Skocz do zawartości
IGNORED

dac do ok 50k (nowy lub s/h)


xsnailx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, xsnailx napisał:

Holo nie ma regulacji glosnosci.

May nie ma. Spring 3 moze miec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, greenmike napisał:

Spec RMP DAC3EX 

Ciekawa opcja - warte rozważenia, jakkolwiek osób które cokolwiek mogą powiedzieć jak on gra jest mało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xsnailx napisał:

Ciekawa opcja - warte rozważenia, jakkolwiek osób które cokolwiek mogą powiedzieć jak on gra jest mało

No nie wiem, czy warto inwestować w takie wynalazki. Chcesz brać z tym ślub ? Po co ci to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sly30 napisał:

No nie wiem, czy warto inwestować w takie wynalazki. Chcesz brać z tym ślub ? Po co ci to?

Jest w tym co mówisz niewątpliwa racja 😉 a ślub już mam 1 za sobą na szczęście. Na chwile obecna na liście do posłuchania mam oba DCS-y, Esoteric / teac (choć jak już mam wydać to raczej wole się chyba sprężyć i kupić Esoterica ) Bricasti - bo mnie ciekawość mierzi i jakakolwiek Rockne oraz uwaga - AVM-a sd 8.3/6.3 (ponieważ mam blisko do dealera, łatwo mi wypożyczyć na dłużej i chyba od niego zacznę)  - tu uwaga nie wiem czemu avm ma taki nielad w ofercie i dace tam występują jako cd i jako pre

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xsnailx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sly30 napisał:

No nie wiem, czy warto inwestować w takie wynalazki. Chcesz brać z tym ślub ? Po co ci to?

Przy takim podejściu zostanie tylko dcs i być może esoteric;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, EMiL napisał:

Przy takim podejściu zostanie tylko dcs i być może esoteric;)

eee czemu - wydaje mi się ze zbywalność avm-a czy rockny będzie na bezproblemowo akceptowalnym poziomie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, EMiL napisał:

Przy takim podejściu zostanie tylko dcs i być może esoteric;)

Bricasti też jest dobry i firma szanowana w świecie. Podobnie Meitner i Metronome. Wybór jest spory. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sly30 napisał:

Bricasti też jest dobry i firma szanowana w świecie. Podobnie Meitner i Metronome. Wybór jest spory. 

Bardzo szanowane, jak widzę po ogłoszeniach z szacunkiem do marki nie idzie zainteresowanie na rynku wtórnym. Oczywiście mogę się mylic;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, EMiL napisał:

Bardzo szanowane, jak widzę po ogłoszeniach z szacunkiem do marki nie idzie zainteresowanie na rynku wtórnym. Oczywiście mogę się mylic;)

Chyba mimo wszystko łatwiej kupić s/h bartoka niz bricasti patrząc po ogłoszeniach. Może po prostu te dac-e są bardziej popularne w USA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xsnailx zaczekałbym co ma do powiedzenia @.:Gerard:. nt. Westend Audio Systems Servus DAC. W projekcie ponoć maczał palce Guenther Mania z AVM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Airmike napisał:

@xsnailx zaczekałbym co ma do powiedzenia @.:Gerard:. nt. Westend Audio Systems Servus DAC. W projekcie ponoć maczał palce Guenther Mania z AVM.

Z zakupem pewnie, ale odsłuchać avm-a mogę w relatywnie łatwy sposób - zwłaszcza iż dealera mam po drodze do pracy. (inna sprawa ze do biura jeżdżę parę razy w miesiącu) a pozwoli mi to w pewnym sensie oszacować czy chce brnąc w dac z lampą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ma_ki napisał:

Nie wiem co to około ale ja bym dołożył do

MSB Technology Discrete DAC

67k w korisie widzę - niestety na chwile obecna znacznie przekracza założenia. A nie chciał bym sytuacji ze wypożyczę sprzęt i kupie ten sam z rynku s/h (o ile jesli zagra zle, nie wpasuje sie w system to zwrot jest ok, bo to sytuacja normalna, to robienie salonu w c..a w ten sposób jakoś burzy dobry obyczaj w moim mniemaniu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że powinien ktoś mieć egzemplarz testowy

Na Audio Video Show ktoś prezentował. Przy takich cenach to chyba powinien być testowy. To nie jest wybór rękawiczek.

