Skocz do zawartości
IGNORED

Basy w (za)małym pomieszczeniu (?)


matoole
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wylansowanie własnej wiedzy konstruktorskiej

 

Podobnie jak wiele innych projektow „wylansowalem“ to na odpowiednich forach specjalistycznych Car Audio, ale ze wzgledu na jezyk Niemiecki i odjazdowe rozwiazania, jest to malo interesujace dla publiki, ktora jeszcze zyje w przekonaniu, ze fale basowe nie moga sie rozprzestrzeniac w malych pomieszczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
mały lansik jeszcze nikomu nie zaszkodził, za to pokazuje wszechstronność nie przeszkadzaj koledze w zabawie 

 

Gdybym to robil „na zlecenie“, dla innych, to moze by sie lansik jako reklama przydal, ale to wszystko tylko „dla wlasnego uzytku“, jak to sie czasami mowi: duze zabawki dla duzych dzieci. 

Aby nawiawiazac/powrocic do tematu basu w malych pomieszczeniach -> wlasnie dostalem takie „duze zabawki“. Czyli za niedlugo bedziemy mieli mozliwosc sprawdzenia, na ile 4 sztuki takich „zabawek“ sa w stanie odtworzyc bas w malym pomieszczeniu

Adjustments.thumb.jpg.d2bea79e0f372b1016aef6c2ba55d662.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Czytając ten wątek, dochodzę do wniosku, że w niewielkim pomieszczeniu (15-20m2), zamiast kupowania kolosów, całkiem sensownym rozwiązaniem są nieduże monitorki, za to bliżej słuchacza ustawione. Z 50Hz dadzą sobie radę bez problemu, śmieci poniżej zniwelują, a odsunięcie od ścian zmniejszy odbicia. Dobrze myślę?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze.

Ktore „monitorki“ radza sobie z 50Hz (chyba ze mamy rozne wyobrazenie o tym co to znaczy „sobie radzic“)

Posluchaj basu 50Hz z przetwornika 30cm albo 13cm (-> kompresja, znieksztalcenia,...)

Efekt odsuniecia od scian to nie kwestia wielkosci glosnikow, dziala to tak samo dla duzych i malych glosnikow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa monitory które całkiem niezle radzą sobie z okolicami 40-50Hz, ale najczęściej cena za niskie zejście basu z małej skrzynki jest bardzo niska efektywność , wymagają wzmacniacza potwora, a i tak w kwesti swobody nie dorównają podlogowkom

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Hmmm... Czytając ten wątek, dochodzę do wniosku, że w niewielkim pomieszczeniu (15-20m2), zamiast kupowania kolosów, całkiem sensownym rozwiązaniem są nieduże monitorki, za to bliżej słuchacza ustawione. Z 50Hz dadzą sobie radę bez problemu, śmieci poniżej zniwelują, a odsunięcie od ścian zmniejszy odbicia. Dobrze myślę?
Nie. Do takich pomieszczeń są małe podłogówki, na głośnikach 8-10" (lub 2x6").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sine Metu napisał:

są małe podłogówki, na głośnikach 8-10"

To są takie?

Nie widziałem jeszcze małej podłogówki, która miałaby szerokość większą niż 20-kilka cm. To jak w takiej zmieścić woofer 8" nie wspominając już o 10"?

No chyba, że coś z lat 70. ... 80. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, szymon1977 napisał:

Hmmm... Czytając ten wątek, dochodzę do wniosku, że w niewielkim pomieszczeniu (15-20m2), zamiast kupowania kolosów, całkiem sensownym rozwiązaniem są nieduże monitorki, za to bliżej słuchacza ustawione. Z 50Hz dadzą sobie radę bez problemu, śmieci poniżej zniwelują, a odsunięcie od ścian zmniejszy odbicia. Dobrze myślę?

Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem ATC SCM7 i powiem Ci że w 13m2 potrafią wyprodukować sporo basu. Wg specyfikacji schodzą do 60 Hz a można się ostro zdziwić. 

