Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  268 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, DJ LUCAS napisał:

Odnośnie akustyki to jest zbyt mało gratów w pokoju a zbyt dużo pustych ścian. 

TO problem jest z basem czy z wysokimi i srednimi? Czy ogolnie panuje echo? Bo w takim razie cokolwiek bys nie wstawil nie ma sensu - trzeba ogarnac najpierw to co jest podstawa.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jedno zdjecie całego pomieszczenia by sporo powiedziało, ale jak widać kolega nie bardzo chce pokazać:-)

Ja obstawiam, że

1. tam wcale nie ma 30m2, chyba że wliczymy hol/aneks/kibel;-) przez co jest nadmiar basu, który moim zdaniem potęguje jeszcze problem z pkt.2

2. pomieszczenie jest gołe, za mało elementów pochłaniających i echo goni echo, bas sie wzbudza, ogólny bałagan.

3. Te kolumny pomimo że znajac YB mają liniową ch-kę obciążenia, to i tak należy mieć odpowiedni wzmacniacz/końcówkę.

Więc zakup w stylu "stać mnie, chcę, to sobie kupie największe jakie się da"

bez obrazy, ale to nie pierwszy i niestety nie ostatni taki przypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LOBO_M  powierzchnia (czy raczej objętość) pomieszczenia ma niewielki związek z nadmiarem" czy "niedomiarem basu. W każdym pomieszczeniu jest problem z basem i nie załatwisz tego "elementami pochłaniającymi" a ustawieniem kolumn i miejscem odsłuchu. Jest jeszcze aktywna korekcja np DSP. Żadne kolumny nie mają liniowej impedancji, nie ma takich.

Wskazany Denon 2020 jest bardzo mocnym wzmacniaczem, jest to w zasadzie dual mono z dwoma mocnymi transformatorami i ma problem wyłącznie natury ideologicznej. 

Nie pisz frazesów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, colcolcol napisał:

@LOBO_M  powierzchnia (czy raczej objętość) pomieszczenia ma niewielki związek z nadmiarem" czy "niedomiarem basu. W każdym pomieszczeniu jest problem z basem i nie załatwisz tego "elementami pochłaniającymi" a ustawieniem kolumn i miejscem odsłuchu. Jest jeszcze aktywna korekcja np DSP. Żadne kolumny nie mają liniowej impedancji, nie ma takich.

Wskazany Denon 2020 jest bardzo mocnym wzmacniaczem, jest to w zasadzie dual mono z dwoma mocnymi transformatorami i ma problem wyłącznie natury ideologicznej. 

Nie pisz frazesów. 

moje wcześniejsze kolumny, przed sprzedażą wstawiłem do syna, pokój 3x mniejszy, około 13m2, tylko łóżko biurko, szafa, gołe ściany - była tragedia. Teraz syn ma dodane 8m2 paneli apama na ścianie, regal z ksiażkami ktory robi za fajne rozproszenie i kolumny  gorsze i gra to lepiej. 

Ja nie mówię, że tylko akustyką, tylko elementami pochłaniajacymi i tylko wzmacniaczem temat rozwiążesz, ale wszystkie ze rzeczy razem wzięte zmienią dużo, bardzo dużo.

Jasne, niech je sprzeda, kupi inne wyda kolejne xxkPLN do tego samego pokoju i cieszy się połowa ich możliwości, a może i mniej.  

image.thumb.png.33b99bf5c7b3d6b75362fb93dbf347f5.png 

z testu w Audio, faktycznie ponizej 20Hz jest skok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Iceman93 napisał:

kup sobie mikrofon UMIK, zrob pomiary, i dokupuj stopniowo pułapki basowe/panele

Pisalem to pare postow wyzej.

Jak kolega nie pojezdzi kolumnami i fotelem odsluchowym po podlodze to nic mu nie pomoze. Tylko umik, diagnoza i leczenie panelami i pulapkami. Nawet powiedzialbym zeby zaczal po diagnozie najpierw panele. stosowac. 

