Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  387 członków

Audio Physic Klub
IGNORED

Fan-Club Audio Physic


krzyżak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich klubowiczów...

Mam zagwozdkę w związku z Tempo VI które miałem okazje mieć u siebie przez jakiś czas. Czy nie macie wrażenia że często na nagraniach wokale podawane są na drugim planie?

Próbowałem z kilkoma wzmacniaczami ale cały czas głównie perkusja z blachami wychodzi mi na pierwszy plan, a wokale (czy fortepian) wydaja sie nieco cofnięte....Czy to kwestia amplifikacji, mojej kilkudniowej niedyspozycji, czy szóstki tak mają?:)

 

...dobrze zacząć z nowej strony:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to kwestia amplifikacji, mojej kilkudniowej niedyspozycji, czy szóstki tak mają?:)

Czesc,

Tempo na pewno tak nie maja. Budują "normalna" scenę, ktora w właściwy sposób "pokazuje" muzyków. Scena zmienia sie w zależności od danej płyty/realizacji.

Moze byc ogromna rozbudowana w szerz i głąb, moze byc mała i intymna lub wręcz dookólna. Doskonale znikają z pomieszczenia i dzwieku nie mozna w żaden sposób powiązać z kolumnami.

 

Obstawiałbym amplifikacje (jakie to były wzmacniacze i źródło?), niedyspozycje - najbardziej jednak akustykę pomieszczenia i ustawienie kolum. Byc moze wszystko złożyło sie do kupy...;)

Edytowane przez Balum Balum

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)....Z akustyka nie mam problemów, tj. pokój-ściany nie generuja specjalnie pogłosu z wysokich, z basem tez problemów nie mam. Akurat z dolnych partii wręcz byłem bardzo zadowolony bo wszystko było pod kontrolą. NIc się nie snuło ani nie dudniło. Pokój ok. 25 m2.

 

Wzmacniacze

- Naim N5i

- HK-980

- Denon N9 (maluch do małego pokoju ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczył)

 

Odtwarzacz tez Harmana nie pamietam modelu.

Porównywałem z Yarami u kumpla, gdzie mam wrażenie że proporcje zakresów są właściwe (też z H-K)...

 

A żeby sprawa była ciekawsza wcześniej testowałem Tempo 25 które zupełnie nie przypadły mi do gustu z tych samych powodów co u kolegi "Mario_77". Czyli sytuacja odwrotna- dużo średnicy mało góry. Wzmaki te same.

 

Tym bardziej jestem teraz "skołowany" i nie wiem o co chodzi.....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie miałeś ustawienie kolumn? Tempo lubią dużo miejsca wokół.

 

Wzmacniacze mimo, że fajne w swojej cenie, to do Tempo jednak zbyt mało. Przepraszam za taką bezpośredniość ;)

Źródło w budowaniu przestrzeni/sceny też istotne, nawet bardzo. Wokół tych kolumn można zbudować fajny system. Mi wyjątkowo przypadły do gustu.

 

Wszystko zostało napisane. Może to była któraś z powyższych przyczyn, że tak je odebrałeś. A może to nie Twój dźwięk. Nic na siłę trzeba szukać dalej! ;)

 

P.S.

Zakładam, że dobrze je podłączyłeś i nie grały w przeciwfazie ;)

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...łączyłem na kołki dwunastki;)

 

A tak serio zdaje sobie sprawe co do jakości amplifikacji, ale nie da sie sprawdzic wszystkich elementów na raz, wiec narazie sprawdzałem z tym co miałem lub co mogłem mieć. Co do przestrzenności - faktycznie była duża - tak to jest opisywane przy AP - tu nie mam zastrzeżeń.

Nie wiem czy odległość od ściany wpływa na średni zakres. Odległość ok 45 cm.

 

Zostaje więc kwestia wokali, małej skali fortepianu innych spraw opartych na średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od ściany wpływa na balans tonalny a wiec także na słyszenie średnicy względem innych zakresów . Im bliżej tylnej ściany tym bardziej pogarsza się głębokość sceny często dzwięk na średnicy jest wówczas twardszy , sztywniejszy mniej swobodny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żadne popadanie w skrajność. One naprawdę lubią dużo miejsca.