A cena zawsze podlega negocjacji

Na rynku wtórnym jeszcze nie spodkałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Airmike napisał:

@xsnailx zaczekałbym co ma do powiedzenia @.:Gerard:. nt. Westend Audio Systems Servus DAC. W projekcie ponoć maczał palce Guenther Mania z AVM.

Westend Audio Systems to kompletnie coś innego niz AVM, to ze była współpraca w projekcie nie znaczy ze będzie podobna sygnatura dźwięku
Właściciel Westend Audio Systems jest fanem dźwięku "analog", celem było uzyskanie z cyfry najlepsze cechy analogu poprzez dodanie lamp , coś bez poczucia ograniczeń a dzięki indywidualnemu dobraniu lamp dopasowanie do systemu 

10 godzin temu, xsnailx napisał:

Z zakupem pewnie, ale odsłuchać avm-a mogę w relatywnie łatwy sposób - zwłaszcza iż dealera mam po drodze do pracy. (inna sprawa ze do biura jeżdżę parę razy w miesiącu) a pozwoli mi to w pewnym sensie oszacować czy chce brnąc w dac z lampą.

Jak posłuchasz to napisz, jak nie zapomnę to w przyszłym tygodniu porównam Westend Audio Systems z AVM
Moj DAC miał dzisiaj dotrzeć ale sie przedłuży, w następnym tygodniu dopiero będzie do odbioru,
ci co produkują obudowy trochę przeciągnęli ale już pojechały do drugich gdzie środki montują, ręczna robota, 6 sztuk na zamówienie składają, juz sie nie moge doczekać ......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Westend Audio Systems to kompletnie coś innego niz AVM, to ze była współpraca w projekcie nie znaczy ze będzie podobna sygnatura dźwięku
Właściciel Westend Audio Systems jest fanem dźwięku "analog", celem było uzyskanie z cyfry najlepsze cechy analogu poprzez dodanie lamp , coś bez poczucia ograniczeń a dzięki indywidualnemu dobraniu lamp dopasowanie do systemu 

Jak posłuchasz to napisz, jak nie zapomnę to w przyszłym tygodniu porównam Westend Audio Systems z AVM
Moj DAC miał dzisiaj dotrzeć ale sie przedłuży, w następnym tygodniu dopiero będzie do odbioru,
ci co produkują obudowy trochę przeciągnęli ale już pojechały do drugich gdzie środki montują, ręczna robota, 6 sztuk na zamówienie składają, juz sie nie moge doczekać ......

Jak się nic nie wydarzy to jest szansa ze we wtorek po avm-a podjadę, oczywiście pod warunkiem ze dealer cos będzie miał interesującego u siebie. A jak nie w ten to w następny. 

Trochę początek roku napięty mam a i luty nie zapowiada się lepiej wiec pewnie avm zabawi dłużej zanim zdążę go dobrze osłuchać. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, xsnailx napisał:

Jak się nic nie wydarzy to jest szansa ze we wtorek po avm-a podjadę, oczywiście pod warunkiem ze dealer cos będzie miał interesującego u siebie. A jak nie w ten to w następny. 

Trochę początek roku napięty mam a i luty nie zapowiada się lepiej wiec pewnie avm zabawi dłużej zanim zdążę go dobrze osłuchać. 

 

Co do dźwięku się nie wypowiem, ale pod względem ewentualnej odprzedaży w przyszłości to AVM to kompletna mina… znajmy preampa sprzedaje chyba z 5 lat i nie jest w stanie 30% ceny katalogowej odzyskać. 
 