Swoja droga Lobo ma racje

15 godzin temu, LOBO_M napisał:

Więc zakup w stylu "stać mnie, chcę, to sobie kupie największe jakie się da"

bez obrazy, ale to nie pierwszy i niestety nie ostatni taki przypadek

 

Swoja droga kupic kolumny za okolo 30 tysi zeby je sprzedawac po 2 miesiacach?

Czasami wydaje mi sie ze ludzie sami robia sobie krzywde i traca zdrowy rozsadek bo "ich stać".

Edytowane przez Mikelas76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Pisalem to pare postow wyzej.

Jak kolega nie pojezdzi kolumnami i fotelem odsluchowym po podlodze to nic mu nie pomoze. Tylko umik, diagnoza i leczenie panelami i pulapkami. Nawet powiedzialbym zeby zaczal po diagnozie najpierw panele. stosowac. 

Swoja droga Lobo ma racje

 

Swoja droga kupic kolumny za okolo 30 tysi zeby je sprzedawac po 2 miesiacach?

Czasami wydaje mi sie ze ludzie sami robia sobie krzywde i traca zdrowy rozsadek bo "ich stać".

Dziękuję za podpowiedzi.

Natomiast wycieczki czy mnie stać / nie stać na takie czy inne kolumny to wyłącznie moja sprawa. Ja nikomu nie zaglądam do portfela i nie krytykuje dokonanych wyborów. Moim zdaniem forum jest od tego aby udzielić komuś porady i tylko tyle. 

Takie komentarze uważam za zbędne.

Oczywiscie akustyka będzie teraz na tapecie. 

Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, DJ LUCAS napisał:

Dziękuję za podpowiedzi.

Natomiast wycieczki czy mnie stać / nie stać na takie czy inne kolumny to wyłącznie moja sprawa. Ja nikomu nie zaglądam do portfela i nie krytykuje dokonanych wyborów. Moim zdaniem forum jest od tego aby udzielić komuś porady i tylko tyle. 

Takie komentarze uważam za zbędne.

Oczywiscie akustyka będzie teraz na tapecie. 

Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi. 

Nie bedzie to nic odkrywczego, ale szkoda tracić kasę na roznicy w cenie zakupu vs sprzedaży, przed zweryfikowaniem innych możliwości. Dlatego warto przed ostateczną decyzją poeksperymentować z ustawieniem, innym piecem ewentualnie akustyką- chociaż to ostatnie to najtrudniejszy temat. Aczkolwiek nie znalazłem info o konkretnym problemie, z ktorym się  borykasz, bo jak to jest np. tylko brak w wysokich tonach to raczej będzie to akustyka pomieszczenia.

Ja mogę podpowiedzieć na swoim przykładzie. Testowalem kilka wzmacniaczy zintegrowanych z moimi kolumnami i dopiero pre + koncowka pokazały sporą różnicę, a jeszcze większą pre + dwie mocne końcówki mono pozwoliły rozwinąć skrzydła kolumnom. Przy czym istotny był w moim przypadku prąd a nie sama moc końcówek. Mam co prawda nieco inne kolumny, ale z tego co ja wiem to te 18 scana też lubią sporo prądu.

P.S. Szkoda, że mam daleko do ciebie, bo chetnie bym podjechał ze swoimi piecykami dla testów. Może znajdziesz kogoś chętnego w miarę blisko, z mocnymi prądowo koncowkami albo integrą - od tego sugerowalbym zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2022 o 09:33, DJ LUCAS napisał:

Natomiast wycieczki czy mnie stać / nie stać na takie czy inne kolumny to wyłącznie moja sprawa. Ja nikomu nie zaglądam do portfela i nie krytykuje dokonanych wyborów. Moim zdaniem forum jest od tego aby udzielić komuś porady i tylko tyle. 

Zakładam że chodzi o pewną analogię, jeśli stać Cie na kolumny za 30k a nawet za 10k to na mikrofon za 500 zł również.  Tracisz czas na pierdoły, marudzenie i możliwe że kasę na wymianę sprzętu bo się boisz wydać kilku stówek i poświecić dosłownie 2h własnego czasu.

