Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  114 członków

Lector Klub
IGNORED

Klub Lector


czarnypsiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, guinness_bis napisał:

Skoro mam się nie bać to pewnie tak zrobię. Z czego polecas  te płytki zrobić?

Ja wypalałem sobie w pracy z blachy 3mm i malowałem sprayem. Otwory pod śruby i gniazda też wypalone laserem. Mogłem sobie dostosować rozmiar i odległości otworów. Zawsze mnie denerwuje zbyt mały rozstaw gniazd, czy to w kolumnach, czy to w CD itp. 

Jak ściągałem stare terminale, podobne do Twoich, to mi się rozsypały w rękach, a miały kilka lat. Te posłużą długo. Kolumn co prawda już nie mam, grają u kumpla. Znajdę fotki to wkleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Czy mieliście kiedyś sytuacje, że sprzęt po wielu tygodniach nieużywania, odłączony od prądu, po ponownym podłączeniu dochodzi do siebie jakiś czas?

Ja to obserwuję, każdego kolejnego dnia jest lepiej niż poprzedniego. Wszystko było odłączone i schowane na długie tygodnie. Tak jakby potrzeba było ponownego wygrzania 🙂  Takie są moje wrażenia.

Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy tak nie miałem, tylko teraz ostatnio. Ale jakieś takie mam odczucia albo sobie wmawiam 🙂

Wydaje mi się, że brzmi przyjemniej po kilku dniach. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, sebgla napisał:

Ja też nigdy tak nie miałem, tylko teraz ostatnio. Ale jakieś takie mam odczucia albo sobie wmawiam 🙂

Wydaje mi się, że brzmi przyjemniej po kilku dniach. 

Podpytalem i okazuje sie że jest to naturalne. Sprzęt odpięty na dużej od napięcia potrzebuje trochę czasu aby wrócić do optymalnych warunków pracy.

Tak wiec wszystko ze sprzętem oraz Twoim sluchem jest OK 😄

Chario Nobile + Lector ZXT-70 + Lector Digitube S-192 + Lector PSU-Z + Lector Edison 230 + Innuos Zen + UpTone EtherRegen + Qobuz/Tidal +  Tiglon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, guinness_bis napisał:

Podpytalem i okazuje sie że jest to naturalne. Sprzęt odpięty na dużej od napięcia potrzebuje trochę czasu aby wrócić do optymalnych warunków pracy.

Tak wiec wszystko ze sprzętem oraz Twoim sluchem jest OK 😄

Tez o tym czytalem i slyszalem w kilku miejscach. 

Seba, wszystko z Toba jest OK, nie masz omamów, spij spokojnie 😁🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Tiglona robi robotę!  Symbol producenta to TMB-10E 😃 

Od wczoraj jest wypięty i muza zatraciła smak.
Podstawowa obserwacja: dźwięk po wypięciu się obniżył. Stracił na szczegółowości, wybrzmienia nie są już tak precyzyjne, za to dół jest jakby mniej kontrolowany.

Okazuje się, że jego znaczenie jest większe niż mi się pierwotnie wydawało. W przejrzystych systemach różnica powinna być od razu wyłapywana. Czekam na opinie kolegi, który po wczorajszych zachwytach u mnie, pożyczył moja na testy u siebie. 

Przy okazji .....  problem wiszących kabelków za kolumnami, niefachowo podpartych doniczkami został rozwiązany.
Dystrybutor Lector/Tiglon zaproponował wymianę kabli zakończonych bananami na kable z widłami. No i pięknie. Bezinwazyjnie a skutecznie. Kamilu, jeszcze raz dzięki.
Za porady wszystkim dziękuję, a w szczególności koledze #hudykot za chęć pomocy poza forum 😉 

Edytowane przez guinness_bis

Chario Nobile + Lector ZXT-70 + Lector Digitube S-192 + Lector PSU-Z + Lector Edison 230 + Innuos Zen + UpTone EtherRegen + Qobuz/Tidal +  Tiglon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakiś czas temu trafiła do mnie mata pod płyty gramofonowe BFA-MAT . 

Została wyprodukowana przez niemiecką firmę Black Forest Audio , która 

współpracuje z Tiglon .

Sama mata jest z karbonu , ma 5 mm grubości , średnica 294 mmm oraz w środku drobną i sztywną strukturę pianki .

Wykonana jest perfekcyjnie .

Po przesłuchaniu trzeba stwierdzić , że jest lepiej . 

Zmiany są delikatnie i zniuansowane . 

Dźwięk jest głębszy , posiadający więcej informacji i lepszą przestrzeń  .