Kupowanie sprzętu to też lokata kapitału, dla mnie wartość rynkowa s/h oraz łatwość/trudność odsprzedaży jest ważnym czynnikiem. Zwłaszcza że sprzętem się (raczej) w naszym hobby rotuje. Czasem warto dołożyć do uznanej marki i późnej odmrozić pieniądze przy odprzedaży, niż kupić okazyjnie jakiś wynalazek, a przy zmianie albo sprzedawać  go kilka lat, albo oddać komuś za drobny procent ceny wyjściowej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, plastik1989 napisał:

Co do dźwięku się nie wypowiem, ale pod względem ewentualnej odprzedaży w przyszłości to AVM to kompletna mina… znajmy preampa sprzedaje chyba z 5 lat i nie jest w stanie 30% ceny katalogowej odzyskać. 
 

Kupowanie sprzętu to też lokata kapitału, dla mnie wartość rynkowa s/h oraz łatwość/trudność odsprzedaży jest ważnym czynnikiem. Zwłaszcza że sprzętem się (raczej) w naszym hobby rotuje. Czasem warto dołożyć do uznanej marki i późnej odmrozić pieniądze przy odprzedaży, niż kupić okazyjnie jakiś wynalazek, a przy zmianie albo sprzedawać  go kilka lat, albo oddać komuś za drobny procent ceny wyjściowej. 

Ja kupuje uszami, słyszałeś kiedyś o Westend Audio Systems ? Mam DAC moduł w budowany w McIntosh, wartość 1,2k€, porównywałem DACi do 30k€, myślisz ze mi $ na uszy działa albo za się zastanawiam za ile może w przyszłości sprzedam ?
Mi tylko szkoda tych co kasą próbują siebie prezentować, zasady zerowe i zadają sie z kur....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 minutę temu, .:Gerard:. napisał:


Mi tylko szkoda tych co kasą próbują siebie prezentować, zasady zerowe i zadają sie z kur....

???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Ja kupuje uszami, słyszałeś kiedyś o Westend Audio Systems ? Mam DAC moduł w budowany w McIntosh, wartość 1,2k€, porównywałem DACi do 30k€, myślisz ze mi $ na uszy działa albo za się zastanawiam za ile może w przyszłości sprzedam ?

Jeżeli traktujemy budowę systemu jako rozwój i sukcesywne kupowanie urządzeń z wyższej polki (zazwyczaj wiąże sie to z tym, że są droższe) to jednak wartość odprzedaży ma znaczenie, bo pozwala nam wykonać kolejny krok. 
Latwiej jest budować system dokładając co roku kilkanaście tysięcy do niego i małymi krokami sobie zbudować solidny system, niż co każdą zmianę sprzętu startować od zera, gdy okazuje się, że wcześniej kupione sprzęty są nic nie warte. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, plastik1989 napisał:

Jeżeli traktujemy budowę systemu jako rozwój i sukcesywne kupowanie urządzeń z wyższej polki (zazwyczaj wiąże sie to z tym, że są droższe) to jednak wartość odprzedaży ma znaczenie, bo pozwala nam wykonać kolejny krok. 
Latwiej jest budować system dokładając co roku kilkanaście tysięcy do niego i małymi krokami sobie zbudować solidny system, niż co każdą zmianę sprzętu startować od zera, gdy okazuje się, że wcześniej kupione sprzęty są nic nie warte. 

Szukając i wybierając urządzenie nigdy ale to nigdy nie zastanawiałem się o cenie  odsprzedaży, nie mam parcia na świrowanie na forum ze kupiłem drogo, jeżeli 0,75m kabla za 5€ na części odcinka zagra lepiej od tego za 1k€ to wybralem ten za 5€ i sie tego nie wstydzę, mam podstawki pod prawie każdy z kilku urządzeni za 1,2k€ a jedna z listew za 80€ bo inne po wielu testach i nawet kondycjoner za 10k€ spier. dźwięk.
Czakan na listwę już z pol roku aż będzie dostrojona pod mój system, kable zasilające stroiłem 1,5 roku i tak jak ja chciałem, mnie nie interesuje znana marka, ja mam indywidualne dostrojenie
Przychodzą do minie sprzedawcy i mówią ze tak grającego McIntosha w życiu nie słyszeli
 