Diagnostyka to podstawa, kombinatoryka którą odstawiasz to zwykła starta czasu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2022 o 00:49, lausiv napisał:

Nie bedzie to nic odkrywczego, ale szkoda tracić kasę na roznicy w cenie zakupu vs sprzedaży, przed zweryfikowaniem innych możliwości. Dlatego warto przed ostateczną decyzją poeksperymentować z ustawieniem, innym piecem ewentualnie akustyką- chociaż to ostatnie to najtrudniejszy temat. Aczkolwiek nie znalazłem info o konkretnym problemie, z ktorym się  borykasz, bo jak to jest np. tylko brak w wysokich tonach to raczej będzie to akustyka pomieszczenia.

Ja mogę podpowiedzieć na swoim przykładzie. Testowalem kilka wzmacniaczy zintegrowanych z moimi kolumnami i dopiero pre + koncowka pokazały sporą różnicę, a jeszcze większą pre + dwie mocne końcówki mono pozwoliły rozwinąć skrzydła kolumnom. Przy czym istotny był w moim przypadku prąd a nie sama moc końcówek. Mam co prawda nieco inne kolumny, ale z tego co ja wiem to te 18 scana też lubią sporo prądu.

P.S. Szkoda, że mam daleko do ciebie, bo chetnie bym podjechał ze swoimi piecykami dla testów. Może znajdziesz kogoś chętnego w miarę blisko, z mocnymi prądowo koncowkami albo integrą - od tego sugerowalbym zacząć.

Jakie wzmocnienie polecasz do wypróbowania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, DJ LUCAS napisał:

Jakie wzmocnienie polecasz do wypróbowania? 

Może najprostsza droga u konstruktora gra Gato  . Byłem słuchałem niczego nie brakowało ani nie było za dużo.  Swietne granie duzo metrow do naglosnienia i kilka modeli kolumn YB do porównanie . Polecam tą  elektronikę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje YB od roku grają z Gato DIA250S, to  słabszy model (jezlei mozna powiedziec ze 250W dla 8Ohm a 500W dla 4Ohm to mało;-)  ), W siedzibie YB mają mocniejszy DIA400, który jest niby bardziej dociążony, 250stka niby bardziej jasna/detaliczna. Ja z moim u Sąsiada "przestawialiśmy ściany" kiedy grało to z jego https://www.kef.pl/p433,kef-reference-5.html bez najmniejszego problemu je napędziło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gato jest moc ! 

Dalej  gust lub czy 400 ( tz analogowe granie )czy  250 ( w klasie D)

Nie będzie  problemu z wystreowaniem kolumn tylko albo aż  reszta systemu ma duze znacznie ! Oraz to co już bylo!  Akustyka !!! Tu najpierw bym sprawdził ?

Ale Gato podpowiadam spróbować. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, DJ LUCAS napisał:

Jakie wzmocnienie polecasz do wypróbowania? 

Wiesz... z tymi polecanymi to jest tak, że nie wiele osób słyszało wiecej niż kilka różnych sprzętów i kazdy praktycznie poleci swój. Klasa D tak jak koledzy napisali poradzi sobie, tylko ja akurat jestem uprzedzony do klasy D, gdyż kilka osób mi zachwalało jak to pieknie gra, ale kiedy przychodziło do odsłuchu, to czar pryskał. Zaznaczyć muszę, iż gato noe słuchałem. 

Natomiast aby polecić coś to dobrze byłoby wiedzieć jaki konkretnie problem jast u Ciebie z tym dźwiękiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również polecę D klasę. Nord nc500se MK2 jako końcówka. Lampowe WBA jako pre i protagonist jako Dać. Miałem już do porównania w domu inne końcówki : Electrocompaniet aw120, primare A33 i A32, 2x monobloki WBA thunderbird, 2x monobloki Abrahamsen v4.0 up. Końcówka w d klasie gra najlepiej.  Łączy kilka pożądanych cech. Lampowa barwa połączona z szybkim precyzyjnym basem wszystko okraszone super szczegółowością i najlepszą przestrzenią. Moim zdaniem połączenie d klasy i lampowego pre to potarda. Wszystkie cechy są świetne z kolumnami Yb. Z Atc sm40 całościowo lepiej zagrała końcówka Atc P1 choć ujawniło jej słabsze strony.

