Skocz do zawartości
IGNORED

Pismo Święte i Chrześcijaństwo biblijne


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko jest przecież oczywiste ?

"21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, 23 mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Yankes napisał:

Trudno to zrozumieć.

Proste. Jak ziomale Lota dowiedzieli się że jacyś fajni kolesie wjechali mu na chatę, to chcieli ich przecwelić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

Wszystko jest przecież oczywiste ?

"21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, 23 mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta"

Bynajmniej dla mnie jest to jasne.

1 minutę temu, McGyver napisał:

Proste. Jak ziomale Lota dowiedzieli się że jacyś fajni kolesie wjechali mu na chatę, to chcieli ich przecwelić. 

Ciekawa interpretacja...rozbawiłeś mnie.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Zbig napisał:

Wykręcasz się od odpowiedzi.  Dość typowe.

Odpowiedziałem ci uczciwie jak umiałem, ty zamiast dopytać albo zgłosić konkretny problem, albo że nie zrozumiałeś, robisz mi wyrzut że się wykręcam. Zawsze taki podły jesteś, czy tylko po kilku głębszych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, toptwenty napisał:

Nie zawężam. Wiadomo, że Paweł nie urodził się w mieście Rzym. Był obywatelem Rzymu, albo rzymskim, obojętne.

Ale razi mnie stwierdzenie że był rodowitym Rzymianinem. Tak jak Mickiewicz nie był rodowitym Rosjaninem, chociaż urodził się w Cesarstwie Rosyjskim. 

 

Gdyby Mickiewicz uznawał Rosję za swoją ojczyznę to jako urodzony w Imperium Rosyjskim obywatel tego imperium miałby pełne prawo określić się jako rodowity Rosjanin. ( Rodowity - czyli urodzony w danym kraju lub mieście ).  

Syn obywateli brytyjskich - mieszkańców Falklandów  jest rodowitym Brytyjczykiem  ( choć nie Anglikiem ) prawda ?   

Oczywiściezgadzam się, że sformułowanie którego użył nasz Kolega mimo formalnej poprawności wprowadza jakiś dysonans i sam też bym go nie użył ale zmierzam do tego, że nie jest to na tyle poważny błąd, żeby kręcić z niego aż taką bekę.

 

pozdro   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaranek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórych Panów odsyłam do pierwszego postu o celach i zastosowaniu tego wątku.

Chcecie szukać innego rozwoju duchowego niż zakładany we wątku, to są stosowne wątki "poszukiwawczo - duchowe".

Uznajecie Pismo Święte za herezję, to nie jest miejsce na walkę i wzajemne zwalczanie się. Takie zarzuty to wszczynanie wojny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Yankes napisał:
34 minuty temu, rasputin napisał:

to zapewne jest z Biblii. Chodziło mi o recenzowane, uznane źródło historyczne. Autor, wydawnictwo, tytuł.

Czyli dla Ciebie Biblia jest mało wiarygodna?

Wiary godna to może i jest, tylko że kolega rasputin słusznie nie zamierza posługiwać się wiarą w celu ustalenia faktów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Jaranek. napisał:

nie jest to na tyle poważny błąd, żeby kręcić z niego aż taką bekę

Ty sam ją ukręciłeś, nawet poniższym postem.

1 minutę temu, Jaranek. napisał:

Gdyby Mickiewicz uznawał Rosję za swoją ojczyznę to jako urodzony w Imperium Rosyjskim obywatel tego imperium miałby pełne prawo określić się jako rodowity Rosjanin. ( Rodowity - czyli urodzony w danym kraju lub mieście ).  

Syn obywateli brytyjskich - mieszkańców Falklandów  jest rodowitym brytyjczykiem  ( choć nie Anglikiem ) prawda ?   

Bądź poważny. Nie mówimy, jak Mickiewicz by się traktował, tylko jak MY go traktujemy, kim jest dla nas. A Falklandy to już zupełny odjazd.

Sabała - rodowity Austriak. ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Yankes napisał:

Ciekawy wątek na forum audio...

To kryjówka na ploty o niczym i o byle czym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

to nie jest miejsce na walkę i wzajemne zwalczanie się.

Ale po co te nerwy? Dyskutujemy tu sobie kulturalnie o poglądach, i jak dotąd nikt nikogo nie obraża. A gdyby się zdarzyło, to moderator jest blisko. Nie ma co panikować. 

 

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Takie zarzuty to wszczynanie wojny.

Nic z tych rzeczy. No chyba że prezentowane poglądy zaczynają być co poniektórym niewygodne? Ale mimo wszystko nie jest to wciąż powód do "wszczynania wojny". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@McGyver

Cieszę się i liczę po prostu na uczciwość intelektualną i pewną dyscyplinę, czyli trzymanie się ramy tematycznej, dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Piotr_1 napisał:

Uznajecie Pismo Święte za herezję

Herezja to się może tyczyć wiary, poza nią występuje już raczej tylko w cudzysłowie.  Biblia jako taka to zapis historyczny, gdzie tu miejsce na herezję?  Problem zaczyna się gdy w grę wchodzą interpretacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Piotr_1 napisał:

liczę po prostu na uczciwość intelektualną

Trzymam za słowo. Na początek w ramach gestu dobrej woli wypadałoby odpowiedzieć na pytanie postawione przez Zbiga. Ale na pytanie, a nie obok pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do przekazu, który ma dotrzeć przez wiele kolejnych pokoleń do następców  - przecież  nie dotyczy praktycznych spraw wymagających notowania    (rejestry podatków, długi).