 

Wg moich doświadczeń 45cm do zdecydowanie za mało. Zarówno jeśli chodzi o tylną ścianę, jak i boczne. W odległości 45 cm jest no.... no słabo jest... ;) Tempo (m. in. z uwagi na specyficzną budowę) naprawdę lubią dużo miejsca wokół.

 

Kolega jacm dobrze Ci radzi i mimo, że pewnie już ich nie masz, jak będziesz miał jeszcze okazję pojeździj trochę nimi.

 

U mnie stoją około 1.7 metra od tylnej i powyżej 1.2 metra od bocznych (baza ~2.5 metra). W takim ustawieniu dźwięk jest najlepszy.

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry koledzy ale nie zgodzę się z Wami.

Grały podobnie wcześniej w sali odsłuchowej odległość - powyżej 1,5m, i moim zdaniem nie wpływa to znacznie na zakres powyżej-basowy.

Nie potwierdzaja tego tez zalecenia producenta. Wiec jeśli jest wątpliwość co do ustawienia to wole poczytac instrukcje. W zaleceniach piszą tylko, ze bliskie ustawienie od ściany podbija bas- czyli to o czym pisałem, ale nie miałem do basu zastrzeżeń.

 

Po drugie gdyby tak było jak mówicie, to robienie kolumn których można słuchać tylko od odległości 1,5 m od ściany to od razu strzał w kolano dla firmy. Jesli tak jest to nieźle się uśmieję i podziekuję:). Nie wiem jak wielu ludzi może sobie pozwolić na takie ustawienie w domu ale podejrzewam że jesteście wsród tych 10% wybrańców:)

Nie oszukujmy sie to sa popularne kolumny, w tym lepszym segmencie, przynajmniej za granicą - nie wiem czy nie jeden z najlepiej sprzedawalnych model firmy (nie mowie tego negatywnie- to świadczy o dobrym pomysle na brzemienie).

Mam wrażenie że w Polsce często podchodzimy do odsłuchu w białym fartuchu, wysterylizowanych rękawiczkach i chcemy zrobić lewatywę ze sprzętu i pomieszczenia zanim czegokolwiek posłuchamy. A przecież ważny jest też walor użytkowy, wygląd i wierze że producenci to uwzględniaja.

 

Oczywiście nie krytykuje waszych ustawień - to wasz wybór.

Generalnie wszystkie kolumny grają inaczej powyzej 1,5 m od ściany. Głównie przestrzenniej. Ale mało kto może sobie pozwolić na ten " luksus" ja szukam do domu a nie do sali odsłuchowej. Czasy kiedy wystawiałem kolumny na środek pokoju już minęły.

Poza tym zawsze ktoś może powiedzieć....a że kable nie te, że listwa sieciowa słaba...nieogrzewana podłoga pod kolumnami..i 1000 innych spraw.

 

Pisałem też że słuchałem Tempo 25 z odwrotnymi wrażeniami a z dokładnie takimi ustawieniami.

 

Trochę luzu...........to nie są pierwsze kolumny które kupuję........pytałem tylko czy mieliście takie spostrzeżenia bardzo mocno zaakcentowanej góry a co za tym idzie nieco schowanego środka i czy można to zrównoważyć wzmacniaczem a jak tak to jakim.

Edytowane przez Scaramanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ tu wszyscy są wyluzowani i nikt się nie spina..:)

Zadałeś pytanie więc staramy Ci się pomóc.

 

Tu masz linka do ciekawego artykułu na temat ustawień Audio Physic

 

http://www.hifi.pl/porady/ogolne/ustawap.php

 

Jeśli Ci się nie chce czytać to zamieszczam fragment.

"Już na wystawie High End '95 we Frankfurcie, w niewielkim pokoju hotelowym jaki wynajęła firma Audio Physic, zwróciliśmy uwagę na bardzo dobre zobrazowanie przestrzenne słuchanych podczas demonstracji fragmentów muzyki. Dość kontrowersyjne mogło wydawać się wtedy ustawienie zestawów Spark, o którym we wstępie do prezentacji dużo opowiadali konstruktorzy. Krótka wzmianka na temat "mikro dostrojenia" sposobu ulokowania kolumn w pomieszczeniu jeszcze bardziej rozbudziła w nas ciekawość zgłębienia tajników nietypowej koncepcji. Kolumny stały poniekąd na środku pokoju."

 

Nie przyjmujesz do wiadomości możliwości zbyt słabej aplikacji, akustyki lub ustawienia.