 

16481486652635610573741514898247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2022 o 20:56, lausiv napisał:

Wiesz... z tymi polecanymi to jest tak, że nie wiele osób słyszało wiecej niż kilka różnych sprzętów i kazdy praktycznie poleci swój. Klasa D tak jak koledzy napisali poradzi sobie, tylko ja akurat jestem uprzedzony do klasy D, gdyż kilka osób mi zachwalało jak to pieknie gra, ale kiedy przychodziło do odsłuchu, to czar pryskał. Zaznaczyć muszę, iż gato noe słuchałem. 

Natomiast aby polecić coś to dobrze byłoby wiedzieć jaki konkretnie problem jast u Ciebie z tym dźwiękiem. 

Problem pewnie leży w akustyce, czego mi brakuje? Mało jest góry w stosunku do reszty, brakuje mi otwarcia i blasku jak można tak to ująć. Może tutaj potrzebna jest elektronika bardziej przejrzysta ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DJ LUCAS napisał:

Problem pewnie leży w akustyce, czego mi brakuje? Mało jest góry w stosunku do reszty, brakuje mi otwarcia i blasku jak można tak to ująć. Może tutaj potrzebna jest elektronika bardziej przejrzysta ? 

Jak brakuje ci otwarcia i blasku to pewnie za duzo cos ci pochlania czy moze tlumi wyzsze czestotliwosci. Proponuje zastosowac dobre dyfuzory, u mnie dodaly one powietrza, przestrzeni stereofoni i takiego wlasnie blasku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DJ LUCAS napisał:

Problem pewnie leży w akustyce, czego mi brakuje? Mało jest góry w stosunku do reszty, brakuje mi otwarcia i blasku jak można tak to ująć. Może tutaj potrzebna jest elektronika bardziej przejrzysta ? 

Najprościej to poprosić Pawła o nowy LPad dla tweetera i podnieść poziom wysokich o 1dB.

To takie proste;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, EMiL napisał:

Najprościej to poprosić Pawła o nowy LPad dla tweetera i podnieść poziom wysokich o 1dB.

To takie proste;)

Temat był już wałkowany przeszło miesiąc temu. Ja za wczasu częściowo przewidziałem sytuację i zrobiłem tak zwrotnice że można kolumny rozjaśnić przekładając kabelek na PCB z jednego konektorka w drugi. Wystarczy odkręcić po jednym głośniku w kolumnie, przepiąć kabel i wkręcić spowrotem. W razie problemów zaoferowałem wsparcie online nawet w niedzielę kiedy zwykle staram się spędzać czas z rodzina. Jedyne narzędzie jakie trzeba mieć to śrubokręt za 5zl. Czas operacji 15minut. No chyba że trzeba kupić śrubokręt krzyżakowy to godzina i 15min. No i chyba tu jest problem z tego co widzę bo tego śrubokręta chyba nadal nie udało się kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Yoshi_80 napisał:

Temat był już wałkowany przeszło miesiąc temu. Ja za wczasu częściowo przewidziałem sytuację i zrobiłem tak zwrotnice że można kolumny rozjaśnić przekładając kabelek na PCB z jednego konektorka w drugi. Wystarczy odkręcić po jednym głośniku w kolumnie, przepiąć kabel i wkręcić spowrotem. W razie problemów zaoferowałem wsparcie online nawet w niedzielę kiedy zwykle staram się spędzać czas z rodzina. Jedyne narzędzie jakie trzeba mieć to śrubokręt za 5zl. Czas operacji 15minut. No chyba że trzeba kupić śrubokręt krzyżakowy to godzina i 15min. No i chyba tu jest problem z tego co widzę bo tego śrubokręta chyba nadal nie udało się kupić. 

Łatwiej kupić jednak śrubokręt niż mikrofon i ustroje. Trochę wiary w klienta;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DJ LUCAS napisał:

Problem pewnie leży w akustyce, czego mi brakuje? Mało jest góry w stosunku do reszty, brakuje mi otwarcia i blasku jak można tak to ująć. Może tutaj potrzebna jest elektronika bardziej przejrzysta ? 