Dotyczy pewnika, czyli bazy danej spoza tego świata.

(Przy okazji zapewnia wieczną przychylność, o co trudno na tym ograniczonym świecie).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Zmiana

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xetras napisał:

A co do przekazu, który ma dotrzeć przez wiele kolejnych pokoleń do następców  - przecież  nie dotyczy praktycznych spraw wymagających notowania    (rejestry podatków, długi).

Dotyczy pewnika, czyli bazy danej spoza tego świata.

(Przy okazji zapewnia wieczną przychylność, o co trudno na tym ograniczonym świecie).

 

ni cholery z tego nie rozumiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, McGyver napisał:

Trzymam za słowo. Na początek w ramach gestu dobrej woli wypadałoby odpowiedzieć na pytanie postawione przez Zbiga. Ale na pytanie, a nie obok pytania.

Odpowiedziałem już Zbigowi przykładem w przenośni. Bóg nie zmienia zdania (nie mówię za niego, tylko tyle na ile mam własne poznanie, więc mogę się mylić). On dostosowuje metody do nas, w zależności na ile jest stopień naszego wtajemniczenia, tak aby był postęp ku lepszemu, lepszemu dla nas. Dotyczy to nas, w ciągu naszego życia, czyli powiedzmy tych 100lat, ale dotyczy to także całej cywilizacji, która także ma swój czas życia i rozwija się swoimi umiejętnościami, wiedzą, pojmowaniem tak jak człowiek w trakcie życia, tylko 100x dłużej. Stąd ojciec, twój np. tato, może jeszcze karcić syna który ma 15 lat i wziął jego samochód bez jego wiedzy i go rozbił, ale syna który ma 50 lat i mu nie oddał pieniędzy inaczej karci. To są te różne metody. I tu jest też ten przykład kaszki i schabowego który podałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, jar1 napisał:

Wszystko jest przecież oczywiste ?

"21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, 23 mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta"

No nie do końca, bo podobno jedno plemię indiańskie uważa, że gdy Pan Bóg wyjął i odłożył żebro, porwał mu je pies, za którym rzucił się w pogoń, ale zdołał jedynie chwycić go za ogon, a pies wyrwał mu się zostawiając ogon w jego garści, i ostatecznie musiał stworzyć niewiastę z tego pozyskanego przypadkiem materiału zastępczego ?

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Odpowiedziałem już Zbigowi przykładem w przenośni.

Jak będę miał ochotę posłuchać przenośni, i innych to oratorskich fidrygałków, to się udam na jakiś wieczór literacki, OK?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Zbig napisał:

No nie do końca, bo podobno jedno plemię indiańskie uważa, że gdy Pan Bóg wyjął i odłożył żebro, porwał mu je pies, za którym rzucił się w pogoń, ale zdołał jedynie chwycić go za ogon, a pies wyrwał mu się zostawiając ogon w jego garści, i ostatecznie musiał stworzyć niewiastę z tego pozyskanego przypadkiem materiału zastępczego ?

A ja głupi myślałem że to z opowieści Kwicoła: 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Zbig napisał:

Jak będę miał ochotę posłuchać przenośni, i innych to oratorskich fidrygałków, to się udam na jakiś wieczór literacki, OK?

Miałeś pytanie, starałem się odpowiedzieć drugi raz. Teraz zrozumiałeś co mam na myśli, czy nie zrozumiałeś. Bo mam wrażenie że niezależnie co powiem, chcesz mnie zanegować i zdeprecjonować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Yankes napisał:

Bynajmniej dla mnie jest to jasne.

Rzeczywiście bynajmniej ?

"Bynajmniej jest „partykułą przeczącą (…). Używane niemal wyłącznie z przeczeniem w zestawieniu: bynajmniej nie”. W tym połączeniu oznacza: wcale, zupełnie, ani trochę, w żadnym razie."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Piotr_1 napisał:

On dostosowuje metody do nas, w zależności na ile jest stopień naszego wtajemniczenia

Noo, to pomysł aby obecny kryzys KK leczyć poprzez analizę księgi stworzonej na potrzeby stopnia wtajemniczenia sprzed 2000+ lat jest zaiste genialny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Zbig napisał:

Noo, to pomysł aby obecny kryzys KK leczyć poprzez analizę księgi stworzonej na potrzeby stopnia wtajemniczenia sprzed 2000+ lat jest zaiste genialny...

