że masz zwrotnice bez cewek. Skoro tak to masz zwrotnice I-ego rzędu, te "dobre", co ci udowodniłem na schematach zwrotnic i w pokazywanym linku.

I tu cię bolało gagatku, że źle pisze o TWOICH kolumnach. Przecież moje najmojsze. A ja właśnie ci udowodniłem, że piszę jednak "dobrze", tylko ty z braku technicznych podstaw nawet nie mogłeś tego zauważyć 🙂 🙂 🙂 .

Sam nawet nie wiesz co masz.

A czy masz dobre, czy złe to twój problem i mi to kalafiorem i powiewa.

 

Nie wiem co ma Gauder, nie interesuje mnie to. Nie moja półka. Powinieneś się już nauczyć, że nie wszystko co drogie dobrze gra. Zapewne dlatego posłałeś swoje Focale do kąta. Tam ich miejsce.

Twoich kolumn nie znam ale twierdzę, że raczej na pewno są lepsze od tych twoich poprzednich Focali. 

Twoich kolum nie posłucham nigdy, kolumny Jacka posłucham podczas kolejnej u niego wizyty. I wtedy będę miał o nich swoje zdanie.

 

3 godziny temu, sly30 napisał:

Wywody amatora mitomana, który rozprawia o detalach zwrotnic, ale nie potrafi prawidłowo ustawić kolumn w pokoju… :-)) A to bezwzględna podstawa u każdego audiofila. Bez tego nie ma dobrego grania, nawet wtedy gdy ktoś ma zwrotnice za 100 tys. Śmiech na sali. I te bzdurne teorie, że zwrotnice 4 rzędu dają dźwięk niemuzykalny, a 1 rzędu muzykalny, to tylko dowód braku pojęcia o audio. Ale jakie można mieć pojęcie , gdy od 40 lat tkwi się w tym samym miejscu, z kolumnami, które nie mogą zagrać nawet gdyby bardzo chciały… :-))

Nieee, wcale. Przeczytaj powyżej.

W przeciwieństwie do ciebie ja przeprowadziłem testy takich filtrów i wiem jaki one maja wpływ na dźwięk, a ty nawet nie wiesz jak one wyglądają w twoich kolumnach 🙂 .

 

Ot i cała róznica.

 

 

 

Nie zamierzam więcej w tym wątku napisać żadnej odpowiedzi i komentarza do wpisów sly'a-kłamczuszka. Niech zostana też jego kłamliwe wpisy.

Moderację prosze o pozostawienie tych postów. Nie ma w nich żadnych wycieczek osobistych, obrażliwych epitetów, są opisane fakty udokumentowane zdjęciami. Jest dużo unikalnej wiedzy technicznej nt. kolumn JBL z serii Studio Monitor i podłączeń przez zewnętrzne zwrotnice. A userzy sami osądzą kto ma rację.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, tych co uraziłem ... przepraszam. przepraszam także za swój styl i czasem słowa. Ale nie cierpię kłamstw i góralskiem muzyki.

Pozdrawiam serdecznie.

 

PS. sly-kłamczuszek to pieszczotliwa nazwa na kogoś kto notorycznie kłamie. Nieprawdaż

C.n.d.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pmcomp napisał:

Tu widac to najlepiej:

JBL4343:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

JBL4355:

u.jpg

 

A tutaj terminale JBL4350:

1408406-03492501-vintage-pair-jbl-4350-s

 

Jak widać w 4350, podobnie jak w 4355 trzeba stosować zwrotnicę i dwie końcówki stereofoniczne, jedną na dół i drugą na górę.

Cięcie w zwrotnicy jest ustawione odpowiednio na 250Hz w 4350 i 200 Hz w 4355.

 

Oprócz tego inne widoczne na pierwszy rzut oka to inne otwory bass reflex, łatwo te kolumny pomylić 🙂 .

Słuchałem raz i ... nie pamiętam które 😞 .

 

Jak widac powyżej w JBL4343 cięcie w zarotnicy ustawione ma być na 300 Hz.

J w swojej zwrotnicy aktywnej ustawiłem doświadczalnie na 225 Hz. Ten 10-calowy głosnik średniotonowy spokojnie daje radę od 225 Hz, a ja odciązyłem 15-calowy głosnik niskotonowy od dolnej średnicy. I u mnie tak gra lepiej.

 

Ot takie szczególiki techniczne nt. różnic w strojeniu duuuużych monitorów serii Studio Monitor 43XX 🙂 .