No to tak: przede wszystkim ekstra, że się wyjaśniło czego brakuje, bo chyba wszyscy podpowiadacze, łącznie ze mną mieli na mysli inny problem 😉

A teraz moim zdaniem możliwe przyczyny: 

1. Są ludzie, którzy przesiadają się z kolumn grających ostro czy też skrajami np. Popularne modele klipsch itp.. kolumny takie na pierwszy rzut ucha grają efektownie. Wówczas po przesiadce na wyższej kultury sprzęt (grający równiej, o bardziej liniowej charakterysyce) pojawia się rozczarowanie. Dzieje się  tak ze wzgledu na to, że jak to jeden znajomy określił, brak pi...niecia i górą muli w stosunku do tych efektownych kolumn.

2. Gra cały tor (oczywiscie razem z pomieszczeniem, ale do tego dojdziemy). Zatem może być tak, że jakiś komponent np. wzmak gra bardzo miękko i wówczas super się zgrywa z takimi efektownymi kolumnami, (o ktorych mowa w pkt.1, aczkolwiek nie słyszałem jak gra Twój wzmak), ale gorzej z tymi bardziej wyrównanymi.

3. Bywają też trudne i mega trudne akustycznie pomieszczenia, a tak sie składa, że najczestszym do zauważenia (a przynajmniej jednym z najczęstszych) niedostatkiem jest zakres tonów wysokich.

4. No i wreszcie kazdy czlowiek ma inne uch. Ucho jednego slyszy nizsze częstotliwości a innego jest bardziej wrażliwe na wyższe częstotliwości. Są też takie uszy, ktore muszą mieć mocno dopalone wysokie tony, aby bylo to dla nich slyszalne.

Najczesciej przyczyną braku wysokich jest kombinacja 2-3 powyższych. Najgorsza jest ostatnia opcja, bo z nią niewiele mozna zrobić, szczególnie w domowych warunkach 😉

43 minuty temu, Yoshi_80 napisał:

Temat był już wałkowany przeszło miesiąc temu. Ja za wczasu częściowo przewidziałem sytuację i zrobiłem tak zwrotnice że można kolumny rozjaśnić przekładając kabelek na PCB z jednego konektorka w drugi. Wystarczy odkręcić po jednym głośniku w kolumnie, przepiąć kabel i wkręcić spowrotem. W razie problemów zaoferowałem wsparcie online nawet w niedzielę kiedy zwykle staram się spędzać czas z rodzina. Jedyne narzędzie jakie trzeba mieć to śrubokręt za 5zl. Czas operacji 15minut. No chyba że trzeba kupić śrubokręt krzyżakowy to godzina i 15min. No i chyba tu jest problem z tego co widzę bo tego śrubokręta chyba nadal nie udało się kupić. 

No Panie Kolego... @DJ LUCAS skoro sam konstruktor już sie o cos takiego pokusił, to mam nadzieję, że przynajmniej tą opcję przetestowałeś. Inaczej bez sensu jest dyskutować dalej o jakimś rozwiązaniu problemu, który być może da się rozwiązać w 15 minut w dedykowany do tego sposób. A tym bardziej sprzedawać kolumny bez sprawdzenia takiej mozliwosci.

Edytowane przez lausiv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Andrzej_64730 napisał:

Ja bym jeszcze rozważył 4 opcję. Może to nie tyle chodzi o małą ilość góry, co dużą ilość basu. Bynajmniej mam takie doświadczenia z ładowania dużych kolumn do małych pomieszczeń. 

Hmm.. rzeczywiscie mogłoby tak być w przypadku malych pomieszczen, ale z tego co widziałem, to autor twierdzi, że pomieszczenie ma 30m2, a to juz spora przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Andrzej_64730 napisał:

Na zdjęciach z olx pomieszczenie nie wyglądało na tak duże. Nawet jeśli to 30m2 i tak wydaje mi się, że cztery 22-ki to o dwie za dużo 😉

No tak rzeczywiscie przydałoby się wiecej dla 4 x22cm, aczkolwiek tragedii nie powinno być. Czy huracan rs evo to nie ma przypadkiem 18cm?

Edytowane przez lausiv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.