Nikt tutaj takiego pomysłu jeszcze nie podał, a śledzę. Tok rozmowy gdzieś sam pobiegł w kierunku ST. Pomysł jest inny, ci co się znają zalecają zaczynać czytać od EW. Św Jana, potem Mateusza, potem 2 pozostałe, potem Dzieje Apostolskie, list do Rzymian i po kolei do końca NT. Na ST można polec, ja poległem i ugrzązłem. Na początek za wysokie progi, jednak to też wszystko zależy. Czasem Bóg prowadzi ludzi różnymi ścieżkami, więc niektórzy i tak zaczną od ST.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, McGyver napisał:

A ja głupi myślałem że to z opowieści Kwicoła: 

Jakby scenariusze do szlagierowych seriali tworzyć w całości z sufitu to by jeden odcinek na 10 lat wypadał ?

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Nikt tutaj takiego pomysłu jeszcze nie podał, a śledzę. 

No nie żartuj sobie...

  

5 godzin temu, Piotr_1 napisał:

W związku z kryzysem Kościoła Katolickiego najwyższy chyba czas zwrócić swoją uwagę na karty Biblii i poznać o czym faktycznie mówi to słowo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Zbig napisał:

No nie żartuj sobie...

  

 

No Biblia to ST i NT. Osobiście wątek zacząłem od Św. Pawła i informacji że on napisał większość NT. Więc o co chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Piotr_1 napisał:

ci co się znają

Na czym?

3 minuty temu, Piotr_1 napisał:

 zalecają zaczynać czytać od EW. Św Jana, potem Mateusza, potem 2 pozostałe, potem Dzieje Apostolskie, list do Rzymian i po kolei do końca NT.

W kontekście przytoczonych tutaj cytatów ze ST dziwne to nie jest. 

 

5 minut temu, Piotr_1 napisał:

Na ST można polec, ja poległem i ugrzązłem.

Ciekawe, ciekawe. We mnie z kolei wiele fragmentów ST przyprawiło o grozę, inne czytałem z przerażeniem, niesmakiem, obrzydzeniem, itepe, itede. Wachlarz emocji był nader szeroki. Nie trzeba chyba dodawać że owe emocje były głównie negatywne. Opisany w ST bóg jawi się jako zakompleksiony, mściwy skurczybyk o mentalności przedszkolaka z przerośniętym ego. Przygnębiająca lektura. Sądzę że właśnie dlatego "ci co się znają" zalecają czytać od zadka, czyli od NT. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Piotr_1 napisał:

[...]  Więc o co chodzi?

O to, że osobliwym trafem znów się tu wciska tylnymi drzwiami indoktrynacja chrześcijańska.

Tyle, że nie katolicka, ale tak samo zmanipulowana i oderwana od rzeczywistości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, McGyver napisał:

Na czym?

Na Biblii i nauczaniu, np. studiują ją przez pół życia i nauczają od kliku lat.

 

2 minuty temu, McGyver napisał:

Ciekawe, ciekawe. We mnie z kolei wiele fragmentów ST przyprawiło o grozę, inne czytałem z przerażeniem, niesmakiem, obrzydzeniem, itepe, itede. Wachlarz emocji był nader szeroki. Nie trzeba chyba dodawać że owe emocje były głównie negatywne. Opisany w ST bóg jawi się jako zakompleksiony, mściwy skurczybyk o mentalności przedszkolaka z przerośniętym ego. Przygnębiająca lektura. Sądzę że właśnie dlatego "ci co się znają" zalecają czytać od zadka, czyli od NT. 

Zostałeś już wychowany w kulturze chrześcijańskiej, nie zapominaj o tym. Europa jest ukształtowana pod wpływem chrześcijaństwa, a Polska przyjęła chrzest dawno temu. Więc w pewien sposób jest tak że postępowanie Boga może nam się wydawać tam w ST prymitywne, jednak tak jak wspominałem o dostosowaniu metod do inteligencji zwierzyńca, środki wychowawcze trzeba dostosowywać do poziomu ogólnego klasy. No a ja takich odczuć nie miałem, mi się ST podobał, może jestem bardziej brutalny. Podobała mi się tam pewnego rodzaju sprawiedliwość i klarowność zasad.

6 minut temu, argus napisał:

O to, że osobliwym trafem znów się tu wciska tylnymi drzwiami indoktrynacja chrześcijańska.

Tyle, że nie katolicka, ale tak samo zmanipulowana i oderwana od rzeczywistości.

Gdzie się wtryniasz z odpowiedzią nie na temat w dyskusji pomiędzy mną a Zbigiem i na pytanie nie skierowane do ciebie? Chciałeś pod coś podpiąć swoją poezję? Wyjdź na balkon i podepnij ją pod klamerki na pranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze proponuję zastanowić się nad

"Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię"

oraz

"Położył przed tobą ogień i wodę,
co zechcesz, po to wyciągniesz rękę.
 Przed ludźmi życie i śmierć,
co ci się podoba, to będzie ci dane"

12 minut temu, McGyver napisał:

We mnie z kolei wiele fragmentów ST przyprawiło o grozę, inne czytałem z przerażeniem, niesmakiem, obrzydzeniem, itepe, itede. Wachlarz emocji był nader szeroki. Nie trzeba chyba dodawać że owe emocje były głównie negatywne.

"Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.  Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.