Sprzęt mówisz, że raczej nie. Chociaż takie połączenie to delikatny mezalians. Odległość 45cm od tylnej ściany wg Ciebie jest dobra, ale tego nie sprawdziłeś ( jestem przekonany że grając 45 cm od tylnej ściany (bas refex z tyłu) będą podbijały bas i degradowały inne aspekty brzmienia).

 

Na szczęście wybór kolumn jest duży i każdy może znaleźć sobie to co lubi. Zarówno pod względem brzmienia jak i budowy kolumn a co za tym idzie możliwości ich ustawienia - obudowy zamknięte, bas reflex z tyłu lub przodu, odgrody, tuby, linie transmisyjne, itd. Do wyboru do koloru. :)

 

 

W sumie to nie rozumiem po co zadałeś pytanie które rozpoczęło dyskusje. Przecież wiesz lepiej.... ;)

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)....Z akustyka nie mam problemów, tj. pokój-ściany nie generuja specjalnie pogłosu z wysokich, z basem tez problemów nie mam. Akurat z dolnych partii wręcz byłem bardzo zadowolony bo wszystko było pod kontrolą. NIc się nie snuło ani nie dudniło. Pokój ok. 25 m2.

 

Wzmacniacze

- Naim N5i

- HK-980

- Denon N9 (maluch do małego pokoju ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczył)

 

Odtwarzacz tez Harmana nie pamietam modelu.

Porównywałem z Yarami u kumpla, gdzie mam wrażenie że proporcje zakresów są właściwe (też z H-K)...

 

A żeby sprawa była ciekawsza wcześniej testowałem Tempo 25 które zupełnie nie przypadły mi do gustu z tych samych powodów co u kolegi "Mario_77". Czyli sytuacja odwrotna- dużo średnicy mało góry. Wzmaki te same.

 

Tym bardziej jestem teraz "skołowany" i nie wiem o co chodzi.....:)

 

nie dziwie się koledze że tempo 25 nie zatrybiło u ciebie skoro podłączyłes pod nie taka zapalniczke jakim jest naim n5i...własnie sam zrobiłes na początku to co zarzucasz kolegom powyżej.... LEWATYWĘ...

Edytowane przez darius4you
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie rozumiem po co zadałeś pytanie które rozpoczęło dyskusje. Przecież wiesz lepiej.... ;)

 

Przecież cały czas pytam o wzmacniacze. Natomiast dziwnie schodzimy na boczny tor, odległości 1,5 m od ściany....

...jest to co najmniej dziwne.....

 

.....jesli chodzi o ustawienie kolumn to wiem, ponieważ je miałem i sprawdziłem. oczywiście sprawdzałem dalsze warianty ale tym docelowym jest jest ustawienie o którym pisałem. Po drugie port bass refleksu w AP jest oddalony bardziej niż góra bo są pochylone.

 

Natomiast wzmacniaczy wszystkich nie sprawdziłem, wiec dlatego zdecydowałem sie spytać tutaj.

 

Nie chce dyskutować o ustawieniu 1,5 m od sciany poniewaz ustawiam kolumny na słuch (po zapoznaniu sie z zaleceniami oficjalnymi producenta) i słyszę czy mi dzwięk podbarwia czy nie jesli tak to odsuwam......to chyba jest normalne działanie.

 

Nie organizuję pokazów we Frakfurcire, wiec nie pytam o ustawienie do prezentacji (i robienia show) tylko chce kolumny do domu. Nie zainteresowałem sie Sparkami a Tempo.

 

Jesli teoretyzujemy to trudno by było wyjasnic fakt że w T25 przy tym samym ustawieniu miałem wypchnietą średnicę a w T6 cofniętą.

Wiec wychodzi na to że ściana rozpoznaje kolumny i dla jednych daje a dla drugich zabiera.....Jest to nielogiczne i pomijacie ten fakt.

 

Mimo wszystko dzieki za odpowiedzi.

Edytowane przez Scaramanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny się stroi w jednych wypycha średnicę w innych chowa jeszcze w innych jest skrojona neutralnie z resztą pasm . To wypychanie bądź chowanie robi się właśnie przyciszaniem bądź podglaszaniem pozostałych pasm . Jeżdżąc kolumnami najbardziej zmieniasz bas ale jednocześnie zmieniasz właśnie stosunek basu do średnicy raz o 1 % raz o 10 % . Od twojego ucha zależy ile usłyszysz , niemniej jednak dokonujesz klasycznego strojenia w pomieszczeniu .