Nie chodzi ze ja szukam najtaniej, szukam coś specjalnego, jak mi pasuje to człowiek tworzył dla mnie i płaciłem czy place tyle ile sobie zażyczy, nawet nie pamiętam ile mnie już to kosztowało, am to gdzieś i na pewno nie myślę czy będę to kiedyś sprzedawał, miałem kable po 30k€ i ...., szkoda gadać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, co do kabla za 5€ i 1,4k€ licząc za 0,75m to mam oba na pewnych odcinkach i to tylko o Ethernet pisze, to przykład ze uchem wybieram

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 godzin temu, xsnailx napisał:

Trochę początek roku napięty mam a i luty nie zapowiada się lepiej wiec pewnie avm zabawi dłużej zanim zdążę go dobrze osłuchać. 

Nieśmiało zaproponuje do odsłuchu DACa muzgAudio naszego forumowego kolegi @Muzg. Na pewno jest po tej analitycznej stronie i posiada regulację głośności. Co prawda marka bardziej kojarzy się z DiY niż hi-end ale nie powinno być problemu z pozyskaniem egzemplarza na odsłuch. Kwotowo w połowie zakładanego budżetu więc i strata przy ewentualnej odsprzedaży mniejsza a tak jak pisał @.:Gerard:. jeśli trafisz w dźwięk i synergię w systemie urządzenie może pozostać na długo w systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może Gryphon Kalliope z Wejherowa :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na DACa T+A DAC200, dość dużo potrzebnych informacji, które podajesz na początku dyskusji pokrywa się. No i w budżecie jest nawet 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2023 o 07:57, Seyv napisał:

Nieśmiało zaproponuje do odsłuchu DACa muzgAudio naszego forumowego kolegi @Muzg. Na pewno jest po tej analitycznej stronie i posiada regulację głośności. Co prawda marka bardziej kojarzy się z DiY niż hi-end ale nie powinno być problemu z pozyskaniem egzemplarza na odsłuch. Kwotowo w połowie zakładanego budżetu więc i strata przy ewentualnej odsprzedaży mniejsza a tak jak pisał @.:Gerard:. jeśli trafisz w dźwięk i synergię w systemie urządzenie może pozostać na długo w systemie.

Nie mowie nie - jednak na pierwszy ogien pojdzie avm, mam nadzieje ze juz w przyszlym tygodniu

23 godziny temu, mztv napisał:

to może Gryphon Kalliope z Wejherowa :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czarny, oj chyba nie bardzo by byla zona zadowolona 😞

21 godzin temu, rockman1975 napisał:

Zwróć uwagę na DACa T+A DAC200, dość dużo potrzebnych informacji, które podajesz na początku dyskusji pokrywa się. No i w budżecie jest nawet 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dziekuje - obadam 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nieśmiało zaproponuje do odsłuchu DACa muzgAudio naszego forumowego kolegi [mention=20270]Muzg[/mention]. Na pewno jest po tej analitycznej stronie i posiada regulację głośności. Co prawda marka bardziej kojarzy się z DiY niż hi-end ale nie powinno być problemu z pozyskaniem egzemplarza na odsłuch. Kwotowo w połowie zakładanego budżetu więc i strata przy ewentualnej odsprzedaży mniejsza a tak jak pisał [mention=57596].:Gerard:.[/mention] jeśli trafisz w dźwięk i synergię w systemie urządzenie może pozostać na długo w systemie.
Strata mniejsza?nie tworzmy mitów-poza forum to urzadzenie jest nieznane i niesprzedawalne.Takie uroki DIY-dozywotni mariaz albo wieczna kolejka odsluchowiczów, którzy daja 20% wartości sprzętu,jeśli w ogóle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.