11 godzin temu, morawka napisał:

sa monitory które całkiem niezle radzą sobie z okolicami 40-50Hz, ale najczęściej cena za niskie zejście basu z małej skrzynki jest bardzo niska efektywność , wymagają wzmacniacza potwora, a i tak w kwesti swobody nie dorównają podlogowkom

Jakiś czas temu wstawiłem małe podłogówki do pokoju 13,5m2. Nie polecam. Regulator barwy -6db na basie inaczej tego nie można nazwać muzyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście macie rację. A teraz dołóżmy dwa czynniki: ograniczony budżet i początkujący użytkownik. I co mamy? Np. Onkyo A5VL + Monitor Audio MR4 na końcach szafki z TV. Czy zamiast spinać się nad niskim zejściem, nie lepszym rozwiązaniem, zarówno z punktu widzenia akustyki, jak i szeroko rozumianej jakości dźwięku, byłoby odsunąć kolumny w stronę słuchacza, i tym samym Onkyo napędzeć np Monitor Audio Bronze 2? Zejście w MR4 niby lepsze, ale poza tym to chyba wszystko przemawia za monitorami.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, iro III napisał:

To są takie?

Nie widziałem jeszcze małej podłogówki, która miałaby szerokość większą niż 20-kilka cm. To jak w takiej zmieścić woofer 8" nie wspominając już o 10"?

No chyba, że coś z lat 70. ... 80. ?

Jest tego troszkę na rynku, i to z bieżącej produkcji można kupić, nowe i z gwarancją. Nie chcę tu reklamy robić, sam mam takie od kilku lat w pokoju 17,5 m2 i teraz mój kolega podobne testuje. A żeby było ciekawiej, jeszcze mój inny kolega ma kolumny z głośnikami 2x 12" w pokoju o powierzchni 14 m2 i naprawdę, świetnie to gra.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Łukasz_62438 napisał:

A żeby było ciekawiej, jeszcze mój inny kolega ma kolumny z głośnikami 2x 12" w pokoju o powierzchni 14 m2 i naprawdę, świetnie to gra.

A to mnie wcale nie dziwi, gdyż albowiem w komnacie nieco <15m2  też mi podłogowe z wooferami 10" graja zacnie.

Tyle, że ani o takich z 10" ani tym bardziej z 2x12" nie można sobie żartować, nazywając je "małymi podłogówkami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Ronaldo9 napisał:

13m faktycznie może  być  mało ,ale 18-20 spokojnie wystarczy dla podlogowki

Nie ma jak tej kolumny odsunąć od ściany. Cokolwiek większego wyjedzie na pół pokoju. Są co prawda dwudrożne kolumny podłogowe ale te 18m2 + dobra adaptacja akustyczna to wg mnie minimum. I w tej samej cenie można zawsze kupić podstawkowe kolumny z wyższej półki. Jeżeli pomieszczenie jest duże to warto zastanowić się nad pełnowymiarową kolumną, a jeżeli małe to podstawka prawie zawsze wygra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, Funnykris said:

Nie ma jak tej kolumny odsunąć od ściany. Cokolwiek większego wyjedzie na pół pokoju. Są co prawda dwudrożne kolumny podłogowe ale te 18m2 + dobra adaptacja akustyczna to wg mnie minimum. I w tej samej cenie można zawsze kupić podstawkowe kolumny z wyższej półki. Jeżeli pomieszczenie jest duże to warto zastanowić się nad pełnowymiarową kolumną, a jeżeli małe to podstawka prawie zawsze wygra.

Ja mam 18m I w zeszłym miesiącu testowałem 3 drożne  triangle DELTA I  było lepiej niż z moimi 2,5 droznymi spendorami.kwestia wzmacniacza.a do monitorów  nigdy nie wrócę 

5 minutes ago, Funnykris said:

Nie ma jak tej kolumny odsunąć od ściany. Cokolwiek większego wyjedzie na pół pokoju. Są co prawda dwudrożne kolumny podłogowe ale te 18m2 + dobra adaptacja akustyczna to wg mnie minimum. I w tej samej cenie można zawsze kupić podstawkowe kolumny z wyższej półki. Jeżeli pomieszczenie jest duże to warto zastanowić się nad pełnowymiarową kolumną, a jeżeli małe to podstawka prawie zawsze wygra.