Barwy są bardziej naturalne , lepsza przejrzystość i dynamika . 

Im dłużej słuchałem , tym bardziej mi „podchodziła” .

Dlatego została .

D555D47C-B7D4-46AB-9715-58A923902901.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu dociski gramofonowe.
Trwa u mnie test niemieckiego docisku Black Forest Audio w bratobójczej walce z topowym niemieckim Clearaudio Statement Ebony, w konkurencji z amerykańskim kulkowcem Stillpoints LPI i koreańską egzotyką z drewna hebanowego.
Stay tuned…

Pretendent BFA DAD!CLAMP:

187CD244-A276-4426-9FCB-D31079B2B252.thumb.jpeg.8f7db14d2937674d85366b71e12f0769.jpeg

 

C1117312-831F-4BAD-ABA9-D6BA16BA35BF.thumb.jpeg.c0f16371a63ae2c4c044f67daa7ad1ed.jpeg

Beniaminek Clearaudio Statement:

53FE049D-2958-4AFA-8B7C-A3A728E9A346.thumb.jpeg.5fdfc9e5b314574923db8a628592e934.jpeg

Lider technologiczny Stillpoints LPI:

D2CDBA5F-F35E-4500-AF71-A5E16CAFE5FE.thumb.jpeg.dbde32956ac6974ab044d21c9c3d2dbc.jpeg

Egzotyczny i uroczy Koreańczyk:

6055BEF8-6C80-4215-B4ED-9B4CB1471867.thumb.jpeg.8970d0d02cb304ee866e23cce4770d39.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o porównanie typowych, „ciężkich” docisków to docisk BFA, który waży tylko 100 gramów, działa według zupełnie innej koncepcji niż działanie samą masą.


Dociski, które działają masą, zwłaszcza metalowe, magazynują energię i z pewnym opóźnieniem czasowym oddają ją z powrotem na płytę.


W tym kontekście warto się zapoznać z koncepcją, właściwie filozofią działania docisku BFA.


Przerzućcie przez google translator jeśli ktoś nie zna niemieckiego.

https://www.blackforestaudio.de/cms/front_content.php?idcat=389

Większość docisków masowych działa w ten sposób, że naciska masą na środek płyty z labelem. Problem w tym, że wiele talerzy ma podfrezowanie w tej części talerza. Naciskanie masą na label powoduje przy pewnej dużej masie… unoszenie płyty ponad talerz po jej obrzeżu.
Robi się efekt odwrotny od celu dociskania płyty. 

Z dociskiem BFA działamy dokładnie odwrotnie.


Zasada jest taka:
> Mała biała podkładka na szpindlu podbija nam płytę środkiem do góry.
> docisk zakleszczamy na szpindlu i mając taką bazę oporu
> drugą śrubą dociskamy „dzwon” do płyty i tym samym płytę płasko do talerza.

Zaiste genialne i skuteczne. Na ucho działa to rewelacyjnie.

Zasadę działania można prześledzić na filmie instruktażowym:

https://www.blackforestaudio.de/cms/upload/bfa/video/BFA_Video_DAEDCLAEMP.mp4

Ja w tej chwili czekam na matę BFA i opiszę wrażenia z zastosowania kompletu na masslouderze. 

Edytowane przez Milimetr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny gramofon. Łał! Gratuluję!

A te gadżety to od Pani Joanny?

Przyznam się że zaciekawiły mnie ten docisk i mata, ale czy chce Ci się za każdą zmianą płyty kłaść podkładkę, zacisk i przykręcać go, a później odwrotnie? Można się do tego przyzwyczaić? Ja czasami zapominam położyć mój metalowy docisk nawet... 😉

Pochwalę się, że idąc ku uproszczeniu nabyłem - chyba już mój ostateczny garnek - Technics SL-1200G. Musze dokupić do niego tylko parę gadżetów i następne źródło będzie ukończone w moim zestawie. Pierwsze to oczywiście CD Lector. Trzecim będzie streamer w przyszłym roku. Jakie używacie przewody rca od gramofonu do pre?

 

technics.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, PatiJ napisał:

Piękny gramofon. Łał! Gratuluję!

A te gadżety to od Pani Joanny?