 

Kuzyn ma tempo VI i wielu ludzi pisze to samo do tych kolumn mocny piec 200 wat lub więcej mało tego kuzyna zadowoliła dopiero nie integra a dzielonka 300 watowa .

Także kieruj się najpierw mocą a potem firmą czy jej sposobem grania .

 

Im mniejszy pokój tym te waty mogą być mniejsze w 30 metrach kuzyn już potrzebował elektrowni żeby to napędzić . jednak wszystko poniżej i w okolicach 100 watt w powyzej 20 metrach to proszenie się o problemy i znaną chorobę Audiofilie nerwosa .

 

Audio physic kiedyś stroił kolumny na ucho w ,, zwykłym,, pomieszczeniu mieszkalnym . A właściwie klasycznym , z dywanem zasłonami , meblami i książkami na normalnych kablach , tylko sprzęt był z wyższej półki . Kolummy mialy sie odnalezc u przecietnego kowalskiego . Ostateczny efekt strojenia pod własne ucho i preferencje pozostawiano i tak Kowalskiemu poprzez ustawienie oraz elektronikę i kable . Teraz z tego co wiem stroji się poprzez program komputerowy stąd niektórzy mają problem ze firmy nagle zaczęły robić tak odmiennie grające kolumny od poprzednich modeli .

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Jednak zauważ że to ma wpływ na stosunek bass-reszta pasma. W praktyce nie wpływa to natomiast na proporcje zakresów średnica-góra. Wiadomo że coś tam się w nich też dzieje ale nie jest to taka zmiana o której pisałem.

Edytowane przez Scaramanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie macie wrażenia że często na nagraniach wokale podawane są na drugim planie?

Próbowałem z kilkoma wzmacniaczami ale cały czas głównie perkusja z blachami wychodzi mi na pierwszy plan, a wokale (czy fortepian) wydaja sie nieco cofnięte....Czy to kwestia amplifikacji, mojej kilkudniowej niedyspozycji, czy szóstki tak mają?:)

 

Reasumując dyskusję to wg Ciebie.

 

Zbyt słabe wzmacniacze nie są winne tej sytuacji.

Źródło - jakiś Harman nie jest winne tej sytuacji.

Akustyka nie jest winna tej sytuacji.

Ustawienie 45cm od ścian nie jest winne tej sytuacji.

Nieznana niedyspozycja nie jest winna tej sytuacji.

 

Trzy osoby starały Ci się pomóc wskazując powyższe przyczyny.

Nic z powyższych sugestii nie dotarło do Ciebie. Trudno....

Po co w takim razie pytasz?

 

Nie jest to wina Tempo. Grałem zarówno na Yarch jak i Tempo i przy dobrej amplifikacji/akustyce/ustawieniu nic takiego nie ma miejsca. Yary są mniej wymagające jeśli chodzi o amplifikację - chociaż też lubią i zasługują na dobre towarzystwo. Lubią też sporo miejsca wokół siebie mimo BR skierowanego w dół. Blisko ściany nawet z Yar bas jest podbity i słabiej kontrolowany. Robi się buła która wpływa na subiektywny odbiór reszty podzakresów. Nie wspominając o przestrzeni.

 

Powtórzę zatem jeszcze raz - wybór kolumn jest duży i każdy może znaleźć sobie to co lubi. Zarówno pod względem brzmienia jak i budowy kolumn a co za tym idzie możliwości ich ustawienia - obudowy zamknięte, bas reflex z tyłu lub przodu, odgrody, tuby, linie transmisyjne, itd. Do wyboru do koloru. :)

Edytowane przez Balum Balum

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie kolumn imo nie ma nic do opisywanego przypadku grania perkusji przed wokalem i fortepianem...

 

Pozycjonowanie czy raczej odległości kolumn od scian wskazują na akustykę pomieszczenia a właściwie bardziej na brak tejże i adaptacji w pomieszczenia, stad potrzeba odsuwania sie od przegród...

 

Jeżeli nagrania o których piszesz sa skompilowane ok przez realizatorów to ja problemu upatrywałbym w słabej amplifikacji nie będacej w stanie rozruszać wooferow i stad powodujących opoźnienia i w konsekwencji rozmycie sie sceny i jej głębi co moze byc przyczyna wychodzenia perkusity przed szereg....imo

Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balum Balum...nie przeginaj:)

 

Gdzie napisałem że na pisałem że nie upatruje winy we wzmacniaczach?