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, ASURA said:

O kuźwa ale kable, jaki przykład...  🤭

Plus 3 tony kurzu I zdechly kot pod wtykami. Ja pier...to ja nawet wzmak rozkrecam raz na rok i czyszcze w srodku tak w razie czego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Huberto1984 napisał:

Plus 3 tony kurzu I zdechly kot pod wtykami. Ja pier...to ja nawet wzmak rozkrecam raz na rok i czyszcze w srodku tak w razie czego. 

Napisz do właściciela ... jak go po tym zdjęciu zidentyfikujesz 🙂 .

Po znaczku w prawym dolnym rogu zdjęcia stawiam na Kanadę albo UK.

 

Kolumny tez rozkręcasz? 😉 

 

Masz moje:

c2WN0h.jpg

 

Gniazda i wtyki z czystej miedzi. Widać tez jakie druty używam. Prawdziwi fachowcy będą wiedzieć, dyletanci stwierdzą, że słabe bo nie maja audiofilskich koszulek i za tanie 🙂 .

Te czerwone idą do maplowej koncówki dla średnich i do mocnego transystora dla niskich. Te pomarańczowe idą do zewnętrznej pasywnej zwrotnicy z podziałem na 9 kHz, a stamtąd takie czerwone do lampowej koncówki mocy w klasie A, która napędza cały zakres zakres wysokich powyżej 2250 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, pmcomp said:

Napisz do właściciela ... jak go po tym zdjęciu zidentyfikujesz 🙂 .

Po znaczku w prawym dolnym rogu zdjęcia stawiam na Kanadę albo UK.

Nie jest mi to potrzebne do szczescia. 

Tak na marginesie...fajne gramiaki i szpulowiec. Klimatyczny sprzet, ale za oknem masz wysypisko. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czyje w końcu lepiej gra bo się już pogubiłem... Dowiedziałem się tylko jedno. U Sly30 jest lepiej wg Sly30 a u pmcompa jest lepiej wg pmcompa...
W sumie fajnie by było raz na zawsze rozstrzygnąć tą zagwózdkę - mielibyśmy w końcu tylko jednego guru
Idę posłuchać muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Huberto1984 napisał:

Nie jest mi to potrzebne do szczescia. 

Tak na marginesie...fajne gramiaki i szpulowiec. Klimatyczny sprzet, ale za oknem masz wysypisko. 

Kiedyś w jakiejś komunistycznej gazecie bodajże co sobotę był kącik: "Znajdź 21 szczegółów różniących te dwa zdjęcia". Ćwiczył spostrzegawczość.

Popatrz dokładniej 😉 , tam ich stoi więcej. Bez problemu znajdziesz jeszcze dwa, kolejny jest słabo widoczny, a jeszcze kolejny jest schowany za jednym z tych trzech widocznych 🙂 (razem 5, trzy studyjne i 2 domowe).

W przeciwieństwie dla sly'a kłamczuszka, który pisał w tym wątku i w wielu innych, że dźwięk analogowy jest be, że nie ma lepszego źródła dźwięku na tej planecie niż studyjne magnetofony szpulowe. Oczywiście dla muzyki, która powstała w czasach analogu czyli lata 50-80 ubiegłego wieku, trochę w latach 90-ych i niszowo w tym stuleciu.

A za oknem nie wysypisko tylko okno mojego garazu ze stojakiem na drewno i inne "smieci" potrzebne w ogrodzie 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Plus 3 tony kurzu I zdechly kot pod wtykami. Ja pier...to ja nawet wzmak rozkrecam raz na rok i czyszcze w srodku tak w razie czego. 

Czytając ten wątek człowiek mam deja vu z Dnia świra „Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

Przewietrzenie głów niektórym jest wybitnie potrzebne, o wiosennym posprzątaniu chaty nie wspomnę

Co do awaryjności MBL to w zasadzie za wyjątkiem samej konstrukcji sfer zawieszenie głośników wygląda na klasyczne - taki odwrócony push pull ( czyli w zasadzie push push) w wersji open baffle z listkami po środku Nie wygląda to na szczególnie trudne do przeserwisowania przez dobry serwis głośnikowy.

Wątki odnośnie MBL śledzę od prawie 20 lat i ciężko spotkać użytkowników narzekających na jakość tych zestawów. Używki tych zestawów opartych na sferach pojawiają się bardzo rzadko i praktycznie od ręki znikają a te co wiszą długo to scam. Więc to też dobrze świadczy o jakości produktu. Sam serwis MBL na maile bardzo ładnie odpowiada, nie robi również problemu z wysłaniem części zapasowych po całkiem znośnych cenach. Wiec IMO nie ma się czego bać o czym mam nadzieje się niedługo po raz kolejny przekonam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.