Przyznam się że zaciekawiły mnie ten docisk i mata, ale czy chce Ci się za każdą zmianą płyty kłaść podkładkę, zacisk i przykręcać go, a później odwrotnie? Można się do tego przyzwyczaić? Ja czasami zapominam położyć mój metalowy docisk nawet... 😉

Pochwalę się, że idąc ku uproszczeniu nabyłem - chyba już mój ostateczny garnek - Technics SL-1200G. Musze dokupić do niego tylko parę gadżetów i następne źródło będzie ukończone w moim zestawie. Pierwsze to oczywiście CD Lector. Trzecim będzie streamer w przyszłym roku. Jakie używacie przewody rca od gramofonu do pre?

 

technics.jpg

Dziękuję za dobre słowo. 
Tak docisk otrzymałem na odsłuch z firmy Lector Polska. 
Jeśli chodzi o jego montaż to nie jest on aż tak problematyczny jak by się mogło wydawać - napiszę o tym szerzej w podsumowaniu odsłuchów. 
Czy warto się bawić w montaż? U mnie w systemie każde akcesorium, które pozytywnie wpływa na odbiór systemu jest na wagę złota i z chęcią takich poszukuję i je stosuję. 
 

Technics piękny! Kiedyś ten gramiak był marzeniem 🙂 Miałem gramofon tej marki ze dwie półki niżej w linii produktowej. Połowa lat 90-tych. 

Edytowane przez Milimetr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, obcymars napisał:

Dzień Dobry można brać na testy interconnect MS-DF12R-HSE z wtykami KLE jaka cena?

Oczywiście, że można. Najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z dystrybutorem Lector Polska. 

Chario Nobile + Lector ZXT-70 + Lector Digitube S-192 + Lector PSU-Z + Lector Edison 230 + Innuos Zen + UpTone EtherRegen + Qobuz/Tidal +  Tiglon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja docisku, sama w sobie jest bardzo ciekawa. Widać, że producent przemyślał to rozwiązanie i chciał osiągnąć konkretny efekt. W tym przypadku płaskie dociśnięcie roboczej części płyty do talerza. Wykorzystuje tu tę cechę winylu jaką jest elastyczność. Większość docisków opiera się po prostu na zasadzie wygaszania niepożądanych wibracji poprzez tłumienie ich wewnętrznie w strukturze materiału docisku. 

Miałem do porównania dwa wysokiej klasy dociski - topowy Clearaudio Statement stosowany w topowym gramofonie tego producenta. Docisk ten posiada wiele zaawansowanych rozwiązań - wkładkę teflonową w centralnej części szpindla, docisk do szpindla realizowany jest przez trzy kulkowe pazurki, dzięki czemu kontakt ze szpindlem jest minimalny. Masa docisku opiera się na płycie nie bezpośrednio, ale przez trzy punkty oparcia zrealizowane poprzez kulki o różnej średnicy. Stopa docisku wytłumiana jest przykręconym tworzywem w kolorze czarnym. 

Drugi docisk to Stillpoints LPI, wykorzystujący do tłumienia wibracji pięć kieszeni z ceramicznymi kulkami, znanych z innych rozwiązań Stillpointsa. 

 

No cóż - każdy z tych docisków działa inaczej i wprowadza inne cechy do brzmienia. Z tego powodu mam je wszystkie i stosuję w zależności od rodzaju odtwarzanej muzyki. 

I tak - docisk Clearaudio - wzmacnia bas, dodaje do brzmienia potęgi, jednocześnie fokusuje i konturuje dźwięk. Stosuję go do muzyki rockowej, gdzie potrzebny jest drive. Z drugiej strony docisk ten gasi subtelności nieco i smaczki na wysokich tonach i na przykład płyta Kind of Blue traci z tym dociskiem nieco swojego uroku, czaru i aury pogłosowej. 

 

Dla porównania docisk Stillpointsa bardzo ładnie układa scenę i niesamowicie wbudowuje w głąb trzeci plan. Jednocześnie odchudza trochę midbas. Robi dokładnie to samo co robią rozwiązania Stillpointsa pod kolumnami. To jest świetny docisk jeśli ktoś ma za dużo basu, albo bas jest źle kontrolowany. Docisk ten sprowadzi to do akceptowalnego poziomu. Niestety dla mnie docisk Stillpointsa w słyszalny sposób ingeruje w równowagę pasma, tuninguje dźwięk. Czasami jest to zbawienne, ale brzmienie jest trochę „zrobione” i nie do końca naturalne. 

 

Jak na tym tle wypada docisk BFA? Zaskakująco!

Najmniejszy, najlżejszy, niemalże zabawkowy „diwajs” wprawia w prawdziwe zakłopotanie droższych kolegów wagi ciężkiej. 