Ja mam 18m I w zeszłym miesiącu testowałem 3 drożne  triangle DELTA I  było lepiej niż z moimi 2,5 droznymi spendorami.kwestia wzmacniacza.a do monitorów  nigdy nie wrócę 

10 minutes ago, Funnykris said:

Nie ma jak tej kolumny odsunąć od ściany. Cokolwiek większego wyjedzie na pół pokoju. Są co prawda dwudrożne kolumny podłogowe ale te 18m2 + dobra adaptacja akustyczna to wg mnie minimum. I w tej samej cenie można zawsze kupić podstawkowe kolumny z wyższej półki. Jeżeli pomieszczenie jest duże to warto zastanowić się nad pełnowymiarową kolumną, a jeżeli małe to podstawka prawie zawsze wygra.

Ja mam 18m I w zeszłym miesiącu testowałem  3drożne triangle DELTA I wypadły one lepiej niż  2.5drozne spendory. Wcześniej  miałem  tannoy definition dc8 (20cm na basie) i juz nigdy nie kupie monitorów .z dobrym piecem jest dużo łatwiej  kontrolować kolumny w małym pomieszczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ronaldo9 napisał:

Ja mam 18m I w zeszłym miesiącu testowałem  3drożne triangle DELTA I wypadły one lepiej niż  2.5drozne spendory. Wcześniej  miałem  tannoy definition dc8 (20cm na basie) i juz nigdy nie kupie monitorów .z dobrym piecem jest dużo łatwiej  kontrolować kolumny w małym pomieszczeniu

Kwestia pomieszczenia. Nic tylko pogratulować. Ale są monitory które grają tak dużym dźwiękiem że na ślepo ciężko stwierdzić czy to nie podłogówki. Doświadczenie pokazuje mi że w małym pomieszczeniu monitory jednak są łatwiejsze do ustawienia. Najlepiej sprawdzają się konstrukcję zamknięte. Szkoda że jest ich tak niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, Funnykris said:

Kwestia pomieszczenia. Nic tylko pogratulować. Ale są monitory które grają tak dużym dźwiękiem że na ślepo ciężko stwierdzić czy to nie podłogówki. Doświadczenie pokazuje mi że w małym pomieszczeniu monitory jednak są łatwiejsze do ustawienia. Najlepiej sprawdzają się konstrukcję zamknięte. Szkoda że jest ich tak niewiele.

Ja w 18m śmiało mogę odstawić kolumny 70cm od tylnej sciany  I po 40cm od bocznych.Dla przykładu napiszę że TANNOY  zaleca odstawienie monitorów dc8 1 metr od bocznej  sciany gdzie spendor   swoją  podłogowek poleca odstawić 25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
jest taka teoria ze :
kolumny są za duże wtedy jak nie mieszczą się w pokoju

To mi sie podoba, musze koniecznie zapamietac
I w tej samej cenie można zawsze kupić podstawkowe kolumny z wyższej półki.


Nie mozna, bo trzeba doliczyc cene podstawki. Wyrzucone pieniadze

Jeżeli pomieszczenie jest duże to warto zastanowić się nad pełnowymiarową kolumną, a jeżeli małe to podstawka prawie zawsze wygra.


Bzdura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Biorąc pod uwagę, że typowa "adaptacja akustyczna", kończy się na dywaniku 1mx1m i kwiatku w rogu?

 Nawet biorac to powyzsze pod uwage 

 

 

Gdyz te duze problemy z basem zaczynaja sie przewaznie tam, gdzie sie konczy nawet intensywna adaptacja akustyczna (ponizej 80Hz)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:

Nie mozna, bo trzeba doliczyc cene podstawki. Wyrzucone pieniadze

Można zrobić samemu. Btw kupiłem stalowe standy za 150 zł sztuka. Sam bym zrobił trochę taniej ale mi się nie chce. Robione nie żadne "oryginały". Czy to drogo w stosunku do ceny kolumny podstawkowej to już każdy będzie sam sobie musi odpowiedzieć. Ale jak cena wynosi już te 2k/sztuka. To chyba nie tak dużo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.12.2019 o 00:36, szymon1977 napisał:

dochodzę do wniosku

nieduże monitorki, za to bliżej słuchacza ustawione

Dobrze myślę?

Najbliżej są słuchawki, ale to nie stereo.

W dniu 24.12.2019 o 03:23, szymon1977 napisał:

w tym temacie to czysto teoretycznie.

Siejesz prowokacyjnymi hipotezami, ale przecież inni również mają swój gust.

Czyli - nie zdziw się, że je często zlekceważę.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.