Pisałem od początku że chodziło mi o to i pytałem czy tak macie i co proponujecie ze wzmacniaczy co wielokrotnie później powtarzałem......ale ok....w pierwszym poście powinienem to bardziej wyartykułować.

Tak czy siak nie krytykuję kolumn i tez nie pytałem o przestrzeń. Pytałem o to co usłyszałem.

 

Dzięki Jacm za konkretną odpowiedź. Wszystkim uczestniczącym również.

 

Powtórzę zatem jeszcze raz - wybór kolumn jest duży i każdy może znaleźć sobie to co lubi. Zarówno pod względem brzmienia jak i budowy kolumn a co za tym idzie możliwości ich ustawienia - obudowy zamknięte, bas reflex z tyłu lub przodu, odgrody, tuby, linie transmisyjne, itd. Do wyboru do koloru. :)

 

Ok. Zawsze można uciec w inne kolumny ale chciałem jeszcze dać szansę Tempo bo napewno mają swoje zalety:)

Edytowane przez Scaramanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balum Balum...nie przeginaj:)

 

Scaramanga peace! :)

 

Z przyjemnością czytam Twoje wpisy o perkusji w wątku "Ostre brzmienia"

Jeden z moich ulubionych momentów z perkusją zamieszczam poniżej. Chociaż dla Was wyczynowców to pewnie dyskoteka.... ;)

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Próbowałem z kilkoma wzmacniaczami ale cały czas głównie perkusja z blachami wychodzi mi na pierwszy plan, a wokale (czy fortepian) wydaja sie nieco cofnięte....

 

Powinieneś się chyba cieszyć...niektórzy daliby się pokroić za taki układ...przynajmniej mogliby cały czas perkusją klatę masować...

 

A tak pozostaje im Katie Melua za kolanko trzymać ;-)

Pozdrawiam serdecznie A.

 

Z przyjemnością czytam Twoje wpisy o perkusji w wątku "Ostre brzmienia"

 

I ja... :-)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wejść do klubu.

Wizualnie widzę czym się różnią:

 

http://allegro.pl/audio-physic-yara-i6697625290.html#thumb/2

 

 

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe-audio-physic-yara-evolution-floorstander-CID99-IDeOU6H.html

 

Czym się będą różnić sonicznie?

Pomożecie kandydującemu do klubu?

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się będą różnić sonicznie?

Pomożecie kandydującemu do klubu?

 

Niestety nie pomogę, bo nie znam Yar Evolution.

Natomiast "zwykłe" Yary to AP pełną gębą.

W pomieszczeniach do 20m2 powinny dobrze sobie radzić.

Trzeba poeksperymentować z ustawieniem, bo mimo BR skierowanego w dół lubią sporo miejsca wokół.

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Mam pytanie odnośnie głośnika wysoko tonowego HHCT II w AP Sitara 25. Czy ta gąbka, która jest z przodu głośnika powinna trzymać się stabilnie lub być wklejona? Pytam ponieważ w dwóch kolumnach jeśli delikatnie jej dotknę jestem je w stanie wyjąć, czy to normalne?

Dziękuję za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Mam pytanie odnośnie głośnika wysoko tonowego HHCT II w AP Sitara 25. Czy ta gąbka, która jest z przodu głośnika powinna trzymać się stabilnie lub być wklejona? Pytam ponieważ w dwóch kolumnach jeśli delikatnie jej dotknę jestem je w stanie wyjąć, czy to normalne?

Dziękuję za odpowiedż.

 

...kolego tym detalem się nie przejmuj... gąbka ma tylko pełnić role estetyczna jak zauważysz pod nią znajdują się otwory w celu wkręcenia do gniazda.

 

zatem bez stresu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kolego tym detalem się nie przejmuj... gąbka ma tylko pełnić role estetyczna jak zauważysz pod nią znajdują się otwory w celu wkręcenia do gniazda.

 

zatem bez stresu...

 

.. stresu nie ma, nie jest tak źle, tylko zastanawiałem się czy to niedopracowanie za strony AP czy normalna sytuacja. Czyli podsumowując wszystkie tak mają. Dzięki kolego za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.