Jeśli chodzi o bas, to docisk BFA nie ingeruje w niego tak mocno jak robi to Clearaudio. Nie wzmacnia go pozostawiając ilość basu bez equalizacji. Jednocześnie zachowany jest bardzo naturalny charakter basu, słychać na tym zakresie pasma więcej szczegółów. Myślę, że tu najbardziej daje o sobie znać konstrukcja, która nie akumuluje energii i nie oddaje jej z powrotem na płytę, zaburzając czytelność odczytu igły. 

Pozostała część pasma jest również niezwykle naturalna, neutralna i przyjemna w odbiorze. 

Największą jednak zmianę w porównaniu do ciężkich docisków metalowych dociska BFA przynosi w obszarze wysokich tonów. Odkryciu czy przywróceniu ulega nieoceniona w analogu aura pogłosowa, która z dociskiem BFA brzmi pełnią i swobodą. 

Całość prezentacji jest nadzwyczaj wciągająca. 

Tak oto ten niepozorny docisk po raz kolejny udowodnił, że działać należy nie argumentem siły lecz siłą argumentów. Nie masą, a inteligentną konstrukcją. 


Osobną kwestią jest użytkowanie docisku. W przypadku tradycyjnych obciążników, ich zastosowanie sprowadza się do założenia na szpindel i później zdjęcia - czas wykonania 1-2 sekundy. Na upartego można to robić nawet bez zatrzymywania obrotów talerza. 

 

W przypadku zacisku BFA mówimy już raczej o instalacji niż o prostym zakładaniu na szpindel. Co więcej, do instalacji potrzebujemy użyć palców obu rąk i koniecznie zatrzymać obroty talerza. Instalacja początkowo może wydawać się skomplikowana - podkładki, przekładki, dokręcanie dwóch nakrętek. Pozory jednak mylą - po opanowaniu zasady działania docisku (zacisku), instalacja zajmuje dosłownie kilka sekund. Trzeba jedynie wyczuć z jaką siłą dokręcać nakrętki. Nakrętkę zakleszczającą docisk na szpindlu należy zacisnąć tak mocno by docisk nie zsuwał się do góry ze szpindla, jednak im luźniej, tym mniejsze przenoszenie energii na tym połączeniu. Nakrętkę dociskającą „dzwon” do płyty dokręcamy aż płyta będzie płasko dociśnięta do talerza. 

 

Natomiast zdejmowanie docisku to już czysta przyjemność - naciskam przycisk zatrzymania obrotów i na zwalniających obrotach luzuję obie nakrętki. Bezwładność talerza pomaga w odkręcaniu, a czynność przyspiesza pełne zatrzymanie obrotów talerza. Mniam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Mam na sprzedaż rocznego DAC Lector Digitube S-192. Stan idealny. Pograł może kilkaset godzin. Stanęło na tym, że i tak i tak słucham w 95% z płyt CD poprzez CDP707 zatem DAC zupełnie zaniedbywany jest. Mam go zatem na zasadzie, że fajnie mieć. Słuchanie z plików w ogóle mnie nie bawi. Jeśli ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na priv. Podeślę też wtedy jakieś zdjęcia sprzętu. Wiadomo, że na froncie  są mikro ryski widoczne pod światło ale to zna każdy posiadacz Lectorów.  

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sebgla napisał:

Koledzy. Mam na sprzedaż rocznego DAC Lector Digitube S-192. Stan idealny. Pograł może kilkaset godzin. Stanęło na tym, że i tak i tak słucham w 95% z płyt CD poprzez CDP707 zatem DAC zupełnie zaniedbywany jest. Mam go zatem na zasadzie, że fajnie mieć. Słuchanie z plików w ogóle mnie nie bawi. Jeśli ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na priv. Podeślę też wtedy jakieś zdjęcia sprzętu. Wiadomo, że na froncie  są mikro ryski widoczne pod światło ale to zna każdy posiadacz Lectorów.  

Nieaktualne. Wycofuję się z głupiego pomysłu 🙂

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem dzis godzinę radia i trochę tidala bez digitube. Bezpośrednio z bluesounda node 2i podpiętego do wzmacniacza. I zaczęły się wahania. Szybko anulowalem ogloszenie na olx. I jeszcze szybciej podłączyłem ponownie cudownego Daca 🙂

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Trafny wybór.

Miałem kiedyś u siebie Digicode S192. 
Wtedy jeszcze z małym zasilaczem . 
Pliki i TIDAL śmigały jak ta lala . 
Na podłodze lepiej brzęczał , niż na stoliku . 
Trzeba było brać , a nie zastanawiać się .

Już bym zapomniał , że zapłaciłem .

😂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.